De Japanse Geisha is van huis uit een artiste Nu tooien vele vrouwen zich met een naam, die zij niet waardig zijn SCHERPE CRITIEK VAN N.V.V.- V00RZITTER OP REGERING WESTERLING VERSCHEEN NIET IN DEN HAAG DINSDAG 15 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT S JOURNAAL VAN EEN K.L.M.-REIS (II) (Van onze speciale verslaggever) „Hebt u geen geisha meegebracht?" vroeg de douanier op Schiphol en hy knipte een ondeugend knipoogje. „En hoe was het met de geisha's?" vroeg de eerste bekende die ik zag en hU grijnsde. De vrienden, de collega's, iedereen die hoort dat je naar Japan bent geweest, informeert allereerst naar de geisha's en dan lachen ze heel erg spits en knipogen. Die lachjes en die knipoogjes zullen we maar laten voor wat ze waard zijn, maar laat ik om de grijnslachers de wind uit de zeilen te nemen meteen maar iets over die geisha's vertellen. De geisha is een vrouw waarvoor men alle respect kan hebben. „Gei" betekent „kunst" en „sha" is „per soon", dus geisha is eigenlijk een ar tiste, een kunstenares. Een levens kunstenares vooral. Haar opleiding is langdurig en gedegen. De waar achtige geisha moet zeer ontwikkeld zijn, bedreven in de taal, muziek en zang beoefenen, de Japanse dans kunst meester zijn en boeiend kun nen converseren. Sommigen worden zelfs in beeldende kunsten onderwe zen en alle worden opgeleid tot vol maakte gastvrouwen. In het schikken van bloemen bijv. bereiken zij een grote artisticiteit. HAAR TAAK Geisha's vindt men in de beroem de Japanse theehuizen, in restau rants en in de particuliere huizen van sommige zeer welgestelde Japan ners. Hun taak, is en daar is hun hele opleiding op gericht de gas ten (en uiteraard alleen mannelijke gasten) aangenaam bezig te houden, met zang en dans en aangename conversatie. Hoewel de geisha bij haar optreden tamelijk veel vrijheid wordt gelaten, heeft zij steeds een goede reputatie te bewaren. In ieder zichzelf respecterend restaurant of theehuis houdt trouwens een „mama san" toezicht op haai- gedragingen. Een en ander moge niettemin voor Westerse begrippen min of meer be denkelijk schynen, men mag niet uit het oog verhezen, dat de positie van de vrouw in Japan een geheel andere is dan by ons. Zy is (was althans tot voor kort en in wezen is er nog wei- 5 177 Nu de overheid smeekbede op smeekbede tot ons richt om toch vooral zuinig te zijn met steenkool gaselectriciteit en andere bronnen van energie en wij haar toestaan te decreteren hoe laat de radio mag worden aangezet en te adviseren wel ke uren zich lenen voor het lezen van een boek en het bereiden en nuttigen der maaltijden, nu is er, dunkt mij, geen enkel beletsel meer om de stem van de minister van economische za ken en energievoorziening nog lan ger uit onze badkamer te weren. Elk willekeurig mens laat zijn bad eerst vollopen met heet water en wanneer dit tot genoegzame hoogte is gestegen, wordt de koud-water- kraan opengezet om de juiste tem peratuur voor het bad te verkrijgen. Dit is heel gewoon en deze techniek om het bad te vullen wordt dan ook toegepast door een ieder die voor normaal wenst door te gaan, zélfs mogen we aannemen door een minister van energievoorziening. Maar ook deze gezagsdrager maakt zich alsdan schuldig aan een erger lijke verspilling van onze zo schaars toegemeten energie. Want alléén reeds het feit, dat warm water sneller warmte verliest dan water van lagere temperatuur heeft adembenemende gevolgen. Im mers, al die tijd dat men doende is het bad met water te vullen, wordt in S7iel tempo warmte (dus energie) af gestaan, waaraan niemand iets heeft. Eerst na bijvoeging van het koude water dient de warmte hoofdzakelijk ter verhitting van het koude leiding water, dus van het bad. Wordt daarentegen het bad éérst met koud water gevuld, dan vindt aanvankelijk het omgekeerde plaats, n.l. energiewinst. Want het leiding water wordt zy het slechts in ge ringe mate verwarmd door de kamertemperatuur. Wordt daarna het warme water bijgevoegd, dan dient dit direct ter verhitting van het koude water, waardoor veel geringer warmteverlies plaats vindt en dus de warmte bijna geheel wordt ge bruikt ten behoeve van het bad. Hoeveel het energieverlies bij de eerst gevolgde methode bedraagt, is niet te becijferen, aangezien te veel wisselende factoren bij tal van baden in het spel zijn. Een geconstateerde temperatuurdaling van 30 l. warm water van 850 op 79° geeft een no deloze verspilling van 180.000 calo- rien. Dit als wekelijks gemiddelde aannemende voor 5% van onze be volking, geeft een jaarlijks energie verlies van J/,5 bUlioen calorien, het geen overeenkomt met 6^0.000 kg. steenkool! En dat alleen door 6° warmteverlies van het badwater, wélk verlies voorkomen had kunnen worden door eerst de vereiste hoe veelheid koud water in het bad te laten lopen! En na deze berekening die ons voor de zoveelste maal toont dat met cVfers alles te bewijzen is wachten we„ .geduldig op de ministeriële be schikking welke zal regelen hoe en op welke wijze we ons bad dienen te bereiden. Nederland en nu in alle ernst ts het zonderlingste land ter wereld. m. Pétillon. nig veranderd), volkomen onderge- sehikt aan de man en in alle opzich ten gehouden hem een dienares te zyn. Nu zijn er natuurlijk geisha's en „geisha's". In de amusementswijken van Tokio en andere grote steden zijn er geisha-huizen, waar het licht zinniger toegaat. De oorlog en vooral de bezetting hebben aan de reputatie van de geisha geen goed gedaan en terwille van de vreemdeling wordt vaak geisha genoemd, wat die naam hele maal niet verdient. In de vele cabarets van Ginza, Shinjuku en Shinkuya zijn de geisha's tot taxi-girls verlaagd. Het zijn de wijken van wijn, vrouwen en gezang, waar stromen drank en geld vloeien. In het Cabaret Mimatsu, kan men als men een dans-ticket koopt kiezen uit 120 meisjes om mee te dansen. In de dagbladen ziet men geregeld advertenties van grote cabarets en café's, die nieuwe meisjes vragen. Soms zijn die dans meisjes nog gekleed in kimono en dragen zij de Japanse hoge houten schoentjes, wat in de moderne caba rets met hot-jazz orkesten anachro nistisch aandoet, dikwijls dragen zij Westerse avondjurken, wat in vele gevallen al.even dwaas staat. Als men in deze wijken spreekt van Dezer dagen vierde de wereldberoem- m de Zwitserse clown Grock zyn 72ste I De Duitse cabaret-artist Werner verjaardag met zyn rentree In de .mc\ vefdedigde tijdens een discus- u I oip rip vrnhpin Vflnr rip nrtl l r iplrp cran geisha's, dan is dat 'n euphemisme. Een euphemisme dat dient als camou flage van een zedenverval dat helaas in iedere millioenenstad zich voor doet, doch dat In Japan wellicht nog geaccentueerd wordt door een plotse linge kentering in de maatschappelij ke verhoudingen. Met de intrede van de democratie heeft ook de Japanse vrouw haar emancipatie en haar vrij heid gekregen. Dat is voor velen een onverwacht verkregen weelde en niet alle benen zijn sterk genoeg om die weelde te kunnen dragen. (Nadruk verboden). Geschil tussen Egyptisch geleerde en Nederlands medium. De directeur van de Egyptische dienst voor opgravingen in het ge bied der pyramiden, dr. Ahmed Fa- kri, heeft een bedrag van 1000 pond uitgeloofd voor een ieder, die kan be wijzen, dat de onlangs gedane ont dekking van de tempel van Snefroe, het resultaat zou zijn van de onder zoekingen van het Nederlandse me dium Kerkhof. Kerkhof heeft verklaard, dat hij bij zijn verblijf in Egypte het vorige jaar onderzoekingen heeft verricht in het ge tied der pyramiden en hierbij grafmonumenten, tempels en berg plaatsen van voorwerpen uit de oud heid heeft ontdekt. In een procesver baal had hij laten vastleggen, op wel ke plaatsen belangrijke ontdekkingen konden worden verwacht. Vier maan den later ontdekte dr. Fakri de tem pel van Snefroe, welke vondst kan worden beschouwd als de belangrijk ste archaeologische ontdekking van het jaar. Kerkhof eiste toen de eer hiervan voor zich op, hetgeen thans door dr. Fakri wordt betwist. Minister Mansholt in het geweer tegen wilde zwijnen. In het afgelopen jaar hebben wilde zwijnen op de Veluwe zeer ernstige schade aan de" gewassen toegebracht. De van jagerszijde getroffen maatre gelen zijn onvoldoende geweest om Ï'aal en perk aan dit euvel te stellen, ndien het aantal wilde zwijnen op de Veluwse jachtterreinen niet op korte termijn mindert, moet ook in 1952 met grote schade aan de gewassen rekening worden gehouden. Minister Mansholt heeft nu de jagers, die wil de zwijnen in hun jachtterreinen heb ben, gewezen op ae noodzakelijkheid in de wintermaanden afdoende tegen dit schadelijk gedierte op te treden. Doet zich wederom schade voor, dan zal de minister genoodzaakt zijn in grijpende maatregelen te nemen, waarbij met jachtbeiangen geen re kening meer kan worden gehouden. Nieuw crematorium in Dieren. Met de bouw van het nieuwe cre matorium bij Dieren zal over enkele maanden kunnen worden begonnen. Het is aanmerkelijk soberder van op zet dan in Westerveld. De capaciteit zal voorlopig zes a zeven crematies per dag zijn, maar indien nodig, kan dit worden opgevoerd. De totale kos ten van dit project worden geraamd op één millioen gulden. Er komt o.a. een aula voor twee honderd personen en een columbarium met 200 nissen. Meer humor in de politiek. Generaal Clark toch niet naar Rome. De perssecretaris van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de kwes tie van de benoeming van generaal Mark W. Clark als ambassadeur bij de Heilige Stoel niet opnieuw aan de Senaat zal worden voorgelegd, zulks op verzoek van de generaal zelf. De president zou een andere ambassa deur aanwijzen. De mededeling van de president om Clark tot ambassadeur bij de H. Stoel te benoemen verwekte destijds een storm van protest onder de protestan ten van de Ver. Staten evenals bij sommige invloedrijke Congresleden. Minister Stikker sprak met Eisenhower. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Zaterdagmorgen van tien tot elf uur een onderhoud gehad met ge neraal Eisenhower in diens hoofd kwartier. Over de uard van het be sprokene is niets bekend. G. Polak Daniels overleden. Maandag is in Den Haag op 67-ja- rige leeftijd overleden de heer Gerard Polak Daniels, ere-voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring en oud-hoofdredacteur van „Het Vader land". Kapitein Kurt C'arlseo, de heldhaf tige commandant van de ..Flying En terprise", laat zien hoe hy zich veer tien dagen lang heeft moeten bewe gen aan boord van zUn schip, dat ten. slotte een prooi van de woedende ele- menten werd. Zijn handen en vinger toppen waren geheel met diepe Klo ven bedekt. VAKBONDSVOORZITTERS AAN HET WOORD. Voorzitter K.A.B. betreurt laksheid ten aanzien van P.B.O. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft tydens een feestavond van de jubilerende Almelose Bestuurdersbond in een rede scher pe critiek geoefend o.a. op het regeringsbeleid en nel in het bijzonder ten aanzien van de volkswoningbouw, de bestrydlng van de steeds toenemende werkloosheid en het militair bewapeningsprogramma. Het N.V.V. vreest, dat het aantal werklozen, dat thans ruim 145.000 bedraagt, voor het einde van de volgende maand zal zyn gestegen met ongeveer 20.000. De heer Oos terhuis noemde dit een „ontstellend beeld na alle maatregelen voor werk verruiming en loonoffers ter wille van de industrialisatie in Nederland". circuswereld. Hy brengt ongevvyzigd sie.de vryheid voor de politieke grap, precies hetzelfde muzlkale nunVmer,1 nTirW hpt waaraan hij twintig jaar geleden zyn grote successen te danken heeft ge had. Tydens een feest te zijner ere in een groot Parys restaurant de monstreert Grock dat hy van kort ademigheid nog geen last heeft door de 72 kaarsjes van zijn verjaarstaart uit te blazen. KVP en groep-Steenberghe tot overeenstemming. Er is overeenstemming bereikt tus sen het dagelijks bestuur van de Kath. Volkspartij en de groep Steenberghe. Zoals bekend was er binnen de par tij enige verwijdering ontstaan met de groep-Steenberghe, doch na een achttal besprekingen kon deze ver wijdering worden opgeheven. Om tegemoet te komen aan de wensen van de groep, zal het partij bestuur enkele plannen ten uitvoer brengen, waaronder het benoemen van een adviserend college ter be studering van alle wetsontwerpen en om na te gaan of deskundige voor lichting aan de K.V.P-fractie in de Tweede Kamer wenselijk is. Voorts zal het dagelijks bestuur van de partij worden uitgebreid, ten einde het meer vertegenwoordigend te doen zijn voor het katholieke volks deel. In een Zaterdag door de K.V.P. voorzitter, de heer Andriessen, e: door de oud-minister Steenberghe ondertekend communiqué werden de resultaten van het overleg bekend gemaakt. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de K.V.P. „geen enkele andere voorkeur koestert voor samenwer king met een of meer bepaalde par tijen dan met die; wier medewerking het meest zal bijdragen tot het op 's lands belang gerichte beginsel" Juwelier werd wakker door glasgerinkel Een juwelier te Apeldoorn is het slachtoffer geworden van een brutale inbraak. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de juwelier, de heer J. E. van B. gewekt door glasgerinkel Door het slaapkamerraam zag hij nog juist hoe een man in een voor de win kel staande auto stapte en er met gro te snelheid vandoor ging. Bij onder zoek bleek, dat de étalageruit was ver nield en dat drie z.g. tableaux met te zamen 32 gouden ringen alsmede eni ge armbanden en horloges waren ont vreemd. Van de dader ontbreekt elk spoor. onder het motto „Zijn wij alweer zo ver" Finck had namelijk critiek moeten verduren naar aanleiding van zijn op merking tijdens een oudejaaravond- uitzending over de politiek van de bondskanselier. Hij herinnerde er in zijn discussie aan, dat hy reeds eenmaal op soort gelijke gronden in een concentratie kamp was terechtgekomen... Finck eiste bescherming: voor degenen, die humor bezitten jegens hen, die in- plaats van humor alleen maar aan matiging ten toon spreiden en ten slotte verklaarde niemand der aanwe zigen zich tegenstander van de poli tieke grap. De algemene leuze luid- ,Meer humor in de politiek!" De oorzaak van de werkloosheid zag hij in de credietvoorziening die hij als een staaltje van „ongebreidelde en ergerlijke kapitalistische rente- politiek" kenschetste. De woning bouw stagneert, omdat de beleggers een rente van 4% wensen. Maar zij dienen te bedenken, dat het aantal werkloze bouwvakarbeiders dreigt te stijgen tot 24.000. Een krachtige en vooal anders gerichte regeringspo- litiek had dit kunnen voorkomen, meende de heer Oosterhuis die voorts vroeg of het niet de hoogste tijd wordt, dat de regering haar consump tie-politiek gaat wijzigen. Het N.V.V. kan geen militaire politiek aanvaar den. waarbij de arbeiders worden ver geten en onvoldoende aandacht wordt geschonken aan sociale, culturele en zedelijke zaken. Het N.V.V. zal to nen, wat het waard is als de regeling niet op korte termijn haar politiek, die sociale onrust veroorzaakt, her ziet. aldus besloot de heer Oosterhuis zyn rede. OOK CRITIEK VAN K.A.B.-VOORZITTER In een rede, waarmede hij de jaar lijkse verbondsvergadering van de Ka tholieke Arbeidersbeweging opende, heeft de verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, er op gewezen, dat de lasten, welke het gevolg zijn van de onvermijdelijke defensie-inspanningen, rechtvaardig moeten worden verdeeld. Hij meende, dat de arbeiders ruim schoots hun deel bijdragen; de lonen zijn immers minimaal en feitelijk zelfs beneden het minimum als gevoeg van de 5 consumptiebeperking. Spr., die zich terloops afvroeg, waarom de re gering in deze tijd, waarin zozeer „op de centen gelet moet worden", niet ingrijpt met betrekking tot het gok ken, zeide het merkwaardig te vinden, dat de arbeiders in sommige kringen worden benijd om hun lonen en hun „sociale zekerheid". Aan een wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering, en een wet, die de ouderdoms- verzekering afdoende regelt, valt in elk geval niet te ontkomen. Tenzij de voorkeur zou worden gegeven aan staatszorg, maar daarvoor moeten de middelen ook worden opgebracht. Voorts vroeg de heer de Bruijn zich af of er langzamerhand geen reden is om de „teugels eens wat minder strak te houden", door maxima en minima vast te stellen, waartussen het overleg van werkgevers en werknemers zich zou kunnen bewegen. Bovendien zou bij een gunstige economische ontwik keling wellicht het eerst gedacht moe ten worden aan de arbeidslonen. Bijv. zou in dat geval de reële inkomsten verlaging van 5 geheel of gedeelte lijk kunnen worden gecompenseerd. Spr. vond het in hoge mate onbegrij pelijk, dat de regering onlangs gewei gerd heeft de compensatietoeslag ver plicht te stellen. Met betrekking tot de toenemende werkloosheid toonde spr. zich enige mate bezorgd. Hij achtte het noodza kelijk, dat de regering passende werk- obiecten voor uitvoering gereed heeft Met de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie gaat het niet naar wens. Spr. was teleurgesteld over de hou ding van sommige ondernemersgroe- pen, die de P.B.O. blijven afwijzen. Ook de regering meet de bezwaren echter z.L te breed uit. De fout is, dat de werkgevers en niet de overheid ia feite beslissen of er een P.B.O. komt. REDE PER „WIRE RECORDER". ,,U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen rekenen". De oud-kapitein Raymond Paul Westerling, die volgens aankondigin gen Maandagavond het woord zou voeren op een in Den Haag belegde vergadering van de .Nederlandse Volksunie", is niet verschenen. Zyn rede, getiteld „Ik klaag aan", werd per „wire recorder" weergegeven. Volgens de heer B. Boelhouwer, voorzitter der ,,Ned. Volksunie" was ty dens de vergadering een telegram ontvangen met als plaats van afzen ding Haarlem. Het telegram was gericht „aan het publiek Haagse Die rentuin" en luidde als volgt: ,3etuig myn bijzondere dank voor uw be langstelling, U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen rekenen. Kapitein Westerling." De mechanisch weergegeven rede van Westerling bracht een weerga ve van bekende feiten en een rechtvaardiging van zijn handelwijze in het verleden. De heer Boelhouwer deelde mede, dat Westerling niet was verschenen, omdat hij bevreesd was voor een eventuele arrestatie, maar omdat hij van bevriende zijde zou hebben vernomen, dat daarna geen normale rechtspleging zou volgen en hg door de Nederlandse overheid zou worden uitgeleverd aan de republiek Indone sië. Volgens de heer B. gaat Wes terling daar liever op eigen gelegen heid heen, „want de republiek Indo nesië moet worden gelikwideerd. Aan medewerking daartoe ontbreekt het Westerling niet en binnenkort 'zullen er spijkers met koppen wor den geslagen," aldus de heer Boel- houwer. Westerling woonde de laatste tyd in Le Vesinet bij' Parijs, waar zich ook zijn vrouw bevindt. Door gasvergiftiging overleden. Als gevolg van gasvergiftiging is de heer A. B. uit Huizen (N.-EL), die logeerde in een hotel te Groningen, overleden. B. had zelf de gaskachel aangestoken. Achtjarigen gebruikten verdovende middelen. Een bende jongens en meisjes van acht tot achttien jaar is in New York gearresteerd wegens gebruik van ver dovende middelen. De zaak kwam aar. het rollen, toen een knaapje van aci" lentes op een uur, dat het in de school bank had moeten zitten, op straat werd opgepikt, in het bezit van siga retten met hasjisch. Voorts zijn zes bewakers en drie ambtenaren van de gevangenis van Hi kers Island in arrest gesteld. Zij wor den er van beschuldigd verdovende middelen aan gevangenen te hebben verkocht. Overeenkomst tussen Koningin Wilh. fonds en Kankerinstituut. Na ruim twee jaar onderhandelen is Zaterdag de overeenkomst tussen de stichting „Koningin Wilhelmina Fonds" en de vereniging „He-t Ne- derlandsch Kankerinstituut" op het stadhuis te Amsterdam door verte genwoordigers van belde partijen on dertekend. De voornaamste punten van de overeenkomst zijn, dat de stichting zich jaarlijks voor een bedrag van 500.000 ten behoeve van het kan kerinstituut garant stelt en voorts dat het kankerinstituut zich zal ont houden van openbare fondsenwer ving. De fondsenwerving zal geschieden door een nieuwe vereniging: De Ne derlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Bestrijding van coloradokever loopt beter. In 1950 werden 2709 processen ver baal opgemaakt wegens het onvol doende bestrijden van de coloradoke ver. In 1951 werden slechts 239 ver balen opgemaakt. Dit is te danken aan de groeiende samenwerking tus sen de boerenstand en de ambtena ren van de plantenziektekundige dienst. Onze sokken een jaar lang zonder gaten. „Wij zullen onze sokken een jaar kunnen dragen alvorens er een gat in is", zo beweren Engelse scheikundigen, die sokken hebben vervaardigd met een nieuwe scheikundige vezel, tery- lene. Costuums van terylene zullen viermaal langer meegaan dan gewo ne, zeggen zij. Er is een fabriek in aanbouw, waarin de vezel zal worden geproduceerd. Reeds worden gordij nen, stoffering en damesondergoed van terylene gemaakt. Hel wereldgebeuren Kennan naar Moskou Er bestaat in de Ver. Staten op het ogenblik grote belangstelling voor de bezetting van de belang rijke post van Amerikaans ambassa deur te Moskou. President Truman heeft als op volger van admiraal Kirk de 47-jarige George Kennan aangewe- 1 zen, een man, die lange jaren op di- plomatiek gebied achter de scher men heeft gewerkt, maar ook veel naar buiten is opgetreden. Die be noeming heeft nogal wat discussie veroorzaakt, maar deze sproot hoofd- zakelijk voort uit de sfeer van ach- i terdocht, die de Amerikaanse ambas sadeurs en gezanten in het buiten- land tegenwoordig zelfs weerhoudt openhartige rapporten naar hun re- i eering te zenden, uit angst, dat ze die voor een of andere commissie in een heel ander licht te verant woorden zullen hebben. De stemming in de Ver. Staten is in dit opzicht te genwoordig zo overspannen, dat het enkele feit, dat Moskou bereid bleek agrément voor Kennan te verlenen, voor bepaalde kringen ln Washing ton al voldoende was om te betogen, dat Kennan dan niet de geschikte man voor die post wasEn dat terwyl zowel de Russische pers als de radio heftige aanvallen op hem hadden gedaan. Een geheel andere vraag is of Ken nan thuis niet meer en beter werk kan verrichten dan in Moskou, juist omdat hij een van de weinige Ameri kaanse Rusland-kenners is. Maar dat niet alleen. Hij is een van de weinige Amerikanen, die voor zichzelf en voor de Amerikaanse regering een buitenlandse politiek op lange termijn heeft uitgestippeld en zich daarvan door incidentele gebeurtenis sen, stemmingen en stromingen niet laat afleiden. Weliswaar was hij niet meer in dienst van het departe ment van buitenlandse zaken waaraan hij meer dan een kwart eeuw verbonden was maar er be stond toch nog altijd mogelijkheid om van zyn kennis en zijn adviezen ge bruik te maken. Gelijk men trouwens nu weer doet door hem een van de belangrijkste diplomatieke posten toe te vertrouwen. Of wil Truman hem op deze wyze behouden voor het ge val een eventuele republikeinse rege ring hem en zijn aanhangers in de beroemde „braintrust", de planning afdeling van het ministerie van bui tenlandse zaken, op dood spoor mocht rangeren Hoe dit zy, Kennan is in elk geval iemand, die er een overdachte buitenlandse politiek op nahoudt en daarvoor ook staat. In feite is daaraan al heel weinig veranderd sinds hij anoniem zyn ideeën in 1947 in het beroemd geworden artikel in „Foreign Affairs" uiteenzette. Na tuurlijk maakt ook hy sindsdien een zekere evolutie mee, maar in hoofd zaak is zijn visie gebleven, dat het de taak van Amerika als leidingge vend land is het weerstandsvermo gen in de peripheric van de Sowjet- sfeer te verhogen en geleidelijk maar beslist de kansen op een „goedkope" machtsuitbreiding voor de Sovjet- Unie weg te nemen. Geen oorlogs voorbereiding, maar wel een militaire macht als instrument ter ondersteu ning van dit politieke doel. Tegen over het streven aan de zijde der Sowjet-Unie naar voortdurende poli tieke expansie de Amerikaanse rem der consolidatie Amerika moet en hij denkt daarbij volkomen realistisch voortdurend zyn gewicht in de schaal leggen waar en wanneer er een betrekkelijk grote kans bestaat dat een verdere toeneming van de macht van het internationale communisme kan worden verhinderd. Ook Kennan gaat van de grondstelling uit even als de teruggekeerde Britse ambas sadeur, sir David Kelly dat een poging om tot volledige overeen stemming met de Sowjet-leiders te komen geen werkelijk alternatief is. „Een dergelijke overeenkomst zou in de praktijk precies evenveel waard zijn als zij door de feitelijke machts verhouding in de wereld op dat be paalde ogenblik waard was", zo schreef hij' nog vorig jaar. Het ligt voor de hand, dat de be noeming van een diplomaat met een dergelijke realistische kijk op de din gen voor de ontwikkeling van de ver houding tussen Washington en Mos kou en dus voor de wereldvrede, van beslissende betekenis kan zyn. Nieuws Noiedop (n een Op 20 Februari hoopt het echtpaar L. van SchljndelVan Oorschot te St. Oedenrode zijn 70-jarig huwelijksfeest te vieren. De echtgenoot is 94 en de echt genote 92 jaar. Dit jaar zal worden begonnen met het maken van een tuimel voor autover keer door de Mont Blanc. De tunnel, die in vier of vijf jaar klaar zal zijn, zal 12.5 km. lang zijn. De conferentie tot regeling van de vooroorlogse en naoorlogse schulden van Duitsland zal 28 Februari as. in Londen beginnen. Een 31-jarlge kantoorbediende van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Mij. heeft malversaties gepleegd met de gel den, die de chauffeurs en conducteurs aan hem plachten af te dragen. Hij heeft bekend op deze wijze ongeveer f 7000. te hebben verduisterd. Het bericht, als zou e dent van Reuter te Teheran gearresteerd rijn, blijkt onjuist te zijn geweest. Wel heeft men een te Teheran aangestelde assistent-vertaler gearresteerd. Ter behartiging van de belangen van ruim 20.000 gerepatrieeröen uit In donesië is in Den Haag opgericht de stichting „Bureau voor de emigratie van gerepatrieerden uit Indonesië" (BEGI). Hitler's financiële deskundige, dr. Hjalmar Schacht heeft te Hamburg ver klaard. dat de berichten uit Cairo, als zou hij raadsman van de Egyptische re gering voor financiële zaken worden, erg „everdrevca en voorbarig" *ön.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5