Witte poes werd persoonlijkheid op de planken VERSCHIL VAN MENING OVER FINANCIËLE GELIJKSTELLING OPRICHTING WEGSCHAP HULST- DE PAAL UITGESTELD WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AUSTRALISCHE BEROEMDHEDEN Pyewacket en de „gekke zes" in het centrum der belangstelling (Van onze correspondent) Sydney, November Men leert de sfeer en de kleur van een land of een werelddeel doorgaans nauwelyks kennen door beschrijvingen over mi nisters en andere beroemdheden. Grote staatslieden, sportkampioenen en beroemde kunstenaars vindt men overal. Zij zijn doorgaans weinig typerend voor land, en volk. Daarom willen wy 't ditmaal hebben over n paar beroemde Australiërs, die hier wel op de voorpagina komen, doch die nauwelyks in de telegrammen der persbureaux zullen voorkomen. „In de eerste plaats dan Pyewacket, de nieuwe ster met de fabelachtige carrière. Zo in de geest van krantenjongen tot millionnair. Alleen is het in het geval van Pyewacket meer „van de gaskamer tot prima donna". Pyewacket is op het allerlaatste ogenblik van een wisse dood gered om een ster op het toneel te worden. Pyewacket is namelyk een straatkat uit de Sydney-voorstad Ashfield een straatkat met een raar kattengezicht. Maandenlang had Pyewacket toen nog naamloos vrolijk door de straten van Ashfield gevagebon- deerd. Hier een viskop en daar een muisje verschalkend Tot de heren hoogmogenden uitvonden, dat Pye wacket „zonder middelen van be staan" was, zoals dat heet. Dus de dierenbescherming pikte haar op om haar naar 't Veenhuizen van de straatkatten, de gaskamer, te brengen. Weinig zal Pyewacket, haar galgenmaal van vlees en melk genietend, beseft hebben dat nog diezelfde avond honderden theater bezoekers haar zouden toejuichen en tot het sterrendom verheffen. Maar kleine oorzaken hebben soms grote gevolgen. Heel toevallig hoorde de directeur van het honden- en katten-, asyl over de wanhopige pogingen van een der schouwburgen om nog voor die avond voor het stuk ,Bell, Boole and Candle" een witte kat te krijgen. Nu was Pyewacket wel niet hele maal wit, niet lelieblank, zoals dat heet, maar zij bezat zeker een grote dosis „persoonlijkheid" in haar op treden zowel als in haar rare snuit. Het werd een kwestie van „zij kwam, zag en overwon Pyewacket is nu een ster van de eerste orde. Vol besef van eigen grootheid en waardigheid kuiert zij. wanneer dat zo in haar rol staat, over het toneel. Wanneer het stuk niet meer ge speeld zal worden, zullen Pyewackets medespelers er wel voor zorgen, dat zij een goede oude dag krijgt, een groot toneelspeelster waardig. „GEKKE ZES". Aan de andere zijde van het we relddeel, ln West-Australië, hebben de beroemde „gekke zes scheerders" weer van zich doen spreken. Daar, op het historische Dirk Hartogh ei land, genaamd naar de Nederlandse ontdekkingsreiziger, zijn alle records op het gebied der schapenscheerderij als kegels door de „Gekke Zes" om ver gegooid. Onder leiding van hun ringer" Elwyn Platts (een „ringer" is de snelste scheerder uit de scheerloods) hebben de zes „guns" (een „gun" is lo6 Van de geweldige oppervlakten van de IJszeeën hebben wij hier in Ne derland, waar de grootste afstand ruim 300 kilometer bedraagt, niet hel minste besef. Een zee, van hier tot Warschau en van Warschau naar Athene en vandaar via Madrid weer naar Nederland, deze hele ruimte op gevuld met drijfijs.is een onvoorstel baar begrip. Toch is deze vierhoek nog maar klein in vergelijking met de oppervlakten welke om de Noord pool zijn uit te stippen. En de Zui delijke zeeën zijn, vergeleken met de Noordelijke broeder, nog heel wat uitgestrekter. We stelden de laatste maal de mo gelijkheid, dat al deze drijvende ijs massa's, waarin millioenen kubieke meters water zijn vastgelegd, gelijk tijdig zouden smelten en dat, ondanks de geweldige hoeveelheden water, welke aldus zouden vrijkomen, het niveau van de zee desondanks niet zou stijgen. Wat immers is het geval? IJs heeft een groter volume dan water en dus een lager soortelijk gewicht, waar door het blijft drijven. Enige ronde getallen zullen dit kunnen verduide lijken. Wanneer we bijv. in de zee een kubieke meter, of 1000 liter wa ter zouden laten bevriezen, is het ge wicht van de ijsmassa weliswaar het zelfde als dat van het water (1000 kg.) maar het volume wordt groter, n.l. ongeveer 10/9 maal zo groot. De hoeveelheid ijs is dus gelijk aan 10/9 maal 1000 liter water of ruim 1111 liter. Het is duidelijk dat de plaats, waar zich oorspronkelijk de kubieke meter of de 1000 liter zeewater be vond, nu niet opgevuld kan worden met 1111 liter, want een ruimte kan niet groter gemaakt worden dan zij is. De 111 liters die we nu aan ijs te veel hebben, moeten toch ergens blij ven, en omdat zij niet in het water passen, moeten zij er dus bovenuit steken. Dit is de reden, waarom bij een ijsberg 9/10 deel zich onder water bevindt en waarom, zelfs bij de ko lossen van honderd en méér meters hoogte, slechts 1/10 deel boven water zichtbaar is. Bij het ontdooien van het ijs speelt zich uiteraard het omgekeerde pro ces af, zodat dan het boven water ste kende deel van de ijsmassa weer kan terugvloeien in de oorspronkelijke ruimte, die wèl 1000 liter water, maar geen 1111 liter ijs kon bevatten. Bij het smelten van drijvende ijs bergen ondergaat het volume van de zee derhalve geen enkele vergroting, zodat het zeeniveau nergens ter we reld zal stijgen. Natuurlijk geldt dit uitsluitend voor drijvende ijsmassa's. Wanneer de be vroren hoeveelheden water welke zich in ijskappen van somtijds dui zend meter hoogte op het vaste land bij de polen hebben opgestapeld, zouden vrijkomen, zou dit wel dege lijk belangrijke veranderingen teweeg brengen, doch daarover kunnen wij het een andere maal wel eens heb ben. Na deze kille geschiedenis is het voor dit moment wellicht genoegelij- ker de vraag te stellen waarom uw kachel zwart is? U. Pétillon. Oude groenteventer neergeslagen en beroofd De 69-jarige groenteventer T. S. u Nieuwenboom bij Hellevoetsluis is op laffe wijze neergeslagen en van gehele bezit aan geld ongevee 1800 beroofd. S-. die stokdoof is, werd door een onbekende met een zwaar stuk bout of ijzer op het hoofd geslagen, waarna hij bloedend neer stortte. Het was bekend, dat de groen teventer altijd zijn hele bezit aan ge' bij zich droeg. De politie arresteerde een los-werkman, maar deze bleek een deugdelijk alibi te bezitten. Gouden horloges ontdekt door stukje kauwgummi. Een klein stukje kauwgummi aan een van de paneeltjes van een inter nationale trein te Roosendaal trok de aandacht van een dienstdoende douane en dit had tot gevolg het vinden van een groot aantal gouden polshorloges, die onbekenden over de grens hadden gesmokkeld. Het stukje kauwgummi zat op een ount waar anders een schroefje be hoorde te zitten en toen dit ontbrak, riep de kommies er een monteur van de spoorwegen bij. Het paneeltje werd verder los ge maakt en met een zaklantaarn werd het inwendige van het coupédeel be keken. Aanvankelijk werd niets ont dekt, totdat de kommies een klein stukje touw tegen een zijkant zag zitten. Hij had wat je noemt beet, want het touwtje bleek een lang touw te worden waaraan een zeer groot aan tal gouden polshorloges waren be vestigd. De horloges werden in be slag genomen. 75 oplichtingen gepleegd „Een slachtoffer van de politieke ontwikkeling in Indonesië", aldus noemde de officier van Justitie de kantoorbediende J. W. van R. uit Den Haag die beschuldigd van niet minder dan 75 oplichtingen voor de Haagse rechtbank terechtstond. Van R. bekende. Als kind van een Indone sische moeder en Nederlandse vader, kon hij na de souvereiniteitsover- dracht in Indonesië niet aan de slag komen. Van oud-Indiëgasten, met wie hij in een kamp had gezeten wist hij 75 maal geld los te krijgen, steeds be dragen van 15 tot 20 gulden. De offi cier van Justitie eiste een gevange nisstraf van één jaar. waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 28 December a.s. V arkenstrouw. Dat een hond zijn baas over al navolgt, is niets bijzonders. Maar als een varken dit gaat doen, is dit wel opvallend. De gebr. D. te Vrouwenpolder zyn eigenaar van een varken van 400 pond, dat steeds netjes meeloopt achter de boerenwa gen. Wanneer er geploegd moet worden, gaat ook het varken mee. Het ligt dan aan het begin van het land braaf te wachten tot het ploegen ge daan is. Nu het slachttijd is, vraagt men wel eens aan de eigenaars of het beestje niet geslacht moet worden. Neen, verklaren zy, wij z(jn er zo eigen mee. Misschien kan zijn trouw hem «.oud doen worden, Rotterdams wethouder over ScheldeRijnkwestie D heer J. van Tilburg, wethouder voor het havenbedrijf te Rotterdam, heeft in de Rotterdamse gemeenteraad een overzicht gegeven van de jongste ontwikkeling van de Schelde-Rijnver- binding-kwestie. Daarbij merkte hij op, dat het rapport der Waterwegen commissie „de Belgische documentatie eenvoudig heeft weggevaagd". De Ne derlandse regering, die geen tijd heeft kunnen vinden om overleg te plegen met de betrokken havensteden, zal nu nog trachten te onderhandelen, maar nooit meer een houdbaar standpunt kunnen innemen, aldus de heer Van Tilburg. een uitstekende schapenscheerder) de electrische scharen in het gouden vlies gezet en de „Gekke Acht" die zich 20 jaar geleden op de scheer- derstroon plaatsten, overtuigend ont troond. Nadat de zes een gemiddelde van 228 schapen de man per dag gescho ren hadden, meenden zij de titel van de Gekke Zes" te mogen overnemen. En daarop hadden zij ook alle recht. Want schoren 20 jaar geleden de „gekke Acht" in een 44-urige werk week 1146 schapen de man, de gek ke zes hebben er in 40 uur 1142 de man geschoren. De „ringer" van de „Gekke Acht" brak in 1928 het record met 304 schapen in de achturige werkdag voor zijn rekening te nemen. De „ringer" van de nieuwe kampioenen maakte op het Dirk Hartog eiland een nieuw individueel record met 306. Een record dat niet spoedig gebro ken zal worden, zoals iedereen die wel eens een schaap schoor zoals uw correspondent op een kwade dag ten volle zal kunnen beamen. Zei daar iemand dat de Austra liërs niet werken? (Dat hebben wij nooit beweerd, maar blijkbaar zijn ze dan wel gek". Redactie). (Nadruk verboden). Aan de rand van Elizabeth, een stad van 100 000 inwoners in New Jer sey, is Zondag een tweemotorig vliegtuig van de Miami Airlines neerge stort. Alle inzittenden, 52 passagiers en vier bemanningsleden, kwamen om het leven. Het toestel, dat op een pakhuis aan de rivier de Elizabeth terechtkwam, tuimelde na zyn val hevig brandend in de rivier. De wrak stukken van het verongelukte vliegtuig. Radiografisch overgebrachte Telefoto.' ONDERWIJSBEGROTING IN TWEEDE KAMER Uniformiteit in schoolgeldregeling (Van onze parlementaire redacteur). „Een goed volksonderwijs behoort tot de geestelijke investeringen, waar van de beperking onherstelbare schade berokkent aan de toekomst van ons volk", zo sprak mevrouw Fortanierde Wit van de V.V.D. Dinsdagmid dag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van O., K. en W„ waarbij tevens aan de orde was gesteld een nota over de experimen ten. die op het ogenblik in de scholen van onderscheiden aard gaande zyn. De uitspraak van mevrouw Forta- nierDe Wit is moeilijk voor tegen spraak vatbaar. Men was het er in dc kamer dan ook wel algemeen over eens. Alleen over de wijze, waarop het volksonderwijs bevorderd moet wor den, verschilde men van mening. Dit bleek al dadelijk toen men over de fi nanciële gelijkstelling kwam te spre ken. Van confessionele zijde wi; noemen de heren Stokman (K.V.P.) er Roosjen (A.R.) drong men aan op doortrekking van de financiële gelijk stelling tot die takken van onderwijs, waarvoor zij op het ogenblik nog niet bestaat. Men waarschuwde daarbij te gen automatisme, waarmede men be doelde, dat de pacificatie voor het al gemeen vormend onderwijs van meer belang is dan voor het vakonderwijs, hoewel ook dit volgens de genoemde heren van de Christelijke geest door trokken dient te zijn. Van wat men noemt een federale structuur van het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, het r verheids- en het buitengewoon lager onderwijs wilden zij niet weten. Dat was nu juist een stokpaardje van d-. heer Van Sleen van de P.v.d.A., die wenste te voorkomen, dat in gemeen ten naast een bestaande openbare school bijzondere scholen worden o gericht, die uiterst dun bevolkt zijn Hij wilde het mogelijk maken, dat oo op de openbare school in Christelijl geest les gegeven wordt aan de kin deren, wier ouders dit wensen. MOTT De heer Peters van de K.V.P. sto- het weinig aan, dat de eenheid in de schoolgeldreg'eling zoek is. Hij vroeg daarom aan de minister de invoering van één maatstaf voor alle takken van onderwijs. Voorts bepleitte hij gezins reducties op de schoolgelden. Hij dien de zelfs een hierop betrekking hebben de motie in. Onmiddellijk daarna kwam hij met een tweede motie waar- Speelclubzaken voor politierechter De officier van Justitie zal ter te rechtzitting van de politierechter i? Den Haag op 7 Januari a.s. een groot aantal zgn. ..werkende" leden van enige hazardverenigingen uit Den Haag doen dagvaarden. Een jaar en drie maanden tegen P.T-T.-besteller geëist De Arnhemse Arrondissements rechtbank behandelde de zaak tegen de Arnhemse P.T.T.-besteller-chauf- feur A. J. P., die ervan verdacht werd omstreeks October van dit jaar een poststuk ter waarde van 12.000 te hebben ontvreemd. De officier eiste 1 jaar en 3 maanden onvoorwaarde lijk. Twee jaar geëist tegen verpleegster WILDE TONNEN ERVEN, MAAR ERFLATER BESTOND NIET. Voor de Rotterdamse rechtbank stond terecht de 31-jarigè verpleeg ster Th. Chr. M. B. uit Rotterdam, ver dacht van oplichting en valsheid in geschrifte. Zij vertoonde eens een af schrift van een testament, waaruit bleek, dat zij veel geld zou erven, waarna zij in het huwelijk zou treden met de zoon van de directeur van een Rotterdams rusthuis. Toen kwam een telegram, waarin de dood van de erf later werd gemeld en daar de wils beschikking in Rome was opgemaakt, verschafte de directeur geld voor de reis naar Rome. Het testament en het telegram zou zij zelf hebben opgesteld. Verdachte gaf toe, dat ze een en ander had ver zonnen, maar de erflater zou bestaan Het psychiatrisch rapport vermeld de o.m. verminderd toerekeningsvat baar en hysterisch. De officier eiste een gevangenisstraf van twee jaar en ter beschikkingstel ling van de regering. Uitspraak op 28 December a.s. in uitgesproken werd, dat de regering zich dient te onthouden van elke in vloed, die tot vaststelling van een ho ger vermenigvuldigingscïjfer dan éér. voor het schoolgeld bij l.o. en het u.l.o kan leiden. De Tweede Kamer keurde z.h.s- de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening goed. Des avonds heeft de Tweede Kamer de beraadslaging over de begroting van Econ. Zaken voortgezet. Minister Van den Brink deelde o.m. mede. dat het betalingsbalanstekort de f 500.millioen niet zal overschrijden. De industrialisatiepolitiek zal met kracht voortgezet worden. De minister had een bespreking ge had met Van Gelder over het bijmen gen van oud papier. De bespreking, hebben weinig resultaat opgeleverd In Canada zou men thans niet vo doende papier kunnen kopen. De mi nister kon niet voldoen aan het ver zoek tot verhoging van de vrijgestelde minimum hoeveelheid K.W.U. Tegen 2 uur vannacht werd de ver gadering gesloten. Een veilige bergplaats De politie te Hilversum werd Dins dag door een opgewonden echtpaar opgebeld, dat mededeelde, dat uit hun woning een bedrag van f 600.was ontvreemd. De recherche, die een onderzoek in stelde, vond het vermiste bedrag te rugin dc zak van het pyama- jasje van de heer des huizes Regeling ziektekosten ambtenaren Bij K.B. is een interim-regeling vastgesteld voor een tegemoetkoming over het jaar 1951 in de kosten, ver band houdende met ziekte, aan het burgerlijk rijkspersoneel, alsmede aan het personeel van inrichtingen voor onderwijs, voor zover dit niet ver plicht verzekerd is, ingevolge het zie kenfondsenbesluït of het besluit ge neeskundige verzorging politie 1951. Ingevolge deze regeling zal een be drag van 1.8 pet. van het jaarsalaris worden uitgekeerd tot een maximum van 50 gulden voor gehuwden en van 25 gulden voor ongehuwden. Zij, die in de loop van dit jaar de dienst heb ben verlaten, komen op hun daartoe vóór 1 Februari 1952 in te dienen ver zoek in aanmerking voor een evenre dig deel van de tegemoetkoming. Nederlandse Bank over valuta-termijnmarkt Geen navolging van Engels systeem. Tydens een bijeenkomst van de di rectie der Nederlandse Bank met en kele vertegenwoordigers van het bankwezen zijn de consequenties on der het oog gezien van de in Enge land getroffen maatregelen met be trekking tot de valuta-termijnmarkt, alsmede van de schorsing door de Nederlandse Bank van de mogelijk heid tot termijndekking hier te lande. Er bestond volledige overeenstem ming over de wenselijkheid zo spoe dig mogelijk de gelegenheid tot ter mijndekking weder -open te stellen. Navolging van het thans in Enge land ingevoerde systeem van een vrye valutatermyn markt werd evenwel praematuur geacht. Voorts is overleg gepleegd over mo gelijke wijzigingen, welke eventueel in het bestaande Nederlandse systeem van vaststelling der termijnnoterin- gen. zouden 1/unnen worden aange bracht- De Nederlandse Bank verwacht binnen enkele dagen de aan- en ver koop van vreemde valuta op termijn te kunnen hervatten. ZEEUWSE STATEN VERGADERDEN Achttien Statenleden wensen wijziging gebracht te zien in de huidige verdeling der onderhoudskosten. Hoewel de provinciale begroting uiteraard de hoofdschotel vormde van de dis, welke de Provinciale Staten van Zeeland Dinsdag in de Statenzaal te Middelburg werd voortgezet, vroegen ook nog talrijke andere voorstel len der Gedeputeerden om goedkeuring. Hieraan werd de ochtendvergade ring besteed. Bericht van verhindering was bin nengekomen van mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (Arb.) en de heer D. Kodde (SGP). Een medede ling van de voorzitter, dat de koffie, welke tydens de ochtendvergadering de beraadslagingen zou veraangena men, voor rekening van de Provincie was, werd met applaus begroet! Een subsidieverzoek van de Stichting „Vrederust" werd voor kennisgeving aangenomen en enige andere verzoe ken om bijdragen uit de Provinciale kas werden in handen van G.S. ge steld. Naar aanleiding van de door de. mi nister van Verkeer aan de N.S. voor gestelde regeling betreffende de li quidatie van de N.V, Spoorwegmij. „Zuid-Beveland", zeide de heer J. S. Visscher (Arb.), dat aan het busver voer GoesHoedekenskerke bepaalde bezwaren zyn verbonden. Hij wenste van G.S. de toezegging te ontvangen, dat het college naaer overleg zal plegen met de minister. De Gedepu teerde de heer C. Philipse, antwoord de, dat dit zeker in de bedoeling ligt. Hij wilde de A.M.Z. hulde brengen voor de wijze, waarop deze maat schappij het busvervoer op Zuid-Be veland verzorgt. De regeling werd aanvaard. De Staten stelden een nieuw regle ment op de wegen en voetpaden vast. Het voorstel tot oprichting van een wegschap „Weg Hulstde Paal" bracht de heer P. V. M. Vercauteren (KVP), tot het verzoek, contact op te nemen met de in de onderhoudskos ten bijdragende lichamen (zes pol ders en waterschappen en twee ge meenten), opdat in onderling overleg een nieuwe verdeling van deze finan ciële last tot stand kan worden ge bracht. G.S. achten het niet juist een zijdig wijziging te brengen in de be staande verdeling van de onderhouds kosten tussen de gemeenten enerzijds en de polders en waterschappen an derzijds. Er is reeds lang genoeg on derhandeld. VOORSTEL-VERCAUTEREN AANGENOMEN De heer Vercauteren bleef echter pleiten voor een verbetering der re geling van de onderhoudsplicht. De heer C. Hamelink verklaarde namens G.S., dat men het wegschap wil in stellen om tot een spoedig herstel van de weg te geraken en dat men daar bij niet de kwestie van de onder houdskosten in het geding mag bren gen. Hij meende het sterk te moeten ontraden de vaststelling van het ont- werp-besluit op te schorten tot de zo- merzittlng, zoals de heer Vercaute ren voorstelde. Dit voorstel werd ech ter met 18 tegen 16 stemmen aange nomen. De aan- en verkoop van grond ten behoeve van wegverbeteringen in Zeeuwsch-Vlaanderen werd goedge keurd en er werd een subsidie ver leend ten behoeve van de Commissie ter bestudering van de sloot- en wa terstanden voor het jaar 1952. Ook enige andere subsidievoorstellen gin gen vlot onder de hamer door. De door G.S. voorgestelde bydragen ln de kosten van herstel der „monu menten van geschiedenis en kunst" werden verleend. Vóórts werd finan ciële steun gegeven aan de bouw van vlassersscholen te Eede en Koewacht. Tenslotte werd in de ochtendverga dering een nieuw Zeeuws Stierenre glement vastgesteld. Hel wereldgebeuren Een Engelsman in Parijs Het enthousiasme cn de warmte, waarmede Churchill Maandag avond bij zijn aankomst in Pa rijs werd begroet, moeten de grijze, maar jeugdig-vitale Engelse staats man wel het bewijs hebben geleverd. dat ook de Fransen in hem nog altijd een bijzonder groot vertrouwen stel len en dat zij het mogelijk achten, door een eendrachtig samengaan van Engeland en Frankrijk iets goeds voor de Europese gemeenschap te bereiken. Voor Churchill zelf moet het een moment van treffende her inneringen zyn geweest, toen hij daar in de miezerige mist tussen de grauw-grijze coulissen van de grote gebouwen rond de Gare du Nord, blootshoofd de Marseillaise aanhoor de: herinneringen aan zijn laatste bezoek aan het Europese vasteland (Bordeaux) in 1940, toen het oude Frankrijk onder het geweld van de Duitse vijand op het punt van ineen storten stond herinneringen aan zoveel gelukkiger tijden, toén Frank rijk en Engeland verbonden door de hartelijke banden van de „entente cordiale" samen tijden van voorspoed beleefden herinneringen óók aan de slagvelden van Verdun en de Mar- ne, toen de beste zonen van beide landen zy aan zy tegen de Duitsers vochten, dezelfde Duitsers met wie zij nu tot een accoord zullen moeten komen omdat zij hen niet missen kunnen in de organisatie van een ge meenschappelijk Westelijk front te gen een eventuele nieuwe agressor. Aan de bedoelingen van Churchill en Eden met deze reis naar de Franse hoofdstad be staat natuurlijk geen enkele twijfel. De leidende Engelse staatslieden heb ben nog voor zij de Atlantische Oce aan gaan oversteken eens openhar tig en vertrouwelijk met hun Franse collega's willen praten, in de eerste plaats om er zeker van te zijn, dat Engeland en Frankrijk indien enigs zins mogelijk in de komende bespre kingen met Washington één iyn zul len trekken. Als een nieuwe entente- cordiale dus. Maar bovendien hadden de Engelsen ongetwijfeld nog een andere bedoeling en deze was er op gericht, dat Engeland mee zal profi teren van het grote vertrouwen, dat Frankrijk onder de regering-Pieven kennelijk bij Truman en Acheson ge niet. Het is immers lang niet onmo gelijk, dat het Amerikaanse vertrou wen in Frankrijk groter is dan dat in Engeland en het streven van Churchill is er de laatste weken dan ook duidelijk op gericht deze „ach terstand" in te halen; zijn medede lingen, dat Engeland bij de jaarwis seling zijn financiële verplichtingen aan de Ver. Staten en Canada ten volle zal nakomen, was bijv. zonder twijfel hierop gericht. Bij de besprekingen, welke Chur chill en Eden in Parijs voeren staan enkele kwesties natuurlijk duidelijk op de voorgrond: de Euro pese verdediging en het daarmede onverbrekelijk samenhangende Duit se probleem èn verder de vraag wat er zal moeten gebeuren wanneer de wapenstilstandsonderhandelingen in Korea tegen het einde van de maand (27 December!) eens niet tot resul taten zouden leiden. Dit zou immers betekenen, dat de „diplomatieke weg" om het conflict uit de wereld te krijgen op een fiasco zou zyn uit gelopen en dan zou de Verbondenen weinig anders overblijven dan tóch de volledig militaire weg te bewan delen. Maar die heeft MacArthur destijds reeds aanbevolen en hjj werd er toen om de laan uit gestuurd En bovendien: ook als men in Pan Moen Djon wèl tot een accoord zou komen, zou men er nog lang niet zijn, want dan zal nog langs zuiver diplo matieke en politieke weg een oplos sing moeten worden gevonden voor de toekomst van het nog altyd ge- tweeëndeelde Korea. Bij de beant woording van de vele vragen, welke ten aanzien van Korea nog op een antwoord wachten, is het echter ook nodig, dat Europa een duidelijk en eensgezind standpunt inneemt en mede daarom zijn de besprekingen, welke op het ogenblik in Parijs wor den gevoerd, buitengewoon belang rijk. Dit laatste geldt overigens even zeer voor de organisatie van het Eu ropese verdedigingsfront, waarin Frankrijk een eerste viool speelt sinds het door het plan van zyn eer ste minister voor een Europees leger ln deze een initiatief heeft genomen. In Franse diplomatieke kringen is reeds verklaard dat het bezoek van Churchill een succes is geweest en men hecht vooral waarde aan de ver klaring van Churchill en Eden. waar in de Britse regering zich uitspreekt voor het denkbeeld van een Europees leger. De Britse staatslieden hebben zich weliswaar slechts in zeer vage be woordingen uitgelaten over de vorm, waarin Groot-Brittannië wenst sa men te werken met dit Europese le ger, doch de morele steun, die Groot- Brittannië thans geeft aan het plan- Pleven zal de Franse politieke lei- ders behulpzaam zijn bij het overwin nen van de tegenzin, die de landen van de Benelux in de laatste tijd ten opzichte van de instelling van een Europees leger aan de dag hebben gelegd. Bond van bijzonder V.H. en M.O. in oprichting In een te Hilversum gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van 16 neutrale bijzondere scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs is in principe besloten een Bond van Bijzondere scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs op te richten. Bloemenfestijn in 1953. In 1953 zal een „International Flo- werfestival of Holland" worden ge houden. Dit bloemenfestival zal kun nen worden georganiseerd door de samensmelting van de exposities „Flora 1953" en „Keukenhofwelke tentoonstellingen elkaar tot nu toe steeds beconcurreerden, aldus de voorzitter van de alg. ver. voor Bloembollencultuur in een algemene vergadering van deze vereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5