PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Krijgsgevangenen „zoek" Aanvaring in de Wielingen eist twee doden en twee gewonden BILT KONINKLIJKE FAMILIE VIERDE KERSTFEEST MET PERSONEEL Vandaag 194e Jaargang-No. 303 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. ae Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. few., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel*) van 1—5 regel* 11Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur, Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 i 2924; Goes L. Vorststr. 63, tcL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee N. Bogerdatr^C^160^teL^2C OVER DRIE DAGEN IS HET 27 DECEMBER Communisten in Korea verwierpen voorstellen der verbondenen Hoewel de 27ste December de dag waarop volgens liet accoord over de demarcatielijn de wapenstilstand bereikt zou moeten zijn reeds met rasse schreden nadert, worden er bü de wapenstilstandsonderhandelingen Ju Korea nog steeds geen vorderingen van betekenis gemaakt. Eerder is liet tegendeel waar. Zondag is althans bekend gemaakt, dat de communis tische afgevaardigden in de sub-commissie voor het toezicht op de wapen stilstand drie belangrijke voorstellen van de Verbondenen hebben verwor pen. En ook de besprekingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen zijn op het ogenblik vrijwel vastgelopen in een over en weer beschuldigen van het doen van onjuiste opgaven. Op 19 Juli 1950 was Dean door de Noord-Koreanen ontvoerd en ruim één maand later, meer dood dan le vend. door uitputting, aan het Noor delijke opperbevel overgegeven. Hij woog toen nog slechts vijftig kilo. Burchett liet zijn collega's een copie zien van een op 21 December j.l. ge dateerde brief, ondertekend door „Wil liam S. Dean, generaal-majoor van het Amerikaanse leger, krijgsgevangene" en gericht aan generaal Kim II Soeng. Dean drukte hierin zijn voldoening uit voor de goede verzorging. De voorstellen betreffende het toe zicht op de wapenstilstand, welke door de Noordelijken werden verwor pen, betroffen de volgende drie pun ten: geen veto-recht in de wapenstil standscommissie, geen beperking van de aflossing van de troepen en geen militaire versterking gedurende het bestand. DE KRIJGSGEVANGENEN. Wat de besprekingen over de uit wisseling. van krijgsgevangenen be treft, blijven de Noordelijken vasthou den aan een algehele uitwisseling. Zij weigerden een rechtstreeks antwoord op het voorstel om althans de ernstig gewonde en zieke krijgsgevangenen onmiddellijk uit te wisselen. Een van de onderhandelaars van de "Verbondenen, schout-bij-nacht Libby, heeft de communisten er van beschul digd, dat zij liefst 50.000 krijgsgevan genen niet op hun lijst hebben ver meld. Hij herinnerde de communisten er aan, dat zij destijds volgens een of ficiële mededeling van hun eigen hoofdkwartier wereldkundig hebben gemaakt, dat zij in de eerste negen maanden van de oorlog reeds ruim 65.000 krijgsgevangenen hadden ge maakt. Dit betekent zélfs wanneer men zou aannemen, dat er sindsdien geen enkele meer bijkwam dat meer dan 50.000 gevangenen „in het niet zijn verdwenen". Van Noordelijke zijde werd in ant woord hierop verklaard, dat het me rendeelder gevangenen „aan het front vrijgelaten" zou zijn en dat andere door ziekte en bij luchtaanvallen der Verbondenen om het leven zouden zijn gekomen. DE TOESTAND VAN GENERAAL DEAN. Willfred Burchett, die de wapen stilstandsbesprekingen te Pan Moen Djon bijwoont als verslaggever van een communistisch dagblad te Parijs, heeft Zondag aan zijn collega's van de Ver. Naties verslag uitgebracht over een bezoek, dat hijdezer dagen ge bracht heeft aan generaal Dean, die op 25 Juli 1950 als vermist werd op gegeven. Volgens Burchett bevindt de generaal zich in een comfortabel ver blijf in een schuilkelder nabij Pjong jang. Egyptisch vliegtuig vloog tegen berg. Alle 20 inzittenden kwamen om het leven. Zaterdagavond is een Egyptisch vliegtuig kort voordat het op het vliegveld by Teheran zou landen, ln een sneeuwstorm verongelukt. Alle 20 inzittenden werden gedood. Aan boord van het toestel bevon den zich, behalve de Egyptische be manning van o personen, Amerika nen, Britten en Perzen. Uit het on derzoek is gebleken, dat de radio-in stallatie defect was, waardoor het toestel uit de koers raakte en tegen een berg vloog. ITALIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Zondagavond is bij een poging om ln dichte mist te landen op het vlieg veld by Milaan een Italiaans vlieg tuig neergestort. Volgens de eerste berichten, zijn vele passagiers ge wond. Ruiten bij opposanten van Friese beweging ingegooid. Kwajongensstreek of provocatie In de nacht van Vrydag op Zater dag zyn te Leeuwarden de ruiten In gegooid van de woningen van de com missaris van politie, de heer A. Hou wing, de commandant van de Rijks politie majoor A. S. Fogteloo en de oud-president van de Leeuwarder rechtbank, mr. C. W. Stheeman. Vermoedelijk heeft men door het Ingooien van de ruiten wraak willen nomen, omdat genoemde autoriteiten zich naar aanleiding van de Friese kwestie met ingezonden stukken in de dagbladen hebben gekeerd tegen deze beweging. De stenen waren gewik keld in papier, waarop o.m. was ge schreven: „U moet Fries spreken", „Ook jij bruut" en „Kan het zo, of moet de brandspuit helpen?" In kringen van de Friese beweging worden deze methoden sterk afge keurd en gekwalificeerd als „kwajon- genssti*eken". De heer Fedde Schurer, hoofdredac teur van de „Heerenveense Koerier", die op 16 November werd veroordeeld wegens belediging van de Kanton rechter te Heerenveen, sprak de hoop uit. dat het gebeurde justitieel ern stig zou worden onderzocht. Hij acht te het niet uitgesloten, dat er pro vocatie in het spel is. Mochten niette min toch aanhangers van de Friese beweging voor deze daad verant woordelijk zijn, dan zou de beweg zich volkomen van hen distanciëi Churchill kondigde weer „onprettige maatregelen" aan. Hij gelooft niet in oorlog. De Britse minister-president, Win ston Churchill, heeft vanuit zijn landhuis in de omgeving van Wester ham (Kent) een r radio-rede tot het Britse volk gehouden, waarin hij o.m. zeide niet te geloven, dat er binnen afzienbare tijd oorlog zal komen. Hij legde er de nadruk op, dat zijn rege ring vastbesloten is Groot-Brittannië weer tot een land te maken, dat cre- dietwaardig is en ln staat zelf te ver dienen hetgeen het wil besteden. Op dezelfde ernstige toon sprekend als in de redevoeringen, die hjj in het begin van de laatste oorlog hield, zeide Churchill: „Ik heb U niets voor te stellen, dat gemakkelijk uitvoer baar is. Wjj hebben reeds een aantal onplezierige dingen gedaan, doch „er komt nog veel moer. Wanneer het (larlemeut op 29 Januari weer byeen- tomt, zal de regering het nieuwe onaangename voorstellen op econo misch gebied moeten voorleggen". Churchill wilde in deze crisistijd een beroep doen op allen om de nati onale eenheid te bewaren. Er moet een einde komen aan de partijstrijd. „Hetgeen ons verenigt is veel sterker dan dat waardoor wy gescheiden worden. Wy zyn hierin anders dan vele andere landen", aldus Churchill. Churqbill bracht in zijn toespraak hulde aan de afgetreden socialisti sche regering voor haar „vastbeslo ten verwerping van het communisme, haar nauwe samenwerking met de Ver. Staten, haar invoeren van dienstplicht en haar poging om, teza men met andere landen, in West- Europa een hecht front te vormen te gen agressie". Ook de wapens van de „Talisse" in beslag genomen. „Vrees" voor ontploffing- Het militaire commando in Tand jong Priok is Zaterdag begonnen met het uitladen van de wapens en muni tie aan boord van de „Talisse". Wa pens en munitie waren bestemd voor Nieuw-Guinea. De havencommandant heeft aan. Aneta medegedeeld, dat het uitladen niet moet worden gezien al3 een in beslagneming, maar als aanhouding. Vrijdag werd de „Talisse" uit veilig heidsoverwegingen een mijl uit de kust aan een boei gelegd. Een woord voerder van het militaire commando te Djakarta verklaarde, dat in ver band met de aanwezigheid van explo sieven gevreesd werd voor een even tuele ontploffing, zodat besloten werd het schip uit de kust te meren. Op de vraag op wiens last tot het uitladen werd overgegaan, zeide de woord voerder: in opdracht van hogerhand. Hy kon niet mededelen van welke in stantie de opdracht afkomstig was. Aanklacht tegen „Times". WEGENS UNFAIRE VERKIEZINGSRECLAME. Tegen het bekende Engelse dag blad „Times" is een aanklacht inge diend op grond van beweerde schen ding der verkiezingswetten. Kort voor de jongste algemene ver kiezingen publiceerde de „Times" een advertentie van een aantal tinmaat schappijen, waarin de tekst werd ge publiceerd van een rapport dezer maatschappijen. Dit rapport bestond in hoofdzaak uit critiek op de finan ciële politiek der socialistische rege ring. De aanklacht is gebaseerd op een verkiezingswet, die handelt over niet-geoorloofde verklezingspractij- ken. Vele doden bij theaterbrand in Mexico. Zondag is brand uitgebroken in een gebouw te Tijuna (Mexico), waar een kerstfeest voor wezen werd gegeven. Er zouden tenminste 41 per sonen, onder wie vele kinderen, om i het leven gekomen zyn. 77 slachtoffers bij mijnramp in Amerika. Weinig hoop om nog ingesloten mijnwerkers te redden. Als gevolg van een brand ln een ko lenmijn by West-Frankfort in de Amerikaanse staat Illinois, zyn 77 mensen om het leven gekomen. Een ploeg van 15 a 20 man wordt nog ver mist. Door de intense hitte en het do delijke gas, dat op 170 meter diepte de ontploffing veroorzaakte, vorderen de reddingswerkzaamheden slechts langzaam. Er bestaat weinig hoop, dat de nog ingesloten mijnwerkers kunnen worden gered. Het is de erg ste mijnramp die zich dit jaar in Amerika heeft voorgedaan. De reddingsploegen vonden sommi ge slachtoffers geheel verbrand, de lichamen tegen de grond gedrukt. De myn bij West-Frankfort is de grootste ter wereld. Schippersgezin twee dagen bedwelmd door kolendamp. Man nog niel tot bewustzijn. Van Donderdagavond laat tot Za terdagmorgen heeft een schippersge zin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen slapende en later in bewuste loze toestand in de kolendamp door gebracht en het is te danken aan iri de buurt gelegen schippers, die het niet verschijnen van het gezin vreemd begonnen te vinden, dat vermoedelijk allen nog van de' verstikkingsdood ge-, red konden worden. Donderdagavond waren schipper J Hoenderop van het Rijnschip „Moma- dos" dat in de Waalhaven te Rotter dam ligt; diens vrouw en twee jon getjes van 3 jaar en 7 maanden,-tei ruste gegaan. De kachel was aan er blijkt achteraf niet goed gesloten tc zijn geweest, terwijl het circulatie systeem defect was. Gelukkig is de hoeveelheid kolendamp niet al te groot 'geweest en was de kachel op den duur uitgegaan. Toch zouden de gevolgen ernstig zijn geweest, indien dé toestand van het gezin'niet opge merkt was geworden- De man was e het ergst aan toe en kon nog niet to bewustzijn worden gebracht. D< vrouw en de kinderen zijn echter uj- hun verdoving ontwaakt. Allen zij' in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Zestien koeien kwamen om in de vlammen. Bij Deventer is Zaterdagochtend een kapitale boerderij tot de grond toe afgebrand. Ook de stallen gingen ver loren. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van de 19 koeien slechts drie gered konden worden. De brand is vermoedelijk te wijten aan kortslui ting. Kerstboodschap van J H.M. de Koningin. H. M. de Koningin zal op le Kerstdag om 12.00 uur een IQ Kerstboodschap richten tot het jj, Nederlandse volk. De rede zal jji worden uitgezonden over beide zenders. Nieuwe moeilijkheden voor de regering Pleven. Dfe financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft het merendeel van de door de rege ring voorgestelde nieuwe belastingen, bedoeld om het verwachte tekort van 160 milliard francs op de begroting voor 1952 op te vangen, verworpen. Naar schatting heeft de commissie het totale bedrag van voorgestelde belas tingen tot een vijfde teruggebracht. Het betrokken wetsontwerp zal bin nen, enkele dagen door de Nationale Vergadering worden besproken. Pre mier Pleven is reeds gemachtigd (le vertrouwenskwestie te stellen. CHOCOLADEMELK DAMPTE OP LANGE TAFELS- Ieder van de 1200 aanwezigen kreeg een Kerstbrood. Een groot gezin heeft Zaterdagmiddag rond de Kerstboom het Kerst feest gevierd. De huiskamer, waarin de viering werd gehouden, was de Burgerzaal van het palels op de Dam tc Amsterdam. Het gezin bestond uit het gezamenlijk personeel van de paleizen ln Nederland met aan het hoofd Koningin Juliana en Prins Bernhard. Twaalfhonderd ouderen en jon geren waren met autobussen naar de hoofdstad getrokken om tezamen met het Koninklijk Paar en de drie oudste prinsesjes het Kerstfeest te vie ren. Weggevallen was het onderscheid tussen hogere en lagere hoffunc tionarissen, tussen hofmaarschalk en stalknecht, tussen kamerheer en kamerdienaar. Achter de lange tafels, waarop de chocolademelk dampte, stonden ditmaal geen lakeien, maar particulier secretarissen, secretaressen en zelfs een vice-admiraal. Na een welkomstwoord van Prins Bernhard en zang door het paleis Soestdijk-koor, hield Koningin Juliana vervolgens een Schriftlezing uit het Evangelie naar Lucas hoofdstuk 2 1 20. Daarna sprak de Prins. Hij ging terug naar het Lucas Evan- Twaalfhonderd oudere en jongere leden Van het personeel van de Konink lijke Paleizen in Nederland hebben Zaterdagmiddag in het Koninklijk Pa leis op de Dam te Amsterdam tezamen met Koningin Juliana, Prins Bern hard en de drie oudste prinsesjes Kerstfeest gevierd. H.M. de Koningin en de andere leden van het Koninklijk gezin, geassisteerd door leden van de hofhouding, bedienden na afloop van de Kerstviering het personeel. GEVOLGEN VAN DE MIST. Amerikaans schepeling zat bekneld en kon niet tijdig worden losgemaakt James Lee woont in de negerwijk van New York, maar zat Zondag in een hotel te Vlissingen. Hy is een van de opvarenden van de „Edison Ma riner", het Amerikaanse schip, dat zoals wjj reeds meldden Vrijdag avond laat door het Engelse schip „Kittlwake" werd geramd in de Wielin gen tjjdens een dikke mist. James kan niaar niet begrypen, dat hij het er bij deze aanvaring, die aan twee mensen het leven kostte, levend had afge bracht. Vrijdagavond lag hy in z'yn kooi te slapen, toen onverwacht met dreunend geweld de voorsteven van de „Klttiwake" midscheeps de „Edi son Mariner" binnen drong en scheurend en schurend langs de scheepswand j naar 't achterschip gleed, gedeelten van hutten en dekken raeerukkend. De wand van Lee's hut werd met een klap weggerist en hy voelde de voor steven van de Engelsman rakelings langs zich heen gaan. Hoe hy uit zyn kool is gekomen, wist hy niet meerDe lichten aan boord gingen uit en het water stroomde met geraas het schip binnen. Niemand wist pre cies, wat er gebeurde, er werd geroepen en geschreeuwd: Lee's buurman Henry Charles, eveneens een neger uit New York, zat bekneld tussen ver wrongen stukken Ijzer en staal en bloedde hevig, in de machinekamer zat de hulpmachinist Albert J. Davis gevangen, overrompeld door het binnenstromende water en bü dit alle» voelde men langzaam de boot zin ken Zover kwam het gelukkig niet, want omdat het laag water was, zat de „Edison Mariner" spoedig aan de grond. De Fin Sinivirta, die in Bue nos Aires woont, had wacht gelopen en was in pyama naar de mess-room gegaan, omdat hij de slaap niet kon vatten. Met enkele collega's wilde hy daarom eerst nog een kaartje leggen. Men was juist begonnen, toen de aan varing gebeurde. Sinivirta strompelde in het duister naar het dek en zag daar, toen zyn ogen aan het donker gewend waren, dat zyn hut met kooi grotendeels was verdwenen„Als ik in slaap was gerold, zou ik er niet bepaald goed van afgekomen zyn", meende hij. Zo goed en zo kwaad het ging, hielp hij de gewonden en zag al spoedig, dat het vooral met Charles slecht was gesteld. Diens pols was gebroken en zijn hoofd bloedde. Bui ten kennis was hij niet, maar wel had hij pijn. De mannen probeerden op al lerlei manieren hem los te krijgen, doch het mislukte. Pas later bleek dit mogelyk toen de „Bruinvis" met snij branders langszij kwam, doch toen was het te laatHenry Charles was in zijn benarde positie overleden. „Dat Is wel heel erg om zoiets mee te maken", zei de Fin. ,JJy was het tweede slachtoffer, want we wisten, dat Davis niet meer uit de machinekamer was gekomen. Belgische loodsboot naar Ostende, waar ze in een ziekenhuis werden opgenomen". IN VLISSINGEN Vrijwel de gehele Zaterdag en Zater dagnacht is men bezig geweest om het schip naar Vlissingen te brengen. Zestien leden van de bemanning wa ren nog aan boord, verkleumd en hui verend. Dank zij de goede zorgen van de heer E. Verstraete werden zij onmiddellijk na aankomst in Vlissin gen met een autobus naar twee ho tels gebracht, waar ze voor het eerst na acht en veertig uur weer konden slapen. De kapitein, die zeer onder de indruk van de ramp was, bleef echter aan boord. Voordat het schip de ha ven inkwam, was met een loodsboot het stoffelyk overschot van de 34-ja- rige Henry Charles van boord ge haald en door de brandweer naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Aan dek van de „Edison Mariner" heerste een naargeestige en trieste chaos, alsof er een bom was ontploft. Kleren en beddegoed, 3tukken week bladen en kranten lagen verspreid tussen brokken metaal en hout. De „Kittiwake", die eveneens Vlissingen was binnengebracht, had een totaal vernielde voorsteven en de bemanning was eveneens zeer onder de indruk van het gebeurde: „Dat we met de Kerstdagen niet thuia kunnen zijn, is allesbehalve prettig, maar dat betekent toch niets, als men zich rea liseert dat er twee jonge kerels het leven bij deze ramp verloren", zei een van de machinisten. Zondagavond laat lagen beide sche pen nog in de haven van Vlissingen. Het stoffelijk overschot van dë 29-ja- rige hulpmachinist was nog steeds niet gevonden. Het ligt in de bedoeling, dat zowel de „Edison Mariner" als de „Kitti wake" naar Antwerpen gesleept zul- Twee gewonden gingen over op delen worden voor reparatie. gelie, dat de Koningin zoeven had voorgelezen en trok een vergelijking tussen de herders, die naar Bethlehem kwamen om Jezus te zoeken en allen, die deze middag naar Amsterdam wa ren getrokken om in het paleis bijeen te komen. „Want dit" zo zei de Prins „en dat is het mooie van een samenzijn als dit, wy kwamen allen met hetzelfde doel voor ogen. Ons doel is in feite gelijk aan dat wat de her ders er toe bracht hun kuddn te ver iaten en naar Bethlehem te trekken. Zij gingen daarheen om Jezus te zoe ken. Wij zijn hier gekomen om het feest van Christus' geboorte te vieren en ons opnieuw rekenschap te geven van de belofte, die daarin werd ver vuld". De Prins sprak vervolgens over de onrust en onzekerheid in de wereld en over de spanningen, welke op de gehele samenleving drukken. Met de opvoering van 'n Kerstspel en het zingen van „Stille Nacht, Heilige Nacht" werd de Kerstviering besloten. Bij het verlaten van het paleis reik ten de Koningin, de Prins en de Prin sessen Beatrix en Irene de aanwezi gen een Kerstbrood uit KORTE PREDICATIE HET TEKEN. Kerstmis zal straks voor ons weer een feit zijn. Jn huis maken wij het ons gezellig en behageliik. Lichten worden ontstoken. Een milde stem ming maakt zich van ons meester. De kerstboom spreidt een groot, stil licht en wij zijn ontvankelijk voor de wonderschone kerstliederen of lezen met de kinderen een mooi verhaal. Mogelijk maken wij ons ook op naar de kerk, om daar het kerst-evangelie te beluisteren. Wij zullen dan ook horen van het teken. De herders zullen het kindeke vinden in doeken gewonden en lig gende in de kribbe. Het gaat dus op Kerstmis om een kindeke, dat kwam op aarde in de soberste omstandighe den. Dit kind is niet maar een kind, zoals er zovele geboren v:orden, maar hét kind, het beloofde kind (Jesaja 9 5), aan welks geboorte, blijkens de engelen-boodschap, het woord Gods is tc pas gekomen. Maar dit kind, zo hoog en voornaam, toonde zich een arm mensenkind. Het. werd geboren niet te Jeruzalem, maar in het kleine Bethlehem, in een stal, en gaat straks de weg van dienen en lijden. Zijn geboorte, profetisch geschouwd en hemels bejubeld, draagt dus niet alleen het teken van goddelijke her komst, maar ook van zelfverloochening en bereidheid, onzer één te zijn. Daar om wordt het ook Immanuël, God met ons. geheten. Wjj mogen nu weten, dat wij tegen over God geen vrees behoeven te koesteren. Vreest niet!, zo luidt,hel dan ook bij zijn geboorte-aankó'ndi- ging. Ook mogen wij met grote blyd- schap vervuld zijn, dat God zo tot ons gekomen is in menselijke armoe de, als teken van Zijn ontferming. Dit teken onthult, gelijk elk teken, de betekenis van het feit en duidt op Kerstmis op wel wat anders dan op gezelligheid en een romantische sfeer. Hebben wij dit teken verstaan ook voor ons leven? Dan zullen wij met Christus onze weg gaan, dienstbereid, dan is zijn armoede onze rijkdom en wordt Kerst-mis eerst recht tot een Kerst-feest. A. W. M. Odé. ...is het 300 jaar geleden, dat Jan van Riebeeck ons land uit zeilde, waarna hij op 6 April 1652 in de Tafelbaai aankwam ...ia het. 150 jaar geleden, dat in Engeland voor het eerst personen werden vervoerd, door middel van een door stoom voortbewogen locomo tief. MORGEN ...is het 10 jaar geleden, dat het Britse garnizoen van Hongkong voor de Japanners moest capituleren. f DE VOORSPELT TOENEMENDE WIND. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Aanvankelijk matige, later tot krachtig en langs de kust wellicht tot hard toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Wei nig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1