KONINGIN WILHELMINA-LYCEUM IS EEN CULTUREEL CENTRUM ABDÖSlloOP Zeeuwse Almanak DE HAVEN VAN ZIERIKZEE *r is dgi DE AGRARISCHE VOORUITGANG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 JANUARI 1952 QOSTBURG BOUWT SCHOLEN (1). Na tien jaar weer in een „echt" gebouw. Wanneer een leerling van liet „Koningin Wilhelmina-lyceum" te Oost burg ln de rectorskamer wordt geroepen en daar eens flink do les wordt gelezen zoiets Is op oen school wel eens nodig spitst men In aile klassen de oren en hevig geïnteresseerd trachten de andere leerlingen al luisterend te ontdekken, wie daar do zondebok isDo aandacht voor de lessen Is plotseling weg, men kykt elkaar veelbetekenend aan en er wordt echt van dit voorval genoten...... Dat z\Jn zo van die nadelen, waarmede men te malton krijgt, wanneer een houten barak als school dienst moet doen. Ieder woord Is voor do „buren" verstaanbaar en het rustig lesgeven komt wel eens in hot gedrang. „Toen we die barak In 1946 kre gen. waren we opgetogen" vertelde ons rector A. Hooihorst, „maar nu hangt het ding ons de keel uit voegde hij er zuchtend aan toe. Ge lukkig echter is het leed spoedig ge leden. want over enige tijd kan de herbouwde school in gebruik worden genomen en zullen de lessen voor het eerst sJnds tien jaar weer ln een nor maal gebouw worden gegeven. Dan zal het lyceum tevens ten volle z(jn belangrijke functie ln deze streek hernemen, die het als R.H.B.S. vóór de oorlog ln het culturele leven van West Zeeuwsch-Vlaanderen reeds had. Want dit lyceum is niet zomaar een onderwijsinrichting zonder meer. het is een cultureel centrum, waar destijds tal van voordrachten enz. werden gehouden. Wie met rector Hooihorst spreekt, komt onder de in druk van diens brede visie op de plaats van zijn school en dan begrijpt men, wat dit lyceum voor West Zeeuwsch-Vlaanderen betekent. Met de heer Hooihorst mochten wij een rondgang maken door de in aan bouw zijnde vleugel, waarin timmer lui en schilders nog volop bezig wa ren, en uit zijn levendige uiteenzet ting sprak dankbaarheid, omdat een gebouw wordt hersteld, dat hem een onontbeerlijk middel betekent om zijn doel te bereiken. En dit doel is waar lijk niet uitsluitend het klaarstomen van de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd voor een einddiploma, maar ook en vooral het toerusten van de jonge mens met die eigenschappen, die nodig zijn voor de taak, die hem wacht. Voorts wil de heer Hooihorst. dat zijn school medewerkt aan de culturele vorming van de gehele bevolking. „Dit wordt de tekenzaal", wees hij ons een ruim lokaal aan dc straatzijde, „hior kunnen we ook muziek en toneel geven en school*- lezingen houden, die voor Ieder een toegankelijk zjjn. Onze school heeft bovendien oen pracht collec tie schelpen, mineralen en ge*- steenten. Daarvan behoeven niet alleen \vy te profiterenEen school als deze moet in het landje van Cadzand een cultureel ccut trum zyn!" Na do bevryding werd de gymnas tiekzaal van de school hoewel niet bijzonder gaaf uit de strijd gekomen benut voor toneel- en muzieküit- voeringen en zelfs voor kerkdiensten, Ook toen had het lyceumgebouw dus een culturele functie, al was het dan Houdt dat in de gaten 't gaat om onze soldaten. Enkele maanden geleden werd de actie ten bate van het nieuwe Mili taire Tehuis te Middelburg voorlopig stopgezet, in afwachting van de aan koop van een pand. Nu vorige maand bekend is geworden, dat een nieuw pand wordt gekocht, als de Zeeuwse bevolking f 15.000.bijeenbrengt, is de zaak weer op gang gekomen. BH de voorlopige afsluiting was 10.121 binnen. Inmiddels ziin al weer een he le stroom giften binnengekomen en we verwachten, dat velen in de ko mende weken hun steentje zullen bij dragen. want op 1 April a.s. moet de 15.000.binnen zijn omdat de ac tie dan onherroepelijk wordt stopge- Hier is dan de eerste lijst met mil- dé gevers: A. B. 3.50. Th. M. te Zw. 2.50, dames J. te Zw. 1.fam. B. 1.inzameling oud-papier 19.25. bouwsteentjes 15.35, N.N. 10. Ned. Herv. Kerk te Gapinge 10.—, collecte bij het huwelijk van A. Bim- melFrancke, Oostkapelle 15.56, Kees en Adrl Elenbaas, Nieuwland 20.Elly Verschuure en Jaantje Kodde, Zoutelande, elk 5.—, Berend Stemerding, Souburg 5.Anneke Oosthoek. Westkapelle 5.en Ko Dey, Souburg 3.75. Met al deze gif ten sluiten we deze verantwoording af op 10.244,67. Met spanning wacht men of de Zeeuwse bevolking zal helpen, om de lcoop van het nieuwe militaire tehuis, daadwerkelijk mogelijk te maken. Wanneer over enkele maanden het tehuis wordt geopend, laat dan ook Uw gift dit mogelijk gemaakt heb ben. Schrijf nog heden een bedrag over op giro: 359.300 van de Prov. Zeeuwse Courant, Middelburg „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland". enigszins anders dan in de toekomst het geval zal zijn DE INRICHTING. Wanneer de herbouwde vleugel in- gobruik Is genomen, wordt het nog van vroeger overgebleven stuk ge restaureerd, zodat omstreeks Sep tember alles gereed kan zijn. Het gymnastlekveld en de botanische tuin zijn vervolgens aan de beurt. Elf leslokalen zal het lyceum na het ge reedkomen van bouw en restauratie tellen, plus vaklokalen voor scheikun de, natuurkunde, hand- en lijnteke nen en plant- en dierkunde, het ge heel verdeeld over twee verdiepingen, die in dozelfde styi als het verwoeste gebouw z|jn opgetrokken. Vanzelf sprekend wordt de inrichting zeer modern, waarbij men zoveel mogelijk de wensen van de rector heeft inge willigd. Deze toont zich dan ook uiterst dankbaar voor de medewer king, die diverse instanties pem ver leenden. Er zal op de dag van de Ingebruik neming grote vreugde z\jn in Oost burg: rector, leraren en leerlingen zullen met blijdschap hun vernieuw de school betreden. Hopenlyk zal ook in dit gebouw het Oostburgse lyceum een ware gemeenschap vormen, waarvan velen ook buiten het ver band van dit instituut profijt zul len hebben. Verheugende vooruitgang van het ieugdhandbal. Halfjaarverslag van da Afdeling Zeeland verschenen. Verschenen is het halfjaarverslag van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbalver bond. Hierin wordt gezegd, dat de afgelopen zes maanden voor handballend Nederland van grote betekenis zijn geweest, omdat op de jl. gehouden Bondesver- gadering te Utrecht de nieuwe struc tuur een feit geworden is. Dat dit voor de afdeling Zeeland grote veranderingen zal meebrengen, is begrijpelijk. Zo zal o.m. de jaar lijkse Algeméne Vergadering .in,-Ja nuari worden gehouden en wel op 26 Januari a.s. te Middelburg. Het afdelingsbestuur zal uitgebreid worden tot 7 personen en ook zal een jeugdcommissie worden gekozen. De afdeling Zeeland telt thans 30 competitie-elftallen t.w. twee elftal len in de districts le klasse, 15 in de districts 2e klasse en 13 in de Af- delings le klasse. Onder leiding van de heer Ekkeln- kamp werd in Zeeland een scheids- reclitersvereniging opgericht. Even eens werd een aanvang gemaakt met het jeugdwerk. Uit verschillende ge gevens is gebleken, dat er in de af- eling een vrij groot aantal jeugdige handballers!sters) zijn. Men denkt reeds dit jaar met een jeugd-hand balcompetitie te kunnen beginnen. De rekening van 1 Juli 1951 tot en met 1 Januari 1952 toont een kassal do van 82.81. Advertentie Aanhoudende Ge hebt kou gevat, gl] hoest Ien een scheurende pijn tenge volge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met Opoe Pouwels-Tieleman overleden. Oudste inwoonster van Zeeland. BOUWVAK-HUMOR. Er zou een bonkje te schrijven zijn over de hutnor op bouwwerken. Over geestigheden, die met een vuile Vin- per werden gedebiteerd op een be- kalktc ruit en over speelse verwijten, welke met potloodstompjes op schut' iingplanken toerden gegrift. Ook in Zeeland leeft de bouwvak- humor. Er verrijst thans in een onzer ste den een maréchaussee-kazerne en bij vo'n gebouw horen cellen, stevige solide cellen. Die staan er dan ook bij. Ten gerieve van de toekomstige bewoners zorgden de bouwvakkers alvast voor storingwerende opschrif ten. Daar lazen onze ogen op de cel deuren het rustgevende vermaan Aan de deur wordt niet gekocht Gelukkige celbewoners, die zich tlians gevrijwaard weten van lieden met mottenballen en aanverwante artikelen. Overigens zit er niet eens 'n bel aan de deur De oudste Inwoonster van Zeeland, de weduwe P. PouwelsTieleman te Kloosterzande is overleden. Zfj be reikte de leeftijd van bUna 104 jaar. Opoe Pouwels was het laatste jaar bedlegerig. Toen ze op 25 Februari 1951 haar honderd en derde verjaar dag vierde kon dat niet temidden van feestelijkheden gebeuren. Wel is er enige jaren geleden te Kloosterzande een groot feest ge weest ter ere van haar honderdste verjaardag, die ze fris van geest en in goede gezondheid vierde. Opoe Pouwels heeft het in haar lange leven niet altijd gemakkelijk gehad. Uit haar huwelijk werden negen kinderen geboren, waarvan er acht nog in leven waren toen ze op 54-ja- rige leeftijd weduwe werd. Dat werd toen wel voor haar een zware tijd, maar zy heeft er zich moedig door heen geworsteld. Later werd ze verzorgd door haar twee oudste dochters. Een ernstige slag voor haar was, dat haar huisje tijdens de jongste oorlog grotendeels door een' V 1 werd verwoest. In de bouwvallige resten heeft ze nog drie jaren gewoond, totdat de hurgemeester ingreep en ze een wo ning kreeg, waarin ze op de herbouw van haar huisje kon wachten. In de laatste weken werd het dui delijk, dat haar gezondheid snel ach teruitging. Zacht en kalm is zjj ten slotte ingeslapen. Prijsbeleid suikerbieten. De stichting voor de Landbouw heeft thans aan de minister nadere voorstellen gedaan over het prijsbe leid voor suikerbieten in 1952. Op een spoedige beslissing is aangedron gen in verband met het opstellen van de bouwplannen. Uitgaande van de stelling, dat sui kerbieten als een van de belangrijk ste basisproducten dienen te worden beschouwd, waarvan behalve de aan de voortbrenging verbonden kosten ook een redelijk ondernemersloon dient te worden vergoed, is de stich ting van mening dat de inmiddels gestegen kosten volledig in een prijs verhoging moeten worden verdiscon teerd. Van Woensdagmorgen af telefonisch de t|jd. K 02 werkte op proef, K 02 ver stomde weer, maar nu is het toch bijna zo ver, dat iedere telefoonabon- né op Walcheren, op Noord-Beveland en in het geautomatiseerde deel van Zuid-Beveland, die wil weten hoe laat het is, doch geen klok bij de hand heeft, het automatisch tijdsein kan raadplegen. Naar wij vernemen zal morgenochtend om 8 uur het tijd sein in dienst worden gesteld, zet. Het eiland Tholen telt 16.567 inwoners. Het zielental van het eiland Tholen nam in het afgelopen jaar toe met 40, Op 31 December 1950 bedroeg het aan tal ingezetenon 15.817 (7861 m. en 7756 vi'.). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 292 (146 m. en 146 vr.) en door vestiging mot 331 (153 m. en 178 vr.); het verminderde door overlijden met 126 (62 m. en 64 vr.) en door ver trek met 457 (223 m. en 234 vr.). Op 31 December 1951 bedroeg het Inwo nertal dus 15.657 (7875 m. en 7782 vr.). Er werden in 1951 130 huwelijken vol trokken; er werden 7 echtscheidingen ingeschreven. Druk bezocht door pleizierjachten Een haven wordt welvarend genoemd, wanneer er vele vrachtschepen in- en uitvaren. In dat opzicht is de haven van Zicrikzee inderdaad welvar rend, maar zij heeft daarnaast des zomers een blondere fleurigheid door de velo plezierjachten, die Zicrlkzeo aandoen en dat komt ook weer tot uiting in de cijfers van het havenverkeer. In het jaar 1951 werd Zierikzce bezocht door 370 Nederlandse plei zier jachten, 169 Belgische, 58 Engelse, 5 Duitse, 1 Frans en een Portu gees pleizierjacht. Bovendien liep er 16 maai een schoolscliip de haven binnen. schip (170 ton) en 1 ledig (170 ton) en 6 ledige stoomschepen (456 ton). Wat het gewone vervoer betreft kwamen in de haven van Zierilczee de volgende aantallen schepen in 1951 binnen: 657 geladen motorschepen (90.225 ton) en 256 ledige (25.894) ton), 30 geladen sleepschepen (12.302 ton) en 41 ledige (16.692 ton), 7 geladen kust vaarders (1991 ton) en 24 ledige (8916 ton), 1 geladen zeilschip (170 ton) en een ledig (170 ton), 6 ledige stoom schepen (156 ton). Uit de haven vertrokken: 495 gela den motorschepen (54.387 ton), 398 le dige (61.731 ton), 42 geladen sleep schepen (16.887 ton), 29 ledige (12.199 ton), 30 geladen kustvaarders (10.697 •ton), 1 ledige (210 ton), 1 geladen zeil- maar... de?oud-$ele VIRGINIA De Zeeuwse blauwen en bonten moeten er uit Eens zijn ze de glorie van Zeeland geweest en nu moeten ze verdwijnen. We menen de Zeeuwse blauwen en bonten, de bekende aardappelen. Die bekendheid dateert overigens van ja ren her, want zo erg veel had men er in de laatste jaren al niet meer mee op. De hoofdafdeling Akkerbouw van de stichting voor de Landbouw heeft nu besloten om een teeltverbod voor Zeeuwse blauwe en bonte aardappe len te bevorderen, Deze soorten zjjn economisch reeds van geringe bete kenis, De bonten en blauwen zullen echter geheel moeten verdwijnen, om dat zij uiterst gevoelig zijn voor vi rusziekten, in het bijzonder voor „stippelstree". Als zodanig kunnen zy een gevaar vormen voor de teelt van pootaardappeleri. OOK. KORTGENE KRIJGT HOOG BEZOEK. Woensdag 16 Januari 1952 zal de Commissaris der Koningin in Zeeland een officieel bezoek brengen aan de gemeente Kortgene* ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND, Ook op veeteeltgebied. De „burgerzinlening" van Souburg. NEET GEHEEL VOLTEKEND, MAAR BOUW VAN WONINGEN MOGELIJK. "Naar wij vernemen is Souburg's „burgerzinlening" niet geheel volte- Icend. De obligatielening, groot 105.000 (rente 4 looptijd .30 jaar), werd uitgeschreven om de bouw van negen woningen mogelijk te maken. Toch is deze onderneming niet op een mislukking uitgelopen, aange zien voor een totaal bedrag van 80.000 werd ingeschreven. Het ge meentebestuur heeft het voornemen om, wanneer de geldgevers hiermede accoord gaan, met dit geld zes ze ven z.g. duplex-huizen (dubbele be woning) te bouwen. Voort6 wil men door dc Bank van Nederlandse Ge meenten de lening laten overnemen in die zin, dat deze bank de obliga ties uitgeeft (zij zijn dan verhandel baar) en het geld uiteraard ter be schikking van de gemeente Souburg stelt. De inbraak te Stavenisse. Het politieonderzoek naar de daders van de voor enige weken gepleegde inbraak bij de slager L. G. te Stave nisse wordt nog steeds voortgezet. Kort na de inbraak werd een Inwoner van Stavenisse aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Naar wij vernemen is deze aangehoudene thans weer op vrije voeten gesteld. Het ge rucht, dat nog twee andere personen zich in arrest zouden bevinden, is naar wij ver"«Tien onjuist. (Vervolg van pag. 1) Ook de veeteelt maakt vorderingen. Voor het vijfjarenplan ter besteding van de runder t.b.c. be taalde 98% van de leden van de Prov. Gezondheidsdienst zjjn bijdrage reeds, waardoor Zeeland een voorsprong kreeg ten opzichte van andere pro vinciën. Wat de kunstmatige inseminatiie betreft kan worden meegedeeld dat één kwart van de vrouwelijke vee stapel in Zeeland aldus is behandeld. Dat het met de melkproductie in Zeeland goed gaat bleek o.a. uit de gestegen melkontvangst (meer dan 16 millioen kg in 1951) op de Coöp. Melkfabriek te Middelburg. Dit, ter wijl voor heel Nederland een vermin dering van 3 optrad ten opzichte van 1950. De omzet van de bovenge noemde fabriek bedroeg in 1951 on geveer 3% millioen gulden. DE VISSERIJ De visserij staat ons nooit een on verdeeld optimisme toe. Nu de mos selvisserij weer gezond is, krijgt de garnalenvangst een terugslag. Deze, die vroeger zo belangrijk voor Zee land was, neemt steeds meer in be tekenis af. Men kan hier wel spreken van structuurveranderingen. Niet de boer, maar de visser is in onze tijd de grootste individualist, die moei lijkst samenwerking is te brengen. Het Aan- en Verkoopkantoor voor garnalen is onder aandrang van de vissers zelf afgeschaft, wat een ab normale prijsdaling ten gevolge had. Bovendien zijn de handelaren tot be tere koeling overgegaan, waardoor geen plotselinge tekorten en daar mee hoge prijzen voor de vissers meer voorkomen. HET VERKEER Aan de verbetering van het ver keer in Zeeland wordt gewerkt. Zo kwam in Vlissingen de bouwput van de sluizen droog. Men verwacht aan het eind van dit jaar de sluisdeuren reeds aan te brengen.. Bovendien wordt midden 1952 begonnen aan de bouw van de nieuwe keersluisbrug. Gedeputeerde Staten hebben stap pen ondernomen om herstel van het personen- en stukgoederenvervoer van Goes naar Hoedekenskerke van dc Ned. Spoorwegen te verkrijgen. Hierdoor hoopt men de verbinding Midden ZeelandZeeuwsch-Vlaande ren te verbeteren .alsmede die tussen de derde en vierde stad van Zeeland (Terneuzen en Goes). Ook het tele foonverkeer brengt de buitenwereld steeds dichter bij. Spoedig zal Am sterdam en omgeving automatisch te bereiken zijn voor Walcheren, Noord- Beveland, geautomatiseerd Zuid-Be veland en Terneuzen. Dit jaar zal men ook de verbinding met Utrecht en Haarlem en omstreken automati seren. Bovendien zijn de plannen voor de automatisering van het telefoon verkeer in Zeeland globaal uitgestip peld. De Ned. Spoorwegen deelden mee, dat op de Zeeuwse lijn het dub belspoor zal worden hersteld. Het in ter-Zeeuwse verkeer kreeg een minder prettige mededeling. Het Rijk schijnt nl. een verhoging van de veertarieven op do Westerschelde te overwegen in verband met de stijgen de tekorten. Dit betekent een nieu we belasting van het vervoerals het zover komt. In de Staten-Gene- raal zal dit wel op veel verzet stuiten. Enkele gebeurtenissen waren in economisch opzicht van belang. Een pleidooi in 's lands vergaderzaal om een groter bouwvolume voor Zeeland had geen resultaat. Ondertussen kreeg Vlissingen 180 woningen toe gewezen waarvan er 100 bestemd zijn voor de industrie. Er is in December weer veel te doen geweest over het uitblijven van de terugkeer van de Mij. „Zeeland" te Vlissingen. Prov. Staten en gemeenteraad drongen hierop sterk aan en wezen op het verzet van dit bedrijf. Nieuwe reddingsklediiig voor zeevarenden Gevaar voor verdrinken zou opgeheven zijn. Naar wij vernemen worden er deze maand proeven genomen met een nieuwe kleding-uitrusting voor het personeel van de belde Nederlandse reddingmaatsohappüen, de N.Z.H.R.M. en de Z.H.R.M. Indien deze proeven slagen zullen de nieuwe kledingstukken reeds vol gende maand in gebruik worden geno men. Het gaat hier om een vinding van de N.V. Hollandse Draad- en Kabel- fabriek te Amsterdam, die ter beoorde ling aan de deskundigen van de red dingmaatschappijen is voorgelegd. De nieuwe uitrusting bestaat uit een jas en een broek van z.g. „Vinycel"; een soort plasticstof, die opgebouwd is uit gesloten celletjes. Hot geheel is lucht- gevuld, sterk isolerend cn' lichter dan kurk. Dit betekent, dat wanneer iemand gekleed in deze nieuwe uitrusting te water raakt, er geen gevaar voor ver drinking aanwezig is. Men biyft dry ven en dank zij het sterk isolerende vermogen van de stof heeft men geen last van de koude. Van „Vinycel". dat een Nederlandse vinding is, worden eveneens zwem vesten vervaardigd. Indien de proefnemingen naar wens verlopen, zou het reddingsmaterieel dus een modernisering ondergaan, die de veiligheid in hoge mate zal bevor deren. Onlangs werd deze vinding aan de Amerikanen toegeschreven, doel: dit blijkt ten enen male onjuist te zijn De eer hiervoor gaat naar het ge noemde Nederlandse bedrijf. Posthume onderscheiding voor J. D. van Melle. Bij koninklijk besluit is posthuum het verzetskruis toegekend aan wij len J. D. van Melle uit Goes. Wijlen de heer Van Melle was gedurende de oorlog een bekende figuur in de Goesc illegaliteit. Zijn activiteit werd be kend bij de Gestapo en daarom vluchtte hjj naar Utrecht, waar h|i als koerier van de O.D. zijn arbeid voortzette. Op 20 Februari 1945 werd hij te Amsterdam gegrepen door de Duit sers en op 14 April 1945 werd hij ge fusilleerd. DE MOSSEL-PRODUCTIE. In de week van 6 tot en met 12 Jan. 1952 werden door Bruin isser kwekers te Tholen en Yerseke afgeleverd 2025 tonnen Zeeuwse mossolen en 200 ton nen Waddenzeemosselen. Bliksemschaakwedstr jj d. te Goes. Zaterdagmiddag 26 Januari a.s. or ganiseert de schaakvereniging „Goes" onder auspiciën van de Zeeuwse Schaakbond een bliksemschaakwed strijd. De maximum bedenktijd be draagt tien minuten per partij voor olko deelnemer. Elke partij wordt be slist door mat of door het vallen van het vlaggetje. Iedere deelnemer krijgt ongeveer 12 partijen te spelen. De winnaar van deze wedstrijd zal tot kampioen snelschaken van Zeeland 1952 worden uitgeroepen. Er wordt nog steeds boter gesmokkeld. - Door de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen te St. Janstoen, werden twee Belgen aangehouden, die 25 kg. roomboter per rijwiel via een binnenweg over de grens wilden smokkelen. De boter werd in beslag genomen en de smokkelaars bekeurd. De waarde van de boter bedroeg ongeveer 200. Landelijke ruiters op Walcheren In actie. Van de 260 bij de Koninklijke Ne derlandse Federatie aangesloten lan delijke rijverenigingen is er één ge vestigd op Walcheren en wel te Nieuw- en St. Joosland. De landelij ke ruiters uit deze omgeving hebben zich Zaterdagmiddag beijverd te paard een spoor te volgen, door de federatie-instructeur Van der Sliklte over wegen en dijken uitgelegd. Een ijskoude hagelbui recht in het gezicht bleek geen bezwaar te zijn om in draf of galop de dijk langs te ijlen op zoek naar de buit, die men door het volgen van het spoor kon ontdekken. De heer P. J. Reijnoudt uit Nieuw en St. Joosland was tenslotte alle anderen te slim af en kwam zegevie rend met de vondst een kistje Jo nathans te voorschijn uit het wa genhuis op het erf van de heer D. A. van Nieuwenhuyzen, waar de start en finish van deze sportieve rit la gen. Lijk aangespoeld ie Domburg Enkele dagen geleden spoelde op het strand te Domburg een lijk aan, dat op het kerkhof tor aarde werd besteld. Thans kon aan de hand van enkele kledingstukken worden vast gesteld, dat het hier betrof het stof felijk overschot van de 19-jarige Antwerpenaar W. H. Ooien, die met vier vrienden op 20 October van Nieuwpoort met een zeiljacht ver trok om via Vlissingen naar Antwer pen te varen. Het jacht sloeg om en allen verdronken. Do lijken van de vier andere slachtoffers werden reeds eerder geborgen- BEZOEK SCHOUT BIJ NACHT C. W. SLOT. De commandant zeemacht schout bij nacht C. W. Slot bracht Maandag een bezoek aan de marine te Vlissingen Hu arriveerde des ochtends met het watervliegtuig „Zeeotter" en vertrok des middags met hetzelfde toestel. WONINGBOUWLENING TE BERGEN OP ZOOM. In de Vrijdagavond te houden ge meenteraadsvergadering van Bergen op Zoom zal de raad te behandelen krijgen het voorstel tot uitgifte van een Obligatielening, groot 1.000.000 ten behoeve van de bouw van wonin gen. DREISCHOR. Een kleine, maar betekenisvolle ha ven op Schouwen is de haven „Bel- dert" in de gemeente Dreischor. In het jaar 1951 is door 184 schepen van deze haven gebruik gemaakt, teza men metende 20.953 ton, waarvoor aan havengeld werd ontvangen f 1257.18. Aan kaaigeld werd in totaal ontvangen f 2853.72 verdeeld over de volgende goederen: Granen, aardappelen en an dere veldvruchten 3.388 000 kg; Onbe reid vlas 118.000 kg; Hooi, stro, enz. 729.000 kg; Suikerbieten 9.717.000; Voe derbleten 198.000 kg Pulp 353.000 kg; Andere goederen 2.842.000 kg. Totaal 14.045.000 kg. VLUCHTHAVEN ZIJPE. In het jaar 1951 kwamen in de Vlueht- haven aan het Zype te Bruinisse bin nen 12.971 vaartuigen met een geza menlijke inhoud van 4.635.359 ton. Deze vaartuigen waren gespecifi ceerd als volgt: 225 zeilschepen, 2276 sleepschepen en 10.470 stoom- of mo torschepen. Bovendien kwamen in ge noemde havgn binnen7 zeeschepen (z.g. kustvaarders) met een inhoud van 1426 bruto register ton. In do Tramhaven te Zijpe (Stoof- polderhaven) voeren in en uit 17.897 vaartuigen met 'n inhoud van 1.753.333 ton. (R.T.M. schepen), In de Tramweghaven te Anna Ja- cobapolder (Willemspolderhaven) was dit aantal 17.129 schepen met een in houd van 1.646.318 ton. Nieuwe veerboot voor N.-Beveland Dienst Kortgene-Wolfaansdijk. Binnenkort zal op do Yssehvcrf van Biyker's Aann. Bedrijf N.V. te Go- rinchem de klei worden gelegd voor de nieuwe veerpont, bestemd voor do provinciale veerdienst I£ortgene-WoI- faartsdyk. Het schip dat veel over eenkomst zal vertonen met de veer ponten tussen Gorinehom en Sleeu- wyk, moot in do eerste helft van dit jaar opgeleverd worden. De veerpont krijgt een lengte van 40.50 m., terwijl de grootste breedte 12 meter zal bedragen. De holte wordt 2.50 meter en de diepgang zal ongeveer 1,35 meter zijn. Het rijdek wordt voorzien van twee ca. 60 m.m. dikke houten lagen en zal ^berelcond zijn op het vervoer van B-klasse wa gens. (60 ton). Naar gelang van., de grootte zullen gemiddeld 27 wagens tegelyk vervoerd kunnen worden. Op het achterschip komt voor de passagiers een dekhuis van 5x4.50 m. en beneden een verblijf voor de be manning met 4 slaapplaatsen, alsme de een motorschacht, waarin de mo tor van 250 pk. een plaats zal krij gen. Op het dekhuis wordt de stuur hut gebouwd. Verder zou het in de bedoeling lig gen, dat naast de bestaande steigers nieuwe oprjjbruggen worden ge bouwd. De ca. 25 meter lange brug gen, welke tussen de leuningen een breedte van 3.50 meter zullen krij gen, worden aan de walkant van een scharnier voorzien. De andere uitein den worden opgehangen in torens, zodat de bruggen met hoog en laag water op en neer kunnen worden be wogen. Korea-strijder keert terug naar Goes. Serg. 1e kl C. F Holman. Met een Nederlandse Dakota arri veerden Maandag op het vliegveld Valkenburg vijf Nederlandse oorlogs gewonden uit Korea. Onder hen be vond zich een inwoner van Goes na melijk de serg. le kl. C, F. Holman. De heer Holman woonde voor zijn vertrek naar Korea nog pas korte tijd in Goes. Hy ia een maréchaussée- sergeant van net voormalige K.N.I.L. geweest, in welk leger ook zijn vader en grootvader reeds dienden. Als sergeant verwierf hij de M.W.O. In Juni 1951 vestigde hij zich als gerepatrieerde te Goes en eind Sep tember 1951 vertrok hy naar Korea. Bij de gevechten, die hij meemaak te om heuvel 305 werd hy door een kogel in de rug getroffen. Holman werd daarna per vliegtuig naar Tokio vervoerd en ln een hospitaal ver pleegd, maar keerde korte tijd later toch weer terug naar Korea, Thans is hij in Nederland aangeko men. Op het vliegveld Valkenburg werd aan hem en zijn vijf kameraden door majoor Da Costa, de wnd. com mandant van het, regiment „Van Heutz" het kruis „voor recht en vry- heid" uitgereikt. Voor immer Kurt Carlsen Dat do moedige houding van ka- Êltein Kurt Carlsen van cfe „Flying InterpriBe" niet alleen in kringen van ae zeevarenden, maar ook in landbouwkringen diepe Indruk heeft gemaakt, bleek te Terneuzen. Daar werd tijdens een Z.L.M.-vergadering een bestuursverkiezing gehouden en onder de stembiljetten bevond er zich een, dat de naam bevatte: Kapitein Carlsen. GEEN MÜTZIEKTE ONDER BIJEN Naar wjj van de Rijksbijenteeltcon- sulent voor het Zuiden vernemen, is er in het najaar van 1951 in Zeeland geen enkel geval van mijtzlekte on der de bijen geconstateerd. Er wer den 750 bijenmonsters onderzocht- Deze verdwijning is geheel in tegen stelling met de toestand in Zwitser land, waar de ziekte toeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2