Met tegenzin volgt hij Verschuuren in de Oester- beurs. Joost houdt niet van café's. Hij voelt er zich niet thuis en het geroes en gezwam van de halfdronken schippers maakt hem altijd nijdig. Het is druk in de Oesterbeurs. Gewoon volk dat er de zuur verdiende centen komt opmaken, schippers die er hun vervalletjes komen verdrinken. Ook zij die een vrachtje deden voor anderen en daar een fooi voor toe gestoken kregen. Er zitten ook wat oesterboeren en mosselkwekers. De groten, die zich niet met het gewo ne -volk willen mengen. Ze zijn wat apart gaan zitten, men weet niet beter of dat hoort zo. Meneer Verlaere zit er ook bij. Als Brammetje Korstanje hem zijn nieu we borrel komt brengen, fluistert hij hem in, dat er twee zijn die hem even willen spreken. „Onder vier ogen meneer, dat èn ze ezeit. Et bin d'r gin van ier, ze bin ier nog maer een tochtje", licht Brammetje Korstanje hem in. Even later zitten Verschuuren en Joost met Verlaere in een apart kamertje tegenover elkaar. „Zó, dus julder bint van plan om voe j'n eigen te gaen begunnen", knikt de oesterboer. De anderen knikken. Verschuuren. meent dat hjj het woord moet doen. „Ons adden egooren da' jle je pannen zou willen verköpen", zegt hij. Verlaere knikt. „Jae, da bin'k wel van plan ewêest." „D'r was nie vee vraeg naer, e"k egooren", vervolgt Verschuuren. ,,'k Bin ik d'r maer van ofezien", verbetert Verlaere. „Zie je d'r nog van of?" vraagt Verschuuren, „dan bin ons gauw uutestudeerd, dienk ik." „O, nêent", doet de ander, en hij kan het niet hel pen dat hij wat verschrikt kijkt. „Me kun d'r nog wel es over proaten, misschien kun me akkoord kriegen." „Oevee bin d'r?" vraagt Joost. „Twintig duzend, op de kop af." „En materioal?" vraagt Joost verder. Verlaere noemt de zeef ten en een vletje er by. De beide anderen knikken, ze kennen het vaartuigje wel. „Voe vuuftien onderd gulden is et êele spul voe jul der", zegt Verlaere, „da's 'n kóopje, Verschuuren kijkt zijn maat eens aan. Joost zegt niets, maar hij heeft gemerkt, dat de an der wel genegen is te verkopen. Het schijnt dat hy geld nodig heeft. Hy kan nogal wat aan voor zichzelf, deze meneer Verlaere. Een geluk voor de man dat hij een paar goede broedpercelen heeft, anders was hy er al lang door geweest, denkt Joost. „Duzend gulden, dat was mien gedachte", zegt hij kort. Hij ziet Verschuuren ongelovig kijken en Verlaere verslikt zich in zyn borrel. „Da's onzin", zegt hij. „Da's Als hy nog geen antwoord geeft, gaat Verschuu ren verder: „Wa dienk jie ier te begunnen, a j' geen kap- toaltje'n eb? Krukels en krabben verkópen. Moar a 't even tegen lópt, zit je d'r in Joost voelt opeens een vreemde kalmte over zich komen .Het gaat er nu om, beseft hij, of hij dit aan durft of niet. Verschuuren heeft wel gelijk. Hij kan alleen niet veel op touw zetten, ook niet wat het werk betreft. Twee handen, ze hebben zo gauw te veel te doen. Een mens kan maar op één plek te gelijk zijn! „Gooi je koarten maer op taefel", vraagt hij. „Twêe duzend gulden eb Ik", antwoordt Verschuu ren. „Vuuftienonderd", bekent Joost „Da's drie duzend en 'n alf", knikt Verschuuren. ,,Weet je, die van Verlaere rumen 'n deel van d'r pan nen op." Joost knikt, terwijl hij de sigaar aanneemt, die Ver schuuren hem toesteekt. „A'me d'r vanaevend nog es achteran goenge!" raadt hy. De ander vindt het goed en nog diezelfde avond stappen ze samen naar de Dam, waar het he renhuis van meneer Verlaere staat. „D'n baes is naer 't durp", weet de huishoudster te vertellen, ,,'k Dienk aat em in de Oesterbeurs zit." En zo zit er voor de beide nieuwe compagnons niet veel anders op dan terug te wandelen naar het dorp. Ze doen het op hun gemak, de avond is nog lang. Dat het een Zaterdagavond is, valt goed te merken. Uit het kroegje van Gommert van Sakke worden er een paar naar buiten gesmeten. Rinkelend valt de deur dicht en de dronken schippers zoeken strompelend hun weg als ze Courtin, de dikke veldwachter, om de hoek van het kaaiwegje zien verschynen. „Stomme onde", bromt Joost als hy dat dronken gedoe van die kerels aanziet. „D'n êle weke werken a't kraekt en s'Zaeterdags mot 't wee op zó gauw as ze 't ontvangen ebbe." Verschuuren lacht maar een beetje. ,,Nie soms?" vraagt Joost. De ander haalt zyn schouders op. „A'ze oallemaele waere geliek as jie en mien, dan kust et ök nie klaer kommen. A'ze oallemaele panne- boer wieren, was d'r voe gin mens meer plekke ier." Joost weet er niet veel antwoord op te geven. Maar. in stilte bewondert hij deze man. gin pries. Twintig duzend, mee oalles wat er bie is." ,,'k Vind ik et genog", zegt Joost onbewogen. ..Da kan 'k nie doen. m'n lieve man, dienk d'r es over nae, da's toch je zuverste onzin." ,,'t Is oalles wad ons d'r voe geven kunnen", zegt Joost. „A't nie kan, dan kunnen me varders we opouwen mee proaten." Onder de tafel geeft hij Verschuuren een tik met zijn kousenvoet, dat hij niets moet laten schieten. „Dan kunnen me gin zaeken doen", zucht Verlaere, „daer kan 'k nie op ingaen." „Jammer meneer", zegt Joost, ,,'t beste is da j' nog maer is bie 'n oar perbeert." Hij staat op en Verschuu ren volgt zijn voorbeeld. „Ho es even, julder bint zö schielik", zegt Verlaere, „me kunnen toch nog wé es kieken of me 't nie sefens kunnen worren." „Duzend gulden", houdt Joost'vol, ,,'t is et uterste wa me kunnen geven." Verlaere zucht, ,,'k Zal ik d'r nog es over dienken." Wat later als Joost nog wat in zijn boeken zit te bladeren, komt Verschuuren binnen. Hij ziet er opgewonden uit. ,,'t Is voe mekoar", zegt hij, ,,'k eb ik 'm nog esproken, duzend gulden, nou zei es wat!" Joost knikt, er komt een glimlachje om zijn mond. ,,'k Wist ik et wè", zegt hij, „ie a gebrek an geld." Samen steken ze een sigaar op uit de koker van Verschuuren en beramen him verdere plannen. Het is een onvergetelijke avond. Als Verschuuren naar huis is, en Joost alleen achter blijft, staat hij op. Hij rekt zich uit, dat zijn botten ervan kraken. Tegenover de spiegel blijft hij even staan, kijkend naar zijn beeltenis. Hij kijkt zichzelf even in zijn harde gryze ogen; om zijn mond is een glimlachje. Is dit het begin? HOOFDSTUK II. In de Harden Hoek staat een loodsje op de steiger; het is eigenlijk niet veel meer dan een planken kot je. Er bezijden, op de steiger, staan de pannen van Joost en Verschuuren. In de hitte van de zomerdag staan beiden er aan de kalkbak en dompelen de schone pannen in het verse kalkbad. Eén voor één worden ze alle zo behandeld. Daarna uitgezet om te drogen. Alles op hoop van zegen. Straks, als in het water de mil- lioenen kleine, wonderlijke larven zullen geboren wor den, die later een oester moeten worden, zullen ze hun pannen in het vletje Jaden en ze naar de pannengronden van de Kreek, of Stavenisse brengen. Twintig-, dertig duizend witgekalkte pannen, by hoog water over boord gegooid. Later met ebbe terug erhéen om ze uit te zetten, één voor één. Ze zullen naar het weer kijken. Het zal toch vooral niet te koud zjjn en de watertem peratuur niet al te veel dalen? Want de koude ia de .dood voor de larven! En als het Augustus mag worden, zullen ze terug komen met hun vletje, vol verwachting of er ook wer kelijk zegen heeft gerust op hun pogen. Ze zullen over boord stappen met hun lange laarzen en een pan trekken uit de lange rijen en die even door het water slaan, zodat het slik eraf gaat en de pan schoon on der hun ogen komt. En ze zullen speuren naar da klei ne schelpdiertjes, die zich erop hebben vastgezet. Tel len, en heel in het heimelijke, reeds lang vooruit re kenen, hoewel ze dat eigenlijk nog niet best durven. Er kan nog zoveel gebeuren met deze schelpdiertjes, nauwelijks zo groot als een speldeknop. In Polen staat een huisje. Het is maar klein en laag, en het doet één gulden huur in de week. Eigen lijk is het nog te veel, want de eigenaar, Dies van de bakker, laat er niets aan verdienen. Het lekt wat op de zolder, en de planken van de vloer zijn rot. Maar het is bewoonbaar voor twee jonge kerels, die liever hun eigen ongeregelde huishouden tje hebben,dan de voeten te moeten steken onder ander mans tafel, 's Avonds als het donkert en 's Zondags, wan neer ze beiden thuis zitten, kunnen ze luisteren naar de buren: Wullem Sandee, die ru zie heeft met zijn vrouw of de kinderen slaat als ze te veel herrie schoppen. Het is een volle bak, bij die van Sandee. Dertien man in een kamertje van twee bij drie! Wullem is een stroper eerste klas. In de zee en op het land. Hij pakt de kreeftjes in verboden tijd. Daar heeft hij zijn adresjes voor. En in de Moer durft hy met de lichtbak te werken ach- de hazen. Maar soms heeft hij het werken in zijn lyf en dan hebben de bazen een goeie knecht aan 'm. Tot de onrust hem weer pakt. Soms komt er veel geld bij Wullem. De oudsten verdienen al mee met kreukels rapen en oesters op de percelen. Als er geld is, kunnen Joost en Verschuuren dat wel merken. Alles wat een borrel lust van heei de Da ra, is dan present b\j Wul lem thuis. De kleinen hebben het toekijken op het feest. Ze loeren door gaten en spleten van bedstee of zolder. Er zijn overal kinderogen op zo'n avond. Soms krijt er een. Dan klinkt er een rauwe roep van Wullem en is het weer stil. Soms heeft Mina van Wullem een goeie bui. Dan gaan er wat bolussen of snoep naar de kleinen, maar even later snerpen de gillen door het kotje tot ver in de omtrek als er één over de knie gaat. V Izak Verschuuren heeft zijn ogen niet in zijn zak. Hij weet al gauw uit eigen ervaring, wat hij reeds van horen zeggen had dat er mosselschippers zijn, die het bestaan om het van hun mosselen gebeurde geld in een korte tijd om te zettten in drank. Met lege buidel komen ze weerom, vissen weer maar om bij iedere nieuwe vracht die ze doen weer terug 'te verlangen naar het Belgeflland. Maar hij leert cr ook anderen kennen. Mensen, die enkele jaren bij anderen aan boord voeren, maar nu zelf met de vracht aan de markt komen. En het zyn déze laatste, die hij fel op de vingers kijkt. I KORTE SAMENVATTING VAN HET VOORAFGAANDE. Als Joost 's avonds thuis zit met zijn Verschuuren zijn krant leest, kijken soms eens over de tafel aan. Dan moet Joost zijn hoofd maar eens schudden. „Mergen gaen ze wee naer d'n bakker op de pof," zegt hij, „en 't is de vraeg of at de goeie man zien centen ooit van z'n leven kriegt.'' Verschuuren lacht maar wat. Heimelijk heeft hij vèel pret om dat ongure volkje naast de deur. En de kinderen van Wullem kennen hem al gauw als de buur man, waarvan ze 's Zondags wel eens een snoepje krij gen. De tyd gaat snel. Vooral als de dagen vol zijn van werk, zó dat je het bijna niet aan kunt. Maar het aan moét kunnen! Omdat je vooruit wilt in dit bedrijf en niet veel meer bezit dan een stel flinke handen aan een sterk jong lyf. De tijd vliegt. Omdat je je handen gebruikt, maar tevens je gedachten laat gaan en altijd maar door vooruit moet kijken, in een toekomst, die vol risico is. Als de pannen te water zijn, blyft er niet veel werk meer over. Ze kunnen wat over de kaai lopen en wat staan praten met anderen bij het viskot, maar dat zint Joost niet. Joost van der Velde is het leven van een zwoegende landarbeider moe geworden. Hy zoekt een ander bestaan, een andere toekomst.... En hy hoopt die te vinden in het Zeeuwse oesterdorp-in-opkomst Yerselce, waar hij op een avond aankomt en al spoedig kennis maakt met Izak Verschuuren, die hem onderdak bezorgt in zijn eigen kosthuis, by Keesje Sinke. Door Izalc leert Joost reeds in korte tijd allerlei bijzonderheden van de f oestercultuur kennen en het duurt zelfs niet lang of hij heeft een plaats 2 gekregen aan boord van een der schepen van Yerseke. Met schipper Soois S Verheule, die hier zijn eerste baas wordt, kan hij het best vinden, maar deze wordt na enige tyd ziek en dan koynt er een andere schipper aan Ij. boord. Die heeft een neefje enJoost raakt zijn baantje kwijt. 4= Het duurt een paar maanden voor hjj weer aan de slag komt, ditmaal als „uitzoeker" in een oesterloods, in dienst van es* verzender. Maar ook dat is natuurlijk zyn bedoeling niet. In het vroege voorjaar trekt hy er op uit, 4; naar Antwerpen, waar handel gedreven kan worden. En hy vindt er zijn eerste klanten. Joost is voor zich zelf begonnen! Verschuuren, zijn eerste en eigenlijk enige vrind in het oesterdorp, heeft het gedoe van Joost al enige tijd gadegeslagen en hij komt ten slotte met een voorstel: hy heeft een paar centjes overgespaard en ze zouden mis- schien samen iets kunnen beginnen..... Sc Joost heeft een plekje gevonden by Kees de Putter, en terwijl zyn kameraad in België zit of mosselen vist in de Hammen of Dortsman, staat Joost in de loods. Hij helpt de vrachten oesters lossen, en hseft al gauw door, dat de baas het meestal zo weet uit te vinden dat zijn vaartuigen voor de wal komen tegen dat hel schaft tijd is geworden. En dan moet er eerst nog gelost wor den. En wie was het die al eens over meer loon durfde praten voor dit extra werk In de loods, ondei mekaar, wordt er wel over gemord en gewroet, maar niemand durft er openlijk over beginnen. Ko van Eine de Wee heeft het er altyd taai over. Steeds weer begint hy met morren en schelden op het kapitaal. Joost gaat er meestal niet op in. Ook hy vindt het onrechtvaardig zo vaak te moeten werken voor niets. Maar hy ziel verder. Op een morgen, als ze aan de bank staan uit te zoeken, begint Ko van Eine er weer over. „Ze worren rieke van et zwêet van de werkmense", zegt hij, ,,'t kapitoal re geert de waereld. da drukt ons dóód a 't kan. Ze weten da' óns ze niet kunnen missen, daer maeken ze gebruuk van". En hij ziet even in de richting van Joost om instem ming van hem te ontvangen voor zijn gezegden. Maar Joost geeft geen antwoord. „Bin jie 't nie sêens mee mien?" vraagt hy. „Ie wordt zelf ók 'n kapitoalist", lacht er een ver derop. „A j' mee pannen begunt, da wiest genogtuut." Joost kijkt even op. Hij glimlacht even. Dan zegt hij: „A j' vooruut wilt in de waereld, dan bin j' een kapi toalist. A j' et verzuupt dan bin j' een nietdeuger! 'k Bin ik et sêens mee julder at den baes van ons profi teert, omdat 'm weet at 'm volk genogt kan kriegen. Maer a't sjuust andersom was en d'n baes a julder nódigWa zouen julder dan doen?" De anderen zeggen even niks. Dan zegt Ko van Eine: ,,'k Zou lk zèg'n: Zóvee uur in de weke werken, zóvee moe'k verdienen, oars moej' maar 'n oar nemen." Joost lacht even stil voor zich heen. Dan zegt hy ,,Je zou op joe meniere sjuust doen geliek as d'n baes noe mee joe doet." boeken en ze elkaar Zo gaan de gesprekken onder het werken door inde lange schemerige loods. Een lange ry mannen met hun dikbestopte blauwe trui en Engels-leren broek, een rij vrouwen en meiden met haar witte kappen op en omhulsels rond de rode blote armen. Er worden grap pen verkocht en zotte praat, zoals dat gaat ln een grote koppel volk; er zijn uitblinkers daarin, maar ook die er niet aan wensen mee te doen omdat ze het zonde vin den en ijdelheid. Of omdat ze met andere dingen bezig zijn zoals Joost. Terwijl zijn vingers krauwen in de groezelige hoop schelpen en gruis, moet hy telkens weer denken aan wat hij vorige zomer hoorde vertellen op de kaai van Japje van Oosten. De Reus heeft een per ceeltje op het Noorden. Hij is een vreemde, die van alles probeert. Soms zit hy in het buitenland om oesters te verkopen, dan weer zet hij wat op touw in graan of juun. Maar hy zit steeds boordevol ideeën. En naar zyn perceeltje op het Noorden bracht hij enkele jaren terug wat schelpen. Een vracht schelpen van kekhanen en oesters, alles door elkander. Hij had die voor een krats van een schelpenboertje jonge oesters kwamen op lege schelpen Ze groeiden ook op grote oestersWaarom zouden jonge oestertjes ook niet groeien op gewone schelpen, als je die in het water bracht, zoals je nu met de pan nen deed Het houdt Joost bezig. Dagen 'an een stuk is hij erop aan het broeden. Hij slaat er geen acht op dat de meiden ln de loods gekheid maken eo sommige het niet onopgemerkt laten, dat ze hem wel mogen. Pannen, dat was zwaar werk, daarin stak je veel tijd en geldEn het resultaat was dikwijls wei nig moedgevend. Maar voor pannen had je geen per ceeltje nodig, die kon je zetten op andermans grond. Voor een krats. Voor schelpen moest je een eigen per ceeltje hebben waar broed vielEen perceelti pach ten, dat denkbeeld het hem niet meer los. Vooral niet, toen bleek dat er deze zomer veel broed was gevallen op de percelen, (Vervolg a.a. Zaterdag). „Dienk d'r nog es over, joa, je begriept, da me 't liefst gauw willen weten Ze staan alle drie op, minder vriendelijk dan zoeven de ontmoeting, is nu het afscheid. Verlaere zweet, in nerlijk kookt hij om die twee kerels, die hem hier rustig het vel over zijn oren willen trekken. Maar hij zegt niets. Als ze buiten staan, is het Verschuuren, die het eerst wat zegt ,",Doet 'm nooit", zegt-hij. „Dan laet 'm et", zegt Joost kalm. „Maer ie za 't wè doen, 'k geef ik et joe op 'n briefje." Voor de deur van Joost's kosthuis nemen ze afscheid. Op een avond zegt hij tegen Verschuuren: ,,'k Dienk ik da'k maer is za' kieken of a'k nie ier of daer in de loos kan kommen toe de tied van pannevae- ren." Verschuuren knikt, maar hij geeft er weinig ant woord op. Hij houdt niet van de loods; hij zit liever op het water. De volgende morgen komt hij thuis met de medede ling: „Bie Brammetje Oogstraete èn ze 'n lossen nódig voe mee te vaeren op België mee de mossels, 'k Eb ik ezeid da'k 't za doen." De andere morgen vertrekt hy Hij komt nu weinig meer thuis en het is een ongeregeld en rauw leven, op de zeiltjes naar Antwerpen en Mechelen. Hy leert het rauwe Belgische volk van de kaai en de vismarkt kennen hij leert er z\jn pinten bier drinken en maakt er al gauw zyn vrinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11