België weigert verhoging uitgaven voor Atlantische verdediging PRODUCTIVITEITSVERHOGING EEN ZAAK VAN PRIMAIR BELANG KOMT WESTERLING TOCH NAAR NEDERLAND? In de greep van de Woestijn 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1952 AMERIKAANSE RAMING TE HOOG Spaarpenningen gingen naar de Europese Betalingsunie ïn een lange nota aan dc N.A.T.O. verklaart de Belgische regering de conclusies van het zgn. rapport Harriman, volgens hetwelk België het vo lume van zijn uitgaven voor de Atlantische verdediging aanzienlek dient te verhogen, van de hand te wijzen. Zoals bekend had het Comité van Drie (Ver. Staten, Engeland en Frank rijk) België voorgesteld aan bepaalde, minder voorspoedige landen van de N.A.T.O. zonder betaling bepaalde grondstoffen te leveren of wel giften in geld te verstrekken. In haar nota herinnert de Belgische regering er aan, dat zij binnen haar mogelijkheden, naar dc letteren naai de geest, de door de N.A.T.O. opge legde verplichtingen heeft vervuld. Hst is niet de taak van het Comité van Drie, aldus de nota, een unilate rale inspanning van een land te vra gen. Een dergelijke handelwijze betekent een afwijking: van het Noord-Atlan tisch pact. De Belgische regering brengt hulde aan de Ver. Staten, die door het plan-Marshall belangrijk hebben bggedragen tot de verheffing van Europa. Heeft België ten aan zien van de Europese Betalingsunie evenwel niet een rol gespeeld, die vergeleken kan worden met die van Amerika in het plan Marshall, aldus wordt in de nota gevraagd. In de nota wordt verder in het licht gesteld, dat, volgens het Comité van Advertentie Bij verkoudheid en griep ASPIRIN Alloon Aipinn.js vooraan von-.hel. Bayer trr-üis,hct'*ljfmbool van 'vdHrouwcn. Valse huwelijksacte gaf veel narigheid. Advocaat trok zich het lot van jonge paar aan. Een 21-jarige Nederlandse jongen keerde in 1945 terug uit Duitsland met een Pools meisje. Zgn ouders waren daar niet over te spreken. .,Ik ben met haar getrouwd", beweerde hij, maar hg kon dit niet met papie ren staven. Toen er stappen werden ondernomen om het meisje als onge wenste vreemdelinge weer over de grens te zetten, stapte hg naar een notaris en liet een huwelijksacte op maken. Hij vond twee vrienden uit zijn Duitse periode bereid te verkla ren, dat het huwelijk in 1944 geslo ten was. Het meisje was gered, zij mocht in Nederland blijven. Jaren later besloot de vreemdelin genpolitie naar dit geval een onder zoek in te stellen en al ras bleek, dat het tweetal nimmer in Duitsland in de echt was verbonden. En werd een vervolging tegen het tweetal plus de „getuigen" ingesteld. De officier achtte het delict echter niet zo ernstig, dat hg zijn toestem ming tot een wettig huwelijk niet wil de geven. In Augustus van 1950 stond de jongen met het Poolse meisje dus werkelijk voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, die hen in de echt verbond. Bijna een jaar later begon het pro ces. De officier bij de Amsterdamse rechtbank achtte het ten-laste gelegde feit, dat door alle vier werd toegege ven, bewezen en eiste geldboeten. Maar veertien, dagen later sprak de rechtbank alle vier op juridische gronden vrij. De officier was het hier niet mee eens en tekende hoger beroep aan. Maandag stond het viertal opnieuw terecht voor het Amsterdams ge rechtshof. De procureur-generaal, stelde zich achter de officier van Justitie en zei- de het vonnis van de rechtbank on juist te achten. Hg eiste tegen de jongeman twee weken gevangenis straf. Diens vrouw en de twee „ge tuigen" kregen een geldboete van 50. Een toevallig in de zaal aanwezige advocaat, die zich het lot van het jonge echtpaar aantrok, verzocht het Hof vlak voor de sluiting van de zit ting of hij alsnog de verdediging op zich mocht nemen, hetgeen het Hof toestond. Hij pleitte voor vrijspraak op juri dische gronden. Uitspraak óver 14 dagen. Een „Jan van Riebeeck-postzegel" Op 16 Maart wordt de „Jan van Riebeeck-postzegel", uitgegeven ter herdenking van het feit, dat het op 7 April 1952 300 jaar geleden is, dat de Nederlandse chirurgen Jan van Riebeeck als commandeur van een kleine Nederlandse vloot van 3 sche pen aan Afrika's Zuidkust voet aan wal zette. De zegels worden uitgegeven met een toeslag, 'die zal wórden gebruikt als steun bij de bouw van 'n Van Rie- beeckmonument te Kaapstad. Zij zul len verschgnen in vier waarden. Drie, België zgn militaire inspannin gen met 5 procent van zijn nationale inkomen zou moeten verhogen. Een dergelijk voorstel is onaannemelijk, aangezien dit zou neerkomen op een verhoging met 50 tot 70 procent van het huidige budget. VERKEERDE RAMING Het meest bevreemdend acht de Belgi sehe regering, dat, terwijl het Comi- zonder meer accepteert, het wat Bel gië betreft een raming vermeldt, wel ke niet die is van de Belgische rege ring. De Belgische regeling is verder van oordeel, dat de Amerikaanse raming, volgens welke het Belgische nationa le inkomen jaarlijks met 5 procent toeneemt, onjuist is. De Belgische regering heeft zich in het kader van het Atlantische Pact grote inspanningen getroost. Er wordt in dit verband verklaard, dat België voornemens is zijn economie te versterken door beleggingen in de mijnen en de wapenindustrie. Terwgl andere landen directe Marshallhulp ontvingen, zo wordt gezegd, stortte België een groot gedeelte van zgn spaarpenningen in de Europese beta lingsunie (fr. 20 milliard), bovendien heeft België besloten beleggingen te doen in de Congo. De landen van de N.A.T.O. kunnen slechts profiteren van deze politiek, aangezien de Con go een leverancier is van strategische grondstoffen. De Belgische regering heeft echter met ongerustheid gecon stateerd, dat haar nationale inspan ning die der andere landen verre te boven gaat. Ook maakt de regering zich bezorgd over de ontoereikende wapenproductie der andere Europese landen. Verhoging meerderjarigheid By de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend tot het over wegen van een voorstel ter verhoging van de in bepaalde artikelen der grondwet vastgestelde leeftijdsgrens (18 jaar) voor de Koning (in). Naar het oordeel van de regering bestaan er dringende redenen om de leeftijdsgrens te verhogen tot de voor meerderjarigheid algemeen gel dende norm. In het huidige tijdsge wricht wordt de leeftijd van 18 jaren te laag geacht, hoewel men er zicli van bewust is dat de destijds gelden de motieven voor een lage leeftijds grens (het zoveel mogelijk bekorten van een eventueel regentschap) ook thans niet van betekenis ontbloot zijn. Aan inzicht en kennis van de vorst moeten thans evenwel veel ho gere eisen gesteld worden, in verband met de toename in ingewikkeldheid en omvang van het staatsbestuur. Daarom zou men het betreuren, in dien. een gerechtigde tot de troon reeds in de aanvang van zijn 19e le vensjaar de regering op zich zou moeten nemen. De mogelijkheid tot het vervolgen van studie, gericht op de wachtende, gewichtige taak, zou hierdoor worden uitgeschakeld. Wél wil men de leeftijd voor toelating tot de Raad van Staten op 18 jaar hand haven. Bankoverval onder hypnose gepleegd Vorige zomer werd een overval ge pleegd op een bank te Kopenhagen, waarbij twee bankbedienden werden gedood. Deze zaak heeft nu een sensa tionele wending gekregen, doordat ge bleken is, dat de dader waarschijnlijk onder hypnose heeft gehandeld. Zelfs zou hij gedurende een deel van de tijd, die hij in de gevangenis heeft doorgebracht, nog onder invloed van zijn hypnotiseur zijn geweest. Politie deskundigen hebben verklaard, dat de ze zijn invloed door middel van brie ven heeft kunnen behouden. De „man op de achtergrond" is thans gearres teerd. REDE VAN MINISTER ALBREGTS. Ook al ontstaat hierdoor een tijdelijke werkloosheid. De productiviteitsverhoging, als gevolg van een organisatie-onderzoek in bepaalde bedrijfstakken, kan aanleiding zgn tot een tgdeiyke werk loosheid. Toch zal deze werkloosheid door het Nederlandse volk moeten worden geaccepteerd teneinde een grotere werkloosheid van biyvende aard te voorkomen. Dat heeft minister Albregts Dinsdag te Utrecht medegedeeld bij de opening van de Nationale productivlteitsdag. Het blijkt, aldus minister Albregts, dat in vele gevallen de productivi teit door middel van een betere or ganisatie kan worden opgevoerd, terwijl onmiddellijk een tendentie tot kostprijsverlaging optreedt. Het stre- van naar productiviteitsverhoging dient een streven van het genele Nederlandse volk te zjjn. Ook de overheid is op het punt van de productiviteitsverhoging di ligent. Zg poogt het bedrijfsleven een goed voorbeeld te geven. Verschil lende departementen beschikken over efficientie-bureaux. OORLOG EN MARINE. Wat de overheidssector betreft, verdient Oorlog en Marine wel de meeste belangstelling. Hiervoor is voor de komende vier jaren een uit- gavenbedrag vastgesteld van vier maal anderhalf milliard gulden. Mede als resultaat van overleg wordt bij het ministerie van Oorlog en Marine aan de efficientiebevor- dering de nodige aandacht besteed. Een efficientie-bureaU, bestaande uit 16 personen, houdt zich bezig met het onderzoek zowel van de admini stratieve als van de technische orga nisatie. Nederland zo vervolgde de mi nister kan zijn plaats op de we- j 2600 in de kachel. Tijdens de weekmarkt te Veenen- daal rekende de landbouwer van Gin- kel met veehandelaar af voor gele verde varkens en ontving een bedrag van f 2600. Thuisgekomen legde van Ginkel de „knip", met het grote be drag, aan geld op een tafel in de keu ken, toen even later zijn echtgenote binnenkwam en een handvol aan- maakhout op de beurs wierp. Een ogenblik later werd het hout met de beurs opgenomen, om de kachel aan te maken. De landbouwer kwam echter terug en ontdekte met schrik wat was ge schied. Het vuur was spoedig gedoofd, doch het "meeste geld was reeds een prooi der vlammen geworden. De Nederlandse Bank werd op de hoogte gebracht en de recherche heeft de geheel verkoolde inhoud van de kachel meegenomen, om die aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Trouwring in een blik vlees Een huisvrouw in Liverpool vond een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A. T. B. F. 849. Het blik vlees was afkom stig uit Nederland, namelijk uit Deven ter. De ring is naar de politie ge bracht. reldmarkt behouden, door het bren gen van producten van zeer goede kwaliteit tegen zo laag mogeiyke prijzen. Zou Nederland daarin niet slagen, dan betekent dit het verloren gaan van een gedeelte van onze export met als gevolg een drastische verla ging van onze import, hetgeen in dit geval neerkomt op minder grond stoffen, het sluiten van bedrijven en massale werkloosheid. De minister besloot zyn rede met er op te wgzen, dat de regering ac tief blijft ten aanzien van het werk loosheidsvraagstuk. Na de rede van de minister volg den vier korte inleidingen over de op voering van de productiviteit in de bedrijfstakken: metaalindustrie, scheepsbouw, bouwvakken en land bouw. DOBBELMANN lekker man I Halve ton boete geëist tegen gemeente Hengelo Wegens verbouwing zonder vergunning. Een halve ton boete was de eis van de officier van justitie van de economische kamer by de Almelose rechtbank tegen de gemeente Hengo io wegens het verbouwen van een Ulo-school zonder vergunning van het ministerie van wederopbouw. Een van de gemeenteambtenaren had verzuimd deze vergunning aan te vragen, hoewel van het ministerie van wederopbouw goedkeuring voor deze bouw was reeds verkregen. Na dat het verzuim was ontdekt, wer den alsnog pogingen in het werk ge steld de vérgunning te verkrijgen, doch dit duurde zolang, dat een op sporingsambtenaar constateerde, dat er geen vergunning voor de uitvoering van .het bouwwerk was afgegeven. De officier van justitie eiste wegens gebrek aan accuratesse een geldboete van 50.000 tegen dè gemeente Hen gelo. Tegen de directeur van gemeen tewerken van D. werd 500 boete geëist en tegen de architect S. 400.' De aannemer F. uit Hengelo hoor de een boete van 150 tegen zich eisen. WONDERLIJKE PROCEDURE... De raadsman van de gemeente Hen gelo, achtte het onbegrgpelgk, dat het gehele opsporingsapparaat en de rechtbank ingeschakeld hadden moe ten worden om het verzuim van een ambtenaar te bestraffen. Spreker noemde de procedure wonderlijk en de geldboetes onbegrgpelgk. Ten aan zien van de directeur van gemeente werken en de gemeente-architect, wier aansprakelijkheid wend bestre den, vroeg pleiter vrijspraak. „Uitkoop" van kleine si garen fabrikanten PLAN VOOR VRIJWILLIGE SANERING. Blijkens een mededeling van het landelijke verbond van midden- en kleinsigarenfabrikanten wordt naar een weg gezoqht om tot sanering van de sigarenfabricage te komen. Een hiertoe door het verbond uit gewerkt plan wordt op het ogenblik met overheid en vakgroep besproken. Dit plan behelst een vrijwillige sa nering door een vorm van „uitkoop'L van een aantal kleine fabrikanten. Men hoopt vijfhonderd hunner hier voor te winnen. Door het weghalen van deze fabri kanten zou de concurrentie vermin deren. De rentabiliteit van andere be drijven zou groter worden en tevens zouden, in plaats van de 500 kleine fabrikanten 500 thans werkloze siga renmakers in grotere fabrieken aan de slag kunnen gaan. Oud-politieke-delinquenten dagvaarden reclassering. De stichting „oud politieke delin quenten" heeft het Nederlandse ge nootschap tot reclassering gedag vaard tot betaling van één gulden schadevergoeding. Het reclasserings- genootsehap had, aldus de stichting, de nog onder haar toezicht staande politieke delinquenten verboden con tact op te nemen met de stichting ,,oud politieke delinquenten". Volgens de stichting is dit verbod onrechtmatig, omdat het staatkun dige vrgheid van de onder toezicht gestelden zou aantasten. Een ver schil van mening en een principiële zaak noodzaakt ons aldus de stich ting tot deze stap. ACTIE TEGEN REPUBLIEK INDONESIË Hij zou a.s. Maandag in Den Haag spreken. „De Republiek Indonesia is niet meer dan een mantel-organisatie van Moskou en de revolutie in Indonesië heeft zich afgespeeld langs door Mos kou voorgeschreven lijnen. Met medewerking van de in Indonesië nog steeds bestaande verzetsgroepen is ons doel: uitroeiing van de republiek Indonesia". Dit zeide de heer H. Boelhouwer, voorzitter van de „Neder landse Volksunie", welke organisatie, samen met de „landelijke organisatie van oud-illegale stryders" en mede namens „de verzetsgroepen in Indone sië" in Den Haag een persconferentie had belegd, waarin een uiteenzetting werd gegeven van de visie dezer groeperingen op de toekomstige verhou ding tussen Nederland en Indonesië en op Indonesië'» toekomstige staats vorm, alsmede die van Nederland. Gestreefd wordt naar het feitelgke herstel van de Ver. Staten van Indo nesië. De verhouding tussen Indone sië en Nederland zou moeten berus ten op de R.T.C.-overeenkomst, dié gewijzigd dient te worden ter verzekering van een hechte sa menwerking van de in de Nederlands Indonesische Unie verbonden sta- ten. In Nederland zouden er een politie ke Eerste Kamer en een sociaal-eco nomische Tweede Kamer moeten ko men, bestaande voor de helft uit de gekozen vertegenwoordigers van zelf standige ondernemers en voor de an dere helft uit de gekozen vertegen woordigers van Werknemers. Daai> uit moet dan gekozen worden een na tionale regering bestaande uit bekwa me en karaktervolle leden van beide kamers. De volksunie wenst een wyziging in de Nederlandse staats-struótüur, opdat van Nederland uit volle steun kan worden verleend aan „de man die zich opmaakt, om Indonesië te bevrij den van het juk waaronder het thans leeft", Westerling. Minister Van den Brink naar Bonn. Minister van den Brink, zal van Maandag 14 tot Donderdag T7/Janua ri ec.s. een bezóèk •brengen' aan dë Westduitse bondsrepubliek. De West- duitse minister van economische za ken professor Erhard, heeft zijn Ne derlandse collega uitgenodigd tot de ze reis naar Bonn, die geldt als te genbezoek voor het bezoek, dat mi nister Erhard enige tijd geleden aan Den Haag heeft gebracht. Minister van den Brink zal o.m. enige Duitse industrieën bezichtigen. Advertentie Pijnen en klachten - ook nog slapeloze nachten Boor steeds kwellende Bhenmatischa Fijnen... Daar brengt Kruschen Salts redding en uitkomst, 'n Wonder, hoe de kleine dagelgkse dosis Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich ophopende onzuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die af langs natuurlijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als 't is. Voor Uw organen, voor de zuiverheid van Uw bloed. Kortom voor Uw alge heel welzijn, prettig, behagelglc vrij van pijn FEUILLETON DOORi M. VER NON 22 Slank, jong, sierlijk was ze, de doorzichtige sluier liet ravenzwart haar zien en alsof zgn doordringende blik de hare tot zich trok, hief ze een paar prachtige donkerfluwelen ogen naar hem op Ze sloeg onmiddellijk haar ogen neer en liep door, echter niet voordat hg een snelle blos onder haar donke re huid had zien opstijgen. Goeie hemel, wat een schoonheid! Zyn hart klopte sneller van opwin ding. Het was ellendig om hier opge sloten te zitten natuuriyk, "maar het zou niet eeuwig duren ongetwij feld zou Jane Frask hen wel los ko pen; en als hij er in kon slagen ken nis met dat meisje te maken, zouden de weken in El Araish misschien toch nog niet zo saai zyn! HOOFDSTUK VI Mara leunde over de rand van het balkon en haalde de zoete rozengeur die in de warme lucht naar haar op steeg, diep op. ,Het prachtige kleu renspel bracht haar In verrukking: de lucht was zo diep blauw, de mar meren balustrade crème, de rozen én poinsettias warm-rood. Ze had opeens het vreemde gevoel dat iemand haar gadesloeg en keerde zich met een ruk om, maar ze snakte naar adem toen ze de donkere spot tende ogen van Sheik Amid, die vlak naast haar was komen staan, op haar gericht zag. „Hoe kómt uhier? Wat wilt u van me?" riep ze uit en keek angstig langs hem heen. Maar Jane Frask rustte in een van de andere kamers van het appartement dat hun was toegewezen en ze waren alleen. „Om u de waarheid te zeggen, weet ik dat nog niet". Hg stak een sigaret aan zonder er haar een aan te bieden en borg zyn koker daarna zorgvuldig weg, „Of het moest zijn dat ik er ple zier in heb het blanke katje een hoge rug te zien opzetten en te zien bla zen". Een dergelgke primitieve vorm van pleizier trekt u natuuriyk aan", snauwde ze vol verachting. „Natuurlijk". Hg haalde even zijn schouders op. „Ik ben onbeschaafd en hoe was het ook weer? Een barbaar en nog een heleboel verrukkelgke 'anneer gaan we hier nu einde lijk eens vandaan?" viel ze hem in de rede; en plotseling schoten de donke re ogen vuur en kwam hg een stap nader. „Dat heb ik al eens gezegd: nooit". „Doe niet zo belachelijk". Ze wuif de dat met een verachtelijk gebaar van haar hand weg. „U weet heel goed dat het onmogeiyk is ons voor eeuwig hier te houden". „Voor mij is niets onmogeiyk". De krachtige mond stond vastbesloten en hard. „U bent hier voor uw plezier gekomen, nu biyft u voor het myne". „O, ik haat u! Zelfzuchtige egoïst, wrede bruut! U bent net een tank, die alles op zgn weg verplettert!" Ze wist niet hoe mooi ze was zoals ze daar tegen de balustrade stond ge leund, uitdagend en heel knap. Slank en blank met ogen die vonk ten van verontwaardiging en een hij gende boezem, was ze oneindig aan trekkelijk en verleidelijk. Met grote inspanning beheerste ze zich en ging rustiger verder. „Be grijpt u het dan niet", smeekte ze. „Juffrouw Frask is een beroemde schrgfster, het publiek ziet steeds verlangend naar haar nieuwe boeken uit. Ze heeft een prachtige toekomst en kan duizenden mensen geluk brengen Amid wierp zgn sigaret weg. „Dat had ze eerder moeten beden- dén", sprak hij onverschillig. „Ik geef toe dat haar verantwoordelijk heid groot is; maar iemand met zo'n eervolle reputatie moest niet een der- gelgk fantastisch avontuur beginnen dat Allah weet wat voor gevaren en complicaties met zich mee kan brengen". Mara kon werkeiyk niet zeggen of hij haar voor de gek hield of niet, maar terwille van hun aller lot moest ze nog een laatste poging wagen. „En mijn verloofde dan", ging ze voort en haar blos werd dieper, „hij is een man, jong, eerzuchtig. U kunt toch niet zo wreed zijn om hem hier voor de rest van zyn leven opgesloten te houdenHg wil reizen, werken, alle dingen doen die een man doet". (Wordt vervolgd), Westerling zou zich thans in de omgeving van Parys bevinden maar spoedig zyn ideeën in Nederland ko men uiteenzetten en wel a.s. Maandag in de Haagse Dierentuin met een toe spraak getiteld: „Ik klaag aan". In antwoord op vragen deelde de heer Boelhouwer mede, dat Wester ling weliswaar geen paspoort heeft op eigen naam. maar de volksunie is bezig stappén te ondernemen om aan dat bezwaar tegemoet tè komen. Mocht zulks voor Maandag niet lulc- ken en kan Westerling met in per soon aanwezig zgn, dan 2al zijn toe spraak door middel van een gramo- foonopname in dc zaal weerklinken. In antwoord op een andere vraag, n.l, of men voor de overkomst naar Nederland van Westerling zou reke nen op de medewerking van de B.V.D. zeide spr., dat er wel meer mensen (en met minder goede bedoelingen dan Westerling) over de grens ko men. De Volksunie heeft in het ver leden wel een Ambonees zonder pa pieren over de grens gebracht het- §een kon door een maas in de wet. verigens wilde spr. geen bgzonder- heden geven over Westerling's voor genomen actie, maar er bestaat, zegt Hy, ook van buitenlandsezijde, een bgzonder grote belangstelling voor, o.a. in de Franse pers. Op de vraag, of het wel verstandig is, een dergelijke actie zo van te vo ren aan te kondigen, luidde het ant woord, dat deVolksunie en Wester ling niets te verbergen-hebben. De 'Hëer'Boelhouwer, die'Verschil- lende keren in Frankrijk besprekin gen met'Westerling heeft gevoerd, kenschetste berichten over diens be weerde weelderige levenswijze als geroddel. Over de wijze van financie ring van Westerlings actie wenste spr. zich niet uit te laten, maar in geen geval zal er deviezensmokkel plaats hebben zoals volgens spr. „Door de Eeuwen Trouw" heeft be dreven. De actie zal in Nederland vol komen binnen de grenzen der wet plaats vinden. In Egypte sneuvelden 22 Britse soldaten. Kamp op klaarlichte dag overvallen. Volgens de correspondent in dc Ka- naalzöne van het Egyptische blad „Al Misri" zyn in de afgelopen 24 uur 22 Britse soldaten door de actie van Egyptische commando's gedood. Op klaarlichte dag werd een aan val gedaan op het Britse kamp te Aboe Soeeir. Een tweede aanval was gericht op de gevangenis te Aboe ...oeltan, waar zich 76 Egyptische ge vangenen bevinden. Zes Britse wach ters werden gedood en 24 Egyptische gevangenen bevrgd. Dé overige dóden vielen bg een Britse tegenactie ten Zuiden van Ismailia by net station Toessoem. Pontecorvo zou in Oost- Turkestan werken. GROTE RUSSISCHE ACTIVITEIT IN DIT GEBIED. Pontecorvo, de Britse atoomgeleerde, werkt op het ogenblik in het stadje Koetsje in Oost-Turkestan aan de bouw van een atoomfabriek. Dit heeft de secretaris van de Tur- kestanse regering in ballingschap Alp- tekin aan een in Istanbul verschijnend blad medegedeeld. Hij voegde hier aan toe, dat de Russen een geweldig mu nitiedepot van Oost-Turkestan hebben gemaakt. Zij hebben er twee lagen uranium, twee lagen wolfram, 24 pe- troleumbronnen, 66 steenkoollagen en een vijftigtal goudmijnen ontdekt. Vol gens Alptekin werken tweehonderd duizend arbeiders aan de aanleg van wegen en spoorwegen. Hoewel Oost- Turkestan een Chinese provincie is, bevindt het zich geheel in handen van de Russen, die er, alweer volgens Alp tekin, 50.000 Russen en 30.000 Turken onder de wapenen hebben gebracht. Tweeduizend vluchtelingen zouden zich thans .in India bevinden. New-York wil V.N. terug. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat zgn regering zich krachtig zou verzetten tegen het houden van de volgende zitting van de algemene vergadering der V.N. buiten New York. Hg zeide verder, dat indien de leden dit wensen, de zitting zou kunnen worden uitge steld tot November, na de verkiezing van de Amerikaanse president.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6