Kan de koffie van de bon? JIMMY BROWN, sportheld nol Toch is 'f zo I In de greep van de Woestijn ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER OVER LANDBOUW KWESTIES Onderzoek naar klachten over herverkaveling Walcheren gevraagd By de debatteu over de begroting van landbouw en voedselvoorziening in de Tweede Kamer heeft minister Mansholt Vrijdagmiddag nog al wat critiek te horen gekregen. Met name op het punt van het prijsbeleid (brood en melk), de pachtprijzen, e.d., hadden de dertien sprekers, die deze middag nog aan het woord kwamen, het een en ander op hun lever. Daarbij kwam de heer Cornelissen nog met een vraag, die vele huismoe ders met grote belangstelling naar het antwoord van de minister zal doen uitzien. Hy vroeg namelyk niets minder dan opheffing van de koffiedistri- butie. De heer Van Dis had klachten vernomen over de herverkaveling op Wal cheren en vroeg hiernaar een ernstig onderzoek In te stellen. Eerste spreker was de heer de Rui ter (C.H.)~ die pleitte voor opvoering van de veevoeaerproductie. De heer Biewenga (A.R.) had ver scheidene bezwaren tegen het prijsbe leid. De vele wisselingen moeten voor komen worden. Met het bedrijfsleven moet worden overlegd over de bezwa ren tegen tweeërlei melkprijs. Met het beleid der laatste jaren ten aanzien van de broodprijzen kon hij zich niet verenigen. De thans aangebrachte wij ziging geeft wel enige verbetering. De heer den Hartog (V.V.D.) con stateerde een ombuiging van de be leidslijn, welke aanvankelijk is ge volgd met betrekking tot de melk prijs. Z.i. moet er één prijs zijn. Ach teraf kan eventueel nog een toeslag worden gegeven. Het stellen van ga rantieprijzen is z.i. niet meer dan een gebaar. De heer Droesen (K.V.P.) vond de pachtprijzen ook te laag. De financiële resultaten der landbouwbedrijven zijn de laatste jaren niet onbevredigend geweest. Tot heden had hij weinig be zwaar tegen het prijsbeleid, maar spr had de indruk, dat de minister op drift is geraakt. De heer van der Weijden (K.V.P.) vroeg hoe de minister staat tegenover een éénprijzen-systeem voor melk met een premie voor degenen, die zich bij de C.M.C. aansluiten. De heer Vondeling (P.v.dAJ richtte een persoonlijk woord tot de voorzit ter om hem er voor te danken, dat hij onlangs gezegd heeft, dat in de Ka mer Fries mag worden gesproken hetgeen z.i. van morele betekenis is. Spr. stelde vervolgens de minister de vraag of deze er in zal slagen vol doende broodtarwe te krijgen. De mi nister zal ervoor moeten zorgen, dat het voedsel zo goed mogelijk is en dat het zo goedkoop mogelijk wordf beschikbaar gesteld. De minister heefi mede de voedselvoorziening te behar tigen en daarom vond spr. het minder juist, dat de landbouwbelangen veela' op de voorgrond worden gesteld. De heer Engelbertink (K.V.P.) vroeg het oordeel van de minister over on gelijke behandeling ten aanzien van investeringen voor boerderijbouw in de overheids- en de particuliere sec tor. DE PAPIERSITUATIE. Met betrekking tot de papiermoei lijkheden merkte hij op, dat de bin nenlandse houtproductie diensten kan bewijzen. Insiders beweren, dat de productie met 50 a 100 pet. kan wor den opgevoerd. Het is z.i. nodig op ruime schaal er aan mede te werken dat de internationale moeilijkheden op dit terrein worden overwonnen. De heer van Dis (St. Ger.) was even- eens van oordeel, dat de veevoederpro ductie moet worden opgevoerd. Hij wilde meer vrijheid voor de landbouw en vroeg een ernstig onderzoek van klachten over de herverkaveling op Walcheren. Voorts pleitte hij voor uit zonderingsbepalingen voor gewetens bezwaarde boeren met betrekking tot de t.b.c.-bestrijding onder het rund vee en verklaarde hy zich tegen in enting van het vee. De heer Cornelissen (V.V.D.) meen de, dat voortzetting der huidige distri butiemethode voor koffie grote be zwaren voor handel en consument heeft en vroeg opheffing der koffie- distributie. Maandagmiddag komt de minister aan het woord. loó. Op geregelde tijden ontmoeten wij in de verschillende gemeenteraads verslagen klachten over grachten of sloten die, volgens de omwonenden een ondragelijke stank verspreiden En wanneer nauwgezette en zorgza me raadsleden eens de moeite nemen zich in hoogst eigen persoon er uan te vergewissen of het karakter der be lasterde wateren nu Inderdaad wel zó erg is als men wil doen geloven, blijkt de geur in den regel vaak mee te val len en de buurtbewoners worden zon der omwegen van schromelijke over drijving beschuldigd. Deze beschuldiging is onbillijk, even onbillijk als het verwijt van de huis baas, die somtijds bij een onwelrieken de toilet wordt geroepen, doch op de dag der controle niets bijzonders kan constateren. Want al deze mensen ko men op verkeerde momenten, nL op dagen van té standvastig weer. Immers, in riolen, grachten, sloten en poelen ontwikkelen zich bepaalde gassen die de onwelriekendheid te weeg brengen en deze gassen kunnen zich bü vermindering van de lucht druk van de dampkring het gemakke lijkst ontwijken, zodat bij lage baro meterstand de meeste overlast wordt ondervonden. In grotere afmeting kan men dit verschijnsel waarnemen bij de bronnen rond Le Havre, in Frank rijk, waar bij daling van de barometer grote hoeveelheden gas met sissende geluiden ontsnappen; vóór een storm is de aanblik van deze wateren huive ringwekkend door de rommelende en brommende geluiden, die er uit op stijgen. In moerassen wordt het water lage barometerstand bruin ge- kleurd doordat het door ontleding ge vormde ferohydroxyde door de lucht tn. het bruine ferrioxyde toordt omge- ~et. Hoe groter de luchtdrukverlaging, hoe sterker de gasontioikkellng en hoe bruiner de verkleuring. Behalue de verkleuring en het ge rommel in de moerassen, ontstaat vaak ook schuim door de opstijgende gas belletjes. (Wie herkent hierin niet de angstwekkende beelden, die ons in sommige sprookjes en legenden vóór het naderen van een onheil voor ogen worden getoverd?) Behalve dat controlerende gemeen teraadsleden en/of huisbazen hieruit kunnen opmaken, dat zij geen zonnige dagen voor hun inspectie dienen uit te kiezen, kunnen ook de slachtoffers van onwelriekende uitdampende rio- len of grachten uit dit verschijnsel weten, dat de weersverandering toe neemt naarmate de geuren kwalijker worden. Controleert U het maar op de barometer. Het zij U misschien een schrale troost, doch het geeft U in ieder geval inzicht omtrent de dagen, waarop U de gewraakte riool of gracht kunt doen controleren Wat we ook eens zouden moeten la ten controleren, dat zijn onze ogen. Want alle lange rechte lijnen zien wij krom en een lijn, die beslist krom is, zien we kaarsrecht! H. Pétillon. Aanhouding van lading uit „Bhtaur" onrechtmatig De Nederlandse regering heeft in verband met de aanhouding van Ja- ding uit de „Blitar" te Tandjong Priok op 7 December jl. de Hoge Commissaris te Djakarta opdracht gegeven, de regering van de Repu bliek Indonesië te vragen of deze maatregel door haar is opgedragen, dan wel gesanctionneerd, en zo ja op welke grond. De Nede^ndse regering acht de maatregel *n strijd met algemeen aanvaarde volkenrechtelijke begin selen, aangezien het hier een zuiver geval betreft van vervoer van goede ren in transit zonder overlading. Het beroep, dat door de Indonesi sche autoriteiten gedaan is op een verordening van de legercomman dant van 1949 is onhoudbaar, aange zien deze verordening alleen betrek king heeft op de invoer in- en het vervoer binnen Indonesië. Grote Vier zouden over Duitsland moeten praten EEN ZWEEDS VOORSTEL. De Zweedse minister van buiten landse zaken, Osten Unden, heeft Vrijdag in de commissie-ad-hoc voor gesteld, dat de algemene vergadering der VN een beroep zou doen op de Grote Vier om de kwestie betreffen de het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. De vier bezettende mogendheden zouden door een onderling accoord en in overleg met vertegenwoordigers van de beide delen van Duitsland moeten trachten de voorwaarden le scheppen voor het houden van dergelijke ver kiezingen. Bolivia, Brazilië, Columbia, Cuba en Uruguay hebben een ontwerpreso lutie ingediend, waarin wordt voor gesteld. dat de algemene vergadering der Ver. Naties een commissie van vijf leden zal benoemen, die zich on middellijk naar Duitsland begeeft .*n binnen een maand een rapport zal in dienen over de mogelijkheid van een hereniging van de belde delen van Duitsland op grond van werkelijk vrije en geheime verkiezingen. H-M. de Koningin bezocht congres „De vrouw in het bedrijf" H.M. de Koningin woonde te Den Bosch de middagzitting bij van het congres „De Vrouw in het bedrijf". Dit congres werd belegd door de Ne derlandse Ver. van Maatschappelijk Werk in samenwerking met de Néd. Ver. voor Bedrijfspsychologie. Prins Bernhard bij de Tweede Kamer Prins Bernhard verscheen Vrijdag middag in een der gereserveerde lo ges van de zaal der Tweede Kamer. In gezelschap o.a. van mej. mr. Tel- legen, directeur van het kabinet van HJH. de Koningin, en mr. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, heeft hij een deel der vergadering bijge woond. Tweede Kamer aanvaardde begroting van sociale raken Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van de begro ting van het departement van sociale zaken en volksgezondheid voltooid. De heer Suurhoff (PvdA) ver klaart zich namens zijn fractie tegen de post subsidieën aan bureaux voor bijzondere beroepskeuze. Dit is geen principiële afwijzing; zijn bezwaar gaat tegen het ontbreken van nor men voor de subsidiëring. De begroting werd z.h.st. goedge keurd met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Matroos wilde zo graag naar zee De Rotterdamse politie heeft de dief van de sleepboot „Swift", die enkele dagen geleden uit de Jobsha ven verdween, aangehouden. Het is de 19-jarige matroos J. N. M. J.. die tegenover de politie verklaarde, dat hy ook wel eens naar zee wilde en daarom was hij er met de sleepboot op uit getrokken. Ontploffing op stikstofbindingsbednjf Hedenmiddag omstreeks vier uur heeft zich op het stikstofbindingsbe dnjf te Lutterade een ontploffing voorgedaan waarbij drie arbeiders lichte brandwonden opliepen. Nadat hun de eerste hulp was verleend, kon den zij naar huis worden vervoerd. De oorzaak van de ontploffing is tot nu toe niet bekend. „Ome Jan" als 'ietsenbewaarder. Slimme Hagenaars stallen hun ryvviel op een koopje. Evenals in andere plaatsen geven ook talrijke bewoners van de Hofstad er de voor keur aan zich des winters per tram of te voet te verplaatsen en hun fiets aan kant te zetten. Thuis hebben zij lang niet al tijd de gelegenheid om hun kar retje op te bergen. In de zo mermaanden maken zij gebruik van fietsenstallingen in hun buurt. Zij betalen daarvoor 1,25 in de maand. Zij vin'den dat echter zondegeld, nu zij hun rijwiel voorlopig niet meer no dig hebben en zij hebben er wat op gevonden om heel wat goed koper klaar te komen. Zij zijn namelijk naar de Bank van Le ning gestapt en hebben er hun fiets beleend. Als zij er bij voorbeeld 100,voor gekre gen hebben, betalen zij deze 100,In het voorjaar terug, waarvoor zij weer in het bezit van hun stalen ros komen. Voor bewaarloon moeten zij aan „Ome Jan" twintig cent per maand betalen. Dat is aan zienlijk minder dan bij de ge wone fietsenstallingen. Ome Jan zit nu al met 600 rijwielen en heeft aan B. en W. gevraagd hem uit de nood te helpen door het bewaarloon te verhogen. Geen wijziging in verhouding pond-dollar? In verband met geruchten, volgens welke de wisselkoers van het pond Sterling zou worden vrijgelaten, wordt door deskundigen op financieel gebied medegedeeld, dat de Bank of England mogelijk vandaag nog zal aankondigen dat 't huidige grote aan tal categorieën van het pond zal wor den verkleind. Dit zou dus voorna melijk een technische operatie van weinig betekenis zijn. Voor wat be treft de wisselkoers tussen het pond en de dollar, verwacht men niet dat over wijziging van de koersverhou- ding zal worden gesproken. K.V.P. wenst eigen plaats en positie te behouden Opening partijraadsvergadering De K.V.P. Iieeft ztcli aan het mee dragen van een gTOut stuk verant woordelijkheid niet kunnen onttrek ken, zonder daarby 's lands belangen te schaden. Z\) heeft die verantwoor delijkheid gedragen en moest ten ge volge daarvan meermalen aan pijnlij ke beslissingen haar medewerking verlenen. ZU heeft dit gedaan, we tend dat de critiek haar niet zou worden bespaard- Met deze woorden opende de voorzitter van de K.V.P., de heer tV. J. Andriessen, Vrijdag te Utrecht de partijraadsvergadering van de K.V.P,, welke ook vandaag nog wordt voortgezet. In het vervolg van zyn rede maak te spreker ernstig bezwaar tegen de voorstelling, welke de laatste tijd nogal eens wordt gegeven, als zou er in Nederland slechts een socialisti sche en niet-soclallstlsche politiek worden gevoerd. De K.V.P. wenst in de Nederlandse staatkundige verhoudingen haar eigen plaats en positie te behouden. Zy laat zich niet indelen en opstellen in een formatie, waartoe de meest heteroge ne groepen kunnen behoren. Aan een dergelijke cocktail-gezelschap heeft de K-V.P. noch nu, noch in de toe komst ook maar enigerlei behoefte. Kans dat Hemony klok in ons land blijft. Er bestaat een goede kans, dat de uit 1650 daterende klok van de Ned Herv. kerk te Uitgeest voor ons land oehouden blijft. De kerkeraad ls na melijk overgegaan tot het vormen Deze zomer heeft de A-N.W..B. zyu van een comité, dat gelden inzamelt 250.000ste lid ingeschreven. Naar I voor het bouwen van 'n verenigings aanleiding hiervan heeft de Rotter damse beeldhouwer Han Rehm ln op dracht van een comité gevormd uit bondsofi'icials, een bronzen beeld vervaardigd, dat het zinnebeeld is van het tourisme. Vanmorgen wordt het beeld tydens een vergadering in Amsterdam overgedragen aan het A. X.YV.B.-bestuur. In 1952 weer 400 voor reisdeviezen. De bestaande regeling voor de aan koop van toeristen reisdeviezen tot een bedrag van 400 per jaar (voor personen, die op 'l Januari jonger zijn dan 14 jaar is dit bedrag 2001 is voor 1952 uitgebreid tot Algerië, Frans Marokko, Tunis, de Azoren Madeira, de Canarische eilanden, en Spaans Marokko. Voor de reizen, die in de periode van 15 December 1951 tot 15 Januari 1952 beginnen, is we derom een soepele regeling getrof fen. Dit betekent dat men desgewenst voor reizen, die in het laatst van De cember van dit jaar beginnen de be nodigde reisdeviezen kan opnemen ten laste van het jaar-maximum voor 1952. Voor reizen, die in het begin van Januari 1952 beginnen kunnen daarentegen de reisdeviezen worden gebruikt die vóór 31 December a s. ten laste van het jaar-maximum voor 1951'i zijn gekocht. huls. Mocht het benodigde bedrag van 12 000 bijeengebracht worden, dan vervalt d^ noodzaak om de Hemony- klok aan de Alfred Universiteit ln New York te verkopen. Rijke haringvangsten uit het Engelse Kanaal. De IJmuidense trawlers, die op het ogenblik in het Engelse Kanaal op verse haring rissen, boeken prachti ge resultaten. In drie weken tyds heeft een van de trawlers voor een bedrag van ruim 100-000 aan ha ring uit het Kanaal gehaald. De an dere trawlers doen het iets minder, maar over het algemeen zyn de re sultaten van de zg. „trekkers" op de haring in het Kanaal bijzonder flo rissant. 5000,boete geëist tegen gemeente Apeldoorn De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof, mr. Bakhoven, eiste Vrijdag tegen de gemeente Apeldoorn, die zonder de vereiste ministeriële goedkeuring was begon nen met de douw van een school, een boete van 5000. Voorts vroeg hij bevestiging van het vrijsprekend von nis van de Zutphense rechtbank voor de directeur van Gemeentewerken te Apeldoorn de heer Th. Ruygh. De uitspraak volgt over 14 dagen. FEUILLETON DOORi M. VER NON Ik geef je een paar dagen om je in kopen te doen en je kamer op te rui men, maar dan moet je hier komen om me te helpen. We hebben nog maar negen dagen voor we vertrek ken". En in die negen dagen gebeurde er meer dan in de vier en twintig jaar van Mara's bestaan. Inkopen doen, pakken, hier en overal naar toe ren nen voor Jane Frask en het meest opwindende van alles de kranten kregen de lucht van de expeditie en ze kon er geen enkele opnemen of er stond iets over in. „Jane Frask gaat op weg om haar broer te wreken." „Beroemde schrijfster zoekt wraak." „Expeditie, van bekend schrijfster." Grote koppen staarden haar aan, dikwyls vergezeld van een foto van de schrijfster in een karakteristieke houding en, nog het leukste van alles, een enkele keer ook een van haar zelf, met de vermelding „De secreta resse en onversaagde metgezellin van juffrouw Frask bij deze moedige en avontuurlijke onderneming". „Maar wat 'zegt de politie daar van?" vroeg ze op een keer, toen ze enigszins was geschrokken door het woord „wraak" in een Engelse krant. 43. Doordat noch de Betha Parisia's, noch de twee Meteoors aan de oefenronden hadden meege daan, stelde de wedstrijdjury deze wagens by de start geheel achteraan op. De Meteoor 1 met me neer Giebel achter het stuur stond tussen twee Betha Parisia's m en helemaal achteraan wachtte Jimmy in de Meteoor 2 op het startseiin, dat door niemand minder dan de Vorst van Monaco in ei gen persoon zou worden gegeven. De tribunes puilden uit van de toeschouwers en overal langs het traject rekten de mensen de halzen om te kij ken of de racemonsters nog niet gestart waren. De ene motor na de andere w.erd aangeslagen en het duurde niet lang of de lucht was vervuld van een hels lawaai. Eindelijk kwam de monteur, die de automatische starter bediende, ook bij de Me teoor van meneer Giebel. „Klik!" zei het ding, maar tot ontzetting van meneer Giebel en Jimmy, die scherp oplette wat er gebeurde, bleef 't dood stil onder de motorkap. De motor vertikte het Onmiddellijk werd de reserve-starter erbij gehaald om de laatste ren wagen, die van Jimmy Brown, te starten. Met ingehouden adem keek Jimmy toe... „Klik!" zei het ding weer, maar ook onder de motorkap van Jimmy's wagen gebeurde niets Dat leek haar niet passend in een land als Engeland, waar het principe „oog om oog en tand om tand" zeer wordt afgekeurd. Maar Jane Frask lachte slechts. „O, die bekijken het met een zeker plezier," antwoordde ze. „Die zyn er van overtuigd dat het een goed opge zette reclamestunt is, de truc van een schrijfster om de aandacht te trekken en de belangstelling er bij het publiek in te houden." „O". Dit was nog niet by Mara op gekomen, maar ze begreep hoe zeer wel mogelijk iets dergelijks was. „Na tuurlijk, daar had ik niet aan ge dacht." En zo vlogen de dagen voorbij tot dat er van de oorspronkelijke negen tot slechts twee over waren. Dan zou het afscheid komen van het goede oude Engeland, van de grijze luchten en de „gewone" dingen, en zou het leven van kleur en avontuur en zon neschijn in het land van de Pharao' beginnen! HOOFDSTUK II. Mara zat voor de open haard in de studeerkamer van Jane Frask. De schrijfster was de hele middag uit, en het meisje dat klaar was met haar bezigheden, had een uurtje vrij om over haar nieuwe geluk na te denken. Haar diepe stoel had ze dicht by het vuur getrokken en naast haar stond een dientafeltje, waarop thee, een schaal smakelijke sandwiches, glanzende chocoladekoekjes en heer lijk luchtige soezen prijkten. Een boek lag ongeopend op de schaaps vacht aan haar voeten, want de ge beurtenissen in haar eigen leven in teresseerden haar nu meer dan welk boek ook! Ja, ze had geweldig geboft, en had reden tot grote dankbaarheid. Er was slechts één wolkje aan haar hemel... Een schaduw viel over Mara's ge zichtje. Gary! Hoe leeg was haar le ven geworden sedert hun afscheid! Zelfs de opwindende gebeurtenissen van de laatste dagen konden de her innering aan hem niet uitwissen. Ze herinnerde zich met een pijn lijke steek in haar hartstreek die af schuwelijke avond toen ze in de re gen op de bus naar huis had staan wachten na ongewoon laat te hebben moeten overwerken, en ze Gary in een taxi voorbij had zien rijden; en naast hem zat een meisje met orchideeën in het haar dat hem vrolijk toelachte. O, ze had zich heus niet vergist, de taxi had heel langzaam gereden om dat hij stoppen moest achter de file by een verkeerslicht. En de volgende avond, toen hij haar in haar flat was komen opzoeken, had ze met gefor ceerde luchtigheid gevraagd wie dat meisje was geweest. (Wordt vervolgd). Het wereldgebeuren Bemoedigend Het was niemand minder dan Dean Acheson. die de vorming van een Ontwapeningscommissie on der toezicht van de Ver. Naties deze week een bemoedigende stap voor waarts noemde cn er zelfs een moge lijkheid in zag voor wat hij noemde een historisch keerpunt. Dit laatste moge natuurlijk wel wat h] te opti mistisch klinken, maar wij geloven toch. dat er in de woorden van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken een zeer directe bedoe ling verborgen lag. welke wellicht in het woord „bemoediging" het dui delijkst aan den dag trad. Bemoe digend in de zin van „aanmoedi gend", wel te verstaan. Aanmoedi gend tegenover de Russen op een moment, waarop het gesprek tus sen Oost en West, waarnaar we zo lang reeds hebben uitgezien, zowaar weer een beetje op gang begint te komen. In de zelfde geest moeten we na tuurlijk ook de nieuwe Westelijke voorstellen zien, die gisteren be kend werden gemaakt. Het zijn amendementen op het oorspronkelijk ontwapeningsplun van de Westelij ke Grote Drie. zelfs concessies aan het Russische standpunt, zij het na tuurlijk niet op de meest essentiële punten van verschil. Maar stuk voor stuk toch kleine „tegemoetkomin gen", die als ze weer gevolgd wor den door een beetje toegevendheid van de zyde vun Moskou, op den duur toch zouden kunnen leiden tot een basis, waarop een vreedzaam naast elkaar leven mogelijk moet zijn. Het is als het ware de geest van de „paeceful co-exlstance'die alle tegenstellingen ten spijt. sinds de rede van onze Nederlandse mi nister Stikker ln de Assemblee te Parijs toch door de vergaderzalen van het Palais de Chaillot is blijven rondwaren. Als tweede punt, dat deze week in sterke mate de publieke aandacht heeft getrokken, zou den we Spaaks aftreden als voorzit ter van de Raad van Europa willen noemen. Spaak is in het verleden. In Straatsburg ais voorzitter reeds meermalen m conflict gekomen met gedelegeerden, die naar zyn smaak een wat tè voorzichtige weg wilden volgen by de opbouw van een fede raal Europa. Nog deze week viel hij op slechts door weinigen gewaar deerde wijze uit tegen onze Neder landse afgevaardigde mej. Klompé. Wij kennen Spaak als de militante strijder, als de man van de daad meer dan een man van woorden, Helaas niet altijd in zijn voordeel; zijn activiteit in de Belgische ko ningskwestie werd zelfs oorzaak, dat nauwelijks een jaar geleden meer dan één afgevaardigde in Straatsburg hem als voorzitter wel had willen wegsturen. Dat ging toen niet door en nu Spaak thans vrijwil lig ls afgetreden, wordt dit betreurd door vry'wel iedereen, zyn tegen standers van toen incluis. Maar Spaak kon kennelijk de „wijsheid van de dood" gelijk hy het min of meer smalend uitdrukte niet langer verkroppen en heeft er ten slotte toch de voorkeur aan gegeven dc voorzitterszetel te verwisselen voor die van een gewoon gedele geerde, die hem natuurlijk heel wat meer vrijheid van handelen in dit Europese „opbouworgaan" veroor looft. Belangrijke besluiten zijn er overi gens deze week ook in Straats burg genomen. In de eerste plaats door de raadgevende verga dering, welke het Europees minister comité heeft aanbevolen te bevorde ren, dat in elk land een minister voor Europese zaken zal worden benoemd, welke ministers tezamen een college zouden moeten vormen ter coördinatie van een Europese politiek. Een tweede belangrijke aanbeveling betrof de vorming van een politiek gezagsorgaan voor het Europese leger, welks bevoegdheden echter beperkt zouden moeten wor den tot de defensie en de buitenland se politiek. Vooral deze beperking, die geheel in de lijn ligt van hen, die langs de wegen van het functio nalisme en de integratie het gestel de doel willen bereiken, moet de druppel zijn geweest, die de emmer van Spaaks teleurstellingen heeft doen overlopen. Zijn besluit wordt dan ook voornamelijk ingegeven door zijn vurig verlangen de Euro pese zaak „uit de sfeer van het ne- fatieve op te heffen". Maar vergeet ij daarby niet. dat politiek ten slot te de kunst van het mogelijke ls? En het betere de vijand van net goe de? Intussen hebben, óók in Straats burg, ministers van de zes bij de or ganisatie van het Europese leger betrokken landen op belangrijke punten overeenstemming bereikt. Niet op alle weliswaar, maar men wil nog deze maand opnieuw bijeen komen en er in elk geval naar wer ken, dat aan de nieuwe conferentie der Noord-Atlantische organisatie (in Februari te Lissabon) concrete resultaten met betrekking tot het Europese leger kunnen worden voor gelegd. Ook dat ls heel belangrijk en bemoedigend voor de toe komst van Europa! Drama in Hollywood. De filmproducer Walter Wanger heeft Donderdagavond op een auto parkeerplaats in Hollywood Jennings Lang, de inpressario van zijn vrouw, de actrice Joan Bennet, neergescho ten. Lang kreeg een schot in de maag toen hij naast de auto van Joan Bennett stond en met haar door het geopende raampje praatte Na zijn arrestatie verklaarde Wan ger; „Ik schoot op Lang omdat hij mijn huiselijk geluk heeft verwoest". De toestand van Lang is ernstig. Minister Wemmers pieitte voor Europese Verkeersunie Minister Wemmers heeft tydens een bezoek aan Bremen gepleit voor de vorming van een Europese Verkeers- unie, naar het voorbeeld van de ko len- en staalunie, waarin het plan Schuman voorziet Naar het AFP meldt, heeft minis ter Wemmers niet kunnen bereiken, dat het voorkeurstarief van de West- Duitse spoorwegen voor de Duitse zeehavens wordt afgeschaft

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5