wat 1951 bracht Walcheren kan tevreden zijn over Zeeuwse necrologie 1951 TEVREDENHEID HEERST 00K OP DE BEVELANDEN - ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN7 3 Maquette, die de architect Jan de Meyer maakte voor de restauratie van de Lange Jan te Middelburg. De ze restauratie is in volle gang. Kantlijn Zeeland neemt afscheid van het jaar 1951 en het doet dat zon der vreugde, maar ook zonder weemoed. Het was voor onze provin cie geen groot jaar, het was geen slecht jaar, het was een jaar als on telbare andere. Als men de balans opmaakt, komt men tot de conclusie, dat er gelukkig vooruitgang is ge weest en verblijdende activiteit. Maai* zoekt men naar provinciale hoogtepunten, dan moet men toch constateren, dat zij zeldzaam waren. Men mag als zodanig beschouwen de totstandkoming van het Streek plan Walcheren, het eerste grote pro ject in zijn soort in Nederland. Het verwekte aanvankelijk nog al wat protesten het werd uiteindelijk met veel instemming beoordeeld, om dat aan de voornaamste bezwaren der gemeenten tegemoet werd geko men, Welke Zeeuw zou niet vol daan zyn als zijn provincie als voor beeld voor Nederland mag worden gesteld? Een economisch zeer belangrijk feit was, dat de mosselziekte ver dween en dat het herstel van de mosselcultuur in volle gang is. Daar mede is een ramp afgewend van al len in Zeeland, die bij de mosselvisse rij belang hebben. Ten slotte is het van betekenis, dat de industrialisatie-gedachte in Zee land veld wint. Terwijl men er onge veer vijf jaar geleden in brede lagen der bevolking nog afwyzend tegen over stond, is men meer en meer in gaan zien, dat men er zonder indu strie niet komt en dat het bittere noodzaak is te industrialiseren, wil men gelyke tred houden met de an dere provincies. Daarmede wordt Zeeland evenwel voor een nieuw probleem ge plaatst. Zijn bevolking groeit niet snel genoeg, evenmin als zijn woonruimte en wat zou men hebben aan fabrieken zonder arbeidskrach ten? Niets! Vandaar dan ook, dat het moeite kost om ondernemers te bewegen hun bedryf in Zeeland te vestigen en dat vooralsnog aantrekke lijker gebieden met de buit gaan strij ken. Zij hebben werkkrachten, een snel groeiende bevolking, gunstig ge legen vestïgingsterreinen. Niettemin": er is op dit gebied activiteit" in Zee land. aan beide zijden van de Wester- sclielde en dit stemt tot voldoening. De wederopbouw schrijdt voort. Het accent lag ditmaal naar wij menen in Zeeuwsch Vlaanderen, waar het herstel nu toch wel voor iedereen zichtbaar is geworden. Aan vankelijk ging het daar langzaam en stroef. Maar kijk naar Sluiskil, waar Azóte en Cokesfabriek weer in be drijf zijn en kijk naar Oostburg. dat een winkelcentrum van betekenis wordt en daardoor zijn oude plaats in het Westen volledig herneemt. De landbouw, die op de Bevelan- den de kroon spant, maakte geen slecht jaar door en op Schouwen kwam de ontwatering een flink stuk verder door de in werking stelling van het gemaal Schelphoek, dat ein delijk de ingelanden van hun water overlast bevrijdt. De landaanwinning gaat voort: de inpoldering van de Braakman is in gang! Geheel Nederland richtte het ooi, op Zeeland, toen de gasleiding ten behoeve van de lange af stand gasvoorziening door de Wester- schelde werd gelegd. Het was een werk, dat tot de verbeelding dei- mensen sprak. Zeeland zal er de goe de vruchten van plukken als straks uit Zeeuwsch Vlaanderen het gas naar de eilanden komt. Ten slotte was natuurlijk de terug keer van de Koninklijke Marine naar Vlissingen een feit van betekenis. Zeeland kreeg daarmede terug wat tijdens en na de oorlog verloren ging en de Scheldestad schijnt als marine basis weer een belangrijke toekomst te hebben. De financiële positie van de Zeeuw se gemeenten is verre van rooskleu rig, maar vergeleken met die van gelijksoortige gemeenten in andere provincies toch ook weer niet som ber. Met de financiën van de provin cie als geheel staat het er precies zo voor al blijft de waterkering een zeer zware last vormen. Qeen rampjaar dus, maar ook geen jaar van overweldigende vooruitgang- Maar die mocht ook niet verwacht worden in een periode, waarin men allerwege worstelt met problemen. Zeeland worstelt mee. En langzaam komt het voorwaarts. Herstel zette door-Goed jaar voor de industrie - Bouwactiviteit Walcheren's bevolking mag over het jaar, dat wy thans gaan uitluiden, tevreden zijn: ook In het weinig bewogen 1951 werd gestadig voortgang gemaakt met het herstel van haar eiland en wederom zag zy menig spoor, dat de oorlog had achtergelaten, resoluut uitwissen. Nog jaren zal het duren, alvorens Walcheren andermaal een lusthof kan worden genoemd, maar eens za! het weer zover zijn. Er wordt althans hard genoeg voor geploeterd. Op die toekomst had de P.P.D. het oog gericht bij het opstellen van het Streekplan Walcheren, maar de maatregelen, welke de dienst nodig achtte, ontketenden zeer veel oppositie. Er kon echter water by do wyn worden ge daan, zodat op het moment, dat de Prov. Staten het ontwerp-Streekplan ter vaststelling aangeboden kregen, nog slechts één groot probleem moest worden overwonnen: de bestemming van een belangrijk deel van het recre atiegebied Dishoek tot waterwingebied, waardoor vooral de gemeente Kou- dekerke zich ernstig benadeeld voelde. Niettemin werd het Streekplan vastgesteld, doch met dit voorbehoud, dat de kwestie-Dishoek opnieuw In studie wordt genomen. De herverkaveling van het eiland, waarvan de meeste bewoners het jaar met griep begonnen, kwam in 'n be slissend «stadium: in de Zuidwatering en het gebied bij Westkapelle konden de nieuwe kavels aan de grondge bruikers worden toegedeeld. Voor de laatste maal werd voorts een groep Walcherse boeren land in de N. O.- Polder toegewezen. In de nieuwe Zuld-Sloepolder werd de eerste kool- zaadoogst geborgen. Dit koolzaad was er overigens de oorzaak van, dat de grote legeroefening Kreeft" een grandioos fiasco werd. Voor de weinige industrie, die Wal cheren rrjk is, was '51 een goed jaar. In Vlissingen, dat tot ieders blijd schap zyn marine terugkreeg, liep op 20 Januari de „Maipü" van stapel (wie had toen kunnen dromen, dat dit trotse schip reeds in November een prooi van de zee zou worden!), ER KWAM EEN STREEKPLAN later gevolgd door het zusterschip „Alberto Dodero". Voor de Zweedse oceaanreus werd op de werf van „De Schelde" de kiel gelegd. De Vitrite te Middelburg bereikte de record- week-productie van 8 mill, caps- Ook het toeristenbezoek gaf reden tot te vredenheid. Touringcars en auto's waren gebaat bij de nieuwe brug te Middelburg en de nieuwe wegwijzers. NIEUWBOUW EN RESTAURATIE De bouwactiviteit in de beide ste den was, hoewel tijdelijk geremd door de bouwstop, verheugend groot. Vlis singen werd o.m. fraaie flats, Mid delburg weer vele zakenpanden rij ker. De restauratie van Nieuwe- en Koorkerk in laatst genoemde stad nadert haar voltooiing (de Nieuwe Kerk werd na 11 jaar weer gebruikt by de bevrijdingsherdenking) en de torenspits van de Lange Jan begint vorm te krijgen. Haan en kroon prij ken er weer op. Met de Abdijrestauratie vlot het minder en de tijding, dat dit unieke bouwwerk niet geheel af gebouwd zou worden, verwekte te recht grote verontwaardiging. In Veere werd de Campveerse Toren in de oorspronkelijke toestand gerestau reerd. Aan de bouw van de nieuwe elec- trische centrale te Vlissingen, wordt evenals aan de vernieuwing van de vissershaven, hard gewerkt. Op 21 Maart werd voor het eerst 50.000 voltstroom van Goes naar Vlissingen gevoerd. De Middelburgse Raad keur de de uitbreiding van het ziekenhuis goed. Middelburg kreeg ook een nieuwe R.K. kerk (deze werd op 5 Juli door de bisschop geconsacreerd) en op het Zand een nieuwe BLO- school en een semi-permanente lage re school. In Westkapelle, waar de vuurtoren thans een veel sterker licht uitzendt, verrezen een Hervormde kerk en een fraai schoolgebouw, terwijl in Vlis singen twee kleuterscholen in ge bruik konden worden genomen. DE VIJFDE BOOMPLANTDAG Een hoogtijdag vormde de 3e No vember, toen de Stichting Nieuw Walcheren de vijfde boomplantdag organiseerde. Er werden bomen ge plant op Toorenvliedt, Middelburg's toekomstige recreatieoord en te Vrou wenpolder, de mijnenvegers te Vlis singen werden getooid met plaquet- te's en de Royal Marines ontvingen een prachtig vaantje als herinnering aan Walcheren's bevrijding. Diezelfde dag werd ook het nieuwe klokkenspel van Vlissingen in gebruik genomen. Voor de Stichting Rusthuizen Wal cheren was 1951 een belangrijk jaar. In Oostkapelle wei-den het nieuwe pensiontehuis „Ter Mantelinge" en het tehuis voor licht-psychische pa tiënten „Overduin" geopend en er werd besloten „Iepenoord" aldaar te huis voor ïdeote kinderen te maken- In Domburg bleek het Jeugdcentrum Nieuw Walcheren in een behoefte te voorzien; onlangs werd er de eerste cursus van de Zeeuwse Volkshoge school gehouden. Souburg kreeg dat gene, waarop Middelburg nog steeds met smart wacht: een nieuw zvjem- bad. Tenslotte nog enkele grepen uit de grote voorraad herinneringen. Er werd afscheid genomen van de Grif fier der Staten, dr. E. D. H. Tellegen en van de Rijkszuivelconsulent, de heer C. Zwagerman, alsmede van de burgemeesters van St. Laurens en Domburg. In Middelburg werden 500 jaar oude grafkelders bloot gelegd en in Wissingen werd geprotesteerd te gen de hoge prijzen en woedde een vleesoorlog. De Ambonezen arriveer den op Walcheren en een aantal hun ner veroorzaakte tydens de Middel burgse kermis onlusten, die militair optreden tot gevolg hadden. Mr. J. A. Heyse werd kring-commissaris van het Rode Kruis en majoor W. H. van Ballegoyen de Jong volgde over ste G. H. v. Helden op als districts commandant der Rijkspolitie. Opge wekt vierden verenigingen en parti culieren jubilea, ér werd een begin gemaakt met de modernisering van de Nieuwe Vlissïngse weg, de Middel burgse vroede vaderen kregen het aan de stok met PTT over het spy- lceren van radiodistributiekabels aan de gevels en de Middelburgers en Vlissingers lieten hun longen kieken. Rest nog de bezoeken te vermelden van academici, loodgieterspatroons, Zeeuwse gemeentebestuurders, huis vrouwen, gemeente-ambtenaren, brandweercommandanten, studenten uit tal van landen, districtscommis sarissen uit Israël en leden van de Nat. Vrouwenraad, die naar Walche ren kwamen op studiereis of om er te vergaderen en daarmee bewezen, dat het eiland nog altijd meetelt. Januari: 1. Jan de Meijer, architect res tauratie Lange Jan, Middel burg. 10. D. L. H. van Raalte, oud- directeur Waterleiding, Vlis singen. 15. Chr. Kloosterman, Goes, oud-hoofd openbare lagere school B en A, en ere-voor- zitter Vereniging Onderwij zers in N. en Z.-Beveland. 23. J. Oudesluys, oud-school hoofd te Stavenisse. 30: C. A. van Woelderen, oud burgemeester van Vlissin gen. Februari: 6. C. N. van der Peylprocu ratiehouder N.V. Vitrile, Middelburg. 12. J. A. Kallewaard, Colijns- plaal, wegvervoerder, be stuurslid N.O.B. Wegtrans port. 13. K. Dekker, oud-directeur Rijkskweekschool, Middel burg. 15. A. Roskam, vrijwilliger in Koree, afkomstig uit Mid delburg. 19. A. Petermeijer, oud-leraar Gymnasium, R.H.B.S. en Handelsavondschool te Mid delburg. 24. Ds. W. Reus, emeritus-pre dikant Ned. Herv. Kerk, vroeger voorganger te West kapelle. Maart: 11. A. van Os, eertijds bekend musicus te Middelburg. 21. Prof. dr. P. H. van Moerker ken, auteur en oud-hoogle raar, Middelburger van ge boorte. 27. J. J. de Voogelaar, wethou der te Biervliet. April: 2. P. Leijs, Baarland, 39 jaar, oud-hoofd Openbare Lagere school, ridder Orde Oranje- Nassau. 4. Ir. C. G. P. Stevens, Goes, otid-rijkslandbouwconsulent voor Zeeland, oud-inspec teur voor de landbouw, Of ficier Orde Oranje-Nassau. 6. B. J. Westenburger, oud-di recteur N.V. Bad- en Strandhotel Domburg. IS. A. A. Kok, restaurateur van oude Middelburgse gebou- wen. 20. L. Simonse, oud-burgemees ter van Biggekerke. 23. J. J. van Damme, wethouder te IJzendijke. Mei: 10. S. Brahds'ina, oud-inspecteur lager onderwijs te Middel burg. 25. J. J. de Keijzeroud-burge meester van Grijpskerke en Meliskerke. Juli: 2. G. Wagenvoorde, directeur Vlissïngse Nijverheidsscho len, wonende te Middelburg. 6. Ir. A. H. L. de Bel, directeur Spiegelglasfabriek te Sas van Gent. 12. E. T. P. C. Corveleiin, dans- leraar te Vlissingen. 16. K. Schout, oud-onderwijzer te Middelburg. 24. A. M. Duyvewaardt, Goes, voorzitter Chr. Muziekgezel schap Jlosanna". 26. Ds. A. Soetekoüw, Ned. Herv. Predikant, Hontenisse. Augustus: 15. P. Luteijn. oud-schoolhoofd, bestuurslid Middelburgs Muziekkorps. September: 13. Dr. J. D. Schmidt, em.-pre- dikant te Den Haag, van 1907—1943 Ned. Herv. pre dikant te Kapelle. October: 8. J. Langebeeke, burgemees ter van Arnemuiden. 20. M. J. Hemmekam, gepens. gemeente-ontvanger, Vlis singen. November: 2. J. L. de Wit; A.-R.-raadslid te Vlissingen. 12. C. Breure, Wissekerke, be stuurslid Kring N.-Beveland der Zeeuwse Landbouw Maatschappij. 16. Kol. dr. W. B. Doorenbos, bekende figuur in het Ned. Rode Kruis, Middelburger van geboorte. 22. P. J. Huigli, wethouder te Schoondijke. 22. J. Heuseveldt, oud-leraar Ambachtsschool te Middel burg. 22. J. Weeda, leraar Christelijke Kioeekschool te Middelburg. December: 6. R. F. H. L. Sondag, redac teur Prov. Zeeuwse Courant, Oostburg. 10. Jhr. wit. J. W. Quarles van Ufford, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. 17. C. NumansAmsterdam, van 19361946 apotheker te Goes. 'Sfcf i* W' In 1951 werd grote aandacht besteed aan de zorg voor de ouden van dagen in Zeeland. De foto toont het pension-tehuis „Ter Mantelinge" tussen Dom burg en Oostkapelle, een der nieuwe tehuizen voor bejaarden in Zeeland. 1951 WAS JAAR VAN ACTIVITEIT Er is veel tot stand gebracht Als de laatste twaalf klokslagen in 1951 door de lucht trillen dan luiden zij voor de Bevelanden een jaar van grote activiteit uit. Ondanks de druk der tyden of juist daardoor was er allerwege een grote krachtsin spanning om in de economische wedloop te behouden wat verkregen werd en te herwinnen wat verloren dreigde te gaan. En al doet dan In de handel in de ruimste zin des woords de verarming van ons land zich steeds duideiyker gevoelen door het afnemen van de koopkracht der bevolking, toch mag men anderzyds over drie voorname pylers van Bevelands wel vaart, de landbouw, de fruitteelt en de mossel- en oestercultuur dit jaar niet ontevreden zyn. Hoewel in de agrarische sector de oogsten niet mee vielen, hebben de over het algemeen goede prijzen compenserend gewerkt, terwijl de mosselcultuur welke men ten dode opgeschreven vreesde, weer een grote opleving en dus: welvaart In Yerseke heeft gebracht. De historische zitting van de Provinciale Staten van Zeeland, waarin het Streekplan Walcheren, het eerste grote streekplan in ons land, werd vastgesteld. Zonder enige andere Bevelandse gemeente ook maar enigszins te kort te doen, was de activiteit in Goes wel het meest zichtbaar en ook spectacu lair te noemen. De enkele millioenen verslindende riolerings-werkzaamhe- den vonden voortgang en ten koste van veel ongemak ging de lang ge koesterde wens: vernieuwing van de hoofdverkeersweg in vervulling. Een begin werd gemaakt met de bouw van een zuiverings-installatie, tien tallen woningen verrezen en juist op het eind van deze maand kon de Commissaris der Koningin de „trots" van Goes: 3 nieuwe kolossale indu striehallen openen. De eerste stap naar een verdere industrialisatie is ge zet. Goes is „ontdekt" als klein-indu- striestad, zodat dit jaar ook het be sluit kon worden genomen tot de bouw van een vierde industriehal OP ONDERWIJSGEBIED Op onderwijsgebied waren in de Ganzenstad ook tal van hoogtepun ten te beleven. In Februari kon de Prinses Irencschool officieel worden geopend, over enkele dagen zal de tweede lagere school in bouwplan- Oost in gebruik kunnen worden ge nomen, terwijl de eerste steen gelegd kon worden voor het nieuwe school gebouw van het Chr. Lyceum. De watersportvereniging opende haar vergrote jachthaven, terwijl de overdracht van het Beursgebouw een kwestie was die vele gemoederen be zig hield. Een geslaagde Nijtengo en een bloe men- en lichtweek alsmede enkele middenstandsacties vestigden de aan dacht op Goes als handels- en winkel centrum, terwijl een Benelux-confe- rentie in „de Korenbeurs" deze stad in binnen- en buitenland verdere be kendheid gaf. Het jaar 1951, waar in burgemeester Ten Kate ook zyn zilveren ambts-jubileum vierde, zal deze Goese magistraat en de bevol king met hem, dan ook vele redenen tot dankbaarheid geven. Helaas wordt de blydschap enigszins getemperd door de onzekere vooruitzichten. De geldschaarste vormt een ernstige be dreiging voor de verdere uitbouw van deze stad. Het beroep op minister van den Brink bij diens bezoek aan Zeeland, was dan ook alleszins gerechtvaar digd. In tussen is het een verheugend verschynsel, dat thans ook de burge- rij uit liefde voor haar woonplaats, een daadwerkelijk aandeel bij de op lossing van de moeilijkheden wil le veren. De plannen om de woningbouw met behulp van de burgerij te bevor deren, zijn hiervan wel een sprekend bewijs. Zoals gezegd zaten ook de andere Bevelandse gemeenten niet stil. Ge ven bijv. de voorstanders van 't open baai" onderwijs te Kortgene ook niet een prachtig voorbeeld bij de oplos sing van de financiële problemen voor de bouw van een nieuwe school En is het particulier initiatief op Noord Beveland voor de bouw van een rusthuis, waarvan de plannen dit jaar vastere vorm aannamen, niet evenzeer te prijzen VERDERE HOOFDPUNTEN In Januari kreeg Rilland een kleu terschool en Kapelle kon zyn nieuwe gemeentehuis in gebruik nemen. In Februari kreeg Zeeland via Goes de eerste electriclteit uit Brabant. De Vrij Evang. gemeente te Bath kon in Maart "haar nieuwe kerkje of ficieel openen en Nieuwdorp begon aan de bouw van een nieuwe school met verenigingsgebouw en badhuis. April bracht Ellewoutsdijk haar nieu we kerkgebouw. In Juni trokken dui zenden naar de Z.L.M.-dag te Krab- bendijke. In September trok een gi gantisch werk te Baarland de bij zondere aandacht: de buislelding voor de lange afstandsgasvoorziening werd door de Schelde gelegd. In No vember Iswam de gemoderniseerde Chr. school te Kapelle gereed, de brugkwestie te Kortgene werd 'weer actueel bij het voorstel van G.S. om een nieuwe veerboot te bouwen, Yer seke opende een wjjkgebouw en bad huis en in December kwam de belang rijke weg 's Gravenpolder-Ovezande gereed en Kattendijke kreeg zijn nieu we dorpsstraat met tal van andere verbeteringen. Ook aan jubilea ontbrak het dit jaar niet Slechts een greep: Januari 75 jarig bestaan Ambachtsschool Goes; Februari: Oud-notaris J, Pilaar 80 jaar; Mei: 25 jarig jubileum nota ris J. J. van Dyke, Kruiningen; Juni: 100 jaar handboogsociëteit Victoria, Kwadendamme; Juli: 40 jarig jubi leum C. v. Baak, veearts; Augustus, 100 jaar handboogsociëteit Soranus, Heinkenszand; November: as S. J. M. Hulsbergen, 25 jaar predikant en 50 jarig bestaan Vrij Evang.. C. J. M. V. Goes. Dat was in notedop het jaar 1951 op de Bevelanden. Een jaar van activiteit, en ondanks de zorgen ook een jaar met vele blijde en goede mo menten! De landbouw en de tuinbouw in Zee land kregen een betere uitrusting door nieuwe opslagplaatsen, koelhui zen, veilinggebouwen enz. Een nieuwe graansilo te Kortgene werd in gebruik genomen. Nieuws In een Notedop Vrijdag is in Rotterdam een 46-jarige dame bij het o\'ersteken van de weg door eer» vrachtauto aangereden en op slag gedood. De Stichting Technisch Hoger On derwijs voor Noord- en Oost Nederland heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het verzoek te bevorderen, dat de even tueel te stichten tweede technische hoge school in het Noord-Oosten des lands zal worden gevestigd. Vijf Januari zal de „Pan American Airways" een nieuwe vrachtlijn over de Atlantische Oceaan beginnen met een vloot „Liftmasters". Deze toestellen vlie gen met een snelheid van 480 kilometer per uur. De toestellen zullen verbindin gen niet alle delen van Europa onder houden. Bij de overweg te Zevenbergsenhoek. in de spoorlijn Breda—Lage Zwaluwe. zal op Oudejaarsdag een knippedlichtin- stallatie in werking worden gesteld. Op 1 Januari zal de Joegoslavische dinar worden gedevalueerd. Door de devaluatie zal een dollar 300 dinars waard zijn in plaats van zoals tot dus verre 50. De waarde van het pond sterling zal 840 dinars worden inplaats van 140.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5