PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchill hartelijk verwelkomd door president Truman Hedendaagse jeugd in de sfeer van het verleden DE BILT Vandaag r DEUREN VAN DE PATERSKERK WERDEN OPENGEBROKEN „FLYING ENTERPRISE" THANS OP SLEEPTOUW GENOMEN VOORSPELT: 195e Jaargang - No. 5 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. \V. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossharat. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Januari '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent, „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel, 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel, 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr.' Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr, C 160. tel. „VOORUITZICHTEN VOOR DE VREDE IN 1952 GOED" Het gaat om het bereiken van een goede overeenstemming" Zaterdag is premier Churchill na een vlucht van een uur met het vlieg tuig van president Truman uit New York op het vliegveld van Wash ington aangekomen, waar president Truman hem persoonlijk verwel komde. Staande voor een batterij van microfoons en honderden verslag gevers, zei Truman tegen Churchill: „ik kan U niet vertellen, hoe wel kom U bent. Engeland, het gemenebest en de Ver. Staten zijn de nauw ste vrienden en wij wensen, dat het zo blijft." In zyn antwoord zeide Churchill, dat by een goede verstandhouding de twee landen een „grote kracht" kunnen opbouwen en „vrede, hoop en redding brengen aan een worstelende mensheid." Tien minuten nadat het vliegtuig was geland, was de op verzoek van Churchill eenvoudig gehouden be groeting voorbij en verlieten Truman, Churchill en de autoriteiten in een lange rij auto's het vliegveld om zich naar „Blair House", de tijdelijke residentie van Truman, te begeven. Voor zijn vertrek uit New York, waar hij Zaterdagmiddag in gezel schap van Anthony Eden per „Queen Mary" was aangekomen, naar Wash ington heeft Churchill een korte persconferentie gehouden. Het „wer kelijke doel" van zijn komst noemde hij niet zozeer het regelen van kwes ties, dan wel het vestigen van een goede overeenstemming tussen de re geringshoofden aan beide zijden van ae Oceaan, zodat toekomstige ge beurtenissen zouden kunnen worden aangepakt met kennis van de weder zijdse standpunten. Niet verwacht moet worden, dat een aantal beslis sende en opzienbarende besluiten ge nomen zullen worden. De vooruitzichten voor de vrede in 1952 noemde Churchill goed. Op een vraag of de vrede zou worden bevor derd door een ontmoeting van Tru man en Churchill met Stalin, ant woordde de Engelse premier, dat dat zou afhangen van de opzet en de ge beurtenissen, die aanleiding voor die bijeenkomst zouden zijn. EERSTE OVERLEG. Zondagmorgen is in een verklaring van het Witte Huis bekendgemaakt, dat Truman en Churchill Zaterdag reeds de grondslag voor de komende week te voeren besprekingen over een wereldomvattende stratègie heb ben geleg®. Zij hadden na het diner .is het 20 jaar geleden, dat de Franse politicus André Magi- not, ontwerper van de Magi- notlinie, te Parijs overleed; ...wordt de bekende komiek Buziau 75 jaar; ...is het 25 jaar geleden, dat de draadloze telefoondienst LondenNew York werd ge- opend. Republikeinen willen Eisenhower candidaat stellen Maar hij kan zich dan weer van de lijst laten schrappen De Amerikaanse republikeinse se nator Henry Cabot Lodge heeft op een persconferentie verklaard, dat hij de naam van generaal Eisenhower zal opnemen in de lijst van candida- ten, die New-Hampshire zal stellen voor de voorverkiezing van eandida- ten voor het Amerikaanse president schap. Cabot Lodge verklaarde, dat Eisenhower hem persoonlek verze kerd had een republikein te zijn en dat hy op grond daarvan de naam van de generaal op de candidatenlijst opneemt. In een brief aan gouverneur Adams van New-Hampshire schreef Lodge, die leider is van de beweging „Eisenhower als president", dat hij de kwestie van Eisenhowers aanhangig heid aan de partij niet direct aan de generaal kon voorleggen, omdat deze zich niet met een candidatuuractie mag bezig houden, zolang hij militair JS. Volgens de wet van New-Hamp- shire kan de naam van een candidaat op de lijst van de voorverkiezingen worden gezet door aanhangers. Elke candidaat, wiens naam wordt opge nomen, kan verzoeken, deze te schrappen. Indien hij niet binnen tien dagen zijn naam terugtrekt, kan op hem gestemd worden. Een woordvoerder van Eisenhowers hoofdkwartier te Parijs verklaarde, dat de generaal geen commentaar heeft op de mededeling van de sena tor Lodge. Pogingen om „Frameggen" vlot te krijgen mislukten. Ondanks verwoede pogingen om het Noorse .s.s „Frameggen" aan de Hondsbosse Zeewering vlot te slepen, is dit niet gelukt. Er stond te weinig water als gevolg van de aflandige wind. Voorts raakte een van de sleep trossen onklaar. Deze sleeppoging zal bij het eerstvolgende hoog tij worden voortgezet. Deskundigen zijn van me ning, dat de Noor niet eerder vlot zal komen dan tijdens het springtij van 14 Januari a.s. aan boord van Trumans jacht, de „Williamsburg", samen een gesprek van ongeveer 20 minuten, waarna zij Eden en Acheson ontboden, die het volgende half uur de besprekin gen bijwoonden. Hierna hielden de president en de premier en hun mi nisters van buitenlandse zaken een bespreking met de andere leden van hun staf. Churchill heeft de president ook twee geschenken overhandigd: een model van de „Mayflower", het schip, dat in 1620 de pelgrimsvaders naar Amerika voerde, vervaardigd uit hout van dit schip, en een in rood leer gebonden exemplaar van zijn boek over de tweede wereldoorlog. Truman schonk Churchill een com pleet stel glazen van de „Williams burg". Blijde gebeurtenis in Egypte Volgens het .Egyptische blad „Al Balagh" wordt in het Koninklijk pa leis eind Januari of begin Februari een blijde gebeurtenis verwacht. Egyptisch dorp moet ontruimd worden Haard van verzet Luit.-generaal Erskine, comman dant van de Britse troepen in Egyp te, heeft medegedeeld, dat het dorp Kafr Abdoe moet woren ontruimd. Een deel van het dorp is vorige maand door Britse tanks met de grond gelpk gemaakt ten behoeve van een weg naar de waterzuiverings-in- stallaties van Suez. Volgens generaal Erskine zijn de overgebleven huizen door Egyptena- ren gebruikt als uitgangspunten voor aanvallen op de waterzuiverings-in- stallaties. Deze aanvallen zijn de he vigste, tot dusver genoemd. Het Wafdistisch blad ,,A1 Balagh" meldt, dat drie Egyptische „verra ders" te Suez zijn gefusilleerd. Studenten van de Ibrahim Pasja universiteit, die Zondag na een slui ting van twee weken weer geopend is, riepen in het universiteitsgebouw woorden van protest tegen de benoe ming van twee persoonlijke adviseurs door koning Faroek. De adviseurs zouden Engeland gunstig gezind zijn. Ambtenaar van Arbeids bureau in arrest De politie te Winschoten heeft de ambtenaar K. van het gewestelijk ar beidsbureau te Winschoten gearres teerd. K. wordt er van verdacht in zijn functie fraude te hebben ge pleegd met gelden, die aan de Kust waterschappen toebehoorden. Het be drag der fraude is nog niet bekend. HUISSEN IN REP EN ROER In dichte drommen drongen de gelovigen het kerkgebouw binnen Het anders zo rustige oude stadje Huissen aan de Ryn was Zaterdag nacht in rep en roer toen bekend werd, dat de deuren van de Paterskerk waren opengebroken. Hoewel dagen tevoren bekend was gemaakt, dat de kerk tegen Zondag zou worden opengebroken, werd deze niet door politie bewaakt. Op het moment dat de kerkdeuren onder het geweld bezweken, vergaderde het plaatselijk politiecorps in de kazerne. Kenne- lijk had zij opdracht zich niet tegen het geweld te verzetten. Later be trokken mannen van de rijkspolitie de wacht bij de geforceerde deuren. lig zou zijn aangegaan. Een demon stratie in deze geest, aldus het pam flet, is geen ongehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. Intussen heeft de Huissense be volking door het openbreken van de kerkdeuren en het bijwonen van de dienst op ondubbelzinnige wijze ge toond, het niet eens te zijn met de be slissing van de Aartsbisschop-coad jutor mgr. Alfrink, die gelastte, dat de Paterskerk per 2 Januari j.l. ge sloten zou zijn. Van heinde en verre stroomde Zondag in de vroegte de katholieke bevolking samen om de kerkdienst van 5.30 uur in de Paterskerk mede te maken. Over de dijken flonkerden de lichtjes van honderden fietslan taarns en zelfs autobussen brachten vroege bezoekers. Om 5 uur in de morgen was de stroom niet meer te stuiten en in dichte drommen werd de rijkspolitie voorbij gelopen en drongen de gelovi gen het kerkgebouw binnen. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld en nog moesten honderden mensen buiten wachten. Verslaggevers en fotografen uit binnen- en buitenland waren aanwe zig. Voortdurend flitste het camera- licht om opnamen te maken van deze uitzonderlijke gebeurtenis. Om 5.30 uur werd een stille H. Mis opgedragen en toen deze dienst na een half uur geëindigd was, liep de kerk alweer vol met nieuwe gelovi gen. Zaterdag in de namiddag was door een actie-comité een pamflet uitge geven onder het motto „De stem van het volk is de stem van God". In dit pamflet werd aangetoond, dat iedere gelovige het recht heeft om te de monstreren tegen de overeenkomst, welke door de Aartsbisschop en de Provinciaal der Dominicanen vrijwil- De hevige stormen, die over de Atlantische Oceaan en Europa's West kust woedden, hebben de scheepvaart ernstig getroffen. Zelfs het groot ste schip ter wereld de 83.000 ton metende „Queen Elizabeth", had het zwaar te verduren en arriveerde met grote vertraging op de plaats van bestemming. Vele schepen konden het geweld der elementen niet weer staan en gingen in de kokende golven ten onder. Deze foto werd gemaakt aan boord van een passagiers-vrachtschip tijdens de jongste storm. Moeizaam ploegt hot vaartuig zich voort door de huizenhoge golven. Vijf vliegtuigrampen eisten twaalf doden Tenminste twaalf personen vonden in het afgelopen week-end dc dood tengevolge van vliegtuigongelukken. Op de luchtbasis Burton Wood Lan cashire) kwamen twee Amerikaanse vliegers om het leven, toen een lan dende „Neptuun" van de Amerikaanse marine in botsing kwam met een op de startbaan voor het vertrek gereed staande Dakota van de luchtmacht. Beide machines vlogen in brand. Acht tien gewonden werden in een zieken huis opgenomen. Bij kaap Negro (Spaans Marokko) stortte een Spaans militair vliegtuig in zee; vier personen kwamen om het leven, een vijfde werd ernstig gewond. Twee piloten verloren het leven, toen een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine bij Patuxent (Maryland) verongelukte, terwijl in Alaska de resten zijn gevonden van een militair vliegtuig, dat sinds 31 De cember werd vermist. Hierbij zijn vier doden te betreuren. Tenslotte meldde een Japanse boot Zondagavond, dat men ongeveer 120 km ten Westen van Singapore een vliegboot in zee zag storten. In dit gebied patrouilleren Indonesische vliegboten om het smokkelen tegen te gaan. Pleven vroeg achtmaal het vertrouwen De Franse premier Pleven heeft alle records gebroken door Zaterdag 7 maal de vertrouwenskwestie te stel len bij de behandeling van de hervor ming der sociale voorzieningen en de nieuwe belastingmaatregelen. Vrij dag had Pleven reeds de vertrouwens kwestie gesteld op de hervorming bp de Spoorwegen zodat de Nationale Vergadering zich Maandag over acht verschillende onderwerpen zal moeten uitspreken. Weer geruchten over aftreden van Belgische premier. Zaterdagavond deed in politieke kringen in Brussel het gerucht de ronde, dat premier Pholien Maandag morgen Koning Boudewijn zijn ont slag zal aanbieden. De „Rheingold" krijgt hulp van een „Rheinpfed" Ter ontlasting varr de „Rheingold" (de trein tussen Basel en Hoek van Holland), zal in de zomer van dit jaar een nieuwe trein ingelast worden, de „Rheinpfeil". Deze trein zal zeer snel lopen en uitsluitend wagons eerste en tweede klas hebben. De „Rheingold" zal dan meer ruimte aan derde-klas passagiers gaan bieden. 70 emigranten bedachten zich. Zaterdagmiddag is het door de Ne derlandse regering gecharterde Noor- enu passsagiersschip „Skaubryn" met ongeveer 1150 emigranten aan boord uit Rotterdam naar Australië ver trokken. Zeventig emigranten bedachten zich op het laatste moment en zegden hun reis af. Aan boord van de „Skaubryn" be vinden zich ook 200 displaced persons, die met een speciale trein uit Duits land arriveerden. WOENSDAG VEILIG? fCapitein Carlsen „Held van het Jaar" De Britse sleepboot „Turmoil" heeft Zaterdag de „Flying Enterprise" op sleeptouw genomen en is thans op weg naar Falmouth. De gezagvoerder Carlsen en de stuurman Dancy van de „Turmoil" zorgden voor het bevestigen van de sleeptros, die om de voorsteven van de „Flying Enterprise" is bevestigd. Carlsen was buitengewoon verheugd. Hij zeide aan boord van zijn schip te zullen biyven, zulks met het oog op de mogelijkheid van het breken van de sleeptros. Commandant Thompson van de Amerikaans torpedobootjager „John Weeks" heeft Zondag verklaard, dat de Amerikaanse vrachtboot ..Flying Enterprise" 75 procent kans heeft de haven veilig te bereiken. De vrachtboot en de Britse sleep boot Turmoil zullen naar verwachting Woensdag te- Falmouth (Z.W-Enge- land) aankomen. Zondag op het mid- Het water stijgt in de Belgische rivieren Scheepvaart gehandicapt Door het Belgische ministerie van openbare werken wordt gemeld, dat het peil van de boven-Schelde, de Leie. de Dender, de Sambre en de Maas voortdurend stijgt. De scheep vaart op de Dender is gestremd, die op de Maas ondervindt veel hinder van de hoge waterstand. Hongaarse protestnota Hongarije heeft in een nota aan de Ver. Staten geprotesteerd tegen het sluiten van de consulaten te New York en Cleveland en de Amerikaanse regering er van beschuldigd bij de vrijlating van Vogeier gedane toe zeggingen niet te zijn na gekomen. Inbrekers roofden 20 munten uil museum. „Gouden Bul" van Keizer Karei IV werd teruggevonden Inbrekers hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit het gemeente museum van oudheidkundige voorwer pen aan het Mariënburgplein te Nij megen twintig gouden munten van grote historische waarde gestolen. By een eerste onderzoek miste men ook de beroemde „Gouden Bul", die door Keizer Karei IV in 1357 aan de ge meente Nijmegen werd verleend, maar deze werd later teruggevonden. De inbrekers zijn binnengedrongen door het openbreken van een raam door middel van een koevoet. Zij heb ben twee grote vitrines, welke vol la gen met allerlei munten geheel door zocht en alleen de gouden munten er uit genomen. De materiële waarde van het ge- stolene is minder groot dan de ge schiedkundige en' oudheidkundige waarde. Onmiddellijk zijn maatregelen geno men om de „Bul" te vrijwaren tegen een mogelijke nieuwe diefstal. Onder de gestolen munten bevindt zich een gouden rijder, 1636 (Zee land). STUDENTENKRING ST. ANN A-TER-MUIDEN In het oude stadhuisje is echter vjeinig meer van vroeger te vinden In Sint Anna ter Muiden zal men niet licht verdwalen, want het be staat bijna alleen uit het stille dorpspleintje met zyn hobbelige kin derhoofdjes en de oude geveltjes. Zelfs by avond, wanneer het matte schijnsel van enkele straatlantaarns een onwerkelijke sfeer schept in dit dromerige gehucht, kan men er bijna blindelings de weg vinden. En wie dan langs de oude vierkante toren loopt, hoort als hij goed luistert nog de zwakke echo van duizenden voeten, die hier in de loop der eeuwen voorbijgingenVan zeelui uit verre landen en van trotse gildelieden, van geestelyken en van baljuws, van kinderen en ouden van dagen. Als schimmen schuifelen ze langs de in zich zelf gekeerde toren en héél zacht klinkt het geklots van de golven en het ritselen van de wind door het want der zeilschepen, die in het Zwyn hun lading losten Doch dan gaat onverwacht een deur open en een brede baan van licht valt over het pleintje. Dat is bij het stadhuis en ge haa3t U er heen om die gepruikte schrijver te zien, die bij kaarslicht achter zijn perkamenten zit en om te wachten op het vertrek van een bode, die nu bij de deur staat om straks ijlings met een missive naar Brugge te snellen Maar helaaser zijn geen kaar sen, er is geen bode en in plaats van een statige baljuw, lopen daar drie jonge mensen. Ze sjouwen met stoelen en de taal, die zij spreken herinnert slechts in de verte aan het oude middeleeuwse Nederlands: „Als jy die drie nou daar zet en hier twee, kunnen de tafels op elk aar enBedrijvig geeft een meisje aanwijzingen aan twee jonge lieden, die haar bevelen stipt opvol gen. Ze draagt geen hoepelrok, maar een doodgewoon trainingspak en de stoelen, die rij aan rij wor den gezet, zijn kennelijk fabrieks- producten. De lamp aan de zoldering is een 100-watts-lamp zonder meer en waar men een open haardvuur zuo verwachten, staat een roodgloei ende potkachel. De muren zyn kaal en er is maar weinig dat herinnert aan vroeger dagenZo ziet het interieur er uit van het vroegere gemeentehuis te St. Anna ter Mui den, thans het gebouw van de ge lijknamige studentenkring. Slechts een paar passen zyn nodig om uit het verleden in een niet helemaal sfeervol heden te komenWei nigen, die dit beter begrijpen aan de studenten zelf. „Veel moois is het nietzegt het meisje, „maar we hebben geen geld en kunne ndaarom alleen zo nu en dan voor wat meubilair zor gen. We zijn al blij, dat we die stoe len hebben, hoewel we drommels goed begrijpen, dat ze niet in het stadhuisje passen Even is er teleurstelling op haar gezicht, even maar, want dan ver telt ze vol vuur over de studenten kring, haar kringWie haar zo enthousiast hoort spreken, heeft neiging om alle critiek op de inrich ting van dit karakteristieke ge bouwtje aan de kant te zetten. Deze studente heeft geest en flair en met een paan woorden schetst ze het ontstaan en het werk van de kring. Meer dan een jaar heeft deze nu het stadhuisje in gebruik en hoe wel in deze periode naar buiten niet zo heel veel van de activiteit was te bemerken, was er toch actie. Vele studenten bezochten St. Anna, soms een of twee, hard werkend voor een examen, soms ook enkele tientallen té gelijk, van allerlei fa culteit en universiteit, Vooral in de vacanties was het druk en dan werd er tevens gepoogd de bevolking in het werk van de kring te betrek ken. Enkele malen organiseerde de kring filmavonden en concerten, zoals byvoorbeeld Zondagavond, toen conservatoriumstudenten uit Genten Amsterdam een verzorgd program ma in de Hei-vormde Kerk uitvoer den. „Daarbij letten we er op niet te veel hooi op onze vork te nemen", gaat het meisje verder, „maar we vinden het fantastisch leuk, als we de mensen uit de omgeving iets kunnen bieden." (Vervolg op pag. 2) daguur moesten nog 210 mijl worden afgelegd. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse marine te Londen meldde Zon dagmiddag. dat in het gebied rond de Flying Enterprise het weer helder was. Het zicht was tien myl. bij rusti ge zee. De slagzij van de Enterprise 60 graden was ongewijzigd. Intussen zijn de ouders van kapitein Carlen per vliegtuig uit Kopenhagen te Londen aangekomen. Bij het licht van een kaars ontving kapitein Carlsen een radiotelefonische boodschap van zijn vader uit Londen: „Wij zijn trots op je", zo seinde de vader, die zijn zoon een gelukkig Nieuwjaar toewenste en een behou den reis naar Falmouth. Volgens ene bericht van A.F.P. heeft Joseph Grille, burgemeester van de Amerikaanse havenplaats Gloucester, bekend gemaakt, dat kapitein Carlsen was uitverkozen om de medaille in ontvangst te nemen, die jaarlijks door de stad Gloucester wordt toegekend voor „heldhaftig optreden". Het wil nog niet vlotten in Pan Moen Djon De „Van Galen" beschoot communistische stellingen Na de middagzitting is medege deeld, dat de Noordelijken het voor stel van de Verbondenen tot uitwisse ling van krijgsgevangenen en bur gers als „onpractisch" van de hand hebben gewezen. Op de bijeenkomst van de sub-com missie voor het toezicht op de nale ving van een bestand, herhaalden de geallieerde afgevaardigden dat zij ge nerlei wapenstilstanden kunnen over wegen, die niet zou voorzien in een verbod van het aanleggen van mili taire vliegvelden. Voormalige krijgs gevangenen zouden verklaard hebben, dat de communisten vliegtuigen naar Noord-Korea verzonden. DE „VAN GALEN" IN ACTIE Het geallieerde marinehoofdkwar tier te Tokio heeft bekend gemaakt dat oorlogsschepen der verbondenen de Han, die juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad stroomt, zijn op gevaren voor het bombarderen van stellingen der communisten aan de Noordelyke oever. De Nederlandse torpedobootjager „Van Galen" heeft aan de actie deelgenomen. De Chinezen hebben de Verbonde nen er Zaterdag van beschuldigd doe len in Mandsjoerije te hebben doen bombarderen. Schacht adviseur van de Egyptische regering Volgens het Egyptische dagblad „AI Misri" zou de F.gyptische rege ring dr. Hjalmar Schacht, minister van financiën onder Hitier, hebben uitgenodigd als haar raadgever op te treden. Schacht zou geneigd zyn het aanbod te aanvaarden. VRIJ ZACHT Nevelig en overwegend droog weer met verspreide opklaringen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuide lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1