HUNTER WYBERT MEISJE UIT BERGEN OP ZOOM HAD MOOIE OUDEJAARSAVOND PRAATJE OVER SPITSMUIZEN IR. H. J. GIESEN EMIGREERT NAAR NIEUW-ZEELAND Vrouwen DE VISSERIJ OP IJLE HARING PROVIN ClALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 JANUARI 1952. BRABANTSE ANJER-LOTERIJ. Een jaar lang elke week een extraatje van honderd gulden. Voor Corry van Veldhoven, een achttienjarige Eergen op Zoomsc, die elke dag haar moeder trouw in de wirtkél helpt, zal de Oudejaarsdag van 1951 een onvergetelijke dag blyven. Op deze dag werd haar immers het bericht gebracht, dat zij de hoofdprijs van de Brabantse Anjer-lotery had gewonne": een heel jaar lang elke week honderd gulden uit te geven zon der dat het haar zelf één cent kost. Corry had nog zeer onlangs drie loten gekocht en op een van deze drie viel bij de trekking, welke Maandag in Den Eosch werd ver richt, de hoofdprijs. De tweede prijs (een televisietoestel) ging naar de heer A. J. de Jong te Steenbergen. Toen Oudejaarsavond de tijding werd gebracht was de gelukkige prijswinnares zelf niet thuis. 'Wel haar moedei', die eerst wel even be duusd was. ,,Ik kreeg er koude ril lingen van over mijn rug, maar ik vond het toch reuze leuk. dat mijn dochter deze prijs had gewonnen", zei ze later. Kort daarna kwam Cor ry thuis. Toen algemeen in de stad bekend was geworden waar de hoofd prijs was gevallen, kreeg Corry van alle kanten gelukwensen. Later, op de Sleepschip voer over ankerketting. NABIJ HOEDEKENSKERKE AAN DE GROND GEZET. Zondagmorgen is het 2800 ton grote sleepschip „Tampora", geladen met steenkool op weg naar Sluiskil, tussen Hansweert en Hoedekenskerke, ten: gevolge van afdrijven door wind en stroom, over de ankerketting van een zeeschip gevaren. Hierdoor ontstond een groot gat in de scheepshuid, waar door de ..Tampora" dreigde te zinken. Het bergingsvaartuig „Walrus" dat juist in de nabijheid was. schoot on middellijk te hulp. Tezamen met de sleepboot'is de „Walrus" erin geslaag de „Tampora" in de Biezelingse Ham op een zandplaat te zetten. Daarop werden maatregelen genomen om het schip drijvende, te houden en nadat Zondagmiddag experts een onderzoek hadden ingesteld, is het schip Maan dagnacht nog verder op de zandplaat gesleept. Inmiddels is een kraan uit Rotterdam gearriveerd, die de lading thans in een aantal schepen uit Ant werpen overslaat. avond kwanv de voorzitter van V.V. V. j,Vooruit" uit Breda haar het of ficiële bericht brengén.' EEN TON INGEZAMELD. Iii. twee maanden tijds werd 1QO.OOO ingezameld. Dit bedrag •had men zich ten doel gesteld. Er wcr'dëh in. totaal 330.000 loten ver kocht. De: gemeente .die .uit handen van Prins Bernhard op'paleis Söest- dijk definitief de trophee zal ontvan gen. is de gemeente Rijswyk—Gie- sen in het land van Heusden en Alte- na met 1500 inwoners. Zij verkocht 1043 loten.'hetgeen ongeveer 7 loten per inwoner is. Advertentie 16 V ..Een ontzettende ro-mp, 'zoals deze. dcjgen en nachten nog nooit hebben voortgebracht en die heel de schept ping aantastte. Wie zegt, dat sinds de tijd dat de allerhoogste en almachtige Allah de mens schiep, de wereld nimi vier een dergelijke catastrophe heeft gekend, hij zou de waarheid spreken". Aldus bejammerde de Arabier Jbn-al- Assir de invasie der Mongolen Tarta renover Kleïn-Azië en Oost-Europa in de dertiende en veertiende eeuw. Met een niet te sluiten élan liepen de verwoestende legers van Djingiz Khan in 20 jaren alles overhoop ivat hun in de wég kwam, zwelgend in een zege- roes van moord, roof, scliènnis en to tale destructie. „De Tartaren gaven niemand genade zo vervolgt Tbn-al- Assir zijn klacht zij hebben alles uitgeroeid, de mannen, de vrouwen, de kinderenEn wat zij niet doodden, werd als slaaf naar de markten ge voerd of bij het leger ingelijfd. Huizen werden geplunderd en verbrand, ste den. en dorpen somtijds totaal ivegge- vaagd. Het was de ergste uitbarsting vein roofzucht, moord en bruut geweld ivaarvan de geschiedenis sinds men senheugenis verhaalt. Toen Djingiz Khan in 1227 stierf viel zijn rijk. dat zich uitstrekte van Noórd-China tot de Russische Dnjepr en van de Boven-Oeral tot Perzië, uit een in 4 Mongoolse rijken, die door zijn nakomelingen werden bestuurd. Zijn eigenlijke opvolger werd zijn kleinzoon Kublai Khan, die aanvanke lijk in de oude hoofdstad Karakoroern 500 km ten Zuiden van liet Baikal- vieerresideerde. Terwijl de Wester se Khans half Europa (tot in Litauen) teisterden, zette Kublai Khan welis waar de verovering van China voort, maar toonde zich voorts de meest ver? lichte despoot die ooit over dat rijk heeft geheerst. Gedurende zijn rege ring hielden veel Westerse missiona rissen en handelaren aan zijn hof eerst in Karakoroem, later in Peking —''verblijf en in Oost-Azïé ontstonden vele Christelijke gemeenten. In 1245 vertrok een Pauselijk gezantschap-on der leiding van de Franciscaan Plano Carpini naar de Oppér-Khan, acht jaar later gevolgd door eeri andere Franciscaan, die de Franse Koning, Lodewijk de Heilige, vertegenwoor digde. Het contact beloofde zulke goe de vruchten, dat men er in die jaren zelfs ernstig aan heeft gedacht aan de P'arijse universiteit een leerstoel voor het Mongools te stichten. Kublai Khan, die verheugd was over de hem geboden gelegenheid tot nauwer contact met het Westen, aan gezien hy zijn voordeel wilde doen met het Latijnse beschavingspeil, liet zich ook niet onbetuigd. Hij verzocht de aan zijn hof vertoevende Nïcöló' en Maffeo Polo (vader en oom van de be kende Marco Polo) als zijn afgezanten naar de Paus te fungeren. Hij gaf hun brieven mee, waarin hij de Paus ver zocht een groot aantal ontwikkeld.e mannen naar het Oosten te willen zen den om de Mongolen te onderwijzen m de Christelijke godsdienst, de weten schappen en de kunsten. In 1263 ver trokken de gebroeders Polo met een opdracht, die, ware zij in vervulling gegaan, de hele loop der geschiedenis had kunnen wijzigen. En het Westen, is er zelf schuldig aan dat het zijn roeping heeft veronachtzaamd en mis verstaan. H. Pétillon. Druk bezoek aan tentoonstelling van „Coloriet". Dé tentoonstelling van de vereni ging van amateurschilders „Coloriet", welke op 23 December in het Kunst museum te Middelburg werd ge opend en DinsdagavonÖ gesloten werd. heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen: er zijn ruim drie honderd bezoekers geweest. NED. FRUITTELERS ORGANISATIE. „De teelt van klein fruit in Ameri ka" was het onderwerp waarover de lieer A. van Oosten, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwconsulent sprak voor de afdeling Kapelle van dé Nëd. Fruittelersorganisatie en Vereniging van Oud-leerlingen van Wintertuincursussen in het Vereni gingsgebouw „Obadja". Nadat de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, met een kort welkomstwoord de ver gadering had geopehd, vertelde de heer A. van Oosten aan de hand van een serie lichtbeelden over de teelt van aardbeien, frambozen, bramen en blauwe bessen in Amerika. Spreker toonde zich enthousiast over de teelt van blauwe bessen, die in Amerika een geweldige opgang maakt. Deze teelt kan ook voor ons land van betekenis worden aldus de heer Van Oosten. Op verschillende plaatsen zijn al proeven genomen, doch het zal echter nog wel enige ja ren duren voordat een volle produc tie kan worden verkregen. Spreker stond ook nog even stil bjj de doörnloze bramen, waarna de voorzitter deze leerzame vergadering met een dankwoord sloot. NIÉUWE BEPLANTING. Er is thans weer een beplanting aangebracht in de kom van de ge meente Haamstede rond dc kerk. Er zijn linden geplaatst. Ook in andere delen van net dorp wordt geplant, namelijk, aan de Achterweg, Schuit- kaDt, Zandweg en Hogezoom,. waar schiétwilgen en knotwilgen worden .aangebracht. ERETEKEN ORDE EN VREDE. Door de burgemeester van Cadzand is naméns de minister van Oorlog aan J. J. van Houte te Cadzand het ereteken. Orde en Vrede uitgereikt. KERKNIEUWS INTREDE DS. A. P. H. GROENVELD TE SLUIS. De nieuwe predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Sluis. Ds. A. P. H. Groenveld, zal 20 Januari a.s. zijn in trede doen. Ds. J. K. F. MANTZ TE CHARLOIS MET EMERITAAT. Wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftyd is door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 1 Januari a.s. emeri taat verleend aan ds. J. K. F. Mantz, predikant van de Ned. Herv. Gemeen te te Charlois. Ds. Mantz werd 1 Juni 1886 te Breskens, waar zijn vader toen pre dikant was, geboren, bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Doetin- chem daarna het Christelijk gymna sium te Utrecht en studeerde vervol gens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Mantz in .1910 door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot .de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 23 April van het daaropvolgend jaar (1911)., na vooraf te zrjn bevestigd door zijn zwager, ds. J. Nauta Azn., toen pre dikant te Parrega (Fr.) aan zijn eer ste gemeente te Hall (classis Arn hem). Op 16 September 1917 verwis selde ds. Mantz deze gemeente met die van Biezelinge, vanwaar hy 22 Februari 1920 naar Wolphaartsdijk vertrok. Op 28 Juli 1929 verbond ds. Mantz zich na vooraf te zijn beves tigd door ds. J. H. C. Kamsteeg van Gorssel aan zrjn vierde en laatste ge meente Charlois, waar hij was be roepen in de toen nieuw gestichte 4de oredikantsplaats. Tijdens zijn verblijf in Charlois was ds. Mantz vele jaren lid van het classicaal bestuur van Rotterdam; voorzitter van de Bond van Vereni gingen van Christelijk Nijverheids onderwijs, voorzitter van de Vereni ging van Christelijk Nijverheids-on derwijs te Rotterdam, voorzitter van district Rotterdam van de Schippers- raad en lid van het bestuur van de Raad van varende gemeente. AFSCHEID DS. P. MOERMAN VAN SIRJANSLAND. Op Oudejaarsavond nam ds. P. Moerman afscheid van de Ned. Her vormde gemeente te Sirjansland. Wegens het feit, dat alle ringcolle- ga's dienst hadden, kon niemand hunner aanwezig zijn. D3. Moerman bepaalde zijn gehoor bij de woorden uit Psalm 121 „De Heere zal Uwen uitgang en Uwen ingang bewaren van nu aan tot in eeuwigheid". In deze predikatie liet hij uitkomen, dat het de Heer is, die ondanks alle wisselingen dezelfde blijft en die 's mensen leven in han den heeft. Aan het einde van de predikatie richtte ds. Moerman zich tot de ker- keraad, de kerkvoogdij en de notabe len en dankte voor de goede samen werking. Vervolgens sprak hij de or ganist, de koster, het hoofd der school en de gemeente toe. Ouderling L. Klink dankte de scheidende leraar voor zrjn arbeid in Sirjansland en wenste hem en zijn vrouw Gods zegeh toe. Staande zong de gemeente ds. Moerman Ps. 121 4 toe. Nadat de ze dankwoorden had gesproken, werd de dienst besloten met het zingen van Ps. 72 11 en met de zegenbede. Ve len maakten na de dienst gebruik van de gelegenheid om ds. en me vrouw Moerman in de consistorie de hand te drukken. Harry H. Hunter wenst de roker ,,een Goed "Nieuwjaar en *n gevulde koker! Maar. men dient dit als volgt te lezen: de inhoud,, die moet Hunter wezen F ONDER ZEELAND'S HOGE HEMEL. Diertjes, die niet zijn, wat zij schijnen Twee prachtige winterdagen liggen juist, in het verleden, als Zwerfmans' zwerfmiddag aanbreekt en de vele beloften die genoemde dagen inhielden, voor zijn ogen, niet in rook verdwijnen, maar dan toch in een kille mist ver zinken. Dubbel jammer, want deze middag zou speciaal aan vogelwaarne ming worden gewijd en zelfs deze bezigheid, in storm en koude nog wel te verrichten, is ten enenmale onmogelijk, wanneer de mist zijn kille gordijnen hangt boven water en land. Enfin, op een paar honderd meter zicht mag nog worden gerekend en dus bevindt de schrijver zich toch nog spoedig aan de Scheldedijk. Maar dat is toch. té erg. boven het water blijft nauwelijks 100 meter door dringbaar voor de. kijker. EENDEN EN WULPÈN. De talloze eenden, door de opko mende vloed van de slikken ver jaagd, dobberen in nauwelijks zicht bare groepjes achter de aanschui vende watergrens; een groepje wul pen beweegt zich met afgemeten stappen en zwaaiende koppen vóór die grens en enkele strandvonders azen op de planken, latten en min der begeerde houtstukken, die nu eens vóór die grens liggen en dan weer er achter op de aanrollende golfjes dansen. Misschien nog iets te vinden op het gebied van aanspoelingsverias- singen Dóde vogels misschien in- plaats van levende? Ook niet. De daarover geïnterpelleerde jutters heb ben er op hun tocht langs de dijk geen gezien. Zelfs de aanspoelingen uit de vori ge vloedlijn blijken ook op ander ge bied totaal teleurstellend. Zwerfmans is tenslotte niet in de stemming om warm te lopen over de zeldzame vondst van een leeggeplukte bana- nentros of over de vermoedelijk zeer verafgelegen herkomst Van een vreemd gevormde oliebus. EEN GREEP! Maar dan remt hij toch plotseling scherp, wipt van zijn zadel, om een greep in het dorre gras te doen. In zijn gehandschoende hand wriemelt een prachtig fluwelen diertje, dat juist voor zyn wiel de. dykrand over stak. Een spitsmulsje. Neen, geen zeld zaam dier, maar een, dat men toch slechts zelden in de hand houdt. Ei genlijk juist een van die beestjes, die om aandacht vragen, daar ze die zo weinig ontvangen. Vogels, Insecten, weekdieren met hun schelpen, vissen, planten...... maar wie kijkt- om naar de kleine zoogdieren, de muizen, de ratten, de egels. Langs de dijk nadert een schaap herder met kiidde en hond. In de half geopende- hand wordt het met trage bewegingen protesterende dier tje naar hem toe getransporteerd, 't Wordt rustiger en als de hand wordt geopend ligt het arme beestje in zijn warme wollen holletje heel stil op zijn rug. Dus toch.Dat zon derling, zo langzaam voortspringend diertje, zo gemakkelijk te grijpen, was dus ziek. Een van die diertjes, die vroeg of laat het slachtoffer wor den van roofdieren, van wie onder- BELANGRIJKE OPDRACHTEN. Hij verrichtte cultuur-technisch werk in Zeeland. Ir. H. J. Giesen, inspecteur van de Ned. Heide My te Breda, zal 5 Janu ari a.s. met het m.s. „Skaubruyn" naar Nieuw-Zeeland emigrerfen. Tot zijn opvolger is benoemd ir. J. de Wolf te Arnhem. Ir. Giesen maakte deel uit van de agrarische en planologische commissie voor de ontsluiting van de Biesbosch en werkte mee aan het tot stand komen van tal,van plannen voor de afwatering van diverse waterschappen in Noord-Brabant. Hij was voorts betrokken bij diverse ruilverkavelingen in Zeeland en Brabant en had de supervisie by de uitvoering van cultuur-technische werken voor de herverkaveling van Walcheren. De emigratie van de heer Giesen heeft een tweeledig doel. Op de eer ste plaats is het zijn bedoeling zich in Nieuw-Zeeland als particulier té vestigen. Daarnaast heeft hij ver schillende opdrachten te vervullen, Advertentie Geel Uw keel het beste Gebruik regel matig Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en rokersadem. Ook vwkrijgbaar: Wybert met menthol. Schapen doodgebeten te Breskens. De kwaadaardige hond of zijn het er meer? die enkele dagen geleden een aantal schapen doodbeet van een landbouwer te Breskens, is nog steeds actief. Maandag trof de landbouwer A. D. te Breskens drie doodgebeten schapen in zijn land aan. Ook van dit geval werd aangifte gedaan bij de rijkspolitie, die reeds, een week lang op zoek is naar de schapen-moor denaar. die belangrijk kunnen zijn voor de emigratie van Nederlanders naar Nieuw-Zeeland. In het bijzonder zal hij zich oriënteren over de mogelijk heid in lioéveiTe Nederlandse intellec tuelen eri technici een passend em- plooy in Nieuw-Zeeland kunnen Vin den. Velt van zijn opdrachten liggen op cultuur-technisch en zakelijk ter rein. Onder de eerste categorie val len o.m. de mechanische ontginnin gen, ontwaterings- en waterbouwkun dige werken, de erosiebestrijding, .als mede de algemene land- en bosbouw kundige mogelijkheden voor jonge Nederlanders.. Daarnaast zal de heer Giesen ook. Nederlandse zakenbelan- gen in Nieuw-Zeeland tot ontwikke ling trachten te brengen, o.a. voor aannemersbedrijven en speciale werk- tuigehfabrieken. Ook de exportmo gelijkheden voor bepaalde industrie- en in ons land zal hij nagaan.'. Ge dacht wordt daarbij aanpootaaidap- pelen- en fy'ne.zaden. Een van dé be langrijkste onderdelen van zijn pro gram ziet iïv. Giesen in het bestude ren van de mogelijkheid nicer bóeren- bn tüindërsgezinnen naar Nieuw-Zee land over. té brengen. De reddingsboot van Breskens uitgevaren. Op Nieuwjaarsdag is de reddings boot. „President J. V. Wierdsma", van Breskens uitgevaren, omdat de Br. 48, die op weg was .van Ostende naar Breskens om hulp verzo.cht. Het scheepje lag tijdens tamélijk zwaar weer met motorschade voor anker na bij dé Verklikker tussen Groede en Cadzand. De vuurtorenwachter van. Nieuwe- sluis merkte de noodsignalen op en alarmeerde de reddingsboot, die er in slaagde de Br. 48 op sleeptouw te ne men en' te omstreeks twaalf uur in de middag ;te Breskens binnen te bren gen. Belgisch motgrspits voer op pier te Terneuzen. v Dê^Bglgischè' 330.'ton meteb.de en met zand geladen motorspits „Ixtus" is b(j. het binnenvaren van de haven le Terneüzetv Maandagmorgen op de pier gelopen. Het schip kwam op eigen kracht vlot, maar maakte water. De schipper kon zijn vaartuig in de ha ven brengen, waar een motorpomp en de pompinstallatie van de sleepboot ;,En Avant 16" hét schip drijvende kon hóuden. Te omstreeks vijf uur Maandagmiddag is dè „Ixtus" op de sliktong in de Oostelijke buitenhaven gezet' om gedicht nte worden met een bekisting. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij- kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja dje Pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nie ren en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. zoekers hebben vastgesteld, dat ze door dergelijke prooien te grijpen eigenlijk nuttig zijn voor de gezond heidstoestand van de soort. Want, 't schijnt onmogelijk, dat het diertje in de half geopende wollen hand schoen een gewelddadige dood vond. Een ongedachte gelegenheid rest... het diertje van dichtbij te bezien. Het spitse snuitje blijkt helemaal behaard, terwijl de lange voelharen er op vér uitsteken. Oogjes en oortjes zyn nauwelijks zichtbaar, het bekje zit haai-achtig, een heel eind onder de snuit. In plaats van de bekende knaagtandjes der muizen moeten zich in dit bekje een heel vreemd stel kleine, scher pe tandjes bevinden. Want dit muisje is niet wat het schijnt. Het is g<en schadelijk knaag dier, dat planteikost eet, maar een insectenetertje, dat zich moet voe den met voor d,1 landman schadelijk gedierte. Een muisje, dat bij goed toezien (behalve de voorpootjes dan en de wat lanfere staart) veel weg heeft van een uiterst kleine mol en dat in leefwije daarmee overeen stemt. De schaaphrder herinnert zich nauwelijks er vel eens een te hebben gezien. Dat kopt uitstekend met de verborgen leeivijze der diertjes; van vele soorten ras tot voor kort de verspreiding reer onvolledig bekend; de biologie bjna geheel önbekend. Het uilenballtnonderzoek heeft ons omtrent die rerspreiding veel ge leerd. O.a. dit, dat de Hollandse na men als huis-, veld-, bosspitsmuis en andere int een korreltje zout dienen te woden genomen. Zo komt de z.g. bossptsmuis practisch in het gèhele land vior, bos of géén bos. En de huisspïtsnuis moet men vooral «iet In, maarim de woningen zoeken. Van de baspitsmuis bestaat een speciaal ras ip Terschelling dat 'don- ker-oranjeklurige tanden heeft en een bijzondei donkere vachtkleuring. Omdat dit dertje. wat de kleur van beide betrefl daarmee veel overeen komst vertornt, wordt voor opzending zorg gedragn. De gewone bosspits muis komt h elk geval op Zd. Beve land voor (Jr. G. F. Wilmink). SCHRILLE KREETJES. Spitsmuian kunnen opmerkelijk schrille kratjes laten horen, die het midden holden tussen het sjirpen van krekel) en een schelle vogel stem. Zvvefmans hoorde in de na zomer in let donker zo'n kreet in een tuin. Daar bleek een kat met zo'n spitsnuis te spelen. Aan het sluipen vai de kat was te zien, dat hij het beetje niet zag. Maar de schelle <foodsangstkreet van het spitsmuisjf op het ogenblik, dat het weerop <ie vlucht durfde gaan, .bracht de kat telkens weer in de na bijheid. Gfdurende de tijd van obser vatie kref de kat geen gelegenheid het te gijpen; zodra het zweeg en stil zat, vas de kat het spoor volko men kwij. De soort was natuurlijk niet vast'te stellen. 't WeW onaangenaam 'op de dijk. De mist 'erdichtte zich tot een kille motregen De herder moest zijn schapen blijven weiden, het weer deerde het muisje niet meer, maar Zwerfmans achtte het beter dit maal eens vroeg huiswaarts te keren met... de laatste vondst in 1951? Barend Zwerfmans. STILTE IN BRESKENS. In December slechts 130 ton aangevoerd. Het ongedurige weer van de laatste weken beeft behalve op het verkeer ook zijn invloed doen gelden op de haringvisserij. De schepen, die te Bres kens kans zagen desondanks toch nit te varen, besomden weliswaar een goede vangst dié een mooie prys deed, doch Int totaal van de in December aangevoerde ijle haring bedroeg slechts 130 tol. Dit cijfer ligt aanmerkelijk beneden dat van betere jaren. Men dient er tchter rekening mee te hou den, dat Januari de grote maand is voor de rangst van yle haring, zodat alle kans bestaat, dat do aanvoer tenslotte Och behoorlijk wordt. Onge twijfeld zullen ook de acht Ürkers die than in Breskens zyn gestation- neerd, trachten hiertoe het kunne by te dragn. Intussen is in België weer ;de kwestie va« de grotere vangsten der Duitse haringvissers actueel géwor den. Vorig jaar viel Tiet reeds.op, dat de Duitsers bij de .haringvisserij in het Kanaal, «leer, succes hadden dan de Belgische en Nederlaxidse vissers. Zij .vo.eren steeds nietvtdbèladen schepennaar huis, terwijl' de andere vissers nauwelijks 'iets in het net kregen. Men schrééf toen dat succes toe aan de grotere snelheid van de Duitse kotters, die in korte tijd een groter zeegebied konden afvissen. Thans doen te "Oostende medede lingen de ronde, dat de Duitsers over een nieuw soort haringnet ziöuden be schikken. Mén meent ook, dat. reeds een dr Oostendse vissersschepen met z'n net is uitgerust. In ik geval heeft men geconsta- teerd,dat dit schip zeer góede vang sten linnen bracht, terwijl in de na- bylieil vissende Belgische kotters geen haring te pakken kregen. Doe kwestie heeft ook in Bres- kensfle volle aandacht. Loodsdienst Oostgat was gestaakt. Ii verband met het ruwe weer, is de öodsdienst te Vlissingen voor wat bets ft de vaart door het Oostgat op NieJWjaarsdag van 's middags 2 urn- tot s avonds 9 uur gestaakt geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2