Middelburg heeft f 462.500 tekort op zijn Begroting VRIJWILLIGE VERZEKERING BLEEF EEN ZORGENKIND TWEE DODEN BIJ NOODLOTTIG ONGEVAL TE DRIEKWART GOED WERK VAN ZEEUWSE AMATEUR-SCHILDERS 2 PRO VIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER 1951 Wederopbouw en herstel drukken zwaar Maatschappelijke Zorg vergt steeds groter uitgaven. De thans verschenen gemeentebegroting van Middelburg voor het jaar 1952 sluit wat de gewone dienst betreft in inkomsten en uitgaven op een bedrag van 8.237.681,met een nadelig saldo evenwel van 462.500, dat wil zeggen van ruim 234.500,meer, dan voor 1951 werd geraamd. De Kapitaaldienst sluit met een tekort van 7.709.914,82. De ongunstige factoren, die zich reeds in 1951 deden gelden, zullen dat in 1952 in versterkte mate doen. Voor een belangryk deel wordt het tekort veroorzaakt door: a. steeds toenemende lasten der wederopbouwuitgaven, b. sterk gestegen kosten van het onderwijs, c. de grote styging van het nadelig saldo van de Dienst voor de Maat schappelijke Zorg, d. de teruggang in de uitkomsten der bedryven, e. de enorme styging van de rente verschuldigd voor op te nemen kasgeld, f. het nadelig saldo van de Dienst Herbouw Middelburg, g. de afschryviug van de in de kapitaaldienst opgenomen in 1952 uit te voeren werken, h. de salarisverhoging (5%) en verdere aanpassing aan het rapport- Ubink. Uit de begroting blijkt, dat de stij ging der inkomsten geen gelijke tred houdt met die der uitgaven. Speciaal geldt dit in een gemeente, waar het verzorgingspeil vrij laag ligt tenge volge van de in vroegere jaren ge voerde soberheidspolitiek. Een en an der noopt de gemeente Middelburg in deze dure tijd allerlei kapitaalswer- ken uit te voeren op vrijwel elk ter rein der gemeentehuishouding. Deze werken, gevoegd bij het herstel der oorlogsschade, leggen op de gemeente een last, die zij niet meer kan dra gen. HERSTEL VAN OORLOGSSCHADE Alleen al het door de gemeente te financieren herstel van oorlogsschade geeft voor 1952 naar raming een ren telast van f 153.032.98 (dat is f 151.985.55 meer dan verleden jaar), grotendeels als gevolg van het zeer traag binnen komen der Rijksvergoedingen, niette genstaande herhaald aandringen om spoedig tot het verstrekken van voor schotten over te gaan. De ten laste der gemeente blijven de kosten, tengevolge van het bij het herstel van oorlogsschade gelijktijdig aanbrengen van verbeteringen, uit breidingen, zomede de aftrek van nieuw voor oud, zullen naar raming rond f 4.000.000 bedragen. Tegenover dit bedrag is een reserve aanwezig van sléchts f 650.000, ten dele gevormd door de enige jaren geleden gesloten leningen van f 550.000. Op het verschil 'van de totale last en de aanwezige re serve wordt een afschrijving toege past van 1/30 of rond f 112.000. In de begroting 1952 is dus als last, voort vloeiende uit de toegebrachte oorlogs schade, geraamd een bedrag van rond f 285.000. POLITIE. De normenvergoeding voor de poli tiekosten blijkt nog steeds te laag. Het bedrag, dat terzake voor rekening der gemeente blijft, bedraagt naar ra ming f 22.465-03. De gemeente betreurt dat de verhoging der normen nog steeds op zich laat wachten. In totaal vergt de openbare veiligheid van de gemeente een uitgave van f 315.814.23, waartegenover aan inkomsten slechts f 183.079.53 staat, een nadelig slot dus van f 132.734,770. ONDERWIJS. De kosten van het onderwijs zijn in totaal in vergelijking met het vorige jaar gestegen met rond f 66.000. Dat is voor een groot deel het gevolg van het feit, dat Middelburg als centrumge meente niet alleen plaatselijke belan gen behartigt, doch ook het oog ge richt moet houden op de belangen van de streek. In totaal toont de gewone, dienst van het hoofdstuk Onderwijs een tekort van circa f 356.000. MAATSCHAPPELIJKE ZORG. Het nadelig saldo van de dienst voor de Maatschappelijke Zorg is toegeno men met rond f 83.000 en bedraagt Grondaankoop nieuwe Ambachtsschool Goes. Begin 1953 wil men met de bouw beginnen. De Vereniging „Ambachtsschool" te Goes heeft thans aan het gemeen- tebestuur gevraagd grond te mogen kopen voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes. De Ambachtsschool is gedacht op een terrein aan de Bergweg en de Vogelzangsweg. Er is een oppervlak te nodig van ca. 6000 m2. De prijs daarvan bedraagt rond 60.000. De Vakschool voor Meisje3 is geprojec teerd langs de Bergweg en de Kam perfoeliestraat. Hiervoor, is ongeveer 4000 m2 grond benodigd. De prijs hiervan is rond 40.000. De vereniging moet aan de depar tement van O. K. en W. opgeven wel ke architect de plannen zal ontwer pen. Deze aanwijzing kan evenwel niet plaats vinden voor vaststaat waar de scholen zullen verrijzen en de Rijksgebouwendienst kan niet gun stig adviseren voor er zekerheid is verkregen over de eigendom van de benodigde terreinen. Voorts heeft de vereniging medegedeeld, dat zij eerst in begin 1953 een geldlening voor deze bcqiw kan sluiten. Zodoende is het niet mogelijk de gronden op nor male wijze te verkopen. In overleg met het bestuur van de. vereniging is daarom naar een voor beide par tijen aannemelijke oplossing gezocht. B. en W. stellen de raad thans voor de verkoop te doen gescheiden, o.m. onder de voorwaarden" dat de koop prijs aan de gemeente uiterlijk 31 De cember 1953 moet worden voldaan. Bij niet-betaling vóór of op deze da tum komt de verkochte grond om niet aan de gemeente terug. Van de datum van het passeren der koopacte tot aan de datum van betaling van de koopsom zal 4% rente aan de ge meente worden betaald. thans f 431.883.82. De stijging van het tekort wordt veroorzaakt door de ge stadige stijging van de verpleegprij- zen van diverse inrichtingen, waar armlastigen worden verpleegd en de toeneming van het aantal zorggeval- len. terwijl ook de steunnormen voortdurend worden verhoogd. De provincie is nog steeds niet bereid de vooroorlogse bijdrage in de kosten van de verpleging van armlastige krank zinnigen te verhogen. Voor dit jaar moest bij een verpleegprijs van f 1800 per jaar een uitgave van rond f 100.000 worden geraamd, terwijl het provin ciaal subsidie nog steeds gebaseerd is op een achtste der verpleegprijzen met een maximum van f 100.— per jaar. Tot Gedeputeerde Staten zal een verzoek worden gericht om verhoging van het subsidie. GEMEENTEBEDRIJVEN. De uilkomsten der gemeentebedrij ven vertonen eveneens een belangrij ke achteruitgang. Voor het Waterlei dingbedrijf wordt deze mindere op brengst geraamd op f 30.542.90, voor het Electriciteitsbedrijf op f 23.970.29, alleen het Gasbedrijf zal vermoedelijk meer opleveren en wel f 2.261.60, het geen een totaal nadelig verschil maakt van f 52.251.59. Dit verschil zal f 24.500 kleiner worden als gevolg van de per 1 Januari in te voeren verhoging van de waterleidingtarieven. DIVERSEN. De grote stijging van de rentevoet, gevolgd bij de onmogelijkheid om vaste leningen te sluiten, hebben ge leid tot een enorme stijging van de post „rente kasgeld". Terzake moest f 180.000 meer worden geraamd dan vo rig jaar. Deze begrotingspost bedraagt thans f 260.000. Het toenemend gebruik, dat van het Stadhuis aan de Markt wordt gemaakt, is oorzaak dat voor verlichting en ver warming f 13.000 meer moest worden geraamd dan vorig jaar. De posten betrekking hebbende op de Dienst Herbouw Middelburg tonen een nadelig verschil van rond f 28.000, tengevolge van een zeer grote terug gang van de vergoeding van het Rijk. welke thans per object wordt uitge keerd. By de in de begroting opgenomen kapitaalswerken hebben B. en W. zich op het standpunt gesteld, dat deze werken op zeer bescheiden schaal voortgang moeten vinden. B. en W. delen voorts mede, dat een deskundig onderzoek heeft uitgewe zen, dat het niet mogelijk is op deze dienst een bezuiniging in te voeren van enige betekenis. De herziening van de Bizondere Uit kering laat nog op zich wachten, maar als zij heeft plaats gehad, zullen B. en W. naar middelen moeten zoeken om de begroting sluitend te maken. In verband daarmede is het bezwaarlijk nieuwe uitgaven voor te stellen of be staande uitgaven op te voeren. Vermelding verdient nog, dat op de begroting geen post subsidie E.T.I. voorkomt. (Vorig jaar f 1100). Advertentie. Voor de Feestdagen Citroen jenever (van de Kuyper) bestellen. ALGEMEEN ZIEKENFONDS Z.- EN N.-BEVELAND. Premies voor 1952 worden gedeeltelijk verhoogd. "Voor het Algemeen Ziekenfonds Zuid- 'en Noord-Beveland was ook Wi* 1950 de vrijwillige verzekering nog het „zorgenkind", zodat opnieuw maat regelen moesten worden genomen om deze afdeling uit het moeras te hel pen, aldus werd medegedeeld in het verslag over het boekjaar 1950, dat Zaterdagmiddag in de algemene vergadering, welke In de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, aan de orde kwam. Hét gemiddeld aantal verzeker den bedroeg in 1950: verplicht-ver zekerden 28017 (v.j. 27537) en vrij- willig-verzekërden 14627 (v.j. 14525), totaal 42644 (42062.) Hèt aantal vrouwelijke rechtstreeks verzekerden bleef vrijwel constant. De toename van het aantal verplicht verzekerden is derhalve een gevolg van opneming van meer mannelijke personen in het arbeidsproces. De de mobilisatie van militairen speelt hierbij waarschijnlijk de belangrijkste rol. De gemiddelde premie-opbrengst over 1950 bedraagt voor de vrijwil lig verzekerden 28.016. De uitga ven. beliepen echter 29.96 per ziel tegen 26,76 in 1949. Het totaal aantal verpleegdagen in de ziekenhuizen bedroeg in 1950 33.605 (v.j. 29.184), waaruit volgt, dat in de ziekenhuizen doorlopend minstens 92 bedden door de verze kerden van dit fonds bezet zyn. De regeling dat geen kosten voor auto-vervoer meer worden vergoed als dit vervoer niet van te voren ls aangevraagd en door het fonds aan de vervoeder is opgedragen, werkt bevredigend. Van de 1347 bij de schooltandver- zorging onderzochte kinderen, wa ren er 968 verzekerd. Hiervoor werd 2,50 per kind betaald. Het ligt in de bedoeling deze kinderen ook in volgende schooljaren te blijven be handelen en elk jaar de nieuwe kin deren der le klassen eveneens in die behandeling te betrekken, zodat na 6 jaren alle schoolkinderen met een goed onderhouden gebit de school verlaten. Van de in 1948 uit de kas gestolen 1392,50 is bij civiele vor dering 780,07 terugontvangen. Het restant werd afgeschreven. By de. premieverhoging voor vrij willig verzekerden op 2 Juli 1950 van 63 tot 80 ct. per week, znn re ductieregelingen voor minder draag- krachtigen bij de gemeenten bevor derd, zodat de premieverhoging hoe genaamd geen opzeggingen van de verzekering tengevolge had. De balans per 31 Dee. 1950 geeft een totaalbedrag van 176.674,10 aan. terwyl de verlies- en winstreke ning een nadelig saldo voor de ver plichte verzekering van 767.536,97 en voor de vryw. verzekering van 27.645,98 aangeeft, ALGEMENE VERGADERING. Nadat tevoren een vergadering van vertegenwoordigers was gehou den, waarin de heer L. Mekaard van Hansweert als bestuurslid werd ge kozen, werd Zaterdagmiddag de al gemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. H. B. Bouw man. Na het openingswoord werden het jaarverslag van de secretaris, dokter C. Griep, en de rekening en verantwoording van de administra teur, de héér J. Meyers, behandeld. Deze laatste gaf een duidelijke toe lichting op de diverse posten, terwijl De begroting gaf een totaal van 11825 verzekerden aan (8025 beta- lenden en 3800 niet-betalenden). De uitgaven en ontvangsten waren be groot op 433.010 of 36-62 per ziel. De 8025 betalenden moeten 414.281 opbrengen. Besloten werd de premie voor 1952 vast te stellen op 1 per betalende verzekerde; 1,50 voor een onvolledig gezin (man of vrouw met kinderen beneden 16 j.) en 0,50 voor verzekerden van 65 jaar en ouder, die op 1 Dec. 1951 reeds waren ingeschreven en voor studerende en gebrekkige kinderen van 16 t.nv. 20 jaar. Hierna werden nog verschillende mededelingen ge daan over de bij de ziekenfondsraad in behandeling zijnde plannen voor versobering ten aanzien van de ver strekkingen door de ziekenfondsen. Nadat de administrateur vervolgens enkele vragen had beantwoord, werd daarop de matig bezochte vergade ring gesloten. Redactie en Kerstfeest. Om de redacteuren van de P.Z.C. in staat te stellen het Kerstfeest thuis te vieren, zul len gedurende beide Kerstda gen geen verslagen van verga deringen enz. worden gemaakt. Mochten er verenigingen of or ganisaties zyn, die toch een verslag van een bepaald gebeu ren opgenomen willen zien, dan nodigen wij hen uit zelf dit verslag op te maken en het ons toe te sturen. Vrijdag Kweekschoolfeest. Ruim 300 reünisten komen naar Middelburg. Nog enkele dagen scheiden de Rijkskweekschool, één der oudste in ons land en in het licht van de on derwijsvernieuwing gezien ook één der belangrijkste, van het grote feest ter gelegenheid van het 75-jarig be staan. Zoals wij reeds in een aan dit jubileum gewijd artikel schreven, zul len uit alle windstreken de reünisten, die ..de bak", hun oude school, nooit zullen vergeten. Vrijdag naar Middel burg komen om de bloemetjes buiten te zetten, om oude vrienden weer te ontmoeten en nieuwe te maken en om nog een keer in de oude, vertrouwde schoolbank te schuiven, zodat die geest van weleer herleeft en kostbare herinneringen weer boven komen. Naar wij vernemen staat thans vast, dat ruim 300 reünisten Vrijdag (en velen hunner ook Zaterdag) in Mid delburg bijeen zullen zijn en dat de feestvergadering door de Commissa ris der Koningin in Zeeland, door een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en door één der Gedeputeer den zal worden bijgewoond. Vrijdag a.s. begint het feest om 1.30 uur met een officiële ontvangst ten stadhuïze. Daarna wordt in het Schut tershof de feestvergadering gehouden, tijdens welke uiteraard vele sprekers het woord zullen voeren en waaraan het Kweekschoolkoor medewerking zal verlenen. Vervolgens wordt de aan de onderwijsvernieuwing gewijde ten- toonstelling in het schoolgebouw be zichtigd. Deze expositie is iets zeer bijzonders; men mag respect hebben voor wat de leerlingen onder leiding van de docenten mej. H. W. Dorleyn (handwerken), de heer Louis Hey- mans (tekenen) en J. van Kasteel (handenarbeid) tot stand hebben ge bracht. Wij zullen zeker nog gelegen heid krijgen op deze tentoonstelling terug te komen. 's Avonds wordt, wederom in het Schuttershof, een diner gehouden, waarbij beroepsartisten (oud-leerlin gen) voor artistiek genot zullen zór gen. Het wordt een van de grootste diners, welke de laatste jaren in Mid delburg zijn aangericht: ruim 250 per sonen zullen aanzitten. De Zaterdag brengen de reünisten gezamenlijk door. Tenslotte is er Za terdagavond een bal voor de oud leerlingen. Binnenkort zullen ook de, ouders van de leerlingen der kweekschool en leerschool IK dé gelegenheidwördeïi' gesteld de tentoonstelling in liet' schoolgebouw te bewonderen. Salarisherziening personeel Polder Walcheren. Enige weken geleden besloot het Polderbestuur van Walcheren tot een salarisherziening voor het perso neel van de Polder, ingaande 1 Ja nuari 1951. Naar wij vernemen is Zaterdagmorgen te Middelburg: an dermaal over deze kwestie vergaderd en is alsnog besloten de herziening met terugwerkende kracht te verle nen tot 2 Januari 1948. Geslaagd voor derde stuurman Grote Handelsvaart de heer B. L. Legemaate, leerling van de ,.De Ruyterschool" te Missingen. TWEE BROERS SLACHTOFFER. Vrachtwagen reed in het kanaal TerneuzenGent. Zaterdagmorgen tegen tien uur heeft zich te Driekwart (gemeente Sas van Gent), juist op het punt waar de provinciale weg (Zandstraat) komt op de langs het kanaal Terneuzen—Gent lopende Kyksweg, een noodlottig ongeval voorgedaan, waarvan de twee gebroeders De Backer nit Clinge, de 27-jarige, kortgeleden gehuwde, Leon en de 18-jarige ongehuwde Willy, het slachtoffer werden. Vanuit de richting Sluiskil kwam een kleine Chevrolet, geladen met klompen van de klompenfabriek Jos de Backer uit Clinge en bestuurd door Leon de Backer, juist toen uit de Zandstraat een veeauto naderde. Deze laatste stopte alvorens de rijks weg op te rijden. Voor de Chevro- let-vrachtautó. die blijkens de uit gestoken richtingaanwijzer de Zand straat wilde inrijden, bestond daartoe eveneens alle gelegenheid. Waarschijnlijk over de juiste toedracht van de zaak wordt nog een onderzoek ingesteld tenge volge van te sterk remmen, slipte de vrachtauto, maakte op de weg een slag om en reed achteruit het ka naal in, juist op de plaats waar een gedeelte van de houten afrastering die zich daar bevindt, ontbrak, om dat deze tydens de bietencampagne werd vernield. De auto verdween hierop met de beide inzittenden ge heel onder water. Ijlings toegeschoten hulp en een in de buurt zijnde vaartuig van de Rijkswaterstaat begonnen onmiddel lijk met de reddingspogingen, en nadat een kabel onder de vrachtauto was getrokken, slaagde men er in vanaf de wal de auto gedeeltelijk bo ven water te trekken en tenslotte met veel moeite, ongeveer een half uur na het ongeval, de beide slacht offers uit de cabine te bevrijden. Onmiddellijk werd begonnen met de toepassing van kunstmatige ademhaling, door verscheidene me dici, die evenals de politie en de E. H.B.O. inmiddels ter plaatse waren gearriveerd. De levensgeesten van de twee broers bleken echter reeds te zijn geweken. Beiden werden naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht, de auto werd later met een kraanwagen van de firma de Visser uit Terneuzen op de wal gebracht. Stoomvaart Mij. „Zeeland" en de Kon. Mij. „De Schelde". De directie van.de Stoomvaartmy. „Zeeland" voert met de directie van de Kon. M\j. „De Schelde" besprekin gen over het definitief in dienst ne men door laatstgenoemde maat schappij van personeelsleden, welke dopr de „Zeeland" zijn „uitgeleend ,Het 'betreft hier een vijftal werk nemers, die thans van dé „Zeeland nog alle emolumenten genieten, wel ke aan hun oorspronkelijke tewerk stellingen waren verbonden. Hulpcomité zaak Fonteijn In Zeeland wordt, naar het A.N.P. verneemt, een hulp-comité opgericht, dat zich, zoals de initiatiefnemers het uitdrukken, tot ta,ak stelt „in de zaak-Fonteyn te komen tot handha ving van het recht". Men hoopt deze' provinciale actie tot een landelijke te doen uitgroeien. Wij tekenen hierby aan, dat voor zover ons bekend is, nog geen comité is opgericht. Wel worden pogingen in het werk gesteld om tot oprichting te geraken. „COLOR1ET" EXPOSEERT. Liefhebberij brengt de mensen in contact met schoonheid in velerlei vorm. Ze hebben heel wat voor hun liefhebberij over, die leden van de Middel burgse vereniging van amateur-schilders „Coloriet": één avond in de "week samen les, één middag samen schilderen of tekenen en dan verder nog zo veel mogelijk elk vr(j uurtje thuis in de weer met penseel en palet. Maar het is een mooie liefhebberij en wanneer men dan zo eens in het jaar op een tentoonstelling de resultaten bijeengebracht ziet, voelt men als „bui tenstaander" pas goed wat zjj voor deze amateur-artisten betekent.. Want al die kleine en grotere doeken, die tekeningen en aquarellen, getuigen er van hoe deze mensen, die hun dagelijkse arbeid op de kantoorkruk of mis schien achter een winkel-toonbank verrichten, door de beoefening van de teken- en schilderkunst in aanraking komen met heel andere dingen. Met de vrije natuur of met de schoonheid van een brokje oude stad, met de weelde van de bloemenwereld of met de simpele schoonheid van een paar vruchten of wat eenvoudige oude gebruiksvoorwerpen. Het meest verrassende van een bezoek aan de tentoonstelling, welke ditmaal in het Middelburgse Kunst museum werd ingericht, is wellicht dat er onder deze 1st knappe tekenaars en schilders schuilen. Er is natuur de ontdekking, amateurs beslist lijk sterker werk bij en ook wel wat minder sterk, maar doeken als bijv. .Gracht" en „Landschap" van H. Wesselink getuigen van een durf en een originaliteit, welke aan deze wer ken een geheel eigen karakter ge ven. Vooral van het in blauw en groen gehouden gracht-gezicht, gaat 0 reen ongewoon sterke suggestie uit ook" verschülënde vragen door hem Aan dezelfde wand hangt ook „boe wérden beantwoord. renkop" van hetzelfde lid, welke de Hierna kwam de begroting en pre mie-Vaststelling voor de vrijwillige vèrzekèring voor 1952 aan de orde. j renkop" van hetzelfde ire-1 aandacht trekt door de merkwaar dige vorm-oplossing in vlakken, waarmede de schilder aan dit por tret een bijzonder sterke expressivi teit heeft weten te geven. Het werk van J. P. le Clerq ken merkt zich door een goed gevoel voor kleur en compositie, dat in een blij en zonnig sehüderytje als „Vee- re" zelfs weldadig aandoet. De stil levens zijn wat schoolser, maar daarentegen spreken twee Oosten rijkse berglandschappen weer van een sterk beeldend vermogen. Knap werk is er ook o.m. van K. J. Hólster, wiens stoere uitbeelding van Veere's kerk onder een fel-be- wogen wolkenlucht het meest de aandacht trekt, en verder van A. D- Grims (een zeer goed dyklandschap met wilgen bijv.) en van F. Meyer, wiens stillevens wel wat somber, maar toch heel suggestief aandoen. Het werk van W. Jacquet munt voor al uit door een grote kleurgevoelig heid, terwyl we van deze inzender ook een heel knappe tekening van een dode haas opmerkten. Het is natuurlyk niet doeniyk hier alle namen te noemen; wy deden slechts een keuze uit het vele goe de, dat in deze Coloriet-tentoonstel- Itng wordt geboden. Wie in de ko mende dagen een bezoek brengt aan het Kunstmuseum, zal daar een col-, lectie schilderijen en tekeningen vin den, welke bewijst, dat er onder deze Middelburgse amateurs werkelijk ook kunstenaars schuilen. Raad van beroep Middelburg. Bij Koninklijk Besluit ia» benoemd voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 Mei 1953 tot lid (ambtshalve voorzitter, van de Raad van Berogj voor de directe belastingen te Mid delburg mr.. A. J. van der Weel. iid van Gedeputeerde Staten van Zee land, thans, lid van gemelde raad. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de week van 9 tot en met 15 December kwamen Jn Zeeland drie gevallen van besmettelyke ziekten voor en wel te St. Maartensdyk, Axel en Rilland-Bath een geval van rood vonk. KARSOTE RUB werkt u*n twee krenten tcje/yk De Terneuzense politie, die met een groot aantal zuurstof-apparaten en reddingsmateriaal svas uitgerukt, omdat aanvankelijk het gerucht de ronde deed, dat een autobus in het kanaal zou zijn gereden, was reeds zeer spoedig -nadat het eerste alarm was gegeven, ter plaatse. Door de Rykspolitie te Sas van Gent wordt in verband met het gebeurde een onderzoek ingesteld, doch men kon hierover geen nadere inlichtingen verstrekken. Advertentie Verbeterde acoustiek in Ned. Hervormde kerk te Oostburg. Klankbord bracht uitkomst. Het beheersen der acoustiek is een wetenschap, welke nog in de kinder schoenen staat. Hoewel de aeoustie- ke onderzoekingen van de laatste 50 'jaren er toe geleid hebben, dat het probleem, althans geen raadsel meer voor ons Is, kunnen architecten, die van te voren hun ruimten op acoustielce kwaliteiten lieten onder zoeken en goedkeuren, toch voor al lerlei verrassingen komen te staan. Het is bekend dat dergelijke op teke ning goedgekeurde ruimten ongewil de afwijkingen vertonen. Sommige zalen hebben nog te veel nagalm, an dere zyn doods. In beide ruimten is het spreken vermoeiend. Dezer dagen is de Ned. Herv. Kerk te Oostburg een bewijs geworden, dat de acoustiek op eenvoudige manier te verbeteren is. In December 1950 is deze kerk in gebruik genomen. Toen bij de opening de gehele kerk vol bezet was, had men weinig hinder van nagalm, doch in Januari bleek dat bij halve bezet ting de acoustiek niet bevredigend was, Sprekers met hoge stemgeluiden waren beter te verstaan dan spre kers met lage stem, maar ideaal was het voor niemand. De architect, hierover ondervraagd, antwoordde onder meer, dat de kerk niet gereed was. Immers een klank bord en een orgel ontbraken nog. Eerst na het aanbrengen van deze noodzakeiyke attributen zou men be ter oordelen over de acoustiek. Toen in het voorjaar de acoustiek verbeterde door het steeds droger worden van kerkmuren, besloot de Kerkvoogdij, meer gedreven door geldgebrek dan door wijsheid, de zaak nog even aan te zien, maar toen in de herfst de vochtigheidsgraad van de lucht wederom groter werd, verminderde de bespreekbaarheid wederom merkbaar en op aandringen van de architect is toen een acous- tisch advies gevraagd van een des kundige. KLANKBORD. Prof. Fokker uit Haarlem beval aan een klankbord aan te brengen, hetgeen is gebeurd. Het is wel geble ken, dat dit een aanmerkelijke voor uitgang betekent. Men mag nu ver wachten dat by het verschijnen van het orgelfront, waardoor de kerk 1/5 verkort wordt, de onaangename na galm voldoende zal zyn verminderd. In ieder geval is gebleken dat men zich niet behoeft neer te leggen by een slecht hespreekbare ruimte en dat men door eenvoudige middelen het in de macht heeft verbetering in de acoustiek te brengen. Prijzen voor Zeeuwse schilders. De landelijke prijsvraag, ter gele genheid van het eerste lustrum van de. Studieclubs Schilders te Utrecht, is voor de S.C.S. „Luctor et Emergo" een groot succes geworden. In groep II behaalden resp. in de groepen begin ners, gevorderden, en topklasse de he ren P. Geus, Kwadendamme, C. A. Korstaaje, Goes en W. Wisse, Goes, allen een eerste prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2