PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politieke commissie V.N. weer aan het werk getogen Li Tien bedrijven in het Zuid-Sloe worden dit jaar verpacht D£ BILT Kantlijn Vandaag NEDERLAND MAAKT DE HANDEL IN VIS MET BELG1E VRIJ 195e Jaargang - No. 2 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. tLn Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Jan. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3 ïng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; TerneuzenJSrouwerlJ^ RESOLUTIE VAN ELF STATEN Sowjet-Unie doet ook in het nieuwe jaar niet mee De politieke commissie der Ver. Naties beeft Woensdag, na een reces van tien dagen, haar werkzaamheden hervat. Zij begon met het in be handeling nemen van een door elf staten ingediende resolutie, waarin steun wordt gegeven aan voorstellen van de commissie voor het bestu deren van gemeenschappelijke, door de Ver. Naties te nemen maatrege len, „om de kansen op oorlog te verminderen". De elf indieners zijn: de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Australië, België, Turkije, Frankrijk, Joego-Slavië, Brazilië, Canada, de Philippjjnen en Venezuela. De Sowjet- Unie heeft reeds verklaard de voorstellen der commissie „in strijd met het handvest" te achten, daar zjj niet voorzien in inschakeling van de Veiligheidsraad, waar Rusland en de andere grote mogendheden over het recht van veto beschikken. In de resolutie worden alle staten leden der Ver. Naties verzocht strijd krachten in gereedheid te houden om aan een aanval het hoofd te kunnen bieden en om het opgeven van mili taire deskundigen, die technische ad viezen kunnen geven. De commissie voor het bestude ren van collectieve maatregelen heeft een rapport bij de politieke commis sie ingediend, waarin wordt voorge steld: le het instellen van een inter nationaal vschaduw"3eger om weer stand te bieden aan agressie; 2e een stelsel van economische maatregelen, dat ten doel heeft een aanvaller te blokkeren; 3e diplomatieke en poli tieke sancties, om te verzekeren dat een land, dat een oorlog is begonnen, geheel van de rest van de wereld wordt afgesneden. De Amerikaanse afgevaardigde Ben Cohen meende, dat het plan een improvisatie", zoals bij het uit breken van de Koreaanse oorlog, zal voorkomen. De Australische Hood zeide, dat de indieners van de resolutie niet de Veiligheidsraad op zij wilden duwen. Dit lichaam had zijns inziens echter bewezen niet al tijd te kunnen werken. Volgens de Zweedse vertegenwoor diger Vougt wordt in het rapport niet duidelijk genoeg naar voren gebracht dat de leden der Ver. Naties zich Litwinof ovei leden Oud-minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie Het Bureau Oogstvoorziening staat j de laatste tijd nog al eens in de belangstelling en de naam Zee land wordt ermee in verband ge bracht. Uit de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede j Kamer over de Landbouwbegroting .1952 blijkt namelijk, dat vele leden wat meer wilden weten over de werk zaamheden der ambtenaren van dit bureau in de winter en over het werk van het bureau in Zeeland. De minister antwoordde, dat de ambtenaren in de wintermaanden hun administratie in orde maakten en voorbereidingen troffen voor het ko mende oogslseizoen. Moeilijk zal men zich, wat dit gedeelte van het ant woord aangaat, in kunnen denken, dat er een half jaar nodig is om een ad ministratie op orde te brengen. En voor de hand ligt de vraag, of de voor bereidingen voor het werk bij de nieuwe oogst nu reeds doeltreffend kunnen worden getroffen. Wat weet men van de omvang van de oogst, van de arbeidsmarkt, van de weersge steldheid in de komende zomer Maar vooruit. Laat ons aannemen, dat de complete staf er inderdaad een half jaar druk mee is. Nu evenwel het werk in Zeeland. Het Bureau Oogstvoorziening heeft een ambtenaar in volledige dienst, die tevens plaatsvervangend in specteur voor het Zuiden is. Daar naast is er een functionaris beschik baar. die wordt ingeschakeld als dat nodig is en in de drukke vijf a zes maanden inderdaad een volledige dag taak heeft. De personele en materiële kosten bedragen resp. f 6100.en f 8100.aldus de Memorie van Ant woord, die ter illustratie nog enkele gegevens bevat over de activiteit van het bureau in 1950. Er werd toen 7000 mandagen met Oogstcolonnes gewerkt, terwijl de regeling met subsidie op vervoer betrekking had op 12.400 mandagen. Er werden toen 700 h.a. bewerkt, practisch geheel bij enkele 'grote bedrijven. De gegevens over 1951 bevatte de Memorie van Antwoord niet. In het voorbije seizoen werd slechts twee a drie maanden met colonnes gewerkt en bewerkt werden slechts 160 h.a. Gemiddeld waren slechts 20 arbeiders gedurende 3 maanden werkzaam en 45 gedurende het gehele seizoen bij en kele grote bedrijven. Deze cijfers wijzen op een zeer sterke inkrimping van de werkzaam heden van het Bureau Oogstvoorzie ning en dit doet de vraag rijzen, of een post voor Zeeland alleen van f 14.200 voor personele en materiële uitgaven wel verantwoord is. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn dc Zeeuwse landbouworganisaties van oordeel, dat het Bureau Oogst voorziening in Zeeland eigenlijk geen taak meer heeft. Slechts enkele gro te bedrijven profiteren ervan. Zij hou den een kleinere kern van vast per soneel in dienst, dan zij zonder het Bu reau Oogstvoorziening zouden moeten doen en dreigt het met de oogst mis te lopen, dan trekken zij, ten dele op kosten van het rijk, arbeiders aan, die zij later weer af kunnen vloeien. Het Bureau Oogstvoorziening heeft in de eerste jaren na de oorlog goed werk verricht. Thans is de behoefte eraan evenwel vervallen. De land bouworganisaties zouden het werk zeer goed voor hun rekening kunnen nemen; 7 Vanzelfsprekend tracht het Bureau',Jzich te handhaven. Maar het kunstmatig in leven houden van in stellingen, die geen reden van be staan meer hebben, lijkt ons uit den boze. Woensdagmorgen heeft Radio-Mos kou bekend gemaakt, dat na langdu rige ziekte de vroegere Sowjet-Rus- sische minister van buitenlandse za ken Litwinof op 31 December is overleden. Litwinof, die 75 jaar oud is gewor den. was van 1929 tot 1939 minister van buitenlandse zaken. Van 1941 tot 1943 was hij Russisch ambassadeur ir. de V. St. en Cuba en van 1943 tot 1946 plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. B\j het uitbreken van de Russische revolutie was Litwinof diplomatiek agent in Groot-Brittannië, waar hij i in hechtenis werd genomen als gijze laar voor de Britse agent in Moskou, Bruce Lochart. Later werden zij te gen elkaar uitgewisseld. Woensdag is Litwinof, de vroege re Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, te Moskou be graven. Zijn weduwe leidde de stoet van treurenden. De dragers van de baar werden geleid door de plaats vervangende minister van buiten landse zaken Gromyko. Orkaan in Oceanië eiste vele slachtoffers. Volgens in Auckland (Nieuw Zee land) ontvangen berichten zijn op Kerstdag door een orkaan, die liet eiland Epi (Nieuwe Hebriden) teis terde, bijna 100 inboorlingen ver dronken. De storm heeft huizen en tuinen geteisterd en twee barkassen van de Presbyteriaanse missie ver nield. Pleven stelde weer eens de vertrouwenskwestie Donderdag beslissing De Franse premier Pleven heeft in de nationale vergadering de vertrou wenskwestie gesteld op het ontwerp van wet voor het begrotingseven wicht, Donderdagmiddag zal over de ze kwestie worden gestemd. Te voren had de minister van fi nanciën Mayer verklaard, dat Frank rijk in 1951 30 procent van zijn be groting had besteed voor militaire uitgaven en dat zonder buitenlandse hulp het land niet in staat was de wederopbouw te bekostigen, zich in Europa te bewapenen en een oorlog in Indo-China te voeren. De commissie voor financiën had uit het wetsontwerp een clausule ge schrapt, die de regering toestaat bij decreet in de genationaliseerde indu strieën en de sociale verzekeringen bezuinigingen door te voeren. Tevens had de commissie de meeste van de nieuwe belastingen, die 160 milliard franc moeten opbrengen, verworpen zonder andere belastingen in plaats hiervoor voor te stellen. moeten neer leggen bij de beslissin gen van de Veiligheidsraad. Indien er echter een besluit door de algemene vergadering wordt genomen, behou den de leden het recht om te beslis sen of zij zullen deelnemen aan de uitvoering van de maatregelen. Daar om is Zweden voorstander van een collectief veiligheidssysteem op ba sis van uitspraken van de Veiligheids raad. De Britse afgevaardigde Joyn Coul- son achtte het, vooral met Korea voor ogen, een verstandige voorzorg om collectieve maatregelen te over wegen. De vergadering werd verdaagd tot Donderdag. Dan zal de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky het woord voeren. Nieuw voorste! voor uitwisseling van krijgsgevangenen Man tegen man en de rest tegen burgers Woensdag hebben de geallieerden te Pan Moen Djon voorgesteld de krijgsgevangenen op basis van man tegen man uit te wisselen. Eerder hadden de communisten voorgesteld de gevangenen collectief uit te wis selen. Het geallieerde voorstel voorziet in eerste aanleg in een uitwisseling van de krijgsgevangenen op basis van man tegen man. De dan overblijvende krijgsgevangenen zouden tegen bur gers worden uitgewisseld. Tenslotte zouden'alle Koreanen, die te kennen geven zich in Noord- of Zuid-Korea te willen vestigen, naar het gebied hunner keuze worden teruggevoerd. Alle krijgsgevangenen, die niet naar dat gedeelte van Korea, waar zij i perken van ^en aantal postautodien- vandaan komen, wensen terug te ke- sten, wanneer langs een bepaalde ren, zouden op erewoord worden vrü- route ook openbare vervoersdiensten gelaten; zij moeten beloven niet lopen, meer aan een strijd in Korea te zullen deelnemen. Vertegenwoordigers van =r-= het internationale Rode Kruis zou den alle krijgsgevangenen en burgers man voor man ondervragen naar hun wensen met betrekking tot het ge bied waar zij zich willen vestigen. De geallieerde legerleiding maakte later melding van een uitlating van de Noord-Koreaanse generaal Lee Sang-Tsjo, die zou hebben gezegd dat de communisten „uit politieke over wegingen" niet konden instemmen met bepaalde delen van het voorstel der verbondenen; zij zouden o.a. van mening zijn dat de uitwisselingen van militairen en burgers afzonderlijk moeten geschieden. De bijeenkomst van de sub-com missie voor toezicht werd na 55 mi nuten verdaagd tot Donderdag, vol gens een woordvoerder van de V.N., zonder enig merkbare verandering in de impasse over de vliegvelden. Het Noorse vrachtschip „Frameggen" (2086 ton), is anderhalve kilometer ten Zuiden van Petten, bij paal 23, op de kust gelopen. Het heeft een gat van enkele meters doorsnee in de Hondsbosse Zeedijk geslagen. Bij eb zal de „Frameggen" geheel droog komen te liggen. Huissenaren willen kloosterkerk open breken Verzet tegen besluit van mgr. Alfrink De overwegend Katholieke bevol king van de Betuwse gemeente Huls- sen is in verzet gekomen tegen het besluit van mgr. Alfrink om dc kloosterkerk van de paters Domini canen definitief te slu'ten. De bevol king heeft thans het voornemen om de kloosterkerk Zondag a.s. open te breken. Daarbij wil men zich beroe pen op een oud gebruik, waarby gel dige toegang tot een gesloten kerk en de erediensten moeten worden ver leend indien de deur door het volk wordt opengebroken. Truman betuigt instemming met geschenk van Ned. volk President Truman heeft in een schrijven, dat gericht was aan het Nederlandse departement van bui tenlandse zaken, uiting gegeven aan zyn grote instemming met het voor nemen om ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan de V.S. een geschenk in de vorm van een carillon namens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse aan te bieden. Radiodistributie moet bij P.T.T. blijven NIEUWJAARSREDE VAN L. NE HER. In zyn gebruikelijke Nieuwjaars rede, gehouden voor vertegenwoor digers uit alle geledingen van het Staatsbedrijf der P.T.T.constateer de de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, dat in de verhou ding tussén de Nederlandse en Indo nesische P.T.T. een stijgend vertrou wen merkbaar is. Hij achtte het voor ons land het beste, als de radio-dis tributie een bedrijfsonderdeel van P.T.T. zou blijven. Voorts deelde de heer Neher mede, dat voortgegaan wordt met het be- Sterke prijsstijging in Spanje De benzineprijs in Spanje is ver hoogd van 4.60 tot 5 pesetas per liter. De tarieven voor overzeese te legrammen en telefoongesprekken zqn in vergelijking met de tarieven van 1951 verdrievoudigd. De postta- rieven zyn voorts eveneens verdrie voudigd, behalve voor de landen van de Spaans-Amerikaanse postunie. is het 350 jaar geleden, dat te Enkhuizen een aardbeving werd waargenomen. Rijksbijdrage voor grotere schilderwerken Bij het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting is thans een regeling in een vergevorderde staat van voorbereiding om het uit voeren van grotere schilderwerken gedurende de winterperiode van rijks wege te stimuleren, aldus verneemt het A.N.P. De regeling zou voorzien in een rgksbydrage in de loonkosten van grotere schilderwerken en is be doeld om de seizoen-werkloosheid on der de schilders te beperken. Deze bgdrage zou niet worden verleend voor nieuwbouw en voor rijkswer ken. De werken moeten voor 31 Maart gereed zijn. Eind November waren ongeveer 5000 schilders als werkloos geregistreerd. Men ver wacht dat dit aantal spoedig tot 6000 zal oplopen. BENELUX IN DE VISSERIJ-SECTOR Er zijn echter bezwaren van Belgische zijde De Nederlandse rpgering heeft, naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening meedeelt, met ingang van 1 Januari 1952 de handel in vis met België en Luxemburg geliberaliseerd. Dezë maatregel is getroffen op grond van het Benelux visserij-protocol, dat in 1950 in Oostende werd opgesteld. In dit protocol hebben de regerin gen van België, Luxemburg en Neder land zich verplicht de handel in vis tussen de drie betrokken landen met ingang van Januari 1952 vrij te ma ken. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, is het de Nederlandse rege- Rumoerige Oudejaarsavond in Den Haag. Het plan omin Den Haag óp 2' en 3 Januari onder toezicht van de poli tie kerstbomen te verbranden heeft niet kunnen verhinderen, dat op Oudejaarsavond weer vele stapels kerstbomen in vlammen zijn op ge gaan. Over het algemeen kon de brandweer, wanneer ingrijpen nodig was, rustig haar werk doen. De slan gen werden niet zoals het vorig jaar is gebeurd, doorgesneden. Op de Gou verneurlaan is het op Oudejaars avond tot ernstige baldadigheid geko men. Opgeschoten jongelui en ook ouderen vermaakten zich o.m. met het gooien van stenen door winkel ruiten. De 22-jarige tekenaar J. W. gooide een aantal rotjes op branden de kerstbomen. Hij ligt thans met brandwonden in het ziekenhuis. De politie zag zich gedwongen met de blote sabel te chargeren. Een ruit van een politiejeep werd verbrijzeld. Ook in andere delen van Den Haag ontaardde zich, zij het minder ernstig de baldadigheid. SPOEDIG BEGIN VAN BOERDERUENBOUW In het hart van de nieuwe polder vermoedelijk fruitteelt Tussen Walcheren en Beveland strekken zieli 450 hectaren prachtige vruchtbare grond uit: het Zuid-Sloe, dat wel als één van Zeeland's beste polders beschouwd kan worden, zo niet als de beste. De kleilaag is op vele plaatsen meer dan een meter dik en voor geen enkel gewas bestaat gevaar van verdroging. Aan deze parel, die eerst kort geleden aan de snoer van Zeeuwse pol ders is geregen, zal nu binnen afzienbare tijd de „finishing touch" worden aangebracht. Naar wij van bevoegde zyde vernemen is het de bedoeling een belangrijk deel van dit nieuwe gebied na roven oogst 1952 in definitieve pacht uit te geven en wordt er naar gestreefd dit jaar en het volgende de gebouwen voor acht akkerbouwbedrjjven te stichten. Reeds in Februari a.s. zal de bouw van acht landbouwschuren door de Staat worden aanbe steed. In Augustus 1949 is de afsluiting van het Zuid-Sloe gereed gekomen en een jaar later werd het sappige land aan een aantal omwonende boeren voor de tijd van twee jaar in tijdelijke pacht gegeven. Koolzaad was het eerste en enige gewas en hiermee zijn zeer gun stige resultaten bereikt. In het bouw jaar '51'52 is koolzaad weer hoofd zaak, maar nu is er ook wat winter- gerst en wintertarwe gezaaid en mo gelijk komt er voorts een hoekje bie ten. De tijdelijke verpachting loop: af na het binnenhalen van de oogst- 1952, waarna een groot deel van de polder in definitieve pacht wordt uit gegeven. Dit geschiedt met acht akkerbouw percelen, variërend van 30 tot 42 ha. en twee gemengde bedrijven van cir ca. 20 ha. Het worden dus alle grote bedrijven, dit in tegenstelling tot de Braakman, waar na de inpoldering in bepaalde gedeelten ook kleinere (ge mengde) bedrijven zuilen worden uit gegeven. Na de uitgifte blijft nog de moge lijkheid open om op een aaneengeslo ten gebied van pl.m. 75 ha. in het hart van de polder fruitteeltbedrijven te stichten. Deze grond is daarvoor bij uitstek geschikt en de verwachtingen van deskundigen zijn dan ook hoog gespannen. De tuinbouwconsulent, ir. W. van Soest, gaat beginnen met een kleine proefaanplant om te zien hoe deze zich zal ontwikkelen. Zolang aan deze 75 ha. echter nog geen definitieve bestemming is gegeven, wordt de grond tijdelijk verpacht. LAND IN RESERVE. Er wordt verder nog enig land (45 I ha.) in reserve gehouden, hetzij om bij nieuwe landbouwbedrijven te worden gevoegd, hetzij om sanering van te kleine bedrijven in de onmiddellyke omgeving van de nieuwe polder moge lijk te maken. Deze percelen zijn ge legen bij de drie toegangswegen. In afwachting van de definitieve uitgifte zal ook deze grond zo nodig nog tij delijk worden verpacht. De uitgifte van de acht akkerbouw bedrijven komt allereerst aan de or de. De Dienst der Domeinen heeft het plan in 1952 en 1953 de bedrijfsgebou wen te stichten. Beoogd wordt de bouw van acht boerderijen, bestaan de uit een schuur (de bouw hiervan wordt volgende maand aanbesteed), een vrijstaande pachterswoning en een arbeiderswoning. Er is nog ruimte opengelaten voor de bouw van een wagenschuur en event, een kleine si lo. De met een pannendak afgedekte schuur bevat pl.m. 25 m3 per ha. tas- ruimte (natuurlijk zal op deze grote bedrijven de combine gebruikt wor den) .en een stalling voor zes stuks vee met mogelijkheid van uitbreiding Bij de boerderij zijn een flinke sier- tuin, een moestuin en een boomgaard geprojecteerd. Voor de twee gemeng de bedrijven worden alleen een woon huis en een schuur gebouwd. Ook de ze hoopt men in '52 of '53 te relise- ren. Het is niet te verwachten, dat de Staat de stichting van de gebouwen voor de fruitteeltbedrijven geheel kan financiëren.. Wellicht zal, evenals in de N. O. Polder, de exploitant daar voor zelf moeten zorgen. (Vervolg op pag. 2) ring bekend, dat van Belgische zijde tegen deze liberalisatie bezwaar be staat en dat de Belgische regering, in afwachting van Nederlandse voor stellen tot opheffing van deze bezwa ren nog niet tot de uitvoering van het'protocol van Oostende zou willen overgaan. De Nederlandse regering heeft reeds doen blijken van haar bereidheid om aan de Belgische bezwaren tegemoet te komen. Zij meent echter, dat de uitvoering van de overeenkomst van Oostende niet afhankelgk mag wor den gesteld van een oplossing der Belgische bezwaren. Van Heuven Goedhart: vluchtelingenhulp blijft noodzakelijk De Hoge Commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken, dr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft Woens dag in de sociale commissie der V.N. verklaard, dat er na de opheffing van de internationale vluchtelingenorga nisatie (I.R.O.i nog tenminste 1.250.000 vluchtelingen hulp nodig zullen hebben. Om de nadruk te leggen op de ur gentie van het vraagstuk deelde de Hoge Commissaris mee, dat een Britse tuberculose-specialist onge veer 400 gevallen van t.b.c. had ge vonden onder vluchtelingen te Trlëst. De Deense afgevaardigde Finn Friis verklaarde, dat de algemene vergadering der V.N. dc Hoge Com missaris de middelen dient te ver schaffen om zijn werk te doen. Geen echte Van Goghs te Breda De te Breda door de 82-jarige heer Schalk ontdekte drie doeken van „Vincent van Gogh" blijken copieën te zijn, aldus het oordeel van een Haags expert. Op verzoek van een kunstliefhebber werden de doeken namelijk door een Haags deskundige onderzocht. Deze verklaarde dat twee der doekjes stuntelige copieën waren naar schilderyen van Van Gogh, die zich thans bevinden in het Krol- ler-Muller museum te Hoenderlo. Nieuw ontwerp-vredes- verdrag voor Oostenrijk. Volgens gezaghebbende kringen in Washington, hebben Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten een nieuw ontwerp vredesverdrag met Oostenryk opgesteld, dat op de ko mende vergadering van de plaats vervangers der Grote Vier aan de Sowjet-Russische afgevaardigden zal worden overhandigd. In dit ontwerp zouden de 59 arti kelen, waarover reeds overeenstem ming bestaat, zijn opgenomen en nieuwe oplossingen worden voorge steld voor de vijf nog hangende kwes ties, zoals de grootte van de Oosten- rgkse strijdkrachten,- de schadever goeding en de ontheemden. Men meent, dat de Westelijke mo gendheden op het ogenblik niet van plan zijn met Oostenrijk een afzon derlijk vredesverdrag te sluiten. VOORSPELT: KOUDER. Geldig tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw, krachtige en nu en dan har de wind, aanvankelijk tussen West en Zuid. Ruimend naar Noordwest. Kou der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1