PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l Nog steeds felle gevechten in de Suez-kanaalzöne De agrarische vooruitgang houdt aan in Zeeland 0E BILT BLANK: „GELIJKE RECHTEN BIJ PRODUCTIE VAN WAPENS" Vandaag VOORSPELT: 195e Jaargang - No. 12 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Jan. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal lancf. Kleine advertenties (max 8 rcgelsj van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerijstr 2, Zienkzee N Bogercsti C iw Britten opereren met pantserwagens Egyptische radio zond rouwprogramma uit De strjjd in de zone van het Suez-kanaal duurt voort en neemt in he vigheid toe. Egyptenaren beschoten Maandag uit een hinderlaag een Britse patrouille, waarby een officier en een soldaat in de buurt van het zoetwaterkanaal werden gedood. Zes tot acht aanvallers zouden eveneens gedood zyn. Egyptische verzetsstrijders, die zich verscholen hadden in muren en in de toren van een moskee aan de overzijde van het zoetwa terkanaal by Suez, vuurden op posten van het Britse leger. Het gevecht, waaraan naar men vermoedt ook studenten van het bevrijdingsleger" deelnamen, duurde vyf uur. Tot dusver hebben 28 Britse militairen het leven verloren, sinds de moeiiykheden in dit gebied drie maanden geleden zyn begonnen. De Britten moesten in het gevecht bij Suez wederom gebruik maken van pantserwagens en machinegeweren. Ook werden Britse posten langs de spoorweg aangevallen. Brits anti- tankgeschut en mortieren brachten op enkele plaatsen het vuren tot zwij gen. Een Britse woordvoerder deelde me de, dat twee bommen tot ontploffing zijn gekomen, één op de spoorweg en de andere nabij de waterleiding-in stallatie aan de buitenkant van Is- mailia. Gisteren hervatten eenheden van het Egyptische „bevrijdingsleger" haar aanvallen op Britse posities te Tel el Kebir. De directeur-generaal van de Egyp tische douane heeft Maandag besloten dat voortaan geen enkel schip voor de Britse strijdkrachten bestemde post mag vervoeren. Een schip, dat dit ge bod overtreedt, zal op een „zwarte lijst" worden geplaatst. Tot dusver was het vervoer van genoemde post „geduld", aldus de desbetreffende me dedeling. ROUWBETOON. Zondagavond veranderde de onder staatscontrole staande Egyptische ra dio het program. In plaats van een muzikale uitzending te geven, werden spreuken uit de Koran voorgelezen als rouw voor de omgekomen Egyp tenaren. De radio deed dit onder pres sie van bloedverwanten, die dreigden het station binnen te dringen, als niet aan hun eis zou worden voldaan. In Cairo trokken studenten door de stad en gelastten alle amusementsbedrijven te sluiten als rouwbetoon. WEER POGINGEN TOT BEMIDDELING. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Caffery, heeft na een onder houd met de waarnemende minister van binnenlandse zaken van Egypte verklaard, dat hij zijn pogingen om in het geschil te bemiddelen, heeft her vat. Accoord over financiering van Europees leger? Volgens gewoonlijk betrouwbare Franse kringen zouden de experts voor de financiering van het begin van een Europees leger te Parijs een compromis bereikt hebben. Het zou op de volgende pifhten gebaseerd zijn: le. De zes ministers van financiën of defensie zullen beslissen over de financiële bijdrage van ieder land (West-Duitsland, Frankryk, Italië en de landen van de Benelux) 2e. De parlementen van de" landen zullen niet meer stemmen over een nationale begroting van defensie doch over de bijdrage tot een gemeen schappelijke defensie; 3e. Indien een parlement de bijdra ge niet goedkeurt, zou in bepaalde gevallen de begroting van het vorige iaar voor het nieuwe jaar van kracht ïcunnen blijven. De ministers van buitenlandse za ken zullen eind Januari in Parijs vergaderen om definitieve besluiten over de aanbevelingen der deskundi gen te nemen. Nieuwe Convairs voor de K.L.M. Naar wy vernemen heeft de K.L-M. by de Consoldated Vultee Vliegtui- genfabriek te San Piego zes Convair „340" verkeersvliegtuigen besteld. Ter vervanging van het Douglas DC-3 materieel, dat sinds 1945 dienst doet in het West-Indische bedrijf der KLM zal daar eind 1953 een aantal moderne tweemotorige vliegtuigen moeten worden ingezet waarvoor de Convair het meest geschikt wordt ge acht. De Convair „340" zal 44 passagiers kunnen vervoeren. Door het groter vleugeloppervlak kan niet alleen meep lading worden meegenomen, maar is er ook meer ruimte voor benzinetanks zodat de „340" een veel grotere actie radius heeft dan zijn voorganger de „240" nl. ruim 3000 km. Rijk en geen geld. In het ziekenhuis te Turijn is een oude bedelaar gestorven. Men vond tjh1 op straat, stervende van kou. Hij bleek een bankrekening te heb ben van zeven millioen lire, twee .!?.en in de stad ter waarde van 15 millioen en een bezitting op het plat teland. Er hebben zich geen erfgena men gemeld. Een Amerikaans verkeersvliegtuig met 36 inzittenden is bij New-York ver ongelukt. Het toestel stortte in de East- rlvier. Men slaagde er in allen te redden; twee inzittenden werden ernstig gewond. Volgens diplomatieke kringen in Londen, zouden Britse autoriteiten rechtskundig advies inwinnen naar aanleiding van een Egyptische drei ging om Britse onderdanen uit Egyp te uit te wijzen. Maandagavond heeft de regerings fractie in het Egyptische parlement met algemene stemmen een motie van vertrouwen in. de politiek van pre mier Nanhas Pasja, om de annulering van het Brits-Egyptische verdrag ten uitvoer te leggen, goedgekeurd. Maandagavond is in Cairo officieel bekend gemaakt, dat de Egyptische regering binnenkort distributie van levensmiddelen voor de burgerbevol king in de Kanaalzöne zal invoeren. Van Houtte Belgisch premier Pholien zou Justitie krijgen. Kabinetsformateur Jean van Hout- te verzocht de journalisten Maandag avond niet langer te wachten, aange zien hij nog niet gereed was met de vorming van de nieuwe homogeen- Katholieke regering. Hedenochtend hoopte hij de samenstelling hiervan evenwel aan de koning te kunnen voorleggen. In goed ingelichte kringen te Brus sel meent men, dat de nieuwe Belgi sche regering er als volgt zal uitzien Eerste minister: Jean van Houtte: buitenlandse zaken: Paul van Zeeland; verkeerswezen: P. W. Segers; buiten landse handel: Joseph Meurice; bin nenland: Ludovic Moyersoen; justi tie: Joseph Pholien; onderwijs: Pierre Harmei; financiën: Albert E. Janssen: economische zaken: Jean Duvieusart Gezagvoerder van „Flying Trader" gearresteerd. Kapitein Franklin B. Weaver, kapi tein van het vrachtschip „Flying Tra der" van de Isbrandtsen Line, is ge arresteerd als verdacht van moord op een lid van zijn bemanning in Octo ber van het vorig jaar. Weaver zou op een reis van Manilla naar Japan de 24-jarige kok William Harvey heb ben doodgeschoten. De ..Flying Trader" is een zuster schip van de „Flying Enterprise". Engelands enige straalbommenwerper verongelukt. ECHTER GEEN WIJZIGINGEN IN HET PRODUCTIE-PLAN De eerste Britse straalbommenwer per, in staat om een atoombom te vervoeren, de „Valiant", is neerge stort door een brand in een van de vier motoren, zo is officieel te Lon den medegedeeld. Naar men zeide, was de „Valiant" sneller dan de „Canberra", die 800 km. per uur vloog. De bouwers van het toestel hebben opdracht ontvan gen het reeds bestelde tweede zo snel mogelijk af te leveren. Wie volgt met ritssluiting-puree Britse en Canadese soldaten in Korea zullen zowel tegen kou de als honger besehut zyn, als zij de specials Canadese ,parka" dragen. Zij kunnen al tijd de knopen van dit kleding stuk afrukken en er soep van koken. De fabrikanten zeggen, dat de knopen bestaan uit vi- taminepreperaten. Verdwaalde soldaten kunnen de knopen ko ken en er een maaltijd van ma ken „zo niet een heerlijke soep". Canadese soldaten hebben de knopensoep reeds geprobeerd, doch het vonnis was „afschu welijk". Naar men zegt wordt dit ge concentreerde voedingsmiddel in alle smaken, onder meer kip, gefabriceerd. West-Duitsland wil geen uitzonderingspositie. Verdrag over militaire samenwerking West-Duitsland Wenst met de andere landen, die deelnemen aan de vorming van een Europees leger, gelijke rechten by de productie van de wapens. Dit verklaarde Theodor Blank, de vertegenwoordiger van de West-Duitse regering by de besprekingen over een Europees leger Maan dag te Bonn op een persconferentie. Hy zei dat tussen de Europese ver dedigingsgemeenschap en de deelnemende staten van de N.A-T.O. een overeenkomst in de vorm van een verdrag zal worden gesloten, dat de militaire samenwerking tussen beide regelt. Blank legde er de nadruk op, dat uit de genoemde regeling tussen de N.A.V.O. en de Europese verdedi gingsgemeenschap ook de toekom stige betrekking tussen Europese contingenten op Duitse bodem en de Brits-Amerikaanse troepen zou voortvloeien. Hij keerde zich tegen een nationale wapenproductie in het kader van de Europese verdedigings gemeenschap. De gemeenschap zou ook buiten de kring van deelnemers inkopen voor de bewapening moeten kunnen doen. Blank vond het bemoedigend, dat op het stuk van de gemeenschappelij ke begroting de standpunten elkan der aanmerkelijk genaderd waren en dat het zwaartepunt van de beslis singen voortaan bij het hoge orgaan berusten zou. Dat de ministerraad in zekere mate uitvoerende macht zou bezitten, vond hij evèneens een stap in de goede richting. Het Belgische voorbehoud om de ministerraad verstrekkende bevoegd heden te verlenen en het hoge orgaan meer tot een uitvoerend orgaan te maken, had men laten varen. Accoord tussen Japan en Indonesië over oorlogsvergoedingen. Volgens een Maandag door het Japanse ministerie van buitenlandse zaken gedane mededeling, is er over eenstemming bereikt tussen de Japan se regering en de Indonesische dele gatie, die voor dit doel reeds enige tijd in Japan vertoefde, over een overeenkomst betreffende de door Ja pan aan Indonesië te betalen oorlogs- schadev.ergoedingen. is het 10 jaar geleuen. dat hier te lande zinken munten van 25, 10, 5, 2% en 1 cent in omloop werden gebracht. Den Haag gaat lening aan van 20 millioen. De gemeenteraad van Den Haag heeft Maandag besloten een obliga tielening a3n ie gaan van 20 milli oen gulden ten behoeve van de wo ningbouw. COMMANDEUR B. HESSIXG Bij K. B. is aan kapitein ter zee B. Hessing de tijdelijke rang van com mandeur toegekend. Commandeur Hessing is commandant van de mari ne in de Nederlandse Antillen. Russisch vredesplan naar de Ontwapeningscommissie. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben Maandag in de politie ke commissie der Ver. Naties voor gesteld. dat het nieuwe uit zes pun ten bestaande plan voor een vredes regeling, dat de Sowjet-Unie heeft ingediend, zal worden bestudeerd door de ontwapeningscommissie, te zamen met andere nieuwe voorstel len. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck zeide, dat hij tegen het Sowjet-plan zou stemmen. Bespre king van de kwestie-Korea zou geen nut hebben, daar de volgende stap af zou hangen van de besprekingen te Pan Moen Djon. Oproepen tot het sluiten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden zouden ijdel blijven, zolang daar geen over eenstemming is bereikt, aldus de Ne derlandse afgevaardigde. Tunesisch verzoek aan V-Raad. Maandag heeft de Tunesische re gering de Veiligheidsraad verzocht een Tunesisch verzoek om volledige zelfregering, nu de onderhandelingen met Frankrijk zijn afgebroken, in overweging te nemen. Tunis zal wor den gesteund door alle Arabische re geringen. IJzer in „Flying Enterprise" verkeerd gestuwd De bootsman van het gezonken Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise", Arthur Janssens, heeft voor een commissie van onderzoek te New York verklaard, dat het schip scheurde, omdat naar zijn mening de 1.271 ton ruw ijzer in het schip ver keerd was gestuwd. Dit was echter niet de schuld van de kapitein of de stuurman. De aanwijzingen voor het stuwen kwamen van de rederij. Hofmeester Samuel Miller zei, dat een afgevaardigde van de bemanning de kapitein na het scheuren van het schip had gevraagd of de reis zou worden voortgezet of dat men de dichtsbijzijnde haven zou aandoen. Kapitein Carlsen had daarop geant woord, dat hij nog op orders van de rederij wachtte. Kapitein Carlsen vertrekt vandaag per vliegtuig uit Londen naar New- York. H.M. de Koningin en de drie oudste prinsessen zyn gistermorgen met dc Koninklijke trein ih Baarn aangekomen uit de Oostenrijkse wintersport plaats Sankt Anton. Prins Bernhard maakt de terugreis per vliegtuig. H.M. Koningin Juliana, ir. F. Q. den Hollander van de Nederlandse Spoorwegen, Prinses Beatrix met aan de lyn Martin, de hond van de Prins, en Prinses Irene. „Radmar" voor de tweede keer aan de grond. Frans s.s. „Agen" in tweeën Het Engelse s.s. „Radmar", dat Zaterdagavond bij Hoek van Holland aan de grond liep werd Maandagmid dag door de sleepboten Ganges en Blankenburg vlot gebracht. Een uur later zat het schip echter wederom aan de grond. Een nieuwe poging om de „Radmar" vlot te brengen, zal vandaag worden ondernomen. Het Franse stoomschip „Agen", dat Zondagavond bij Goodwin Sands aan de grond liep is in tweeën ge broken. Een reddingsboot heeft eerst de 37 leden van de bemanning en la ter de kapitein, die aan boord wilde blijven, van boord gehaald. De onder Panamese vlag varende 17.598 ton metende tanker „Sovac Radiant", die Zondagavond by Dover aan de grond liep is Maandagmorgen door sleepboten vlot gemaakt. Minister van den Brink voert besprekingen te Bonn. De Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft Maandag Bonn besprekingen gevoerd met de minister van economische zaken van West-Duitsland, prof. Ludwig Erhard en met prof. Walter Hallstein, staats secretaris van het Westduitse mini sterie van buitenlandse zaken. Vol gens een mededeling van Westduitse zijde hadden de besprekingen betrek king op een verdere liberalisatie van de handel tussen Nederland en West- Duitsland. Het bezoek van minister Van den Brink aan West-Duitsland zal vier dagen duren. Politie-commissaris van Malakka trad af. De ontslagaanvrage van de Com missaris van politie in Malakka, Gray, is aanvaard. Hij is reeds naar Londen vertrokken. Gray is de laatste der hoge functi onarissen, die drie maanden geleden de strijd tegen de communistische op standelingen in Malakka leidden: ae hoge commissaris Gurney werd vermoord, de chef der operaties Briggs werd aan het eind van zijn diensttijd door Lockhart vervangen en hét hoofd van de inlichtingendienst Jenkin trad af na onenigheden met de federale regering over de aard van zijn functie. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND. Verkeersverbeteringen nog nodig De laatste maand van 1951 bracht geen schokkende economische berich ten. Trouwens de opmerking kan worden gemaakt dat de economische ontwikkeling in ons gewest eerder te vergelijken is met een gestaag voortschrijdende stroom in een brede bedding dan met een kronkelende rivier, die nu eens tot een versnelling, dan weer tot een stagnatie over gaat. Zo is het ook beter: het bespaart ons catastrofen. Dit beeld geldt vooral voor de landbouw. Deze tak van bestaan men mag zelfs zeggen „levenswijze" staat niet alleen naar haar kwantitatieve invloed aan de spits. Behoort Zeeland niet tot de best ontwikkelde agrarische gebieden van ons land en daarmee tot de beste ter wereld? De wijze waarop de boe ren zich hebben georganiseerd en gesteund worden door voorlichtings organen is een voorbeeld voor elke bestaansbron. Waar is de nauwe samenhang tus sen eigen voordeel en dat van het land duidelijker aantoonbaar dan waar het de voorziening in de eerste levensbehoeften betreft? Ook in de vorige maand bleek dit weer. In de nieuwe Braakmanpolder komt een proefoedrijf als model voor een goed bedrijfsbeheer. Dit stemt te meer tot voldoening nu dit het verheugende resultaat is van de samenwerking der drie landbouworganisaties. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestudeert men de mogelijkheid van uitbreiding der tabakscultuur, waardoor de eco nomische basis wordt verbreed, werkgelegenheid wordt geschapen en de betalingsbalans wordt verbeterd. In de uitencultuur deed de mechani satie zyn intrede. De eerste afstaart- machines werden nl. ingevoerd. Nederland voert driekwart van zijn uienexport naar Engeland uit. Het moet daar echter concurreren met Spanje, Frankryk, Italië, Polen en de Libanon. Onze lonen nu liggen met ons welvaartspeil hoger dan in de laatste drie landen. Invoering van machines compenseert dit ver schijnsel, zij het ten koste van de werkgelegenheid. Aan de andere kant vermindert dit vooral de seizoen werkloosheid, die juist op dit gebied vrij hoog is. In de Tweede Kamer werd Zeeland met het Land van Maas en Waal en de Bommelerwaard genoemd als agrarisch ontwikke lingsgebied. Men zal zich herinneren dat er reeds gebieden zijn aangewe zen waar de industrie tot ontwikke ling moet worden gebracht, maar Zeeland behoorde daartoe niet. Ook de verhandeling en verwerking van gewassen wordt steeds verder ge moderniseerd. In Middelburg is op het industrie-terrein een nieuw koel huis voor aardappelen gebouwd met een capaciteit van 1300 ton. Men pas te hierbij de zgn. buitenluchtkoeling toe, die geregeld wordt met behulp van een thermostaat. Ook is er een nieuwe aardappelsorteerloods ge bouwd, waarvan de leesband direct aansluiting geeft op schip of wagon. In Zierikzee bestaat het voornemen om een modern graanveredelingsbe- drijf te stichten met een totaal ver mogen van 564 ton. Nu er steeds meer „combines" in de landbouw worden ingevoerd neemt de behoefte aan een grote opslagplaats hand over hand toe. Door de laatste genoemde projecten wordt de boer onafhanke lijker van plotselinge marktwisselin- gen wat weliswaar het agrarische inkomen nivelleert, maar dit op de lange duur ook verhoogt. DE MAISCULTUUR De maisoogst was in Zeeland over 1951 niet onbevredigend. Vergele ken met 1950 lag het met dit gewas bebouwde areaal driemaal zo hoog. De voorlichtingsorganen erkennen dat nog veel moet worden geleerd en zijn dan ook druk doende het juiste tijdstip van dorsen, de rassenkeuze, het bouwen van droogrennen en de vermeerdering van zaaizaad te be studeren. Het machinale plukken viel tegen, doordat de grond te drassig was en het gewas niet genoeg over eind stond. Men ziet daarmee tevens dat er aan alle kunstmatige mechani satie een natuurlijke grens is. De mais is voor mens en dier een be langrijk product, dat tevens kost bare deviezen bespaart. Het is dan ook verheugend dat een Stichting Maisveredeüng is opgericht, met als zetel Kapelle-Biezelinge. In West Zeeuwsch-Vlaanderen was men on danks het natte jaar over de oogst tevreden, maar constateerde men een gebrek aan arbeidskrachten nu door de gevoerde loonpolitiek vrijwel geen landarbeiders uit België konden wor den aangetrokken. Het Landbouw- economisch Instituut zal in het kader van een landelijk onderzoek ook hier het arbeidersaanbod in studie nemen. Men kan wat West Zeeuwsch-Vlaan deren betreft, nog niet bepaald spre ken van een industrialisatie-nood- zaak! En nu wij toch even een pagina uit het klachtenboek openslaan, het dijkgeschot van het Vrije van Sluis en van het Waterschap Schouwen moest worden verhoogd in verband met uit te voeren of uitgevoerde wer ken en hogere onderhoudskosten. (Vervolg op pag. 2) Burgemeester zat met Oud en Nieuw in de cel Naar eerst thans bekend is geworden heeft de burge meester van Woubrugge net nieuwe jaar ingezet met twee uur celverblijf Op Oudejaarsavond, zo meldt het Alg. Dagblad, had een in woner van het naburige Nieuw- veen teveel aan Bacchus geof ferd. Een politieman van Wou brugge deponeerde hem in de cel van het gemeentehuis te Woubrugge. Het nieuwe jaar was een kwartier oud, toen de burge meester zich persoonlijk van de toestand van de arrestant wil de overtuigen enwerd prompt door de wat bijgeko men Nieuwvener beetgepakt en de cel ingewerkt. De eerste twee uren van het nog prille 1952 bevond het Hoofd van de Politie te Wou brugge zich in de cel. Eerst toen bevrijdde een naast het gemeentehuis wonende brug wachter Zijne Edelachtbare uit diens benarde positie. De brugwachter had wel la waai gehoord, maar het was immers Oud en Nieuw. De bouw van mijnenvegers voor onze Marine. BINNENKORT BESLISSING Over de plannen tot de bouw van een groot aantal mijnenvegers in ons land, ten behoeve van onze marine, kunnen op dit ogenblik nog geen de finitieve mededelingen worden ge daan. De besprekingen tussen de Ne derlandse en Amerikaanse autoritei ten, welke reeds lang gaande zijn, schijnen thans tot overeenstemming te hebben geleid. Aangenomen mag worden, dat een gedeelte voor rekening van ons land zal worden gebouwd, voor de finan ciering waarvan men mogelijk ge bruik zal kunnen maken van de te genwaarde-fondsen. Zulks hangt af van het vrijgeven door Amerika van een deel der tegenwaarde-fondsen, hetgeen zeer binnenkort wordt ver wacht. De regering zal dan aan de volksvertegenwoordiging een wets ontwerp aanbieden, zoals ook het ge val was bij de productie van militaire voertuigen door de D.A.F. te Eind hoven. Een ander deel van de mijnen vegers zou de Ver. Staten voor haar rekening in ons land laten bouwen. Hoewel nog geen aantallen kunnen worden genoemd, zou het totale pro gram voor Nederlandse en voor Amerikaanse rekening volgens in gewijden 40 mijnenvegers betref fen. VEEL WIND. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond Krachtige en langs de kust harde tot stormachtige Zuidwestelijke wind. Veel bewolking met hoofdzakelijk in het Noorden van het land enige re gen. Later vrij zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1