Vroegste bewoners van Schouwen WATERLANDKERKJE UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST VERZEKERINGSAGENT STAK PREMIES IN EIGEN ZAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1952 EEN FRIESE NEDERZETTING Een pijlpunt en een scherf De vraag, wie de vroegste bewoners van Schouwen zijn geweest, kwam enkele dagen geleden ter sprake In een bijeenkomst te Amersfoort, waar een groep archaeologen onder leiding van het Hoofd Oudheidkundig Bo demonderzoek, prof. di*. A. W. Byvanck, een bijeenkomst hield met cor respondenten van zijn dienst. Vooropstond in deze bijeenkomsten de voorlichting van de correspon denten, die nog al eens moeilijkheden hebben met de datering van vond sten, welke in hun district worden gedaan. Zo sprak dr. Modderman over „Vondsten en hun documentatie", dr. Brunsting over „Datering in de archaeologie" en do heren A. de Bruijn en H. Halbertsma, hadden het respectievelijk over „Vorm en techniek van vuurstenen werktuigen" en „Scherven en hun determinering." vuurstenen pijlpunten werden gevon den. evenals hij te Wijk bij Duur stede stenen hamers vond naast Ka rolingische scherven, en andere voor erpen uit die tijd. Wanneer wc dan ook de tijd van de bewoning van Schouwen aan de hand van deze vondsten willen vast stellen, mogen wij die tijd stellig niet vroeger bepalen dan twee eeu wen voor Christus. De Friezen, die de gehele Noord zeekust hadden bezet van de Wad den tot aan Calais, zullen op Schou wen dus vroeger geweest zijn dan tot hiertoe werd vermoed. Zeer waarschijnlijk zal onder de overwaaide duinen nog veel verbor gen zijn. Waar thans de duinen lig gen was vroeger cultuurgrond. Nu de vastlegging van de duinen een feit is geworden zal het echter lang duren dat zandverplaatsingen als in 1911, de tegenwoordige be woners een blik gunnen in de cultu ren en het leven hunnen voorvade ren. Inzonderheid de onderwerpen van de laatste twee sprekers waren van belang voor de vroegste geschiede nis van Schouwen. Aanwezig was namelijk een vuur stenen pijlpunt, gevonden door de heer J. M. de Nooijer van Renesse en een tot hier toe nog niet gevon den soort scherf, die de heer M. C. de Koster van Burgh had gevonden in de duinen te Haamstede. DE PIJLPUNT. Allereerst dan de vuurstenen pijl punt, waarbij het voor de lezers van minder belang is de techniek van het maken der vuurstenen gereed schappen te kennen, dan wel de juis te datering te vernemen. Nu is het bekend dat ook de heer Hubregtse in 1911 reeds enige van die pijlpunten vond, zodat die meer voor komen in de duinen van Schou wen. Door bevoegde personen werd dit materiaal vergeleken met het vele aanwezige A'an deze soort te Amers foort, waarbij kwam vast te staan dat de punt dateert uit het neolithi- cum en wel 1500 jaar voor onze jaartelling. Mogen wij aan de hand van deze gegevens nu vaststellen dat Schou wen reeds in die tijden een door mensen bewoond land was? Neen, dat zou vermetel zijn. Bij talrijke opgravingen is het ge bleken dat voorwerpen uit het ste nen tijdperk lang blijven bestaan en dat primitieven nog in hun natuur staat leven als er elders al een vrij sterk ontwikkelde cultuur gevonden wordt. Zo is het mogelijk, dat de oude gereedschappen als pijlpunten en bij len van vuursteen uit vroegere pe rioden zich konden handhaven eeu wen lang, zelfs wanneer toen er al van een bepaalde cultuur ter plaatse kon worden gesproken, dit te meer als er bij de bestaande bevolking nog geen betere vervangingsmidde len voor deze gereedschappen be kend waren. DE SCHERF. Geheel anders is het met de aar- dewerk scherf. Die scherven zijn nauwkeurig te determineren, ornaat die ln ons land veel voorkomen op andere plaatsen. Er werd vastgesteld dat de hier bedoelde scherf dateerde van twee eeuwen voor onze jaartelling. Eigenaardig is het, dat volgens Holwerda in de Betuwe naast dit aardewerk van Friese oorsprong ook Lijk aangespoeld te Domburg. Op het strand te Domburg is het lijk van een onbekend man aange spoeld. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding en herkenningstekens ontbraken. Het is op de begraaf plaats van Domburg ter aarde be steld. De loodstarieven voor Antwerpen. Benaderen weer de vroegere goud-franc-waarde. De tarieven voor de loodsgelden op de Westerschelde werden vroeger door de Belgische en Nederlandse loodsdiensten in onderling overleg vastgesteld, waarbij als basis voor de loodsgelden naar Antwerpen de goud franc was aangenomen. Verschillen ontstonden toen de Belgische franc devalueerde en na de oorlog is men er zowel van Ne derlandse als van Belgische zijde op bedacht geweest de tarieven weer te stellen op een gelijke basis, waarbij de goud-franc waarde zou worden aangehouden. In verband daarmede zijn nurnet ingang van 1 Januari j.L de loods gelden voor Antwerpen verhoogd door toepassing van de vermenigvul digingsfactor 5,65, waardoor de vroe gere goud-waarde van de Belgische franc beter benaderd wordt. Ir. P. R. Bouman landbouwconsulent. Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening van 27 December 1951 is met ingang van 1 October 1951 aan de ingenieur bij de Voorlichtings dienst ten behoeve van de Landbouw, ir. P. R. Bouman te Axel, de per soonlijke titel van Rijkslandbouwcon- sulent verleend. Oma Goole (101 jaar) te Vlissingen overleden Dinsdag is mevr. Elina Marie Goo- teLandman, oudste Inwoonster van Vlissingen, overleden. Zij bereikte de leeftyd van 101 jaar. Oma Goote werd op 29 Maart 1850 te Middelburg geboren. Later ging zij naar Vlissingen. Uit haar huwelijk werden 16 kinderen geboren. In de laatste oorlog werd zij uit Vlissingen geëvacueerd, maar zij keerde er na afloop van de oorlogshandelingen te rug. Mevr. Goote, die de laatste jaren bijna niet meer buiten kwam, vond veel afleiding in het lezen van boe ken, waarvan die over geschiedenis wel haar grootste belangstelling had den. Bij haar 99e verjaardag zei zij: „Ik word toch geen 100". Wel, ze heeft het ruimschoots gehaald. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dag 2 uur a.s. Advertentie -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. De gerepatrieerde!) in Zeeland. Reikhalzend wordt uitgezien naar eigen onderdak. (Vervolg van pap. 1) EEN EIGEN „HOME' Vanzelfsprekend zien alle gerepa- trlëerden reikhalzend uit naar het moment dat hun een huis wordt toe gewezen. Tot nu toe zUn 492 gezin nen ln Zeeland onder dak gebracht. Voor de Inrichting van de woning wordt een meubelvoorschot verleend, dat voldoende is (mits met overleg te werk wordt gegaan) om het hoogst noodzakelijke aan te schaffen. De mensen ontvangen een lust van de noodzakelijke goederen en de kos ten daarvan. Er wordt een proefbe- groting opgemaakt en in vele geval len helpt mej. Kloevekorn by de aan koop van het huisraad, enz. Zij advi seert slechts ten aanzien van kwali teiten en prjjzen en laat de koper na tuurlijk zxjn eigen smaak volgen. Wanneer het gezin definitief gehuis vest is, wordt het niet aan zyn lot overgelaten; mej. Kloevekorn blijft het bezoeken, tenzij de plaats of de streek van vestiging reeas een maat schappelijk werkster bezit. In enkele gemeenten, waar gerepa- trieerden zich gevestigd hebben, zijn goede, geanimeerde contactavonden gehouden, in andere zal dit nog ge schieden. De nieuwe burgers van de gemeente worden ontvangen in de raadzaal van het gemeentehuis, waar zy tezamen zyn met de burgemeester en zyn echtgenote, wykzusters, de ambtenaar, aie met hen te maken heeft, de maatschappelgke werkster uit de streek, de administrateur van Maatschappelgke Zorg en anderen. Een bloemetje een rokertje, een kop je thee of koffie dragen bij tot een intieme en gezellige sfeer de burge meester heet.de gerepatriëerden wel kom als leden der gemeente en de gasten kunnen vragen en moeilijkhe den naar voren brengen of om een on derhoud met mej. Kloevekorn over de meer persoonlgke problemen verzoe ken. Het behoeft geen betoog, dat de ze avonden er toe bijdragen, dat een hechte band tussen de gemeente en haar nieuwe bewoners ontstaat en dat de aanpassing van de Indische Neder landers aan hun nieuwe loven er door vwgemakkeiyict wordt! Dader van drie diefstallen gearresteerd. DOOR BELGIË UITGELEVERD. De Rijkspolitie te Middelburg is er in geslaagd de dader te vatten van enige diefstallen, die reeds in de af gelopen zomer zgn gepleegd. In 's-Heer Arendskerlte werd in Juli van het vorige jaar een diefstal met braak gepleegd, waarby voorna melijk kleding ter waarde van 700 a 800 werd ontvreemd. In dezelfde maand werd te Axel een vrij groot geldsbedrag gestolen en eind Augustus verdween bij een inbraak te Graauw een bedrag van ongeveer honderd gulden. De Rijkspolitie had wel iemand op het oog, die van deze diefstallen werd verdacht, doch zg wist, dat deze man zich in België ophield. De officier van justitie te Middelburg heeft de uitlevering gevraagd van deze man, die zich ook aan de andere zijde van de grens aan diefstal schuldig moet hebben gemaakt. De vermoedelijke dader, zekere Van N., zonder vaste woon- of verblgfplaats, werd inder daad naar Middelburg overgebracht en daar is thans gebleken, dat hij de diefstallen inderdaad heeft gepleegd. „De groente van tuin tot tafel". JAARVERGADERING ZEEUWSE GROENTETELERSVERENIGING. Woensdag 16 Januari a$s. zal de Zeeuwse Groentetelersvereniging haar vijfde jaarvergadering houden te Mid delburg. Des morgens zullen na afhandeling van de huishoudelijke zaken achter eenvolgens een tuinder, een veiling directeur, een groentehandelaar en een huisvrouw een beschouwing houden over het onderwerp „De groenten van tuin en tafel". Na een bespreking za de rijkstuinbouwconsulent, ir. W. vén Soest een samenvatting geven. Des middags houdt de heer N. C. Basjes, hoofdassistent te Hoorn, een lezing over de pootaardappelteelt. Voorts worden nog enkele films over deze teelt, alsmede over aardappel moeheid en de fabricatie van meng- meststoffen vertoond. Advertentie TWMilllCHTPUPM Vatbaar voor vocht en toeht? Niet nodig de Hele winter te t hoestenl Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver- zachtende, slijmoplossende, AKKERS ABDUSIROOI Nieuwe marine-officieren te Hilversum beëdigd. TWEE VLISSINGERS WERDEN ADELBORST le KLASSE. In het Marinekamp te Hilversum werden Dinsdagmiddag 38 sergean ten-adelborst bevorderd tot adelborst le klasse. Ter gelegenheid van deze massale officiersbeëdiging hielden de man schappen een parade, welke werd af genomen door de kampcommandant, kapitein ter zee J. J. Hogendoorn. Deze hield een toespraak, waarin hg de nteuw-benoemde officieren wees op de verantwoordelijkheid van het officierschap en de zware taak, -die zij te vervullen krijgen. Tot de beëdigden behoorden de adelborsten Fr. Bertijn en E. J. Fra- zer, afkomstig uit Vlissingen. De officieren volbrachten een deel van hun opleiding aan boord van En gelse oorlogsschepen, waardoor de beëdiging, die oorspronkelijk was vastgesteld op 1 Augustus j.l., eerst gisteren geschiedde. De K.L.M. wil weer op Knokke vliegen. Maar zonder tussenlandingen. Lange tijd heeft men in 1951 in onzekerheid verkeerd, of de K.L.M. weer, als vóór de oorlog, het vlieg-, veld te Knokke in haar luchtlgnen zou opnemen. Van Belgische zijde had men daar veel belang bg, met het oog op de ontwikkeling van de Bel gische kust. Daar evenwel tussenlan dingen te Rotterdam, Haamstede en Vlissingen niet meer mogelijk zgn, was het de vraag, of een dergelijke lijn wel rendabel zou zgn. Onze Zui derburen vonden de garanfiesom die de K.L.M. vroeg, te hoog. Het gevolg was, dat de K.L.M, Knokke links liet liggen. Van Belgische zijde vernemen we thans, dat de K.L.M. wederom een aanbod heeft gedaan, dat evenwel niet met veel enthousiasme is ont vangen, want „andermaal wordt daarbg verwacht, dat Knokke het ri sico zal dragen onder vorm van een belangryke bijdrage". De Compagnie du Zoute heeft er wel in toegestemd gronden beschik baar te stellen voor vergroting van het vliegveld. Er komt 36 ha. bg', zo dat het mogelijk zal zgn, de landings banen een lengte te geven van 1500 meter; ook de grotere toestellen zul len dan zonder bezwaar Knokke kun nen bezoeken. Het wrak van de „Maipu". Nog altijd zijn geen plannen opge maakt voor de berging van de „Mai- pü", die bij Helgoland is gezonken. Duitse experts zgn van opinie, dat eerst een grondig onderzoek moet worden ingesteld. Het ruwe weder heeft tot nog toe het verrichten van het vereiste duikwerk belemmerd. Men heeft daardoor geen inzicht in de toestand, waarin het wrak zich bevindt. Wel moet gevreesd worden, dat het wrak voortdurend verder wegzakt in het zand. Nieuwe oplichterstruc. Door de politie te Terneuzen werd Dinsdag aangehouden zekere D. van T., aldaar. Deze maakte er, zoals uit verscheidene aangiften bleek, gewoon te van geldsbedragen van f 2.50 tot f 10.te lenen onder de belofte bin nen enkele dagen te zullen terug be talen. Maar daarvan kwam nooit iets. De man zocht zgn slachtoffers in hoofdzaak bg bushalten en gaf dan voor met de bus mee te moeten en zijn portemonnaie te hebben vergeten. Nadat proces verbaal was opge maakt, is van T. weer in vrijheid ge steld. De „Anjo" kreeg gezelschap. Het motorschip „Anjo" van de rede rij van Pohlmann uit Hoogezand heeft op de Schorren te Bergen op Zoom, waar het de vorige week is gestrand, gezelschap gekregen. Men heeft geprobeerd om de lading 20 ton vaten voor de Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek te Bergen op Zoom van de „Anjo" over te laden op een kleinere boot „Verwisseling" uit St. Philipsland, die hiervoor naast de „Anjo" op de Schorren was komen liggen. Toen de lading was overgeladen kon echter geen van beide schepen los ko men vanwege de lage waterstand. Ze liggen nu broederlijk naast elkaar. UITKERING INEENS. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft de besturen der polders of waterschappen en der waterkeringen van de calamiteuze polders of water schappen uitgenodigd de uitkering ineens, welke aan een deel van het Rgkspersoneel ten goede komt, even eens voor het daarvoor in aanmer king komende personeel van de pol ders en waterschappen te doen ge schieden en wel bij wijze van voor- schot. Opschudding te Zierikzee over verdwijning jongeman BIJNA EEN ETMAAL BUITEN RONDGEZWORVEN. Dinsdagmorgen vroeg vervoegde de heer V. uit Schuddebeurs zich op het politiebureau te Zierikzee met de me dedeling, dat zijn 17-jarige zoon C. des nachts niet was thuisgekomen. Uiter aard verkeerde zijn vader hierover in grote ongerustheid. Naspeuringen leverden geen resul taat op, doch in de loop van de och tend werd aangifte gedaan, dat ter hoogte van het station een fiets uit de gracht was opgehaald, wat het ver moeden wekte, dat zich een ongeluk had voorgedaan. Een deel van de mor gen en van de middag werd ijverig gedregd, evenwel zonder resultaat. Omstreeks half zes deelde men de politie mede, dat de bewuste jonge man in het Slingerbos was gesigna leerd. Spoedig had de politie hem toen gevonden. De jongen verkeerde in ze nuwachtige toestand. Hij had de ge hele nacht en dag buiten rondgezwor ven. Hoe zijn rijwiel in de gracht te recht was gekomen, kon of wilde hij niet verklaren. Een teleurstelling in de liefde zou aan dit vreemde avon tuur niet vreemd zijn. NA ANDERHALF JAAR MISERE. Nieuwe weg van Oostburg is thans gereed. Vorige week is zoals wij reeds meldden de weg Waterlandkerk- je—Oostburg zonder officieel vertoon in gebruik genomen. Eigenlijk is het een beetje jammer, dat deze ingebruikneming zo zonder meer is ge schied want zjj betekende immers voor Waterlandkerkje het einde van een ware lijdensperiode en had wellicht belangstelling verdiend...... De verbinding van „Kerkje" naar Oostburg was in het afgelopen jaar bijzon- der slecht en leverde voor de bevolking vele verkeersongemakken op. Trouwens niet alleen voor de inwoners van het dorp was het onplezierig, maar ook voor anderen. Zo waren er bijvoorbeeld de buschauffeurs, die enkele malen per dag hun zware wagens over slechte binnenwegen moes ten sturen Hopeloosaldus noemde een van de Z.V.T.M. chauffeurs de nood-verbinding tussen Oostburg en Kerkje. „Het is een wonder, dat er geen ongelukken gebeurd zgn, want de kwaliteit van de grintweg lie ver gezegd modderweg waarover we moesten rijden, was enorm slecht. Vooral in het bietenseizoen! Maar ja, het leed is nu geleden en de nieuwe weg ligt er prima bij Ziehier de mening van een bus chauffeur. Inderdaad, de binnenwe gen, waarover werd gereden, verg den het uiterste van de chauffeurs. Vermeldenswaard is, dat het op 5 Januari precies een jaar geleden was. dat de Z.V.T.M.-dienst na een korte onderbreking werd hervat. ANDERHALF JAAR. Ook burgemeester M. J. Verbrug- ge van Waterlandkerkje toonde zich zeer ingenomen met de totstandko ming van de weg. Anderhalf jaar lang heeft zgn dorp in de misère gezeten en het is daarom te begrij pen, dat men in Waterlandkerkje verheugd is. „Helemaal zyn we er echter nog niet", verklaarde ons de burgemeester, „want nu moet nog het gedeelte IJzendykeWaterland- lterkje worden klaar gemaakt. We wachten op de aanbesteding door de provinciale waterstaat, terwijl bo vendien nog enkele financiële kwes ties geregeld dienen te worden met de waterleidingmaatschappij. Er moet namelgk een nieuwe buisleiding ko men aan de Noordzijde van de weg. We hopen evenwel, dat een en ander niet te lang zal duren, zodat ook de verbinding mot IJzendgke binnen afzienbare tg'd gereed komt." De burgemeester wees ons voorts nog op een klein verschil met de vorige wegverbetering: het verkeer wordt nu omgelegd over een steenweg, en niet zoals toen over een grint- WeS' DE WEG. Zo ligt dan nu een fraaie ..heir baan" tussen Oostburg en Kerkje: vgf meter breed, ruim vier kilome ter lang, waarvan ruim 2 kilometer beton en 2 kilometer klinkerbestra ting. Van het materiaal, dat» uit het gedeelte naar IJzendyke zal komen, moeten nog enkele kleine voorzie ningen worden getroffen, zoals be strating van dammen enz., maar voor het overige is de weg uitste kend in orde. Er is destyds enige crl- tiek geleverd op de aannemersfirma, die de aanleg heeft verzorgd, doch daarbg is wel eens uit het oog ver loren, dat door samengaan van tal van factoren de uitvoering van het werk werd belemmerd. Met name de dikwijls zeer slechte weersomstan digheden hebben hier dikwgls ern stige vertraging opgeleverd. In elk geval is de „pad thans weer vrg" en is het verkeersleed in Kerk je voor de helft geleden. Wie weet hoe snel nu de andere helft voorby Merkwaardige oorzaak van brandje te Middelburg. Dinsdagavond werd de Middelburg se brandweer gealarmeerd voor een brandje in de bakkerg van dhr. W. aan de Lange Delft, dat, naar nader hand bleek, op wel zeer merkwaardi ge wgze was ontstaan. Achter het kolenhok van de bakkery bevindt zich een gedeelte van de meubelhan- del V., waar een nieuwe vloer werd gelegd. Bij deze werkzaamheden werd gestookt en de hitte was zo groot, dat de muur tussen de meubel- handel 'en het kolenhok blijkbaar zeer warm werd en de kolen begonnen te branden. Dit ging met een enorme rookontwikkeling gepaard. De brandweer, die met de trekker en de grote spuit uitrukte, slaagde er in het kolenhok gedeeltelijk te ont ruimen en het vuur met een kleine stsraal water te blussen.1 Daarna werd het kolenhok geheel leeg ge haald. De brandweerlieden waren van half 7 tot 10 uur in touw. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Gemaskerde man sloeg fietser met stuk hout op het hoofd. De Politierechter te Middelburg heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van een nieuwe en waarschijnlijk wel zeer lange reeks van kleine misdrijven. Tot de eerste schuldigen, die in het nieuwe jaar voor de groene tafel moesten verschijnen, behoorde de verzekeringsagent B. H. uit Heinkenszand, die in de loop van het vorige jaar de door hem geïncas seerde verzekeringspremies in totaal een bedrag van ruim f 000! niet aan zijn maatschappij had afgedragen. De man gaf dit toe. Hij verkeerde in geldnood en had daarom de ver zekeringspenningen ten eigen bate aangewend. Inmiddels had hij echter alles terugbetaald. De eis luidde twee maanden gevangenisstraf, het vonnis vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde, dat de man zich stelt on der het toezicht van de R.K. Reclasse- ringsvereniging. De romantiek op Zeelands heerba nen is nog niet geheel dood. Op een Novémberavond werd de 18-jarige J. C. K. uit Ellemeet, toen hij op de Ho- geweg te Duivendijlce fietste, eensklaps aangehouden door een gemaskerde man, die hem met een stuk hout een klap op het hoofd gaf. De man was moeilijk te herkennen, omdat hij een zakdoek voor het gezicht had gebon den. De resultaten van het politieon derzoek wezen echter in de richting van de 21-jaxige landbouwer W. A de W. uit Duivendijke. De W. ontkende echter ten stelligste deze daad te hebben begaan; hij was op het bewuste tijdstip in Brouwers haven geweest. Uit twee getuigenver klaringen bleek evenwel, dat dit alibi toch niet erg klopte en de man werd dan ook veroordeeld tot f 50 of 20 d. Toen de chauffeur M. uit Oostburg op een ochtend met zijn vrachtauto, welke 's nachts nabij zijn woning ge parkeerd was geweest, wilde wegrijden weigerde zijn voertuig te starten. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zijn accu verdwenen was. Na enige tijd werd de bewuste accu ontdekt in de wagen van de 32-jarige expediteur J J. L. uit Oostburg, die betoogde het voorwerp voor de somma van f 83. gekocht te hebben van een onbekende. Ook in de zitting bleef L. dit volhou den, maar de officier van justitie acht te de diefstal bewezen en eiste een ge vangenisstraf voor de tijd van drie weken. MET BROODMES GEDREIGD. Tijdens een huiselijke, twist bedreig de de 47-jarige opperman A P. H. L uit Goes zijn dochter en zijn aanstaan de schoonzoon met een broodmes, ter wijl hij de dramatische woorden uitte: „Blijf staan, dan steek ik jullie het hart af". Het aanstaande echtpaar defed aangifte bij de politie, met het gevolg, dat de boze vader thans werd veroor- deld tot f 50 of 20 dagen en één maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Er was één maand gevangenisstraf geëist. De jachtopziener H. C. N. te Kort- gene had tijdens een postduiventen- toonstelling aldaar op en onbewaakt ogenblik een banketletter, die behoor de tot de prijzen, welke met het rad van avontuur konden worden gewon nen, weggenomen. N. gaf dit toe, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij veel gedronken had en niet precies meer had geweten, wat hij deed. Hij moet dit bezuren met een boete van f 5 of drie dagen. De landbouwer M. C. M. G. uit Brui- nisse kon zijn bietenriek niet thuis houden. Toen een bietencontroleur zijn erf betrad, gelastte verdachte deze man ogenblikkelijk zijn biezen te pak ken en toen deze hierop niet onmid dellijk inging, sloeg hij hem met de riek op de rug. Het slachtoffer moest gedurende een week in een ziekenhuis worden verpleegd. De driftige boer werd veroordeeld tot f 25 boete, te vervangen door tien dagen hechtenis. Tenslotte stond de mosserkweker J F. de K. uit Yerseke terecht, omdat hij een aantal goederen had betaald met bankbiljetten van f 100, welke buiten omloop waren. Er werd f 40 of 20 dagen tegen deze verdachte geëist. Uitspraak op 15 Januari. De geschiedenis van de Zeeuwse pers. Voordracht voor het Zeeuws Genootschap. Voor het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen te Middel burg, hield de heer G. Ballintgn een lezing over de geschiedenis van de Zeeuwse pers. Er was ruime belang stelling voor deze voordracht. De voorzitter, dr. B. D. H. Tellegen Azn., sprak in zijn dankwoord van een „weldoorwrocht betoog", waarin ui teraard één blad voornamelijk werd besproken, omdat dit blad historisch de voornaamste plaats inneemt in de Zeeuwse pers. Dat blad was de „Mid delburger", op een na de oudste cou rant van Nederland en thans nog voortlevend in de Provinciale Zeeuw- sche Courant. De heer Ballintgn ver telde over het ontstaan van de Zeeuw se pers en de pogingen om in Mid delburg, Goes, Vlissingen en Zierik zee regelmatig verschijnende nieuws bladen in leven te houden. Die pogingen zgn moeizaam ge weest en mislukten herhaaldelgk. Uit- elndeiyk hebben drie kranten geschie denis gemaakt, namelijk de Middel burgse Courant en de Goese Courant, die thans nog voortleven in de P. Z. Ct. en de Zierikzeese Nieuwsbode. De ontwikkeling van de provinciale pers in de dagen na 1945 bracht mee, dat de P. Z. Ct. uitgroeide tot de grootste krant van Zeeland. Na ook in het kort.de geschiedenis van enkele andere Zeèuwse bladen te hebben besproken, belichtte spr. en kele Zeeuwse persfiguren, waarbij hij als de grote journalist en geschied schrijver van de Zeeuwse pers, de heer H. P. Abrahams noemde, een man in wiens voetspoor na hem komende purnalisten als Van der Pauwert en Degbel betekenisvolle arbeid hebben verricht. Zij wisten aan hét dagblad een waardevolle plaats te geven in de Zeeuwse samenleving. Aan het slot van zgn voordracht, maakte de heer Ballintgn enkele op merkingen over de houding van het Zeeuwse publiek tegenover de krant. Hem waren verschillen met overig Nederland opgevallen. In de eerste plaats is de verstand houding tussen pers en publiek in Zeeland bgzonder goed en ontbreekt bg het contact de prikkelbaarheid, die men in andere streken soms opmerkt. Daarnaast toont het Zeeuwse pu bliek duidelijk hoe het zgn krant ge redigeerd wil zien. In geen provincie van Nederland krijgt een dagbladre dactie zoveel spontane brieven van le zers als in Zeeland. Spr. noemde het dan ook voor jour nalisten een genoegen in een provin cie als Zeeland te mogen werken en mee te mogen helpen aan de voortzet ting van de Zeeuwse tradities op het gebied van het dagbladwezen. Kampioen fruitverpakker. De beste cursisten van de tien in Zeeland gehouden verpakkingscur sussen voor fruittelers zullen a.s. Vrijdag in het Verpakkingsstation van de veiling te Goes elkaar bekam pen om een provinciale „titel". Het belooft een even merkwaardige als spannende strijd te worden. Geen werkloosheid onder landarbeiders op Schouwen. Op Schouwen-Duiveland zijn bijna alle werkloze landarbeiders door het Bureau voor Arbeidsbemiddeling ge plaatst in het vrije werk van de Ruil verkaveling in de Vier Bannen polder. Diegenen, die niet in het vrije bedrijf terecht kwamen, konden worden on dergebracht by D.U.W.-werkzaamhe- den, waarvan enkele kleinere objec ten op Schouwen-Duiveland aanwezig zgn. Een tekenend voorbeeld van de gunstige stand van de arbeidsmarkt is wel, dat D.U.W.-werk wordt ver richt door werknemers uit Den Haag, die daarvoor zgn ondergebracht m het Kamp te Kerkwerve. Wel wordt het werk in D.U.W.- verband de laatste weken gehinderd door de hoge waterstand tengevolge van de vele regens,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2