RIOOLWATER TE GOES WORDT IN MEI A.S. GEZUIVERD WEK DE GAL IN UW LEVER OP KOMT ER IN DE LANDBOUW EEN VRIJERE LOONPOLITIEK? Lijdt niet langer Zeeuwse Almanak HET KLEUTERONDERWIJS IN DE GEMEENTE MIDDELBURG HEVIGE SCHIETPARTIJ OP GEPANTSERDE SMOKKELAUTO GEEN MASSA-ONTSLAG BIJ HET „VRIJE VAN SLUIS" ASPIRIN provinciale zeeuwse courant WOENSDAG 16 JANUARI 1952. VLAG OP EEN BETONSKELET. Modernisering van de stad! Aan het eind van de Zuidvliotstraat te Goes, in de Poel, welke door de zware regenval meer dan ooit haar naam „eer" aandeed, wapperde Dinsdagmiddag de vlag op een hoog, rond betonskelet. Het hoogste punt was bereikt b|j de bouw van de nlemve rioolwaterzuiverings-installatie. Het totstandkomen daarvan zal een mijlpaal betekenen bij de moderni sering en uitbouw van de stad Goes. Het was dan ook alleszins gerecht vaardigd bij het bereiken van deze „mijlpaal" de bouw een ogenblik stil te leggen. In de directiekeet verza melden zich burgemeester mr. W. C. ten Kate, met wethouder A. Buys, de directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje en de verschillende leidinggevende personen, die bij deze bouw zijn betrokken. Vanwege de ve le modder op het bouwterrein, had men het traditionele hijsen van de vlag wijselijk niet aan de burgemees ter overgelaten. In enkele toespraak jes kwam duidelijk het belang van deze installatie voor Goes naar voren. De directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje vertelde in het kort waarom aan deze installatie be hoefte bestond. De bouw is onlosma kelijk verbonden met de aanleg van de nieuwe hoofdriolering. Burge meester Ten Kate bracht alle mede werkers dank en sprak de hoop uit, dat het werk in hetzelfde tempo als tot dusver voortgezet zal worden. Het stemt tot voldoening dat deze bouw, ondanks de ongunst der tüden, kan worden uitgevoerd, want nier- mee wordt een belangrijke stap gezet op de weg naar modernisering dei- stad. Hierna bracht ir. der Weduwen van het techn. bureau der Ver. v, Ned. gemeenten, welke de directie 'voert, nog dank voor de prettige samenwer king, terwijl de heer P. J. de Bour- graaf namens de aannemers het woord voerde. Ook wethouder Buys hoopte dat de bevolking ten volle profijt zal trekken van deze verbete bevolking ten voi lys ille DE BOUW wandelaar zal ring. Dc belangstellende zich wellicht vaak afgevraagd heb ben, wat uit de wirwar van palen en betonskeletten te voorschijn zal ko men. Welnu, aan de wegzijde is een pomphuis in aanbouw, waar het vui le rioolwater uit de stad in een ver- bindingsput wordt gestort. In een ontvangkelder ondergaat het water door middel van roosters een eerste ruwe reiniging. In deze kelder welke een diepte van 4.85 m. en een grootte van 3.50 x 8 m. heeft, komen voorlo pig twee vuilwaterpompen, die het water naar het dak van het pompge- bouw persen. In twee goten en een derde als reserve, kan dan het zand bezinken. Later wordt dit zand ge droogd. om afgevoerd te worden. Het water komt vervolgens in de achter liggende bezinktank van 15 m. dia meter terecht, waar het water aan de bovenzijde door een goot in een sloot geloosd wordt. Het vuil dat echter in deze tank: bezinkt, wordt door een ro terende schraper van de bodem ver wijderd en in een slijkput gedepo neerd. Vervolgens wordt het slijk in de vijf meter hoge, ronde slljkgis- tings'tank geperst. Door gisting wordt het slijk gemakkelijker ge droogd en bovendien reukvrij. Via een buis wordt het tenslotte op de 900 m2 grote slijkvelden gebracht welke met grove lagen sintels en zand zijn bedekt. De dan verkregen grond kan voor bemestingsdoeleinden worden gebruikt. UITBREIDING' MOGELIJK. Voorlopig zal deze installatie toe reikend zijn voor bediening van een bevolking van 15.000 inwoners. Bij het maken van de diverse funderin gen is er echter reeds op gerekend, dat de installatie zo nodig vergroot kan worden tot een dubbele capaci teit. Niet minder dan 56 palen van 40 x 40 cm. moesten 12 m. diep in de grond worden gedreven en in totaal moest ca. 350 m3 beton worden ver werkt De gehele pompinstallatle zal auto matisch werken. Wanneer ephter de pompen uitvallen zullen de motorls- ten worden gewaarschuwd door een sirenesignaal. Op het pomphuis wordt een mast geplaatst met een groen en een rood licht. De in de na bijheid wonende bedieningsman zal dan aan de hand van het groene of rode licht in een oogopslag kunnen constateren of het uitvallen van de pompen te wijten is aan het wegvallen van de vuilwateraanvocr of aan een storing. Tot dusver is de bouw van het bouwkundig zowel als het motorisch gedeelte vlot verlopen. Behoudens bij zondere tegenslagen, zal het werk omstreeks Mei gereed zijn. Advertentie D tuit 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uier gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zachl middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjea. Arbeider viel van pijler en brak twee voeten. Maandagmiddag omstreeks 3 uur is de 40-jarige monteur K. uit Har- dinxveld, werkzaam voor een Amers- foortse firma bij de nieuwe PZEM- installatie te Vlissingen, van een pij ler gevallen. K. was bezig een balk te bevestigen, maar kwam in aanra king met een kabel, waardoor hjj zijn evenwicht verloor. Met twee ge broken voeten en zware inwendige kneuzingen werd K. in het St. Jo- seph-ziekenhuis te Vlissingen opge nomen. Zijn toestand was gisteren naar omstandigheden vrij goed. Koffieverkoop vrijwel normaal. De afschaffing van de koffiedistri- butie heeft niet tot een abnormale verkoop van de geurige bonen in de kruidenierszaken geleid. Middelburg se winkeliers verklaarden ons gis teren, dat him koffie-omzet slechts in zeer beperkte mate is gestegen. Slapte in de Zeeuwse textielindustrie. In verband met de moeilyke afzet van kinderkleding en de grootte der thans aanwezige voorraden hebben de Zeeuwse Confectiefabrieken er toe moeten overgaan aan alle uit België afkomstige meisjes, die op de fabriek te Aardenburg werkten ontslag te verlenen. Hierdoor worden ongeveer 20 meisjes getroffen. FOLKLORE-AVONDEN. Te Rotterdam worden op 30 en 31 Januari a.s. folklore-avonden gege ven in het gebouw Odeon. Daaraan zullen 6 streekverenigingen mee werken, waaronder de Zeeuwse ver eniging Zeelandia te Rotterdam. OVER TARWE EN BIETENPRIJZEN. De provinciale voorzitter van de C.B.T.B. sprak te Oostburg over landbouwproblemen. Tijdens de vergadering van de afdeling West Zeeuwscli-Vlaanderen van de C.B.T.B., die Dinsdagmiddag in „De Eenhoorn" te Oostburg werd gehouden, bracht de afdelingsvoorzitter, de heer Joh. de Fejjter uit Scbeondyks in zijn openingswoord de moeilijkheden bij de arbeidsvoorzie ning in de landbouw ter sprake, waarbij hg een dringend beroep op de leden deed om de bepalingen van't collectieve arbeidscontract na te le ven en geen hogere lonen uit te betalen dan is toegestaan. De voorzitter van de provinciale C.B.T.B., de heer C. de Putter te Axel, die in deze ver gadering- als spreker optrad, deelde in dit verband mede, dat er thans van werknemerszijde een streven is om tot een meer vrije loonpolitiek te komen. Dit streven is gebaseerd op de opvatting, dat de uitkomsten met name van de akkerbouwbedrijven zodanig zijn, dat de werlcnemers recht op een deel hiervan hebben. Een en ander heeft tot gevolg, dat het mantel-contract 1952, dat reeds door liet hoofdbestuur van de Stichting van de Landbouw was besproken, nog niet voor elkaar is. Advertentie. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel enafdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. De heer De Putter vroeg zich ech ter af, of deze opvatting een basis kon zijn voor een vrije loonpolitiek. Wanneer de bedrijven met verlies werken, moeten dan de werknemers ook minder loon ontvangen Spreker verwachtte, dat deze kwestie nog wel eens goed besproken zal worden, voordat het contract voor elkaar is. De heer De Putter behandelde in deze vergadering enkele actuele land bouwproblemen, waarbij hij er op wees, dat ordening in deze tijd niet gemist kan worden, maar dat er een groot gevaar voor overdrijving op dit terrein bestaat. Sprekende over de landbouwpolitiek sinds de bevrij ding, zeide de heer De Putter, dat hier geen landbouwpolitiek is ge voerd, doch een voedselpolitiek. Hij leverde critiek op de richtlijnen, die minister Mansholt uitstippelde voor 1952, waarbij hij met nadruk be toogde, dat ons land een landbouw politiek op lange termijn en niet van jaar tot jaar nodig heeft. De heer De Putter bepleitte fondsvorming voor meer producten, zodat men voor het grootste verlies is gewaar borgd en behandelde voorts o.a. de bietenprijzen. Er wordt ov.er deze kwestie zwaar gedokterd, zeide hg en dezer dagen zal de Stichting voor de Landbouw een beslissing nemen. Er zal wel prijsverhoging komen, maar er is echter verschil van mening over de vraag oi' het de bietenprijs of suikerprijs moet z\jn. De heer De Putter gaf ds voorkeur aan een verhoging van de bieten- prijs, wanneer tenminste de coöpera ties hierdoor niet worden benadeeld. epidiascoop ai;. West Zeeuiosch Vlaanderen is in stilte rijk geweest, rijker zélfs dan velen dachten. Barend Zwerfmans gaf het zoeken naar een epidiascoop op toen hij van een bekend lyceum rector hoorde, dat in heel West Zeeuwscli Vlaanderen zo'n apparaat niet te vinden was. Barend projecteerde zijn platen en foto's niet. Maar als hy nou eens doorgezocht had. Danja dan zou hij tot de ontdekking gekomen zijn, dat er wel een epidiascoop was. De burgemees ter van Schoondjjke, die tu, zijn ge meente een bloeiende Idfndbouwsckodl heeft, vertelde het ons. Deze school heeft een epidiascoop sinds 193S. Het apparaat is de oorlog goed doorgekomen. Het wordt ge bruikt en het is ook wel eens uitge leend. Niet dat men bereid zou zijn het aan Jan en Alleman in gebruik te geven ...De vereiste zorgvuldigheid en spaarzaamheid moet er mee be tracht worden. Maar het is beschik baar en dat doet ons genoegen voor heel West Zeeuvjsch Vlaande- Na deze interessante uiteenzetting volgde een korte bespreking, waarbij o.a. gesproken werd over de tarwe- prijs. De heer De Putter wees er op, dat de overheid nauwlettend toeziet, dat er geen tarwe verloren gaat. DOBBELMANN^.* lekker tnén t COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOEKT GOES. Vrijdag 18 Januari a.s. zal de Com missaris der Koningin een officieel be zoek brengen aan de gemeente Goes. De bevolking wordt verzocht die dag de vlaggen uit te stelten. Bejaarde postzegelmaniak pleegde verduistering. Te Terneuzen aangehouden. De Rotterdamse recherche heeft te Terneuzen aangehouden de 70-jarige heer M. A. P., die vroeger in Rot terdam woonde, maar sedert enige tijd in Terneuzen vertoefde. Deze oude heer heeft zich aan een zonder linge daad schuldig gemaakt. Hij heeft zich naar Rotterdam begeven met een lijstje waarop hij een ganse reeks dure postzegels had genoteerd, die hg voor zgn verzameling wilde kopen. In een postzegel-winkel te Rotter dam hing hij breedvoerige verhalen op over zijn kennissen en dat wekte vertrouwen. Hg kocht tenslotte de zegels tot een totaal van 2000 en kondigde aan, dat hij het geld de volgende dag van de bank zou halen cn zou brengen aan de postzegel handelaar. De zegels nam hg alvast mee. De man kwam niet met het geld en toen de politie aan de hand van zyn verhalen vaststelde wie hij was en waar hij woonde, deed zij in Terneu zen de ontdekking, dat de kostbare zegels door de bejaarde verzamelaar keurig in zgn album waren geplakt. Ze nam hem mee naar Rotterdam en sloot hem op het in het politie bureau aan de Oostervantstraat. Daar zal nu worden nagegaan in hoeverre de oude man nog verant woordelijk is te stellen voor zijn da den. LEZERS SCHRIJVEN Zodra echter dit product een andere vorm krijgt, bijvoorbeeld als brood, is de controle verdwenen. Zo ziet men in sommige delen van het land bakkers varkens houden en deze uit sluitend brood voerenHier is het evenwicht zoek, aldus de heer De Putter. Spreker noemde enkele tarweprgzen uit andere landen ver geleken waarbij de Nederlandse wel zeer laag is. De minister wordt er echter bij voörtdürihg1 op gewb'Zen, dat de Nederlandse boer voor een te lage prijs zijn product moet le veren. Na de pauze sprak de heer Adr. de Kam uit Grijpskerke over „Reisin drukken uit Amerika". Deze cause rie werd toegelicht met lichtbeelden. BOTER DOORZEEFD MET KOGELS. Nabij Hulst eindelijk gestrand Aan de Nederlands-Belgische grens tussen Nieuw Namen en Hulst heeft zich Maandagavond een soort Wlldwest-schietpartg afgespeeld, waarbij behalve met geweren ook met een zware stengun werd gevuurd. De Belgische en Nederlandse dou ane-ambtenaren hadden aanwijzin gen, dat een lichtgepantserde smok kelauto de Nederlandse grens nabg Nieuw Namen was overgegaan om een partg boter te halen. De Nederlandse douane-ambtena- GERUCHTEN DOEN DE RONDE. Financiële toestand dwingt echter tot kleine beperkingen De laatste tijd gaan er in West Zeeuwsch-VIaanderen geruchten over ontslagen op grote 'schaal bij het waterschap „Het Vrije van Sluis." Deze geruchten vinden o.a. hun oorzaak in enkele ontslagen, die dezer dagen bij het waterschap zgn verleend. Ter bevoegde plaatse hebben wij naar de juistheid van een en ander geïnformeerd, waarby bleek, dat er inder daad enige arbeidskrachten worden afgevoerd, doch niet in die mate, dat van massa-ontslag kan worden gesproken. Zoals bekend bevindt het water schap zich ia een moeilgke financiële nositie, omdat het tot nu toe onmo gelijk is gebleken de leningen op kor te temign ten bedrage van 3.000.000 om te zetten in vaste leningen. Dit leidt zoals tijdens de laatste ver gadering van „Het Vrije van Sluis" werd uiteengezet tot enkele con sequenties, waarvan er een bestaat uit een kleine inkrimping van het personeel Hierbij wordt echter zeer zorgvul dig tewerk gegaan, waarbij bestuur, gezworenen en technische dienst ge val voor geval nauwkeurig bestuae- yen. Zo komen bijvoorbeeld eerst die genen in aanmerking, die de leeftijd van 65 jaar hebben toe was ontslag op aeze leernja het waterschap geen algemene re; Het aantal ontslagen zal afhanke- lgk zijn van de omstandigheden, doch het ligt in géén geval in de bedoe ling om op grote schaal ontslag te verlenen. Het waterschap moet zich echter beperkingen opleggen en van zelfsprekend doet zich dit gevoelen op het personeelsbeleid. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat besloten is tot aanschaffing van een dragline, zodat bg delfwerkzaamheden een besparing aan arbeidskrachten kan worden verkregen. ren lagen nog in hinderlaag te wach ten, toen plotseling een hevig ge weervuur losbarstte nabij het Bel gische douanekantoor Hellestraat. Daar probeerde een smolckelwagen door te breken en dat gelukte ook inderdaad. In allerijl requireerden ech ter de Belgische douane-ambtenaren en de rijkswacht een personenauto, waarmee de achtervolging werd in gezet. Hevig met geweren en een stengun vurende op de smolckelwa gen, stoven de .douane-mannen ach ter de pantserauto aan door Stekene, Kemseke en St. Gillis. Daarna ratel de de wagen terug naar de Neder landse grensschoof die grens over bg Clinge in de richting Hulst en toen konden de achtervolgers niet veel anders doen dan naai- de Ma- réchaussée's in Hulst gaan om op Nederlands gebied de opsporingstaak aan deze Nederlandse ambtenaren over te laten. Die togen er direct op uit en von den al spoedig de verlaten pantser wagen nabg het woonwagenkamp te Hulst. Het welgerichte vuur van de Belgische achtervolgers had doel ge troffen. Een band was aan flarden geschoten en lag enkele honderden meters van de gestrande auto langs de weg. De benzine-tank was lek ge raakt en leeg gelopen. Twee duizend kilo boter in het laadbakje van de wagen bleek met kogels doorzeefd te zgn. Wanneer we nog mededelen, dat er 12 m.m. munitie bg deze schietpar tij werd gebruikt en dat er uit de pantserwagen teruggevuurd werd, dan illustreert dat wel duidelijk het felle karakter der vechtpartij. De smokkelauto zelf bleek een oude Amerikaanse wagen te 2 zonder enige verkoopwaarde. D.e ca bine was licht gepantserd; aan de achterzijde stond een scheephuid- plaat van 5 m.m. dikte. De voorruit was tot halve hoogte met een pant- Het wel en wee der kinderen. „i December van het vorig jaar zond de afdeling Middelburg van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging een adres met uitvoerige toe lichting aan de Raad met het ver zoek over te gaan tot weder invoe ring van het gemeentelijk kleuteron- derwgs'. De Raad stelde het adres in handen van Burgemeester en Wet houders om prae-advies en thans is dit uitgebracht. De conclusie is kort: afwijzend beschikken. In zgn motivering der afwijzing gebruikt en bespreekt het college de motieven, die in het adres werden ge noemd. B. en W. weten, dat de schoolgebouwen in het algemeen niet voldoen aan de huidige eisen en dat het meestal ongediplomeerde perso neel laag wordt bezoldigd. Inderdaad zgn er bg de personelen enkele da mes, die ongediplomeerd zgn, doch het grootste deel der leerkrachten is in het bezit van het diploma A en studeert voor het B. diploma. Deze dames verrichten hun arbeid met grote toewijding. Er is bijna geen tak van onderwijs aan te duiden, waar de bezinning op de taak der leerkrachten zo serieus wordt aangepakt als hier. Kenden we vroeger de bewaarscholen, waar de kleuters enige uren van de dag veilig werden opgeborgen, thans is daarin een grote verandering gekomen. Nu wordt aan deze kinderen verantwoord kleuteronderwijs gegeven, dat geheel op hun geaardheid is ingesteld. Door deskundigen is uitgemaakt, dat een goed geleid kleuteronderwijs van on schatbare waarde is voor hun verde re vorming. En toch krijgen de leer krachten een beloning, die wel zeer schriel afsteekt b|j de lonen, die in andere takken van onderwijs worden uitbetaald. En dan spreek ik nog maar niet van de regeling der rechts positie en de sociale verzorging dezer dames. B. en W. bsluiten in hun ant woord: Er is geen geld om aan de verlangens der afdeling te voldoen. Dit lijkt mg toch een vreemdsoortige redenering. Wanneer B. en W. de belangen van andere takken van onderwijs moeten behartigen, dan volgen zg die ge dragslijn niet. Welke bedragen worden ten koste gelegd aan de inrichting voor voorbe reidend hoger onderwijs Hoeveel Middelburgse kinderen profiteren hiervan Welke bedragen heeft de Raad ge voteerd voor de beide landbouwscho len aan de Koudekerkse Weg En weer wagen we de vraag te plaatsen: Hoeveel Middelburgse kinderen pro fiteren hiervan? Hoe stond B. en W. tegenover de nieuwbouw voor de b.l.o. school op het Zand Doch waar de zaak van het kleu teronderwijs wordt aangesneden, dan krijgen we het lakonleke antwoord: Er is geen geld! En wij vragen de belangstelling voor het wel en wee van alle Middel burgse kinderen. Door verschillende particuliere or ganisaties en kerkelgke instellingen is al het mogelijke gedaan om te trachten dit onderwijs in stand te houden en te verheffen. Wij zijn vol bewondering voor deze arbeid. Er zijn ouders, die zich financieel grote offers hebben getroost (ook zg, die daar nauweigks toe in staat waren), doch uit de exploitatie-rekeningen is duidelyk gebleken, dat het particu lier initiatief niet meer in staat is dit onderwijs behoorlijk te behartigen. En nu heeft de afdeling Middelburg van de N.O.V. het zeer gemotiveerde verzoek tot het gemeentebestuur ge richt: Tracht de achterstand in Uw gemeente in te halen. Begin met het weder in het leven roepen van het ge- meenteigk kleuteronderwijs, dat in de crisisjaren werd weggewerkt. Ook toen hoorden we altgd maar weer dat geluid: Er is geen geld! Nu vra gen wij de stichting van één school. Ook wij zgn niet blind voor de moeilijkheden, waarvoor het gemeen tebestuur zich gesteld ziet. Doch als de wil aanwezig is om te trachten dit onderwgs op een betere basis te brengen, dan zal ook de weg gevon den kunnen worden. Wanneer wg zien, dat in naburige gemeenten, waar het pad ook niet over rozen gaat, deze zaak op behoorigke wg'ze wordt aangepakt, dan zgn we toch zeer teleurgesteld door de houding, die in deze B. en W. menen te moe ten aannemen. Intussen hoopt de af deling, dat over deze zaak net laat ste woord niet is gesproken. Wg ver trouwen, dat de Raad dit afwijzend prae-advies zo maar niet zal slikken. In Middelburg is een zeer grote ach terstand en het zou van meer burger zin getuigen, indien het college zich niet zo gemakkelgk van deze zaak had afgemaakt. Wij hopen bij de openbare behandeling in de gemeen teraad een ander geluid te horen. Wij meenden, geachte redactie, voor deze zeer belangrgke zaak nog eens de aandacht te mogen vragen van Uw grote lezerskring en betui gen U op ze dank voor de plaatsing van dit artikel. Middelburg. W. SPINNAAIJ. Advertentie. BELANGRIJK BERICHT AAN ZIEKENFONDSLEDEN De afdeling Zeeland van de Nederl. Organisatie van opticiens deelt de fondsleden mede, dat door de leden van genoemde organisatie, bij aanbie ding van fondsrecepten DE BRILLEN op dezelfde condities worden geleverd. Het Bestuur N.O.V.O. afdeling Zeeland. Advertentie. Bij zware kou of griep tasuuen serplaat bedekt en er was een pant ser-deur. De waarde van de in beslag genomen boter bedraagt 8000. Wel enigszins verbaasd waren de politiemannen toen ze het valse nummer van de auto bekeken. de wagen droeg namelijk het num mer H.X. 4622.... politienummer een Nederlands Souburg's begroting sluit door zuinig beleid., Kapitaalsuitgaven zijn nagenoeg niet geraamd. De gemeente Oost- en West-Sou burg heeft voor 1952 wederom een sluitende begroting. De gewone dienst geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag te zien van f 998.188,17 met een vrij lage post onvoorzien van f 2109.21. De kapitaalsdienst vertoont aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 351.795,61, Er is op alles zo veel mogelijk be zuinigd delen B. en W. mede, mis schien zelfs meer dan wenselijk was. Zo zouden zij eigenlijk meer geld wil len uittrekken voor het onderhoud der straten. Kapitaalsuitgaven zijn er na genoeg niet geraamd. Alleen voor en kele werken, waarvan de uitvoering reeds jn 1951 werd begonnen, zoals de verbetering van de Ritthemse straat, welk werk intussen werd beëindigd, is nog een bedrag uitgetrokken. Voorts is er een bedrag geraamd van f 9.000. voor woningbouw door de Chr. wo- ningbouwstichting en f 6.000.voor de aanleg van het sportveld. Het be drag dat als opbrengst van de onder nemingsbelasting op de begroting is gebracht zal met f 17.139.worden verhoogd. B. en W. zien ondanks deze welko me verhoging van inkomsten geen aanleiding om nu reeds dat bedrag te besteden, want het genoemde bedrag zal ongetwijfeld nodig zijn om de nog komende onverwachte uitgaven te fi nancieren. In dit verband wordt ge dacht aan de verbetering van het schoolplein bij de MarnixschooL De inspecteur van de belastingen heeft de opbrengst aan opcenten grondbelasting en personele belasting ongeveer gelijk geraamd aan die voor 1951. Slechts voor opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wordt f 1400— meer geraamd. De toekenning van de verschillende subsidies bleef practisch gelijk aan het vorig jaar. N.V. Zeeuwsche Confectie fabriek te Middelburg. Bevredigende resultaten over 1951 Naar wij vernemen bedraagt de winst, welke de Zeeuwsche Confec tiefabriek N.V. te Middelburg over het afgelopen boekjaar heeft ge maakt;, 87.451,36. Het financieel resultaat is dus nog gunstiger dan hét voorgaande jaar, toen een winst van 74.41148 werd behaald. Het bedrag van 87.451,36 is het saldo van de verlies- en winstreke ning na reserveringen en de gebrui kelijke afschrgvingen. De zuivere be- drijisreserve is met een som van 25.000 gedoteerd, dit met het oog op de fluctuaties op de grondstoffen- markt. In 1951 werd verdere uitbreiding aan de productiecapaciteit gegeven. De export nam geleidelijk een groter deel van de productie in beslag. Op 24 Januari wordt te Amster dam de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders gehouden. Voorgesteld wordt een dividend van 9 uit te keren. Ook ligt het in de bedoeling de personeelsleden een gratificatie te verlenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2