Sociaal ambtenaar helpt de in Middelburg gedetineerden FEEST IN VITRITE-BEDRIJF TE MIDDELBURG MODERNER TELEGRAAF VERKEER neen Akkertje DE VLISSINGSE HAVEN IN 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRISSE IDEEËN IN EEN OUD HUIS Zijn werk is altijd moeilijk, vaak ondankbaar, soms zeer dankbaar Oud, heel oud is het Huis van Bewaring te Middelburg, maar fris zyn de ideeën, die tegenwoordig de wegwijzers vormen voor de leiding van het gesticht. In dit complex van cellen en zalen, dat de jaren heeft getrotseerd, wordt met beide benen op de grond, maar niettemin enthousiast en met overtuiging meegewerkt aan de zo noodzakelijke vernieuwing van ons gevangeniswezen. De huidige directeur, de heer W. F. B. v. d. Berge, en sommige zijner voorgangers begrepen de betekenis hiervan en legden het fundament, waarop thans voortgebouwd wordt door de sociaal ambtenaar, die enige tjjd geleden in functie trad. De taak, die deze ambtenaar, de heer P. Verlaan, vervult, is in enkele woorden te omschrijven als altijd moeilijk, vaak ondankbaar, soms dankbaar". In feite gaat het er niet in de eerste plaats om, de gedeti neerde met raad en daad bij te staan, maar om hem op een ander plan te, brengen en te bereiken, dat hij nim mer in de cel zal terugkeren. Dit is in een Huis van Bewaring nog moei lijker dan in een strafgevangenis, omdat de gedetineerden er uiteraard over het algemeen niet zo lang ver toeven, doch na betrekkelijk korte tijd óf weer in vrijheid worden ge steld óf naar een gevangenis verhui zen. Het is daarom zaak hen direct bij aankomst op te vangen. De heer Verlaan verdeelt zijn tijd tussen de H. van B. te Breda en Mid delburg, een combinatie, die vooral Ir. J. Blokland Visser nam afscheid (Vervolg van pag. 1) Blokland Visser legt thans zijn werk in onze onderneming neer. Hij doet dat gelukkig nog in het volle bezit van zijn grote, capaciteiten. De repu tatie van een onderneming is een voor het voortbestaan uiterst belang rijke factor. De Kon. Mij. De Schelde heeft sinds haar oprichting vele voortreffelijke medewerkers gehad, doch haar gro te naam onder de Nederlandse wer ven is toch in hoofdzaak te danken aan haar eerste hoofdingenieur de heer W. H. Martin. Ir. Blokland Vis ser staat vooraan in de rij dergenen, die deze reputatie van De Schelde hebben gehandhaafd en versterkt en de directie meent van haar scheiden de hoofdingenieur niet beter afscheid te kunnen nemen, dan met het uit spreken van de overtuiging, dat de invloed van zijn werk voelbaar zal blijven nog jaren nadat hij dit werk heeft neergelegd. VELE GESCHENKEN. Vervolgens werd de heer Blokland Visser toegesproken door de heer Niemeijer namens de directie en de hoofdingenieurs van De Schelde. Na mens deze directie en hoofdingenieurs bood hij ir. Blokland Visser een kost baar boekwerk aan. Voor het perso neel der scheepstekenkamers werd het woord gevoerd door de heer P. Lenselink, die ir. Blokland huldigde als een bekwaam en hoogstaand chef, en zeide, dat hij een voorbeeld was geweest voor vele anderen in de loop der jarep. Namens het personeel van de te- kenkamers-scheepsbouw bood hij aan ir. Blokland Visser een schemerlamp, een Elsevier-atlas en bloemen aan. Voor het scheepsbouwbedrijf werd het woord gevoerd door de heer P. de Kat. die hem dankte voor de krachti ge steun, bij de uitvoering van vele plannen voor mooie en goede sche pen, waarna hij namens het perso neel scheepsbouwbedrijf een Schelde- tuinbank met toebehoren en een oor konde aanbood. Ir. D. T. Ruys van de Kon. Rott. Lloyd, zeide ir. Blokland Visser altijd gekend te hebben. Zeer veel schepen voor de Rott. Lloyd zijn door hem in samenwerking met zijn vader ontworpen en het waren zon der uitzondering goede en geschikte schepen voor de passagiers en de Lloyd. Ook deze spr. herinnerde aan de constructie der ongestaagde mas ten, die zo'n succes is geweest, dat later tal van schepen van die masten werden voorzien. Constructieve ar beid heeft de heer Blokland Visser ook geleverd bij het construeren van langspalten. Deze constructie was van veel belang bij het zich voordoen van het opkrullen der bodemplaten van gelaste schepen. Namens de di rectie van de Kon. Rott. Lloyd bood dé heer Ruys een zilveren sigaretten doos aan. waarop nog een afbeelding van de Baloeran gegraveerd zal wor- den. Voor Lloyds register werd het woord gevoerd door de heer M. J. Jonker, die wees op de hoge eisen, waaraan ir. Blokland's scheepsmo dellen beantwoorden. EEN DANKWOORD. Ir. Blokland Visser dankte bewo gen de sprekers en noemde het een voorrecht nooit aan banden te zijn gelegd. Hij herinnerde dankbaar aan de samenwerking met de heer Ber nard Ruys van de Rott. Lloyd, de di rectie van de Stoomvaart Mij. Zee land, de directie van de Prov. Stoom bootdiensten en de Compagnie Géné rale Trans&tlantique. Hy dankte voor het vertrouwen, dat deze steeds aan hem hebben geschonken. Eveneens richtte hij woorden van dank tot de Zweden-Amerikalrjn voor de prettige samenwerking. Met grote dankbaarheid herdacht spr. allen,* die in de loop der jaren met hem hebben samengewerkt, waarbij hü voor tal van figuren onder het Scheldepersoneel van hoog tot laag een afzonderlijk woord had. Hij wenste allen een goede toekomst toe, niet alleen persoonlijk, maar ook als mannen van de N.V. Kon. Mij. De Schelde. Er bestond hierna gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van ir. Blokland Visser, een gelegenheid, waarvan velen gebruik maakten. daarom zo gelukkig is, omdat dege nen, die in Breda tot minder dan drie maanden worden veroordeeld, veelal hun straf in Middelburg uitzitten. De sociaal ambtenaar bespreekt, zonder overigens het terrein van de reclasseringsverenigingen te betre den, met de pas gearriveerde gedeti neerde diens moeilijkheden, gaat na of het. eventueel gewenst is het uit brengen van een voorlichtings- of psychiatrisch rapport te verzoeken, of laat zo nodig de man eens testen door het Arbeidsbureau. Zijn er hu welijksmoeilijkheden, dan wordt ge poogd man en-vrouw tot elkaar te brengen, treden moeilijkheden met de kinderen op, dan wordt getracht ook deze op te lossen en zijn er zakelijke problemen, -dan wordt met de direc teur-besproken of eventueel extra be zoek kan worden toegestaan. Over het algemeen komen de gedetineer den vrij vlot met hun moeilijkheden voor de dag, omdat zij in de sociaal ambtenaar, niet ten onrechte overi gens, een vertrouwensman zien. Het valt op, dat zij het veel meer waar deren, wanneer zij de waarheid, hoe hard ook ,over de omstandigheden, waarin zijn komen te verkeren, krij gen voorgehouden, dan dat er om heen gepraat wordt. De straf, die in Middelburg wordt uitgezeten, bedraagt maximaal drie maanden, maai' het voorarrest duurt soms langer. De moeilijkste gevallen betreffen degenen, die ter beschik king zijn gesteld van de regering, doch als zg. passant blijven zitten, omdat, er onvoldoende plaats is in de psychiatrische inrichtingen. Momen teel zijn er zes van zulke gevallen, binnenkort tien. Deze mensen hebben hun aparte grote problemen; het is de taak van de directeur om hen zo mogelijk werk te geven, waarvoor zy interes se krijgen. Een voornaam punt is het contact van de ambtenaar met de geestelijke verzorgers en de reclasseringsvereni gingen en het is tevens van het grootste helang, dat het gehele personeel van het H. van B. belang stelling heeft voor de gedetineerde als mens, een mens, die niet van de maatschappij mag vervreemden, om dat hij dan reddeloos verloren is. Volgend jaar begint een cursus voor het lagere personeel met het doel dit er nog meer van te doordringen, dat niet alleen sleutel en slot van bete kenis zijn, maar ook de mens, die met zijn eigen moeilijkheden en zijn eigen verlangens achter dat slot zit. Het personeel is trouwens reeds daadwer kelijk ingeschakeld: het heeft een comité gevormd, dat meewerkt aan de geestelijke en morele verheffing van de gedetineerde. NUTTIGE ONTSPANNING Een belangrijk onderdeel van de arbeid van de sociaal ambtenaar is de organisatie van de vrijetijdbeste- ding. In de zalen is vol enthousias me een begin gemaakt met het zg- welfare-werk (handenarbeid) en de handwerken, poppen, speelgoederen en siervoorwerpen, die er het resul taat van zijn, mogen gezien worden! Middelburg zal het voorbeeld van Breda volgen, waar de artikelen wer den tentoongesteld en vervolgens verkocht. Af en toe wordt een ontspannings avond gegeven met een lezing of de vertoning van een culturele film. Volgend jaar zal waarschijnlijk dc mogelijkheid worden geschapen, dat de gedetineerden en het personeel aan lichamelijke oefening kunnen doen. Na wat hierboven reeds is ge schreven, is het wei duidelijk, dat Dij dit alles niet de bedoeling voorzit om de man of de vrouw, die een grotere of kleine schuld tegenover de maat schappij op zich heeft geladen en daarom van die maatschappij tijdelijk is afgezonderd, eens gezellig in de watten te pakken! TOESPRAKEN EN GESCHENKEN Acht jubilarissen hartelijk gehuldigd In tie cantine van de N.V. „De Vilrite Fabriek" te Middelburg wer den in aanwezigheid van de directie e n vertegenwoordigers van het per soneel, 'enige werknemers gehuldigd in verband met hun 40- of 25-jarig jubileum. Tevens werd afscheid genomen van degenen, die op 1 Januari het bedrijf met pensioen hebben verl aten. aangeboden. Ook de heer Meliefste complimenteerde hen namens het personeel en stelde de heer De Bad, die lid is van de Personeelraad, na mens de andere leden een boek ter hand. Allereerst werd de heer A. School meester, die destijds in de bank- werkerij te werk werd gesteld, in 1948 tot voorman werd benoemd en sedert Augustus j.l. als onderbaas werkzaam is, ontvangen en door de directeur, de heer B. A. Hesselink, gecomplimenteerd. Deze dankte hem voor hetgeen hij in de afgelopen kwart eeuw in dienst der vennoot schap heeft gepresteerd, wees er op, dat de jubilaris door zijn vakman schap en ijver in zijn tegenwoordi ge functie kon worden aangesteld en overhandigde hem onder het uit spreken van goede wensen een en veloppe met inhoud. De directeur ir. J. P. Berdenis van Berlekom, onder streepte de woorden van zijn collega en verklaarde, dat door de benoe ming van de heer Schoolmeester tot onderbaas het bewijs geleverd is, dat de directie de goede krach ten in het bedrijf waardeert. Ver volgens werd de jubilaris gefelici teerd door de heren Den Hollander, Kunst en Lagendijk onder wier lei ding hij korter of langer werkzaam was of nog is. Eerstgenoemde bood hem namens de beambten een fraai cadeau aan. Als voorzitter- van'de Personeelraad wenste de heer P. Me liefste hem namens het gehele per soneel geluk. Nadat dë heer Schoolmeester een dankwoord had gesproken, werd een volgende groep van werknemers, die hun 25-jarig jubileum vierden, door de directie verwelkomd. Het waren de heren J. J. de Bad, A. W.. Louws, C. van Schelven, G. Siereveld, D. Sloover en J. Kluyfhout. D,e heer Hesselink wenste hen geluk en sprak ieder persoonlijk toe, daarbij hun verdiensten memorerende en hen dank zeggende voor hun arbeid. Ten slotte overhandigde hij ook deze he ren de gebruikelijke enveloppe. Zij werden vervolgens gefeliciteerd door hun afdelingschefs en naaste mede werkers, terwy'l geschenken werden Rijweg MiddelburgWest-Souburg WORDT VERMOEDELIJK EIND JANUARI TIJDELIJK VOOR VERKEER OPENGESTELD. Met de verbetering en verbreding van de verkeersweg tussen Middel burg en West-Souburg worden goede vorderingen gemaakt. Verwacht kan worden, dat nog deze maand de fun dering van de nieuwe rijweg gereed komt. Naar wij vernemen zal deze rij weg dan een half jaar voor het ver keer worden opengesteld, opdat de fundering (waarvoor de stenen van de voormalige weg werden gebruikt) behoorlijk kan worden ingereden. Daarna wordt de definitieve bestra ting gelegd. Momenteel is de rijweg reeds over een lengte van ruim 2500 meter van een fundering voorzien. Met de aanleg van de zogenaamde ventweg. welke parallel aan de rij weg is geprojecteerd, is men nog niet begonnen, wel echter met het verleg gen van leidingen. Nieuwe duikbootjagers krijgen provincienamen Vier in aanbouw te Vlissingen Thans zijn de namen bekend van de 12 nieuwe onderzeebootjagers, die voor de Nederlandse Marine in aan bouw zijn. Gebouwd worden bij de Rotterdamse Droogdok mij.: de Hol land en de Rotterdam; bij de Kon. Mij. „De Schelde": de Zeeland, de N. Brabant, de Limburg en de Utrecht; bij de Dok- en Werfmjj. Wilton Feye- noord: de Gelderland en de Overijssel en bij de Ned. Dok- en Scheepvaart- mij: de Friesland, de Groningen, de Drente en de Amsterdam. De grootste lengte van de schepen is 111.3 meter, de grootste breedte 11.30 meter, diepgang 3.8 meter, waterverplaatsing 2079 ton, machine vermogen 4500 p.k. en snelheid 33 mijl. De bemanning zal 258 koppen tel len, de bewapening bestaat uit 4 ka nons van 12 cm., 6 mitrailleurs van 40 mm. en onderzeebootafweermid delen. Ontruiming van twee Walcherse Ambonezenkampen Het Ambonezenwoonoord Grijps- kerke zal waarschijnlijk eind Ja nuari ontruimd worden. Het kamp zal daarna weer gebruikt worden voor de huisvesting van D.U.W.-ar- beiders. Het Ambonezenwoonoord Serooskerke (W) is reeds opgeheven. Oproerige Ambonezen naar andere kampen De tien Ambonezen, die op 29 De cember ongeregeldheden in het kamp te Grijpskerke veroorzaakten en in verband hiermede vier dagen in het Huis van Bewaring te Middel burg gedetineerd zijn geweest, zyn Donderdag per autobus naar andere delen van ons land overgebracht. Zij worden gehuisvest in kampen te Woerden, Barneveld en .Blokzijl.. - AANRIJDING TE BERGEN OP ZOOM. Donderdagavond botsten op de hoek AntwerpsestraatZuid Oost Singel te Bergen op Zoom twee auto's tegen elkander, respectievelijk bestuurd door de heer P. T. uit Goes en A. v. P. uit Ossendrecht. Beide wagens liepen nog al wat schade op, doch er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De ver keerspolitie stelde een onderzoek in en maakte daarna tegen v. P. proces verbaal op. MORSESLEUTEL HEEFT AFGEDAAN Goes centrum voor Zeeland Sinds enkele maanden is er op de Zeeuwse telegraafkantoren Goes, Mid delburg, Vlissingen en Terneuzen zo een en ander veranderd. Wanneer men een telegrammetje opgeeft, is er weinig van te bemerken, doch de tele graafambtenaren weten er meer van te vertellen.. De Morsetoestellen die zovele jaren blyde of minder blijde berichten in voor de leek onleesbare punten en strepen overseinden, hebben practisch afgedaan. Zy zyn ver drongen door de teletype-toestellen, knappe staaltjes van technisch ver nuft, die in minimum van tijd de telegrammen in leesbaar schrift op twee en vijftig kantoren hx het gehele land brengen. Dezer dagen is op het centraalkan- toor voor Zeeland te Goes, de instal latie van de omvangrijke apparatuur gereed gereed gekomen, zodat de di recteur van het P. en T.-kantoor, de heer J. Boerma, ons een blik vergun de in de gemoderniseerde „keuken" van deze dienst. Bij de fbnkelnieuwe machines deed het enig overgebleven Morsetoestel eigenlijk een beetje als een museum stuk aan, doch als verbinding met Den Bosch en de hierop geschakelde kantoren, bewijst het nog uitsteken de diensten. Thans vraagt echter de nieuwe te- letype-verbinding de aandacht. Niet alleen van een belangstellend kran tenman, doch ook van de buitenland se telegraafdiensten. Het teletype- net dat thans over Nederland is uit gebouwd, is namelyk een Nederlandse vinding, die na de kinderziekten te hebben overwonnen, prachtig vol- Aardenburg en Sluis in dikke duisternis Stroomvoorziening gestoord Tengevolge van blikseminslag is de electrische stroomvoorziening in een belangrijk deel van West Zeeuwsch- Vlaanderen Donderdagavond geruimen tijd gestoord geweest. Aardenburg en Sluis met omgeving zaten in het duister. Een filmvoorstelling, die te St. Anna ter Muiden gegeven zou worden kon niet doorgaan en Barend Zwerf- mans, die te Sluis een lezing hield, moest bij kaarslicht zijn hoorders be zig houden. Verwacht werd, dat in de loop van de nacht de storing zou worden opge heven. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Na een dankwoord van de jubila rissen moest plaats gemaakt worden voor de heer J. Boogaard, die zijn 40-jarig jubileum vierde. De heer Hesselink heette hem en zijn echt genote welkom en feliciteerde hem in hartelijke bewoordingen. Spreker vergeleek de vaak primitieve en moeilijke omstandigheden, waar on der de heer Boogaard zijn arbeid vroeger moest verrichten, met de te genwoordige automatische beitelin richting en bood hem een enveloppe met inhoud aan, onder het uitspre ken van de wens, dat de jubilaris tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd zijn taak op de zelfde wijze zal vervullen als tot dusver het ge val was. Mevrouw Boogaard ontving een bloemenhulde. Nog talrijke andere sprekers voer den het woord; nadat nog enkele cadéaux waren aangeboden, sprak de heer Boogaard een dankwoord. Alle jubilarissen zetten het feest in de .huiselijke kring voort. AFSCHEID VAN GE- PENSIONNEERDEN. Directie én vertegenwoordigers van het personeel namen later op de dag afscheid van degenen, die per 1 Ja nuari j.l. zijn gepensionneërd. Hun namen, met vermelding van het aan tal dienstjaren, luiden: J. J. C. Boel (44), Iz. Meliefste (44), A. de Kam (41), C. v. Moolenbroek (38), A. de Wijze (29), J. Baayens (28), en H.. F. Listing (24), terwijl de heer N. Jansen, die na 45 dienstjaren, reeds per 1 Jan. 1951 werd gepensionneerd, doch in verband met veel speciaal werk op verzoek der directie nog bijna negen maanden in 1951 assis teerde, thans ook definitief het werk zal beëndigen. De heer Hesselink richtte tot ie der persoonlijk het woord en dank te de scheidenden voor hun plichts betrachting en toewijding. Hij uitte de wens, aat zij nog lang van hun pensioen zullen kunnen genieten en deelde mede, dat van nu af aan alle gepensionneerden één middag per week bijeen kunnen komen om onder het genot van een gratis geschonken kopje thee, oude herinneringen aan hun Vitrite-tijd op te halen. Tevens zullen zy éénmaal per maand onder technische leiding een bezoek aan het bedrijf kunnen brengen. Vervolgens werd nog door chefs, bazen en collega's, alsmede door de voorzitter van de Personeelraad het woord gevoerd en spraken de schei denden dankwoorden, waarna met een handdruk afscheid van hen werd genomen. Advertentie Hoofdpijn De verplaatsing van de inspectie Post-Telegrafie DIT VOORJAAR VAN BREDA NAAR MIDDELBURG. Konden wij onlangs reeds berichten, dat besloten was de inspectie Zeeland en West-Brabant der Posterijen en Te legrafie van Breda naar Middelburg te verplaatsen, thans vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt, dit op 1 April a.s. te doen geschieden. Of dit mogelijk zal zijn, hangt er voorname lijk van af, of de gemeente Middel burg er spoedig in slaagt, woonruimte voor de employé's te reserveren. Als gevolg van de verplaatsing der in spectie zullen zich ongeveer twaalf gezinnen in Middelburg, vestigen. Het bureau van de inspectie wordt, zoals bekend, ondergebracht in dc tegen woordige ambtswoning van de direc teur van het P T.T.-kantoor te Middel burg aan de Lange Noordstraat boven het postkantoor. Dé inspectie der Posterijen en Tele grafie is ongeveer veertig jaar in Middelburg gevestigd geweest. Vroe ger bevond het bureau zich in een pand aan de St. Pieterstraat. Toen dit in de Meidagen van 1940 werd ver woest, verhuisde men naar een ander gebouw, doch men wérd hieruit door' de Duitsers verdreven. Daarna is de inspectie overgebracht naar Breda. JUBILEUM OP „VREDERUST". Donderdag herdacht de heer P. v. d. Kreeke. verpleger in het paviljoen 11 op de Stichting „Vrederust"-te Ber gen op Zoom zijn zilveren'diënstj übi- leum. In de morgen werd de .jubilaris en zijn familië in zijn woning gehuldigd. Namens het bestuur kwam dokter de Jonge de gelukwensen aanbieden wel ke vergezeld gingen van een geschenk in couvert. Namens het gezamelijke personeel werd hij toegesproken door de heer v. d. Mast en mej. Cordes, die een geschenk aanboden en een bloem stuk. Namens het personeel van het paviljoen 11 sprak broeder J. Schip per. 's Avonds om acht uur bracht de muziekvereniging „Euphonia", waar van de jubilaris 25 jaar lid is een se renade. Bovendien was er een fraaie bloemenmand. Ook het bestuur van vde afd. „Vrede rust" van de Bond van Overheidsper soneel, Waarvan de heer v. d. Kreeke voorzitter is, kwam 's avonds geluk wensen en een blijvend aandenken aanbieden. VOORNAMELIJK BUNKERBEDRIJF Verwerkte lading iets minder In het jaar 1951 is voortdurend duidelijker gebleken van hoe grote be tekenis de bunkerbedrijven voor de haven van Vlissingen zijn. Hier volgt een opgave van de aantallen schepen met de tonnage-vermelding die de haven van Vlissingen aandeden. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het jaar 1950. Bunkerschepen (olie) 1100 en 1.949.467 ton (828 en 1.531.441); bunker schepen (kolen) ISO en 352.968 ton (188 en 469.404); bijleggers 388 en 133.509 ton (622 en 176.976); maatschappij „Zeeland" 26 en 83.368 ton (23 en 68.954); reparatie-schepen 13 en 55.574 ton (3 en 22.088); ladende en lossende schepen 13 en 45.757 ton (81 en 93.487). Totaal zeeschepen 1670 en 2.620.643 ton (1695 en 2.362.350). Binnenschepen 1267 en 487.887 toifr (1437 en 464.941). Het bunkeren van olie nam belang rijk toe, doch het aantal schepen dat kolen kwam bunkeren was minder dan in het voorafgaande jaar. Dit is het gevolg van het feit, dat er gedu rende het eerste half jaar een schaarste aan kolen was. Gedurende de tweede helft "tem 1951 werd de toe stand meer bevredigend. Het aantal bijleggers, waaronder worden verstaan die schepen die de haven aanlopen voor andere doelein den dan lossen, laden, innemen of ontschepen van passagiers, bunkeren en repareren, liep belangrijk terug, hetgeen voor een deel valt toe te schrijven aan het feit, dat dergelijke schepen vaak van de gelegenheid ge bruik maken om te bunkeren en dan dus in een andere groep vallen.. DE ZEELANDBOTEN De Stoomvaart My „Zeeland on derhield ook in de zomer van 1951 weer een toeristendienst tussen Vlis singen en Folkestone. Zij gaf echter slechts 18 afvaarten in plaats van 23. Het toeristenverkeer tussen België en Vlissingen per schip was dit jaar veel groter dan in 1950. In totaal ar riveerden 113 van die schepen in Vlissingen, tegen 89 in 1950 en wel I 54 (20) in de buitenhaven en 59 (69) I in de Gemeentelijke vissershaven. Het aantal vervoerde passagiers was 27815 tegen 13096 in 1950. Behalve door de bovengenoemde schepen werd van de havens een druk gebruik gemaakt door schepen van de Marine, het Loodswezen en de Provinciale Stoombootdienst. Voor de marine arriveerde in 1950 Hr Ms „Jacob van Heemskerck" welk schip, tezamen met Hr. Ms „Fibres" ligplaats vond in de eerste binnenha ven. De Stoomvaart Mij „Zeeland" nam in 1951 haar nieuwe werkplaats in gebruik voor het onderhouden èn re pareren van haar schepen. In totaal werden daar 6 schepen behandeld. Het herstel van de vroegere aanleg plaatsen voor de schepen van de Mij „Zeeland" geschiedde niet. De bouw van de sluizen vond normale voort gang. Het melassestation aan de buiten haven was in 1951 nog beter bezet dan in 1950. Bovendien werd het in de zomermaanden gebruikt voor de opslag van gasolie. De loodsruimte kon ook in 1951 worden gebruikt voor de opslag van ca. 8000 ton tarwe. Het stuwadoorsbedrijf van de N.V. Haven van Vlissingen verwerkte in 1951 aan: Diversen 71799 ton-Cv. j. 90.637 ton); doet. De technici hebben een auto maat vervaardigd welke in Amster dam staat opgesteld. De twee en vijftig kantoren welke hierop zyn aangesloten, kunnen als bij de auto matische telefoon, elkaar recht streeks draaien. Eén druk op de toets van de teletype en de ambtenaar weet of hij met het juiste kantoor is verbonden. Hierna kan als op een ge wone schrijfmachine, het telegram worden overgeseind. De tekst komt dan gelijktijdig op een gegomd papierstrookje uit de ontvangende machine getippeld. Dit strookje kan zonder meer op een te legramformulier worden geplakt en aan de geadresseerde worden afge leverd. Dit geeft een grote vereen voudiging en werkt tevens sneller. Bovendien kunnen met deze automa tisch werkende machines byv. ook 's nachts telegrammen worden ver zonden naar kantoren welke gesloten zyn. Des morgens vindt men dan de diverse telegrammen prompt op de band. Hierdoor kan een opeenhoping van werk by de openingsuren voor komen worden. Hoe geperfection- neerd ook, heeft deze installatie na tuurlijk- toch een controleapparaat nodig. Lampjes geven aan of ae ma chine werkt dan wel gestoord is, het geen ook aan de andere zy'de van de lijn kan worden geconstateerd. Bo vendien worden van elk ontvangen en verzonden telegram op de diverse kantoren genummerde controle- strookjes opgeplakt, die des avonds met Amsterdam worden gecontro leerd. Mocht door een of andere tech nische storing een telegram „zoek" zijn geraakt, dan kan dit direct wor den geconstateerd. Momenteel be schikt men te Goes over drie telety pes, waarvan één voor het verzenden en twee voor het ontvangen van te legrammen. Er is echter nog meer veranderd op het kantoor te Goes. Met uitzon dering van Vlissingen en Middelburg, moeten 54 kantoren op Walcheren en Z. en N. Beveland, alsmede Sluis hun telegrammen over Goes laten lo pen. Ook de abonné in Middelburg, die zelf per telefoon een telegram opgeeft via K 09, krijgt aansluiting met Goes. Het doorgeven van al de ze telegrammen geschiedt per tele foon. Men beschikt hiertoe thans over vier moderne boxen, waar de telegrammen op de schrijfmachine worden opgenomen. Zo werkt P.T.T. verder aan de per- fectionnering van deze tak van dienst, alhoewel deze hoe langer hoe meer door de telefoon en telex ver drongen wordt. Terwijl er bijv. in Maart 1946 via Goes nog 11.400 tele grammen per maand werden ver werkt, is dit behoudens enkele uitlo pers in de Augustusmaanden, tot 3200 in December jl. teruggelopen. De service blijft echter voorop staan, terwijl deze modernisering natuurlijk ook de efficiëncy van dit bedrijf nog zal verhogen. Meer geld opgenomen dan ingelegd DE JAARCIJFERS VAN DE VLISSINGSE NUTSSPAARBANK In tegenstelling tot het voorgaande jaar heeft de Vlissiogse Nutsspaar- bank in 1951 méér geld terugbetaald, dan dat er werd ingelegd. Werd in 1950 441.629 méér ingelegd dan te rugbetaald, in het afgelopen jaar werd 2.745.031 ingelegd, doch 2.802.995 terugbetaald. Doordat ren te werd bijgeschreven 160.425), steeg het totaal tegoed echter van 7.738.262 tot 7.840.725. Het aantal rekeningen steeg van 15.604 tot 16.647. Wij geven hier nog enige détail- cyfers. Het schoolsparen had een bevredigend resultaat: in 1951 werd 20.092 ingelegd, in 1950 14.959. De inleg van de spaarbusjes bedroeg 21.972 20.332). Hoofdkantoor: inleg 1.913.100, terugbetaling 1.999.454, stijging tegoed van 5.816.236 tot 5.852.766; afhagl- dienst: Inleg 30,522, terugbetaling 26.568. stijging tegoed van 7..711 tot 11.779; Souburg: inleg 102.648, terugbetaling 103.889. stijging te goed van f 456.768 tot 462.764; Goes: inleg 497.650, terugbetaling 403.082. stijging tegoed v. 979.047 tot 1095.250; Wolphaartsdijk: inleg f 58.501, terugbetaling 63.489, stij ging tegoed v. 270.705 tot 271.398; Tei'neuzen: inleg 32.850, terugbeta ling 119.284 daling tegoed van 151.465 tot 66.377; afhaaldienst: inleg 19.564, terugbetaling 17.663, tegoed eind 1951 4.496; Zaamslag: inleg 56.830, terugbetaling 52.441, stijging tegoed van 32.100 tot 37.367; Axel: inleg 33.246, terug betaling 17.122, stijging tegoed van 21.633 tot 38..52ÜL OPENING NIEUWE SCHOOL TE GOES. Naar wij vernemen zal de tweede nieuwe achtklasslge lagere school in bouwplan Oost te Goes, op Woens dag 9 Januari a.s. officieel worden geopend. stenen 9279duizend (v. j. 5.292 dui zend); dakpannen 93duizend (v. j. 6duizend); gezaagd hout 743std. (v. j. 619 std.). Het feit dat de totale hoeveelheid verwerkte lading terugliep kan in hoofdzaak worden verklaard doordat aan het begin van het jaar de N.V. Provinciale Z. Electriciteits Maat schappij haar eigen losinstallatie voor kolen gereed kreeg, waardoor voor die N.V. ca. 20.000 ton minder kolen werden gelost. Bovendien kwam de fabriek van de fa. Muys en de Winter stil te liggen hetgeen een vermindering met 3600 ton ltoolas betekende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2