Hachelijke veevoederpositie baart regering zorgen JIMMY BROWN, sportheld no.1 Toch is 'l zo I In de greep van de Woestijn DINSDAG 18 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Mansholt in Tweede Kamer: Scheuring van grasland gewenst (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt. schilderde de toestand van onze landbouw Maandag middag bg de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer niet zo somber, zoals sommige afgevaardigden dit hadden gedaan, doch ook hij was allerminst gerustgesteld over wat de toekomst brengen zou. Met name baarde hem de veevoederpositie en de afzet van onze tuinbouwproducten zorgen. De situatie moge hachelijk zün voor wat het krantenpapier betreft, nog ernsti ger is zij ten aanzien van de voedergranen. Nadrukkelijk wees de minister erop, dat de boeren hier zelf een belangrijke taak hebben. Zij dienen meer aardappelen en groenvoer voor veevoeder te verbouwen en er zal grasland gescheurd moeten worden. Wat dat laatste aangaat, dacht de heer Mansholt echter nog niet aan een verplichting. Hoe nodig dit is, bewijst het feit, dat het subsidie voor veevoe der nu reeds tot honderd millioen gulden is gestegen, zonder dat dit be drag is verdisconteerd in de begro ting van het Landbouw Egalisatie fonds. De interne factor, het prijsbeleid, be sprekend, herinnerde hij eraan, dat de regering ertoe overgegaan is, de prij zen allengs wat los te laten. Voor de melk-, eier- en vleesprijs moet voor de boeren op de zandgrond een zeke re garantie worden gegeven. De moei lijkheid is echter, hoe hoog de garan tieprijs moet zijn. Dat geldt vooral voor de melk. Over het prijsbeleid in zijn geheel is overleg tussen de rege ring en het georganiseerde bedrijfsle ven gaande. De resultaten daarvan zullen in een nota aan de Kamer be kend gemaakt worden. Voor de gedachte van uitbreiding van het aantal suikerfabrieken voelde de minister weinig. Wel meende hij. dat in het nieuwe productiegebied van suikerbieten, de Noord Öostpolder en de Oostpolder, een fabriek op haar plaats is en dat daarmede een boeren- belang zou zijn gediend. Wat de tuin bouw betreft, verklaarde de bewinds man zich bereid het overleg te her openen, teneinde tot een grotere ze kerheid te komen. Het ligt in de be doeling van de minister, zo bleek ver der, nog in dit zittingsjaar een nieu we pachtwet in te dienen. De pro ductschappen in de landbouw zag hij niet als overheidsorganen, maar als lichamen met een eigen verantwoor delijkheid. Bij de rationalisatie van het kleine boerenbedrijf wilde hij het meer zoeken in de verstrekking van credieten dan in het verlenen van subsidie. Voorts deelde hij mede, dat in de laatste tijd tegen redelijke prij zen 80.000 ton voedergraan en 40.000 ton broodgraan is gekocht en dat zijns inziens een goede consumptiemelk- voorziening niet gediend is met een Verhoging van het vetgehalte. De minister gaf de Kamer in over weging rustig af te wachten tot wel ke conclusies de regering en het ge organiseerde bedrijfsleven zullen ko men bij het nadere overleg over de melkprjjs. Als de minister zijn 'zin kreeg, zou minstens 200.000 ha. grasland ge scheurd moeten worden voor de ver bouw van voedergewassen. Tenslotte deelde hij nog mee, dat het Neder landse volk over de broódpositie van het volgend jaar gerust kan zijn, dank zij een voldoende voorziening met broodgraan. KOFFIEDISTRIBÜTIE. De minister deelde mede, dat hij de koffiedistributie niet langer zal hand haven, dan noodzakelijk is. Het was hem onmogelijk in het openbaar een verklaring over het einde van de kof fiedistributie af te leggen. Enkele sprekers verheugden zich er over, dat de mosselparasiet blijk baar vrywel overwonnen is. De Ne derlandse mosselvisserij moet zich nu trachten te handhaven en het hoofd bieden aan de concurrentie uit ande re landen. Enkele afgevaardigden vroegen, hoe het met de bestrijding van deze parasiet staat en of het ge- 'aar, dat hij opnieuw „de kop zal op steken" thans bezworen is. De heer Kikkert klaagde nog over de kost- ïare invoer van oesterzaad en infor meerde of daarvan in Zeeland zelf niet voldoende aanwezig is. Maandagavond heeft de Tweede Ka- l r,J s I 157 Ook al gaat U niet meer regelmatig ■met de -passer om, toch zal het bij U als een paal boven water staan, dat U, om een grotere cirkel te kunnen trekken, de benen van de passer wij der moet stellen, of, wanneer U een touwtje als hulpmiddel gebruikt, de lengte van dit touwtje groter moet maken. Bij een grotere straal hoort dus een grotere cirkel. Dat is klaar als de dag.' Ja, wanneer we tenminste op rustige wijze aan tafel, of op de tekenplank onze manipulaties uitvoeren. Wanneer we onze bezigheid verrichten op de aardbol, wordt alles eensklaps anders. Laten we maar eens beginnen en het middelpunt van de cirkel op de Noord pool plaatsen. Hieraan verbinden we een touw en met het uiteinde daarvan gaan we cirkels op de aardbol be schrijven. Naarmate we het touw langer en lan ger maken, worden de cirkels groter. Dat klopt dus met de theorie. De groot ste cirkel, die we kunnen beschrijven, valt samen met de evenaar. Maar we kunnen het touw desondanks steeds verder verlengen, zodat het tot óver de evenaar reikt en welke fenomeen treedt dan te voorschijn? Dat de cir kels kleiner worden, steeds kleiner, hoe meer we het touw verlengen. Dat is dus tégen de theorie! En het grappigste is, dat de grootst mogelijke straal dan reikt het touw tot de Zuidpool niet eens een cir kel geeft, maar een punt! Dit punt valt samen met de Zuidpool. Wie dit nog niet geheel duidelijk is, die neme een appel of sinaasappel, waarop met een speld en een draad het hele wis kundige grapje kan worden nage bootst. Overigens, een grapje is het niet, maar nuchtere werkelijkheid, die ons tot de conchisie brengt, dat de wiskunde van liet P'alte vlak totaal afwijkt van de ruimtelijke wiskunde. Maar dat is ver der geen probleem voor deze kolom. Waar we het op deze plaats wèl over kunnen hebben, dat zijn de drijvende ijsbergen. Zoals U "weet worden in de Poolzeeen geweldige uitgestrektheden Mnpetrotfen die met drijfijs zijn opge pakt. Somtijds zijn deze gevaarten torenhoog en hebben zij een massa die m werkelijkheid met gebergten is te vergelijken. Honderdduizenden vier kante kilometers worden in deze stre ken door deze drijvende ijsmassa's in genomen, die een inhoud hebben van vele millioenen kubieke meters. Zodat de vraag opduikt, hoeveel meters of centimeters de zeeën van de gehele wereld zouden stijgen, wanneer door een geweldige hittegolf al die ijsmas sa s zouden smelten? Het antwoord hierop kan kort zijn: het niveau van de zee zou in het geheel niet stijgen! H. Pétillon. Uruguay koos voor een Bondsraad. Zondag is in Uruguay een plehïs- clet gehouden over de vraag, 0f het presidentschap zal vervangen -n doo een staatsraad van negen perso nen in de geest van de Zwitserse Bondsraad. Volgens de. uitslag van de eerste telling hebben 198.708 per sonen voor de hervorming gestemd en 168.472 voor het presidentschap. De hoofdstad Montevideo was open lijk tegen een wjjzlging In het rege ringsstelsel, doch de provincies hiel pen de hervormers aan de overwin ning. President Andreas Martinez True- ba heeft in een radiotoespraak de be volking bedankt voor de uitslag der stemming. De president, die sinds hij 3 Maart aan het bewind kwam her vorming heeft voorgestaan, noemde het nieuwe stelsel het „hoogste ideaal van democratie". De beide kamers hebben reeds haar goedkeuring ge hecht aan de hervorming. Zes van de negen zetels in de Staatsraad komen aan de thans regerende Colorado- partij (liberaal) en drie aan de oppo sitie. De president zal aftreden en 1 Maart een nieuwe grondwet uitroe pen. Sparen doet vergaren SPAAR CIJFERS IX NOVEMBER. Bij de bij de Nederlandse Spaar- bahkbond aangesloten spaarbanken, is gedurende de maand November in gelegd 38.169.975,en terugbe taald 33.947.962,hetgeen een be sparing van 4.222.013,betekent. Bij de banlcspaarbanken waren inleg en terugbetaling in November resp. 7.517.782,— en 3.967.292,—, het geen een besparing van 3.550.390, uitmaakt. Ter verwerkelijking van de garantie prijzen voor pootaardappelen van de oogst 1951 is door de ondervakgroep groothandel in pootaardappelen en de stichting voor dè landbouw een stichting in het leven geroepen, de ,,stichting over name pootaardappelen (stopa). gevestigd 's Gravenhage, die met de uitvoering van deze garantieregeling is belast. mer de algemene beraadslaging over de begroting van Economische Zaken voortgezet. De heer Nederhorst (Arb.) sprak zijn teleurstelling uit, dat de moeilijkheden verband houdende met de exportheffingen, nog niet zijn op geheven. De heer Stapelkamp (A.R.) was tegen uitbreiding van Zondags- arbeid. Nadat de heer Hoogcarspel (C.P.N.) aan het woord was geweest, merkte de heer Korthals (V.V.D.) op, dat de concessie van minister Lieftinck in de vorm van verlaging van het invoer recht op krantenpapier een druppel op een gloeiende plaat is. Spr. was voor afschaffing der omzetbelasting op advertenties en vermindering van de op het papier drukkende lasten. De belastingpolitiek van de rege ring noemde de heer Welter (K N. P.) een rechtstreekse belemmering van de economische politiek. Verscheidene sprekers bepleitten ten aanzien van de electriciteitsnota een verhoging van de vrijgestelde 240 kwh tot 360 kwh- Om één uur vannacht werd de ver gadering gesloten. Hedenmiddag om één uur komt de kamer weer bijeen. Volgend jaar 20.000 emigranten naar Canada. Voor het eerste halfjaar van 1952 is thans alweer een aantal emigran- tenreizen per schip naar Canada vastgesteld. In totaal zullen er dat jaar circa twintig reizen naar dit land worden gemaakt en men denkt hiermede 18 tot 23.000 emigranten te kunnen vervoeren. Voorlopig wordt echter gerekend op een aantal van 20.000. Strijd om een commandeursstaf Slechts twee weken heeft de Oterleker commandeursstaf in de Zaandamse brandweerka-, zerne gehangen, want Maan- dagnacht om half een hebben leden van de gemeentelijke vrijwillige brandweer uit Koog aan de Zaan de staf meegeno men, nadat zij de deur van de kazerne met een sleutel hadden geopend. Het bezit van deze staf wordt in een onderlinge competitie van de Noord-Hol landse brandweercorpsen be streden. In de bepalingen, die hiervoor gemaakt zijn, is het namelijk niet toegestaan de staf door inbraak te bemachti gen. De Koger brandweer borg de staf op ten kantore van commandant Dil, echter maar voor korte tijd want, 's mor gens om half twaalf meldde zich een als telefoonmonteur verklede Wormerveerse brand weerman, die volgens medede ling de telefoon even kwam na kijken. Toen hg wegging nam hij de staf mee en bracht hem naar de Wormerveerse kazer ne. Zal de staf daar veilig zijn Tjjdens de Zondag te Rotterdam gespeelde voetbalwedstrijd tussen Xer xes en Liniburgia kwam het op een gegeven ogenblik tot een handgemeen tussen spelers van beide elftallen. Toen ook supporters en bestuursleden zich in het conflict mengden, greep de politie in en verwijderde ieder, die niets op het voetbalveld te maken had. De voetballers op deze foto zijn v.l.n.r.Everse, Rijshouwer en Van Toren, allen van Xerxes. De Rotter dammers wonnen de wedstrijd met 50. Rechter Murphy gaat corruptie onderzoeken. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te New York heeft Truman de federale rechter Thomas F. Mur phy tot hoofd benoemd van een com missie, die een onderzoek moet in stellen naar de beschuldigingen van corruptie onder Amerikaanse ambte naren. De directeur van het federaal bureau van onderzoek (het F.B.I.), Edgar Hoover, zou naar verwachting ook een belangrijk aandeel aan dit onderzoek krijgen. Rode Kruis zamelde ruim 3j/2 ton in voor Italië. Het totaal der door het Nederland se Rode Kruis ingezamelde bedragen voor de slachtoffers van de water snood in Italië bedroeg Zaterdagmid dag 368.118. Vandaag vertrekt uit Ven- lo een uit 12 wagons bestaande goe derentrein, die een deel der Neder landse bijdrage bevat, te weten blik ken vlees, comed beef, leverpastei, goulash en 232.000 repen chocolade en 10 ton suiker. Voorts een kleine partij kleding en enig kinderspeel goed. Deze goederen gaan via Bazel naar Chiasso, waar alle materiële gaven der buitenlandse Rode Kruisvereni gingen worden geconcentreerd. Daar worden ze verpakt in zakken, die vóór Kerstmis aan de slachtoffers worden uitgereikt. Boter-export naar België. Voor de koelhuisboter die voorlo pig aan België zal worden geleverd, is thans een prijs vastgesteld van 80 B. frs. per kilogram. De omvang van deze uitvoer is niet omschreven hoe wel eerder is gesproken van 500 ton. Op grond van het protocol van Luemburg, zal van Nèderlancfsè zijde een heffing op deze uitvoer worden gesteld, welke gelijk staat aan het verschil tussen de binnenlandse bo- terprijs en de minimum-exportprijs. Van deze heffing zal de helft in het zuivelfonds, de andere helft in de Belgische staatskas vloeien. Te weinig landarbeiders in de toekomst? Belangrijk onderzoek van Landbouw Economisch Instituut In de maand Januari zal het Land bouw Economisch Instituut beginnen met het instellen van een onderzoek naar het arbeidsaanbod, dat men ln de toekomst ln de landbouw kan ver wachten. De indruk bestaat, dat het aantal landarbeiders in Nederland vry sterk terugloopt en dat dus ln de toekomst het arbeidsaanbod ge ring zal worden, misschien wel té gering. Feiten en gegevens, die dit zouden kunnen bevestigen, heeft men echter niet en daarom hebben zowel het ministerie van landbouw als de stich ting voor de landbouw de wens t« kennen gegeven dat deze zaak onder zocht zou worden. Ook de kinderen van de landarbeiders worden in het onderzoek betrokken, nL het aantal, hun toekomstplannen en het onder wijs dat zij volgen. Tevens zal het in stituut een onderzoek instellen naar de seizoenwerkloosheid in de land bouw. Het spreekt vanzelf, dat dit vraag stuk zich hoofdzakelijk voordoet in de provincies met de grotere bedrij ven. dus in Groningen. Friesland, Moord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en het Westelijk gedeelte van Noord-Brabant. Omdat het onmogelijk is een onderzoek in te stellen in al deze provincies heeft het Landbouw Economisch Instituut 61 gemeenten uitgekozen, die als voor beeld genomen kunnen worden voor het gehele gebied waarin zij gelegen zijn. In deze 61 gemeenten zal een vra genlijst worden verspreid onder de landarbeiders om de nodige gegevens te verkrijgen. FEUILLETON DOOR: M. VER NON „Dat is lief van je. Nou, dan heb ik een verrassing. Ik ga ook mee!" „Mee...?" Ze staarde hem ongelo vig aan. „Ja, moet je luisteren. Een vriend van mij heeft een neef wiens vader juist in Cairo is gestorven, en hij heeft zijn plantage sinaasappels en zo aan zijn zoon nagelaten. Nou, die vriend van mij zou er nu met hem naar toe gaan om de zaken voorlopig waar te nemen. Die jongen is pas zeventien, zie je... maar mijn vriend is op het ogenblik te ziek om, te gaan. Die farm kan niet in handen van de inboorlingen blijven en bovendien wil die jongen er dolgraag heen, dus om kort te gaan, stelden ze mij voor om in zijn plaats te gaan en hem de eer ste tijd te helpen. Ik wordt er goed voor betaald en ik was toch al van plan om mijn betrekking op te zeg gen. Ik verdiende daar niets en had er geen toekomst. En ik heb de vorige week een gokje gewaagd en daar een paar honderd gulden meegewonnen, dus ik kan mijn verblijf daar wel een poosje verlengen tot een vacantietje, als ik daar zin in heb, zolang een ze kere jongedame tenminste in Cairo is. Ik moet je er nog bij zeggen, dat ik zo slim ben geweest om ook passa ge op de „Araby" te boeken". „Gary, wat een schat ben je toch!" Mara omhelsde hem verrukt. Nu was de beker van haar geluk vol, het leek alsof haar leven opeens een sprookje van ongelofelijke zaligheid was geworden. „Ik was niet van plan je in je een tje van de nachten aan de Middel landse Zee te laten genieten. Ik weet precies hoe dat aan boord gaat... En je bent veel te mooi om me te mogen ontsnappen, Mara!" Zijn stem werd dieper en verloor zijn luchthartige vrolijke klank. „Ik stond op het punt je te verlie zen en ik kon dat eenvoudig niet ver dragen...". Op dat ogenblik ging de deur open en trad Jane Frask binnen. Ze door boorde Gary met haar schrandere al- 45. Ja, alle deelnemende racewagens waren de strijd om de Grand Prix de Monaco begonnen, al lebehalve de twee Meteoors die als aan de grond genageld waren blijven staan. De toeschou wers op de tribune zagen twee coureurs met ze nuwachtige haast onder hun motorkappen dui ken, waar hun handen allerlei geheimzinnige be wegingen maakten. Het waren meneer Giebel en Jimmy Brown, die met bleke gezichten probeer den de schade te herstellen, die misdadige handen aan hun motoren hadden toegebracht. Jimmy werkte snel en zwijgend maar meneer Giebel was een beroerte nabij. Hg schold op alles en iedereen, doch zijn woede bereikte haar hoogtepunt toen hij eensklaps Dorus Draadnagel naast zich zag op duiken, die met een onschuldig gezicht kwam vra gen wat er aan haperde. „Schurk!" schreeuwde meneer Giebel. „Schavuit! Hoe durf je nog onder mijn ogen te komen. Dat heb jij ons geleverd!" „M-m-meneer..." stamelde de monteur, maar hij kreeg niet eens gelegenheid zijn zin af te maken, want meneer Giebel had Doms Draadnagel zo'n phenomenale schop tegen diens achterwerk gege ven, dat deze met een grote boog door de lucht vloog en midden in het tentje van de heren ron- dentellers terecht kwam. Het publiek applaudi- seerde geestdriftig. les-ziende ogen en enigszins huiten adem stelde Mara hem aan haar voor en legde een en ander uit. „Ik begrijp, het". De ogen van de schrijfster lieten het zorgeloze, knap pe gezicht geen ogenblik los. „Ruzie tussen verloofden, is het niet?" .Nauwelijks een ruzie, juffrouw Frask". Hij glimlachte innemend. „U kunt het eerder een knibbelpartijtje noemen". „Zo. En toen zag u haar foto's in alle kranten en besefte u wat u op het punt stond te verliezen en dus besloot u haar terug te halen, hè?" Een lichte blos overtoog Gary's knappe gezicht, maar hij antwoordde op luchtige toon. „Ik besefte daar door hoezeer ik haar miste", sprak hij eenvoudig. Jane Frask knikte en liet het on derwerp verder rusten. „Bel even om nog een beetje thee, kindlief. Meneer Cremer blijft nog wel even, denk ik". Terwijl hij een kleine buiging maak te, stak Jane haar onvermijdelijke si garet op en kruiste haar omvangrij ke knieën. „Dus u gaat ook met de „Araby" Zeker om een oogje op uw eigendom te houden?" Hij knipoogde ondeugend. „Gelooft u niet dat dat - verstan dig is?" Ze wuifde met haar sigaret. „En hoe lang zei u dat u bij die jongen moest blijven, om hem op dreef te helpen, zoals u dat uitdruk te?" „O, een dag of veertien. Mijn vriend denkt dat hg tegen die tijd wel in staat zal zijn om te reizen ik be doel dat hij in staat zal zijn een dag of veertien na onze aankomst te ver trekken. Dan moet je de tijd van zijn reis nog rekenenmaar als de jongen een beetje aan 't idee gewend is, en ik heb de zaken voor hem gere geld en geconstateerd of de inboorlin gen te vertrouwen zijn, dan kan ik er wel een paar weken tussen uit, als dat nodig mocht zijn". (Wordt vervolgd) Ned. Bank stopt termijn- handel in buitenlandse valuta. TIJDELIJKE MAATREGEL. De Nederlandsche bank heeft de termijnhandel in buitenlandse valuta voorlopig stopgezet In financiële kringen te Amsterdam meent men. dat deze maatregel een logisch uit vloeisel is van de nieuwe bepalingen in Engeland. Alle termgntransacties geschieden hier te lande centraal via de Neder landsche Bank en het Is begrjjpelgk. dat deze eerst even de kat uit de boom kijkt Men zou het echter toe juichen indien ook hier de valuta termijntransacties niet meer centraal doch evenals in Engeland vla de han delsbanken zouden geschieden. Hel wereldgebeuren Belastingfraude en presidentsverkiezing Belastingontduiking en -fraude komt in de gehele wereld voor. Er zijn maar weinig mensen, die met plezier hun offer aan de fiscus brengen en er zgn er daarentegen een massa, die hem niet alleen zoveel mogelijk beknibbelen, wat niet ge heel onredelijk is te achten, doch alle wegen en middelen beproeven om hem zijn rechtmatig deel te onthou den. Men kan dit met consideratie, met toegeeflijkheid en begrip bekij ken, zolung het arme tobbers geldt, mensen in moeilijkheid en hen, die uit hoofde van hun wankele positie slapeloze nachten doorbrengen bij de gedachte aan de zware tol, die de fiscus van hen heft. De zaak wordt anders als mensen, die „dik" verdie nen, geen middel schuwen om de fis cus te misleiden. Amerika, nog steeds in alles „big ger than the biggest", slaat ook in deze weer een record. Er is daar een belastingschandaal aan het licht ge komen. dat nooit en nergens zijn weerga vond. Het gaat om milliar- den die aan de belasting onttrokken zijn. Dat kan alleen maar omdat er een heel complot was, waarin zelfs topfiguren in den lande betrokken waren. Corruptie is nergens ter wereld vreemd maar wat nu aan de dag i3 gekomen overtreft alles. Het strekt zich uit tot in de hoogste kringen. Zelfs ministers zgn er bij betrokken en men krijgt een zonderling bééld van Amerikaanse toestanden als men hoort, dat deze belastingfraude mo gelijk is gemaakt doordat een leger tje van ambtenaren, die als belas tingcontroleurs optreden bij dit al les betrokken is. Niemand minder dan de minister van Justitie is gecompromit teerd, dat wil zeggen in dit ge val, dat hg op de lijst van beschuldig den staat en zijn aanzien zeer ge schokt is. Men verwacht, dat hetgeen thans aan het licht is gekomen, ook politieke gevolgen zal hebben en vooral de Democratische Partij ern stig zal treffen. Het heet zelfs, dat het een zware slag betekent voor pre sident Truman en voor de verkie zingskansen van een democratisch candidaat voor het presidentschap, wie dat ook zal zijn. De federale organisatie van belas- tingbureaux in Amerika heeft een staf van ongeveer 57.000 man perso neel. Deze organisatie vormt een on derdeel van het Ministerie van Fi nanciën. Aan het hoofd staan vier en zestig belastingcontroleurs, die door de President rechtstreeks worden be noemd en die verantwoordelijk zijn voor de jaarlijkse inning van 60 mil lioen dollars aan belastinggelden (waarbij geen invoerrechten zijn gere kend). Frauduleuze belastingaangif ten moeten door deze controleurs naar de belastingafdeling van het Departement van Justitie worden gezonden. Maar het is gebleken, dat alvast zes van deze controleurs zich jaren lang hebben laten omkopen met marterbontmantelsl met reisjes naar Europa, of met ennele slordige duizenden dollars. Hoe zich dit schandaal ook verder moge ontwikkelen, zeker is, dat de Amerikaanse belastingbeta lers de -volle blaam voor de toestan den op Truman en zijn Democratische Partij schuiven. Deze partg is te lang aan de macht wordt er geredeneerd, en de Republikeinen behoeven slechts de vruchten te plukken van deze al dus onder het volk ontstane stem ming. Het is bekend, dat* de Amerikaanse belastingbetaler zucht onder een enorme belastingdruk. Nu kan de ge middelde Amerikaan ook op dit ge bied veel verdragen en het belet hem niet er goed van te leven, omdat er nergens ter wereld zo veel verdiend wordt en men ook nergens voor zijn geld zoveel kan kopen als in het land van Truman. Op iedere drie mensen b.v. zuigelingen en grijsaards meege rekend, bezit men er een personen auto. Maar aan alles zijn grenzen. Op het ogenblik kan men spreken van een belastingopstand in Amerika, die de regerende partg meer schade en impopulariteit bezorgt dan enig an dere zaak. Men voorspelt reeds dat Truman's macht ten einde loopt. En aangezien er geen geschikte andere candidaten zijn voor het president schap, noch bij de Democraten, noch bij de Republikeinen, wordt het ge roep om Eisenhower als candidaat steeds luider. Millioenen in beide kampen hebben het slagwoord over genomen: „I like Ike", vrij vertaald: Ik wil Eisenhower als president. Doch Eisenhower zelf blijft zwijgen en laat er zich niet over uit of hij president wil worden of niet. Hij heeft maar ja te zeggen om. onverschillig voor wel ke van de twee partijen hij zou uitko men, met grote meerderheid gekozen te worden. Staatssecretaris Cals instal leerde Televisieraad. De staatssecretaris voor onder wijs kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft in Den Haag de televisieraad geïnstalleerd, waar bij hg er o.a. op wees, dat de rege ring door de benoeming van diverse figuren uit het culturele leven in de raad nogmaals heeft willen accentu eren, hoezeer zg de Invloed, die de televisie op het culturele leven uit oefent, beschouwt als'een van de be langrijkste punten, die de raad in zijn overwegingen zal hebben te betrek ken. Voorts behandelde de staatsse cretaris de taak van de raad. Aanklacht tegen schrijver en uitgever* Mr. W. K. baron van Dedem heeft bij de officier van justitie te Amster dam een klacht ingediend wegens belediging tegen de heren Henri A. Ett en J. RL Meulenhoff te Amster dam, resp. schrijver en uitgever van het boek „Holland ln rep en roer", wegens de daarin behandelde zaak van de weduwe Pruimers, geb. ba ronnesse van Dedem. De aanklager is van oordeel, dat deze publicatie een onrechtmatige daad is, in strijd met de zorgvuldigheid, die in het da gelijks leven ten opzichte van een an der betaamt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5