PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In 1952 alle hens aan dek nodig" Termijn van dertig dagen voor Korea mag verlengd worden D£ BILT UEFTINCK KREEG CREDIET VAN 18 MILLI0EN DOLLARS 194e Jaargang-No. 304 Dagblad uitgave van de £lrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 Dec.1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 cL per mm. Minimum p. advertentie i 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» 11.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-50, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b. g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsslr. 12. tel. 102; Temeuzen Brouwerjjstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr C^COMeLJS STRIJD OM DE KRIJGSGEVANGENEN. Toezicht op vliegvelden nog een ernstig struikelblok te Pan Moen Djon De subcommissie voor toezicht op een wapenstilstand heeft te Pan Moen Djon gedurende de Kerstdagen geen voortgang gemaakt. De vraag, of de aan leg en het herstel van vliegvelden tijdens een wapenstilstand in Korea toe gestaan zou kunnen worden, is volgens generaal Nuckols van de Verbonde nen de voornaamste remmende factor. Geen van beide partijen sprak over het feit. dat in de nacht van Donderdag op Vrijdag de periode van dertig dagen eindigt, waarin de afbakeningslijn onveranderlijk was. Daarna zou elke militaire winst gelden voor het vast stellen van de nieuwe afbakeningslijn, aldus Nuckols. Later werd echter ge meld, dat generaal Ridgway door Washington gemachtigd is de termijn met vijftien dagen te verlengen Indien hü dit dienstig zou achten. In de zitting van de subcommissie voor de krijgsgevangenen hebben de Noordelijken schout-bij-nacht Libby een pak brieven van geallieerde krijgsgevangenen aan hun familie overhandigd, alsmede een lijst met duizenden namen en een brief, beide in het Koreaans. Maandag was men het reeds eens geworden over een Krani en papierprijs Met ingang van 1 Januari aanstaande zal de prijs van het krantenpapier een zeer aanzienlijke verhoging onder gaan. Het wordt 35 duurder en de prijs wordt daarmede meer dan het tienvoud van die van voor de oorlog. Het betekent, dat meer dan de helft van de prijs van een krant de prijs zal zijn van het pa pier, waarop zij is gedrukt. Er is krachtige druk op de re gering uitgeoefend om een zo aan zienlijke verhoging van de papier- prijs te voorkomen of de dagbladen op andere wijze tegemoet te ko men. Deze pogingen hebben geen succes gehad. Zo benard is de fi nanciële positie van Nederland, dat er geen dollars zijn om het goedkope Canadese krantenpapier aan te kopen. Wij zijn aangewezen op het dure Finse hout, waarvan in Nederland papier gemaakt wordt. Duur papier dus. Natuurlijk ziet de regering zeer wel in, dat een goede voorlichting van ons volk met name in een tijd als deze van het allergrootste be lang is. Maar nood breekt wet en waar niet is, verliest ook de kei zer zijn recht. De kranten zullen dus de 35 verhoogde papier- prijs moeten betalen. Op drie manieren zouden de gevolgen van deze verho ging kunnen worden opge vangen. Men kan de abonnements prijs verhogen, de advertentie prijs verhogen en de omvang van de krant beperken. Directie cn hoofdredactie heb ben zich zeer ernstig beraden, wel ke methode voor de Provinciale Zeeuwse Courant moest worden gekozen. Dit overleg heeft er toe geleid, dat dank zij enkele reorganisaties, die tevens besparingen betekenen, de abonnementsprijs slechts een kleine verhoging zal behoeven te ondergaan, de' verhoging van de advertentieprijs minimaal zal zijn en de omvang van ons blad onge wijzigd zal blijven, ja, wellicht zelfs nog een kleine uitbreiding' zal kun nen ondergaan. De verhoging van de abonne mentsprijs zal 0.07 per week be dragen, dat wil dus zeggen één cent per dag. Per week een verho ging dus gelijk aan de prijs van 2 sigaretten. Zes kranten per week zullen nauwelijks meer kosten, dan de prijs van een half doosje siga retten Deze prijsverhoging is inderdaad de geringste, waartoe besloten kon worden en wij hopen, dat onze lezers zullen inzien, dat zij bij de sterk stijgende papierprijs onver mijdelijk is. Onze liefste wens is. dat onze lezers de Provinciale Zeeuwse Courant trouw zullen blij ven. uitwisseling van post voor verwan ten van de krijgsgevangenen. Schout-bij-nacht Libby deelde later mede, dat in de brief wordt ver klaard, dat 726 van de 1000 gealli eerde krijgsgevangenen, wier namen niet op de lijsten van 18 December voorkomen en naar wie de Verbonde nen speciaal gevraagd hebben, dood, ontsnapt of vrijgelaten zijn. De Noordelijken hebben de be schuldigingen van de Verbondenen van de hand gewezen, als zouden zij duizenden Zuid-Koreaanse krijgsge vangenen in China hebben opgeleid en hen vervolgens gedwongen hebben tot dienstneming in de Noordelijke legers. Het voorstel der Verbondenen om onverwijld over te gaan tot de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, werd verworpen, evenals het verzoek om functionaris sen van het Rode Kruis krijgsgevan genenkampen te laten bezoeken. Amerikanen in Hongarije worden (of zijn) vrijgelaten. De bemanning van het Ameri kaanse vliegtuig, die Zondag in Boe dapest berecht is na een gedwongen landing op Hongaars gebied, zal vandaag vrijgelaten worden. George Abbott, de Amerikaanse zaakgelas tigde te Boedapest, zou deze ver zekering gekregen hebben na een onderhoud met de Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken. Volgens een ander bericht zouden de vier Amerikanen .Tweede Kerst dag reeds vrijgelaten zijn. Kerstmis in Korea. Hoewel er geen Kerststem ming heerste bij de wapen stilstandsbesprekingen te Pan Moen Djon, heeft men elders in Korea toch het Kerstfeest kunnen vieren. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New-York, bezocht, in gezelschap van de opperbevelhebber van het acht ste leger, generaal Van Fleet, verscheidene posten aan het front om boodschappen te richten tot de militairen van de Ver. Naties. Tengèvolge van een sneeuwstorm moest hij zijn tocht ohderbreken. De correspondenten te Pan Moen Djon van Noordelijke en V.N.-zijde vergaten gedu rende een uur alle meningsver schillen en brachten in vele talen een zeer gevarieerde reeks liederen ten gehore. Men vergete niet, dat een krant naar verhouding goedkoop blijft. Alle moge lijke artikelen zijn veel sterker ge stegen dan de dagbladen. Zeker, het zou wellicht mogelijk geweest zijn, de verhoging van de abonnementsprijs, nog iets gerin ger te doen zijn, maar in de eer ste plaats schrijft de Nederlandse Dagbladpers de verhoging van alle bladen dringend voor en in de tweede plaats zou dan de omvang van het blad beperkt moeten wor den. Directie en hoofdredactie meen den evenwel, dat de lezers prijs stellen op een krant, die haar taak goed vervult, die een gedegen en snelle berichtgeving paart aan en het brengen van goede, belang wekkende gezinslectuur. Er staan voor het komende jaar 1952 grote plannen op stapel. Wij streven er naar de Provinciale Zeeuwse Courant wederom op ho ger peil te brengen. Al deze plan nen zouden onuitgevoerd moeten blijven, als wij de omvang van ons blad beperkten. Wij vertrouwen, dat de lezers begrip voor dit alles zal hebben en door trouw te blijven ons steunen zal in ons streven om Zeeland een blad te doen behouden, dat goedkoop is en op een hoog peil staat. Perzië roept diplomaten terug Wegens gebrek aan buitenlandse valuta. Een woordvoerder van de Perzische regering heeft Dinsdag meegedeeld, dat wegens gebrek aan buitenland se valuta" drie Perzische ambassa deurs en 23 andere diplomatieke vertegenwoordgers tijdelijk naar Perzië worden teruggeroepen, Het betreft de ambassadeurs te Londen, Rome en New Delhi. Het salaris van andere diplomatie ke vertegenwoordigers en hun staf wordt met 23 tot 40 procent ver minderd. MOSSADEQ ZIEK. Premier Mossadeq heeft voor de tweede maal in één week een beslo ten zitting van de Senaat, uitge schreven om hem in de gelegenheid te stellen een uiteenzetting te ge ven van de wijze waarop zyn rege ring zich voorstelt het vraagstuk der Perzische olie-industrie tot op lossing te brengen, niet kunnen bij wonen. De senatoren werd deeld, dat Mossadeq ziek is. Lybië onafhankelijk. Reeds toelating tot de Ver. Naties gevraagd. Koning Idris I van Lybië heeft daags voor Kerstmis de onafhanke lijkheid van 't „Verenigd Koninkrijk Libyë" geproclameerd. Het man- daatsbestiuir van Groot-Brittannië en Frankrijk over de voormalige Italiaanse kolonie is hiermede ten einde gekomen. De 63-jarige koning verklaarde in zijn proclomatie, dat alles in het werk zou worden ge steld om het welzjjn van het vólk te bevorderen. De staat Libyë (thans ,.Barka" geheten) bestaat uit de j^rovincies Cyrenaica en Tripolitanië. die onder Brits (mandaat stonden, en Fezzan, dat door Frankrijk werd beheerd. Het nieuwe koninkrijk heeft reeds verzocht toegelaten te worden als lid van de Ver. Naties. Er is reeds een regering gevormd. Premier en minister van buitenland se zaken is Mahmoed Bey Moentas- ser. Het kabinet bestaat uit drie ministers uit Tripolitanië, twee uit Cyrenaica en een uit Fezzan. De Nederlander, Adriaan Pelt commissaris der V.N. voor Libyë, zal in Januari zijn eindrapport aan Trygve Lie overhandigen. Eind Ja nuari zal ook de commissie voor Libyë ontbonden worden. Daarente gen zal een tribunaal der V.N. van drie leden ook in 1952 blijven func- tionneren. Dit tribunaal zal zich be zig houden met hangende geschil len tussen de voormalige besturen de mogendheden Engeland, Frankrijk en Italië enerzijds en de nieuwe Li- byse regering anderzijds. Abonnemenis- prijsverhoging voor alle dagbladen Bindend besluit van de N.D.P. 1945 Do enorme verhoging van de prijs van het courantenpapier met meer dan 35 pet, waardoor deze tot het tienvoud van de gemiddelde vóóroorlogse is ge stegen, heeft de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" genoodzaakt tot het ne men van een voor alle dagbla den bindend besluit, de abonne. mentsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1952 te verhogen. Dank zij het feit dat, naar gehoopt wordt, een deel van de sterke kostenstij ging op andere wijze zal kun nen worden opgevangen, zal de verhoging van de abonnements prijzen tot slechts 7 cent per week beperkt kunnen blijven. Do prijs van dit blad zal, inge volge bedoeld besluit met in gang van 1 Januari 1952 moe ten bedragen; per week 44 cent en per kwartaal 5,45, (franco per post 5,70). De Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945". Nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Moskou. President Truman heeft meege deeld, dat George F. Kennan admi raal Alan Kirk zal.opvolgen als am bassadeur te Moskou. Kennan is thans aan het State Department ver bonden als deskundige voor Russi sche aangelegenheden. De president had „met tegenzin" voldaan aan de ontslagaanvrage van admiraal Kirk. Het Kremlin heeft Kennans benoeming goedgekeurd. Geheime Egyptisch Russische besprekingen Het Egyptische dagblad ,,A1 Gom- hoer Al Misri" meldde dat Egypte thans in het geheim veelomvattende besprekingen met de Sowjet-Unie zou voeren. Volgens het blad heb ben de Egyptische en Russische mi nisters van buitenlandse zaken, Mo hammed Salah Din Pasja en An drei Wysjinslcy, reeds beraadslaagd. De Russen zouden uiting gegeven heb ben aan hun twijfel over de besten digheid van deze nieuwe koers in de Egyptische buitenlandse politiek en er op hebben gewezen dat de Sow jet- Unie niet zo naief zou zijn Egypte wapens te leveren, welke later mo gelijk tegen haarzelf zouden worden gebruikt, aldus het blad. Waardering voor onze monetaire politiek. E.C.A.-hulp 19511952 honderd millioen dollars. De besprekingen welke minister Lieftinck in de Verenigde Staten heeft gevoerd, hebben tot eèn volledig resultaat geleid. Een Amerikaanse bank en de bank voor internationale betalingen te Bazel verleenden ons land een crediet van 18 millioen dollars. Dit crediet zal worden gebruikt voor de aan het eind van-het jaar noodzakelijke aflossing van een lening van 30 millioen dollars. Minister Lieftinck heeft goede hoop, dat men op deze manier ook de laatste 30 millioen dollars van de in 1946 met de export- en importbank ge sloten lening van 200 millioen dollars voor de vervaldatum 31 December 1952 zal kunnen aflossen. Minister Lieftinck heeft voorts met de Amerikaanse autoriteiten in Washington en met de E.C.A. be sprekingen gevoerd, teneinde hen een beter inzicht te verschaffen in de Nederlandse zienswijze, de tegen waardefondsen in hoofdzaak te ge bruiken voor schuldaflossing van het Rijk aan de Nederlandse Bank. Hij verklaarde veel begrip voor het Ne derlandse standpunt te hebben on dervonden. Inmiddels heeft de Nederlandse regering de officiële mededeling ont vangen, dat de Amerikaanse econo mische hulp aan ons land van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952 honderd milli oen dollars bedraagt. -vla TER LIEFTINCK .ook waardering. Gaan Chinese nationalisten in 1952 tot tegenaanval over De Chinese nationalistische gou verneur van Formosa K. C. Woe, heeft in een Kerstboodschap aan de Chinezen op het vasteland aange kondigd, dat nationalistisch China in 1952 een tegenaanval op het door de communisten bezette vasteland van China zal uitvoeren. De militaire kracht der nationalisten zou „verba zingwekkend snel" toenemen. KERSTBOODSCHAP VAN H.M. DE KONINGIN. V De wereld houdt de ogen op Nederland gericht In de Kerstboodschap welke HJVL de Koningin op Eerste Kerstdag over beide radio-zenders heeft uitgesproken, wenste H. M. het Nederlandse volk toe, dat er niet alleen maar een paar dagen durende Kerststemming zou zijn, maar dat allen de zekerheid mochten ontvangen, dat er een Weg is die leidt uit alle nood en die beschenen wordt door het Licht, dat alle duistere oorden wil komen vervullen. Hoeveel pijn het ons ook kosten mag, ons los te scheu ren van onszelf, aldus de Koningin, er is geen andere uitweg, ■willen we ooit in de ruimte en de vrijheid ademen met onze ziel. Wij zijn niet voor onszelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men over zichzelf doet is nut teloos, al wat men voor een ander doet, heeft waarde. Het komt er nu, en in 1952, zo ontzaglijk op aan, dat ieder mens op volle toeren werkt. 1952 zal heus alle liens aan dek nodig hebben. De Koningin herhaalde wat zij al eerder had gezegd: de wereld houdt de ogen op Nederland gericht, en verwacht veel van Nederland als bij drage aan de samenleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele begaafde of invloedrijke men sen moeten uitgaan. Deze dingen moeten door alle gedragen worden, anders zijn ze slechts ais een valse gevel. Iedere ingrijpende verandering brengt barensnood dus pijn ervoor, tijdens en erna. Maar we kunnen er altijd doorkomen. De mensen, zo vervolgde de Ko ningin, hebben de duisternis liever dan het licht, en hoevelen durven werkelijk het licht in hun ziel te la ten schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als mensheid, eens de duisternis de rug toekeren en ons richten naar het licht Wat geeft het te werken, te zwoe gen en te ploeteren, als we niet mee werken aan wat waarde heeft voor God? Hij is het leven. Het perpe tuum mobile. Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewerken. De Koningin besloot haar Kerst boodschap niet de woorden: „Vanuit de eeuwig barende tij den, door God geleid, zal Nederland zichzelf geborgen weten door offe ring in eenvoud, en door waakzaam heid voor 's mensen plicht en 's men sen recht. Op deze bodem kan vrede op aar de worden bevestigd en gehand haafd, en in de mensen een welbe hagen." IN HET BUITENLAND. Ook in het buitenland zijn door verschillende vooraanstaande per soonlijkheden Kerstboodschappen uit gesproken of op andere wijze bekend gemaakt. De Kerstboodschap van Koning George van Engeland was op platen opgenomen omdat de stem van de koning haar volledige kracht nog niet heeft teruggekregen en nu en dan onzeker is. De rede werd bovendien op advies van de geneesheren in ge deelten opgenomen. De Koning wek te op de wereld een voorbeeld te ge ven van verdraagzaamheid en we derzijds begrip, welk voorbeeld als een gouden draad door de grote fa milie van de volkeren van het Brit se gemenebest loopt. President Truman legde er de na druk op, dat de vrije landen van de wereld zich hecht aaneen geschaard hebben, niet alleen om zich te ver dedigen of een eventuele oorlog te winnen, maar om een werkelijke, rechtvaardige en duurzame vrede te scheppen. Paus Pius XII riep de wereld in een radiorede op zich in te spannen voor de vrede, te ontwapenen, maar vooral ook de gevaarlijke wapens van de haat, de hebzucht en een overmatig verlangen naar prestige af te zweren. De geestelijke bloedar moede der volkeren zal genezen moe ten worden, wil men de vrede ver zekeren. De Paus wees er voorts op, dat de kerk niet kan afzien van po litieke neutraliteit omdat zij zich niet in dienst kan stellen van zuiver politieke belangen. De West-Duitse Bondskanselier Adenauer gaf uiting aan zijn over tuiging, dat de wereldvrede op het ogenblik minder bedreigd wordt dan een jaar geleden. De verwezenlijking van de Europese defensiegemeen schap noemde Adenauer de eerste voorwaarde voor een pacificatie van de wereld. De Russische radiozenders voor het binnenland maakten geen melding van het Kerstfeest, dat in de Rus sische kerk trouwens ook pas op 6 Januari wordt gevierd. Wèl werd ln uitzendingen in de Engelse taal een speciaal Kerstprogramma gegeven, waarin o.a. gezegd werd, dat het wel heel moeilijk is elkaar een ge lukkig Kerstfeest te wensen nu de stryd in Korea nog steeds voort duurt. Stuurman vermist- De stuurman van de IJmuidense trawler „Tzonne". op weg naar de Barendszee-visserij, is in een van de Noorse fjorden, tijdens hoge zeegang, waarschijnlijk overboord geslagen en verdronken. Het was de zoon van de schipper, C. van der Leek. De ver missing van de stuurman werd pas geconstateerd nadat de trawler an derhalf uur door hoge zeeën had ge stoomd, zodat de reconstructie van het ongeluk uitermate moeilijk is. De vermiste stuurman laat een vrouw en twee kinderen na. Minister Lieftinck heeft er tijdens zijn besprekingen in Amerika de na druk opgelegd, dat het voor de eco nomie van ons land noodzakelijk is, over voldoende defensieorders te be schikken. Dat betekent, dat de eco nomische hulp aan ons land ook zou moeten worden gegeven in de vorm van indirecte steun door het plaatsen van defensie-orders in ons land. Voorts verklaarde minister Lief tinck hoopvol gestemd te zijn over de ontwikkelingsmogelijkheden in Suriname. Uit de besprekingen is de minister gebleken, dat men in de V. S. bijzon dere waardering heeft voor de resul taten van de in de laatste jaren ge voerde monetaire politiek. Tijdens' zijn verblijf in de V, S. zijn voorts de onderhandelingen voor een vriend schapsverdrag met de Verenigde Staten ter sprake gekomen. Relletjes in Alexandrië en Cairo. Koning Faroek niet tevreden over gang van zaken. De politie te Alexandrië heeft Dinsdag een menigte betogers met traangasbommen en schoten in de lucht uiteengedreven. Een grote po litiemacht was op de been en bezette de voornaamste punten in de stad evenals de toegangen tot de ambas sades van Engeland, Frankrijk, de V. S. en Turkije. Enkele politieman nen werden door stenen getroffen en gewond. Ook in Cairo was het onrus tig. Volgens Reuter waren de beto gingen gericht tegen de benoemingen van de uit Londen teruggeroepen Egyptische ambassadeur, Ams Pasja, tot adviseur van de koning in buiten landse zaken en Hafez Afifl Pasja tot hoofd van het kabinet van -koning Faroek. Deze laatste is voorstander van een meer gematigde politiek ten opzichte van Engeland. Politieke waarnemers zien in de nieuwe benoemingen een teken van koning Faroeks groeiende ontevre denheid met de huidige gang van za ken. Een woordvoerder van de regering verklaarde naar aanleiding van ge ruchten over de mogelijkheid van een ernstige regeringscrisis deze of ficieel te kunnen tegenspreken. Europees leger zou omkeer in geschiedenis betekenen. De Gasperi over de conferentie ie Parijs. De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, Alcide de Gasperi, heeft Dinsdag voor zijn vertrek uit Rome naar Parijs, waar hij de conferentie over het Europe se leger zal bijwonen, verklaard dat dit „experiment", indien het door alle betrokken landen vastbe sloten zou worden uitgevoerd, een ommekeer in Europa te weeg zai brengen en de loop van de geschie denis zal wijzigen. Italië is bereid een deel van zijn souvereiniteit op te geven mits alle andere deelnemende landen dit even eens zullen doen en mits de oprich ting van het Europese leger spoe dig gevolgd zou worden door de vor ming van een kern voor een Euro pese federatie, waarom heen een Verenigd Europa zou kunnen worden opgebouwd. Zoals bekend komen de zes minis ters van buitenlandse zaken (Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Neder land. België en Luxemburg) tussen Kerst en Nieuwjaar in Parijs bijeen voor een conferentie over de Euro pese verdediging. Zweefvlieger vond de dood bij recordvlucht. De Zweedse zweefvlieger Carl Erik Oevgaard is enkele dagen voor Kerstmis bij Bishop in Californië dood in het wrak van z(jn toestel aangetroffen. Uit zijn instrumenten is gebleken, dat hij een hoogte heeft bereikt van 16.775 meter, hetgeen 4.475 meter hoger is dan het we reldrecord. Oevgaard is waarschijn lijk door een windstroom omhoog gezogen tot een hoogte, waarvoor zyn zuurstofapparaat niet meer be rekend was. VOORSPELT: VEEL WIND. Zwaar bewolkt met van het Wes ten uit regen. Tot harde of stormach tig aanwakkerende Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als Woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1