NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN LUCTOR HEEFT DE TITEL IN A IN EIGEN HAND nee-nAkkertje Wissel Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 11 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luikerfabrikanten richtten vrije vereniging op. Kort geleden is opgericht de Vrije Vereniging van Nederlandse suiker fabrikanten en raffinadeurs. De ver eniging is gevestigd te 's Gravenha- ge, het bureau van de vereniging in oprichting is voorlopig gevestigd te Bergen op Zoom. De vereniging stelt zich ten doel de belangen der Neder landse suikerfabrikanten en raffina^ deurs in het algemeen en van haar leden in het bijzonder op economisch en sociaal gebied in de ruimste zin te behartigen. Voorzitter der vereniging is dr. P. J. H. van Ginneken te Ber gen op Zoom. Toegetreden zijn: de Verenigde coöperatieve Suikerfabrieken U. A. gevestigd te Dinteloord (omvattende de coöperatieve suikerfabriek en raf finaderij „Dinteloord" te Stampers gat, de coöperatieve beetwortelsui kerfabriek te Zevenbergen en de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek „Roosendaal" G. A. te Roosen daal)- Voorts de coöperatieve suiker- fabriekten raffinaderij G.A. „Putters- hoek" gevestigd te Puttershoek; de Friesch-Groningse coöperatieve beet- wortelsiukerfabriek G.A. gevestigd te Groningen; de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent, gevestigd te Sas van Gent. EXAMENS Voor de alcte-examens wiskunde M.O.-K. I zijn geslaagd de heren: J. M. H. Stumpel te Bergen op Zoom en M. P. de Vos te 's Heer Arendskerke. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer onder de veestapel van de heer P. G. Boot, hof stede „Zeelandia" te Noordwelle is ge weken. Thans is deze gemeente weer vrij van deze veeziekte. Scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beyéland in December. In de maand December passeerden cr in totaal door het kanaal van Zuid-Beve land 5040 schepen, welke een inhoud had den van 2.160.535 ton. Van deze schepen waren er 3451 met 'n inhoud van 1.685.993 ton geladen en 1589 met een inhoud van 474.542 ton waren er ledig. Brj deze sche pen waren in totaal 2646 geladen motor schepen, die een inhoud hadden van 771 ton en 946 ledige met een inhoud van 239.287 ton. Verder waren er 741 geladen sleepschepen met een inhoud van 766.815 ton en 234 ledige met een inhoud van 215.879 ton. Tot de Rijnvaart behoorden er totaal 1119 geladen schepen met een inhoud van 903.986 ton en 95 ledige met een inhoud van 68.339 ton. Deze kunnen ook weer verdeeld worden in 450 geladen sleep schepen 515.075 ton en 14 ledige met een inhoud van 16.336 ton en 669 geladen mo torschepen met 388.911 ton en 91 ledige met een inhoud van 52.003 ton. Er passeerden in deze maand totaal 65 coasters, waarvan er 33 geladen waren en 32 ledig. Zeilschepen passeerden er in deze maand niet. In nationaliteiten waren de de schepen verdeeld als volgt: 3562 Nederlandse, 934 Belgische, 155 Franse, 187 Zwitserse, 2 Engelse, 189 Duitse en 11 Luxemburgse. WEEKEND VOOR LANDBOUWERS De stichting „Kerk en Wereld" or ganiseert op 2 en 3 Februari in het Eijkmanhuis te Driebergen een ont moetingsweekend voor boeren. De leiding hiervan berust bij mr. J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer en bij ds J. A. Bakker uit Oosterhes- selen. De heren H. D. Louwes en J. Ho- man zullen spreken over: „Het eige ne van onze streek; wat veranderde en wat bleef?". Ook ir. M. A, Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Land- bouw-Maatschappij, is als spreker aangezocht. RAAD AARDENBURG HINDERLIJKE HEGGEN Uit rapporten van de Wegenwach ters, die dienst doen op de wegen SluisNieuwvliet, ZuidzandeCad- zand ,en IJzendijkeIsabellasluis is gebleken, dat de hoog opgeschoten heg tussen de rijbaan en het rijwiel pad het verkeer op deze wegen ten zeerste hindert. Vooral op de kruis punten beneemt de heg het uitzicht, wat gevaarlijke'situaties kan schap pen. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de wegbeheerder dan ook verzocht deze heggen te snoeien. Axel DE WIELERCLUB Donderdagavond vergaderde in ca fé „De Sport' 'te Axel de onlangs op gerichte wielerclub. Besloten werd aan de club de naam te geven „Vol harding". In de kascommissie werden be noemd de heren J. Tieleman, J. Diele- man en P. Groothaert. De statuten en het huishoudelijk reglement wer den vastgesteld. Besloten werd een reis te maken naar de zesdaagse te Antwerpen. Retranchement LOOP DER BEVOLKING. Het zielental van de gemeente Retran chement nam in het afgelopen jaar af met 19. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal ingezetenen 624 (317 m. en 307 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 7.(1 m. en 6 vr.) en door vestiging met 14 (7 m. en 7 vr.); het verminderde door overlijden met 5 (2 m. en 3 vr.) en door vertrek met 35 (12 m. en 23 vr.). Op 31 December 1951 bedroeg het inwo nertal dus 605 (311 m. en 294 vr.). Er werden in 1951 3 huwelijken voltrokken. Hoek LOOP DER BEVOLKING. Het zielental van de gemeente Hoek nam in het afgelopen jaar af met 11. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal in gezetenen 2633 (1347 m. en 1280 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 43 (20 m. en 23 vr.) en door vestiging met 51 (26 m. en 25 vr.); het verminderde door overlijden met 23 (14 m. en 9 vr.) en door vertrek met 82 (41 m. en 41 vr.). Op 31 December 1951 bedroeg het inwontertal 2622 (1338 m. en 1284 vr.). Er werden in 1951 12 huwelijken voltrokken; er werd 1 echtscheiding ingeschreven. SCHAKEN SCHAAKWEDSTRIJD. De uitslag van de te Axel gespeelde schaakwedstrijd .,S. Landau"tegen „V.S.V." van Sluiskil was als volgt: J. v. d. Hagen—J. v. d. Sluis 1—0; C. de PutterA. Wullems 10; M. Jan sen—G. Schooff Va!a; A. L. Ruyten- burgE. Tacq Zi'4; M. Wondergem G. Verstraeten 1—0; M. Mattelé—Dr. Wechgelaar afgebr.; R. de RidderJ. de Jong 01; D. JansenF. v. d. Hooft afgebr.; H. v. Luyk—M. Millenaar Va J. BakkerA. G. Arnold afgebr. Drie partijen werden afgebroken. HOCKEY Winstkansen voor Middelburg. Het gaat er voor de Middelburgse hockeyclub bedenkelijk uitzien, voor al omdat de aanstaande kampioen Rapidity nog tweemaal bekampt moet worden. Middelburg ontvangt Zondag a.s. Zwart-Wit LH, welke wedstrijd in elk geval gewonnen moet worden om de Middelburgers niet verder in de narigheid te helpen. Zwart-Wit HE is ook niet een van de sterksten, zodat er misschien een overwinning kan worden behaald. De .stand in de tweede klasse A is mo menteel 11 10 0 1 20 59-16 12 7 1 4 15 28-16 13. 11 11 12 Rapidity I Forward II Cadetten I DES I Zwart-Wit Hl Push n Middelburg I Liberty I 6 2 3 14 20-16 5 1 5 11 20-24 3 2 6 8 26-39 3 1 8 7 21-34 2 3 5 7 18-24 2 2 6 6 15-28 Bouw van 12 woningen. De gemeenteraad van Aardenburg vergaderde onder leiding van burge meester J. M. A .C. van Dongen. Nadat de nagedachtenis van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford was geëerd door een minuut stilte, deelde de bur gemeester mede, dat als geschenk was ontvangen van de heer J. v. Hinte een kaart voorstellende het oude Aarden burg en dat van de aannemer, die het gemeentehuis bouwde een oude kaart van W. Z.-Vlaanderen was ontvangen. De raad besloot beide geschenken in dank te aanvaarden. Een verschil van opinie tussen de P.Z.EM. enerzijds en de gemeenten Aardenburg, IJzendijke, Biervliet en Zoutelande anderzijds over het herst en de vernieuwing van door oorlogs geweld vernielde straatverlichtingsnet zal aan arbitrage worden onderwor pen. Het betreft hier het niet te Eede. De gemeenterekening 1950 werd aan geboden, die voor de gewone dienst sluit in uitgaven op f 452.384.04 en een batig saldo laat van f 28.236.31. De ka- pitaaldienst sluit op f 2.571.321.26. En kele wijzigingen 'van de begrotingen 1951 en 1952 werden aangenomen. Doordat een hogere uitkering uit de 1 ondernemingsbelasting zal worden ontvangen dan aanvankelijk was be groot, zal onder de uitgaven voor 1952 nog een bedrag van f 25.000.worden opgenomen, dat bestemd is voor de aanschaffing van een nieuwe brand spuit. Een subsidie van f 0.005 per inwo ner werd verleend aan het Kon. Wil- helminafonds. Voor een geschenk aan de Ver. van Ned. Gemeenten bij het 40-jarig bestaan werd eveneens een bedrag uitgetrokken. Bepaald werd, dat de maximum snelheid, waarmee langs de haven ge reden mag worden, 40 km per uur zal zijn. Op de zogenaamde Ventersweg te beginnen bij de Dorpsstraat te Eede zal eenrichtingsverkeer worden inge voerd. Eind Februari zal in Aardenburg het bevolkingsonderzoek op t.b.c. geschie den ad f 1.05 per inwoner. B. en W. werden gemachtigd in bepaalde geval len een bijdrage voor deze kosten te verlenen. De voorzitter deelde mede, dat Aar denburg bouwvolume kreeg voor 12 industriewoningen. De gemeente kan zelf niet bouwen, omdat geen kapitaal verkrijgbaar is. Getracht zal worden door een aannemer te laten bouwen met gemeentegarantie. De aannèmer kan de woningen dan in huurkoop uit geven. Daarna sluiting. St. Jansteen GEBRUIK BADHUIS. In het jaar 1951 werden in het bad huis te St. Jansteen 18.260 baden ge nomen. Cadzand CONFERENTIE VOOR KERKERAADSLEDEN Zondag a.s. zal in het jeugdvor- mingscentrum „Hedenesse" te Cad zand een conferentie worden belegd voor ouderlingen en diakenen. De heer A. C. Lankester zal spreken over „Huisbezoek". Zuidzande LOOP DER BEVOLKING. Het zielental van de gemeente Zuid zande nam in het afgelopen- jaar af met 11. Op 31 December 1950 bedroeg het aar. tal ingezetenen 911(4 78 m. en 433 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 14 (6 m. en 8 vr.) en door vestiging met 43 (18 m. en 25 vr.); het verminder de door overlijden met 10 (6 m. en 4 vr.) en door vertrek met 58 (29 m. en 29 vr.). Op 31 December 1951 bedroeg het aantal dus 900 (467 m. en 433 vr.). Er werden in 1951 17 huwelijken voltrokken. Het overige programma voor Zon dag a.s. luidt: Rapidity ICadetten I. DES I—Push n, Forward H- bert*. De Middelburgse dames komen te Tilburg tegen het sterke Were Di H in het veld. ,De Schelde" repareert de Edison Mariner". Het Amerikaanse s.s. „Edison Ma riner", dat door een aanvaring met het Engelse ss „Kitty Wake" op 22 December jl. in de Wielingen ernstig werd beschadigd, zal niet alleen voor lopig maar thans ook definitief door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlisslngen worden hersteld. Men hoopt met de reparatie van schip en machines in zes weken gereed te zijn. Een ladder brak. In de watertoren aan de Badhuis straat te Vlissingen deed zich Don derdag een ernstig ongeval voor, waarvan de 50-jarige schilder v. d. H. uit Vlissingen het slachtoffer werd. Toen van der H. namelijk bezig was binnen in de toren een koker van een reservoir te teren, brak plotse ling de ladder waarop hij stond, met het gevolg dat hij van een hoogte van 5 meter omlaag stortte. Dokter C. C- Sluiter uit Vlissingen, die de eerste hulp verleende, constateerde een ge broken arm en een schedelbasisfrac- tuur. In ernstige toestand werd v. d. H. naar het Bethesda-ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Deviezenbepalingen overtreden. De rijkspolitie is, in samenwerking met de C.C.D. en I. en A., op het spoor gekomen van een overtreding van de deviezen-bepalingen. In ver band hiermede zijn Woensdag gear resteerd de landbouwer I. N. uit Oostburg, de Belg D. en van H. uit Breskens- Van H. is na verhoor op vrije voeten gesteld. Beide anderen zijn naar Middelburg overgebracht. Door jeep aangereden. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur- werd nabij de bushalte van de le An kerstraat in het Havendorp te Vlis singen de 52-jarige mevrouw V. uit Middelburg aangereden door een jeep. Mevrouw V. die het plan had haar dochter in het Havendorp een bezoek te brengen, was ter plaatse uit de bus gestapt en kwam van achter deze bus "te voorschyn^ juist op het moment dat de jeep, rijdende in de richting Souburg de halte pas seerde. De bestuurder de heer A. Q. uit Waterlandkerkje, die zich samen met de heren J. D. en J. V. in dit voer tuig bevond, kon het slachtoffer niet meer ontwijken met het genoemde gevolg. Met verwondingen aan het hoofd en aan de arm bracht men me vrouw V. nadat eerste hulp was ver leend door dokter R. Grippeling. over naar het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen. Van de jeep werd een kop lamp beschadigd. BREVET DORSEN De organisaties welke in het Con tactorgaan Landbouwambachten sa menwerken. hebben besloten om, analoog aan het brevet spuiten, een brevet dorsen in te stellen, dat zal kunnen worden uitgereikt aan de speculatieve en coöperatieve dorsbe drijven als bewrjs voor de vakbe kwaamheid en voor een goede techni- sche outillage. Het Contactorgaan hoopt hiermede een bijdrage te leve ren tot de verhoging Van het peil der dorsbedrijven, iri hêt belang van de dorsbedrijven zelf en van de land bouw. Voor de Politierechter Voor de Politierechter te Middelburg stond terecht de transportarbeider J. R. uit Ovezande, die er van beschul digd werd tijdens het lossen van aard appelen op het station te Driewegen de commissionnair J. F. de J„ bloe dend te hebben verwond door hem een aardappel in het gezicht te gooien. Ter zitting ontkende verdachte dit: hij zou slechts met zijn klomp hebben gedreigd, nadat De J. de wagen, waar op hij aan het werk was, zonder waar schuwing had laten doorrijden.. De stukken wezen echter anders uit, zo dat R. schuldig werd bevonden aan mishandeling en werd veroordeeld tot f 20 of 10 dagen hechtenis. De landbouwer J. A. S. uit St. Maar tensdijk kreeg wegens mishandeling van N. S. van D. aldaar een zelfde straf. De landarbeider L. C. H. te Poortvliet, die een 14-jarige jongen met een riek had geslagen, werd ver oordeeld tot f 25 of 10 dagen. De los werkman P. van H. uit Bre da, die bij werkzaamheden aan de rio lering te Wissekerke een aantal ijzeren roosters had weggenomen en deze als oud ijzer aan een opkoper had ver kocht, kreeg f 20 of 10 dagen. De landbouwersknecht M. D. te Schoondijke. die dronken op zijn fiets over de Willemsweg had" gereden, werd bij verstek veroordeeld tot f 40 of 20 dagen. Samenzwering tegen Mossadeq Op de bijeenkomst van de Perzische Kamer waren premier Mossadeq en zijn aanhangers niet aanwezig, zodat niet kon worden vergaderd bij gebrek aan een quorum. Er waren bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen naar aanleiding van berichten over de ont dekking van een samenzwering om Mossadeq uit de weg te ruimen. Alle bezoekers van het parlement, zelfs de buitenlandse diplomaten, werden gefouilleerd. In officiële Amerikaanse kringen te Teheran is verklaard, dat de oe- sprekingen over Amerikaanse hulp aan Perzië voor het ogenblik zjjn ge schorst. Twee dierenvrienden... Woensdag geraakte een hond in Den Haag te water. De 19-jarige R. R. sprong het dier na en slaagde er in het te redden. Toen het aan de eigenaar werd teruggeven, had de ze niet anders op te merken dan: „had h(j maar verzope". Werd Louwers slachtoffer van mr. Krantz Het voorarrest van de Nederlandse ambtenaar mr. D. E. Krantz, die ten behoeve van de Tsjechische regering spionnage heeft verricht, is verlengd, Het onderzoek heeft naar het „Al gemeen Dagblad" bericht uitge wezen, dat communistische organisa ties en bijzonder het dagblad „De Waarheid" geld ontvangen uit han delsovereenkomsten van Nederlan ders met landen achter het ijzeren gordijn. De AKU-vertegenwoordiger in Praag, de heer J. Louwers. is waarschijnlijk eveneens het slachtof fer geweest van verraderspractijken van Krantz. Vóór zijn arrestatie in Praag had Louwers zeer nauwe rela ties met deze ambtenaar, die toen nog volkomen werd vertrouwd. Louwers heeft nog weinig losgela ten over zijn gevangenneming en zijn vrijlating. De regering beschikt ech ter over uitvoerige rapporten waar in de lichamelijke en gestelqke mis handeling van Louwers staat be- j schreven. De officiële berichten van het Tsjechische ministerie van bui tenlandse zaken schijnen volgens de ze rapporten volkomen gelogen te zijn. Krantz werkte in deze tijd dat is twee jaar geleden ook in Tsjecho-Slowakrje. zijn vrouw zelfs op de Nederlandse legatie. Het is zeer waarschijnlijk dat hij toen reeds voor de Tsjechen werkte en gezien zijn nauw contact met Louwers, heeft meegeholpen om bezwarend mate riaal tegen deze Nederlander te ver zamelen. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Laatste plaats voor Patrijzen De clubs in tie eerste klasse A van de K.N.V.B. Afd. Zeeland zingen a.s Zondag hun zwanenzang en tegelijkertijd zal deze zwanenzang de klap op de vuurpijl betekenen, want twee beslissingen zullen er vallen: wie kampioen wordt en wie onderaan eindigt. Lucfor uit Helnkenszand behoeft maar gelijk te spelen om zich kampioen te kunnen noemen. Want verliezen de Heinkenszanders van Kortgene en wint Krulnin gen van Rapenburg, dan -zal een beslissingswedstrijd tussen de beide kop lopers nodig zijn. Onderaan de ranglijst is er al evenveel spanning. Pa trijzen staat twee punten achter op Volharding, maar deze club komt Zondag In 's-Heerenhoek op bezoek. Bü een eventuele overwinning op Volharding zal ook hier een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. Hansweertse Boys en Vogelwaar de zullen te Hansweert uitmaken wie er dit seizoen op de derde plaats eindigt. Wrj vermoeden dat het de Boys wel zullen worden. Noorman nen kan in de eerste klasse B de competitie besluiten met een over winning op de hekkesiuiter Walche ren. Lewedorpse Boys kan zich na een eventuele overwinning op Dom burg nog geen kampioen noemen, want Groede heeft nog een zeer kleine zij het theoretische kans op de titel. Domburg zal de Lewedor- pers echter de punten niet cadeau geven. Groede kan in de Bevelanden over 's-Heer Arendskerke de baas blijven, terwijl Schoondijke Sluis ontvangt en de puntjes thuis kan houden. RES. le KLASSE- Burgh behaalt tegen Zierikzee IH de volgende overwinning in succes sie, terwijl Dreischor wel met Zon- nemaire zal afrekenen. IJzendijke H en PSK H zullen in de Res. le klasse A een verwoed duel leveren om van xle onderste plaats af te komen. Oostburg H en Burgerlijke Stand HOEK. Getrouwd: J. J. de Vos, 24 j. en S. J. Dieleman, 21 j. Bevallen: W. Scheele—-Verhelst, z.: E. Maljaars— de Blaeij, d.: J. Donzevan den Hout, z. Overleden; K. Bareman, 85 j., weduw naar van A. Jansen. Nieuws In een Noiedop Op 14 Januari zal ds. Martin Nie- möller zijn zestigste verjaardig vieren. Door tabaksfabrikanten van Tam pa (Florida) is een speciaal gemaakte reu- zensigaar van 40 cm aan Cchurchill over. handigd. Het Noorse ss. „Frameggen" is Don derdagmiddag de haven van Den Helder binnengesleept. De Sowjet-Russische hoge commis. saris in1 Oostenrijk heeft 51 politieke ge vangenen uit het in de Sowjetzóne lig gende strafkamp Stein vrijgelaten. De economische commissie der V.N. heeft een resolutie aangenomen, welke bij de regeringen aandringt op het doen invoeren van agrarische hervormingen, in het bijzonder in onvoldoende ontwikkelde landen. De grote letterkundige prijs van de stad Parijs ten bedrage van fres 300.000 is toegekend aan Jean Rostand voor zijn gezamenlijke werken. De 73-jarige Enrico de Nicola is Don- derdagavond afgetreden als voorzitter van de Italiaanse senaat. Hij was de eerste president van de Italiaanse republiek. Officieel is medegedeeld, dat de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjaret, aan het eind van de vol gende maand een reis door Engeland zal maken en vermoedelijk door het Britse kabinet ontvangen zal worderr. HdveTtenlle Kou gevat Vader en kinderen 12 uur in lift opgesloten. Een Arnhemmer, werkzaam bij de K.E.M.A., die dezer dagen met twee kinderen in een lift van het kantoor gebouw stapte, heeft daarin niet min der dan 12 uur achtereen opgesloten gezeten. Toen hij naar een hogere verdieping wilde gaan, bleef de lift in de schacht steken en wat de man ook probeerde, er was geen beweging in te krijgen. Toen hij na vele uren niet thuiskwam, werd de politie ge alarmeerd, die hem 12 uur later in de lift vond. Er moest een monteur aan te pas komen om de lift in be weging te krijgen. Vrijdag beginnen de U nie-besprekingen Naar het A.N.P. van bevoegde zjj- de verneemt zal Vrijdagmiddag te 15.00 uur de eerste officiële ontmoe ting van de Nederlandse en Indonesi sche delegaties worden gehouden. Na afloop van deze ontmoeting zal een gemeenschappelijke verklaring van beide delegaties over de aanvang van de onderhandelingen worden uitgege ven. Zeepfabriekje te Wouw uitgebrand. BRANDWEERMAN VIEL VAN LADDER In Wouw is Donderdagavond laat het zeepfabriekje van de heer Bloet- jes uit Bergen op Zoom geheel uit gebrand. Toen het dak instortte, werden enige brandweerlieden ge raakt. Een van hen, P. de Vries, viel daarbij van een ladder en moest naar het ziekenhuis te Roosendaal worden overgebracht. Wordt mr. Soesanto zaakgelastigde in Den Haag Djakarta heeft het bericht over de te verwachten benoeming van mr. Soesanto tot Hoge Commissaris in Nederland tegengesproken. Mr. Soesanto komt wel naar Ne derland, maar dan als zaakgelastig de. De functie van Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag zou dan komen te vervallen. Reacties in Indonesië op notawisseling. De Indonesische pers wjjdt veel aandacht aan de notawisseling tus sen de Nederlandse en de Indonesi sche regeringen. Het blad van de Masjocmi „Adabi" meent, dat met de ontvangst van dc Nederlandse nota aan Indonesië de gelegenheid voorbij gaat om de Indo nesische delegatie uit Nederland te rug te roepen, met de bedoeling haar te versterken. Het blad blijft pessimistisch ten aanzien van de resultaten der bespre kingen. De correspondent van „Merdeka" in Nederland schrijft, dat de oorzaak van de plotselinge bereidheid van Ne derland om de besprekingen aan te vangen, gezocht moet worden in de internationale ontwikkeling, waarbij hij verwijst naar de besprekingen tus sen president Truman en Churchill. Rusland ook naar Oslo Een onofficieel bericht' uit Oslo maakt melding van de waarschijnlijk heid van Russische deelneming aan de Olympische Winterspelen gerept. Tot dusver hadden de dagbladen in de Sowjet-Unie met geen woord over e Olympische Winterspelen gerept. Thans is dit stilzwijgen plotseling in een uitgebreide berichtgeving omge slagen. ZWEMMEN Recordpogingen van Piet Elzenga. Maandag 14 Januari a.s. zal de zwemmer Piet Elzenga van de Z.C.G. (Groningen) in het Helper bad te Groningen €en poging doen het Ne derlands record op de 500 meter vrije slag, dat sinds 17 April 1939 met een tijd van 6 min. 15.6 sec. op naam van Van der Kuil (S.Z.C., Schiedam) staat, te verbeteren. Gelijktijdig zal Elzenga trachten het record op de 400 meter vrije slag, dat hij naar men weet enige tijd geleden met 4 min. 49.4 sec. op zijn naam bracht, om laag te brengen. VOETBAL WIJZIGINGEN EN AANVULLEN GEN WEDSTRIJDPROGRAMMA 12 JANUARI 1952. V.C.K. I—Rillandia I. uitgesteld; Serooskerke IWemeldinge I. uitge steld; V.C.K. ISerooskerke I, inge last; Rillandia INieuwdorp I, inge last: Spui IDriewegen I, uitge steld; Spui IZaamslag I, ingelast. BEKER WED STRIJDEN AFD. ZEELAND. De K.N.VB. afd. Zeeland organi seert ook dit jaar weer Bekerwedstrij den zowel voor Zaterdagelftallen als voor Zondagelftallen. PROMOTIE DEGRADATIE REGELING K.N.V.B. AFDELING ZEELAND. Zaierdagcompêtitii Nummer laatst van de eerste klas degradeert automatisch naar de twee de klas. De kampioenen van de 2e klas spelen een gehele competitie dm 1 plaats in de eerste klas. Reserve elftallen (uitgezonderd 's-H. Arends kerke H, Middelburg VU en RCS IV) kunnen aan deze promotie competitie niet deelnemen. Zondagcompetitie: De kampioenen van de le klasse A, B en C spelen een gehele competitie om 1 plaats in de 4e klas van de K.N. V.B. De kampioenen van de res. le klasse A, B en C. spelen een gehele competitie om 1 plaats in de res. 2e klasse van de K.N.VB. Verenigingen, waarvan reeds een reserve-elftal uitkomt in de tweede klas van de K.N.V.B. kunnen bij een eventueel kampioenschap van een elftal uit de res. le klas van de afde ling, niet aan promotie deelnemen, zo dat nummer 2 daarvoor dan in aan merking kan komen. HANDBAL Districtswedsfrijden te Tilburg. In het programma van de Distrïcts- handbalwedstrijden, die a.s. Zondag te Tilburg zullen worden gehouden, is enige verandering gekomen. Het pro gramma luidt thans als volgt: 9.45 Me teoor—EMM, 10.55 West A—Marathon, 12.05 WoenselTonido, 1.15 winnaar Meteoor/EMM—West B, 2.25 winnaar West A/MarathonVriendschap. 3.35 winnaar Woensel/Tonido—West C. Het handbalprogramma voor a.s. Zondag voor de competitie luidt: District Zuid 2e klasse: Dames: OlympusWalcheren, De Zeeuwen 'Hellas EI. Heren: VolhardingMara thon H, Tonido IIHellas IL Afdeling Zeeland le klasse: Dames: Olympus IIHellas III, Volharding Marathon II, Walcheren II—De Zeeu wen H. Heren: EMM I—Hellas in. WIELERSPORT Kampioenschappen op de baan in Parijs De Luxemburgse Wielerbond heeft besloten de wereldkampioenschappen op de baan 1952 te doen houden in het Pare des Princes te Parijs. De wedstrijden om de baantitels zullen eind Augustus worden gehouden, on middellijk na de wegkampioenschap- pen. welke in Luxemburg zullen verrëden worden. Steen II hebben o.i. tegen de sterke leiders resp. Hulst H en Aardenburg II weinig in te brengen, terwijl ook Ria W II tegen Hontenisse II wel het onderspit zal delven. In de Reserve klasse B ontvangt lantaarndrager Sluiskil II koploper Biervliet II- Het zou ons wel zeer moeten verwonderen als de leiders hier niet de baas bleven. Terneuzen IH kan zich in de Res. le klasse C op de tweede plaats nestelen door Yerseke n geen kans te geven. HET PROGRAMMA, le klasse A: Kortgene ILuctorI; Hansweertse Boys IVogelwaarde I; Patrijzen IVolharding I; Rapen burg IKruiningen I. le klasse B: Domburg ILewe dorpse Boys I; 's-Heer Arendskerke IGroede I; Walcheren INoor mannen I; Schoondijke ISluis I. le klasse C: Burgh I—Zierikzee UI; Dreischor IZonnemaire I- Res. Le klasse A: IJzendijke II PSK II; Oostburg Et—Hulst II; Steen IIAardenburg II; Ria W II Hontenisse II. Res. le klasse B: Sluiskil IIBier vliet II. Res. lc klasse C: Terneuzen III Yerseke II. 2c klasse A: RCS HlZeelandia IH; Hansweertse Boys IIMiddel burg IV; Noormannen nKwaden- damme I. 2e klasse B: Middelburg VZuid zande I; Biervliet m—-Retranche ment I. 2e klasse C: Graauw IVogelwaar de II; Koewacht II—Zuiddorpe L 2e klasse D: Burgh II—Zierikzee IV; Dreischor H—SVOWK L 3e klasse A: Goes IV—Lewedorp se Boys II; Middelburg VIDomburg H. 3e klasse B: De Zeeuwen IV Breskens IV; Retranchement II Oostburg IH; EMM UISluis II. 8e klasse C: Hontenisse IVSteen HL; Graauw HRapenburg n. Waar zijn onze schepen Akkrumöijk 9 v. Genua, ihuisr. Amsteldijk 10 te Antwerpen. Arak 11 te Livomo verw. Boschfontein p. 10 Algiers, thuisr. Caltex Utrecht 13 te Pernis verw. Diemerdijk 13 te R'dam verw. Esso Amsterdam p. 9 Azoren. Esso Rotterdam 16 te Pernis verw. Hera p. 10 Az. 16 te A'dam verw. Indrapoera 10 te Marseille. Jagersfontein 10 v. Hamb. n. Antw. Leersum 10 te Antwerpen. Lissekerk 12 te R'dam verw. Manto p. 10 Ouessanl, 12 A'dam verw. Meerkerk p. 9 Gibraltar n. Genua. Pr. Maurits 12 te Dublin verw. Pr. Willem IV 10 te Hamburg. Willemstad 10 te Madeira. Zonnewijk 11 5 m. em) te A'dam verw. Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 10 Jan.: Uien: gewone 3635.10, drlel. 36.50, picklers 29.30, bonken 35.10, stek 9.10. Aanvoer 120 ton. Bintjes 11. Aanroer 3 ton. Gerst 3840, haver 29—30, tarwe 23— 24, schokkers 4070. ki erwten 4060, br. bonen 4045, maanzaad 108, koolzaad 55. VEILING ST. ANNALAN'D. 10 Jan.: Uienveiling: middel 35.7934.50, drielingen 36, picklers 29.50, stek 8.88.' Aanvoer 100 ton. VEILING SCHERPENISSE. 10 Jan.: Uienveiling. middel 34.79. drie lingen 35.59, picklers 29.—. stek 8.50. Aan voer 35 ton. Nagekomen advertentie. Heden nam de f-Ieere uit ons midden weg, na geduldig gedragen lij den, onze lieve en zorg zame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der. CORNELIA VAN DUKE geb. MIERAS, echtgenote van de heer L. G. VAN DIJKE in de ouderdom van bij na 76 jaar. Haar diepbedroefde Man, Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen Kloetinge, 10 Jan. 1952. Manéweg 4. De begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Begraaf plaats te Kloetinge op Zaterdag 12 Januari a.s. om 12 uur. Heden overleed onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer WIJN AND du VIJN Kolonel der art. b.d. in de ouderdom van 81 jaar. Goes: G. VAN KETEL- du VIJN G. VAN KETEL en Kinderen. Zeist, 10 Januari 1952. Enige kennisgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9