Goud uit het water JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Schoonheid van de stad Goes In de greep van de Woestijn VRIJDAG 4 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EEN KANS GEMIST? De alarmklok wordt geluid in jongste nummer van Heemschut Onder de tite-I: „Goes: een kans die gemist dreigt te worden" schrijft de heer Corneiile F. Janssen in het jongste nummer van „Heemschut", het orgaan van de gelijknamige bond, een artikel waarin hy meent de alarmklok te moeten luiden, omdat enkele gevaren de schoonheid van deze stad bedreigen. Vooral wordt hierbij critiek geleverd op het plan om een toegangsweg door de Brouwersgang te maken. De plattegrond van Goes groepeert zijn straten dusdanig om de Grote Markt, de Vlasmarkt, de Beesten markt en de Haven met omliggende kaaien, dat de stad zich naar buiten toe sterk afsluit. Deze toestand is in feite nog verergerd, aldus de schrij ver. doordat men destijds de Rijksweg Middelburg—Bergen op Zoom op een aller ongelukkigste wijze half om, half door de stad heeft aangelegd, zodat o.m. de van ouds gebruikelijke en meer natuurlijke toegangswegen tot Goes onbereikbaar geworden zijn en straten, die daartoe nooit bedoeld wa ren, thans deze taak op zich moeten nemen. Men denkt er nu aan, via de Bees tenmarkt en de Vlasmarkt een ver binding tussen de rijksweg en de Grote Markt tot stand te brengen. Daartoe zou men een aantal panden aan de Brouwersgang moeten amove- ren. Het resultaat zal zijn, dat van de korte kant van de Beestenmarkt de helft gaat verdwijnen, wat een zeer onbevredigend resultaat zal opleveren. De verbreding van de verbinding Beestenmarkt—Vlasmarkt kan zonder schade geschieden, doch een door braak van de Vlasmarkt zou twee al leraardigste huisjes doen sneuvelen. De schrijver vreest dat de aanleg van deze in verhouding vrij brede straat, de werking van de Beestenmarkt en Vlasmarkt geheel zal opheffen. Hij trekt in twijfel of deze doorbraak, wel ke de ontsluiting van een gebied met enkele bedrijven beoogt, wel zal bren gen wat men hoopt. Hij ziet de betrok ken bedrijven in deze smalle straten liever naar het industrieterrein ver plaatst. De schrijver zou een doorbraak in meer Oostelijke richting willen zoe ken, nL door verbreding van de Zus terstraat. Er zouden dan slechts on ooglijke en versleten huisjes opge ruimd behoeven te worden, terwijl via het Kerkplein een korte en duidelij ke verbinding met de Grote Markt tot stand kan komen. DEMPING VAN DE HAVEN? Ook het havenprobleem brengt de schrijver aan de orde. Wat betreft de suggestie van de middenstand om de Toch is 't zo I 2 6S We hebben er vroeger reeds over gesproken hoe sommige mierensoor ten er slaven op na houden, die voor hun meesters alle mogelijke werk zaamheden moeten verrichten. Doch ook in andere opzichten gedragen de mieren zich zeer „menselijk". Want, trekt de boer op regelmatige tijden naar de weide om zijn vee te mel ken, de mieren doen dit insgelijks. Op allerlei wilde planten, tuin- bouwgewassen en vruchtbomen ko men bladluizen voor, die zich met hun zuigsnuit in het blad boren en de plantensappen opzuigen. Door de sterke voortplanting hebben deze die ren veel eiwit nodig, dat in het plantensap echter weinig wordt aan getroffen, in tegenstelling tot suiker, waaraan dit sap juist zeer rijk is. De bladluizen moeten dus zeer grote hoeveelheden sap opzuigen om aan het benodigde eiwit te komen en krijgen daarbij een overdaad aan sui ker binnen, welke suiker van tijd tot tijd als glinsterende druppeltjes het lichaam verlaat. Mieren nu, zijn verzot op zoete stoffen en daarom begeven zij zich bij voorkeur naar planten waarop zich bladluizen bevinden. De mier gaat achter een bladluis zitten en streelt het dier met de sprieten over de rug. Aanvankelijk schijnt het dat de bladluis hieraan weinig aandacht besteedt, doch plotseling heft hij dan het achterlijf omhoog en scheidt een goudgele druppel af, die gretig door de mier wordt opgezogen. Kan hier dus met enige goede wil inderdaad de vergelijking gemaakt worden met de boer die zijn koeien melkt, het is niet uitgesloten dat sommige lezers deze vergelijking wat gezocht vinden omdat hier de ver zorging van het vee ontbreekt. Wel nu, laten zij dan naar de weiden gaan en zij zullen tevreden zijn! Want daar is het nest van de gele weidemier en deze houdt zijn vee in derdaad in stallen. Hij maakt zijn tochten onder de grond, waarbij hij op zoek is naar groene, paarse, zwar te of vleeskleurige wortelluizen die zich tussen de wortels van grassen en andere planten bevinden. Elke luis wordt tussen de kaken genomen en naar het nest gebracht, dat uit gangen en holten bestaat, waardoor heen kris-kras talloze wortels en wor telstokken lopen. Op deze wortels worden de wortelluizen gdeponeerd, die hun zuigsnuit in de plant boren en verder het leven leiden van de bladluis. De mireen behandelen deze ,Jcoei- en" zorgzaam, zij brengen hen over naar nieuwe graswortels, wanneer de oude wortels uitdrogen, z\j ver zorgen de luizeneieren liefderijk, als ware dit hun eigen broedsel, en zor gen voor het onderhoud en de ver groting der stallen. Kortom, zij ge dragen zich als goede veeboeren. En bij vernieling van het nest begeven de mieren zich eerst in grote getalen naar de stallen om het vee te redden, terwijl zij zich eerst later om de eigen larven en poppen bekommeren! Behalve de veehouderij beoefent de mier echter ook nog de tuinbouw! H. Pètillon. haven te dempen en voor parkeerge legenheid te benutten, stelt hij de vraag of de schoonheid en de harmo nie van het stadsbeeld aan de utiliteit moet worden opgeofferd. Zolang niet alles is geprobeerd om een redelijke andere oplossing te verkrijgen, meent hij dat dit zeer zeker niet het geval mag zijn. Men zal moeten overgaan tot het zoeken van parkeerruimte aan de toegangswegen tot de stad. De afstanden in Goes zijn niet zo groot, dat de automobilist daar langer zou moeten lopen om van het parkeer terrein de winkelstraten te bereiken, dan in Amsterdam. Voorts wijst de heer Janssen nog op enkele andere kleinere zaken, die z.i. aan het karakter van Goes afbreuk doen. Hij wijst dan o.m. op de oude gas lantaarns die met aluminiumverf zijn beschilderd en nu brutaal blikkeren aan de oude gevels, de lelijke mu ziektent op de Markt, de gladde ma chinale bakstenen op het middenveld, waar vroeger „kinderhoofdjes" lagen, het lelijke politiebureau dat met ge schoren linden zou kunnen worden ge camoufleerd en het stadhuis. De poor ten en de stoep met hun fijne orna ment en hun weke diepe profielen zijn gereinigd met een zandstraal. Wèg frijnslag, wèg fijne profielen, aldus de schrijver. De hardsteen is zo schel blauw geworden, zo meedogenloos ont daan van alle patina, dat men van verre meent propere copieën in schok- beton te zien. In de lage toren is een nis waarin o.a. met behulp van gele tegels die vaak voor urinoirs gebruikt worden, een monument voor de geval lenen werd opgericht. Verder zijn de lantarens van de toren, met lood dat prachtig gepatineerd had, bekleed, bronsgroen geschilderd. De schrijver meent dat hier de goedwillende ontwetendheid heerst, die met o zo'n roerende zorg voor het oude schoon precies dat doet. wat ver keerd is. Heemschut heeft er daarom bij het gemeentebestuur op aangedron gen, een commissie voor monumenten en welstandsvraagstukken in het le ven te roepen. Er zijn in Zeeland ge noeg kundige en begaafde architecten te vinden, die gaarne een deel van de zorg voor de schoonheid van Goes zullen dragen. EEN ANDER GELUID. Wij hebben over een en ander de mening gevraagd van de directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje,- die op verschillende punten wel een andere visie had. Wat betreft de doorbraak bij de Brouwersgang, wel ke mede een ontsluiting van het Noor delijk stadsdeel beoogt, is nog geen vastomlijnd plan klaar. Toegegeven zij dat een doorbraak minder aesthe- tisch verantwoord zou zyn, doch me de door verdere verplaatsing van be drijven, zou de Nieuwstraat e.d. een dode straat worden. De aesthetica moet dan wel wijken voor de utiliteit. Aan de doorbraak-Zusterstraat wordt reeds gedacht, doch naast de Brou wersgang, want met eerstgenoemde verbreding alleen wordt bet Noorde lijk stadsbeeld niet gediend. De frijn slag en weke diepe profielen in de stadhuisgevel zijn niet weggespoten. Zij waren reeds niet meer in het hard steen aanwezig. De bakstenen op de Markt hebben niet de zg. „Kinder hoofdjes", doch een grintveld vervan gen. De steen voor het monument, is van dezelfde soort zandsteen welke voor de restauratie van de Abdij te Middelburg wordt gebruikt. En wat tenslotte het schilderen van de toren lantaarns betreft, dit heeft geen af zichtelijker beeld geschapen dan dat het reeds was. Er was geen sprake van patina. Televisie-besprekingen worden heropend Naar wij vernemen zullen op Maan dag 14 Januari de besprekingen wor den heropend tussen de Nederlandse Televisiestichting en het bestuur van de K.N.V.B.. Een der punten, welke nader zal worden bestudeerd, is het „life"-uitzenden van interland-wed strijden. Wordt het spoorkaartje duurder? De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft bij de minister van Verkeer en Waterstaat een voorstel aanhangig gemaakt, om ook de reizi gerstarieven te verhogen, aldus De Maasbode. Zoals men weet werd in November j-I. reeds overwogen om de goederentarieven te verhogen. Het juiste percentage van de nieuwe verhoging voor het personenvervoer is moeilijk aan te geven, daar de tarie ven zeer gedifferentieerd zijn. Wel is het de bedoeling deze verhoging over de gehele linie te doen plaats vinden. Het zal van het besluit van de mi nister afhangen of deze tariefverho ging al gauw in werking zal treden. Morgen eerste aflevering van door Kees Heemskerck Zoals wij reeds eerder hebben aangekondigd, beginnen wij morgen met de publicatie van de geheel nieuwe Zeeuwse roman ,.Goud uit het water", waarmede de schrijver Kees Heemskerck debuteert. Kees Heemskerck is als schrijver nog een onbekende, maar tvij twijfelen er geen ogenblik aan of dat „onbekende" zal zeer spoedig tot het verleden behoren. Zijn buitengewoon levendig geschreven verhaal, dat zich geheel afspeelt in de wereld van de oestervissers en -handelaars van Yerseke, zal onze lezers boeien door de originele opzet en de knappe uitwerking. Zij zullen in grote spanning de belevenissen van de hoofdpersonen van het verhaal volgen en daarbij ook nog een bijzonder aardi ge kijk krijgen op het oesterbedrijf, zoals het zich de laatste tientallen jaren heeft ontwikkeld. De mensen, die een rol spelen in het verhaal van Kees Heems kerck, dragen echt Zeeuwse namen. Men zal er van de Velde in tegenkomen en Sinke's, een de Wee en een de Putter, Wa- verijns en een V er schuur e.H et spreekt vanzelf, dat al deze na men gefingeerd zijn en dat elke poging om iemand te herken nen op een mislukking moet uitlopen. Desondanks zijn alle figu ren echt Zeeuws en dit zal er zeer zeker toe bijdragen, dat deze eersteling van een debuterend auteur uit onze eigen provincie t \in Zeeland met grote belangstelling zal worden begroet. FEUILLETON DOOR: M. VER NON 18 Plotseling herinnerde ze zich haar verlangen om de geheimzinnige stad te betreden en zc had hard-op kun nen lachen. Gary had gelijk gehad het was een idiote, gevaarlijke, be lachelijke onderneming geweest, die moeilijkheden eenvoudig uitlokte. De gedachte aan Gary deed haar voor de eerste maal het woord tot Yhula richten. „En my'n verloofde? Wat ge beurt er met hem?" vroeg ze. „Hij is veilig en goedverzorgd. U hoeft niet bang te zijn". „Hoe kan ik dat geloven?" riep het meisje uit, maar Jane Frask leg de een hand op haar arm. „Ik weet zeker dat dat in orde is", sprak ze sussend, en wendde zich nog maals tot Yhula. „Misschien zoudt u van uw broer gedaan kunnen krijgen dat hij me spoedig een onderhoud toestaat, dat zou de lucht opklaren en iedereen meer op zyn gemak brengen", stelde ze voor. „Ik zal doen wat ik kan", sprak Yhula bedenkelijk, en daarmee moes ten ze tevreden zijn. Maar er gingen vele dagen voorbij voor de sheik him de eer van zijn te genwoordigheid toestond dagen waarin hun zenuwen tot het uiterste gespannen waren. Ze werden vrien delijk behandeld, hun verblijfplaats en voeding was goed verzorgd, maar de onzekerheid en onbestemd heid van hun lot speelde hen parten. Ze kenden de bedoelingen van Sheik Amid ten opzichte van hen niet, kon den daar ook niet naar raden, en er konden allerlei akelige dingen ge beuren. Het enige waaraan ze hou vast hadden was zijn uitlating dat wanneer er eenmaal ongewenste be zoekers binnen de muren waren ge komen, ze er nooit weer uitkwamen en ze wisten maar al te goed dat hij er de man niet naar was hen met loze bedenksels te dreigen. Ze hadden vernomen dat Gary zich in de Salaamlik of 't gastenverblijf, bevond. Dat lag in de vleugel van het witmarmeren gebouw aan de an dere kant van waar ze zelf waren op gesloten. Hij en Mara voelden de ge vangenschap het meest, zij maakten zich zorgen en raakten in woede hoewel het meisje terwille van Jane trachtte haar opstandigheid te ver bergen. Wat Jane zelf betreft, zij was bijna tevreden bijna? Ze was tevreden dat zou men hebben gezwo ren. Ze lag op de zachte van kussens voorziene divan een onnoemelijke hoeveelheid cigaretten te roken, en stopte zich vol met het zoete, bepoei- erde Turkish Delight, waarvan altijd grote hoeveelheden op de Moorse ta feltjes stonden en schreef zonder op houden of onderbreking. Tot hun ver bazing had Yhula hun een kleine kofferschrijfmachine in bruikleen aangeboden, zodat Mara in staat was haar werk voort te zetten, waar ze om meer dan een reden blij om was. Ze kon tenminste niet piekeren ter wijl haar vingers over de toetsen vlo gen en ze het haast onleesbare schrift van juffrouw Frask ontcijfer de. Op een dag opperde ze het denk beeld dat de Arabieren misschien zouden vermoeden dat hun iets was overkomen wanneer ze niet naar het kamp terugkeerden, en hulp zouden halen, maar Jane was niet optimist. „Ik ben bang dat we niet op lïulp van die zijde kunnen rekenen", zei ze. „Zodra ze onraad ruiken nemen ze de benen en onze tenten en uit rusting bovendien", voegde ze er grimmig aan toe. „Geloof me, deze Arabieren zijn er meesters in om zichzelf niet te kort te doen. Sommi gen zijn natuurlijk trouw; maar de losse krachten die de toeristen voor een paar weken huren, geven geen steek om hun tijdelijke werkgevers. En waarom zouden ze ook? Dus als ze in de gaten krijgen dat we niet te rug komen, beschouwen ze dat als een prachtige kans om onze eigen dommen in te pikken en er vandoor te gaan". (Wordt vervolgd). Subsidie Nat. Steunfonds schept geschil. Minister Lieftinck is het niet eens met Algemene Rekenkamer. Tijdens de bezetting ontstond de stichting Nationaal Steunfonds te Amsterdam, waarvan thans bij de Tweede Kamer de begroting is in gediend, in het kader van een wets ontwerp ter vaststelling van het slot der algemene rekening van rrjksont- vangsten en -uitgaven. Men zal zich wellicht herinneren, dat tijdens de bezetting door de ver zetsbeweging een bedrag van 500.000 werd buitgemaakt bij een overval op het postkantoor te Rot terdam. Dit bedrag kwam ten goede aan het N.S.F. Thans vormt dit des tijds illegaal verworven kapitaaltje een punt van geschil tussen minister Lieftinck en de Algemene Rekenka mer. Onze minister van Financiën betoogt, dat de 500.000 als een geldlening dient te worden beschouwd terwijl de Algemene Rekenkamer de ze post op de begroting niet wenst goed te keuren. Zij is namelijk van mening, dat de regering in deze de medewerking van de begrotingswet gever had dienen te vragen. Het N.S.F. bestaat nog voort en de minister stelt zich on het stand punt, dat alle uitgaven tydens en na de bezetting voor het ondergronds verzet gedaan aan het N.S.F. ver goed dienen te worden. Happy new year! Tijdens de wedstrijd Celtic-Ran gers op Nieuwjaarsdag te Glas gow gespeeld, kwam het tot een complete oorlog, aldus „De Telegraaf'. In het mid den van de tweede helft kre gen de Rangers die een 3-1 voorsprong hadden, een vrye schop te nemen. De Schotse internationaal Waddell knalde de bal in het net en toen begon de „pret". Op alle rangen werd gevochten en verhitte Celic- supporters wierpen stenen en flessen naar de spelers van de Rangers. Vrouwen en kinderen klommen over de tribunehek ken om zich in veiligheid te brengen. Tientallen vielen flauw, terwijl velen gewond raakten. Een kwartier lang zochten E.H.B.O.-patrouilles hun weg door de mensenmassa om de slachtoffers te berei ken. Velen moesten ter plaatse behandeld worden. Drie man nen moesten met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Happy New Year!! Record bij K.L.M De PH-TDI (Enschede) met ge zagvoerder Johnson heeft het traject van Montreal naar Amsterdam in een recordtijd afgelegd. Woensdag vertrok het toestel uit Montreal en precies 10 uur en 7 minuten daarna landde het op Schiphol. De oude re cordtijd was 13 uur en 35 minuten. Voor een van de vrouwelijke pas sagiers, mevr. Dukero-Besselink uit Aruba, was deze recordvlucht een meevaller. Zij was met het K.L.M.- toestel naar Nederland vertrokken om in het Wilhelminagasthuls te Amsterdam een hersenoperatie te ondergaan. Doordat het vliegtuig van een gunstige wind profiteerde, kon zij zich enige uren eerder onder dok tersbehandeling stellen. „Holland in rep en roer" Beledigend voor geslacht Van Dedem? Enkele brieven van Multatuli, be waard in het Multatuli-museum heb ben geleid tot een kort geding, dat Donderdag voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne heeft gediend. De directeur van dit museum. Henri A. Ett, bestudeerde deze brieven, waaronder er een was, door Multatuli gericht aan de in 1911 overleden we duwe Pruimers, geboren baronesse van Dedem. Deze weduwe deed einde vo rige eeuw veel stof opwaaien, omdat de voogdijraad haar wilde ontzetten uit de voogdij over haar kind. Door kerkelijke instanties werd in die tijd bovendien een dominee uit zyn ambt ontzet, omdat men aannam, dat hij de vader van dit kind was. In zijn brief troostte Multatuli de weduwe. De heer Ett heeft deze destijds zo notoire zaak nog eens uitgezocht en bovendien nog twee andere zaken en daarover een boek bij de uitgeverij Meulenhoff gepubliceerd, getiteld „Holland in rep en roer". Mr. W. K. baron van Dedem, offi cier van justitie bij de Amsterdamse politierechter, heeft thans zowel de schrijver als de uitgever laten dag vaarden, omdat de weduwe Pruimers een tante van zijn vader was (zijn eigen oud-tante dus) en hij het boek in strijd acht met de zorgvuldigheid, die in het dagelijks leven ten opzich te van een ander moet worden be tracht. Mr. C. Reinders Folmer, die optrad voor eiser eiste verbod van verkoop van het boek. Mr. D. Schut jr.. vroeg zich namens gedaagde partij af: „Waar gaan we heen. wanneer publicatie in boek vorm over historische en vroeger ook reeds gepubliceerde feiten van rechts zaken als onrechtmatige daad wordt beschouwd?" Hij drong er bij de pre sident op aan, dat deze de eis van zijn tegenpleiter niet zou inwilligen. Uitspraak 10 Januari. Sow jet-vliegtuig brengt medicijn naar Algiers GENEESMIDDEL TEGEN ZIEKTE VAN HODGKINS. Een diplomatiek vliegtuig van de Sowjet-Unie heeft Donderdag Ber lijn verlaten met aan boord een ge neesmiddel tegen de ziekte van Hodgkins, een levensgevaarlijke ziek te. Het doel is Parijs, waar het ge neesmiddel in een ander vliegtuig overgebracht zal worden om naar Algiers gevlogen te worden. Het is bestemd voor een functionaris al daar, naar men meent van Franse nationaliteit. Het middel is" in de nacht, op een dringend verzoek uit Algiers, bereid door de uitvinder professor Ender- lein en heet endobiont-chondritin. 57. Met het passeren van de Serrari van Rinaldi had Jimmy Brown niet veel moeite. In één der bochten liep hij de Italiaan vlot voorbij, maar met Armando's Betha Parisia kreeg hij méér moei te. Deze wist natuurlijk al lang, dat Jimmy hem al enige ronden lang op de hielen' zat en met een verbeten gezicht probeerde hy Jimmy de baas te blijven. Hij vergde het uiterste van zyn wagen, die dat dient te worden toegegeven een knappe snelheid ontwikkelde. Op het lange rechte eind was hy Jimmy gedecideerd de baas, maar in de bochten verloor hij telkens terrein, Arman do begon nu in de bochten ook meer risico's te nemen en zodoende wist hij twee ronden lang te voorkomen, dat Jimmy hem voorbij schoot, maar langzaam maar zeker begon hy te beseffen dat hij Jimmy op den duur niet zou kunnen houden. Jimmy zat hem vlak op de hielen en deze loerde op elke gelegenheid om plotseling néast de Betha Parisia te springen om hem daarna voorbjj te schieten. Toen begon Armando een heel gemene tactiek toe te passen. Hij begon Jimmy te hinde ren door vlak voor zijn wielen te gaan ryden. „De schavuit!" bromde Jimmy. „Ik zal 'm leem!" Hel wereldgebeuren Ontmoeting in Washington Het moet Churchill, die op het ogenblik in gezelschap van zijn belangrijkste medewerkers de Atlantische Oceaan oversteekt, er by zjjn bezoek aan Washington na tuurlijk in de eerste plaats om te doen zijn de betrekkingen tussen zijn land en de Ver. Staten te verbeteren. Uit het poneren van deze stelling mag men natuurlyk niet de conclusie trekken, dat de verhouding bepaald slecht zou zün, maar van echt hartelijke betrekkingen of intense sa menwerking tussen het Capitool en Washington kon in het jongste ver leden toch ook niet gesproken wor den. Het is heel goed denkbaar, dat de omstandigheid, dat het Labour-re- giem Washington niet zo goed „lag" als wel wenselijk zou zijn geweest, hiervan voor een deel de schuld heeft. In elk geval heeft Churchill van het moment af, dat hij het roer in Londen heeft overgenomen, doelbe wust aangestuurd op verbetering van de BritsAmerikaanse betrekkingen en tegelijkertijd op een versteviging van de positie, welke Groot-Brittan - nië in het algemeen in de wereld In neemt. Dit betekent natuurlijk, dat Churchill moet streven naar een ver sterking van het vertrouwen in de politieke kracht en de financiële so liditeit van het oude Albion. Tal van maatregelen, welke na Churchills overwinning werden uitgevaardigd, wezen duidelijk in deze richting en men kan er dan ook zeker van zyn, dat Churchill by zijn a.s. besprekin gen in Washington eveneens vóór al les versterking van het vertrouwen zal trachten te bereiken. Aan een bespreking tussen de po litieke leiders van twee groot machten zitten natuurlyk altijd ook twee kanten. In dit geval een Engelse kant en een Amerikaanse. Men zal goed doen bij alles wat in de komende dagen over het overleg in Washington wordt gepubliceerd, dit in het oog te houden. Want al gaat het natuurlijk óók om het gezamen lijk positie kiezen van twee groot machten, men zal toch niet kunnen wegcijferen, dat deze beide in een ge heel verschillende positie verkeren: een macht in opkomst nog altyd in opkomst! en een macht, die haar positie reeds gedurende een reeks van jaren ziet achteruitgaan en afbrokkelen. Opgang en neergang komen hier met elkaar in aanraking en men kan veilig aannemen, dat ontmoetingen als deze niet alleen van betekenis zijn voor de situatie van het moment, maar waarschijnlijk ook mede-beslissend voor .een nieuw po litiek wereldbeeld, waarvan de eer ste, nog min of meer vage contouren reeds zichtbaar worden, maar dat toch zeker nog geruime tijd nodig zal hebben om zich in werkelijk duide lijke lijnen af te tekenen. Bij deze algemene belangen, welke bij de komende besprekingen ongetwijfeld op de voorgrond zullen staan, komen natuurlijk ook nog een aantal practische problemen aan de orde: Korea en de verhouding tot communistisch en nationalistisch China, het Midden-Oosten en de troubles met Egypte en Perzië, het Oostenrijkse vredesverdrag, het Eu ropese leger, DuitslandMen zou aan deze reeks nog .vele andere pun ten kunnen toevoegen, maar eigen lijk zijn het allemaal toch slechts fa cetten van één probleem, dat de ge hele wereldsituatie beheerst: de ge spannen verhouding van de Westerse landen tot Moskou. Wat dit laatste betreft, is genoeg zaam bekend, dat Churchill nog al tyd met de gedachte rondloopt, dat een nieuwe poging tot toenadering op dit moment zin zou kunnen heb ben. Men is het daarmede in Wash ington lang niet voor de volle hon derd procent eens. Dat is evenzeer bekend! Ook hierover zal Churchill dus wel eens willen praten. Wanneer hij zou kunnen bereiken, dat Wash ington ten opzichte van eventueel door hem te ondernemen pogingen om bijv, door een persoonlijke ont moeting met Stalin enige ontspan ning teweeg te brengen, althans de welwillende houding van een niet uit gesproken toestemming aannam, zou wellicht reeds veel gewonnen zijn. Ook op dit punt kunnen de bespre kingen te Washington dus van be slissende betekenis zyn. Derde onderwijs-congres van de P.v.dA „Ouders moeten het rech* hebben zelf de school voor hun kinderen te kiezen" In Utrecht werd Donderdag het derde onderwijscongres van de P.v.d. A. gehouden. Prof. dr. I. C. van Houte uit Am sterdam, die als eerste spreker het woord voerde, zei dat 't kind, om zijn menswording te bevorderen, de ge meenschap met andere kinderen zoekt, anders kan het niet gedijen. Daarom is de school geen onderdeel der gezinsopvoeding. Zij is van ge heel andere aard. De heer C. Kleiwegt, die daarna sprak, erkende het recht van de ouders de school te kiezen, die zij voor hun kinderen gewenst achten. Er mag, volgens spr., onder geen beding geestelijke dictatuur bestaan. De differentiëring moet niet kunnen leiden tot armetierige, te kleine scho len. Spr. dacht hierby aan z.g. syn- thesescholen, welke bij het buitenge woon lager onderwijs al verwezen lijkt zyn. Bloedige jaarwisseling in Panama. Elf personen hebben in Panama bij de jaarwisseling het leven verloren, terwijl vele anderen verwondingen op liepen. Het aantal slachtoffers is ho ger dan ooit tevoren. Vier personen zijn vermoord, vier kwamen tenge volge van verkeersongelukken om het leven, twee werden gedood door an dere ongelukken en één verdronk. Het eerste slachtoffer was een vrouw, die in een dansgelegenheid te Pana ma-City door haar jaloerse echtge noot werd doodgestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5