Proefbedrijf in Braakmanpolder «fi WONINGZOEKENDEN IN GOES KRIJGEN EEN KANS PROEFBEDRIJF SCHELDEMONDEN KREEG ZIJN BOMEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG IS DECEMBER 1951 ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Bedrijfsanalyse is van groot belang voor de landbouw Ruim 250 Zeeuwse boeren waren Maandagmiddag- weer in zaal Krjjger te Goes büeen om de belangen van him organisatie, de Z.L.M., alsmede de diverse landbouwvraagstukken te bespreken. In z(jn openingswoord her- dacht de algemeen voorzitter, Ir. M, A. Geuze, het overlijden van de oud- Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, waarna hij tal van problemen zie elders in dit nummer onder de loupe nam. derwerp: Landbouwbedrijfsorganisa- tie en onderzoek. In een uitstekend gedocumenteerd betoog zette deze spreker uiteen dat het van het groot ste belang is, aandacht te schenken aan de gehele bedrijfsvoéring. Het bedrijf moet zo georganiseerd wor den, dat iedere bedrijfstak zoveel mo gelijk opbrengt en elk deel past in het raam van het gehele bedrijf. Om dit te vinden is een bedrijfsanalyse nodig. Uitvoerig ging spr. in op de fundamenten van een goed bedrijf, het bouwplan en de vruchtopvolging, de rentabiliteit, de arbeidsverdeling en de veestapel met het veevoer. Het bouwplan moet gericht zfjn en mag De vergadering werd o.m. bijge woond door de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de voorzit ter van het K.N.L.C., ir. C. S. Knott- nerus, de Prov. Voedselcommissaris, ir. J. D. Dorst, de secretaris van de Stichting v. d. Landbouw, de heer P. de Kam, het erelid, de heer C. Zwagerman en de secretarissen van de beide Kamers van Koophandel, de heren A. S. de Jonge en A. Hendrik- se. Bij de mededelingen deelde de voor zitter o.m. mede, dat tussen de drie landbouworganisaties besprekingen gaande zijn om te komen tot een proefbedrijf in de nieuwe Braakman polder. Over de vraag of de bestrij ding van mond- en klauwzeer ver plicht moet worden gesteld, is het Z.L.M.-bestuur van mening dat een vrijwillige bestrijding om tal van re- denen de voorkeur blijft verdienen. Voorliet drogen van de mais zal het in verband met de capaciteit der drogerijen wenselijk zijn het drogen over een groter seizoen uit te strek ken en de nodige droogrennen in te zal dige richten. Mogelijk zal dit laatste ge subsidieerd kunnen worden. De kar wijopbrengst is dit jaar aan de goede kant, terwijl een betrekkelijk gro* oppervlakte is verbouwd. De markt op het ogenblik verlaten. De oogst van blauwmaanzaad was matig en van slechte kwaliteit. De begroting 1952 werd goedge keurd met een totaalbedrag van 100.000. Een contributieverhoging voor de vaste contributie van 4 op 5 en voor de ha-bijdrage van 0,85 tot 1,10 werd zonder discussie aan vaard. LANDBOUW BEDRIJFS ORGANISATIE. Vervolgens sprak de rijksland- bouwconsulent voor Zeeuws-Vlaan- deren, ir. P, R. Bouman, over het on- Nieuwe industrie voor Zeeland Fabriek van vlasplaten Een Belgisch-Nederlandse combina tie voert op het ogenblik onderhan delingen om te komen tót stichting van een fabriek voor de productie van vlasplaten in de gemeente Sint .Tansteen en vermoedelijk te Hei kant. In deze fabriek zullen als grondstof gebruikt worden de zogenaamde „le men", die het afval zijn van de vlas industrie. De vlasplaten zullen bestemd zijn voor export naar het buitenland om gebruikt te worden bij de woning bouw. Indien een gunstig resultaat wordt bereikt bg de besprekingen, die thans gaande zijn en die o m. be trekking hebben op het verkrijgen van de nodige arbeidskrachten, dan stelt men zich voor op zeer korte ter mijn tot de bouw van de fabriek over te gaan. Voorlopig verwacht men dat het bedrijf aan circa 100 arbeids krachten een bestaan kan geven. Er zijn nog uitbreidingsmogelijkheden, St. Josephziekenhuis te Vlissingen breidt uit. Het bestuur van het Sint Joseph ziekenhuis te Vlissingen wil bij dat ziekenhuis een paviljoen houwen Daartoe zal het een geldlening moe ten sluiten van 100.000 en de geld gever wenst daarbij een zekere over- heidsgarantie in die zin, dat de ge meente Vlissingen het geld zou le nen om het te verstrekken aan het ziekenhuis. B. en W. van Vlissingen zijn be reid een gemeentelijke garantie voor deze lening te verstrekken, maar zij raden de voorgestelde methode af, omdat deze kostbaar is. Eenvoudiger is, dat het ziekenhuisbestuur leent en de gemeente de betaling van rente en aflossing garandeert Oesterkwekers hopen op drukke dagen De oesterverzenders te Yerseke treffen voorbereidingen voor de druk te tijdens de komende feestdagen, 't Ziet er naar uit dat de oestervoor- raden aan het einde van dit jaar flink geruimd zullen zijn; ook de Engelsen nemen op het ogenblik vrij veel oes ters af, al geven zij, hoofdzakelijk aan de grotere soorten de voorkeur. Naar verluidt hebben de Engelsen zelf ruime voorraden kleine oesters, zodat genoemde voorkeur begrijpe lijk is. Ook België toont geen inte resse voor de kleinere soorten, on danks de goede kwaliteit, en import naar Frankrijk is nog steeds niet toe gestaan, zodat de toestand in de oes- terhandel niet onverdeeld gunstig is te noemen. Officiële opening Goese industriehallen Vrijdagmiddag half vijf zal de of ficiële opening van de drie Goese in dustriehallen plaats vinden. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, is be reid gevonden de opening te verrich ten. De inbraak te Stavenisse Kort geleden is te Stavenisse des nachts ingebroken in een slagersbe- drijf, waar een aanzienlijk bedrag aan geld werd gestolen. Naar wy verne men zijn in verband met deze affaire Zaterdag enige personen in verhoor genomen door de rijkspolitie. Van justitie-zijde werd ons beves tigd dat een arrestatie was verricht. Belgisch Zwin wordt particulier natuurreservaat Knokke's burgemeester thans vogelbeschermer. Nu de stormen van de laatste we ken achter de rug zijn en we bij het Zwin de balans kunnen opmaken, ko men we tot de conclusie, dat beide partijen tevreden behoren te zijn. Van Nederlandse zijde is men te vreden, omdat de zoveel besproken dam, hoewel ernstig bedreigd, het watergeweld keerde. Van de beplan tingen werd evenwel veel vernield. De duinen leden vrijwel geen scha de. De geul schuurde beduidend uit, met het gevolg, dat de gehele Zwin- /lakte blank kwam te staan, zodat de zoutwatervegetatie van het na tuurreservaat, althans voor geruime tijd, geen gevaar meer loopt, daaruit de conclusie trekt, dat de Belgen tevreden zgn, heeft het mis. Een Vlaams blad schreef Zater dag jl. namelijk het volgende: ZWIN SCHORRE WORDT GESLOTEN Naar ons uit officiële bron werd medegedeeld zal de Zwynschorre voor het publiek gesloten worden in de pe riode, waarin de vogels hun nesten maken. Hiermede verklaart de eige naar, de Compagnie du Zoute, de Zwynschorre tot natuurreservaat, al hoewel het gebied niet als dusdanig geklasseerd werd. Zodat het eigen lijk een particulier natuurreservaat wordt van de heer Lippens (burge meester van Knokkë)., Maar dit wil niet'zeggen, dat het gebied tussen het vliegplein en de grens taboe zal worden voor het pu bliek. In de periode van het nesten maken zullen wel geleide bezoeken toegelaten zijn. Voor het overige zal de toegang in de zomer gecontroleerd worden. Zulks met de bedoeling te voorkomen dat grote, vernielingen zouden aangericht worden aan de flora van de schorre. Zo wil men b.v. voorkomen, dat nog volledige kamions Zwynebloemen zouden weg gehaald worden. Zodat de maatrege len zeker kunnen toegejuicht worden binnen het kader van de bescher ming der natuur. Hiermede zal de toeristische waar de van de Zwynschorre zeker nog winnen. In theorie wordt meteen de landsgrens door de schorre gesloten. Of een eerste antwoord op de af damming van de Zwynschorre der Hollanders". Tot zover het bericht in de „Brug- sche Courant". Advertentie. Als U voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van bran dend maagzuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden ne- ihen, als vaste gewoonte, hun Ren nies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygië nisch. Vraag een doos Rennies bij uw Apotheker of Drogist. Ir. C. K. van Daalen trad af als landbouwinspecteur Na een diensttijd van ruim 45 jaar zal de heer ir. C. K. van Daalen, die de landbouw door zijn vruchtdragen de arbeid talrijke diensten heeft be wezen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met in gang van 1 Januari 1952 zgn functie als inspecteur van de landbouw be ëindigen. Tijdens de officiële afscheidsbijeen komst, welke Maandag in het minis terie van landbouw werd gehouden, heeft minister S. L. Mansholt mede gedeeld, dat de heer Van Daalen zal worden bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ir. Van Daalen werd op 7 Septem ber 1884 te Wilhelminadorp geboren. Reeds op jeugdige leeftnd ging zijn belangstelling uit naar de landbouw met het gevolg, da£ hij, na de middel bare school te hebben afgelopen, in 1902 zijn studie ging voortzetten aan de toenmalige rijks hogere land-, tuin- en bosbouwschool te Wagenin- gen. In 1906 volgde zrjn aanstelling tot tijdelijk adspirant-riikslandbouw- leraar aan de rijkslandbouwwinter- school te Groningen. Zgn latere ar beidsveld lag voornamelijk in de pro vincie Utrecht. Vooral op het gebied van de stik stofbemesting op grasland heeft ir. Van Daalen belangrijk werk verricht. de vruchtopvolging niet verstoren. Om tot een betere oedrijfsbeheersing vplanbegroting :eraken is een bouwplanbegroting nooig. Hierdoor kunnen ook inzichten worden verkregen in de arbeidsver deling. Bij de verbouw van voederge wassen moet ook veel meer tevoren worden nagegaan wat als afvalpro duct beschikbaar komt, welke nage- wassen men kan telen en hoeveel grasland men heeft. Voorts pleitte spr. voor een aparte bedrflfsboekhou- ding ten nutte van de boerderij, als- méde een bouwboek. Op deze inleiding volgde een aan gename discussie. Voor ae rondvraag deelde ir. A. Franke nog mede, dat door een verschil van interpretatie van het betrokken wetsartikel nog twijfelachtig is of er een aanvullende bgdrage voor verloren gegane werk tuigen en vee wordt uitgekeerd. de D.ü.ff. te RiDand-Bath Brabantse arbeiders hadden loon-bezwaren. Een dertigtal arbeiders uit Etten- Leur en St.Willebrord, dat te RiUand- Bath in Zeeland by Duw-objecten te werk was gesteld, is in „wilde sta king" gegaan. De arbeiders menen, dat de uurlonen daar te laag zijn. Zjj merken op, dat zij niet aan een toe reikend weekloon kunnen komen, ter wijl op Brabantse Duw-objecten, naar zij zeggen, belangrijk hogere lonen worden uitgekeerd. De staking was afgeraden door de Kath. Arbeiders beweging in het bisdom Breda. Onderhandelingen tussen de DUW en de R.K. Landarbeidersbond hebben er toe geleid, dat de stakers schrifte lijk konden verzoeken opnieuw op het werk te worden toegelaten. Dit is in middels gebeurd en nu zal de kwes tie van het loon nader worden beke ken. Gedurende de staking verbeu ren de werklozen hun recht op elke uitkering. de goud- gele VIRGINIA EXAMENS. Voor het ingenieursexamen werk tuigkundig ingenieur slaagden de he ren W. J. Hidskes, Middelburg, C. Millenaar, Terneuzen en J. P .Verse- put, Zonnemaire. Jubileumgeschenk voor Ver. van Ned. Gemeenten. Veertig jaar bestaat straks de Vereniging van Ned. Gemeenten en zij zal dat jubileum 'waarschijnlijk vieren met het in gebruik nemen van een nieuw kantoorgebouw in Den Haag Dat kantoorgebouw krijgt een vergaderzaaltje en dat zaaltje moet gemeubileerd worden. Men stelt zich nu voor, dat alle Nederlandse ge meenten zullen bijdragen voor die meubilering bij wijze van jubileum geschenk. Voor Vlissingen zou de bij drage neerkomen op 120.24 en B. en W. vragen aan de gemeenteraad dat bedrag maar toe te staan Subsidies voor sociale instellingen te Vlissingen. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad aangeboden de begroting van inkomsten en uitga ven voor het dienstjaar 1952 van de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon (met le wijzi ging). De gemeentelijke subsidie is geraamd op 259.487. Hierin is opge nomen voor de gemeentelijke yolks- credietbank een bedrag ad 2287. Van het resterende bedrag ad 257.200.wordt geraamd voor ge wone subsidie 219.747. terwijl voor de bestrijding van de kosten, verbon den aan de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden 37.453 geraamd wordt. Voor het jaar 1951 werd oorspron kelijk een subsidie van in totaal 229.423 geraamd. Verder wordt voorgesteld aan deafd. Vlissingen van het Verbond voor Vei lig' Verkeer te beginnen met het jaar 1952 een subsidie te verlenen van 350,per jaar. Zy adviseren voorts aan de raad afwijzend te beschikken op het subsi dieverzoek van de Bond tegen het Schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam. Voorts boden B. en W. aan de be groting van gewone inkomsten en uitgaven, alsmede die van kapitaals- inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1952 van het Gasthuis. Op de gewone dienst is onder de inkomsten een bedrag ad 49.006 geraamd wegens subsidie van de ge meente. Voor 1951 was deze subsidie geraamd op 53.700. Tenslotte leggen B. en W. over de begroting van gewone inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1952 van het Burger Weeshuis, Op deze begroting is onder de inkomsten een bedrag ad 1550 geraamd wegens subsidie van de gemeente. Voor 1951 was deze subsidie geraamd op 1900. Frankrijk weigert nog steeds dë Zeeuwse mosselen Een plan om de mosselhandel tus sen Kerstmis en-Nieuwjaar stil te leggen, werd geopperd door verschil lende Yersekse exporteurs in ver band met de teruglopende aanvoer uit de Waddenzee. Dit plan is ge strand op onderlinge onenigheid. In tegenstelling tot het Waddenzee-pro duct worden de Zeeuwse mosselen regelmatig aangevoerd; de kwaliteit ervan blijft nog steeds redelijk. Ort- danks deze kwaliteit lukt het echter niet Frankrijk voor dit Zeeuwse pro duct te interesseren, hoezeer in aeze ook op een meer toeschietelijke hou ding van de Franse regeling wordt gehoopt. VERLOTING VAN WONINGRUIMTE Als ze maar actief zijn Zoals overal, dreigt het in Goes ook spaak te lopen met de woningbouw, doordat liet vrywel onmogelyk is gelden te lenen tegen het vastgestelde rentegamma van vier procent. Wanneer het plannetje van een aantal ingezetenen waarvan wjj Zaterdag in een deel van onze editie reeds melding maakten doorgang kan vinden, zal het wellicht toch mogelyk zijn, dat binnen afzienbare tijd een vijftig- of zestigtal hnlzen zullen ver rijzen. Daar de zgn. premieleningen e.d. niet overal een onverdeeld succes hadden, zagen de initiatiefnemers te Goes naar andere mogelijkheden uit. De aantrekkelijkheid van hun plannen is,-dat het ten dele van de activiteit van de woningzoekenden zelf zal af hangen, of zij straks in het bezit van een eigen „home" kunnen worden steld. Is er voor een woninggega< de ryker beloning denkbaar? Men gaat van de Idee uit. dat de gemeente in staat moet worden ge steld een bedrag van 500.000 te le nen. Om dit mogelyk te maken zal de hogere rente door de burgerij bij eengebracht moeten worden. Dit be drag wordt geraamd op ongeveer 37.500 en het zou S. fonds perdu ge stort moeten worden. Teneinde deze som by elkaar te krijgen, denkt het Mr. E. Elias causeerde te Middelburg voor de Z.V.U. De spreekbeurt die nir. E. Elias in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg voor de Z.V.U. hield, was aan gekondigd als een lezing en als gaan de over Praetvarla, maar noch het een noch het ander bleek waar te zijn. Van een lezing in de trant, welke wij gewoon zyn was geen sprake en de rubriek Pi-aetvaria werd slechts even aangestipt in de inleiding. Eer- der moet men zijn causerie aanduiden als een genoeglijk, onderhoudend en belangwekkend praatje van 'n schrij ver met zijn lezers. In dit praatje bracht hij de journa listiek onder de aandacht van zijn toehoorders. „Ik spring van de hak op de tak", zei hij zelf en als een echte praetvaer diste hij tal van journalistieke herin- nexïngen en belevenissen op met aar dige anecdotes. Hij slaagde er voortreffelijk in het wezen van de journalistiek duidelijk te maken aan zijn toehoorders. Hij wees er hun op van hoeveel waarde het is, wanneer een krant on afhankelijk is, en hoe moeilijk het ook dikwijls is om volstrekt objec tief te blijven. Mr. Elias besprak het menselijke element in de berichtgeving, waaraan de grote provinciale bladen het naar zijn mening mede te danken hebben, dat zij zeer sterk hebben gewonnen ten nadele van de landelijke pers. Het boeiend gebabbel va.n mr, Elias werd «iet een warm applaus beloond. De voorzitter der Z.V.U., mr. F. W. Adriaanse, die de spreker ook had ingeleid, sloot met een woord van dank. Hedenavond causeert de heer Elias te Goes, morgenavond te Zierikzee en Donderdag te Vlissingen. Veerdienst Vlissingen Breskens stagneerde tijdens mist De mist heeft Maandag vertraging veroorzaakt in het scheepvaartver keer op de Ooster- en Westerschelde. De veerdienst VlissingenBres kens is wel bijzonder gedupeerd ge weest, doordat de radar-installatie defect raakte. De ferry-boot maakte om 16.25 haar laatste reis uit Breskens en vertrok pas om half twaalf 's avonds uit Vlissingen. Ten gerieve van de reizigers werd toen om omstreeks 12 uur nog een extra-reis gemaakt van Breskens uit naar Vlissingen. PLANTDAG TE BRU1NISSE Daadwerkelijke steun blijft nodig. Met een versierde schop heeft wethouder F. D. van Vessem te Eruinlsse de eerste boom geplant op het erf van de proefboerdery „Scheldemonden" en daarna ving de volledige beplanting rond de boerenbelxuizing aari. Het was een echte boomplantdag, die ook een feestelijk karakter droeg. De heer Van Vessem hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat vele van de goede wensen, welke destijds bij de opeixing van het proef bedrijf werden geuit, reeds bezig zjjn in vervulling te gaan. Zeer talrijk waren deze zomer de bezoekers, die hun voordeel hebben gedaan met de resultaten van de proeven, welke op het proefbedrijf te zien waren. Deze erfbeplanting is een geschenk van de heer Job Koopman te Gouwe- veer en dit plantwerk vormt een waardige afslxxiting van het seizoen. De heer Koopman, sprekend als voorzitter van de beheerscommissie voor het proefbedrijf, noemde de be planting een bijzondere daad. Ieder jaar zaait en plant de boer eenjarige gewassen, maar het planten van bo men is een daad, die voor meer ge slachten wordt verricht Spreker bracht dank aan de verenigingen en corporaties, die geschenken voor het proefbedrijf gaven of toezegden. Daarby wees hy er op, dat niet al leen symbolische, maar ook daadwer kelijke steun nodig zal zijn, omdat een goed proefbedrijf nimmer een sluitende begroting heeft uit eigen middelen. Met genoegen kon hij mede delen, dat de beide essen, die de in gang van het erf zullen markeren, geschonken waren door de heer van rt Westeinde, boomkweker te 's Heer Arendskerke. Het betreft hier een nieuwe soort, namelijk „Westhof's Glorie", waarvan goede verwachtin gen worden gekoesterd. VELE SPREKERS Tenslotte spraken nog voor de Coöp. Aankoopver. Schouwen en Dui- veland de heer C. M. ZeiJler uit Oos- terland, als vertegenwoordiger van de C.B.T.B. de heer Dalebout uit Kerk- werve, de heer Friederichs uit Sta venisse, die herinneringen ophaalde aan de tijd toen het proefbedrijf nog op Tholen was gevestigd, de heer Hoogstrate uit Dreischor namens de Alg. Ned. Landarbeidersbond en de heer Krepel voor de Z.L-M-kring. In verscheidene toespraken werd ook hulde gebracht aan het echtpaar By de Vaate, dat de leiding van dit proefbedrijf beeft. Na de officiële plechtigheid bleven de genodigden nog enige tijd bijeen en bespraken zij de merites en de mogelijkheden van het proefbedrijf. Meer dan 1000 bezoekers, onder wie agrarische studenten uit tal van vreemde landen, brachten in 1951 een bezoek aan het proefbedrijf. Slagboom op bet hoofd gekregen Bij het sluiten van de brug te Sluis kil is een der slagbomen terechtge- uit Temeuzen, die nog juist voor de sluiting naar de andere kant van het kanaal wilde gaan. Aan het slachtof fer werd medische hulp verleend in het R.K. Ziekenhuis te Terneuzen. comité aan drie mogelykheden. Voor de woningzoekenden, die 800 willen stox-ten, zou men een tiental huizen willen reserveren. Daarnaast zou men een aantal bonnen van 3 4 willen plaatsen. Om deze aan de man te brengen, wil men de woningzoe kenden inschakelen. De namen van deze „verkopers" zouden dan in een bus worden gedeponeerd, waarna la ter een aantal huizen onder hen kan worden verloot. Voor degenen, die bezwaar mochten hebben tegen deze wijze van toedeling, wil men een kans scheppen, door hen in rangorde van het aantal verkochte bonnen op een lijst te plaatsen. Wie dus het meeste succes geboekt heeft by de verkoop komt bovenaan te staan voor een van de op deze wyze te bouwen wo ningen. Zoals gemeld is verder in de RJK. Middenstandsverenigiiig in verband met bovenstaande actie nog het plan geopperd om door middel van een midaenstandsactie, waarvoor een ze ker percentage van de omzet wordt afgestaan, op dezelfde wy'ze woning bouw of misschien de aankoop van een woning door de middenstand mo gelyk te maken. De hewoning resp. de volle eigendom zouden dan, even als bij andere middenstandsac ties met diverse px'ijzen het geval is; als premie onder de kopers worden vei'deeld. Uiteraard zullen deze plannen, voor wat betreft de toewijzing van de wo ningen, het huisvestingsbeleid door kruisen, zodat B. en W. van Goes hierover eerst hun mening kenbaar zullen moeten maken. Intussen juicht het gemeentebestuur het plan van harte toe en wordt gehoopt, dat het aan het comité zal mogen gelukken een en ander tot een goed einde te brengen. Illegale koffiehandel in Zeeuwsch Vlaanderen Complete organisatie opgerold. Op 17 October j.L hebben douane ambtenaren te Terneixzerx aangehou den de heer F. H. W. te Terneuzen, die regionaal vertegenwoordiger was van een Nederlandse tabaks- en koffiefa- briek. Eveneens werd te Roosendaal gearresteerd de heer W. N., vertegen woordiger van dezelfde .fabriek voor België. Beide heren vertoeven, that 13 weer op vrije voeten, maar een gehele smokkelorganisatie, waarin zy een belangrijke rol speelden, is inmiddels opgerold. Het ging daarbij om koffie. Zeeuws- Vlaamse winkeliers hadden aan de heer F. W. H. gevraagd om bonvrije koffie en men is toen gekomen tot een systeem, waarbij uit het Antwerpse depot van de reeds genoemde koffie- en tabaksfirma koffie werd geleverd naar de Belgisch-Zeeuws-VlaamSe grensstrook en vandaar ging dan de koffie de grens over als smokkelwaar. De betaling liep in Belgische francs over de heer W. N. te Roosendaal, die dus ook een actieve rol in de smok- kelaffaire vervulde. In verband met deze zaak werden in de achterliggende weken tal van huiszoekingen gedaan bij winkeliers en caféhouders in Zeeuws-Vlaande- i'en, die grote of kleinere partijen smokkelkoffie hadden gekocht. Be paalde hoeveelheden koffie werden in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Gebleken is, dat de smokkelarij on geveer anderhalf jaar heeft geduurd en dat er duizenden kilo's koffie ver handeld zijn. Vergaderingen melkfederaties te Middelburg en Goes Woensdagmiddag a.s. wordt in het Schuttershof te Middelburg de jaar lijkse algemene ledenvergadering ge houden van de Walcherse Melkfedera- tie. Ondermeer zullen mededelingen worden gedaan over de onderlinge prijsregeling tussen de fabrieken enerzijds en de melkslyters ander zijds, over de opheffing van de vak groepen, over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en over de moei lijkheden bij de vestigingsregeling voor de mellcslijters in Zeeland. Dé agenda vermeldt voorts o.a. de be noeming van twaalf bestuursleden. Donderdagmiddag wordt in zaal Krijger te Goes de jaarvergadering gehouden van de Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren. In deze bijeenkomst worden ondermeer ook mededelingen gedaan over de nood zaak van winstmargeverhoging ten aanzien van de boerenmelk en ovér de verdere stichting van regionale melkinkoop- en afzetcombinaties. Er moeten drie bestuursleden worden gekozen. Been gebroken bij aanrijding Bij het PZEM-gebouwtje te Kwa- dendamme kwam de 27-j. motorrij der J. W. te Oudelande in botsing met de auto van Fransse uit Kwadendam- me. De motorrijder W. ontving direct geneeskundige hulp van dr. Kole uit Hoedekenskerke die te Kwadendam- mc vertoefde. W. werd met een zie kenauto naar het ziekenhuis te Góes overgebracht, waar bleek dat zijn linkerbeen op vier plaatsen was ge broken. De politie stelt een onderzoek in. VERGADERING C.P.T.B. In het verslag, dat wij gisteren pu bliceerden over een bijeenkomst van de afdeling Oost Zeeuwsch.Vlaande ren van de C.B.T.B. is de naam van de voorzitter niet juist vermeld. Deze vergadering stond niet onder leiding van de heer P. Scheelede Putter, maar onder leiding van de heer C. de Putter uit Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2