TRftJMP SPOEDIG AUTOMATISCH MET AMSTERDAM TELEFONEREN altijd win 80 GELEIDELIJKE AFZET VAN VOEDERGRANEN GEWENST EEN MELKAFZETORGANISATIE VOOR ZUID-BEVELAND? Snuif en wrijf ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE D.U.W.-ARBEID VLISSINGER VERWONDDE IN VLAAG VAN DRIFT ZIJN VROUW PROVIN Cl ALE ZEEUW SE COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 EEN GROTE VOORUITGANG! Volgend jaar ook volledige koppeling van Zeeland met districten Utrecht en Haarlem. Naar \vy vernemen zullen de telefoonabonné's op Walcheren, op Noord- Beveland, In het geautomatiseerde deel van ZuM-Beveland en In Terneu zen binnenkort de tussenkomst van d e telefoniste te Goes niet meer nodig hebben om verbindingen te verkrijgen met nummers in de netten van het district Amsterdam (stad, Zaanstreek en het Gooi): op korte termijn zal namelijk een volledig automatisch verkeer mogelijk zijn. Reeds thans kunnen abonné's in het district Amsterdam op de stille uren in het telefoonbedrijf ('s avonds na 5 uur Zaterdags na 13 uur en Zon dags de gehele dag) zelf nummers van de sectoren te Middelburg, Goes en de centrale Terneuzen kiezen. Het ideaal is echter steeds geweest een volledige koppeling gedurende de gehele dag en dit plan zal nu eer daags worden verwezenlijkt. De voor deze koppeling noodzakelijke lijnen zijn reeds aanwezig en de apparatuur staat gereed, maar moeilijkheden in de districtscentrale Amsterdam waren er de oorzaak van, dat de nieuwe re geling nog niet kon ingaan. De ap paratuur voor binnenkomende en uit gaande gesprekken zit namelijk vol, zodat hier eerst enige uitbreiding aan moet worden gegeven, alvorens de volledige koppeling een feit kan worden. Men verwacht echter, dat dit spoedig het geval zal zijn. LET EENS OP hoe blank en glanzend Uw tanden wor den en hoe gaaf Uw gebit blijft, wanneer U poetst met 1VOROL. Tube 93-<S7-4lct Konijnententoonstellmg te Middelburg. De konijnenfokkersvereniging ..Nut en Sport" te Middelburg organiseert op Eerste en Tweede Kerstdag een konijnententoonstelling in de gebou wen van de coöperatieve veilingsver eniging „Walcheren" te Middelburg. Première van oesterlilm Op Woensdag 19 Dec. e.k. zal in de Marijkezaal van hotel Centraal te 's Gravenhage de première worden gegeven van de door de heer Krentz- teberg vervaardigde film over de oestercultuur. Het is de bedoeling, dat deze film ook zal worden ge bruikt als propagandamiddel om het gebruik- van oesters te stimuleren. Van een Franse tekst voorzien zal zij o.a, In België vertoond worden. ZEEUW IN DE AETHER Dinsdag a.s.-om 12.33 uur zal de heer G. Houtekamer, secretaris van dè Prov. Zeeuwse V.V.V., voor de A.V.R.O.-microfoon in de uitzending voor het platteland, onder de titel „Kerststemming", een schets met Zeeuwse inslag voordragen. De Teraardebestelling van jhr. Quarles van Ufford (Slot van pag. 1). Mr. dr. R. .W graaf van Lynden sprak als vriend en lid van de Raad van Bestuur van de P.Z.E.M. Een vriendschap van ruim veertig jaren bond spr. aan jhr. Quarles van Uf ford, wiens goede menselijke eigen schappen spr. treffend schilderde. Groot zijn ook de verdiensten van de overledene geweest jegens Zeeland door zijn werk als voorzitter van de Raad van Bestuur van de P..Z.E.M. Wat dit lichaam voor Zeeland gewor den is, is voor een niet gering gedeel te te danken aan jhr. ar. Quarles van Ufford. Hierna las ds. G. H. van Willens- waard een Schriftgedeelte en besloot met het bidden van het Onze Vader. De zoon van de overledene, jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, dankte hierna de heer H. A. A. baron Collot d'Escury, kamerheer i.b.d.. die HM. de Koningjn vertegenwoordigde en dr. M. J. Prinsen, die de minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. L. J.. M. Beel vertegenwoordigde, voor hun aanwezigheid. De sprekers, de inwo ners van Domburg, die zijn vader ten grave hadden gedragen en de zeer vele aanwezigen dankte spr. voor de laatste eer, zijn vader bewezen. DE BELANGSTELLING Zoals gezegd was de belangstelling bij de ter aardebestelling zeer groot. Op de begraafplaats merkten wij on der meer op H. A. A. Baron Collot d'Escury, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin; Dr. M. J. Prinsen, vertegenwoordiger van de Minister van Binnenlandse Zaken; Jhr. mi-. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin Zeeland; Mr.. L. A. Kes- Êer, Commissaris der Koningin Zuld- [olland; Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwnk, Commissaris der Koningin Noord-Holland; M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin Utrecht; Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Com missaris der Koningin Gelderland; de heren C. Phillpse; Mr. dr. A. J. J. M. Mes, Mr. A. J. van der Weel, A. Schout, C. Hamelink. leden van het College van Gedeputeerde Staten; Mr. J. M. Pilaar, Griffier en dr. B. D. H. Teilegen, oud-Griffier der Staten. Voorts waren er kapitein der zee J. G. Broekhuysen, Commandant Ma ritieme MWdelen Vlissingen en verte genwoordiger van de Commandant Zeemacht Schout by Nacht Slot, de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein en vele burgemeesters en oud-burgepieesters van Zeeuwse gemeenten, deputaties van de rech terlijke macht, de Provinciale Griffie, de Prov. Stoomboot Diensten, de P.Z. E.M., tal van provinciale autoriteiten en zeer vele particulieren. Ook langs de weg, die de rouwstoet naar de begraafplaats volgde, hadden velen zich opgesteld om ae overlede ne de laatste eer te bewijzen. Dé Telefoondienst heeft echter nog meer verheugende verbeteringen voor <le Zeeuwen in petto. Volgend jaar zullen nameiyk de koppelingen in het automatische verkeer nog aanmerkc- lyk worden uitgebreid, waardoor ook automatische gesprekken met abon né's in de netten van de districten Utrecht (netnummers, die beginnen met K 34) en Haarlem (netnummers, die beginnen met K 25) mogelijk worden. UITBREIDING AUTOMATISE RING IN ZEELAND De uitbreiding van de automatise ring in het telefoondistriqt Breda (waartoe Zeeland behoort) gaat met grote moeilijkheden gepaard. Het eerst is de sector Terneuzen aan de beurt en hoewel de noodzakelijke ka bels reeds zijn gelegd, de nieuwe ap paratuur aanwezig is en de terreinen voor de bouw van de centrales zijn aangekocht, zal het waarschijnlijk pas 1953 worden, alvorens dit ge deelte van het automatiseringspro gramma verwezenlijkt is. De enorme investeringsmoeilijkheden. waarvoor de Telefoondienst zich ziet geplaatst, vormen namelijk een belemmering voor de bouw van de centrales, zon der welke de automatisering uiter aard niet tot stand kan worden ge bracht. Het vanzelfsprekend voor wijzi ging vatbare programma houdt in, dat na de sector Terneuzen de sector Oosterhout geautomatiseerd wordt, vervolgens vermoedelijk de sector Hulst (dat zou dan in 1954 of 1955 het geval zijn), daarna wellicht de sector Kruiningen. Dan volgt de sec tor Oostburg (naar men hoopt in 1957 of 1958) en hierna de sector Zierikzee. Automatisering hiervan zal, naar verwacht wordt, wel niet eerder dan in 1960 een feit kunnen worden. POSTKANTOOR OP WIELEN. Ter stimulering van de verkoop van kinderpostzegels heeft de Stichting „Voor het Kind" een „Ronde door Ne derland" georganiseerd: met het auto postkantoor wordt een groot aantal plaatsen aangedaan, verspreid over geheel Nederland. Vandaag komt het autopostkantoor in Middelburg, waar het. na een rondrit met muziek, standplaats inneemt op de Markt. Op Maandag 17 December staat het in Goes en. zo vervolgens in andere plaatsen. Een woord van aanbeveling lijkt ons overbodig? Drinkwater voor het Walcherse platteland Waarschijnlijk aanleg van proefleiding in Zuidwatering Naar wy vernemen, heeft de Her verkavelingscommissie Walcheren in de Vrijdag te Middelburg gehouden maandelijkse vergadering ondermeer- gesproken over de aanleg van drink waterleidingen op Walchex-en. Waarschijnlijk zal bij wijze van proef een gedeelte van de Zuidwatering van drinkwater worden voorzien. Voorlo pig zou een leiding, met een totale lengte van ongeveer 7 km langs en kele wegen in dit gebied worden ge legd. Het is nog niet bekend, wanneer met deze proef, die voor de verdere ontwikkeling van de voor Walcheren zo hoogst belangrijke plannen waar devolle gegevens kan opleveren, een begin wordt gemaakt. VIRGINIA DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. MEENT: Hogere suikerprijs ook wenselijk. Doordat de graanprijzen op de wereldmarkt steeds zijn gestegen, loopt ook het bedrag, dat voor de aanvankelijk verlaagde subsidie op het ge distribueerde veevoeder nodig was, geregeld op. Geruchten over een nieu we verlaging van de subsidie kunnen echter momenteel niet bevestigd worden, zo deelde de Z.L.M.-voorzitter, ir. M. A. Geuze op de jongste vergadering van het dagelyks bestuur mede. Ons land had een aanzienlijke voor raad voergraan. De laatste maanden worden deze voorraden aangesproken, waardoor zy per 1 Januari a.s. tót on geveer de helft, plm. 200.000 ton, zul len zijn teruggelopen. Een en ander heeft een gunstige invloed op de beta lingsbalans gehad. Toch zal tot de nieuwe oogst nog heel wat in het bui tenland moeten worden gekocht. Naar verluidt is thans ook een transactie met Rusland afgesloten voor haver, rogge en gerst, pver het toekomstige pnjsverloop zijn zeer moeilijk conclu sies te trekken. In eigen land lijkt het of er vorig jaar om deze tijd meer voergraan door de boeren was afge zet dan thans. De vergadering was van mening, dat elke individuele boei er het verstandigste aan zou doen de afzet van zijn voergraan geleidelik over het afzetseizoen te verdelen. De consumptieaardappelen-export is enigszins op gang gekomen. Ook de uitvoer van pootaardappelen loopt beter dan het zich ln het begin van het seizoen liet aanzien. De prijzen die de Nederlandse exporteurs maken zijn hoog. Hierdoor dreigt een ernsti ge concurrentie uit Denemarken. Het per 1 Januari a.s. verder libe raliseren van de handel door West- Duitsland heeft een tijdelijke vraag naar .de consumptie-erwten en bonen doen ontstaan, daar deze producten op de nieuw te publiceren vrye ly'st MEER ZEGGENSCHAP IN DE PRIJSVORMING Mogelijkheden tot stichting onderzocht „Een melkafzetorganisatie in Zuid-Beveland kan alleen kans van slagen hebben, wanneer elke melkveehouder in dit gebied zich er by aansluit. De boeren zullen moeten bedenken, dat zy zonder organisatie altijd afhanke- ïyk blyven van de fabrieken, die immer» vry zijn ln het vaststellen van de prys van de melk, die de boeren leveren. In het belang van de boeren zelf kunnen zy via de melkafzetorganisatie zeggenschap krygen in de prijs vorming van de industriemelk en de consumptiemelk. Deze organisatie beoogt eveneens het welzijn van het boerenbedryf te verbeteren door de melk van de melkveehouders op te kopen en weer te verkopen voor een zo hoog mogelijke prys". Met deze woorden besloot ir. W. L. Manders, Rijkszuivel- en veeteeltcon sulent, zyn rede tydens de bijeen komst van melkveehouders Vrijdag middag in het Schuttershof te Goes, welke was belegd door de drie land bouworganisaties op Zuid-Beveland, te weten de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, de R.K. Diocesane Land en Tuinbouwbond en de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, met het doel de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot. de stichting van een melkafzetorganisatie in Zuid-Beve land. De heer E. Zwaan, voorzitter van de voorlopige commissie tot vorming van deze organisatie, memoreerde het reeds in zijn openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom had gehe ten de Provinciale Voedselcommissa- Diefstal te Middelburg In de Woning van de heer S. te Mid delburg werd een diefstal gepleegd: uit een geldkistje werd een bedrag aan gela weggenomen, In verband hiermee is een neef van de benadeel de, D. S., gearresteerd. De man, die ontkende, dè diefstal te hebben ge pleegd, is voorgeleid. C.B.T.B.-conferentie le Axel Van 31 Januari tot 4 Februari a.s. zal te Axel een conferentie van de C.B.T.B. worden gehouden. Het doel hiervan ls, naast de regelmatige bondssamenkomsten, nader contact te leggen met de verschillende agra rische streken van ons land. De con ferentie zal vier dagen duren en er zullen door deskundigen verschillen de onderwerpen behandeld worden. RECHTZETTING. Boven de letterkundige kroniek in ons blad van gisteren is een onjuist opschrift geplaatst, dat de bedoeling van de schrijver verkeerd weergaf. Hij schreef, dat ieder exposé, dat men van het besproken boek („Ik was Seen soldaat") maakt, te kort is en be- oelde niet te zeggen, dat de roman in kwestie te kort is. ris, ir. J. D. Drost, de directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst, dr. G. Wagenaar, en vertegenwoordigers van de Stichting van de Landbouw in Zeeland en de verschillende land bouwscholen. Spr. zeide, dat de boe ren zich in deze organisatie een be staansmogelijkheid kunnen verschaf fen. zodat de afzet der melkproducten gewaarborgd wordt. Ir. Harmsen deelde verder mede, dat Zuid-Beveland een gebied is met een schommelende, veestapel, waar onge veer 1100 melkveehouders zijn. Van deze 1100 zijn er 600 met 4 of meer melkkoeien. De gemiddelde productie van het melkvee op Zuid-Beveland bedraagt 18 millioen kg melk, waar van 9 millioen kg voor eigen gebruik op de boerderij bestemd is. Het ove rige quantum gaat naar de consu ment. Door de toename van het ge bruik van flessenmelk, liep de vraag naar zuivere „boerenmelk" terug, zo dat de boeren met de melk bleven zit ten. Als oplossing voor deze toestand, zag spr. de melkafzetorganisatie. De heer B. .van der Heide, direc teur van de Coöperatieve Melk Cen trale in Zuid-Holland, juichte het ini tiatief van de melkveeboeren op Zuid- Beveland toe en verklaarde, dat juist in het melkafzetbedryf een organisa tie die voor geregelde afzet zorgt, op zyn plaats is, omdat de melk een pro duct is, dat zeer spoedig aan bederf onderhevig is. Na de toespraken werd nog de ge luidsfilm „In eigen handen" vertoond, die in opdracht van de Kon. Ned. Zui- velbond werd vervaardigd. Woningbouw in October Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in October j.l. 5282 woningen voltooid. Hierin zijn begrepen 355 duplexwonin- gen, zodat voor 5637 gezinnen nieuwe huisvesting werd geschapen. In totaal is thans door nieuwbouw voor 195.355 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar gekomen. Van de in October 1951 gereed ge komen woningen zijn in Zeeland ge bouwd 136 stuks (v.j. 144). zouden worden geplaatst. Deze vraag schijnt thans weer voorbij. De opbrengst van karwy was be hoorlijk, doch de opbrengst van blauwmaanzaad was dit jaar bene den de verwachtingen. Men vroeg zich af hoe het komt, dat de op brengst van dit gewas de laatste ja ren zoveel minder is dan 20 30 jaar geleden. Er wordt thans in Zeeland nage- f aan of men kan komen tot een con- ractzaadtelersvcreniging. HOGERE SUIKERPRIJS Wat betreft de suikerbieten, sprak de vergadering als haar mening uit, dat de suikerprijs aanzienlijk ver hoogd zal dienen te worden, wanneer de minister het door hem gewenste areaal van 75.000 ha. wil verkrijgen Vele factoren werken mee om moge- ïyic een niet onbelangrijke daling van de suikerbietenteelt in Zeeland te veroorzaken. De suikerfabrieken heb ben zich thans aan dit grote areaal aangepast en hiervoor grote investe ringen moeten doen. Een extra aan moediging van de teelt is dus hard nodig. De Zeeuwse grasdrogerijen zullen in het algemeen 2x4% omzetbelasting moeten betalen, hetgeen zeer ongun stig werd geacht. Nogmaals werd de aandacht gevestigd op de verlich ting van tractoren, aanhangwagens ed. MAISTEELT Volgens de nieuwe regeling zullen de kwekers van zaaimais vóór 15 Januari vergunning moeten vragen om op bepaalde percelen te telen, waarna vóór 15 Februari door het P,V.C. de aldus geregistreerde perce len bekend worden gemaakt. Tot 1 Maart kunnen de consumptie-maiste- lers dan in beroep gaan. Gaat nie mand in beroep, dan zal dus op een minimumafstand van 200 m. van het perceel zaaimais, geen consumptie- mais geteeld mogen worden. Bij be roep zal een districts-adviescommis- sie dit behandelen en eventueel be middelen. Besloten werd verder, ten behoeve van de afdelingen een geluidsfilmtoe stel aan te schaffen. Op een vraag van de Kring Walcheren om te be vorderen dat over de uitbetalingen van vee door Landbouwherstel ook rente van af herfst 1944 vergoed wordt, heeft genoemde dienst bericht, dat dit niet mogelijk is ingevolge art. 17 sub 2 van de Wet Militaire Oor- Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met TSTECD Het streekplan voor 0. Zeeuwsch Vlaanderen. Onrust bij de Z.LM. Onder de leden van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. bestaat enige onrust over het tempo, waarmede de Planologische Dienst werkt aan streekplannen. Terwijl het Streekplan Walcheren, het eerste in Nederland, nog niet in werking isgetreden, spreekt men over tal van mogelijke bepalingen ten aanzien van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het dagelyks bestuur der Z.L.M. vroeg zich in haar jongste vergade ring af, of het niet veel beter ware, indien men ervaring opdeed met het streekplan Walcheren en tevens met dergelijke plannen in andere delen van ons land. Ook de onvoldoende vertegenwoordiging van de landbouw sector in genoemde dienst een voor een agr arische provincie als Zeeland onbegrijpelijke toestand genoemd kwam op deze vergadering opnieuw ter sprake. Er is nog geen uitsluitsel op dit punt van de zyde van het Pro vinciaal Bestuur. Besloten werd zich met een en ander tot het bestuur van de Provinciale Stichting te wen den. Weiden van Belgisch vee in Zeeuwsch-Vlaanderen Levert t.b.c.-gevaar op Ernstige bezwaren werden te Oostburg tijdens de jongste algemene ergadering van kring VHI (West Zeeuwsch Vlaanderen) van de Stich ting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland naar voren febracht tegen het feit, dat Belgen un koeien weiden op West-Zeeuwsch Vlaams gebied zonder dat deze dieren op tuberculose zijn onderzocht, het geen een gevaar betekent voor de veestapel in dat gewest, die met veel inspanning thans practisch geheel t.b.c.-vry is gemaakt. Al is tuber culose voor het vee over het algemeen niet zo besmettelijk als mond- en klauwzeer, en brengt elk contact met een besmet dier nog geen infectie te weeg. terecht wezen zowel de adjunct directeur van de Provinciale dienst dr. G. Grootenhuis als dierenarts J. Lako en verscheidene andere aanwezi gen er op, dat uit een oogpunt van tbc-bestryding deze toestand onduld baar Is. Het blykt echter tengevolge van een bestaand traktaat niet ge makkelijk hierin verandering te bren gen, want de Belgische veehouders zyn geen lid van de dienst, kumien niet daartoe worden verplicht en zij vallen ook buiten de thans van kracht zijnde provinciale verordening. Wel echter vallen zij onder de bepalingen voor het weiden en daarin zijn zekere isolatievoorschriften opgenomen. Om echter tot een oplossing voor de ze ongewenste toestand te geraken, wordt thans getracht door middel van een provinciale verordening tot een afdoende regeling te komen. De vergadering besloot hierop met klem aan te dringen, waarbij men van het standpunt uitging, dat waar de Bel gen de Nederlandse koelen niet toe laten zonder dat deze zyn gevacci neerd tegen mond- en klauwzeer, men hier mag eisen dat het Belgi sche vee, voorzover het in Nederland wordt geweid tuberculose-vrij is. Z.L.M.-ZOMERVERGADERING OP 25 EN 26 JUNI. Voor de zomervergadering der Z.L. M., welke zoals bekend, in de kring Axel zal worden gehouden, zyn als data vastgesteld Woensdag 25 en Donderdag 26 Juni. Getracht zal wor den ln een aantrekkelijke tentoonstel ling aan de Zeeuwen te tonen, wat het land van Axel op landbouwgebied presteert. In de zomer zouden geen arbeiders uit dit gebied ingeschakeld moeten worden In de algemene vergadering van de N.C.B., welke te Tilburg werd ge houden, werd een voorstel van de kring Oostburg behandeld, dat een ver zoek behelsdeaan het hoofdbestuur om te willen bewerkstelligen, dat de D.ÜAV, van April tot December geen- Zeeuwseh-VIaamse arbeidskrachten inschakelt, omdat dan arbeiders voor de landbouw zouden vrijkomen. Het prae-advies van het N.C.B.- hoofdbestuur hield in, dat men het voorstel niet uitvoerbaar achtte ge zien de consequentie voor de land bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen om de arbeidskrachten inderdaad op te ne men, gezien ook het feit, dat de toe stand in midden- en Oost-Brabant an ders ligt dan in Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant. De heer G. H. E. M. van Waes. bur gemeester van Westdorpe, wees er tijdens de discussies over dit voorstel o.m. op. dat de D.U.W., die toch nog altijd als een werkverschaffing moet worden gezien en die door de overheid is ingesteld, toelaat, dat aan de bij de dienst werkzame arbeiders hogere lo nen worden uitbetaald dan ln het vrije bedrijf. De landbouw is immers gebon den aan het in de C.A.O. vastgestel de uurloon. Bij de D.U.W. wordt in accoordloon aanzienlijk meer betaald, terwijl het daarnaast vaak voorkomt, dat fietsen- geld en schoppengeld wordt uitbe taald. Dit geeft aanleiding tot ongewenste toestanden, want vaak ziet men, dat losse arbeiders zich in bet topseizoen als het ware aan de landbouw verko per en van de een naar de ander trek ken om op deze wijze hoge lonen te ontvangen, waarna zij in het najaar de landbouw vaarwel zeggen om de D.U.W. in accoord meer te gaan verdienen, dan de landbouw mag be talen. RECHTBANK MIDDELBURG Acht maanden met aftrek geëist Voor de Middelburgse rechtbank stond Vrijdagmorgen terecht de 89- jarige filiaalhouder J. W. uit Vlissingen, die er van werd beschuldigd zyn vrouw zwaar lichainelyk letsel te hebben toegebracht door haar met een kaasmes enige malen in de rug te steken. W. had reeds enige tyd onenig heid met zyn vrouw, omdat hy er op tegen was, dat zy geregeld bepaalde kennissen bezocht. Op de bewuste dag was de vrouw weer de gehele morgen weg geweest, 's Middags, jujst voordat verdachte naar zijn werk zou gaan, wilde zij andermaal vertrekken en ook zeide zij, dat ze van hem weg wilde gaan. W. probeerde eerst haar hiervan te weerhouden en toen zij hier niet op in ging, kreeg de man, die gewoonlijk een zeer rustige indruk maakt, een aan val van drift. Hij greep het kaasmes en diende de vrouw enige steken toe, waardoor zij twee diepe wonden in de rug opliep. Direct daarna zag W. het waanzinni ge van zijn daad in en liet onmiddel lijk een dokter halen. Zijn vrouw werd naar het ziekenhuis overgebracht waar gelukkig kon worden geconstateerd, dat de wonden niet levensgevaarlijk waren en dat er geen vrees behoefde te bestaan voor blijvende invaliditeit. In de dagvaarding was verdachte ten laste gelegd, dat hy geprobeerd had zijn vrouw van het leven te bero ven, althans zwaar had mishandeld. Ter zitting gaf W. toe haar verwond te hebben. Hij voerde tot zijn verde diging aan, dat hij pas een nieuwe zaak had betrokken en het daardoor ontzettend druk had. Op het bewuste moment kon hij zich niet meer beheer sen en hij schreef dit toe aan het feit. dat hij enigszins overspannen was. De officier van justitie, mr. G.VJ. B. van der Dussen, achtte hem echter schuldig aan poging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling. Hij eiste een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek van de voorlopige hechtenis. De verdediger, mr. J. G. v. d. Burgt. voerde aan, dat liier geen sprake is van poging tot doodslag en vroeg om uiterste clemen tie. Uitspraak over 14 dagen. Het hoofdbestuur van de N.C.B. heeft besloten de Stichting voor de Landbouw hierop te attenderen. De heer Van Waes heeft tijdens de vergadering in Tilburg nog de sugges tie gedaan om de boeren meer in de felegenheid te stellen technische wer en als zogenaamde boerenwerken uit te voeren. Daardoor zou er in de win termaanden ook voor de arbeiders, waarom het hier draait, meer produc tief werk zijn. Daar deze werken als cultuurtechnische werken worden be schouwd, zou ook meer loon betaald kunnen worden, hetgeen het verloop van arbeiders van de landbouw naar de D.U.W. enigszins zou tegenhouden. Graanverwerkingsbedrijf te Zierikzee. Van de Landbouwvereniging. Nu door de nieuwbouw van een kunstmestloods en door aanschaf van een machinale loslnstallatie te Zie rikzee, de tegenwoordige bedrijfsge bouwen van de coöperatieve aan koopvereniging Schouwen-Duiveland te Zierikzee zullen vrij komen, be staat het voornemen om over te gaan tot het stichten van een modem graanverwerkingsbedrijf aldaar. Het steeds toenemend gebruik van landbouw combines bij de graanoogst en de te verwachten uitbreiding van de verbouw van mais op Schouwen- Duiveland maken het bovendien noodzakelyk, dat een goede en van grote capaciteit zijnde droog-installa/- tie voor granen aanwezig is. De stichting van dit graanverwerkings bedrijf is dus voor het eiland van groot belang. De huidige graandroger die te Ste- vensluis staat opgesteld zal worden overgebracht naar Zierikzee. Daar naast zullen ook de schonlngsinrich- tingen aan het Sas en in het Rode Dorp te Zierikzee worden verplaatst en onder één dak by deze droogin stallatie worden gebracht, zodat zij beter bereikbaar zyn, voor aan- en afvoer van bunkers naar silo's. Door middel van een tweetal ele vatoren zal het straks mogelijk zyn het natte graan uit de bunkers naar de drogers te brengen en het gedroog de graan naar de silo's- Acht houten opslagbunkers van 73 ton, die gezamenlijk plm 564 ton graan kunnen bevatten zullen wor den gebouwd. Deze bunkers zullen verplaatsbaar zijn. Een grote kosten besparing op zakken zal worden verkregen, terwijl door concentratie van het bedryf en de uitrusting mgt de meest moderne middelen eveneens een belangrijke kosten besparing het gevolg zal zyn. Gerekend wordt op 'n besparing bij de huidige omzet van 20.000. EXAMEN Geslaagd voor doctoraal-examen ge neeskunde de heer C. A. van Nieu- wenhuizen te St. Philipsland. De heer J. Engelvaart, werkzaam op de gemeente-secretarie van Grijps- kerke, vroeger te Kortgene, slaagde voor het mondelinge examen van het le gedeelte voor Gemeentefinan- ciën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2