PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zware Britse tanks in actie tegen Egyptische sluipschutters Een betere ziektebestrijding voor Zeeuwse fruitteelt BILT Kantlijn STUURMAN VAN DE ..TURMOIL" AAN BOORD BIJ CARLSEN Vandaag 195e Jaargang - No. 4 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 Januari '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm- Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels; van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Drieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee N. Bogerdstr. C lOO^tel^: NIEUWE AANVAL OP DRINKWATERINSTALLATIES Suez van de buitenwereld afgesloten In Suez zyn Vrydag hevige vuurgevechten ontstaan nadat Britse troepen de stad van de buitenwereld hadden afgesloten. De Engelsen brachten vier zware tanks in de strijd tegen Egyptische, sluipschutters, die opnieuw een aanval ondernamen op de drinkwaterinstallatïes. Er heerste de gehele dag een verwarde toestand in Suez. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat er enige twijfel bestond of men de toestand wel geheel meester was. De Egyptische sluipschutters had- den zich verschanst in huizen bij de drinkwaterinstallaties van waaruit zij een hevig vuur afgaven op de Britse troepen, die daarop verster king kregen van de tanks. Twee Egyptenaren werden gedood. In een huis, van waaruit gevuurd werd, werd een bom gevonden. Onder de aanvallers bevonden zich vele Egyp tische politiemannen. In een gisteravond uitgegeven Brits communiqué wordt gemeld, dat in de afgelopen 48 uur te Suez in totaal zes Britten vier officieren, een onderofficier en een soldaat zijn gewond. Er wordt in dit communiqué geen melding gemaakt van het aan tal Egyptenaren, dat bij de strijd in Suez is gedood. Te Suez zyn Vrydag vijf burgers gedood en 24 gewond, zo maakt het Egyptische ministerie van binnen landse zaken bekend. Het aantal Britse slachtoffers was bij het minis terie niet bekend. STAKING A.F.P. meldt uit Port Said, dat de arbeiders van de algemene werk plaatsen van de Suez-Kanaalmaat- schappij in staking zijn gegaan uit protest tegen het berispen van een Egyptische arbeider door een buiten landse ingenieur. Berichten die door de Britten te Ismailia zijn ontvangen, wijzen er op, dat veel vreemdelingen de laatste da gen Suez zijn binnengekomen. Men gelooft dat het hier in hoofdzaak om leden van het z.g. „bevrijdingsleger" uit Cairo gaat. Een Britse militaire woordvoerder verklaarde Vrijdagavond, dat de on rust in Suez de laatste 48 uur merk baar is toegenomen. Perzië wi! niet praten en toch wel praten De Engelse regering heeft zich be reid verklaard de voorstellen van de Wereldbank voor de regeling van de Perzische oliekwestie te aanvaarden als een basis voor onderhandelingen. Premier Mossadeq van Perzië wees Donderdag de voorstellen van de hand, maar Vrijdag verklaarde een lid van de Perzische oliecommis sie, dat deze weigering niet de moge lijkheid van onderhandelingen uit sloot. KLAUTERPARTIJ BIJ RUWE ZEE Pogingen om sleeptrossen aan „Enterprise" vast te maken, mislukten - Kapitein Kurt Carlsen is niet meer alleen aan boord van de „Flying En terprise". Aan een stuurman van de Britse zeesleepboot „Turmoil", die zich thans in de nabijheid van de „Flying Enterprise" bevindt, is het gelukt aan boord te klauteren. De zee was ruw en af en toe regende het. Het water sloeg over het dek en de dekhut van de „Flying Enterprise". Kapitein Carl sen is nog steeds vastbesloten aan boord van zijn schip te blijven totdat het veilig een haven is binnengebracht. Wat wel niemand verwacht zal hebben, werd door de directeur- generaal der P.T.T. in zijn Nieuwjaarsrede aangekondigd. De posttarieven moeten omhoog en gaan omhoog! Nog niet zo heel lang geleden werd officieel medegedeeld, dat P.T.T. een winst had gemaakt van 30 millioen. Nu deelt de heer L. Neher mede, dat die dertig millioen by verantwoorde beschouwing èigenlijk helemaal geen winst zijn. in tegendeel schijnwinst. In werkelijkheid is er over 1950 geen batig saldo geweest, maar een strop... Ach, die goeie, ouwe Tante Pos, die dit jaar nog wel het eeuwfeest van haar eerste zegels viert! Heeft het brave mens zich in haar ijver om toch vooral populair te blijven, iet wat in de zere duim gesneden? Zij moet een voorbeeldig bedrijf zijn, een toonbeeld van efficiëncy, om dertig millioep winst te maken. Dat hebben wij dan ook prompt geconstateerd, toen het winstcijfer bekend werd ge maakt. D?»arom valt de harde werke lijkheid nu dubbel tegen. Zou het geen aanbeveling verdie nen als Tante Pos voortaan wat eer der naging of haar te publiceren winstcijfer een „verantwoorde schouwing" kan doorstaan? De Nederlandse burger maakt zich dan wat minder illusies en haar eigen goede naam zal er niet onder lijden. In tegendeel! Is Holland waarlijk in rep en roer? Over het boekje, dat deze titel draagt en waarin de geschiedenis van de weduwe Pruimers nog eens werd opgehaald, die in de vorige eeuw zoveel opzien baarde? Het valt in de practijk natuurlijk buitengewoon mee. Niemand slaapt er een half uur minder om. En het zou vermoedelijk veel beter zijn ge weest als baron van Dedem geen aan klacht had ingediend tegen de schrij ver van het boekje Ett, de directeur van het Multatuli-museum. Want in de. eerste plaats deed Ett niets anders dan resumeren, wat in de negentien de eeuw in alle mogelijke kranten heeft gestaan. In de tweede plaats zouden de meeste Nederlanders nooit van het boekje gehoord hebben, want wij zijn nu eenmaal geen boeken ko pend volk. Én in de derde plaats zou niemand er baron van Dedem lelijk op hebben aangekeken, dat een oud-tan te van hem vroeger in een schandaal verwikkeld is geweest. Nu hij wel een klacht indiende, wordt de zaak er alleen maar-rucht baarder door. Na Rotterdam heeft thans ook Amsterdam zijn stem verheven tegen de plannen voor een Moer dijkkanaal, dat onze regering ter wil le van de Benelux zou willen laten graven. Bij monde van dc voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel verklaarde de hoofdstad, dat het Benelux-verkeer niet gebaat zal zijn met dit kanaal, maar dat de Nederlandse Rijnvaart althans ten de- dele naar Antwerpen zal worden ver schoven. Onaannemelijk, dat Moer dijkkanaal, verklaarde de Amster damse praeses. Het wordt dus zaak, dat de rege ring tegenover België de nodige voor zichtigheid betracht. Iedere voorrangs belofte kan onherstelbaar kwaad stichten. België zelf toont weinig Benelux-geest de laatste tijd. Men liijke naar de liberalisatie van de vishandel! Het is volmaakt overbodig, dat Nederland meer Benelux-geest toont en daarbij de belangen van zijn twee grootste steden op het spel zet! De bemanning van de „Turmoil" heeft Vrijdag verscheidene pogingen ondernomen om sleeptrossen aan de „Flying Enterprise" vast te maken, maar ze mislukten allen door de slagzij en het slingeren van het in nood verkerende schip. Men wil nu wachten tot het weer beter is. Er is mist komen opzetten--en de slagzij van de „Flying Enterprise" is iets; toegenomen. De Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keith" is op weg om de torpedobootjager „Weeks" af te los sen. De kapitein van de Flying Enter prise" heeft thans bijna zes etmalen aan boord van zijn zwaar hellende schip vertoefd. Volgens berichten van de Amerikaanse torpedobootja ger „John W Weeks", die geregeld contact met kapitein Carlsen heeft gehad, was de mondvoorraad van de kapitein tot het uiterste geslonken voordat de „Weeks" er na herhaalde vergeefse pogingen Donderdagmor gen voor het eerst in slaagde een lijn met koffie, bróód, lekkernijen, sigaretten, kranten en tijdschriften aan boord van de „Flying Enterpri se" te schieten. CARLSEN DRONK BIER Carlsen had ook bijna geen water meer en leste zyn dorst uit een vat bier. Hij had zich voornamelijk onle dig gehouden met het lezen van1 een boek getiteld: „Het recht van de zee man". Volgens de laatste berichten ver keert kapitein Carlsen. in „opperbes te" stemming. De torpedobootjager „John W Weeks" zal in de buurt blij ven als de „Flying Enterprise" ge sleept wordt en klaar staan om kapi tein Carlsen zonodig op te pikken. Aan boord van- het transportschip van de Amerikaanse marine „Golden Eagle", dat Donderdag in Liverpool is aangekomen, hebben journalisten geluisterd naar een opname van ge- sprekken met kapitein Carlsen, die tijdens de jaarwisseling, toen de „Golden Eagle" zich bij de „Flying Enterprise" bevond, werden gevoerd. KRUIPEND OVER HET DEK Kapitein Carlsen's stem verraadde geen emotie of aarzeling. Telkens weer dankte hij de kapitein van de „Golden Eagle" voor zrjn hulp en verontschuldigde hij zich herhaalde lijk voor de „last", die hij veroor zaakt had. Verder vermeldde kapitein Carlsen, dat hij alles kruipend moest verrich ten. Hoewel hij zich aanvankelijk wat eenzaam gevoelde was hij er geleide lijk aan gewend geraakt. Hij besloot het gesprek met de woorden; „Ik heb geen wekker. Ik zal proberen u niet te storen". De ..John Weeks" meldt, dat het weer beter wordt. De barometer is stijgende. Mogelijk zal de „Turmoil" nog voor het aanbreken van de dag proberen vast te maken. Uit Brest is de zeesleepboot „Abeil- le 25" vertrokken om de „Turmoil" zonodig assistentie te verlenen. Jein van Riebeeck-feesten ingeluid Met vreugdevuren en klokgelui is uit Origstad in Transvaal de eerste van de zeven postkoetsen vertrokken, die uit verschillende plaatsen in Zuid- Afrika naar Kaapstad komen, waai* zij begin Maart worden verwacht. Mi nister-president Daniël Malan gaf Vrijdag het startschot voor het begin van de van Riebeeck-feesten. Stalins opvolging zou geregeld zijn Driemanschap van Molotof, Beria en Malenkoi Volgens bepaalde communistische kringen in Londen zouden Molotof, Beria en Malenkof, allen vice-presi dent van de Sowjet-Unie een drie manschap vormen, indien Stalin iets zou overkomen, aldus meldt A.F.P. Molotof zou binnenlandse zaken beheren, Beria, die voorzitter van het driemanschap zou zijn. zou in het bij zonder met de controle van het leger, de contra-spionnage en de inlichtin gendienst belast worden en Malen kof zou gedurende de overgangspe riode toezicht houden op de commu nistische partij, aldus deze kringen. Volgens in deze kringen uit Rus land ontvangen berichten is Stalin's gezondheidstoestand oorzaak van groeiende ongerustheid. Begin De cember zouden vier specialisten uit Wenen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onderzoeken. Een nieuwe hartaanval zou noodlot tig kunnen zijn. Om deze reden zou den voorzorgsmaatregelen voor het overnemen van de macht zijn geno men. Truman (opgewonden) „Churchill is welkom Door president Truman is een nauwkeurige agenda opgemaakt voor zijn besprekingen met Churchill te Washington. De president heeft ge weigerd de punten van die agenda be kend te maken Toen men hem vroeg waarom de agenda geheim gehouden wordt, antwoordde Truman droogjes; „Dat dit zijn zaak was". De president wond zich op, toen men hem vroeg of het juist was, dat dé komst van Churchill in zekere kringen te Washington een gevoel van onbehagen had verwekt. Chur chill was zeer welkom en hijzelf zou hem een goede ontvangst bereiden. President Truman zei verder, dat hij een beslissing heeft genomen in zake zijn politieke loopbaan, maar dat hij die beslissing slechts te gelegener tijd zal bekend maken. OM HET BEHOUD VAN DE FLYING ENTERPRISE is het 60 jaar geleden, dat het Franse parlement besloot zonder pardon op te treden te gen allen, die schuldig waren aan de Panamakanaal-catastro- phe, welke 1.335.538,454 francs had gekost en waartoe 5 600 personen door de kanaalmij. waren omgekocht. MORGEN is het 100 jaar geleden, dat Louis Braille, bekend door het naar hem genoemde blin- denschrift, te Parijs overleed. De gehele wereld volgt in spanning de strijd van kapitein Carlsen om het behoud van zijn zinkend schip. Onze kaart geeft de positie van het wrak weer en de pogingen die in het werk gesteld worden om het schip met zijn volhardende gezagvoerder te red den. De achtersteven van de „Frcmeggen", het 2086 ton metende Noorse vrachtschip, dat Woensdag bij Petten op de kust is gelopen. Zes sleepboten, waarvan wy hier drie zien, en een bergingsvaartuig zullen bij gunstig weer met vereende krachten trachten het schip vlot te krijgen. De vele belangstellenden (op de voorgrond), kunnen In het verversings tentje dat daar ten gerieve van de bezoekers een standplaats heeft ge kozen, warme dranken krygen. Nederlander te Bandoeng vermoord. Twee revolverschoten hebben dezer dagen een eind gemaakt aan het le ven van de 60-jarige concierge van het Christelijk Lyceum aan de Dago- weg te Bandoeng, de heer W. P. Her man. Het slachtoffer werd vlak voor zijn woning neergeschoten. Ofschoon roof vermoedelijk het doel was. wordt er niets vermist. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen ach ter. Weer 160 Nederlandse vrijwilligers naar Korea Opnieuw staat een Nederlands aan- vullings- en aflossingsdetachement gereed om naar Korea te vertrekken. Het telt in totaal ongeveer 160 man, onder wie 4 officieren en 14 onderof ficieren. Commandant van het deta chement is de le luitenant der infan terie J. M. Gerverdinck uit Harder wijk. Dinsdag 8 Januari vertrekt men per trein uit Roosendaal naar Hoek van Holland, waar ingescheept wordt met bestemming Harwich. Per extra- trein reist men van hier via Londen, waar overnacht wordt, naar South ampton. Hier ligt een Engels troe penschip gereed om het detachement naar Korea te brengen. In Roosendaal en Schoonhoven is de oefening begonnen van een nieuw aflossingsdetachement, dat medio Maart uitgezonden zal worden. 70.000 Deense arbeiders uitgesloten De Deense werkgeversvereniging heeft voor de tweede maal gedreigd, over te zullen gaan tot uitsluiting van arbeiders in de metaal- en ijzerindu strie. De uitsluiting zou op 14 Januari ingaan. Wanneer er voor die datum geen oplossing wordt gevonden zal de uitsluiting 70.000 van de honderd duizend arbeiders in de Deense me taal- en ijzerindustrie treffen. De aanleiding tot de moeilijkheden was een staking wegens looneisen van veertien arbeiedrs in een ijzergietery te Hilleroed. FRUITTEELTDAG TE GOES Kan een voordeel van een millioen gulden opleveren Goede resultaten met vernevelen bereikt Zeshonderd fruittelers, onder wie een 60-tal Belgische collega's uit Oost- Vlaanderen, hebben Vrydag op de jaarlykse fruitteeltdag van de N.F.O., afd. Zeeland, in zaal Krijger te Goes een viertal belangwekkende inleidin gen beluisterd. In de morgenvergadering vertelden de heren A. van Oos ten uit Biezelinge en W. de Groot uit Breda, over hun Amerikaanse erva ringen, waarna de Rykstuinbouwconsulent, ïr. W. van Soest, in de mid- dagbyeenkomst pleitte voor een nog intensievere ziektebestrijding. Dr. A. F. H. .Besemer besprak in aansluiting hierop de resultaten met de nevelspuit. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Q. C. Lens hoek, vertelde des morgens de hoofd assistent van de tuinbouwvoorlich- tingsdienst, de heer A. van Oosten, over de teelt van het klein fruit in Amerika, welke daar een zeer be langrijke plaats inneemt. Na een vluchtig overzicht van de diverse centra, gaf deze spreker verschillen de interessante ervaringen weer, waarmee de kleinfruitteelt in Neder land in de toekomst wellicht haar voordeel kan dben. Er zal een aan tal aardbeienrassen uit de N. staten van Amerika worden geïmporteerd. Ook de frambozenrassen welke onge voelig zijn voor virusziekten hebben de aandacht getrokken. Misschien zal het ook mogelijk worden ons bra menassortiment met enkele Ameri kaanse rassen uit te breiden. De blauwe bessen waren voor de Ned. studiecommissie een verrassing. In verschillende delen van ons land, o.a. in Zeeland, zullen hiermee proefvel den worden aangelegd. De grond in Zeeland is echter volgens spr. over het algemeen niet geschikt voor deze teelt. Misschien wel op Schouwen en op laag gelegen oude polders. Spr. gaf de raad niet overijld te werk te KWALITEITSEISEN De heer W. de Groot, die als vei lingsdirecteur, speciaal de afzet van het kleinfruit in Amerika bestudeer de, vertelde over de wettelijke kwa liteitseisen welke daar gelden. Wil onze fruitteelt naar Amerika expor teren de mogelijkheden liggen er volgens hem dan zal men zich aan deze eisen moeten aanpassen. Hij besprak verder de verschillende ma nieren waarop de Amerikaanse fruit teler zijn producten afzet, doch het Nederlandse systeem van veilingen achtte hij veel beter en minder risi covol. Na beide inleidingen werd nóg een aantal lantaarnplaatjes over deze Amerikaanse reis vertoond. DE ZIEKTEBESTRIJDING In de middagvergadering welke nóg drukker bezocht was, kon de voorzitter o.m.. de burgemeester van Goes, rnr. W. C. ten Kate en de se cretaris van de Stichting voor de Landbouw, de heer P. de Kam wel kom heten. Als eerste inleider van deze mid dag, gaf ir. W. van Soest de ervarin gen in 1951 met de ziektebestrijding, zowel in de practqk als bij het we tenschappelijk onderzoek. Hoewel de hoeveelheid goed fruit van jaar tot jaar toeneemt, dank zij de ziektebe strijding, blijft in Zeeland toch nog veel beneden de maat. By een gemiddelde appel- en peren productie van 30 millioen kg per KORTE PREDICAT1E ALS EEN BOOM.... Psalm 1:3. Het zal in het nieuwe jaar, dat begonnen is, er om spannen. En veel zal er afhangen van de wijze, waar op wij in het leven staan. Vast? Be wust van eigen kracht? Of wanke lend? Als een riet, dat door hel ge ringste zuchtje heen en weer bewo gen wordt Psalm één is de deur tot het huis der psalmen, zoals Hieronymus zei. Wij vallen met de deur in huis, als wij u vragen, of ge in deze psalm de stem van de heraut kunt horen. De heraut, die ons opmerkzaam wil maken op de mogelijkheid om te zijn als een boom, geplant aan waterbe ken, die zijn vrucht geeft op zijn tijd. Dal is tenslotte nog altijd iets anders dan om te zijn als het kaf, dat door de wind wordt meegenomen en ver strooid. Degene, die zich houdt aan Gods wil en wet, en daarin zijn vreugde vindt, kan, volgens psalm 1. vergele ken worden met een boom, die krach tig staat en blad en vruchten geeft. Waar zijn deze bomen van kerels te vinden? Israël heeft ze niet in groten getale opgeleverd, terwijl dit ro?k toch Gods wet ontvangen had. Het is alles op Eén uitgelopen, die de wet heeft vervuld en er zijn vreugde in vond: Jezus Christus, die wilde zijn in de dingen zijns Vaders, Gij parel aan des Vaders kroon, Gij Godes en Maria's zoon, een hooggeboren Koning! Zou er in deze boom te nestelen zijn? Of zou er onder de bladeren van deze boom schaduw en verade ming te vinden zijn? Het geheim van ons bestaan (ook in het nieuwe jaar zal het er om spannen), ligt hierin, dat bij Jezus Christus rust en algehele verademing te vinden is. De Heilige Geest wil V de weg wijzen naar de plaats waar U hem vinden kunt. Daar stromen wa terbeken. ,X>ie dorst heeft, kome; en die wil, neme het water des levens om niet." (Openb. 22 17). En daar groeien vruchten. „Maar de vrucht van de Geest is liefde, blijdschap, vrede, lankmoedigheid, vriendelijk heid, goedheid, trouw, zachtmoedig heid, zelfbeheersing." (Gal. 5 22). Het zal er in het nieuwe jaar om spannen. Veel zal afhangen van de wijze, waarop wij in het leven staan, en van de vraag, of wij in het huis des Heren geplant zijn! (Ps. 92 14). Het zou kunnen betekenen niet al leen, dat wij iii een zware tijd vast staan, maar ook, dat wij in een hon gerige en arme wereld vruchten dra gen! Waar u en anderen mee gebaat zijn Sas van Gent. A. C. Honders. Joego-Slavisch conflict met Hongarije Volgens A.F.P. heeft de Joego slavische zaakgelastigde in Honga rije Vrijdagmiddag de Hongaarse mi nister van' buitenlandse zaken na mens zyn regering voorgesteld on middellijk een gemengde commissie in te stellen om tot een vreedzame oplossing van het conflict over het in de rivier de Moera gelegen eiland te komen. Hij heeft een nota overhan digd, waarin Joego-Slavië verklaard zijn „grootst mogelijke verdraag zaamheid" en „oprechte wens om het geschil vreedzaam te regelen" heeft getoond door het eiland niet „gewa penderhand te heroveren. Joego-Slavië verwacht „spoedig antwoord". gaan, doch eerst de proeven af te jaar, is volgens de cijfers van de wachten. Tenslotte wees hij nog op Zeeuwse veilingen, slechts 50 Si van de belangrijke plaats van de klein- exoortkwaliteit. fruitteelt in Zeeland, welke nog meer aandacht verdient. (Vervolg op pag. 2) DE VOORSPELT: LATER BREKENDE BEWOLKING. Geldig tot Zaterdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en een matige tot krachtige Zuidelijke wind. Later van het Zuid-Westen uit opklaringen maar ook enkele buien, met naar West tot Noord-West draaiende overwegende matige wind. In de mid dag temperaturen overal enkele gra den hoger dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1