Ook in Oostende wordt er weinig ijle haring aangevoerd Condanbe) Ruimt Op B IJ N DE BEVELANDEN HADDEN EEN GOED FRUITJAAR BRESKENS KRIJGT EEN NIEUW VISMIJNGEBOUW GRIFFIER KANTONGERECHT TE ZIERIKZEE NAM AFSCHEID PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1952 GEEN MYSTERIEUZE VANGSTEN Er worden echter goede resultaten bereikt met een Duits net Zoals wij gisteren reeils meldden wordt er te Breskens gediscussieerd over do grote haringvangsten, die naar verluidt enkele Duitse vissers- schepen de haven van Oostende zouden binnenbrengen. Begrijpelijk is het dat daarover allerlei veronderstellingen en gissingen de ronde doen, want zo peinst men rond de Breskense haven hoe ter wereld is het moge- lult, dot de Duitsers goede resultaten bereiken, terwijl de vangsten over net algemeen laag zijn. „Zij werken vast en zeker met een net, dat electrische stralen uitzendt", zegt de een, maar een ander betoogt met klem dat een geperfectioneerd echolood de oorzaak van het Duitse succes is. Zo zijn de veronderstellin gen niet van de lucht, waarbij de waarheid in een sfeer van geheimzin nigheid verborgen blijftDie Duit sers zullen werkelijk niet vertellen met welke apparaten ze werken, al dus de opinie, maar toch zou je moe ten proberen achter het geheim te ko men. En dan laat men de fantasie graag de vrije teugel, hoewel er nie mand is die ernstig blijft: „Naar Duitsland gaan en je daar bij die lui als knecht verhuren, dan kom je het wel te weten...". Maar er zijn nog be tere middelen, meent een tweede en hij adviseert een stevig glas te gaan drinken met een van de scheepslui. „Dan wordt-ie sentimenteel en laat-ie beslist wel wat los...". In deze trant wordt dan verder g:eborduui'd, zonder dat men evenwel de kem van het probleem benadert. IN OOSTENDE Wij hebben ons in verbinding gesteld met Oostende, teneinde toch iets meer over dit haringmysterie te vernemen, Span paarden veroorzaakte aanrijding Woensdagmorgen vroeg is de auto van aannemer S. uit Zierikzee op de Slaperdijk nabjj Serooskerke in bot sing gekomen met een jeep. S., die uit de richting Zierikzee kwam, dim de zijn lichten, omdat van de richting Burgh een jeep naderde Het toeval wilde, dat er juist een span paarden op de dijk stond. S. ontdekte de die ren te laat en probeerde nog, door naar links te zwenken een aanrijding te voorkomen. Daarbij kwam de auto in botsing met de jeep. Er werd vrij aanzienlijke schade aangericht. S. moest met een g'ebroken been naar hét ziekenhuis te Noordgouwe ver voerd worden. De bestuurder van de jeep kwam met de schrik vrij, maar een andere inzittende van dit voer tuig liep vrij ernstige verwondingen aan hét hoofd op. Advertentie, MIDDELBURG Molstraat 7 Telefoon 2092 Het Zuid-S!ee Eerdaags begint aanleg van waterleiding i (Vervolg van pag. 1) DE UITGIFTE VAN DE BEDRIJVEN. In de eerste helft van 1952 wordt be kend gemaakt, dat gelegenheid wordt geboden zich als candidaat-paehter aan te melden. Dan wordt de minister van Financiën voor het probleem gesteld, aan welk gegadigden een bedrijf moet worden verpacht. De Zeeuwen zullen waarschijnlijk het grootste aantal ge schikte candidaten leveren. Momen teel leven bij de Staat geen plannen om zijn eigendommen in het Zuid- Sloe te vervreemden. Verwacht wordt, dat deze polder een afzonderlijk wa terschap wordt. Op het ogenblik zijn wegen en waterlopen nog in beheer bij het Rijk. De Zuid-Sloepolder wordt nu ook verder aangekleed. Met de Waterlei dingmij. Zuid-Beveland is een contract getekend over de aanleg van waterlei ding. Eerdaags wordt begonnen met het graven van de sleuven, waarin de eterniet- en plasticbuizen worden ge legd. Onvoorziene omstandigheden •voorbehouden krijgt de polder ook stroom. Water en electriciteit vragen nog eens een bijdrage van f 150.000 van de Dienst der Domeinen. Met de stichting van elke boerderij voor de bedrijven van 3042 ha. is een bedrag van een ton gemoeid (gebouwen, er ven, water en stroom). De erfbeplantingen zijn ook in het plan opgenomen. De afdeling Land schapsverzorging van Staatsbosbeheer heeft een afzonderlijk plan opgemaakt voor de beplantingen in en om de pol der. Wij vernemen voorts nog, dat het Noord-Sloe binnen drie a vijf jaar rijp voor bedijking is, hetgeen uiter aard niet wil zeggen, dat dan ook reeds met dit werk wordt begonnen. De grond, die hier gewonnen kan wor den, zal van Iets mindere kwaliteit zijn: minder slib, meer zand. Het nog niet ingedijkte gedeelte van het Zuid- Sloe (ten Zuiden van de nieuwe pol der) zal vermoedelijk over 10 a 12 jaar rijp voor inpoldering zijn. doch daarbij sneuvelde onder de nuch tere feiten, alle geheimzinnigheid: „Er zijn hier geen Duitse visserssche pen! zei de man in Oostende, „be richten over grote vangsten zijn alle maal uit.de lucht gegrepen Een sterkere ontkenning was wel niet mogelijk en daarom haastten wij ons om te informeren, hoe dan toch wel die geruchten in de wereld waren gekomen. En ook dat werd uitgelegd. Er zijn in Oostende namelijk twee broers, zo vertelde onze zegsman, die een speciaal net hebben aange schaft van Duitse makelij en daar mede bereiken zij bijzonder goe de resultaten. Het is een net van dubbele af metingen en het bezit een grote opening. De hoogte bedraagt on geveer tien meter en het moet "door twee schepen gesleept wor den. De Oostende 283 en de Oost ende 156, die samen met het net werken, vangen daardoor meer haring dan de andere vissers, maar daarbij mag niet uit het oog verloren worden, dat de vangst door twee gedeeld moet worden, omdat er immers twee schepen met één net varen...... Volgens onze zegsman is er géén sprake van electrische stralen of van een geperfectioneerd echolood. Wel is echter gebleken, dat met het. laat ste apparaat goede resultaten wor den behaald, hetgeen ook in Breskens is gebleken, o.a. uit de opbrengsten van de hier gestationeerde Urkers, Deze schepen brengen meer haring binnen dan de Bressiaanders, hetgeen een Urker onlangs tegen een collega uit Breskens deed opmerken: „Het echolood is myn beste kameraad". De kosten van deze apparatuur zijn ech ter bijzonder hoog en de financiële omstandigheden van de vissers helaas niet al te rooskleurig, zodat het niet waarschijnlijk is, dat de Breskense vissers op grote schaal zullen over gaan tot aanschaffing van dit moder ne hulpmiddel. CIJFERS SPREKEN DUIDELIJKE TAAL Vooral klein-fruit-prijzen smaakten „zoet" Een slordige vier en een kwart milliocn gulden meer, of iii kilo's uitge drukt, een hogere opbrengst van ruim acht millioen kg groot fruit en een half millioen leg klein fruit, was het resultaat, waarmee de Bevelandse fruittelers hun moeiten en zorgen in het afgelopen fruitjaar beloond zagen. Vanzelfsprekend is dit niet allemaal winst, want by de gestadige uitbrei ding in oppervlakte en de verdere styging van de onkosten was éen grotere financiële opbrengst ook wel gewenst. Niettemin mag, mede na de aan vankelijk min of nieer pessimistische verwachtingen, van een goed fruit jaar gesproken worden. De cijfers van de drie Bevelandse veilingen spreken te dien opzichte duidelijke taal. Afgerond werd er niet minder dan 34.4 millioen kg. groot fruit aan deze veilingen aange voerd, tegen 26 millioen kg. in 1950. De appels gingen hierbij aan 'de kop met ruim 22 millioen kg. (v.j. bijna 16 millioen). Hierop volgden de pe ren met ruim 9 millioen (7.6 mil lioen), pruimen 2.5 millioen (2-1 mil lioen) en kersen 471.000 kg. (463.000 '"TO De middenprijzen liepen ook om hoog van 23 in 1950 tot 30, nl. voor de appels van 24 op 28, peren van 33 op, 35, kersen van 50 op 53. De mid- denprys van de pruimen bleef gelijk aan het vorig jaar, nl. 27 cent. Èr waren medio December van deze oogst nog 3.865.000 kg. appels en 1.075.000 kg. peren van telerszijde in de koelhuizen e.d. opgeslagen. KLEIN FRUIT. De totaalaanvoer van het klein fruit op de drie Bevelandse veilingen was ongeveer vier en een kwart mil lioen kg. tegen drie en driekwart millioen kg. in 1950. De aardbeien le verden hier wel de grootste bijdrage voor een grotere oogst met 1.267.691 kg. tegen 945.157 kg. in het voor gaande jaar. De oogst van kruisbes sen steeg van 1.083.267 tot 1.197.605 kg., de rode bessen van 712.160 tot 772.461 kg., de frambozen van 85.397 tot 108.195 kg. en de bramen van 294.121 tot 320.094 kg. De zwar te bessen liepen echter 'terug van 622.785 tot 585.415 kg. Veel belang rijker dan de hogere kilo-opbreng- stén was voor de kleinfruittelers nog de stijging van de prijzen. De mid- De heer G. van Nederveen jubileerde 45 JAAR BESTUURSLID TECHNISCHE- EN MACHINISTEN- SCHOOL MIDDELBURG. De voorzitter van het bestuur der Technische- en Machinistenschool te Middelburg, de lieer G. van Neder veen, heeft dezer dagen zijn 45-jarig jubileum als bestuurslid gevierd in een zeer geanimeerde bijeeenkomst in de Caljouwzaal der school. Daarbij waren de leden van bestuur en van het personeel met hun dames, de klas severtegenwoordigers en de Ambonese band aanwezig. Nadat de jubilaris en mevrouw Ne derveen tussen een erehaag van leer ling-machinisten door in het school gebouw waren gearriveerd, werden zij toegesproken door de directeur, de heer E. Visscher, die er op wees, dat het slechts weinigen gegeven is een 45-ja rig jubileum als bestuurslid van een school te vieren. Hij haalde oude herinneringen op, schetste de groei van de school en sprak welgemeende dankwoorden, waarna mevrouw Van Néderveen bloemen en het echtpaar een fraaie, op de school vervaardigde electrische kachel werden aangeboden Andere hartelijke toespraken waren van de secretaris-penningmeester van het schoolbestuur, de heer S. Caljouw, die namens dit bestuur de jubilaris een étui -met schrijfgereedschap en mevrouw Van Nederveen een boek aanbood, van de leerlingen Marcus, Geleijns, Milh en Walraven, die even eens geschenken overhandigden en van de directeur der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, de heer B. G. Schermers. De heer Van Nederveen sprak tenslotte een dankwoord. Nadat de heer Visscher het meer officiële ge deelte van de samenkomst had geslo ten, bleef mén nog enige tijd in ge zellige sfeer bijeen. denprijs liep van 55 tot 75 ct. op. Voor de aardbeien liefst niet minder dan van 59 tot 102 ct. De kruisbes sen liepen terug van 49 tot 43, de rode bessen lcwamen van 28 op 32, de zwarte bessen van 70 op 112, de frambozen van 88 op 125 en de bra men van 92 op 114 ct. Totaal kwam men zo op 'n bedrag van 10.324.727 voor het groot fruit en 3.215.495 voor bet klein fruit, of tezamen 13.540.222. Over 1949 waren deze cijfers resp. 7.437.232, 2.257.266; 9.694.548 en in 1950: 7.193.215, 2,089:501 en 9,247.486. DE LEUZE VOOR 1952 Constante kwaliteit deed Cabaliero en blijft de leus voor 't jaar waaraan we nu beginnen voor '52 deze wens Het geve U constant van voorspoed en geluk Uw deel met gulle hand Personenauto uit Borssele vloog uit deliocht Ongelukkig begin van het nieuwe jaar Op Nieuwjaarsmorgen rond tien uur ging de familie Lambregtsen uit Bors sele per auto naar Oostelijk Zuid- Beveland. Aan het eind van de Mon- sterweg bij de Westeindsedijk, juist op de grens van Borssele, vloog de wa gen, welke bestuurd werd door P. Slabbekoorn, uit de bocht en kwam op een langs de weg gelegen stuk land terecht. De heer L. en de bestuurder liepen hierbij vrij ernstige verwondingen aan het hoofd op, terwijl de drie kinderen van de fam. L. enige schrammen be kwamen. Mevr. L. kwam met de schrik vrij. Nadat dokter Folmer de gewonden in het nabijgelegen café van de Wed. P. Remijn had verbonden, konden allen naar buis worden ver voerd. De auto werd zwaar gehavend. Gevaarlijke vloeistof gedronken Het knaapje M. G. te Oosterland vond met zijn vriendje brj de brug over de Geulle een fles met vloeistof, waarschijnlijk loog. De 8-jarige jon gen was zo onvoorzichtig er een slok uit te nemen met het gevolg, dat hij ineenkromp van de pijn. Dokter Vleugels Schutter achtte onmïddel- lyke overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. Het andere knaap je verbrandde zijn lippen. Reeds een eend met kuikens In een der vijvers van de eenden kooi van baron Schimmelpenninck van der Oye te Oosterland, ontdekte de kooibaas een eend, die reeds kui kens bezat. Dit is wel een grote zeld zaamheid in deze tijd van het jaar. Eeuwenoude boom in Bruinisse geveld Een eeuwenoude kastanjeboom op het Kerkplein te Bruinisse is op de Oudejaarsdag geveld. Ongeveer twee honderd jaar geleden was de boom geplant tijdens een kermis. Men meende destijds namelijk, dat de ker mistenten de kerkgang belemmerden. AANBESTEDING. Namens de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaa t in de di rectie Zeeland werd te Middelburg aanbesteed het onderhouden van het Nederlandse gedeelte van het kanaal van Terneuzen met bijkomende wer ken, alsmede van Rijksweg nr. 81 Goes—-HoedekenskerkeTerneuzen —Sas van Gent—Grens, gedeelte TerneuzenBelgische grens gedu rende 1952 in drie percelen en in massa volgens bestek nr. 36, Voor het gehele werk, dus in massa 'waren er vier inschrijvingen, waarvan de hoogste was P. J. de Bourgraaf uit Wemeldinge met 398.300 en de laagste was de aannemersfirma F. A. Smets uit Hardinxveld met 389.700. Alleen voor perceel 2 en 3 was in geschreven door het aannemersbe drijf W. J. de Bruijn uit Terneuzen met 290.000. Koopjes voor mensen die eisen stellen! Geen ramspartijen, maar artikelen in het betere genre. Huiskamers, slaapkamers, bankstellen, bedden, dekens, karpetten, vast tapijt, lopers, gordijnstoffen, vitrage, enz, nu tegen sterk verlaagde prijxen. NGINRICHTING NIEUWÉ BINNENWEG 288-290-292-294 ROTTERDAM Te beretken mei 8iH. 14. IS- 1-7 DE EERSTE INDRUK Ontwerp van architect Van Ravensteijn uit Utrecht In Breskens wordt sedert de verwoesting de vis gemynd in een houten noodgebouwtje, dat eerstdaags „van ouderdom en moeheid in elkaar zal zakken", zoals burgemeester J. A. Eekhout van Breskens het uitdrukte, toen wij hem om enkele inlichtingen vroegen over de nieuwe vismyn. Een nieuw gebouw is daarom geen overbodige luxe en het is begrijpelijk, dat iedereen in Breskens, die met de visserij te makèn heelt, met verlangen uitziet naar de dag, waarop de nieuwe mijn gereed zal komen. Zover is het echter nog niet, want eerst moet de Rijkswaterstaat in de haven een damwand aanbrengen langs de plaats, waar het gebouw komt te staan en voorts moeten ook de za ten in de haven worden weggebag- gerd. „Waarschijnlijk begint Water staat binnenkort met deze werken", vertelde ons de burgemeester, „zodat de bouw van. de mijn inmiddels aan besteed kan worden. Ik reken er op, dat het gebouw omstreeks Augustus- September van dit jaar gereed komt". Dan behoeft niemand meer bang te zijn, dat de oude houten mijn op een kwade dag boven de hoofden van de vissers en handelaren in elkaar zal zakken, want dan wordt er gemijnd in een prachtig nieuwe hal, die mooier en beter zal zijn dan de mijn ooit voor de. oorlog is geweest. Architectonisch was het gebouw toen geen schoonheid, („vier muren plus een dak" aldus de burgemeester). Destijds stond de mijn op de Oostelijke havendam,-doch thans wordt.zij niet ver van de aanlegplaats van de provinciale boot gebouwd. „Dat legt ons verplichtingen op", meende burgemeester Eekhout, De „Philippe L.D." kwam met sleepboothulp vlot Ligt op Vlissingse rede In de nacht van Dinsdag op Woens dag is, zoals wij reeds gemeld hebben, om omstreeks half vier het Franse m.s. „Philippe LD", malende 5800 ton en behorende aan de rederij Louis Drey fus en Cie. te Parijs, op de Schelde ter hoogte van de „Schone Waardin" bij Ritthem ten Oosten van Vlissingen op de dijk gelopen.' Het schip, dat op weg was naar Ant werpen, was buitengaats Vlissingen stuurloos geraakt en verzocht om sleepboothulp. Deze hulp kon evenwel niet vlug genoeg worden verleend, waardoor het schip op de dijk liep. Inmiddels waren echter de sleepboten „De Schelde" en „Adrien Letzer", bei de uit Vlissingen, uitgevaren om te trachten het schip los te krijgen. Ook uit Antwerpen waren sleepboten on derweg. Met behulp van zeven sleepboten is de „Philippe LD" Woensdagavond om half zeven tijdens hoogwater vlot ge- kómen- De assisterende sleepboten wa ren: „De Schelde" en „Blankenburg" van L. Smit en Co., Rotterdam en de Belgische sleepboten „Directeür Ger- ling", „Michel Gerling", „Fred Ger- ling", „Georges Letzer" en „Adrien Letzer". Het schip is op de rede van Vlissin gen voor anker gegaan. Vanmorgen (Donderdag) zal de schade worden onderzocht en men verwacht, dat het schip omstreeks twaalf uur in de mid dag zijn weg zal vervolgen, vermoe delijk naar Rotterdam of Antwerpen. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van de heer P. van den Hoek te Duivendijke is mond- en klauwzeer uitgebroken. Vele waarderende woorden Woensdagmorgen werd te Zierikzee een buitengewone zitting van het kantongerecht te Zierikzee gehouden, waarin mr. E. Overbosch afscheid nam als griffier en plaatsvervangend kantonrechter te Zierikzee. Achter de groene tafel waren gezeten de kantonrechter jhr. mr. H. H. G. Ver- spyck, de Ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. P. M. Schenkenberg van Mierop, de griffier, mr. E. Overbosch, de waarnemend griffier, M. M. de Raat en de deurwaarder, G. van Duin. Verder woonden de plechtigheid bij, de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, de advo caten mr.. C. J. B. du Croo en mr. K. A. Keuning, de oud-griffier mr. C. F. M. de Witt, de heer J. Vriesendorp van Renesse, oud-voorzitter van de huur-adviescommissie, de heren H. C. van de Zande en P. L. Krepel, leden van de pachtkamer, de adjudant van de rijkspolitie, L. Kouwen en de adju dant van de gemeentepolitie Chr. van Ast, de notarissen M. C.. van den Bout en P Heering en J. Klaassen. De kantonrechter, de heer Verspijck, herinnerde er aan, dat toen de heer Overbosch 5% jaar geleden zijn ambt aanvaardde, hy zich in het ci viele recht opnieuw moest inwerken. Spr. had de grootst mogelijke be wondering voor de wijze waarop de heer Overbosch als plaatsvervangend kantonrechter hem verving.. De samenwerking was ideaal, Uw benoeming, zo besloot spreker, aan het eerste klasse kantongerecht te Zwolle, als griffier, moet U zien als blijk van waardering van regerings wege. Daarna sprak mr. Schenken berg namens het openbaar ministerie. Spr. vond het jammer, dat de heer Overbosch vertrekt, daar hij een bre de kijk op de bevolking had. Mr. C. J. B. du Croo als oudste kantonrechter-plaatsvervanger en ook namens de balie, stipte aan zijn snelheid en voortvarendheid. Notaris M. C. van den Bout sprak mede namens zijn collega's waarde ring uit voor het leggen van het juis te contact tussen het kantongerecht en de notarissen. De waarnemend griffier M. M. de Raat, zegde dank voor de prettige, vertrouwelijke verhouding, waarbij nimmer de vrolijke noot ontbrak. De heer H. C. v. d. Zande sprak namens de pachtkamer waarderende woorden. De deurwaarder G. van Duin be lichtte het opvoedkundig element, dat steeds in zijn rechtspraak aanwezig is, en herinnerde aan de reizen per auto naar de „overzeese gebieden", wanneer het zitting te Tholen was. De heer J. Vriesendorp had als voor zitter van de huur-adviescommissie met schroom zijn functie aanvaard, maar deze schroom was verdwenen toen hij contact kreeg met de secre taris mr. Overbosch, die op buiten gewoon prettige en kundige wijze van advies diende. Mr. Overbosch dankte alle sprekers voor de vriend schap en waardering hem bewezen. Spr. bracht ook dank aan zijn Vrouw, die hem trouw terzijde stond. „want het betekent, dat de vismyn vrijwel het eerste gebouw van Bres kens is, dat een vreemdeling in het oog krijgt als hij van de steiger komt. Daarom moet de vormgeving volko men verantwoord zijn". Welnu de burgervader van dit be drijvige dorp heeft er voor gezorgd, dat de eerste aanblik van Breskens een goede zal zijn, een impressie die bovendien zal harmoniëren met de laatste indrukken, die de reiziger van Vlissingen heeft ontvanger!. Het nieuwe gebouw is namelijk ontworpen door architect van Raven steijn uit Utrecht, die ook de schep per is van het Vlissingse station. Deze heeft uit architectonisch oogpunt een geslaagd ontwerp gemaakt, dat boven dien voldoet aan de technische eisen, die een vismijn nu eenmaal stelt. Over deze eisen is overleg gepleegd met or ganisaties van vissers en handelaren en daarbij zijn alle partijen geheel be vredigd. „Er is geen wanklank ge hoordaldus de burgemeester. Het gebouw krijgt een lengte van 33 meter en een breedte van 12 me ter. Behalve een mijnhal zal het een kantoor, alsmede een aantal boxen bevatten van ruim 5 bij 5 meter, die door de handelaren gebruikt kunnen worden voor de opslag van kisten enz. Deze boxen hebben uitgangen naar buiten en een verbinding naar de mijnhal. De veilingklok, die zich thans in de oude mijn bevindt en betrekke lijk nieuw is, zal ook. in het nieuwe gebouw worden aangebracht. Tussen vismijn en havenkant komt een straat van ongeveer zeven meter. Een nieuw gebouw! net dunkt ons, dat na de ingebruikneming de vang sten van de Breskense vissers wel met sprongen omhoog zullen gaan. Welke vis zou zich niet graag laten veilen in een dergelijke omgeving? Daarom zullen zij zich ongetwijfeld verdrin gen voor de netten van de vissers uit „St. Caecilia" uit St. Jansteen naar Scandinavië Medio 1952 zal het gemengd koor „St. Caecilia" uit Sint Jansteen, dat reeds verscheidene malen in Neder land cn België voor dc radio optrad, een trip naar Noorwegen, Zweden en Finland maken. Het koor zal optre den in de grote steden van deze lan den. Mossélexport van Bruinisse niet groot In de week van 23 tot 29 Decem ber 1951, was de mosselexport te Bruinisse van bescheiden omvang. Van de Waddenzee werd door Brui- nisser kwekers niets aangevoerd, terwijl in verband met de feestdagen en het daarop volgende stormachti ge weer, ook de verzending van Zeeuwse mosselen niet groot was. Er werden 1125 tonnen Zeeuwse mosse len te Tholen en Yerseke afgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2