Het nieuws van He dag!! Balans-Opruiming Centrale Winkel A Weeskinderen in Aardenburg hadden het vroeger zwaar! tot en met Zaterdag 19 Januari a.s. SCH00NDIJKSE TEL. 32 ..MADURODAM" OPENT IN DIT JAAR ZIJN POORTEN maar een echte 10 korting Editie Zeenws -Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 11 JANUARI 1952 GESELING MET EEN TOUW De plak speelde een grote rol Tot aan de 2e helft van de 17e eeuw werden de wezen binnen de stad Aardenburg uitbesteed bij particulieren, maar de behandeling die zy van hun pleegouders ondervonden gaf aanleiding tot vele klachten, al zal het omgekeerd natuurlijk ook wel voorgekomen zyn dat het gedrag der aan hun zorg toevertrouwde spruiten veel te wensen overliet. Hoe het ook zij, langzamerhand rijpte te Aardenburg het plan om al deze kinderen in een gesticht toe te vertrouwen aan de leiding van een daarmee door het z.g. °Disch en St. Janshuis" belast echtpaar. Daar men wat betreft de col lectieve opvoeding van weeskinderen over weinig ervaring beschikte, wend de men zich tot het bestuur van het Weeshuis te Sluis en in 1674 werd toen het weeshuis te Aardenburg gesticht. Johannis Casparis Pistorius, voorzanger bij de Hervormde gemeente en stadsschoolmeester, werd met zjjn vrouw aangesteld tot vader en moeder van het weeshuis. Behalve vry kost, vuur en licht, ontvingen zij 12 ponden Vlaams als jaarsalaris. Ook hier kwamen al gauw klachten- Eendeels beschikte het bestuur niet over voldoende o-eldmiddelen, anderdeels werd Pis torius' vrouw na de dood van haai man er van beschuldigd, dat ze de kinderen slecht verzorgde.' Niettemin bleef zij gehandhaafd. De lasten wer den zo zwaar dat de oudste kinde ren als voorheen uitbesteed werden en toen later de jongere volgden, was de oude toestand weergekeerd. Ten slotte werden de weeshuisgoederen in 1682 publiek verkocht. Ondanks deze treurige ervaringen begon men in het begin van de 18e eeuw opnieuw, al werd nu by regle ment een- scherp onderscheid ge maakt tussen de kinderen, die voor rekening van het weeshuis en die voor rekening van de diaconie kwa men, terwijl aparte bepalingen waren gemaakt voor vondelingen en kin deren van plotseling binnen de mu ren van Aardenburg overleden-door trekkende zwervers en reizigers. Men wilde blijkbaar de moeilijkheden van de eerste stichting ontwijken. Het gewezen Commandeurshuis werd in gericht en later vernieuwd. Na een oproep in de nieuwsbladen van die dagen werd een Amsterdammer be noemd in 1712, maar die kreeg bij wijze van St. Nicolaasverrassing 5 Dec. 1713 al z'n congé wegens ge bleken ongeschiktheid. Z'n opvolger, een schoolmeester uit Leiden, hield 't langer vol en kreeg boven zijn „sa laris" van 150 gulden per jaar het recht om nog 25-30 kinderen te on derwijzen. Na een geweldig geharre war tussen regenten stadsbestuur en Staten Generaal, ging ook dit wees huis ter ziele en werden de over schietende materialen 16 Dec. 1771 met de stok verkocht. De wezen wa ren er reeds in 1742 uitgetrokken en op de oude wijze bij de burgers uitbesteed. HET REGLEMENT. Samenwonen van verschillende kin deren eist discipline en dus was er een reglement nodig dat in Brugge bij Paulus Roose gedrukt werd. De Binnenvader en Schoolmeester kre gen de opdracht de kinderen in alle godzaligheid, christelijke deugden en burgerlijke zeden en manieren te on derwijzen. Hij had te zorgen, zo dit maar eyen mogelijk was, dat de kin deren niet als analphabeet de inrich ting verlieten en na hun meerderja righeid Godvruchtige mensen zijn zouden. In verband hiermede kreeg hij het recht tot het uitoefenen van een aantal bij reglement omschreven straffen en het toezicht op zijn lei ding werd uitgeoefend door 8 heren met hun dames, nl vier heren gecom mitteerden uit „den achtbaren Magi straat" en vier uit „den eerwaarden Kerkeraad." De Vader en Moeder mochten nooit gerust gaan slapen alvorens goed te hebben gecontro leerd of alle vuur en kaarsen in het gehele gebouw gedoofd waren. De kleding van de kinderen moest keu rig in orde zijn, zy mochten niet ge scheurd en verfaekelt" over de straat gaan. Alle lijnwaad moest Zon dagsmorgens door de knechtjes" bij Vadei', door de meisjes' bij Moeder- ingeleverd worden. Het gedrag by de maaltijd was nauwkeurig om schreven en de bekwaamste jongens moesten daarbij enige hoofdstukken uit de Bijbel lezen, terwijl de meester, alles volgens voorschrift, „de Placke" naast zich lei- Ook het gaan naai de kerk was tot in de puntjes gere geld, netjes twee aan twee, jongens voorop, meisjes er achter, 's Maan dags werden de „werkendaagsehe" kleren uitgereikt en dan was er meteen een geduchte controle op ge scheurde kielen, verloren knopen e.d. De oudste meisjes kregen dan de taak- de gebreken in de loop van de week te herstellen. DAGTAAK. De gehele dagtaak was voor de doordeweeksedag tot in de puntjes reglementair geregeld, het opstaan, de collectieve waspartij, het school gaan en de arbeid, die door de oude ren buiten het huis bij particulieren verricht werd. De bepalingen over het gedrag tijdens de les en de me thode van onderwijs namen een be langrijke plaats in en het behoeft zeker geen betoog dat hierbij kwistig met de plak en de roede gedreigd werd. „Na 't uitgaan der school en ter wijl de kinderen spelen „zoo zullen zij niet vermogen te spelen met koten, ballen ellen of eenig ander speeltuig, waardoor zij zichzelf en anderen zouden kunnen kwetsen en bezeeren of de glazen uitwerpen, op verbeur te van gegeeseld te worden." BIJNAMEN. „Desgelijks dat de meester zeer, nauw acht geve en hen scherpelyk verbiede, dat zij elkander bijnamen geven, verongelijken, vechten, smij ten, vloeken noch zweeren bij den naam Gods of de H. Sacramenten, op verbeurte van terdege gegeeseld te worden en die het aanhoort en niet aanbrengt, een plak." Een andere bepaling gaat over de ouderen onder de meisjes. Zij moeten het huis dienen zonder loon tot ver gelding van al het goed in het huis ondervonden, maar na dit enige ja ren te hebben gedaan zullen zij het huis mogen verlaten zulks ter be oordeling en discretie van de heren en juffrouwen regenten. Ook waren bepalingen opgenomen ter voorko ming van besmetting. De binnenva der en binnenmoeder moesten zich eveneens aan een bepaalde instructie onderwerpen. Plak en geseling spe len een grote rol. Zo werd in 1762 een weesmeisje dat zich zeer mis dragen had. opgesloten op een zol der. Ondeugende weesjongens wer den te pronk gesteld met of zonder blok aan het been, soms gepaard gaande met geseling met touw. Op Nieuwjaarsdag moesten de wezen een bezoek brengen aan predikanten en regenten, maar deze bepaling is in onbruik geraakt. Die dag werden ze getracteerd op „drie socyse brood jes met chocolade". Op de kleding bevond zich een geel lapje met het stadswapen in het rood. Het Israëlisch parlement heeft Woensdag de regering met 61 tegen 50 stemmen gesteund op het stuk van het voeren van onderhandelingen met Duits land over herstelbetalingen. De K.N.A.C. heeft in een adres aan de Minister van Verkeer haar bezorgdheid uitgesproken over de voorschriften voor achterverlichting en enige voorstellen tot verbetering in het bijzonder bij auto's gedaan. Volgens een mededeling van de heer B. Bolhouwer, voorzitter van de Ned. Volksunie, zouden 28 Januari door de uit geverij „Opera Mundi" te Parijs, memoi res van Westerling worden gepubliceerd. Eén van de twee wagens ter wereld, die met een televisie-ontvangtoe stel zijn uitgerust. De antenne is bevestigd aan de achterbumper. In de wagen, die het eigendom is van Mike Alonso, radioreporter en correspon dent van United Press in Havanna, is op het dashboard een scherm van 33 cm. aangebracht. Zover bekend is de enige andere auto met televisie in het bezit van de president van Argentinië, Juan Peron. De MASSALE BALANS-OPRUIMING gaat onverminderd voort, zolang de voorraad strekt. Profiteer van deze gelegenheid Dit komt nooit weer U kent ons devies Kunt U elders voordeliger kopen Ontvangt U het bij ons gratis Telefoon no. 116. Zoals Nova is er geen Dat kan Nova alleen PALLADA Radio- en Geluidstechniek Bredestraat 3 OOSTBURG. Erkende Philips' Radio service. De beste berichtgeving voor Zeeland geeft de Provinciale Zeeuwse Courant Het Europese leger. Raadgever van Adenauer deed enige mededelingen. Te Bonn zijn door Adenauers mili taire raadgever Blank mededelingen gedaan over de inrichting van net voorgestelde Europese leger! Elk deelnemend land zal gerechtigd zijn zijn strijdkrachten voor een beperkte periode weer onder zijn eigen gezag te stellen, indien dit met het oog op binnenlandse onlusten noodzakelijk zou zijn. Het uitvoerende gezagsorgaan zal waarschijnlijk twee tot vier leden tel len, die voor de tijd van drie jaar door de regeringen der deelnemende landen zullen worden benoemd. Zij zullen verantwoording verschuldigd zijn aan een in te stellen Europese volksvertegenwoordiging. Er wordt nog onderhandeld over de vraag in hoeverre de uitvoerende bevoegheden van het gezagsorgaan zullen worden beperkt door het voorgestelde minis tercomité. Zoals bekend, wenst de Benelux zelf ruime bevoegheden te behouden. Het zal de taak van een Europese volksvertegenwoordiging zijn binnen zes maanden na haar instelling een plan op te stellen voor een volledig op federale leest geschoeid Europees parlement. De regeringen moeten dan daarover binnen drie maanden hun mening kenbaar maken. Om de kosten van levensonderhoud te drukken heeft de Weense gemeente raad een lijst van artikelen opgesteld, die goedkoper zullen worden. Op deze lijst komen ook doodkisten voor, die twee procent goedkoper wor den. EEN MINIATUURSTAD. Men verwacht meer dan 120.000 bezoekers per jaar. Ergens in de duinen tussen Den Haag en Scheveningen, nabij het grote KX.M.-gebomv, zal vermoedelijk In Juni 1952 de miniatuurstad „Ma- durodam" officieel worden geopend. De „Stichting tot Bijstand van het Nederlandsch Studenten Sanatorium" zal deze miniatuurstad ten bate van genoemd sanatorium exploiteren. In Engeland bestaat een miniatuurstad, welke reeds 20 jaar in exploi tatie is en jaarlijks de opbrengst aan Londense ziekenhuizen afdraagt. Wat de te 's-Gravenhage te stich ten miniatuurstad betreft, deelt „De Nederlandse Gemeente" mede. dat het deel der objecten, dat voor directe uitvoering door de Stichting Bijstand in aanmerking komt, zal worden uit gevoerd onder leiding van de ontwer per, de heer S. J. Bouma, directeur van het Zuiderzee-Museum te Enkhui zen en oud-directeur van het Open lucht-Museum te Arnhem. Hierbij worden enige kunstenaars ingescha keld, die hun sporen op expositiege- bied hebben verdiend. De ontwerper is uitgegaan van een situatie, die zodanig is gekozen, dat er zoveel mogelijk verschillende in ons land denkbare historische en he dendaagse stedebouwkundige elemen ten tot een logisch geheel kunnen worden verenigd; zo zullen er het pol derland met zijn droogmakerijen, het rivierlandschap en het heuvelland te vinden zijn. Er komen industrieterrei nen en recreatiegebieden. Er komt een groot havencomplex, een vlieg veld, er komen stedelijke en lande lijke gedeelten. Het stadsgedeelte wordt zodanig geconcipieerd, dat daarin de natuurlijke weg van stads uitleg en de bouwstijlen uit verschil lende perioden kunnen worden gede monstreerd. Het landelijke deel geeft een dorpje en verschillende boerde rijtjes, benevens een volledige polder bemaling. De stations worden door spoorlijnen verbonden, waar de Ne derlandse Spoorwegen haar bedrijf kunnen tonen. Verschillende soorten van schepen zullen in de havens lig gen en de industrie zal in velerlei zoekers per jaar. In de maand December nam het aan tal werkloze mannen toe van 112.453 tol 145.385. Geen imitatie-koopjes Tweed overhemd- stof, zeer sterk, p.m. 1.98, n*i 1.35 Geruite japc-nstof, 80 cm. breed, 2.75 NU p.m. 1.25 Prima wafeldoek, 100 x 50 cm., 1.90 NU 1.30 Grote baddoek, 95 x 57 c.m., 2.25 NU 1.56 Nachtjapon, lingeriekatoen, 11.50 NU 5.98 8.90 NU 4.98 Geborduurd laken, 155 c.m. breed, zolang de voorraad strekt 6.80 Herenjekker, maten 52 t.m. 56, 63.48 NU 48.— Heren- en Jongens- costuums, zeer lage prijzen en toch 10 korting. WINTERJASSEN, MANTELS EN JAPONNEN aan sterk verlaagde prijzen. op alle goederen, die niet in de uitverkoop zijn o.a. Manufacturen, wol, sajet, stukgoederen, dekens, ondergoederen, kousen, sokken, werkkleding, PRIMA JAVA KAPOK VERENDE MATRASSEN, MATRASSEN, merk Cleco, gebloemde damast tijk, 10 jaar garantie, gevulde kussens, kwaliteit „Irma". 1-pers. 80 x 190 NU 87.75 2-pers., 120 x 190, gebl. linnen tijk, NU 123.93 2-pers. 120 x 190 NU 132.10 2 kapok kussens, 2-pers. 120 x 190, JAVA KAPOK, gebl. katoenen tijk, per pondszak NU 3.55 2 kapok kussens. NU 116.20 Op alle ledikanten, spiraalmatrassen 10 korting ^5 Coupons BALATUM, nu zeer voordelig. AnconeV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13