NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND Kou gerat """Akkertje LUCTOR HEEFT DE TITEL IN A IN EIGEN HAND VRIJDAG 11 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Suikerf abrikanten richtten vrije vereniging op. Kort geleden is opgericht de Vrije Vereniging van Nederlandse suiker fabrikanten en raffinadeurs. De ver eniging is gevestigd te 's Gravenha- ge, het bureau van de vereniging in oprichting is voorlopig gevestigd te Bergen op Zoom. De vereniging stelt zich ten doel de belangen der Neder landse suiker-fabrikanten en raffina deurs in het algemeen en van haar leden in het bijzonder op economisch en sociaal gebied in de ruimste zin te behartigen. Voorzitter der vereniging is dr. P. J. H. van Ginneken te Ber gen op Zoom. Toegetreden zijn: de Verenigde coöperatieve Suikerfabrieken U. A. gevestigd te Dinteloord (omvattende de coöperatieve suikerfabriek en raf finaderij „Dinteloord" te Stampers gat, de coöperatieve beetwortelsui kerfabriek te Zevenbergen en de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek „Roosendaal" G. A. te Roosen daal). Voorts de coöperatieve suiker fabriek en raffinaderij G.A. „Putters- hoek" gevestigd te Puttershoek; de Friesch-Groningse coöperatieve beet- wortelsiukerfabriek G.A., gevestigd te Gronirfjen; de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent, gevestigd te Sas van Gent. EXAMENS Voor de akte-examens wiskunde M.O.-K. I zijn geslaagd de heren: J. M. H. Stumpel te Bergen op Zoom en M. P. de Vos te 's Heer Arendskerke. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer onder de veestapel van de heer P. G. Boot, hof stede „Zeelandia" te Noordwelle is ge weken. Thans is deze gemeente weer vrij van deze veeziekte. Scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beveland in December. In de maand December passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beve land 5040 schepen, welke een inhoud had den van 2.160.535 ton. Van deze schepen waren er 3451 met 'n inhoud van 1.685.003 ton geladen en 1589 met een inhoud van 474.542 ton waren er ledjg. Bij deze sche pen waren in totaal 2646 geladen motor schepen, die een inhoud hadden van ,771 ton en 946 ledige met een inhoud van 239.287 ton. Verder waren er 741 geladen sleepschepen met een inhoud van 766.815 ton en 234 ledige met een inhoud van 215.879 ton. Tot de Rijnvaart behoorden er totaal 1119 geladen schepen met een inhoud van 903.986 ton en 95 ledige met een inhoud van 68.339 ton. Deze kunnen ook weer verdeeld worden in 450 geladen sleep schepen 515.075 ton en 14 ledige met een inhoud van 16.336 ton en 669 geladen mo torschepen met 388.911 ton en 91 ledige met een inhoud van 52.003 ton. Er passeerden in deze maand totaal 65 coasters, waarvan er 33 geladen waren en 32 ledig. Zeilschepen passeerden er in deze maand niet. In nationaliteiten waren de de schepen verdeeld als volgt: 3502 Nederlandse, 934 Belgische, 155 Franse, 187 Zwitserse, 2 Engelse, 189 Duitse, en 11 Luxemburgse. WEEKEND VOOR LANDBOUWERS De stichting „Kerk en Wereld" ganiseert op 2 en 3 Februari in het Eijkmanhuis te Driebergen een ont moetingsweekend voor boeren. De leiding hiervan berust bij rar. J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamel en bij ds J. A. Bakker uit Oosterhes- selen. De heren H. D. Louwes en J. Ho- man zullen spreken over: „Het eige ne van onze streek; wat veranderde en wat bleef?". Ook ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Land- bouw-Maatschappij, is als spreker aangezocht. RAAD ELKERZEE. RAAD RENESSE. Zierikzee THEORIEëN OVER WICHELROE DE-GEBRUIK. Voor de vereniging van oudleerlin- gen van tuinbouwcursussen hield in het Huis van Nassau te Zierikzee, de heer Harpe van Biggekerke een voor dracht over het gebruik van de wi chelroede in de tuinbouw. De heer H. is een volgeling van de heer Mieremet uit Wassenaar, die bepaalde theoriën over wichelroede-gebruik propageert. De heer Harpe hield een beschou wing over electrische lading in de bo dem en wat daarop leeft. Er komen in die lading, zo betoog de de heer H. soms afwijkingen en dïsharmoniën voor. Volgens de heer H. zou men met de ijzeren wichelroede de „onheils plaatsen" in de bodem kunnen opspo ren en een koperen wichelroede zou de sterkte van de aardstralen aange- ven. Men zou dan door een kastje dat men bij zijn leermeester Mieremet kan kopen deze aardstralen kunnen neutraliseren. De "in fruitbedrijven voorkomende grondplekken, waar zich slechte groeiverschynseleii voordoen, zouden volgens de heer H. „verkeerd-wer- kende stralingsplaatsen" zijn. Wij volstaan met dit zeer korte overzicht van het betoog dat de heer H. hield en vermelden nog, dat na de lezing heel wat vragen werden ge steld. Haamstede AANVOER BIETEN. Aan de weegbrug „Ons belang" te Haamstede werden in de afgelopen bietencampagne aangevoerd voor de Centrale 745.543 kg en voor de Coöp. Suikerfabriek te Puttershoek 118.439 kg of in totaal 863.982 kg, een hoe veelheid, die belangrijk lager is dan het vorig jaar. Bij de stemming voor een diaken in de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet werd de heer K. Schijf gekozen. Hij verkreeg 53 stemmen. Onder het vee van de landbouwer L. L. Mattens te Driewegen is mond- en klauwzeer uitgebroken. Onder het vee van de gebr. Lindhout in de Weihoek te Poortvliet is mond- en klauwzeer uitgebroken. In de maand December w.erden te St. Annaland 66 vergunningen voor huis- slachting uitgereikt. Gepasseerd op 9 Januari. Sieilla, Visser. Lindavia, van Deurzen. Butania 3, Vre- deborg. Italia, de Bijl. Clasina, Brugman. Astrida, Claeys. Telegraaf 18, v, d. Mast. TelegTaaf 17, Snoek. Emile, de Lee, allen naar Rotterdam. Vlist, Kaat. Fransiska, Mulder. Stad Amsterdam 12, Zaal. Espe- rance, Eerkens, allen naar Amsterdam. Leonie, Verhagen. Emma, v. d. Vonder. Comptoir 3. Meijer. Leoville, Klarenaar. Bone, Schauiinger. Victor, Pietsch, allen naar Dordrecht. Onderneming, de WaaL Nelly, Egas, beiden naar Werkendam. Tietie, Branbergen, naar Denemarken. Mia, Stoffels, naar Kampen. Vrouw Maatje, Visser, Cornelia, van Gent, bei. den naar Middelharnis. Terneuzen 27 Jongman, naar Rossum. Servus, Dekker, naar Oudenbosch. Johanna Adriana, Schot, naar Gorinchem. Martha Dangez, Baay. Titan-, Sigmund. CFR 501, Henning, allen naar Straatsburg. Rheinunion 8, Claessens. Gratia, van Laack. Belalp, Drlessen, allen naar Basel. Tosti, v. d Panne. Weser 13, Grosskopf. De Rijn1, Kie. len. Duisburg, Penning, allen naar Duits land. Overijsel, Boon. Martha Maria, Broekaart, Analyse, Fortuin. Olievos 4, Volk. Flamingo, v. d. Ouden. Hollandia, v. d. Werf. Rhenania, Francinant. Fiat, Hut. Joelle, van Berchem. Tasmania, Bos man. Dalmatia, Schot. Actief, Dekker. Terneuzen 27, Machielsen. Stad Brussel, vare Kauteren. Rika, Korporaal. Vaalkyrie, Waardenberg. Taxandria, Baan. Vaals, Ritmeester. Olievos 1, v. d. Meer. Energie, Grinwis. Navexmotor 1, Blommaert. Jo- ma, van Meel. Rijolina, v. d. Haar. Olive, Wiegman. Isala 3, Bolcslag. Mannheim 195, Specht. Hermitage, Soeters. Wanderer, Pols. Josephine, Beeckmare. Tunisie, Ma- resch. Muscadet, Klee. Fluviale 6, Poppe- lier. Damco 90, Boere. Damco 2, de Vries. Leendert Pieter, van Groezen. Cezanna, Salize. Baden 48. Kreis. Rheinfahrt 135, Junker. Spes, Theunisse. Hendriks, Veg- ter, Wasingensteiiï, Schauinger, Auto's voor keuringsdienst De gemeenteraad van Renesse ver- faderde onder voorzitterschap van de urgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens. De bijdrage aan de stichting voor Arbeid voor Onvolwaardigen werd gebracht op 10. Naar aanleiding van een schrijven van het Ministerie van Sociale >Zaken werden de Kinder- bijslagyerordeningen I en II ingetrok ken, nieuwe Kinderbijslagregelingen 1 en n vastgesteld met ingang van 1 Januari 1952. Van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland was een schrijven ontvangen dat dit College overweegt het Koninklijk Besluit inzake toeslag salariëring van de gemeente-secreta ris, gem. ontvanger en ambtenaar van de Burgerlijke Stand voor deze Provincie van toepassing te verkla ren. Van het ministerie van financiën was bericht ontvangen dat de uitke ring aan deze gemeente van de on dernemingsbelasting over 1950, die; vastgesteld was op 15270, echter' 558 lager zal zijn. De heer L. Lemson werd herbe noemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Met algemene stemmen besloot de raad tot wijziging van art. 41 le. lid van de Algemene Politie verordening, waardoor ook de ver koop in de onmiddellijke nabijheid van de openbare wegen is verboden. De raad ging, na enige discussie, accoord met een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeld- lening voor 12 maanden groot 50.000 tegen een rente van 2'... Lang werd gesproken over het voorstel van de Keuringsdienst om over te gaan tot aanschaffing van 2 volkswagens voor de hulpkeurmees- ters. Thans, worden auto's gehuui-d welke steeds hogere kosten vragen. Indien tot aanschaffing wordt over gegaan, ligt het in de bedoeling dat de wegenbelasting, benzine, repara ties e!d. door de hulpkeurmeesters zelf worden betaald, terwijl zij per afgelegde kilometer, tot een maxi mum van van 12000 km. per jaar een vergoeding ontvangen. De raad keur de dit plan goed. Een e.v.t. noodza kelijke verhoging van de keurlonen ontmoet bij de raad in principe geen bedenking. Als vertegenwoordiger van de ge meente in de polder Oosteren Ban en de polder Schouwen werd de voorzit ter benoemd, de heer M. de Roo werd "s plaatsvervanger aangewezen. Bij de rondvraag informeerde de heer R. H. Blom of het wachtlokaal der RTM niet beschikbaar komt als wachtlokaal voor passagiers voor de bus. De voorzitter deelde mede, dat een schrijven is gericht aan de R.T. M. maar dat hierop nog geen ant woord is ontvangen. Ook werd ge sproken over het te volgen traject van de bussen uit Zierikzee via Brou wershaven en uit Zierikzee via Se- rooskerke en Noordwelle. De heer J- J. Padmos wees er op dat de Oude Molenweg op een bepaald punt reeds slecht wordt en het water er niet af kan lopen. De voorzitter zegde maat regelen toe. Ook de waterafvoer van het wegdek op de Hogezoom laat te wensen over, de voorzitter zal hier over een schrijven richten aan G.S. De heer W. van Klooster merkte op, dat het fietspad langs de Architect Hogenboomlaan niet te berijden Is daar dë brem hierover is gegroeid. De brem zal gesnoeid worden. Hierna ging de raad in besloten ver gadering. Noordgouwe COLLECTE-OPBRENGST. De (verlate) collecte voor de Emma- bloem heeft in Noordgouwe f 30.34 op gebracht. UITVOERING VAN „SOLI DEO GLORIA". Voor een tot in de hoeken bezette zaal gaf de gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" in café Cóomans te Noordgouwe haar winteruitvoering. De bijeenkomst werd geopend door de di recteur der vereniging, de heer J. Schouls. De zangnummers werden zeer naar tevredenheid ten gehore ge bracht, terwijl ook het toneelstuk zeer in de smaak viel De heer C. Quist, be stuurslid, sprak het slotwoord. Uitbreiding verlichting. De raad van Eikerzee kwam in open bare- vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester A. J. de Bruijn. In zijn korte nieuwjaarsrede, drukte de voorzitter zijn spijt erover uit, dat in 1951 geen woningen konden worden gebouwd. Ook het jaar 1952 biedt op dit punt weinig perspectief. Enkele wegen zijn door de goede zorgen van het Waterschap Schouwen verbeterd. De financiële toestand van de gemeen te is niet ongunstig. De ondernemingsbelasting over 1950 is volgens mededeling van de Minister van Financiën verhoogd van f 6303. tot f 8172.—. Besloten werd geen bijdrage te ver^ lenen aan de Kon. Ned. Zangersbond. Op voorstel van B. en W. werd, met de stem van de heer Viergever tegen, besloten geen jaarlijkse subsidie toe te kennen aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam. Overeenkomstig het door B. en W. van Zierikzee toegezonden ontwerp werd vastgesteld een wijziging van de Verordening op de keuringsdienst van vee en vlees in de Keuringskring „Schouwen-Duiveland". De gemeenschappelijke regeling voor de luchtbescherming op Schouwen en Duiveland, werd ingetrokken. Geen bezwaar bestaat tegen het aangaan van een nieuwe regeling door de burge meesters. De heer L. R. Blom. aan de beurt voor periodieke aftreding, werd met 6 stemmen herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur van Eikerzee. Tegen het in de vorige vergadering genomen besluit om de Elkerzeeseweg van de tramhalte af naar het dorp te beplanten met opgaande bomen zijn bezwaren ingebracht. Hoewel volgens deskundig advies een zg. windrecht niet bestaat, werd besloten om de voorgenomen beplanting niet uit te voeren. De raad besloot om de openbare verlichting aan de Elkerzeeseweg van Scharendijke tot de tramhalte uit te breiden met 5 lantaarns. De kosten zullen volgens opgaaf van de P.Z.E.M bedragen f 1100. Na enige bespreking werd met alge mene stemmen besloten om toe te tre den tot de gemeenschappelijke rege ling voor de school voor B.L.O. te Zie rikzee. adverten tie Noordwelle LANDBOUWVERENIGING. De coöperatieve landbouwvereniging „Ons Voordeel" vergaderde in café de Jonge te Noordwelle. De voorzitter, de heer C. Steur, sprak bij de opening de wens uit, dat 1952 een gelukkig jaar mag zijn voor vereniging en leden. Op voorstel van het bestuur werden voor de beantwoording van de door de Z.L.M. gestelde vragen twee com missies benoemd. Wegens periodieke aftreding were' als lid van het bestuur herkozen de heer L. Bakker. Als lid van de Com missie van toezicht werd wegens af treding van de heer W. C. Boot, welke niet herkiesbaar was, benoemd de heer L. P. Hanse. De heer J. J. Pad-! mos werd benoemd tot stemgerechtig de voor de coöperatieve aankoopver eniging te Zierikzee en tot diens plaatsvervanger de heer W. C. Boot. De subsidies voor de mussengilden werden gehandhaafd op hetzelfde be drag als het vorige jaar. Bij de rond vraag informeerde de heer P. G. Boot of reeds contact werd opgenomen met de R.T.M. voor passagiersvervoer op marktdagen te Zierikzee. Dit is nog niet gebeurd, doch zal alsnog geschie den, zo mogelijk in samenwerking met de zustervereniging te Haamstede. De heer M. L. J. Fokker zou gaarne 'een spreker willen uitnodigen voor een uiteenzetting over de teelt en de bewerking van mais. Het bestuur zal trachten dit nog deze maand te be werkstelligen. Bruinisse WEGEN KRIJGEN BITUMEN WEGDEK. Te Bruinisse vergaderden de inge landen van het Calamiteuze water schap Bruinisse, onder leiding van de Dijkgraaf, de heer P. L. Krepel in Het Veerhuis. Deze vergadering was belegd, om dat een vorige keer de stemmen staak ten over een voorstel om de Lange weg van een bitumen wegdek te voor zien. Door de waterbouwkundige was be rekend, dat het uitvoeren van een veel groter plan, n-L het behandelen van een gedeelte Cornells Hageweg, de Groeneweg, de Korte Langeweg, de Langeweg en de Vriesesweg goedko per is, wegens besparing van steen slag, die tegenwoordig zeer duur is. Het plan om alleen de Langeweg en Vriesesweg te bitumiseren werd daar op met algemene stemmen verworpen, waarop vervolgens werd besloten met 18-7 stemmen om het genoemde grote werk uit te voeren. Deze wegen zullen dus van een bitumen wegdek worden voorzien. Door uitvoering van dit plan zullen de lasten van het Dijkgeschot stijgen met f 4.— per ha. Om het plan te financieren zal een lening moeten worden afgesloten. THOLEN Tholen FILM OVER OESTERTEELT. Onder auspiciën van de besturen van het departement Tholen van de Maat schappij tot Nut v-an 't Algemeen en de vereniging „Door Oefening Vol maakte", werd Woensdagavond in de zaal van „Hof van Holland" te Tho len een propagandafilm vertoond over de Zeeuwse Oestercultuur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek onder regie van de bioloog Peter Creutzberg. De voorzitter van het „Nut" dr. J. Duinker opende deze bijeenkomst, waarna hij het woord gaf aan de heer J. H. Bal, directeur van de Zeeuwse Oestercultuurmij. „Bona Fides" t Tholep, tevens voorzitter van „D.V.O. Nadat de heer Bal had gesproken, vertelde dr. Korringa. hoe deze cultu rele film over de Zeeuwse oesters tot stand is gekomen. Jaren heeft men bij het Rijksinstituut aan de voorbe reidingen gewerkt alvorens men met de Stichting Schoolfilrn, oesterkwe- kers en oesterhandelaren tot overeen stemming was gekomen. Na deze documentaire film werd een film vertoond van de heer W. Corne- lisse uit Tholen over het oesterbedrijf van de „Bona Fides", zoals dit bedrijf voor de oorlog was- Na de pauze werd nog een aardig, amusementsprogramma afgewerkt. LOOP DER BEVOLKING. Het zielental van de gemeente Tholen nam in het afgelopen jaar toe met 18. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal in. gezetenen 3262 (1596 m. en 1666 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met (32 m. en 33 vr.ep door vestiging met 94 (41 m, en 53 vr.); het verminder de 'door overlijden met 27 (15 m. en 32 en door vertrek met 114 (57 m. en 57 vr.Op 31 December 1951 bedroeg het inwonertal dus 3280 (1597 m. en 1683 vr.). iverden in 1951 13 huwelijke voltrok ken; er werden 3 echtscheidingen inge schreven. Burgh VARKENSHOUDERS VERGADERDEN. Onder voorzitterschap van de heer B. Groenleer, hield de Varkenshou dersvereniging „De opgaande zon" te Burgh, haar jaarvergadering in café Bakker. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter het overlijden van het lid, de heer L. v. Nieuwenhuize. Na voorlezing der notulen deed de penningmeester verslag van zijn ge houden beheer. De ontvangsten be droegen f 784.25, de uitgaven f 746.67 alzo een goed slot van f 37.58, waarbij nog de rente van het vorig jaar komt, zodat dit boekjaar eindigde met een batig saldo van f 94.66. De heer D. Dijkgraaf bracht namens de financiële commissie een gunstig rapport uit. waarna de rekening goedgekeurd werd met dank aan de penningmeester. Als bestuursleden werden herkozen de he ren A. Zijta, C. A Braai en J. C. de Feiter- De maandelijkse contributie werd weer vastgesteld op 75 cent. De uitkering voor biggen werd ook weer gehandhaafd op hetzelfde bedrag, nl. f 40.met de mogelijkheid van een verhoging of verlaging, wanneer de prijzen sterk zouden wijzigen. Voor de gestorven varkens zal weer de mid- denprijs van de veemarkt te Rotter dam aangehouden worden, waarvan dan voor ingeënte varkens 90 en niet ingeënte 70 uitgekeerd zal wor den. De varkens van de leden zullen weer op kosten van de vereniging in geënt worden tegen vlekziekte, terwijl ook de herverzekering van de slacht- varkens op dezelfde wijze als het vo rig jaar zal geschieden. Het salaris van de penningmeester werd weer op het zelfde bedrag vastgesteld. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer J. de Bruine. Hierna stelde de voorzitter de even tuele herdenking van het 40-jarig be staan der vereniging aan de orde. Het bestuur stelde voor dit te doen met een filmavond, terwijl aan de leden met hun vrouwen enkele verversingen zullen worden aangeboden. Verschil lende leden voerden over dit voorstel het woord, waarna besloten werd, dat dit jubileum op 12 Maart in hotel Bom te Haamstede zal herdacht worden. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Laatste plaats voor Patrijzen De clubs in de eerste klasse A van de K.N.V.B. Afd. Zeeland zingen a.s Zondag hun zwanenzang en tegelijkertijd zal deze zwanenzang de klap op de vuurpijl betekenen, want twee beslissingen zullen cr vallen; wie kampioen wordt en wie onderaan eindigt. Luctor uit Helnkenszand behoeft maar gelijk te spelen om zich kampioen tc kunnen noemen. Want verliezen de Helnkcnszanders van Kortgeno en wint Kruinin- gen van Rapenburg, dan zal een beallssingswedstrUd tussen de belde kop lopers nodig z(jn. Onderaan de ranglijst is er al evenveel spanning. Pa trijzen staat twee punten achter op Volharding, maar deze club komt Zondag in 's-Heerenhoek op bezoek. By een eventuele overwinning op Volharding zal ook hier een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. Hansweertse Boys tn Vogelwaar de zullen te Hansweert uitmaken wie er dit seizoen op de derde plaats eindigt. Wij vermoeden dat het de Bovs wel zullen worden. Noorman nen kan in de eerste klasse B de competitie besluiten met een over winning op de hekkesluiter Walche ren. Lewedorpse Boys kan zich na een eventuele overwinning op Dom burg nog geen kampioen noemen, want Groede heeft nog een zeer kleine, zij het theoretische kans op de titel. Domburg zal de Lewedor- pers echter de punten niet cadeau geven. Groede kan in de Bevelanden over 's-Heer Arendskerke de baas blijven, terwijl Schoondijke Sluis ontvangt en de puntjes thuis kan houden. RES. Ie KLASSE. Burgh behaalt tegen Zierikzee III de volgende overwinning in succes sie, terwijl Dreischor wel met Zon- nemalre zal afrekenen. Ijzendijke II en PSK H zullen in de Res. Ie klasse A een verwoed duel leveren om van de onderste plaats af te komen. Oostburg II en St- Maartensdijk LOOP DER BEVOLKING. Op 31 December 1950 bedroeg het aan tal ingezetenen van de gemeente Sint Maartensdijk 2687 (1367 m. en 1320 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 44 (26 m. en 18 vr.) en door vesti ging met 46 (21 m. en 25 vr.); het ver minderde door overlijden met 24 (13 m ere 11 vr.) en door vertrek met 66 (3 m. en 32 vr.). Op 31 Decembèr 1951 be droeg het inwontertal dus 2687 (1367 m. en 1320 vr.). Er werden in 1951 24 huwelijken voltrokken; er werden 4 echt scheidingen ingeschreven. St. Annaland LOOP DER BEVOLKING. Het zielental vare de gemeente St. An naland nam in het afgelopen jaar a£ met 3. Op 31 December 1950 bedroeg het aan tal ingezetenen 2656 (1330 m. en 1326 vr.;. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 41 (21 m. en 20 vr.) en door vesti ging met 39 (17 m. en 22 vr.); het ver minderde door overlijden met 14 (6 m. en 8 vr.) en door vertrek met 69 (31 m. en 38 vr.). Op 31 December 1951 bedroeg het inwonertal dus 2653 (1331 m. en 1322 vr.). Er werden in 1951 27 huwelijken voltrok ken. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: A. Goettsch—Stienstra, z.. Geleen. Overleden: A. P. Doeleman—v. d. Valk, wed. van L. Doeleman, 74 j.. Zierikzee. Vrijdag beginnen de Unie-besprekingen. Naai- het A.NJP. van bevoegde zij de verneemt zal Vrijdagmiddag te 15.00 uur de eerste officiële ontmoe ting van de Nederlandse en Indonesi sche delegaties worden gehouden. Na afloop van deze ontmoeting zal een gemeenschappelijke verklaring van beide delegaties over de aanvang van de onderhandelingen worden uitgege ven. Zeepfabriek je te Wouw uitgebrand. BRANDWEERMAN VIEL VAN- LADDER In Wouw is Donderdagavond laat het zeepfabriekje van de heer Bloet- jes uit Bergen op Zoom geheel uit gebrand. Toen het dak instortte, werden enige brandweerlieden ge raakt Een van hen P. de Vries, viel daarbij van een ladder en moest naar het ziekenhuis te Roosendaal worden overgebracht. Wordt mr. Soesanto zaakgelastigde in Den Haag Djakarta heeft het bericht over de te verwachten benoeming van mr. Soesanto tot Hoge Commissaris in Nederland tegengesproken. Mr. Soesanto komt wel naar Ne derland. maar dan als zaakgelastig de. De functie van Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag zou dan komen te vervallen. Rusland ook naar Oslo Een onofficieel bericht uit Oslo maakt melding van de waarschijnlijk heid van Russische deelneming aan de Olympische Winterspelen gerept. Tot dusver hadden de dagbladen in de Sowjet-Unie met geen woord over e Olympische Winterspelen gerept. Thans is dit stilzwijgen plotseling in een uitgebreide berichtgeving omge slagen. ZWEMMEN Recordpogingen van Piet Elzenga. Maandag 14 Januari a.s. zal de zwemmer Piet Elzenga van de Z.C.G. (Groningen) in het Helperbad te Groningen een poging doen het Ne derlands record op de 500 meter vrije slag, dat sinds 17 April 1939 met een tijd van 6 min. 15.6 sec. op naam van Van der Kuil (S.Z.C., Schiedam) staat, te verbeteren. Gelijktijdig zal Elzenga trachten het record op de 400 meter vrije slag, dat hij naar men weet enige tijd geleden met. 4 min. 49.4 sec. op zijn naam bracht, om laag te brengen. VOETBAL WIJZIGINGEN EN AANVULLIN GEN WEDSTRIJDPROGRAMMA 12 JANUARI 1952. V.C.K. IRillandia L uitgesteld; Serooskerke IWemeldinge I, uitge steld; V.C.K. ISerooskerke I, inge last; Rillandia INieuwdorp I, inge last; Spui IDriewegen I, uitge steld; Spui IZaamslag I, ingelast. BEKERWEDSTRIJDEN AFD. ZEELAND. De K.N.V.B. afd. Zeeland organi seert ook dit jaar weer Bekerwedstrij den zowel voor Zaterdagelftallen als voor Zondagelftallen. PROMOTIE DEGRADATIE REGELING K.N.V.B. AFDELING ZEELAND. Zaterdagcompetitie: Nummer laatst van de eerste klas degradeert automatisch naar de twee de klas. De kampioenen van de 2e klas spelen een gghele competitie om 1 plaats in de eerste klas. Reserve elftallen (uitgezonderd 's-H. Arends kerke H, Middelburg VII en RCS IV) kunnen aan deze promotie competitie niet deelnemen. Zondagcompetitie: De kampioenen van de le klasse A, B en C spelen een gehele competitie om 1 plaats in de 4e klas van de K.N. V.B. De kampioenen van de res. le klasse A, B en C. spelen een gehele competitie om 1 plaats in de res. klasse van de K.N.V.B. Verenigingen, waarvan reeds een reserve-elftal uitkomt in de tweede klas van de K.N.V.B. kunnen bij een .eventueel kampioenschap van een elftal uit de res. le klas van de afde ling, niet aan promotie deelnemen, zo dat nummer 2 daarvoor dan in aan merking kan komen. HANDBAL Districtswedstrijden te Tilburg. In het programma van de Districts- handbalwedstrijden, die a.s. Zondag te Tilburg zullen worden gehouden, is enige verandering gekomen. Het pro gramma luidt thans als volgt: 9.45 Me teoorEMM, 10.55 West AMarathon, 12.05 WoenselTonido, 1.15 winnaar Meteoor/EMMWest B. 2.25 winnaar West A/MarathonVriendschap, 3.35 winnaar Woensel/TonidoWest C. Het handbalprogramma voor a.s. Zondag voor de competitie luidt: District Zuid 2e klasse: Dames: OlympusWalcheren, De Zeeuwen Hellas II. Heren: Volharding—Mara thon II. Tonido II—Hellas !T. Afdeling Zeeland le klasse: Dames: Olympus IIHellas IH, Volharding Marathon II, Walcheren IIDe Zeeu wen II. Heren: EMM I—Hellas III. WIELERSPORT Kampioenschappen op de baan in Parijs. De Luxemburgse Wielerbond heeft besloten de wereldkampioenschappen op de baan 1952 te doen houden in het Pare des Princes te Parijs. De wedstrijden om de baantitels zullen eind Augustus worden gehouden, on middellijk na de wegkampioenschap- pen, welke in Luxemburg zullen verreden worden. Steen II hebben o.i. tegen de sterke leiders resp. Hulst II en Aardenburg II weinig in te brengen, terwni ook Ria W H tegen Hontenlsse II wel het onderspit zal delven. In de Reserve klasse E ontvangt lantaarndrager Sluiskil JI koploper Biervliet II. Het zou ons wel zeer moeten verwonderen als de leiders hier niet de baas bleven. Terneuzen in kan zich in de Res. le klasse C op de tweede plaats nestelen door Yerseke II geen kans te geven. HET PROGRAMMA, le klasse A: Kortgene ILuctorI; Hansweertse Boys I—Vogelwaarde I; Patrijzen IVolharding I; Rapen burg IKruiningen I. le klasse B: Domburg I—Lewe dorpse Boys I; 's-Heer Arendskerke IGroede I; Walcheren INoor mannen I; Schoondijke ISluis I- Ie klasse C: Burgh I—Zierikzee TTT; Dreischor IZonnemaire L Res. Ie klasse A: Uzendijkc II PSK II; Oostburg IIHulst II; Steen n—Aardenburg II; Ria W II Hontenisse II. Res. le klasse B: Sluiskil IIBier vliet II. Res. le klasse C: Terneuzen Hl Yerseke II. 2e klasse A: RCS IIIZeelandia IH; Hansweertse Boys IIMiddel burg IV; Noormannen IIKwaden- damme I. 2e klasse B: Middelburg VZutd- zande I; Biervliet IH-Retranche- ment I. 2e klasse C: Graauw IVogelwaar de H; Koewacht IIZuiddorpe I. 2e klasse D; Burgh nZierikzee IV; Dreischor II—SVOWK L 3e klasse A: Goes IVLewedorp- Boys II; Middelburg VIDomburg H. klasse B; De Zeeuwen IV Breskens IV; Retranchement II Oostburg III; EMM HISluis II. 3e klasse C: Hontenisse IVSteen IH; Graauw HRapenburg H. Waar zijn onze schepen Akkrumdijk 9 v. Genua, thuisr. Amsteldijk 10 te Antwerpen. Arak 11 te Livomo verw. Boschfontein p. 10 Algiers, thuisr. Caltex Utrecht 13 te Pernis verw. Diemerdijk 13 te R'dam verw. Esso Amsterdam p. 9 Azoren. Esso Rotterdam 16 te Pernis verw. Hera p. 10 Az. 16 te A'dam verw. Indrapoera 10 te Marseille. Jagersfontein 10 v. Hamb. n. Antw. Leersum 10 te Antwerpen. Lissekerk 12 te R'dam verw. Manto p. 10 Ouessant. 12 A'dam verw. Meerkerk p. 9 Gibraltar n. Genua. Pr. Maurits 12 te Dublin verw. Pr. Willem IV 10 te Hamburg. Willemstad 10 te Madeira. Zoimewijk 11 5 m. em) te A'dam verv. Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 10 Jan.: Uien: gewone 3635.10, driel. 36.50, picklers 29.30, bonken 35.10, stek 9.10. Aanvoer 120 ton. Bintjes 1L Aanvoer 3 ton. Gerst 38—40, haver 29—30. tarwe 23— 24, schokkers 4070, kL erwten 4060. br. bonen 4045. maanzaad 108, koolzaad 55. VEILING ST. ANNALAND. 10 Jan.: Uienveiling: middel 35.79—34,50, drielingen 36, picklers 29.50, stek 8.88. Aanvoer 100 ton. VEILING SCHERPENISSE. 10 Jan.: Uienveiling. middel 34.79, drie lingen 35.59, picklers 29.—. stek 8.50. Aan voer 35 ton. Nagekomen advertentie. Heden nam de Heere uit ons midden weg, na geduldig gedragen lij den, onze lieve en zorg zame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der. CORNELIA VAN DIJKE geb. MIERAS, echtgenote van de heer L. G. VAN DUKE in de ouderdom van bij na 76 jaar. Haar diepbedroefde Man, Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen Kloetinge, 10 Jan. 1952. Manéweg 4. De begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Begraaf plaats te Kloetinge op Zaterdag 12 Januari a.s. om 12 uur. Heden overleed onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer WIJNAND du VUN Kolonel der art b.d. in de ouderdom van 81 jaar. Goes: G. VAN KETEL— du VUN G. VAN KETEL en Kinderen. Zeist, 10 Januari 1952. Enige kennisgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11