VISSERS WACHTEN NOG STEEDS OP BELASTINGRESTITUTIE ER KOMEN IN GOES VEERTIG MIDDENSTANDSWONINGEN SLECHTHORENDE JONGEREN DOORBREKEN HUN ISOLEMENT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1952 JAARVERGADERING „ALG. VISSERSBELANG" Bevoorrechting van Wieringer vissers zou voor Zeeuwse mosselkwekers schade opleveren In de onder leiding van de heer A. C. Verspoor te Bruinisse gehouden jaarvergadering van de visserjjvereniging „Algemeen Vissersbelang" wer den vragen gesteld over de eventuele terugbetaling van de Ondernemings belasting. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de gang van zaken hoogst onbevredigend is. Weliswaar heeft do inspectie der Belastingen de aanslagen ten onrechte opgelegd, zoals bij uitspraak van het Scheidsge recht is gebleken, maar van volledige terugbetaling van belasting, zoals door de vereniging was bedoeld en waarvoor pogingen werden aangewend, kwam tot heden niets. Alleen zij, die individueel recla meerden, kregen restitutie. De kwes tie is nog in handen van het bestuur der Stichting voor Zeeuwse Visserij- belangen. dat daarover overleg pleeg de met de partijfracties in de volks vertegenwoordiging. Hoever deze zaak thans is gevorderd, is niet be kend. Ook de kwestie van de te hoge tar- ra-aftrek kwam op het tapijt. Nog steeds wordt het door de mosselkwe kers als een grievend onrecht ge voeld, dat bij partijen mosselen, die meer dan 10% tarra bevatten, een verdubbelde tarra-aftrek plaats heeft. De schade, die daardoor door de kwe kers wordt geleden bedraagt vele duizenden guldens. De secretaris, de heer D. de Ko ning. gaf een jaaroverzicht, waarin hij achtereenvolgens memoreerde de droeve toestand aan het begin van dit jaar door het optreden van de mosselparasiet, de pogingen, aange- BINNENLAND Indonesië wil spoedige onderhandeling Het Indonesisch Kabinet heeft Za terdag de Nederlands-Indonesische onderhandelingen besproken. De Indo nesische regering is bereid zo spoedig mogelijk de onderhandelingen te be ginnen, teneinde de kwestie van de Unie en West-Irian tot een oplossing te brengen. De voorzitter van de Partai Boeroe. de heer Sarojo, heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de regering West-Irian dient te be schouwen als een gebied, dat reeds tot het Indonesische grondgebied behoort en dat wanneer Nederland hardnekkig blijft, de Indonsische regering niet moet weifelen maatregelen te nemen. Verder wenst de Partai Boeroe Brits Noord-Borneo en Portugees Timor in het Indonesische territoir te zien op genomen. KOERIERS NAAR INDONESIË. Twee leden van de Indonesische de legatie in ons land zijn Zaterdagmid dags als koeriers naar Indonesië ge zonden om de Indonesische regering op de hoogte te brengen van de stand van zaken betreffende de onderhan delingen en om nader overleg te ple gen. Schooljeugd woonde „Kunstdag" bij. Ruim duizend leerlingen van de hoogste klassen van kweekscholen, H.B.-scholen, lycea en gymnasia uit alle delen van het land. uitgezonderd de beide Noordelijkste provincies, wa ren Zaterdag per trein en per auto bus naar Amsterdam getrokken om bezoeken te brengen aan 't Rijksmu seum, het Stedelijk Museum, het Ko ninklijk Instituut voor de tropen en in de middag aan de stadsschouwburg, waar het A.T.G. een speciale voor stelling van de „Gijsbreght van Aem-. stel" gaf, welke voorstelling vooraf gegaan werd door declamatie van een deel van het Wilhelmus door Paul Huf. De Kunstdag" was een eerste manifestatie van de besluiten, die ge nomen zijn op 'n onlangs te Amers foort gehouden congres van de onder wijskrachten, dat tot doel had, los van politieke en religieuze overwe gingen, op nationale basis samen te werken om de belangstelling voor het culturele leven in Nederland bij de jeugd aan te wakkeren. Óp dit con gres werd besloten, dat men een aan tal centra zal vestigen voor informa tie, documentatie en initiatief, voor al ten behoeve van het platteland en de provincie, waar de mogelijkheden tot het kennis nemen van moderne cultuuruitingen, veel geringer zijn dan in de gTote steden. Nieuwe secretaresse van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft met in gang van 1 Januari j.l. aan jonkvrou- we A. M. C. Quarles van ufford op haar verzoek eervol ontslag verleend als tweede particulier secretaresse. Tot haar opvolgster is benoemd jonkvrouwe S. E. baronesse van Randwijck, die haar opleiding ont ving op de Centrale Instelling voor Christelijke Sociale Arbeid te Am sterdam. In 9 maanden ruim 40.000 woningen gereed In de eerste negen maanden van 1951 kwamen 42.031 nieuwe wonin gen gereed. Hierin zijn begrepen SI 55 montagewoningen, benevens de woningen in boerderijen. Het aantal gebouwde scholen bedroeg 187, het aantal kerken 54. In de eerste drie kwartalen van 1951 werd aan bouwwerken een be drag verwerkt van 988 millioen gul den. Invasie van wilde zwijnen. De gemeente Herkenbosch (L.) en omgeving wordt geplaagd door een invasie van wilde zwijnen. De jagers van Herkenbosch zijn dag en nacht in de weer om deze, voor de land bouw zo schadelijke dieren, te van gen. Vijf wilde zwynen werden door geweerschoten neergelegd, drie vie len als slachtoffer van het verkeer. In de loop van Vrijdag stootte men op een kudde van 22 stuks wilde zwijnen, maar deze zochten over de grens in de bossen hun verder heil. wend om bedrijfssteun te krijgen, de werkzaamheden op de Waddenzee en het gunstige resultaat daarvan en ten slotte de gunstige toestand op de Zeeuwse stromen. De zaadtoewijzing in het najaar van 1951 had een tame lijk onbevredigend resultaat. EEN TERUGBLIK Ook het verslag van de penning meester. de heer M. A. Jumelet, was, wat de financiële zijde betreft, in mi neur gesteld. Reizen en conferenties in het eerste halfjaar van 1951 verg den vele uitgaven, zodat enige ma len een bedrag van het spaarbankte goed moest worden opgenomen. De vertegenwoordiger in het be stuur van „Zeeuwse Visserijbelangen" gaf een overzicht van de werkzaam heden door de stichting in het belang der visserij, speciaal de mosselkweke- rij, verricht. Pogingen om bedrijfssteun te ver krijgen mislukten; evenmin kon het schoonvissen der percelen met rijks subsidie worden verricht. Wel werd met succes een actie tot pachtvermindering gevoerd, terwijl ook een vrij gunstige regeling kon worden bedongen voor de vaart van en naar de Waddenzee. Dit alles eis te echter veel tijd en veel geld. Spr ker bracht hulde aan de heer J. 1 van Leeuwen, de vroegere secretaris. De voorzitter releveerde tenslotte een bespreking met de heer Kranen burg van het bedrijfschap over de komende publiekrechtelijke bedrijfor- ganisatie. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. de. Koning als secretaris her kozen. terwijl in de plaats van de voorzitter, de heer Verspoor, werd gekozen de heer A. de Koning Az. CRITIEK OP COMMISSIELEDEN Bij de daarop volgende bespreking van de feiten, die in de mosselkwe- kersbranche de aandacht trokken stelde de vergadering zich te weer tegen de plannen om aan de Wierin ger vissers een hoger standaardcapa- citeitscijfer toe te kennen. Men was teleurgesteld over de hou ding van sommige leden der advies commissie, die op de bedoelde verga dering het been niet styf hadden ge houden, terwijl hun opdracht was om tegen te stemmen. Verhoging van het stundaardcapa- eiteitscyfer van de Wieringervissers betekent een aderlating van de Zeeuwse kwekers van 3%. In de toe komst vreest men daarom moeilijk heden, vooral voor de kleinere kwe kers. De verzending naar België bedroeg medio November 141.000 tonr naar Frankrijk 110.000 tonnen, vo>^. de inleggerijen en het binnenland 24.000 tonnen. Geleverd werden per die datum 312.000 tonnen. Al deze cijfers geven reden tot tevredenheid. Aan het slot brachten enkele be stuursleden de heer Verspoor dank voor de wijze, waarop hij vele jaren achtereen als voorzitter de belangen der onderscheidene kwekersgroépen te Bruinisse heeft behartigd. Nieuws in een Notedop Het Duitse soldatenlcerkhof te Ven-. Vay, waar thans reeds 25.000 soldaten lig gen begraven, is thans door de dienst identificatie en berging officieel over gedragen aan het departement van Oor. log. Van 26 Mei tot 1 Juli zal in het Haagse gemeentemuseum een tentoon stelling worden gehouden, die een over zicht geeft van de geschiedenis der Sta- ten-Generaal. Generaal de Lattre de Tassigny, op perbevelhebber van de Franse strijd krachten in Ïndo-China, is ernstig 2iek. Hij is Zaterdag in een kliniek bij Parijs geopereerd. Bij een razzia in café's en winkels in de Pelikaanstraat te Antwerpen, heeft de Belgische politie een indrukwekkende hoeveelheid gekloofde diamanten, die naar de Ver. Staten gesmokkeld zouden worden, in beslag genomen. Bij een botsing tussen een autobus en een tram te Salvador in de Braziliaan- staat Bahia. zijn vijftien personen om het leven gekomen en twintig ernstig gewond. de In Barcelona is de honderdste sterf, dag van prof. Louis Braille, uitvinder van het blindensehrift. herdacht. Tachtig kisten met 800 flessen gifgas zijn te Watcrheide. in de buurt van Keu len, door mijnwerkers ontdekt. Dé kisten zouden kort voor het einde van de oorlog door de geallieerde troepen begraven zijn. In de Ver. Staten zijn Vrijdag 500 personen aangehouden wegens "verkoop van verdovende middelen en het kopen ervan. Van de laatste zijn er velen bene den de 20 jaar. Koning Idris van Libye zal binnen kort een officieel bezoek aan Egypte brengen. In Hongarije zijn zes nieuwe minis teries ingesteld om te komen tot decen tralisatie van de voornaamste departe menten. Turks schip liep bij Bath op de dijk Door vijl sleepboten viot gesleept Zaterdagavond omstreeks 9 uur liep het 7200 ton metende Turkse s.s. „Van" naby Bath ter hoogte van het lage kustlicht op de dijk. Het schip ver keerde in een hachelijke positie. On middellijk werd sleepboothulp ge vraagd. doch de drie sleepboten, die ter assistentie kwamen, konden de „Van" niet vlot krygen. De sleepboothulp werd toen ver sterkt en omstreeks 3 uur gelukte het vijf boten de Turk vlot te slepen. Het schip, dat geladen was met 6200 ton kolen, was op weg van Antwerpen naar zee. Het is nu teruggekeerd naar Antwerpen, waar een onderzoek naar de schade zal worden ingesteld. De steenglooiing van de dijk nabii Bath is ernstig beschadigd. De „Van" heeft er een groot gat in gevaren. Aantal faillissementen in Zeeland stijgt Naar wij vernemen zijn in het afgelo pen jaar in Zeeland 43 failissementen uitgesproken. In 1950 bedroeg dit aan tal 24. In totaal werden in ons land het vorige jaar 1905 faillissementen uitgesproken, tegen 1721 in 1950. In de maand December werden in Zeeland drie (zes) failissementen. in totaal in ons land 120 (145) failisse menten uitgesproken. Nieuwe pastoor voor Sluis. Tot opvolger van pastoor A. Buycks, die Vrijdag a s. Sluis zal ver laten, is aangewezen kapelaan G. Rombouts. thans kapelaan aan de parochie van de Heilige Maagd te Ginneken. Pastoor Buycks zal van avond (Maandag) afscheid nemen van zijn parochianen in het jeugd huis. Vrijdag a.s. wordt kapelaan Rombouts plechtig geïnstalleerd tot pastoor van de parochie St. Jan te Sluis. De nieuwe pastoor werd 17 Mei 1899 te Oosterhout geboren en 26 Mei 1926 tot priester gewijd. Hij- was o.m. enkele jaren kapelaan te Westdorpe, zodat hij niet onbekend is in Zeeuwsch-Vlaanderen. Commissaris der'Komngin bezoekt Poortvliet De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot, zal Woensdagmor gen een bezoek brengen aan de ge meente Poortvliet. Polderbenoeming Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van het bestuur van de water kering van de calamiteuze Nieuw-Neu- zenpolder, de heer J. Moes Fz. te Ter- neuzen. Vóór JULI NO. 1 GEREED Waarschijnlijk wordt nog deze maand met de bouw begonnen Naar wij vernemen zal de Landelijke Bouwstlchting, zo mogelyk nog de ze maand, beginnen met de bouw van een veertigtal middenstondswonin- gen aan de De Groolstruat en de De Graaffstraat te Goes. De woningen zijn bedoeld om direct verkocht te worden. De prijs bedraagt f 10.300, waarvan zo nodig f 5500. als hypotheek verstrekt wordt. Er zal worden gebouwd in twee blokken van acht en zes blokken van zes wo ningen. Bij de hoekwoningen zal te vens een garage worden gebouwd, waarvoor de meerdere kosten f 2500 zullen bedragen. Elke woning krygt een inhoud van 325 m3 en zal bestaan uit een grote woonkamer met eethoek, een ruime Middelburgse winkeliers vóór vrije Dinsdagmiddag LIEVER GEEN KOOPAVOND. De Middelburgse Middenstandscen trale, die de plaatselijke afdelingen van de drie middenstandsbonden over koepelt, heeft een enquête ingesteld om de mening van de Middelburgse winkeliers te vernemen over een eventuele wijziging van het tijdstip der verplichte wekelijkse' winkelslui ting. Vrijwel alle aangeschreven winke liers vulden het enquêteformulier in. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de overgrote meerderheid de winkelslui ting gehandhaafd wenst te zien op Dinsdagmiddags. De meeste winkeliers zijn voorts gekant tegen instelling van een vaste koopavond.per week. In plaats van de heer W. P. J. Baars werd tot voorzitter van de M.M.C. be noemd. de heer L. J. van 't Westende. Expositie van kinderboeken te Middelburg De Zeeuwse Volksuniversiteit richt van 28 Januari tot 2 Februari in de Jeugdbibliotheek in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een ten toonstelling in van ongeveer 650 van de beste, thans in Nederland ver krijgbare kinderboeken. Deze expositie wordt Zaterdag avond 26 Januari in tegenwoordig heid van genodigden officieel geo pend door de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein. Vervolgens houdt méj. J. R. Wolff, jeugdbibliotheca- resse aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Den Haag, een cau serie over het onderwerp „Tussen kinderen en boeken." ZEGENRIJKE ARBEID Actieve groep in Goes hield geslaagde propaganda-bijeenkomst Slechthorend is een gebrek waarvan velen, ook jongeren die hieraan lij den, als vaststaand menen te moeten aannemen, dat zij hieronder hun ge hele leven gebukt moeten gaan. Het drukt vaak een stempel op hun psy chische gesteldheid, waaraan zij zich moeiiyk alleen kunnen ontworstelen. Of dit teruggetrokken leven nodig is? Integendeel, de jonge afdeling van de Slechthorende Jeugd Organisatie heeft Zaterdag te Goes op haar pro- paganda-avond in de gymnastiekzaal van de Koningin VVilhelminaschool bewezen, dat deze jeugd volkomen haar plaats in het volle leven kan in- Dit nog kleine groepje van slecht horende jonge mensen, die dikwijls de openbaarheid hebben gemeden, bood een aantrekkelyk programma aan, vrijwel gelijk aan dat van iedere andere jeugdorganisatie. Zij brachten leuke volksdansjes, er werd een spel letje opgevoerd en zij zorgden voor een onderhoudende spreekwoorden- prijsvraag, met op de clubavonden als handenarbeid vervaardigde prijsjes. Het doel van deze organisatie? Niet om de lotgenoten in eigen kring te isoleren, doch zij wil juist als „aoor- Hedendaagse jeugd. (Vervolg van pag. 1) Niet alleen studenten kon men in Sint Anna vinden, ook enkele schil ders waren de gast van de kring. Verder werd vanzelfsprekend gepro fiteerd NjSJi de gunstige ligging van St. Anna ten opzichte van België, waarbij met name aan Brugge aan dacht werd besteed. Voorts waren leerlingen van het Gents conserva torium op bezoek evenals studenten van buitenlandse universiteiten. Thans zijn er plannen om een aan tal schrijvers uit te nodigen. TELEURGESTELD. Toen destijds met het werk van de kring werd begonnen verwacht ten sommigen, dat St. Anna het gehele jaar door een toonbeeld zou zijn van grote studentenbedrijvïg- heid. Dergelijke verwachtingen wa ren echter te hoog gespannen cn werden allerminst door de studen ten zelf gekoesterd. Hoofdzaak was voor hen en is trouwens nog, dat een aantal jongeren tydens hun stu die gelegenheid hebben in alle rust te werken en om samen vacantie door te brengen, samen debatte rend met mensen uit andere steden en landen. Men kan het betreuren, dat de inrichting van het stadhuis je nog niet op gang is gekomen, maar men zal hier geduld moeten koesteren. Wanneer de kring werke lijk levensvatbaarheid bezit, zal men ongetwijfeld in de loop der jaren er in. slagen in St. Anna een kringhuis in te richten, waarin niet alleen het studentikoze element is te vin den, maar waarin ook een grote plaats is gegeven aan de rijke his torie van de streek. gangshuis" fungeren. De landelijk jeugdleider, de heer J. v. d. Schaaf uit Scheveningen kon frappante staal tjes geven van slechthorende jonge ren, die in deze organisatie hun zelf bewustzijn hadden gekregen en thans in het volle leven, gelijkwaardig aan ieder ander, een leidende rol spelen. De S.H.J.C. organiseert kampen en trektochten, op de afdelingssamen komsten wordt handenarbeid beoe fend en aan volksdansen gedaan, ter wijl zo nodig met financiële steun het leren liplezen wordt gestimu leerd. Op de geslaagde propaganda-avond vertoonde mevr. J. Scherphuis- Voogd nog enkele interessante films, welke een duidelijk beeld gaven van het zegenrijke werk, dat op het ge bied van de opvoeding der slechtho rende jeugd in Engeland wordt ver richt. Het S.H.J.O.-groepje te Goes wil nog vele Zeeuwse lotgenoten in zijn gelederen opnemen. Laat iedere slechthorepde de schroom overwinnen en toetreden. Het kan van groot be lang zijn voor het latere leven. Ook wil men gaarne medewerken om voor Goes en omgeving een vereniging voor de meer oudere slechthorenden op te richten. Solistenconcours te Axel Voor het op 2 Februari door de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen in het Gezellenhuis te Axel te houden solisten-concours heb ben zich ongeveer 30 deelnemers ge meld. Naast de van Bondswege uitgeloofde prijzen werden extra.-prijzen beschik baar gesteld door het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink te Axel. het gemeentebestuur van Axel, de Winkeliersvereniging „Axel-Vooruit" en de V.V.V. BEVORDERINGEN EN AAN STELLINGEN RODE KRUIS. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft als leidster van de afdeling Tholen aangesteld mej. C. G. Versteyne te Scherpenisse, die bevorderd werd tot de Rode Kruis- rang van sergeant-majoor. De groepscommandant van deze afde ling. de heer D. H. Treurniet te St. Maartensdijk, werd eveneeens bevor derd tot sergeant-majoor. De heer C. J. Bevelander te Poortvliet kreeg een aanstelling als groepscomman dant en de rang van sex-geant. keuken en op de bovenverdieping drie slaapkamers en een douchecel. Voorts een voor- en achtertuin. Over de tekeningen is reeds over eenstemming verkx-egen met het ge meentebestuur, terwijl de kopers ook zeker zullen zijn van een vestigings vergunning. Er blijken reeds een 15 tal serieuze gegadigden te zijn. Zodra er een twintigtal aspirant-kopers zijn, zal mogelijk nog deze xnaand met de bouw van alle veertig woningen wor den begonnen. Verwacht wordt dat behoudens te genslag door weersomstandigheden, de eerste woningen dan begin Juni kunnen worden opgeleverd. De bouw zal geschieden door een grote bouwfiraxa, welke voor dezelf de stichting 110 woningen te Maas tricht en ruim 100 woningen te Breda in aanbouw heeft. Christelijke Aannemers- hond vergaderde te Goes Zaterdagmiddag hield de Provinciale afdeling van de Ned. Chr. Aannemers- bond, onder voorzitterschap van de heer J. de Kroo uit Koudekerke, in de Melksalon Bustraan te Goes, een algemene vergadering. Na de Schrift lezing memoreerde de heer de Kroo dat het in Zeeland niet gemakkelijl- is om een ledenvergadering te beleg gen, daar de vei'bindingen bijzonder moeilijk zijn. Vervolgens bracht spx-e- ker het reisrapport van de bondspro- pagandist ter spi-ake. Er blijkt een grote slapte in het bouwbedrijf te zijn ingetreden, met een felle onderlinge concuiTentie als gevolg. Bij een dis cussie over de loon- en prijspolitieK, kwamen feiten aan het licht die een verdere ondergang van het bouwbe drijf tengevolge zullen hebben. In Tho len wordt of werd gewerkt door bouw vakpatroons tegen een schrijfloon van f 1.00 per uur, terwijl het werknemers- loon 96 cent per uur bedraagt. Daai-bij moet gerekend worden pl.m. 90 on kosten aan sociale lasten en bedrijfs- onkosten. Hierover werd ernstig ge- discusseerd. Nadat een lijst van aftredende be stuursleden was opgemaakt, werd de bondsagenda van de grote vergadering te Utrecht in behandeling genomen. Besloten werd er bij het bondsbestuur op aan te dringen om de minimum contributie te verlagen. Bij monde van de voorzitter werd er op aangedron gen een nieuw geluid te laten horen, opdat Zeeland toch niet altijd in een hoek gedrukt zou worden. Komende op het terrèin van de B.S-B.-regeling, werd medegedeeld dat men van *lxo-- gerhand naast <le bestaande krjng- commissies nog een advocaat wil toe voegen als jurist. De vergadex-ing vroeg zich af waar dit op den duur naar toe moet. Velen meenden dat de ze overheidsbemoeiing er toe leidt, dat vqqx' en over de aannemers wordt be slist, zonder dat men er iets tegen in kan brengen. Na nog een discussie over de klan- tenwerlcvoorwaarden werd deze zeer geanimeerde vergadering door de heer H. Overbeeke uit Poortvliet met dank gebed gesloten. Weg OostburgWater landkerkje in gebruik genomen. Zonder enig cei'emonieel is het ge reed gekomen weggedeelte Oostburg Waterlandkerkje Zaterdag in ge bruik genomen door het wegnemen van de versperringen. Terstond werd de autobusdienst van de Z. V. T. M. over de nieuwe weg geleid. De woningbouw in Zeeland In September 1951 kwamen in Zeeland 110 woningen gereed, terwijl 900 woningen in uitvoering waren. In de eerste drie kwartalen van 1951 wei'd de woningvoorrx-aad in Zeeland aangevuld met 1138 stuks (met in begrip van noodwoningen en boer derijen). Afbouw Protestants Ziekenhuis Terneuzen De afbouw van het Protestantse Zie kenhuis te Terneuzen is gegund aan de laagste inschrijfstr, de firma D. Cerlijn en Zn. en A. J. de Haan te Amsterdam voor f 1.560.000. Men hoopt nog in dit voorjaar met de afbouw een begin te maken. De mosselexport In de week van 30 December tot 5 Januari deed zich in de mosselex- port de invloed van de feestdagen nog enigermate gelden. Bruinisser kwekers leverden deze week 2175 tonnen mosselen af van de perce len uit de Zeeuwse Stromen. AANBESTEDING VLASSERSSCHOOL. In het gemeentehuis te Aardenburg werd aanbesteed het bouwen van een vlassersschool te Eede. De inschrijvin gen waren Fa. Dierick f 27.983; Th. Standaert en Heijndrikx i 26.820; Fa. Daansen f 24.413; Fa. Maas f 23.823. allen uit Aardenburg; Fa. G.ebr- Chris- tiaansen uit Oostburg f 23.128. De gun ning werd aangehouden. MUTATIE RIJKSPOLITIE. De wachtmeester der Rijkspolitie te Westkapelle, de heer A. Hoogesteger, is overgeplaatst naar St. Maartensdijk ZUm-VLIJE. Bij de laatst gehouden peiling be droeg de minste diepte bij gem. LLWS middenvaarwaters in de Zuid-Viije 38 dm. EXAMEN. Geslaagd aan de Bakkers-vakschool te Eindhoven voor het examen brood-, banket- en handelskennis, de heer M. A. an de Sande te Biezelinge. KERKNIEUWS. Ds. E. DURKSTRA TOT ZIJN DIENSTWERK INGELEID. Zondagmorgen werd in de Ncd. Her- vormde kerk op 't Zand ds. E. Durk- stra, die ds. Enker zal vervangen ge durende de tijd, dat deze in Israël ver toeft, door ds. L. D. van Dijl van Kou dekerke tot zijn dienstwerk ingeleid. Nadat Ps. 100 was gezongen, las ds. Van Dijl Numeri 27 15. In een korte toespraak gaf hij vervolgens uiting aan zijn blijdschap over de komt van ds. Durkstra en hij verzocht de gemeente haar tijdelijke herder en leraar in het gebed op te dragen. Vervolgens werd Ps. 123 1 gezongen, waarna ds. Durk stra dankwoorden sprak tot ds. Van Dijl en de kerkeraad. Hij sprak ver der de wens uit, spoedig kennis te kunnen maken met de jeugdverenigin gen. Daarna preekte ds. Durkstra over Matt. 3 15- Met het zingen van Gez. 135 3 werd deze dienst beëindigd. Daar Koudekerke en 't Zand éón Hervormde gemeente vormen, verbond ds. Durkstra zich 's middags in de dorpskerk te Koudekerke aan zijn tij delijke gemeente. Ook nu dankte hij de kerkeraad voor het in hem gestelde vertrouwen en uitte hij de wens, dat er een aangename samenwerking zal bestaan. Ds. J. DOUMA TE ARNHEM 55 JAAR PREDIKANT. Woensdag 10 Januari a.s. zal het 55 jaar zijn geleden, dat ds. J. Douma. emeritus predikant van Arnhem en wonende aldaar het predikambt in de Gereformeerde Kerken in Nederland aanvaardde. Ds Douma werd 16 December 1873 te Di'achten, waar zijn vader toen pre dikant was, geboren; bezocht het Christelijk gymnasium te Zetten en studeerde vervolgens aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen. Op 10 Januari 1897 verbond cand. Douma zich. na vooraf te zijn beves tigd door zijn vader, die toen te Rot terdam stond aan zijn eerste gemeen te, de Gereformeerde Kerk van Scher penisse. Daarna stond de jubilaris ach tereenvolgens nog te Alblasserdam 1902—1907: Leiden 1907—1911; Water graafsmeer 1911—1916; 's-Gravenhage 19161929. 21 April 1929 verbond ds. Douma zich aan zyn zesde en laatste gemeente Arnhem, welke hij diende tot 12 Juni 1938, toen hem op ruim 64- jarige leeftijd na 41 volbrachte dienst jaren emeritaat werd verleend. Ds. J. J. VAN DE POLL TE AMERONGEN 45 JAAR PREDIKANT. Zondag 13 Januari a.s. zal het 4j jaar zijn geleden, c^at ds. J. J. van de Poll. emei-itus predikant van Oene en thans wonende te Amerongen het pre dikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. Ds. Van de Poll werd 27 October 1878 te Amerongen, waar zijn vader toen landbouwer was, geboren, be zocht het Christelijk gymnasium te Zetten en het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht en aan die te Gi-oningen. Nadat cand. Van de Poll in 1905 door het Provin ciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de Evangeliebedie ning in'de Ned. Herv. Kerk-verbond hij zich 13 Januari 1907 na vooraf te zijn bevestigd door wijlen da N. Klaas- sen van Dussen aan zijn %efste ge meente Meeuwen en Hagoort (classis Heusden). Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Oud-Vosse- meer (classis Zierikzee) 19091912; Bergschenhoek 19121915; Krimpen aan de Lek 19151916: Rouveen 1916 —1918; Ooltgensplaat 1918—1922; Oud- Alblas (classis Dordrecht) 19221928. Op 17 Juni 1928 vei'bond de jubilaris zich aan zijn achtste en laatste ge meente Oene (classis Harderwijk). NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Middelburg, ds. E. Sneller, vlootpredikant te Vlissingen. Beroepen.te Kampexx (2 vacatures): J. de Vos te Huizum en B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. 170 Wanneer we zien hoe stoere verhui zers omvangrijke kisten met huisraad of textiel de trappen op- en af torsen met een gemak als waarmee een kind zijn schooltas draagt, of wanneer we hen getweeën zien manoeuvreren met piano's en brandkasten, dan rijst Wet besef dal deze mensen een geheel huis uit zijn voegen zouden kunnen lichten indien hun het verzoek daartoe be reikte. - j. Het is dus verre van mij kracht en handigheid van verhuizers te onder schatten, maar een lichte kurken bol met een straal van 1 meter zal toch geen hunner kunnen tillen. En niet alleen zij blijven hier in gebreke, doch ook de sterkste gewichtheffer is hel ontzegd dit voorwerp van de grond te lichten, alhoewel deze mensen toch wel van tillen weten! Komaan, wat kan die kurken bal wegen, 30, 40, 80, misschien 100 kilo? Als U het gewicht van deze bal aldus taxeert, onderschat U de zaak wel in erge mate, want het gewicht ligt dich ter bij dat van een niet te grote auto dan bij de zwaarte van een piano! De controle op deze beioering is vrij eenvoudig. Een bol met een straal van 1 meter heeft, een inhoud, van bijna 4 kubieke meter. Als die bol uit wa ter bestond, zou het gewicht daarvan 4000 kilogram bedragen. Omdat we in dit geval met kurk te maken hebben, waarvan het gewicht ongeveer deel bedraagt van dat van water, weegt onze bal dus rondweg 1000 kilo. Ner gens ter wereld wordt een mens ge vonden die een dergelijk gewicht kan tillen. Als U de kans krijgt, moet U het maar niet eens proberen! Nu de winter nadert zoudt U daar entegen wèl eens kunnen proberen de tekening van de ijsbloemen op de rui ten te bewaren. Ze zijn er mooi ge noeg voor, dunkt me? Haalt U nu niet de schouders op over zoiets „onzinnigs", want U kunt het werkelijk! H, Pétillon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2