■Dieren zien K ZEESLAKKEN LEGGEN EIEREN SwzzIgorMlifficta In de greep van de Woestijn PAARDENSPRONGPUZZLE Het gevallen sterretje PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1952 LANGS DE ZEEUWSE STROMEN. Niet bevreesd voor winterkou Een onzer oeaterkwekera vertelde raü ta een gesprek, dat hy een plaats wist, waar het elerenleggen van wulken kon worden waargenomen. Wul ken rijn de grote horentjesslakken uit de zee, die men kent onder de naam „ulken". Je moet naar dat elerenleggen gaan zien vooral ln de maanden December en Januari en by zeer laag water. Het was natuurtyk aan geen dovemansoren gezegd, de aangeduide plaats is gemakkelijk to bereiken en zo stapt Zwerlroans aldaar over de aangewezen dijk. Wel is het water niet buitengewoon laag, integendeel, de wind is Zuid- West inplaats van Oost en ook ia er f;eea spring- of giertij. Men kan eeh- er in de natuur niet altijd krijger wat men graag zqu willen hebben En, al zouden er geen wulken er is allicht iets anders, dat de aan dacht trekt of hunkerena zit te wach ten om ontdekt te worden. Nu, te zien is er genoeg, al is er voorlopig niets opwindends onder to vinden. De zeepieren op de slikken hebben een bijzondere activiteit betoond, mannetje aan mannetje liggen de grillige slilthoopjes daar als vakkun dig bereide (maar .grauwe) maearo- nie-porties en de vogels stappen daar bedrijvig tussendoor, heel preciese af drukken van hun pootjes achter zich latende. Een reiger staat op zijn plekje naar vis uit te zien, evenals de meeuwen, die krijsend hangen boven de afvoer- stroom van het gemaal. In de hoop een half verdoofd visje buit te'maken. KORSTMOSSEN De. korstmossen op de betonsehoei- min de zomer kurkdroog en oran- j ri, hebben nu een helgroene kleur o-genomen, ze hebben zich volge- o.onken aan het ijzige regenwater, zich tot sappige kussentjes ontwik keld en schijnen het in deze natte, koude tijd uitstekend naar hun zin te hebben. Geen wonder overigens, daar vele uit de korstmossengroep zich nog in het hoge Noorden kunnen handhaven. Buitendijks worden de schoenen ftegen laarzen verwisseld en aldra libbert Zwerfmans voorzichtig bene- enwaarts over de gladde wieren. Tijdens de wandeling over de breker is er tijd nog eens te letten op de zóne-vorming van deze planten, ieder staande op de plek, waar tussen bo ven- en ondergrens aan de voorwaar den wordt voldaan, waaronder zij kan groeien. Verderop verdwijnen de wie ren, er liggen mossels en .krufeels" en eindelijk is daar het maagdelijk slik met hier en daar een pan of een steen, maar geen wulken. Ja toch, één. Misschien had die wel eieren willen leggen, maar zij is top zwaar. Op de schelp heeft zich een flinke kolome slippers gevestigd en zoals de slak daar ligt, met ingetrok ken lichaam, kan zij niet in andere stand worden gebracht zonder om te vallen. Zwerfmans besluit dus maar huis toe te keren en is bijna weer aan de wal, als hij een hoorbare kreet slaakt en dan omzichtig om zich heen kijkt of iemand dat misschien toevallig heeft gehoord. Gelukkig niet, de ge hele drjk ligt verlaten. NAAKTSLAK Wat er dan toch is? Vlak onder de oppervlakte van het rimpelloze water glijdt een reuzennaaktslak over een gladde steen. Een reuzen dier in zijn soort, zo kruipend minstens 7 a 8 cm. lang. Een vreemd schouw- sU Ac.lld spel, want bijna alle naaktslakken (zonder huisje), die de zee bewonen, hebben op de rug uitsteeksels, die. de wonderlijkste vormen vertonen. Deze papillen kunnen de dienst van kieu wen bewijzen en in sommige gevallen zelfs vijanden afschrikken door daar in opgenomen netelcellen. De slak op de steen heeft heel een voudige uitsteeksels in de vorm van veertjes, maar er zijn er meer dan tweehonderd aanwezig. Overigens steekt zij vier hoorntjes uit, net ais een gewone wegslak. Maar de kleur is rose en de papillen dragen kleine vlekjes. Dit moet wel zijn de Vlok kige zeeslak, Acolidia papillosa. Het dier heeft een meer dan gewone breedte aangenomen, de papillen staan alle achterwaarts gericht; in 't midden ligt een kale streep (zonder papillen dus) en zacht glijdend be weegt zij zich over de steen voort. Job Baster, de 18e eeuwse amateur onderzoeker, schrok van het griezelig beest, zoals hij vermeldt, maar Zwerf mans kan van schrik of afschuw geen spoor bemerken. Integendeel, hrj ls opgetogen over dit werkelijk fraaie schepsel. Is het omdat het geheel vrij over de steen schuift? Daar zal het over de rand verdwijnen. EEN FOTO Dat mag niet, want zijn portret Brits generaal met vertrouwelijke opdracht naar Canada. Generaal Sir Gerald Templer, be velhebber van het militaire gebied van het Verenigd Koninkrijk, is Don derdagavond per vliegtuig-naar Ca nada vertrokken, waar hij een ver trouwelijke opdracht der Britse rege ring zal vervullen. moet worden gemaakt. Voorzichtig wordt de slaV opgenomen en overge bracht op een donkere ondergrond, een diep-purperldeurig bosje Iers mos Net als alle slakken krimpt zij als een bal Ineen, 't geen haar opeens op een egeltje doet lijken. Dan strekken de papillen zich, de voet trekt weer vlak, de voelhorens (alleen de voorste twee voelen maar) verschijnen weer aan 't kopeir.de en vlak onder het op pervlak voortglijdend kan nu de foto worden genomen onder gunstige be lichting, maar by zwak licht. In rust, met uitstaande papillen ge lijkt de vlokkige zeeslak wel wal op een zeeanemoon. Dat is voordelig voot haar, zo wordt zy bij 't schransen aan zeeanemonen, door haar vijanden niet spoedig bemerkt, Voor de netelcellen van de poliepen ia zij niet bang, zij verhuizen via haar maag naar de top pen der papillen, waardoor ril zelf een namaak-neteldier is geworden. Ook de Vlokkige zeeslak legt eieren in de wintertijd. Het is mogelijk, dat dit onze meestgewone zeeslak is, voor Zwerfmans betekent het een grote verrassing haar hier 'aan te treffen. Van gelegde eieren is echter niets te bespeuren. Was het dier van plan er te gaan leggen? Dan heeft Zwerf mans deze dag dubbel pech gehad. Want zijn tijd is om en hij kan niet anders wensen dan: hopelijk een vol gende maal beter. BAREND ZWERFMANS. Oplossing Oudejaarspuzzle Onze Oudejaarspuzzle: Dieren zien. U aan.' heeft zich in een buitengewone belangstelling mogen verheugen. Er waren in zendingen van zesjarigenmaar ook van puzzelaars, die de 70-jarige leeftijd reeds hadden overschreden. Er waren vele goede oplossingen, maar met de casuaris (no. 4) heeft een groot aantal puzzelaars wel enige moeite gehad. Velen hebben het dier aangezien voor een struisvogel. De casuaris behoort wel tot dezelfde familie als de struisvogel. De oplossing luidde: 1 zebra's; 2. zeehond: 3. neushoorns: 4. (helm) casuaris; 5. bok: 6. konijnen7, aap (chimpansee); 8. taks (hond); 9. spreeuw; 10. beertje; 11. kat; 12. nijlpaard; 13. olifant. De gelukkigen zijn: N*, van Belzen, W. Bermweg 2Q, Ylissingen; M. van Strlen, Zuidwaterlngstraafc 148, Rit them; E. Gittenberger, Ph. van Kleefstraat 23, Breskens; P. H. Keukelaar, Lsngeweg B 07, Wilhelminadorp; A. J. Blok, B, Ballotstraat 16, Kloetinge; C. van Schelven, Rijksstraatweg D 546a, Zierikzee. Zij kunnen over enkele dagen de prijzen tegemoet zien. PRIJSWINNAARS EN OPLOSSING De prijswinnaars zijn: B, J. C. van Overbeeke, Straatweg 15, Zou- telande; W, de Witte, Molenweg 8, Biggekerke; A. Salgmé, Dorpsstraat 9, Schoondijke; B. Knijpers, Dreef 9, Ovezande; mej. M. Dees, Voor straat A 81, Coiynsplaat; C. J. Over- weei, v. d, Bijlstraat l, Zonnemaire. De oplossing luidde: Horizontaal: 1. rag, 4. som, 6. mat, 9. demi, U. Oder, 14- 05. 16. verweer, 18. M.O., 19. gemet, 21. keper, 23. mal, 24. leg, 26. lid, 27- tin, 28. parel. 30. eer, 32. Amerikaan, 33. rog, 35. links, 36. tol, 38. den, 40. ego, 41. bed, 42. Koran, 44. berin, 46. al, 47. Maandag, 50. nu. 51. perk, 52. olie, 54. ton, 55. oog, 56. net. Verticaal: 2. AD., 3, gevel, 4. sir, 5. moe, 6. merel, 7. ar, 8. nog. 10. met, 12. dek, 13. lor, 15. semi, 17. Wieringen, 18, mede, 20. manager, pienter, 24. larie. 25. gekko, 27- tor, 28. pel, 29. las, 31. rol, 34. odol, 37. Odin, 39. Namen, 41. begin, 42. kar, 43. nar, 44. bal. 45. nuf, 48. ako, 49. dog, 51. Po, 53. Ee. Een ongekend aantal oplossingen kwam deze week weer ter tafel van Uw puzzleredacteur. Uit het fielt, dat er weinig fouten gemaakt zijn, moeten we concluderen, dat do puzzle vry gemakkelijk was. Deze keer een geheel ander soort, namelijk een z.g. ,,paardensprong- puzzle". Het is de bedoeling, dat U met behulp van de „paardensprong" drie bekende zegswijzen uit onderstaand diagram haalt. U begint met het vakje links boven, dus met de letter N« U weet nu ook, dat de eerste zegswijze begint met de letter N. Oplossingen aan REDACTIE PJ5.C., VLISSINGEN tot en met Woens dag 16 Januari a-s. FEUILLETON DOORi M. VER NON 25 „O, Gary! Hoe kun je!" riep Mara verontwaardigd. „Nou, die kareis zijn verrekt lastig en hinderlijk", gromde Gary geme lijk; en toen kwam er een lange ge stalte naar voren, nam de oude man op en zette hem heel voorzichtig en zacht weer op zijn voeten. „Je hoeft niet te wachten, Cromer". Het gezicht van de sheik stond hard toen hfj sprak. „Ismoul-Ali-". Hij riep twee van de mannen die hen hadden vergezeld, en beval hen Cro mer terug te brengen naar het paleis. Toen wendde hij zich weer tot de ou de man en zijn gezicht stond merk waardig vriendelijk. Hij sloeg zorg vuldig het stof van hem af, Bet zjjn slanke soepele vingers over hem glij den om er zeker van te zijn dat hü niets had gebroken; gaf hem een slok water uit de waterfles die hy altijd bij zich droeg en drukte enige munt stukken in de bruine gerimpelde handpalm. „Allah zegene u, Sheik!" De oude man boog zijn voorhoofd over de hand van de sheik, „De profeet zal u belonen voor uw vriendelijkheid en edelmoedigheid 1" Met een laatste geruststellende glimlach draaide de sheik zich om en onmiddellijk betrok zijn gezicht. „Jemel is geen bedelaar", sprak hy tipt Jane Frask. „Niemand van myn volk hoeft te bedelen, Allah zy ge loofd. Maar hij is een echte ziener, en het zou zijn hart breken als hg van zgn zandplaat moest scheiden, en niet de voortekenen en wonderte kens meer zou kunnen lezen voor hen Koning Winter regeerde weer. In zgn grote paleis, dat helemaal van ys was, zat hy met nors gezicht op zijn in ys uitgehouwen troon en luisterde naar de medede lingen van zijn ijzige minis ters. Minister Hagel zei: „Ik heb het laten hagelen zó hard dat iedereen bg de ka chel krooo!" "Goed zo!" sprak Koning Winter. Nu' trad minister Vorst naar vo ren: „Ik heb het vandaag 10 graden laten vriezen" zei hy. „Maar vannacht wordt het zeker 15!" „Uitstekend l" knikte de Koning. Minister Sneeuw schraapte zijn keel: „Gisteren was mijn sneeuw een beetje nattig!" lachte hg. „Maar vandaag was het weer heerlijk droog en tk heb het overal 30 cm. dik gelegd!" „Prachtig", vond de Ko ning. Tenslotte trad minis ter Noordenwind voor de Ko ning. „Het wil met mij nog niet zo erg vlotten!", zei hij schuchter. „Maar vannacht zal ik mg'n uiterste best doen. Ik -al blazen, ijskoud blazen!" „Zo", bromde de koning. „Ik had meer van U verwacht. Ik geloof datU te oud wordt. Het wordt tijd wij eens gaan uitkijken naar een nieuwe minister Noordenwind!" Toen verlieten de vier mi nisters het paleis en de Ko ning stond op om wat in de tuin te gaan wandelen. „Heerlijk koud is 't!" sprak hij. „Kijk eens wat een vries lucht, en al die sterren!! Ja dat doet Koning Winter goed!" Ineens werd zijn oog Wl£ LOST 062E QPJ geboeid door een vallende ster. Rutsssssging het. Een lange lichtbaan tekende zich tegen de hemel af. Maar de ster hield niet op met vallen. Steeds dichter bij kwam het „Pas op!!" riep de koning nog. Het was echter al te laat: de ster viel bovenop het ijspaleis. „Dat gaat verkeerd!" schrok Koning Winter „Die ster is gloeiend heet. Mijn hele pa leis zal wegsmelten!" Hy rende naar binnen maar toen hij de troonzaal betrad vielen er reeds grote drup pels van het plafond naar benedén. „Myn ministers!", schalde de koning radeloos. „Waar zgn mijn ministers!" Op een holletje kwam het viertal weer naar het paleis en beraadslaagden wet te doen. Maar een oplossing kwam er niet omdat de ko ning, én de ministers én iedereen in het paleis van ijs waren zodat niemand de ster kon benaderen zonder te smelten. Minister Noor denwind had echter iets goed te maken. „Laat alles maar aan mij over!", zei hü ten slotte. „Ik weet wel raad!" Ondertussen stond het hele paleis onder het smeltwater. Overal druppelde het. Zelfs de baard van de koning werd al korter. De man zag het somber in. Minister Noordenwind was We maken een aquarium Maak het aquarium zoals hengels. Een touwtje ls het in de tekening staat aange- snoer en daar bind je een geven. Schilder de bulten- klein magneetje aan. Nu kant leuk met waterplanten kan het spél beginnen. De en vissen. De bodem heeft tien visjes gaan in het aqua- een afmeting van 35 bU 20 rlUm en leder mag op zyn cm. Knip nu 10 visjes uit beurt vissen zonder echter van stevig papier, kleur ook in het aquarium te kijken, deze en doe door alle bekjes Als het hele aquarium leeg een omgebogen speld of een ls heeft degene die het ijzeren ring. 4 Stokjes van grootste aantal visjes gevan- pl.m. 50 cm. lengte zyn de gen heeft, gewonnen. opgestegen. Hij vond een niet te grote wolk en begon er tegen te blazen. Oei, wat stormde het ineens. Het wolkje zakte en zakte naar beneden en de minister ging er al blazend achteraan. Eindeiyk lag de wolk op her dal; van het paleis. Het ster retje klauterde er snel bo venop en toen blies minister Noordenwind alles weer naav boven. Nu pinkelt de ster weer als vanouds in de lucht, het paleis van Koning Winter bleef behouden en... Minister Noordenwind was in ere hersteld. EEN TEKENSPEL voor S of 4 kinderen Prik een groot stuk wit papier op de muur, blind doek het eerste kind, geef het een potlood in de hand en laat het een hoofd gaan tekenen. Blinddoek nu num mer 2 en laat het de romp erby tekenen. Op de zelfde wijze tekent no, 3 de armen en no. 4 de benen. Dat er een fraaie tekening op het papier komt te staan zullen jullie begrijpen. Natuuriyk kunnen pok andere onder werpen op bovengenoemde wijze worden getekend. Mies denkt: ,,'k Heb zin in 'n bioscoop, Ik geloof, dat ik maar een kaartje koop/" De film gaat 0ver een brandend huis, Mies schrikt.haar gasstel brandt nog thuis! Ze loopt dus gauw de filmzaal uit En snelt naar haar hol met bange snuit. Maar thuis is er niets aan de hand. Alles in orde dus geen brand. Mies rent weer terug gerust «n bi#. Maar.... de hoofdfilm ia nèt voorbij! die hem consulteren. Hg vindt het heeriyk een kans te krijgen zyn kun sten te vertonen". „Allicht!" beaamde Jane Frask hartelijk. „Waarom zou hg zgn talent dat zeldzaam is niet benutten? Ik zou hem graag zelf eens consul teren, jy niet, Mara?' 1.J1 ja zeker". Het meisje was niet op haar gemak en voelde zich beschaamd. Opnieuw had Gary zich van zijn slechtste kant tegenover Ben Hasrif laten kennen, wiens denkbeeld over hem toch al laag was, zoals ze heel goed wist. Amid mom pelde iets van „ik zal wel eens zien of dat kan" en bleef met een van zgn mannen staan praten over een inter ne moeiiykheid die hy beloofd had voor hem in orde te zullen maken. „Ik wou dat Gary dat niet had ge daan!" barstte Mara, als tegen haar wil, uit. „Waarom deed hij dat, juf frouw Frask?" „Wat?' vroeg Jane afwezig. „O, die ouwe man neerslaan?" Ze trok haar wenkbrauwen op. „Dat, kind lief, was een demonstratie in goede manieren van een Engelse gentleman tegenover een Arabische schoft..." HOOFDSTUK VII „Wat zit u te peinzen?" Mara draaide zich by het geluid van die gehate stem met een ruk om en zag de trotse gestalte van de sheik met onbeschaamd gemak, en grote zelfverzekerdheid op haar toe komen... „U houdt ervan me te sarren, is hét niet?" Ze was op het punt ge weest om te zeggen „hulpeloze lieden te sarren", maar toen ze zich zyn vriendelgkheld tegenover de oude Je mel twee dagen tevoren herinnerde, wijzigde ze haar woorden. „Misschien wel". Hij ging noncha lant op de marmeren balustrade zit ten. een been heen en weer zwaaiend en het andere zachtjes met zijn rij zweep slaande. Zgn spottende ogen keken haar aan en namen haar van het hoofd tot de voeten op met een blik, die het meisje het gevoel gaf naakt en weerloos voor hem te staan. Instinctief trok ze de dunne shawl, die ze om haar schouders had gesla gen; dichter om zich heen. „Vanwaar die ontevreden uitdruk king, o Engelse bloem? Snakt unaar uw beminde?" Een blos kleurde haar kaken. „Ja inderdaad. Ik mis hem, ik wil by hem zijn. Het is ellendig om zo van elkaar gescheiden te moeten le ven!" riep ze uit. Hij lachte onverschilig en stond op. „Wel armzalig, maar toch mg'n ei gendom", haalde hy cynisch aan, „Welke van uw schrandere schrijvers was daarvoor verantwoordelijk Woedend pakte ze het rijzweepje op dat hij op een laag tafeltje had laten vallen toen hg opstond, maar in een oogwenk lag zijn hand op da hare in een stalen greep. a „Wat, nog eens?" hy trok zijn donkere wenkbrauwen op. „Zul je het dan nooit leren?" „Ik zal nooit leren bakzeil voor jou te halen", hijgde ze. „Laat me IQS. Hy lachte onverschillig en stond op. antwoord, en in een plotselinge aan val van woede draaide Mara zich snel en lenig in zijn greep ora en beet de bruine pols die haar vasthield. „Woede van Allah!" Hy nam haar bg de schouders en rammelde haar heftig heen en weer, terwijl zyn ogen vonkten van woede. Toen rukte hü haar plotseling voorover, zodat ze bgna tegen nem aanviel; hy boog haar heerszuchtig achterover over rijn arm en bracht zijn gezicht dich ter en dichter naar haar toe. Iets als een electrische stroom ging door het melsle; ze kreunde even, liet zich slap hangen en haar wimpers bedek ten haar zware oogleden. Met een vonk in zijn eigen ogen keek Amid neer op dat blanke gezichtje met de rode lippen, de lange slanke hals en de zachte ronding van haar blanke boezem... toen wierp hg haar met een korte lach plotseling en haast verachtelgk van zich weg. Met een kleur als vuur, vernederd en woedend op zichzelf voor haar on verklaarbare zwakheid, keek ze hem aan. .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6