PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland beschuldigt Egyptische politie van moord Telefoondienst beschikt over groot administratief apparaat BILT 56 DODEN BIJ VLIEGTUIGRAMP IN DE VERENIGDE STATEN Vandaag GEEN INSPECTIE VAN KAMPEN IN N00RD-K0REA? DE VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 297 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. E. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 CU per mm. Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededelingen drtemaai tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels» van 1—5 regels l L— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C» Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-60. tel 2355 4 Ujnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr 12. tel. 102; Temeuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee N Bogerdstt CJ60_tei_26 TREIN ONTSPOORD DOOR SABOTAGE? Vandaag bespreking tussen Eden en Salah El Din Pasja De Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, heeft de Egyp. tische regering Zondag een nota overhandigd over de incidenten te Ismailia op 17 en 18 November. Uit het volledige onderzoek zou zijn gebleken, dat op deze dagen door de Egyptische politie een weloverwogen aanval, die van te voren werd beraamd, op Britse manschappen Is uitgevoerd. De Brit se manschappen beantwoordden het vuur uitsluitend om zich te verdedi gen tegen de directe aanval. In de nota wordt verder gezegd dat er bewijzen voor zijn dat dezelfde afdeling Egyptische hulppolitie op 18 November opzettelijk en volgens een vooraf opgesteld plan Britse troepen heeft aangevallen, waarbij Britse militaire met voorbedachte rade zijn vermoord. Geen van de toen ver moorde Britse militairen was bewapend. De incidenten waren het gevolg van de paniekstemming en de onge- diciplineerdheid, aan de dag gelegd door een afdeling van de Egyptische hulppolitie. Dat de Egyptische rege ring later een aantal mannen van de betrokken afdelingen heeft onder scheiden, kan slechts betekenen dat deze regering in het openbaar haar goedkeuring heeft gehecht aan dit optreden der hulppolitie, aldus de no ta. Te Parijs werd vernomen dat de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Egypte, Anthony Eden en Mohammed Salah El Din Pasja, vandaag te Parijs een onderhoud zul len hebben. Diplomatieke kringen te Londen waren echter niet optimis tisch gestemd over het welslagen van een bespreking tussen Eden en Sa lah El Din Pasja, nu de Egyptische regering besloten heeft haar ambas sadeur uit Londen terug te roepen. Het is nog onzeker, wanneer deze zal vertrekken. Men vermoedt, dat hij Zondag of Maandag uit Londen naar Pafijs zal afreizen. SABOTAGE? Zaterdag is tussen Suez en Ismailia een Britse militaire trein ontspoord. Een Britse soldaat brak daai'bij een been.. De Britse autoriteiten in de kanaal-zóne waren van mening, dat er sabotage in het spel kon zijn. Er Grote belangstelling bij begrafenis Deense redders. De vijf Deense redders die zijn verdronken na een tocht naar de Nederlandse hopperzuiger „Kinhem", zyn Zaterdag begraven. De rouw dienst te Hvide Sande werd door meer dan 2000 personen bijgewoond. De Deense koning had een vertegen woordiger gezonden. Nederland was vertegenwoordigd door de consul-ge neraal te Kopenhagen, de heer Chr. J. F. Wijers en de vice-consul te Esbjerg, de heer J. Hassing. Bij de vele kransen was er één van de be manning van de „Kinhem". Vernomen wordt, dat de eigenaars van de „Kinhem" 15..000 kronen aan de nabestaanden van de verdronken redders hebben gezonden. Bij inteke ning is voorts in Denemarken voor de weduwen en haar achttien kinde ren tot dusver 150.000 kronen inge zameld. Het vliegongeluk bij Schiphol. Zwitserse commissie van onderzoek aangekomen Naar aanleiding van het veronge lukken van het Zwitserse verkeers vliegtuig bij Schiphol, heeft de Rijks luchtvaartdienst een uiteenzetting gegeven over de radarinstallatie op Schiphol. Aan alle luchtvaartmaatschappijen ter wereld was bekend gemaakt, dat de radarinstallatie voorlopig nog op proef in bedrijf was gesteld. Het zal nog minstens een maand duren voor dat de installatie voldoende proef- uren heeft en het personeel een vol doend aantal vliegtuigen bij wijze van proef heeft „binnengepraat", voordat het verantwoord zal worden geacht, de installatie voor daadwer kelijk gebruik in bedrijf te stellen. Een radar-landing is slechts mo gelijk indien de piloot op dat ogen blik voldoende grondzicht heeft. Het Zwitserse vliegtuig heeft gebruik ge maakt van het landingsradiobaken en bovendien werden de piloot op zijn verzoek, door middel van peilingen, koersen en afstanden, verstrekt. STEWARDESS BUITEN LEVENSGEVAAR. Zaterdag is men bij Schiphol druk doende geweest met het verrichten van opmetingen om het ongeval te kunnen reconstrueren. Zondag is in Amsterdam een com missie van vijf Zwitserse lucht vaartdeskundigen aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de feiten, die bij het voorlopig onder zoek aan het licht zijn gekomen. De stewardess, mej. Hefti, de enige ernstig gewonde, is van het Wilhelminagasthuis naar de Ned Hei-vormde Diaconessen-inrichting aan de Overtoom overgebracht. Haar toestand is redelijk. Het wrak van de verongelukte DC 4 is nog niet vrij gegeven. Het zal waarschijnlijk pas Dinsdag kun nen worden opgeruimd. is een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. De lijn zal waarschijnlijk voor drie dagen ge blokkeerd zijn. Vrijdagavond vernielden Egyptena- ren gedeeltelijk een radiomast van de Royal Air Force nabij Ismailia. De daders wisten te ontkomen. Duitse ex-predikanten worden priester. Paus Pius XII heeft twee gehuwde predikanten van de Duitse Evangeli sche Kerk, die tot de katholieke kerk zijn overgegaan, tot de priesterwij ding toegelaten, met een speciale toestemming, dat zy hun huwelijk voortzetten. Zij bereiden zich thans in het seminarie te Mainz op hun priesterwijding voor. EISENHOWER Spoedig zal het dwaasheid zijn om ons aan te vallen. Accoord met het rapport van de „Drie Wijze Mannen". Generaal Eisenhower heeft Zater dag zijn oordeel gegeven over het door „drie wijze mannen" opgestelde rapport over hetgeen het Westen kan doen voor zijn defensie. Hy deelde in de tijdelijke coördinatie-commissie van de NATO mede, dat men „spoedig het punt zal hereiken, waarop liet een dwaasheid zou zyn het Westen aan te vallen". Eisenhower deelde de in 't rapport geuite mening, dat er een „hecht en precies" defensieplan moet zijn voor 1952 en een ontwerp voor de daarop volgende twee jaar. Hij zei dat de voor 1952 beoogde sterkte der strijd krachten een „handelbare operatione le strijdmacht" betekende. Eisenhower zeide voorts, dat elk land voor zichzelf moet uitmaken wat het kan doen op het stuk van de herbewapening. Perzen schaffen de borrel af Sterke drank zal volgens een nieu we wet voortaan in Perzië niet meer in openbare gelegenheden geschon ken mogen worden. Dit zal volgens Reuter een aanzienlijke vermindering betekenen in de inkomsten van de staat. Alcoholische drank zal voorlo- Eig nog wel verkrijgbaar zrjn voor ge- ruik thuis. De regering heeft in de nieuwe wet echter bovendien opdracht gekregen, binnen een maand een wetsontwerp voor algeheel drankverbod in te die nen. IN BOTSING MET GEBOUW Toestel boorde zich in rivier Zondagavond is een Amerikaans passagiersvliegtuig in de omgeving van Elizabeth, in de Amerikaanse staat New-Jersey; neergestort. Alle 56 In zittenden, namelijk de uit vier koppen bestaande bemanning en 52 passa giers, Jïwamen bij deze ramp om het leven. Nadat het toestel van het vliegveld Elizabeth was opgestegen kwam het kort daarna in botsing met het dak van het in het centrum van de stad gelegen magazijn van de „Elizabeth Water Company". Door de brand, die aan boord van het toestel uitbi-ak. werd één der vleugels omgekruldDe piloot pro beerde nog naar het vliegveld terug tc keren, maar het toestel kantelde en schoot vervolgens op zijn rug in de smalle, traag stromende rivier Eli zabeth, waaraan het magazyn is ge legen. Het toestel boorde zich in de mod derige bodem van de rivier. Alleen de staart stak boven het water uit. Een zwijgende menigte aan de oe ver van de Elizabeth zag toe by het bergen van de lijken. Sub-commissie der Grote Vier heeft afgedaan. De Ver. Staten hebben Zaterdag in de politieke commissie der Ver. Naties een Syrisch voorstel van de hand gewezen om de sub-commissie der Grote Vier, welke vorige week de ontwapeningsvoorstellen van de Wes telijke Grote Drie en de Sowjet-Unie heeft behandeld, opnieuw in te stel len teneinde de tot dusver bereikte punten van overeenkomst uit te wer ken. De Amerikaanse afgevaardigde Philip Jessup verklaarde, dat een dergelijke stap in strijd zou zijn met reeds door de algemene vergadering aangenomen beginselen. ...viert Indonesië zijn nationa le feestdag (1949); ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse landschaps schilder- en tekenaar Jacob M. Hartman in Den Haag over leed. Nieuwe onlusten op Flores Op Floris hebben zich nieuwe on geregeldheden voorgedaan. Bij de vo rige werden 500 gevangenen ge maakt, die overgebracht werden naar de gevangenis van Larantoeka. Ruim 100 personen werden gedood. Een groot aantal gevangenen heeft thans uitbraakpogingen ondernomen By een poging tot ontsnapping wer den 17 gevangenen gedood. Vier ge arresteerden werden op het strand van Larantoeka terechtgesteld. Conferentie over Europese Landbouwgemeenschap De Franse ministerraad heeft Za terdag besloten de leden-staten van de Raad van Europa, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal voor te stel len in de nabije toekomst eey confe rentie te houden om het jilan voor een Europese Landbouwgemeenschap te bespreken. MÉË1 De wrakstukken van het Zwitserse vliegtuig, dat Vrydagavond bij Schip hol verongelukte. Zoals hekend konden alle inzittenden het toestel tijdig verlaten. Opnieuw invallen in Haagse speelclubs Bestuursleden in arrest gesteld Opnieuw heeft de Haagse politie op last van de Justitie in de nacht van Zaterdag op Zondag invallen ge daan in de lokalen van speelclubs. In een club aan de Laan van Meerder- voort werd roulette gespeeld. Tafel en fic-hes werden in beslag genomen. Bestuursleden en spelers werden naar het hoofdbureau van politie ge bracht, Enkele uren later konden de spelers huiswaarts keren, maar de bestuursleden werden in arrest ge houden. Het oprollen van de speel- elubs geschiedde tamelijk geruisloos. Tevoren had de politie een inval gedaan bij „Mondia", een speelclub die vroeger aan de Kneueterdyk ge vestigd was, maar thans haar speel lokaal aan de Laan van Meerder- voort heeft. In „Mondia" werden ech ter geen hazardspelen beoefend. De aanwezigen vermaakten zich met een spelletje schaak of bridge. Vrijdag is een Amerikaanse perso nenauto bij Stuttgart door de leuning van een brug gereden en veertig meter in de diepte gestort De Inzittenden, twee Amerikanen en twee Duitse meisjes, wa ren op slag dood. Londense valutamarkt vandaag weer open. De Bank van Engeland heeft Za terdag meegedeeld, dat de Londense buiteniandse-valutamarkt met ingang van Maandag volledig zal worden heropend, zowel voor loco- als voor termijnvaluta. De Bank van Enge land zal ophouden met het noteren van officiële koersen van buitenlandse valuta. De nieuwe regeling betekent niet de afschaffing van de deviezen- beperkingen. De huidige dollarpari teit en goudprijs blijven gehandhaafd. Het voornaamste gevolg is, dat, hoewel de deviezencontróle blijft be staan, de transacties zullen plaats vinden via de markt inplaats van via de Bank van Engeland. De nieuwe maatregelen zullen bij dragen tot herstel van Engelands vroegere positie als de geldmarkt van de wereld. In financiële kringen te Amster dam meent men, dat de nieuwe bepa lingen weinig veranderingen voor Nederland -brengen. Staking bij de Pan American Airways Bijna 6000 employé's van de Pan American Airways zyn door hun vak bond opgeroepen in staking te gaan, nadat Vrydagavond besprekingen over loonsverhogingen waren afge broken. De vakbond verklaarde, dat de staking de dienst van de maatschap pij va.n „Calcutta tot Japan" zal stilleggen. Ook Londen, Parijs en Cairo zouden door de staking wor den getroffen; de dienst op Korea echter niet. De maatschappij deelde echter mee, dat er geen onderbre king in de dienst zou zijn, daar toe ziend personeel de essentiële werk zaamheden zal overnemen. Zondag is reeds een deel van het personeel met de staking begonnen, hoewel deze pas tegen Maandag was aangekondigd. PAN—MOEN—DJON Maar Verbondenen blijven wel inlichtingen eisen over de krijgsgevangenen. De onderhandelaars der Ver. Na ties te Pan Moen Djon hebben Zondag de els Ingetrokken, dat vertegen woordigers van het internationale Rode Kruis de krijgsgevangenkam pen der Noordelijken zouden inspec teren. Zij blyven echter eisen, dat al le gegevens over de krijgsgevange nen worden verstrekt voor dat ver dere besluiten worden genomen. Admiraal Libby zeide, dat de Ver bondenen bereid zullen zrjn over de kwestie der krijgsgevangenen te spreken zodra de gevraagde gege vens verstrekt zijn. Hij had een sta pel papieren bij. zich met gegevens der door de Verbondenen gemaakte gevangenen. De Noordelijken Wens ten deze lijsten echter niet te aan vaarden en boden de Verbondenen geen lijst aan omtrent hun gevange nen. Generaal Libby zeide verzccht te hebben de besprekingen pas Maan dag te mogen hervatten om de Noor delijken tijd te geven over de zaak na te denken. Sedert enige tijd worden besprekin gen gevoerd om te komen tot de oprich ting van een landelijke R.K. bond van ouden van dagen. Zaterdag is het jacht Prins te Paard" op het IJsselmeer in nood geraakt. Drie vissersboten hebben het jacht naar Lem mer gesleept. BLIK ACHTER DE SCHERMEN (I) Telefoongesprekken leveren 70 pet. van de totale inkomsten op Duizenden Zeeuwen hebben één ding met Cleopatra gemeen: zij kunnen bogen op het bezit van een gewillig zwart slaafje, dat iedere minuut van de dag en van de nacht klaar staat om razend snel hun wensen te vervul len. Dit 20e eeuwse knechtje, dat ons soms ook duchtiig kan terroriseren door ons op de onmogelijkste t\j(len aan het oor te trekken, heet telefoon en hoewel het niet zelden naar de maan wordt gewenst, behoort het toch tot de zegenrijkste en onmisbaarste uitvindingen, die 's werelds genieën aan ons hebben doorgegeven. Achter die toverdoos weet de man, die met enkele bewegingen van de wijsvinger een stem uit de eigen stad of uit Roodeschool of uit San Francisco in z\jn oor kan vangen, een geweldig Ingewikkelde, over de gehele wereld verspreide technische apparatuur, maar ook (wanneer hy de telefoonnota in zijn bus vindt) een omvangrijk administratief apparaat. Hoe komt dit enorme, ieder jaar voor ettelijke millioenen aan investe ringen opslokkende bedrijf aan de penningen, nodig om het op gang te houden? In het hoofdkantoor van het telefoondistrict Breda (waartoe ook Zeeland behoort) heeft de directie ons verteld en getoond wat er voor komt kijken om P.T.T. niets tekort te laten komen en de abonné niets teveel te laten betalen. De Telefoondienst kent drie soor ten van inkomsten. In de gemiddeld op 60 70 te ramen werkelijke kosten van telefoonaanleg moet de nieuwe abonné een tegemoetkoming van 25 geven. Hij moet wat meer betalen indien hij afgelegen woont, waardoor de aanlegkosten sterk stij gen en ligt zijn huis op meer dan 30 meter afstand van de weg, dan wordt 1.50 per meter gerekend voor de aanleg op particulier terrein. Voor een bijzondere installatie en het ge bruik van nevenapparaten moet na tuurlijk apart worden betaald. Voorts worden éénmaal In de twee maanden abonnementsgelden geïnd. De voornaamste bron van inkom sten (70% van het totaal) vormt echter het gebruik van de telefoon, waarby men, zoals bekend, locaal, in- terlocaal en internationaal verkeer onderscheidt. DE TAAK VAN DE TELEFONISTE Bij het handverkeer (wanneer dus ieder gesprek moet worden aange vraagd) noteert de telefoniste de bij zonderheden, die men moet weten om de kosten te kunnen berekenen. Bij 't locaal handverkeer is dit nogal een voudig omdat hier een uniform ta rief geldt: de telefoniste behoeft niets anders te doen dan achter het num mer van de abonné de door hem ge voerde gesprekken te turven. In de grotere kantoren geschiedt deze tel ling automatisch. >e kosten van interlocale gesprek ken worden uiteraard berekend naar afstand en duur. By het interlocaal handverkeer wordt aangenomen, dat de gesprekken en dus ook de kosten beginnen, wanneer de nummers met elkaar zyn verbonden. De telefoniste noteert op een kaartje, waaraan het bekende „vleugeltje" vastzit, dat de abonné bjj de afrekening thuis ge stuurd krijgt, de bijzonderheden van het gesprek, zoals tijd en afstand (kring). Op de grote kantoren, zoals Goes en Breda, wordt de spreektijd automatisch bepaald met behulp van een ingénieuze stempelklok, die pre cies vastlegt op welke minuut het gesprek startte en op welke minuut het werd beëindigd. De Telefoonadministratie te Breda ontvangt iedere dag gemiddeld 19.000 van dergelijke kaartejs betreffende interlocale handgesprekken, d.w.z. bijna een ml Ui oen in de twee maan den (éénmaal In de twee maanden worden de nota's aangeboden). Dat mlllioen levert gemiddeld slechts 10 a 20 klachten van abonnë's, waarvan ongeveer de helft gegrond Is, wel een bewys hoe secuur de telefoniste# haar werk doen. WAAR DE REIS VAN DE NOTA BEGINT. De door haar doorgegeven ge- sprekkenkaartjes belanden, evenals de bijzonderheden over automatische gesprekken (waarover in een slotar tikel meer) op de „Tlco'-afdeling, de telefoon-incassodienst, die gehuis vest is op de bovenste verdie ping van het P.T.T.-gebouw nabij het Bredase station. Tientallen meisjes zijn hier de ganse dag aan het cijfe ren, administreren en controleren en in haar domein begint eens in de twee maanden de reis van de nota naar de abonné. Staat zyn naam op een gele kaart geboekt, dan weet de „Tico", dat het verschuldigde bedrag van zijn girorekening kan worden af geschreven, prijkt hij op een witte kaart, dan zal een stortingsbiljet de deur uitgaan. Grote boekhoudma- MEER STRAALJAGERS. De Amerikaanse luchtmachtgroep „Verre Oosten" heeft Zaterdag mee gedeeld, dat het aantal Sabre-straal- jagers in Korea is verhoogd tenein de aan de verhoogde activiteit van Noordelijke straaljagers het hoofd te kunnen bieden. Overeenkomst Bioscoopbond- Televisiestichting Geen bezwaar tegen levering van films voor televisie Sedert een jaar is er overleg gaande tussen de Nederlandse Bio scoopbond (N.B.B.) en de Televisie stichting om tot een ordening te ko men van beider belang voor wat be treft het gebruik van films bij de te levisie. Het ziet er thans naar uit, dat een principieel accoord in het verschiet ligt. De Bioscoopbond heeft geen be zwaar gemaakt tegen levering van bepaalde films voor de televisie. Een bijzondere moeilijkheid was de leverantie van actualiteiten in verband met bestaande verplichtin gen. Met inachtneming hiervan kan het filmbedrijf opdrachten uitvoeren voor de levering van filmnieuws aan de televisie. Dit zal tot gevolg heb ben, dat de journaalnieuwsvoorzie ning in de bioscopen een nieuwe ont wikkeling tegemoet zal gaan. Actu eel nieuws van betekenis zal voort aan niet meer. zoals thans voorna melijk het geval is. aan het einde van de week in de bioscopen ter ver toning worden gebracht, maar on middellijk na het gereedkomen van de nieuwsfilms. De televisiestichting van haar kant zou bereid zijn het gebruik van films en seinduur te beperken en ten hoog ste 7 minuten voor actuele films te gebruiken als hiervoor stof is. Indien de overeenkomst tot stand komt, zal het gebruik van films wor den voorbehouden tót uitzending be stemd voor ontvangst in huiselijke kring. De overeenkomst zal vooreerst voor een jaar van kracht zijn ten einde de partijen in de gelegenheid te stellen gedurende de experimente le periode ervaringen op te doen. len, maar ook aftrekken en verme nigvuldigen, vullen gelijktijdig debi teurenrekening en nota in en geven bovendien weer gelegenheid tot gede gen controle. Naast de „Tico" bevinden zich de afdelingen, waar de nieuwe aanslui tingen, de wijzigingen, de huistele foon. e.d. worden behandeld. Een uit gebreid kaartsysteem vermeldt de namen van alle abonné's, alle vrije nummers en alle in behandeling zijn de aanvragen. Wie éénmaal zo'n aan vraag in zee heeft gezonden, kan er, naar men ons verzekerde, staat op maken, dat aan zijn verzoek alle aandacht wordt besteed. De afde lingschef vertelde ons: „Al adverte ren wij niet meer .zoals vroeger, met de slagzin „Neem Telefoon", toch zijn wij er nog altijd op uit zoveel mogelijk aanfluitingen tot stand te brengen!" SOMBER WEER Geldig tot Maandagavond. Nevelig of mistig en vrij zacht weer met veel bewolking en af en toe enige motregen. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen West en die niet alleen kunnen optel-Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1