BURGEMEESTER VAN DOMBURG LEGDE ZIJN FUNCTIE NEER Toch is 'i zo I DE GEMEENTESECRETARIE VAN ZIERIKZEE WERD VERBETERD UITBREIDING M.T.S. MET EEN AFDELING WEG- EN WATERBOUW PUROL GENEEST VRAAGSTUKKEN VAN DEZE TIJD PROV IN CL ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1951 Hartelijk afscheid van jhr. ir. H. L. Boogaert In een door velen bijgewoonde buitengewone raadsvergadering heeft jlir. ir. H. L. Boogaert. Zaterdagmiddag afscheid genomen als burgemeester van Domburg, welke functie hij ruim zes jaar heeft bekleed. De heer Boo gaert had zich dezo herfst om persoonlijke redenen niet opnieuw herkies baar gesteld en is sinds November met ziekteverlof geweest, daar hij op medisch advies rust moest houden. De burgemeester en zijn echtgeno te werden door de belde wethouders het stampvolle raadzaaltje binnen geleid, waar wij o.a. velé van zijn naaste medewerkers en zijn collega's van Aagtekerke, Koudekerke, Veere en Westkapelle opmerkten. Nadat jhr. Boogaert de overleden oud-Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford had herdacht en een minuut stilte in acht was geno men, hield hij een rede, waarin hij verklaarde, dat dit afscheid hem zwaar viel, maar dat hij zich geluk kig prees zover hersteld te zijn, dat hij zich er niet aan behoefde te ont trekken. De scheidende burgemeester sprak zyn dankbaarheid uit over de gesta dige vordering van het herstel van Domburg, dat weer. evenals vóór de oorlog, zijn plaats van geliefd bad- oord kan innemen. Ten aanzien van de normale huisvesting "blijven echter nog vele wensen bestaan." Zo maken de bunkers nog steeds 1/25 deel van de woningvoorraad uit. Spreker uit te de wens, dat zijn opvolger op dit Êunt meer gehoor by de instanties in >en Haag mag vinden en verzocht de raad deze opvolger steun te verlenen en ook ten aanzien van het uitbrei dingsplan diligent te wezen. Hij dankte het college voor de aangena me samenwerking en voor de goede toon en de prettige sfeer in de ver gaderingen en noemde vervolgens enige van de vele verbeteringen, wel ke na. de oorlog in Domburg tot stand zijn gebracht. Binnenkort hoopt men een plan tot uitbreiding van het ge meentehuis te realiseren; aan de Oostzijde komt een nieuwe secretarie met werkkamers voor burgemeester en secretaris. De burgemeester prees het initia tief van de burgerij om verbeteringen tot stand te bi-engen (de kleine ge meenschap wist hiervoor telkens dui zenden guldens bijeen te brengen) en sprak over het bloeiende verenigings leven. 156. We némen in het algemeen gaarne aan dat onze ogen niet de grootst mo gelijke perfectie hebben. Immers, een valk kan ongetwijfeld scherper zien dan wij en een kat heeft in het don ker weer andere mogelijkheden dan z\jn meesteres. Maar dergelijke klei nigheden daargelaten, zijn wij met ons zintuig toch best tevreden en wij ver onderstellen, dat de wijze waarop wij de ons omringende voorwerpen waar nemen, de werkelijkheid wel zo on geveer nabij komt. In de wereld van het 'kleine is deze opvatting moeilijk, voor bestrijding vatbaar, doch niet zodra nemen de voorwerpen een wat grotere afmeting aan, of wij gaan al les krom en scheef zien. En we vin den dat nog normaal ook! Ter illustratie van deze bewering moge ik U meenemen naar de binnen plaats van een zeer hoog gebouw. Wanneer U op die binnenplaats naar boven kijkt, ziet U dat de muren van het gebouw zich in de hoogte naar elkaar toebuigen, en dat het vierkan te stukje lucht dat U in de hoogte kunt waarnemen, aanzienlijk kleiner is dan de oppervlakte van het bin nenplaatsje. .fiogal duidelijk" zal een tekenaar hierop antwoorden, „dat is het pers pectief, dat ons doet schijnen alsof al le lijtien in het verre verschiet in één punt samenkomen." Inderdaad, maar welk woord we hieraan geven, doet weinig ter zake, het verschijnsel is er nu eenmaal. En wanneer we ons voorstellen dat de vloer van de binnenplaats van glas is en dat zich daaronder een enorm diepe pur bevindt, dan zouden wij, bij het staren in deze duizelingwekken de afgrond, eveneens constateren dat de wanden van de put héél in de diepte schijnen samen te komen. Over eenkomstig de indruk van onze ogen staan we dus in een vierkante koker, die boven en onder smal toeloopt en waarvan de grootste breedte zich juist ter hoogte van onze ogen bevin denDe wanden van deze koker lo pen dus, volgens onze ogen, krom! Een bouwwerk met een zeer breed, front, dat U vanaf enkele tientallen meters nauwkeurig bekykt, gedraagt zich al niet anders. In het midden dus juist de plaats waar U staat is de dakgoot het hoogst, doch naar links en rechts helt hij naar beneden. En zo is het met alle evenwijdige lij nen van liet gebouw, die perspecti visch naar beneden lopen. Geen en kele rechte lijn kan echter links en rechts dalen en in het midden het hoogst zijn. Dal is alleen mogelijk bij een geknikte of gebogen lijn. En inderdaad zien we de rechte lij nen van dergelijke gebouwen of van lange kokers, waarin wij ons bevin den, als hyperbolen, waarvan de kromming zich om ons heen buigt.. Gaat U maar in het midden van een lange spoorbaan staan} dan zult U zien, dat aan beide ziaden de rails zich naar elkaar toeneigen, terwijl de grootste wijdte zich bevindt op de plaats, waar U staat. En nu het zonderlinge: een lijn, die beslist krom is, zien we „lijn" recht, t.tv. de horizon. Nergens kunnen we enige kromming of buiging ontivaren en deze Wn beschrijft n.b. een cirkel om ons heen! Bij de cirkel moeten-we nog even stil staan, want het merkwaardige doet zich voor, dat de cirkel met de grootste straal hier op aarde, niet groter is dan een punt! H. Petillon. AFSCHEIDSWOORDEN. Vervolgens richtte jhr. Boogaert hartelijke en persoonlijke woorden tot de wethouder, de heer J. de Visser, die hij dank bracht voor de wijze, waarop deze hem heeft vervangen, tot wethouder P. Brand, tot de ge meente-secretaris. de heer B. Goed- bloed, de leden van het gemeenteper- soneel, het onderwijzend personeel, de commandant van de vrijwillige brandweer, de gemeente-geneesheer, de werklieden, de Centrale dienst Bouw- en Woningtoezicht, de post- commandant van de Rijkspolitie en de pers. Hij zeide te hopen nog vele jaren in Domburg te mogen vertoe ven en dankte de burgerij voor de wijze, waarop zij destijds hem en zyn echtgenote tegemoet zy'n getreden. Na er nog op gewezen te hebben, dat de goede naam van Domburg als bad plaats behouden moet blijven en de wens uitgesproken te hebben dat het herstel van de gemeente zich kan voortzetten, legde hij de ambtsketen af en overhandigde hij de voorzitters hamer aan wethouder De Visser. Deze dankte jlir. Boogaert voor wat hy voor de gemeente tot stand heeft gebracht en voor de prettige wijze, waarop hy de vergaderingen van de raad èn van B. en W. heeft geleid. Hy wenste hem namens de bevolking een vlug en algeheel her stel toe en zegde hem. als afscheids geschenk een foto van de raad toe. Mevrouw Boogaert werd een ruikèr roze anjers geoffreerd. Wethouder P. Brand verklaarde, dat dit afscheid hem pijn deed. Hij was er dankbaar voor te hebben mo gen samenwerken met een eerlijk, strikt neutraal en humaan mens. die ook in de Stichting Badplaatsbelan- gen een'lege plaats achterlaat. TALRIJKE SPREKERS. Na een dankwoord van het raads lid de heer L. Dörleyn, sprak de ge- meente-secretaris namens het ge meentepersoneel. Hij herinnerde er aan, dat jhr. Boogaert de ambtena ren in de gelegenheid stelde zich, ie der op zijn terrein, te ontplooien en dankte voor het in hen gestelde ver trouwen. De heer Goedbloed bood vervolgens een wetenschappelijk boek in twee delen aan. Voorts werden nog hartelijke af- scheidswoorden gesproken door de di recteur van Bouw- en Woningtoe zicht. de heer J. D. P. de Smit, door burgemeester J. L. Dregmans na mens de Vereniging van burgemees ters en secretarissen op Walcheren, die verklaarde, dat men de prettige omgang met jhr-, Boogaert steeds in aangename herinnering -.§9.1hquden, door de heer D. C. Steur, hoofd van de openbare school, door de heer R. van de Velde, namens, de Federatie van Zeeuwse Journalisten, die wees op de prettige omgang van de burge meester met de pers. door de heer W. Brand, die de tolk was van het Dombuigs verenigingsleven en door de commandant van de vrijwillige brandweer, de heer A. Provoost. Jhr. Boogaert dankte tenslotte alle spre kers voor hun vriendelijke woorden, waarna deze bijeenkomst werd be ëindigd. Contactdagen voor Zeeuwse Tuinbouwvakonderwijzers De vereniging van Tuinbouwvak onderwijzers in Zeeland en West- Brabant heeft Zaterdagmiddag ver gaderd in hotel Centraal" te Goes. Op deze druk bezochte vergadering, die onder leiding stond van de heer W. J. Robyn, werd besloten op 19 Januari a.s. een Duitse middag te organiseren, waarna dan op 16 Fe bruari de plantensystemen behandeld zullen worden. Het winterseizoen zal worden beëindigd met een vergade ring op 15 Maart. De voorzitter me moreerde de op 8 Dec. j.l. gemaakte excursie naar de suikerfabriek Din- teloord, welke zeer geslaagd was. De heer G. Toodenaar gaf vervolgens oen overzicht over ziektebestrijdings- werlc in Zceland's proeftuin, waarna de heer P. Woets de ziektebestrijding in West Brabantse fruitteelt behan delde. Op beide inleidingen volgde een geanimeerde ge'dachtenwisseling, waaruit men kon concluderen, dat de ziektebestrijding de volle aandacht heeft van de fruitteler. Rechterduim afgezaagd. Tijdens het zagen van hout met een electrische zaagmachine op het erf van molenaar van Houten te Driewegen ((Biervliet) had de heer J. v. d. Linde-de Regt het ongeluk zich de duim van de rechterhand af te zagen. Nadat doktor J. C. Hage eerste hulp had verleend werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht om ter ver pleging te worden opgenomen. EEN FLINKE PRIJS! Een groep Goese werkmensen had Vrijdag een goede dag. De collecteur van de Staatsloterij had hun een heel lot verkocht waarop een prijs van 15000 viel. „Het Eiland" (St. Kruis) kreeg electriciteit Bewoners groeven zelf 12 km. sleuf voor de kabei De electrificatie van de wijk „Het Eiland" te St. Kruis ((gem. Aarden burg) is thans een feit geworden. Bij de ingebruikstelling, die met een klei ne officiële plechtigheid gepaard ging, werd medegedeeld, dat ertig aanslui tingen tot stand gebracht zijn. De heren J. Rosseel en E. de Smet waren de stuwkrachten, die er zeer veel toe hebben bygedragen. dat het werk kon worden uitgevoerd. Hun werd daarvoor dan ook van verschil lende zyden dank gebracht. Maar ook de overige bewoners van „Het Eiland" hebben mede gewerkt, o.m. door spontaan en in eendrachtigo samen werking zonder enige vergoeding in drie weken tyd de 12 km, sleuf te graven die voor het- leggen van de kabels nodig was. De heer de Smet bracht dank aan het gemeentebestuur voor de mede werking, welke van deze zyde werd verkregen. De gemeente draagt nl. ge durende een aantal jaren in de kos ten bij. De bewoners van ,.Het Ei land" voelen zich hierdoor meer dan vroeger in de Aardenburgse gemeen schap opgenomen. Voorts werd nog het woord gevoerd door ir. Lange- baert van de P.Z.E.M. en de loco-bur gemeester, wethouder C. Sturtewae- gen van Aardenburg, die beide op de betekenis van dit ogenblik wezen en dankten voor de ondervonden mede werking. Ook wethouder C. A. Ma- bcsoone en de heer Sandeise, tech nisch ambtenaar van de P.Z.E.M. woonden de ingebruikstelling, die ten slotte werd verricht door een zoon tje van de heer J. Rosseel, by. NIEUW HART IN OUD GEBOUW Sedert 1811 in dezelfde vertrekken In dc mooie trouwzaal van het Zierikzeese gemeentehuis waren Zaterdag een aantal genodigden bijeengekomen voor een kleine, maar betekenis volle plechtigheid. Er heeft zich namelijk in het historische stadhuis van Zierikzee een grote wijziging voltrokken. De huisvesting van de secretarie is verbeterd en gemoderniseerd en deze vernieuwde secretarie werd Za terdag officieel in gebruik genomen. Behalve de secretarie-ambtenaren met het overige gemeentepersoneel waren daarbij tal van autoriteiten aanwezig. Zeeuwse Vereniging te Deventer is actief. De activiteit van de Zeeuwse ver eniging in Deventer is dit seizoen groot. Na gestart te zijn met 'n goed geslaagde contactavond en de daarna gevolgde avond waai-op dr. F. Domi- nicus een interessante lezing hield over Zeeuwse humor, werd deze weelc de derde avond gehouden. De afdeling toneel van de Zeeuwse vereniging te Arnhem voerde in Deventer 't toneel stuk „d'Ouwe Janna" van K. Koets op. Deze toneelavond was het begin van een veelbelovende uitwisseling tussen de Zeeuwse verenigingen in Arnhem. Apeldoorn en Deventer. Het is namelijk de bedoeling, dat deze verenigingen elk een toneelstuk in studeren, dat voor de Zeeuwen in be doelde plaatsen zal worden opgevoerd. Arnhem startte dus deze week met het hierboven genoemde toneelstuk. Het is geen gemakkelijk stuk, omdat de karakteruitbeelding veel van de spelers vergt. De Arnhemse Zeeuwen hadden niettemin veel succes met hun opvoering, hetgeen niet in dé laatste plaats te danken was aan het goede spel van de hoofdrolvertolkster. Meer dan 300 bezoekers woonden de opvoering in Deventer bij. De Zeeuwse vereniging in Deventer had namelijk velen uitgenodigd om hun kennis te laten nemen van de Zeeuw se taal en de Zeeuwse costuums. Men heeft dit, gezien de grote opkomst, gewaardeerd. Vele niet-Zëeuwen ga ven na afloop te kennen 'de volgende uitvoeringen van de Zeeuwen ook graag te zullen meemaken. De voorzitter van de Zeeuwse ver eniging in Deventer, de heer M. Geer- se, kondigde aan, dat nog verschil lende avonden in dit seizoen gegeven zullen worden. O.a, zal in Februari het 5-jarig bestaan gevierd worden met een feestavond. De toneelgroep van de Zeeuwen in Deventer zal dan een blijspel opvoeren, natuurlijk ook in de Zeeuwse-taal. Een mondharmonica-clubje van de Zeeuwen trad deze week ook voor de eerste maal op. Het oogstte eveneens veel succes. Jubileum A. Haeck ie Goes Zondag was het dertig jaar gele den dat de heer A. Haeck in dienst trad by" de keuringsdienst voor Wa ren te Goes. Dit feit werd Zaterdag in intieme kring herdacht. De direc teur, drs. J. J. v. d. IJssel en de hoofdkeurmeester, de heer E. v. d. Zee, spraken hierby de jubilaris toe. Gehoopt wordt dat deze verdienste- ïyke ambtenaar nog vele jaren als bureauchef zyn krachten aan deze dienst zal kunnen geven. Burgemeester J. Schuurbeque Boei- je begroette de gasten en herinnerde er aan. dat verbetering van de secre tarie reeds jarenlang urgent was, maar men had ér het geld niet voor. Tydens een bezoek van de Commis saris der Koningin gaf deze toe, dat vernieuwing nodig was, doch dat men de plannen toch maar enige jaren •moest opzouten^- Hoewel op het ogenblik de financi ële positie van de gemeente nog niet rooskleurig is, heeft men toch de be groting sluitend kunnen maken en de kostbare werken zoals het herstel van de kademuren en de havendijk zijn gereed of aangevat. In overleg met de gemeente-secre taris, de heer G. Grolleman, heeft toen de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst een plan ont worpen om hoofdzakelyk in eigen be heer de vernieuwing van de secreta rie tot stand te brengen. Spr. zwaai de lof toe aan de heer Argelo, zijn opzichter en het gemeentepersoneel voor het bereikte resultaat. Het schilderwerk, de aanleg van electrici teit, de stoffering en de leverihg van nieuw meubilair werden uiteraard door het particuliere bedrijfsleven verzorgd. Na dit openingswoord van de bur gemeester bood de heer C. v. d. Vliet van Koole Zn's Bank aan het ge meentebestuur een mooie barometer thermometer aan voor de secretarie. De heer J. Volkeri overhandigde een schildery (Stadsgezicht op Zierikzee). De gemeente-secretaris, de heer G. Grolleman vertelde vervolgens nog iets over de oude secretarie. in 1795 waren er in het stadhuis op deze plek drie vertrekken voor de „buiten- en binnengriffie en de kan selarij'. In 1811 werd er een en ander in het stadhuis verbouwd en kwam het se- cretariepersoneel verspreid te zitten over 't gehele gebouw. Deze toestand is blijven bestaan tot de huidige ver nieuwing. Spr. dankte als secretaris en ook namens het secretarieperso- neel het gemeentebestuur voor deze verbetering Spr. dankte voorts de heer A. J. Argelo èn zijn helpers voor de doelmatige bouw en inrichting, het daarbij betreurende, dat wethouder» Gerritsen wegens ziekte afwezig was. Namens de wethouder kon hij jaarlijks een premie van een doos sigaretten of sigaren aanbeiden aan de ambtenaren, die het gehele jaar hun bureau smetteloos hadden gehou den!!! Spr. constateerde tenslotte, dat de vernieuwing in dit oude ge bouw niet detoneert. De heer Argelo sprak woorden, van dank voor dé hem gebrachte hulde en betrok daarin ook de gemeente werklieden. Daarna wei'd de nieuwe secretarie bezichtigd, die in een enkele grote ruimte is ondergebracht. De kleuren zijn stemmig gehouden: donker grys en zacht groen. Twee pilaren breken de grote ruimte, waardoor de bu reaux van het hogere personeel in een afzonderlijke groep komen te staan. De meubilering is in staal uit gevoerd. Door grote lichtramen treedt, een overvloed van daglicht naar binnen. Voor het publiek zyn drie loketten aangebracht met de nodige aanwij zing van de afdelingen enz. Ter voorkoming van tocht is de ingang der secretarie voorzien van een draaideur. RAADSTUKKEN VLISSINGEN B. en W. stellen urgent-verklaring voor B. en W. van Vllssingen hébben aan de gemeenteraad voorgesteld de uitspraak te doen, dat de uitbreiding van de middelbaar-technische school te Vlissingen met een afdeling voor weg- en waterbouwkunde nodig wordt geoordeeld. In hun toelichting merken B. en VV. op, dat reeds by de oprichting der M.T.S. in 1947 werd overwogen te zyner tyd aan de school een afdeling voor weg- en waterbouwkunde toe te voegen. Gebleken is, dat de huidige M.T.S. voorziet in een grote behoefte en aangezien in de provincie Zeeland geen gelegenheid bestaat voor een mid delbare opleiding in „weg. en waterbouwkunde" menen B. en W., dat de stichting van een dergelijke opleiding eveneens in een grote behoefte zal voorzien, temeer omdat voor vele In woners van deze provincie de hoge kosten van een opleiding elders in het land, een overwegend bezwaar vor men. De betrokken organisaties van pa troons en werklieden, die zich dienen uit te spreken over de noodzakelyk- heid van een dergelyke afdeling, heb ben gunstig geadviseerd. Met betrekking tot dé kosten mer ken B. en W. op, dat voor het cursus jaar 19521953 het bedrag, dat ten- laste van de gemeente zal komen, wordt geraamd op 3400.-—. Na ver loop van vier jaren -als de bezet ting volledig is zullen de kosten tot 8200.per jaar gestegen zijn. B. en W. stellen voor het bedrag, dat voor 1952 nodig is, bij nota van wijziging alsnog op de gemeentebe groting te brengen. De NIEUW SCHOOLGEBOUW. gemeenteraad van Vlissingen besloot een half jaar geleden tot de bouw van een openbare lagere school aan de President Rooseveltlaan. Dat zou een school van vier lokalen wor den. Voorts werd medewerking toe gezegd aan de Ver. tot bevordering van Chr. Onderwijs en de Ver. voor l.o. op Geref. grondslag, elk voor de bouw van een nieuwe school in het nieuwe stadsgedeelte. Nu heeft de minister medegedeeld, dat hij bouwvolume wil toestaan voor een openbare school met 6 loka len en dat overigens het bouwvolume voor deze gemeente niet meer ver hoogd kan worden. Aangezien een riieuwe openbare la gere school met 6 lokalen niet direct voor het openbaar onderwijs nodig zal zijn, stellen B. en W. voor welis waar een schoolgebouw met 6 loka len te laten verrijzen, maar te zyner tijd als twee andere scholen in deze wijk gebouwd zijn, dit zes-lokalen ge bouw over te dragen aan de Ver. tot bevordering van het Chr. Onderwijs. B. en W. willen voorts na het ge reed komen van deze eerste school de lokalen, die niet direct voor het openbaar onderwijs nodig zijn, reeds ter beschikking stellen van de beide genoemde schoolverenigingen. De totale bouwkosten van deze eerste school worden geraamd op 138.800.In deze som is niet de bouw van een gymnastieklokaal 'be-' grepen. NIEUWE VUILNISAUTO. De gemeentelyke reinigingsdienst te Vlissingen gebruikt voor het vuil- ophalen twee roltrommcl-vuilnis- auto's. Bovendien is er nog een re- serve-roltrommel-auto, maar dat is een oud beestje. Er doen zich regelmatig manke menten aan voor, omdat de wagen totaal versleten is. Het voertuig is nu weer voorlopig in orde, maar de hoge kosten van afdoende reparatie zijn niet verantwoord. Daarom stel len B. en W. aan de raad voor een derde rol-trommelvuilnisauto aan te schaffen voor de som van 30.000.-. Omdat B. en W. een wagen kunnen krijgen, die een Eydje als demonstra tiewagen heeft gereden en daarom 10 goedkoper is, wllen zij die laag geprijsde wagen nu maar zo vlug mogelyk bestellen. Binnen zes weken kan het voertuig dan afgeleverd worden. Advertentie. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen rrAinjtu De heer W. L. Schenk verlaat Middelburg Naar wij vernemen is de inspecteur van 's Rijks belastingen te Middel burg, de heer W. L. Schenk, met in gang van 1 Februari a.s. overge plaatst naar Breukele'n en aangewe zen als hoofd van de inspectie al daar. De heer Schenk is sinds het af treden van mr. P. C. de Jonge voor zitter van de afdeling Middelburg dei- Partij van de Arbeid. DE CHR. HIST. UNIE OVER Rede Tweede Kamerlid Tj. Krol Het C.H.-Tweede Kamerlid, de heer Tj. Krol uit Groningen, vertoefde Zaterdagmiddag in Goes, om voor de C.H. Kamerkringvereniging Mid delburg in 'n rede, het goed recht van deze partij aan te tonen om zich bij vernieuwing met haar beginselen tot liet Nederlandse volk te wenden. Voorts gaf deze vlotte spreker zijn visie op verschillende staatkundige en politieke vraagstukken. Hagelschade verzekering betaalt 25 pet. premie terug Een lot van 100.000 in Zeeland. Naar wy vernemen, gaat de Onder linge Verzekeringsmaatschappij te gen Hagelschade in Zeeland, geves tigd te Hulst sedert 1891, over tot terugbetaling van 25% der in de laatste 19 jaren geheven premie. Met deze terugbetaling is een bedrag van 100.000 gemoeid. Voorwaar een meevaller voor de deelgenoten! Arbeider stal van collega Een arbeider, werkzaam by de bouw van het PZEM-schakelstation aan de Evertsenstraat te Goes, kwam by de politie aangifte doen, dat uit zyn jas en een der weckcapen twee loonzakjes en een pen waren verdwe nen. De loonzakjes, inhoudende een bedrag van ca. 34 had de man voor een der collega's in ont vangst genomen. De politie ging hier na over tot aanhouding van de 18- jarlge v. d. V. te Goes, die eveneens aldaar werkzaam is. De pen werd in zijn bezit gevonden, terwijl hy zich bovendien uitgaven had gepermit teerd, die hij niet verantwoorden kon. De jongeman bekende de diefstal ge pleegd te hebben. Er werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. De goed bezochte bijeenkomst in „De Prins Van Oranje" werd door de voorzitter, mr. W. F. E. baron van der Feltz, op de gebruikelyke wijze geopend, waarna de spreker direct het woord verkreeg. We leven in een waanzinnige we reld, maar willen het niet weten. Over onze grenzen heersen vreselijke toestanden. Het is daarom nodig, al dus spr., dat de representanten van een Chrïstelyke partij ons volk wij zen op datgene, wat de voormannen steeds vol hielden. Na de oorlog moest een moeilijke stryd worden festreden, daar velen meenden dat e heroprichting van een christelyke staatkundige partij niet gerechtvaar digd was. Menig rechtzinnig chris ten keerde de C.H.U. de rug toe, daar hij met het Evangelie midden in de wereld wilde staan. In dit ver band bestreed spr. echter de mening dat men dc rechtzinnige Christen, die tot de P. v. d. A. toetrad, als een tweederangs Christen zou zien. Het is niet aan de mensen om hierover te oordelen, doch alleen begrijpen wy hen niet, aldus spr. Ook in de Ned. Herv. kerk moest aanvankelijk een moeilyke strijd gevoerd worden. Vex-volgens liet spr. de verschil lende na-oorlogse kabinetten de re vue passeren. Ofschoon hij persoon- lyk geen bewonderaar is van het tegenwoordige, gereconstrueerde ka binet, omdat bij de vorming hiervan z.i. staatsrechtelyke zonden zijn be gaan, verklaarde de heer Krol, dat de tegenwoordige C.H. ministers van Oorlog en Justitie zeer goed werk doen. Het C.H. verkiezingsmanifest voor de a.s. Kamerverkiezingen is nog niet gereed, maar toch ging spr. reeds verschillende vraagstukken na, welke hierin behandeld zullen worden. Over de voorgestelde wijzigingen van de grondwet, was spr. persoonlijk van mening, dat jónge mensen van 21 jaar niet naar de stembus moe ten gaan, daar zij té wéinig levens ervaring hebben. Om dezelfde reden was hy geen voorstander van Ka merleden van 23 jaar. Wat betreft de voorgestelde nieuwe omschryving van ons grondgebied, stelde spr. vast, dat de Unjekroon over Indonesië zon der meer wordt weggevaagd. De souver eïniteit over Nieuw Guinea dient behouden te blyven tot dit volk zover is ontwikkeld, dat het zijn ei- ;en status kan bepalen. Ook uitbrei- ling van het aantal Kamerleden achtte spr. niet nodig. Wat betreft de woningbouw zal de regering moe ten komen met een afgerond sy steem, terwijl er ook eên wetsont werp voor de ouderdomsvoorziening ingediend moet worden.. Met de tij delijke maatregelen is men reeds te lang zoet gehouden. De uitgaven voor leger en vloot ter handhaving van onze zelfstandigheid, hebben de volle instemming. Tenslotte uitte spreker de wens, dat de chr. partij en zouden tonen het meer tezamen eens te zyn over beginselkwesties. Op deze rede volgde 'n gedachtenwis- seling, waarbij verschillende vra gen naar voren kwamen. De heer Philipse vroeg nog de aandacht van de Kamerleden voor de wijziging van de wet van 1870 op de calamiteuze polders en waterschappen. Dit pro bleem kan voor Zeeland grote geva ren inhouden voor de vervreemding van landbouwgronden, waarbij hij ge varen zag voor het vrij geven van de gronden. Tevens vroeg hij aan dacht voor een rechtvaardige verde ling van de landbouwbedrijven in nieuw ingepolderde gebieden. KUNST Uitvoering „De Volksstem" Middelburg „De Volksstem" te Middelburg neemt een eigen plaats in onder de koren van de Zeeuwse hoofdstad, om dat zij haar uitvoeringen geeft voor een groep toehoorders, waarvan een groot gedeelte over het algemeen niet tot de regelmatige concert bezoekers behoort. Daardoor wordt het karak ter van deze vereniging mede bepaald en tegelykertyd aangegeven, dat het programma van haar concerten zich in een bepaalde lijn beweegt. Zater dagavond werd een uitvoering gege ven van enkele werken, die er zeker toe bijdroegen het muzikaal besef van de luisteraar te verdiepen. Na de pauze werd een lichtere toets aange slagen en klonken er werkjes van Johann Strauss. Opvallend was, dat bij dé: a capèlla-zang liët'kööi"zuiver der intoneerde dan by die. werken, waarbij de piano of een Idein-orkest voor de begeleiding zorgde. Met na me moet de uitvoering van een motet van Taubert worden genoemd, waar in de kwaliteiten van de Volksstem duidelyk aan licht kwamen. Eén op merking: de tenoren een goed ge luid overigens waren soms te sterk en de alten te scherp van toon. De sopranen vormen de zwakste partij, zodat het aanbeveling verdient om hiervan uit te gaan by de bepaling van het klankvolume. Overigens werden met overtuiging en vitaliteit enkele operettefragmenten gezongen, waarbij het orkestje van de heer A. van Ir en uit Vlissingen zich kranig weerde. Dit kleine ensemble speelde ter afwisseling composities van Mendelssohn en Gluck. Tenslotte zij vermeld, dat de dirigent van het koor, de heer A, Hollaers enkele so li zong, waarbij kwam vast te staan, dat hij over goed stemmateriaal be- schikt en dat hy zich ook in de lied kunst tot het belcanto voelt aange trokken. Het applaus noopte hem tot een toe gift: Schubert's „An die Musilc", waarbij het niet helemaal duidelijk werd, waarom de pianobegeleiding met een viool moest worden meege speeld. Mevrouw A. Smit-Minderhoud bespeelde de vleugel. de K. Prot. Chr. Stichting voor Beroepskeuze in Zeeland Besturenbonden namen nog geen besluit. Zaterdagmiddag lewamen in de „Prins van Oranje" te Goes de ver tegenwoordigers van de Chr. Bestu renbonden uit Zeeland bijeen. Nadat de tweede voorzitter, de heer Pol derman, op de gebruikelyke wijze had geopend, kreeg de heer M. Meijboom uit Goes het woord om te spreken over de oprichting van een Prot. Chr. Bureau voor Beroepskeuze. Hij wees op de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, met name de toelating van neutrale or ganisaties. Over de basis kon men het eerst niet eens worden. De Herv. Stichting wilde een algemene basis, doch daarmee konden de Chr. vakor ganisaties niet instemmen. De basis moest zijn dat de Heilige Schrift als Gods Woord wordt aanvaard. Men zou moeten samen werken met de Herv. Stichting en de verschillende Chr. organisaties., mede omdat de kosten hoog zijn. De personen aan de Stichting verbonden zouden positief christelijk moeten zijn en de grond slag ten volle onderschrijven. Zij moeten de mens zien als beelddra ger Gods en als zodanig oek werken. De voorzitter bracht de heer Meij boom dank voor zijn uiteenzetting, en gaf vervolgens -de zaak in be spreking. Er waren vele vragen. De toelating van neutrale organisaties was niet zo duidelyk. Men besloot om nog geen definitieve bestuursle den te kiezen en het punt nogmaals In de besturenbonden te bespreken. Voorlopig zullen de heren M. Meij boom, Goes en J. Lodder, Vlissingen, als vertegenwoordigers zitting ne men. De heer Meyboom. sloot hier op de vergadering met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2