vleeswaren de pittigezware shag! VEE IN WEST Z.-VLAANDEREN PRACT1SCH T.B.C.-VRIJ DE SPORTUITWISSEIING MIDDELBURG-FOLKESTONE GEMEENTEKAMER VAN GRIJPSKERKE GERESTAUREERD 'n Raad -'n Sieraad - 'n Revers-sieraad PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 Volgend jaar komt Oost Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt Op 1 November van dit jaar moest volgens het vjjfJaren-plan, dat hier voor voor Zeeland is ontworpen, de West Zeeuivsch-Vlaamse veestapel t.b.c.-vry zijn en dit is thans ook practisch het gevaL Het volgend jaar komt Cost Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt, daarna Westelijk Zuid-Be veland, het daaropvolgende jaar Oostelijk Zuid-Bevc!and en Noord-Beve land en tenslotte in 19955 Schouwen e n Duiveiand en Tholen, waarna, voor wat dit plan betreft, Zeeland afgewerkt zal zijn. Dit betekent echter nog niet, dat men dan ook met de t-b.c,. onder het vee afgerekend zal hebben, verklaarde, Donderdag de adj. directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Bieren in Zeeland, dr. G. Grootenhuis, tijdens de algemene vergadering van de kring West Zeöuwsch-Vlaandereii van deze dienst, die in hotel De Vuyst te Oostburg werd gehouden. Dr. Grootenhuis wees er verder op, dat gedurendo het volgend jaar m geheel Zeeland de bedrijven, die 10 tot 20 reageerders hebben, ver plicht worden het vee geheel tb.c.- vrij te maken en dat ook bij de t.b.c. vrijmaking de laatste loodjes het I zwaarst wegen. Zo is op Walcheren door is het moeilijk een 100 reeds gebleken, dat men met tegen- making te bereiken, vallers te doen kan hebben. Het is Voor wat betreft de huidige stand dan ook mogelijk, dat in de loop van van zaken in Zeeland gaf spr. de vol- deze winter in West Zeeuwsch-Vlaan- gende cijfers; zal moeten worden. Het is nu een maal zo, dat ook de inspuitingen nog aan gebreken lijden en dat hierdoor wel eens moeilijkheden ontstaan. Bo vendien zijn er tal van mogelijkhe den, dat de besmetting door mensen en vogels op de dieren overgaat. Hier- J - - vrij. deren nog 1 a 2 der dieren, die als nog blijken te reageren. Advertentie KRE0FLAV0N - voorkomt en genees Voor geheel Zeeland: 3027 stallen, opgeruimd die 2 jaar t.b.c.-vrij zijn of 46 2173 stallen, die reactievrij zijn of 33 en 1341 stallen, waarop reageerders voorkomen of 21 Voor Walcheren luiden deze cijfers resp. 732 of 78 193 of 20 en 17 or 2 en voor West Zeeuwsch-Vlaanderen 758 of 64 of 31 en 55 of 5 VOORSPRONG GEEFT voordeel; BUTENLAND Geduld van Antwerpen raakt uitgeput Voorzitter Scheepvaartvereniq'ng wenst beslissing over waterwegen In een rede, gehouden tijdens een feestmaal van de Antwerpse Scheep vaartvereniging, heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer Clippe. o.m. het volgende gezegd: „Men moet helaas vaststellen, dat in onze verhoudingen met Nederland Keen enkele der hinderpalen in de loop van dit jaar werd opgeheven. Mijn voorgangers hebben meermaals de te genstelling tussen de offers van Be' gië ten bate van Nederland, en de stugge houding onzer Noorderburen in zake Schelde-vraagstuk en binnen wateren geschetst. Wanneer dan t" zal men in Nederland begrijpen dat ons land er weinig voor voelt de rol te spelen van een filantropische instel ling en dat er van een Economische Unie geen sprake kan zijn, zolang on ze rechtmatige eisen niet ingewilligd zijn? 1952 moet de eindpaal zijn van de slepende besprekingen. Ofwel voldoe' Nederland aan onze eisen, welke trou wens lang voor Benelux bestonden en op ernstige grondslagen berusten, of wel zoekt ons land elders ziin we" Geheel het jaar 1951 door gaf Antwer pen blijk van- geduld, teneinde de be sprekingen niet te storen. Daaraan is thans een einde gekomen." Met de uitvoering van het 5-jaren- plan is men in December 1950 begon nen. Een jaar vroeger dan elders, hetgeen een voorrecht betekent, het welk niet altijd zo gevoeld is. De 'voorsprong komt echter hierin tot uiting, dat men voor de reageerders in het afgelopen jaar een hogere prijs kon maken, dan in het komende sei zoen het geval zal zijn, omdat er dar ln ons land omstreeks 100.000 dieren zullen moeten worden opgeruimd, waardoor de prijzen zullen zakken. Bovendien zullen de bedrijven, die eerder t.b.c.-vrij zijn, tegen hogere pryzen kunnen afzetten, omdat een grotere vraag naar gezond bedrijfs- vee zal ontstaan. Terecht heeft dr. Wagenaar destijds ingezien, dat, hoe eerder begonnen werd, hoe beter het zou zijn en nog voor de ministeriële goedkeuring er was, werd dan ook reeds een begin gemaakt. E.T.I.-kwestie besproken in Statenafdelingen Houding van E.TJ.-bestuur werd afgekeurd Enige leden van d,e Provinciale Staten hebben in de afdelingsverga- derüig over do provinciale begroting- 1952 de E.T.I.-kwestie aangesneden en er hun twijfel over geuit of de houding van het E.T.I.-bestuur om niet met de door de Staten ingestel de commissie te willen praten wel de juiste is. Zoals bekend wilde dit bestuur sLechts inlichtingen verschaf fen aan Gedeputeerde Staten. Eén der Gedeputeerden, die de sprekers antwoordde, achtte dit standpunt formeel en materieel on- iuist. Het E. T. I. is weliswaar au tonoom wat zijn handelingen betreft, doch wanneer het een provinciaal subsidie ontvangt hebben de Staten het recht om inlichtingen te krijgen over de wijze, waarop het geld is besteed. De handelwijze van het be stuur werd voorts ontactisch ge noemd. De belangen van het E. T. I. worden hiermee niet gediend. De Staten-commissie is geen enquête commissie; zij zal volledig op de hoogte worden gesteld van de gang van zaken en zal zich daarna moe ten beraden wat er moet gebeuren. In een afdeling werd .gevraagd of het juist is, dat de lonen over December niet kunnen worden uit betaald omdat het provinciaal sub sidie geblokkeerd is en of de heer De Vink in het bestuur blijft en met de contröle blijft belast. Geantwoord werd, dat de financiën inderdaad waren vastgelopen, maar doordat de Provincie de tweede helft van het subsidie nu betaalbaar heeft gesteld, zullen de lonen wél kunnen worden uitbetaald. Economische Zaken stelt scheiding voor van E. T. I. en P. P. D. Of de heer Vink blijft, moet nog worden uitgemaakt door het alge meen bestuur. De zaken lopen nu goed bij het E. T. I., aldU6 Ged. Sta ten. Zeldzame vis gevangen in de Westerschelde Door de heer C. den Dekker, leer ling aan het Openbaar Lyceum te Goes, werd op Zondag 2 December aan de zeedijk bij Hoedekenskerke een makreelgeep (Scombresox sau rus Walb.) aangetroffen. Het dier zat gevangen tussen de stenen van de zeewering waar het door het afgaan de water was verrast; het was 28 cm. lang. In de Noordzee komt deze soort zeer zelden voor, met lange tus senpozen zijn meldingen bekend uit verschillende Nederlandse kustplaat sen doch in de Westerschelde was de makreelgeep nog niet eerder aange troffen. Merkwaardig is, dat alle vondsten, evenals gemelde, op het eind van de betreffende jaren vielen. Het zeldzame dier is opgezonden naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, waar de determi natie werd verricht. Naschrift: Dè vangst van een ma kreelgeep Is inderdaad een merï*^ waardige gebeurtenis. De vis kar plm. 40 cm. lang worden, wordt opge geven als zelden in Noordzee, Kana&. en Oceaan, maar meer gewoon in de Middellandse Zee. ZWERFMANS. BENOEMING GRIFFIER KANTONGERECHT By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Zwolle, mr. E. Overbosch, thans griffier van het kantongerecht te Zierikzee, tevens kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zie rikzee. Advertentie Dames! Vooral nu Hamea-Geiei voor Uw handen ARTS-EXAMEN. Voor het artsexamen der Stichting klinisch hoger onderwijs te Rotter dam slaagde de heer O. J. A. Coenen te Sas van Gent. Op een stilstaande autobus gereden in de mist Tengevolge van de mist reed op dë weg A. J. Polder-Steenbergen de landbouwer C. v. D. uit Poortvliet met zijn auto tegen een stilstaande B,B.A.-bus, die bij De Heen had ge stopt voor het in- en uitlaten van passagiers. De bestuurder van de per sonen-auto moest met enige gebro ken ribben naar het ziekenhuis te Steenbergen worden vervoerd. Zijn wagen werd ernstig beschad'gd. De bus liep lichte schade op en geen der inzittenden werd gewond. Commissaris der Koningin in erecomité De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft zitting genomen in een erecomité voor de nationale actie „Fonds oud-verpleegsters". Zwinbrug en Kraagbrug Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten mede gedeeld, dat voor de brug en de weg naar Sluis, de zogenaamde Zwin- irug, het ontwerp en het bestek ge- •eed zyn. De aanbesteding wacht op de goedkeuring van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Wat het herstel van de Kraagbrug betreft, werd medegedeeld, dat het college alles zal doen wat in zijn ver mogen ligt óm de uitvoering van dit werk te bespoedigen. De bouw ge schiedt door het Rijk, dat toegezegd heeft, dat binnenkort een aanvang met de werkzaamheden zal worden gemaakt. RAAD POLDER WALCHEREN HERBENOEMD. Bij koninklijk besluit is de heer A. P. Koster uit Grijpskerke herbenoemd tot raad voor de Polder Walcheren. De heer Koster vervult deze functie sinds 1946; hij was thans aan de beurt van aftreden. PLANNEN VOOR ENGELSE WEEK Er wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen Ofschoon het bezoek der Britten nog ver ln het verschiet ligt, beginnen de plannen voor de ontvangst van de sportmensen uit Folkestone aan Mid delburg vastere vormen aan te nemen. De adviescommissie voor de sport, die zulke goede herinneringen bewaart aan de grandioze ontvangst van de Middelourgers in de Engelse badplaats, is vast besloten de vrienden en vriendinnen nit Folkestone een onvergetelijke week op Walcheren te bereiden. Het staat nog niet vast in welke week de „tweede ronde" van de op zo gelukkige wyze gestarte sportult- wisseling zal worden gehouden, maar vermoedelijk zal dit wel in Juli het geval zijn. Naar wij vernemen is be sloten. dat voor de ontvangst een ere-comité zal worden gevormd onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, de ere-voorzit- ter van de sportcommissle. roepen, bestaande uit afgevaardigden van de sportverenigingen, die bij de commissie zijn aangesloten. Er wor den een ontvangst- en huisvestings commissie, een commissie voor sport- accomodatie en een financiële com missie gevormd. Uiteraard zal de sportontmoeting oe nodige kosten met zich meebren gen. Er worden thans allerlei midde len beraamd om de kas te spekken. VAN.ROSSÉM'S v. MATR0ZENSHAG C°UDCl LESt^ Operatie-Rat begint vandaag Gepensioneerden krijgen geen compensatie-toeslag Ook de mobilisaïieslachtoHers niet (Van onze parlementaire redacteur) De regering is niet van plan aan de gepensionneerden en aan de mobili satie-slachtoffers 19141918 een com pensatie-toeslag toe te kennen, zoah ook aan de werknemers, op grond vai. de overschrijding van de 5 pet. con sumptie-beperking, is verleend. Dat is Donderdagmiddag nadrukkelijk dooi de ministers van Binnenlandse Zaken, prof. Beel en van Oorlog en Marine ir. Staf, in de Tweede Kamer ver klaard. Tijdens het wekelijkse vragenuurtje had de heer Van Sleen van de P.v.dA daarnaar namelijk geïnformeerd. Minister Beel het was zijn eerste openbare optreden in het parlement na zijn wederverschijning in de poli tieke arena betoogde, dat de span ning tussen de pensioenen en het le vensonderhoud niet zodanig is gewij zigd, dat een toeslag gewettigd is. De laagst gepensionneerden hebben al een toeslag van 20 30 pet. ontvangen. De kosten van levensonderhoud zijn daar na lang niet zo veel gestegen. Voor wat betreft de mobilisatie slachtoffers 19141918, sloot minister Staf zich bij de woorden van zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken aan. Dividendbeperking wordt verengd tot 1955 WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking tot 1955. De minister heeft zich reeds bij de behandeling van de bestaande wette lijke regeling in de Eerste Kamer op het standpunt gesteld, dat wanneer de loonstop mocht worden gehand haafd, ook na de periode, die in de wet is voorzien, van hem een voor stel tot continuering van de dividend beperking kon worden verwacht Als aspecten van bijzonder belang by de beoordeling van de thans te be slissen vraag reveleert de minister het tekort op de betalingsbalans en de verhoogde inspanning op militair gebied. Koelhuisboter naar België De Belgische regering heeft beslo ten ters'ond Hollandse koelhuisboter tegen 80 fr. per kilo te gaan invoeren. ZEELAND VROEG OM GIFPAKKETTEN nu,ik.tri.ii aur*\ Vandaag begint het grote offensief BINNcNLAND op alle fronten tegen de bruine rat. De bestrydingsactie heeft ditmaal een landelijk karakter en duurt tot 21 December. Volgens mededelingen van de plantenziektenlcundigedienst te Wageningen heeft ongeveer het zelfde percentage gemeen en als het vorig jaar om toezending van gif- paketten gevraagd. Het grootste aantal aanvragen kwam uit Zeeland, Utrecht en Noord- en Zuid-Holland. Het lokaas bestaat uit vlees, vis of brood, waaraan een dosis gif is toe gevoegd. Advertentie DANK ZIJ DE HERVERKAVELING Bij burgerij ontwaakte besef, dat het zo niet langer kon met haar raadhuis In de meeste plattelandsgemeenten werd het gemeentehuis, de z.g. ge meentekamer, waar het hart van de gemeente klopt, het stiefkind van de gemeentenaren. Vaak werd zy ondergebx-acht in een onooglyk gebouw, meestal zeer bekrompen en ondoelmatig ingericht en tevens slecht onder houden. De laatste tyd begint daarin echter overal verandering te komen, mede doordat de gemeente-administratie zich sinds 1914 steeds meer heeft uitgebreid. Zo is thans ook de gemeentekamer van Grijpskerke gerestau reerd. Nieuwe frankeerzegel Aan de bestaande serie frankeer zegels met de beeltenis van H.M. Ko ningin Juliana is een nieuwe waarde, n.l. die van 75 cent toegevoegd. De kleur van deze zegel is karmijn-rood, de uitvoering geschiedde in rotogra vure. In deze Walcherse gemeente is het gemeentehuis een voor een dorp im posant gebouw, aan de voorzyde met een tamelijk breed front, aan de ach terzijde door een nevenliggende wo ning ingebouwd. Beneden arbeidt de burgemeester! terwijl boven zyn hoofd elke dag het lied van de rammelen de sehrijfmachine's klinkt en de zwa re stap van zwoegende ambtenaren dreunt. Het publiek zeult de trap op om aan de loketten zijn vele .moeilijk heden aan de belangstellende kler ken uit te leggen. De gemeentekamer kan voor alles gebruikt worden: raadzaal, trouw zaal, secretarie. Een aftands groen kleed over de lange tafel en de vroe de vaderen kunnen aanschikken. De bureaux en tafels aan de kant, een paar stoelen en een bank klaar ge zet en ge kimt trouwen. Voor de fa milieleden zijn er staanplaatsen ge reserveerd. Niet te veel bruiloftsgas ten meenemen en hen wat aan de1 kant laten staan, want anders kon de trap na afloop wel eens overbo dig zijn geworden Tot voor kort zag de zaal, ofschoon het meubilair in de laatste jaren zoetjesaan vernieuwd was, er zeer vervallen uit. Voor zover nog aan wezig hang het behang in flarden aan de muur. Zolders en kasten met haar bedstee-deuren versomberden door hun eikenhouttinten (een lang vergeten schilder was specialist in dit soort verfmengels) het gehele as pect. In geen 50 jaar hadden zy een verfkwast gezien. Losse vloerplan ken wiegden by elke stap heen en weer, de raamdorpels waren vergaan en bij regenachtig weer liep het wa ter langs de binnenzyde van de bui tenmuur neer, terwijl de ramen wind en regen vrij spel lieten. Afgelegen als het dorp lag. werd aan restauratie geen behoefte gevoeld. EEN GROTE VERBETERING Maar de herverkaveling van Wal cheren bracht uitkomst. Na veel op positie van buiten de gemeente kreeg Gry'pskerke haar snelweg van Middel burg naar Domburg en Westkapelle. Vreemden beginnen thans in het cen trum van Walcheren door te dringen en onder de burgerij ontwaakte liet besef dat het zo niet langer meer kon met het raadhuis. De vroede vaderen staken de hoofden by elkaar en besloten tot een algehele res'au- ratie van de gemeentekamer. Het trapportaal durfde men nog niet in dit herstel te betrekken: men wilde de maag van de dorpsgenoten ook niet te veel bij één maal overladen Als men van het haveloze trappor taal binnentreedt, is de overgang ver- b uffend. Men kent de vroegere ka mer niet meer terug. Tegen de gebruinde zolderbalken Tevens is het besluit gevallen om Zo denkt men er over een grote ver- enkele subcommissies in het leven te loting op touw te zetten en voorts bestaat een plan om 'n uitvoering te organiseren van de drie plaatselijke gymnastiekverenigingen „Achilles", „Medioburgum" en „Middelburg". Ook zal tot de turners en turnsters van E.M.M. een verzoek worden ge richt om medewerking te Verlenen. Voorlopig wordt 19 April aangehou den als datum, waarop deze uitvoe ring zal worden gegeven. De adviescommissie belegt deze winter enige filmavonden, waarvan de opbrengst eveneens bestemd is voor de sportuitwisseling. Het hoofddoel is echter de sportmensen iets té laten zien van andere spor ten, Er zullen ondermeer Ameri kaanse sportfilms, films over winter sporten en een zwemfilm worden ver toond en ook zullen een filmpje en een serie lantaarnplaatjes over het bezoek aan Folkestone worden ge projecteerd. Wij vernemen voorts, dat ook by de Middelburgse middenstand be paalde, overigens uiteraard nog voorlopige plannen leven om het be zoek van de Engelsen luister by té zetten. Er wordt gedacht aan de or ganisatie van een Engelse week, waaraan dr verse attracties zouden worden verbonden. is een plafond aangebracht, de mu ren zyn afgebikt en opnieuw bepleis terd en buitenmuur en kastwanden zijn met hardboard betimmerd. Alles is in lichtgrijze tinten geschilderd en de zaal maakt thans een moderne in druk. De ramen zijn voor ventilatie geschikt gemaakt en ook de voorheen scheve kachel, die de inundatietijd overleefde, kreeg een opknappertje. Wel ligt nog steeds de rafelige vloer bedekking, welke haar tijd heeft ge had en dringend om vernieuwing vraagt. Wegens de weinige ruimte op de bovenverdieping ontbreekt ook nog immer een w.c. Men lean echter via buurmans erf door de tuin van de burgemeester een heilig huisje be reiken. De brandstof wordt bij klei ne hoeveelheden geregeld van elders uit een opslagplaats van de gemeen te aangevoerd want kolenbakken zyn niet beschikbaar. Hoewel dus nog niet alles volmaakt is, kan de vernieuwde raadzaal een aanwinst voor Grypskerke worden f enoemd. Bouw- en woningtoezicht e Souburg, welke dienst de leiding van het werk had en de aannemer hebben alle eer van hun arbeid. BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN EN POLDERBESTUREN. Tot lid van het bestuur van de wa terkering van de calamiteuze Zimmer- manpolder werd bij koninklijk besluit herbenoemd de heer L. J. Bruynzeel te Rilland. Tot gezworene van het wa terschap Kruiningen werd benoemd de heer M. A. Kosterise Czn. te Kruinin gen. Advertentie Federatie GOUD en ZILVER SCHEEPSONGEVAL. Donderdagmorgen heeft zich op de Westerschelde een ongeval voorge daan dat vry goed is afgelopen. Toen kapitein Moutnaan met zijn sleepboot „Florls", afkomstig uit Zwijndrecht ter hoogte van Snaftinge op weg was naar Antwerpen, sprong plotseling een tros uit de sleephaak. Een zoon van de schipper werd door de sleep haak getroffen ln zyn onderarm. Direct ls de kapitein toen naar Bath gevaren en vandaar per auto naar Rilland gereden, waar dr. Nan- ninga de eerste hulp verleende. Op diens advies werd dé jongeman over gebracht naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom, waar de wond gehecht moest worden. Het schip, dat de sleepboot op sleep had, was intussen aan de grond gelopen, doch kon later op eigen kracht vlot komen. Belangstelling voor composteringsinrichting Burgemeester Schepenen en enke le raadsleden uit Lokeren (B.) brach ten Donderdag een bezoek aan Vlis- singen waar zij de compostering-in- stallatie bezichtigden. Het gezelschap was tevoren ontvangen aoor B. en W. van Vlissingen in het stadhuis, waarbij wethouder M. A. van Pope- ring een en ander over de installa tie vertelde. VERZOEKEN OM PROVINCIAAL SUBSIDIE De Provinciale Staten van Zeeland komen Dinsdag a.s. te 10.30 uur in de Statenzaal te Middelburg in de derde vergadering van de tweede ge wone zitting bijeen. Ingekomen zyn verzoekschriften van de N.C.B. om bydragen uit de provinciale kas van 24 voor verhoging van het salaris van een leraar aan een cursus in mo- *orkennis en electriciteitsleer te Sas van Gent en' van een leraar in ge zondheidsleer voor het vee en vee- verloskunde te Oostburg, alsmede een verzoekschrift van het bestuur van het Middelburgs Mannenkoor om in aanmerking te komen voor enig sub sidie uit de provinciale kas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2