NlHUWS UIT ZEELAND DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RA NI P.B.O. kan er in vjjt jaar Inleiding van prol dr. J. Veraart te Vlissingen Voor de afdelingen te Vlissingen van de R.K. Bond van Hogere, Middelbare en Lagere Technici, de R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den en de Ned. Kath. Bond van Werk meesters en ander toezichthoudend personeel sprak Woensdagavond Prof- dr. J. Veraart over „De Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie". Na ingeleid te zijn door de heer L. de Bruyn, begon Prof. Veraart met een overzicht van de ontwikkeling der P.B.O.-gedachte. Hij herinnerde aan de typografenstaking van 1913, waar van hij het einde wist te bewerken door een collectieve arbeids-overeen- komst met zeer bijzondere bepalingen te ontwerpen. Voor beide partijen werkgevers en werknemers, was het lidmaatschap verplicht, waardoor de eerste gemeenschap van bedrijfsgeno- ten tot stand was gebracht. Dit voor beeld trok de aandacht en de belang stelling voor de P.B.O.-idee groeide aanvankelijk slechts langzaam, doch na de bevrijding was alles P.B.O. wat de klok sloeg. De wet op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie is tot stand gekomen en moet nu worden uitgevoerd: in alle bedrijfstakken moeten, bedrijfsschappen tot stand worden gebracht. Dit is de taak van de Sociaal-Economische Raad. Dit is niet slechts een zeer omvangrijk werk doch bij de uitvoering doen zich te vens zeer grote problemen voor. In de eerste plaats noemde sor. het probleem van de vertegenwoordiging der hoofdarbeiders, hetwelk tot voor kort belangrijk is onderschat. De hoofdarbeiders vormen thans econo misch en sociaal een zelfstandige, en belangrijke, categorie, welke in elke bedrijfstak een eigen plaats wenst in te nemen zonder van de gratie der vakbeweging afhankelijk te zijn. Dit probleem veroorzaakt op het ogenblik in de Sociaal-Economische Raad grote wrijving, maar naar spr's oordeel heeft de betrokken groep recht op zelfbe stemming/ Nog groter zorg veroorzaakt de vraag, of de P.B.O. alleen van ondei; op of ook van boven af tot stand moet" worden gebracht. De leiders der li berale werkgevers zijn van goede vtfil, maar vooral onder de "grote groep dier werkgevers zijn er nog velen, die me nen, dat deze zdak nog niet voldoen de ryp is. Spr. vroeg erkenning vóoi het feit, dat zich in ons volk een evo lutie, of liever een „vreedzame revo lutie" heeft voltrokken en dat de fac tor arbeid zijn recht van medezeg gingschap in de zaak van haar „be drijfstak opeist. Enkele dagen geleden heeft de Tweede Kamer haar onge rustheid uitgesproken over de gane van zaken met betrekking tot* de P.B O. in de groot-industrie. Prof Veraart kondigde aan. dat de S.ER. nu die bedrijfstakken zelf niet met voorstel len 2ijn gekomen thans van zijn kant voorstellen zal doen. Naar spr.'s mening kan de P.B.O. binnen vijf ia- ren tot stand zijn gebracht, wanneer de uitvoering krachtig tér hand wordt genomen. Op een vraag uit de vergaderinr deelde spr. mede. dat naar zijn oor deel de mens niet het slachtoffer rm worden van bedrijfswerkloosheid. De bedrijfstak zal hiervan de last dienen te dragen, zolang voor de betrokkenen geen passend werk in eefi andere be drijfstak is gevonden. WALCF^N Vlissingen KERSTSAMENKOMST IN „HET SCHELDEKWARTIER" De Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente van Vlissingen zal op Dinsdag avond, 18 Dec. a.s. in „het Schelde- kwartier" een grote kerstsamenkomst beleggen, waarin de bekende radio predikant ds. H. A. Visser van Am sterdam, zal spreken. PARTIJ VAN DE ARBEID. In het Concertgebouw te Vlissin gen werd Dinsdagavond de jaarver gadering g*houden van de afdeling van de P. v. d. A. onder voorzitter schap van de heer M. J. van Poelje. Deze herdacht dé overleden partij genoten. Na afhandeling van de in gekomen stukken wérden de jaar verslagen van secretaris en penning- mees'er behandeld en goedgekeurd onder dank voor de vele werkzaam heden door de functionarissen ver richt, Het beleid van het bestuur werd na enige discussie goedgekeurd evenels het verslag van de werk zaamheden der raadsfractie. Tevens werden behandeld de jaarverslagen van de Vrouwenbond en de jongeren organisatie, „Nieuwe Koers". Bij 4e;bestuursverkiezing werden- de hei-en Glllisse Verhagen. C. Ou- wehand en P. H. J. Willemsen her kozen"; In de vacature-Van Schiindel werd mevrouw J. KoopsVan Duy- sen benoemd. Als'afgevaardigde naar het onder- wijs-congres van de P. v. d. A. werd aangéwezen de heer J. Koops. Naar het op 28 en 29 December te Amsterdam te houden plan-congres werden de heren G. Geldof en J. Stiphout gekozen. GEVONDEN VOORWERPEN. Dé Commissaris van Politie te Vlissin gen. maakt bekend, dat in het tijdvak van 5 December tot 12 December 1951, de navolgende voorwerpen aan zijn bureau ais gevonden zijn gedeponeerd: dames- rijwjel, bril-montuur, ball-point, kinder schoentje, wanten en kinderwantjes, Lipssleutel, sleutelketting, twee paar rubberlaarsjes en twee herenrijwielen. En dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen: hondeiiriem, kinderwantjes. passerooos div. dassen, portemonnale mét inhoud dekzeil, flessendrager, muntbiljet, wan ten. alpinomuts. ceintuur, herenhoeden, damés- en heren handschoen, linnen zak met inhoud, shawl, rozenkrans, enveloppe met inhoud, boodschappentas, kindermuts en kinderschoentje. Veere VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Op de gemeente-avond van de Herv. kerk te Veere werden tot ouderling gekozen de heren J. v. d. Gruiter en A. van Zijp, tot diaken de heren I. Bout en N. de Regt. Arnemuiden PROFAGANDA-KUNSTAVOND Vrijdag 28 December wordt te. Ar nemuiden een propaganda-kunst- avonö gehouden van de Nederlandse Blindenbond. Het programma ver meldt het optreden van de blinde mu sici Gusta van der Heijden, violiste en Joh. Slegtenhorst, pianist en orga nist; de blinde propagandist Joh. van den Berg zal het woord voeren en de clameren uit'het werk van de blinde dichter Frits Tingen, Voorts zal de toneelvereniging „Arne's Glorie" on der leiding van de heer A. Poortvliet, aan deze avond medewerken. Oostkapelle BRANDWEER RUKTE UIT Maandagavond werd de brandweer t.t? Oostkapelle gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de woning van J. V. aan de Grijpskerlise weg. Bij aankomst bleek het brandje al door de bewoners geblust te zijn, zodat ze geen dienst behoefde te doen. NED. HERV, KERK Tot ouderling der Ned. Herv. kerk te Oostkapelle is gekozen de heer C. W. Bommeljé in plaats van de heer A. Haandrikman, die als zodanig be dankt had. Westkapelle RAADSVERGADERING. Ter aanvulling van het raadsver- slag Westkapelle zn nog medege deeld, dat het ophalen van huisvuil gegund werd aan de heer J. Verhulst. Voorts werd bij de vroonrekening het weidegeld voor een paard volle weid# tfo'd op 70 vastgesteld. Middelburg ST. XICOLAASFEEST K.A.B. Op uitnodiging van het bestuur der afdeling Middelburg van de K.A.B.. bracht St. Nicolaas in de afgelooen dagen ook een bezoek aan het Don Bosco-huis op de Kinderdijk, waar hij de kinderen der K.A.B.-leden vertelde over zijn belevenissen bij zijn aan komst in Nederland en versnaperin gen en verrassingen uitreikte. Tevens tracteerde de Pint on chocolademelk en koek en riep vele kinderen bij zich „op het matje". De meisjes en jon gens overwonnen dra hun schuchter heid en maakten met Zwarte Piet dansjes. VOORZIENING IN CREDIETBEHOEFTEN. Nog steeds ondervindt de gemeen te Middelburg moeilijkheden ten aan zien van de voorziening in haar ere- dietbehoeften. B. en W. hebben zich derhalve weer gewend tot de N.V Bank voor Ned. Gemeenten met het verzoek het normale crediet in reke ning-courant te willen verhogen. De Bank toonde zich bereid gedurende December het normale crediet ad ƒ.250.000 te verhogén met.3.261.000 en nader,vast te stellen op 3Ail.ö90; B. en W'. stellen de Raad thans vóór tot deze credietverlening te beslui ten onder gelijktijdige vermindering met een gelijk bedrag van het maxi maal gedurende December aan kas geld op te nemen bedrag. KINDERFEEST. De buurtvereniging Brakstraat, Breestraat. Nederstraat en Lazerij- straat te. Middelburg, organiseerde een St. Nicolaasfeest voor de kinde ren uit" deze buurt. De kleinsten ga ven voorstellingen van bekende sprookjesfiguren en de groteren voer den „Een reis om de wereld" op waarbij aan elk land, voorgesteld mét behulp van costumes, een kort cou plet werd gewijd. De dames uit de buurt hadden zich voor de vervaar diging van de aardige costumes veel werk getroost. Nadat de kinderen in de pauze wa ren getracteerd, werden enkele ge luidsfilmpjes vertoond en vervolgens kwam /de Sint, die voor alle meisjes en jongens een surprise meebracht, op bezoek. Zijn komst vormde uiter aard het hoogtepunt van deze goed geslaagde, door velen bijgewoonde avond. CHR. HIST. VROUWENGROEP De Chr. Historische Vrouwengroep te Middelburg kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van me vrouw Strubbe. Nadat enige huishou delijke zaken waren afgehandeld, sprak het Zeeuwse Tweede Kamerlid mr. W. F. E. Baron van der Feltz, over „De politiekin Nederland", waarop een gedachtenwisseling volg de, De bijeenkomst werd op de ge bruikelijke wflze gesloten. KERKJE TE MIDDELBURG ENIGE TIJD BUITEN GEBRUIK. Na 1 Januari a.s. zal het Engelse kerkje te Middelburg, die eigenuom is van de Ned. Hervormde gemeente voorlopig niet meer gebruikt worden Het dak regent namelijk door, zodai het gebouw, dat in vrij slechte toe stand verkeert, eerst gerestaureerd moet worden, alvorens het weer voor godsdienstoefeningen kan worden ge bruikt. Momenteel wordt onderhan deld of een dergelijke, eventueel ge deeltelijke. verbetering tot stand kan worden gebracht DE VAKBEWEGING IN-AMERIKA. Voor de afdeling Middelburg van de Algemene Bond van Ambtenaren sprak de heer J. Blom, hoofdbestuurs lid van deze Bond Woensdagavond in de Schouwburg te Middelburg over de vakbeweging in Amerika. Wie in Ame rika niet georganiseerd is, aldus spre ker, geniet lang niet de voordelen van degene, die bijeen vakvereniging is aangesloten.. Ook de verdiensten van* de leden van de Amerikaanse vak beweging zijn veel hoger. Spr. gaf verder een overzicht van de sociale toestanden in de Amerikaanse fabrie ken en bedrijven. Bijna iedere werk nemer in Amerika heeft een auto. al dus spr. De vakbeweging is in de Ver enigde Staten de laatste dertig jaren sterk naar voren gekomen en vorml nu een machtig blok tegenover de- re gering. Na de toespraak van de heer Blom werd nog de film „With these hands" tiertoond, waarin een beeld werd ge geven van de talrijke misstanden, die er vroeger in de textielindustrie var de Verenigde Staten heersten. i Veiling Zierikzee wordt export-veiling Overname door de veiling te Rotterdam Van bevoegde zijde vernamen wij dat met ingang van 1 Januari 1952,,de Centrale Coöperatieve Veilingsvereni ging G. A. te Zierikzee overgenomen zal tvorden door de Coöperatieve Tuinbouwveiling der Zuid-Hollandse Eilanden G. A. te Rotterdam. De over wegingen, welke hiertoe fèidden, vin den voornamelijk hun grond in het feit, dat men in de toekomst toch op Rotterdam zal zijn aangewezen. De ooft- en tuinbouw rond Zierikzee breidt zich namelijk nog steeds uit en de als gevolg hiervan te verwachten export, kan door de tegenwoordige veiling niet worden opgevangen. Tot uitbreiding bleek men niet geneigd De thans getroffen regeling verge makkelijkt de afzet in hoge mate. Naar buiten blijft voorlopig echtei alles bij het oude; behoudens enkele uitzonderingen zal ook het gehele per soneel worden overgenomen. De veilingsvereniging die in 1919 werd opgericht door de heren C. van Westen. W. de Boer, P. M. Panny (thans nog voorzitter) en enkele an deren voorzag destijds in een grote be hoefte. In de laatste jaren werd, voor ongeveer f 225.000 f 300.000 per jaar geveild. Eén lid van het Zierik- zeese bestuur zal zitting nemen in het bestuur te Rotterdam. De overgang wordt vergemakkelijkt door het feit. dat practisch alle leden van de C.C.V te Zierikzee reeds lid waren van de Rotterdamse veiling. CLASSIS-VERGADERING NED. HERV. KERK In een vergadering van de classis Middelburg van de Nederlands Her vormde Kerk werd besloten tot het instellen van een classicale commis sie voor de inwendige zending. Ds. Richard hield in deze vergade ring een inleiding over het onderwerp „Wezen en gestalte van onze Her vormde eredienst". Op deze inleiding komen wrj in een volgend nummer nader terug. LICHT EN KLEUR BIJ MODERNE LICHTBRONNEN Dr. A. A. Kruithof uit Eindhoven sprak voor het Natuurkundig Gezel schap te Middelburg over „Licht en kleur bij moderne lichtbronnen". De kunstmatige lichtbronnen, die men vroeger gebruikte, van de olielamp tot de gewone electrische lamp toe, berusten alle op het uitzenden van licht, door gloeiende vaste stoffen. Eerst ongeveer na 1910 is men met de gasontladingsbuizen begonnen. Door talrijke demonstraties werd het gesproken woord verduidelijkt; zo zag men buizen van Crookes met al lerlei kleuren. Zeer fraai was de ont leding van wit licht, natriumlicht en kwiklicht in de verschillende spec- traalkleuren. Het niet zichtbare deel van het licht, hefc.zg. ultraviplette licht, werd zichtbaar gemaakt-.door het op een fluorèscerend scherm te laten vallen. Het verschil in "belich ting met een gewone lamp en een daglichtlamp was duidelijk te zien. De techniek tracht lampen te maken, die een groter rendement hebben dan de gewone gloellaippen. In. de TL- buizen wordt het ultraviolette licht door fluorescerende stoffen geabsor beerd, die op hun beurt zichtbaar licht uitzenden; dit blijkt voordeliger te zjjn. Tenslotte werd aangetoond, dat het zien van kleuren ook een sub jectieve kant heeft. Een oranje kleur ziet men bijv. tegen een witte achter grond als bruin: een wit blad tegen een féller wit wordt grijs, enz.' Individueel zijn er soms nogal grote, verschillen waar te nemen, zodat alle mensen dezelfde kleur niet op dezelf de manier zien. Al met al was het een avond vol kleur. Domburg VERGADERING M, B. B. Onder auspiciën van de Middel burgse Bestuurders Bond werd in het café „Wilhelmlna" te Domburg een goed bezochte vergadering gehou den, waarin de heer A. Buys, dis- triGtsbestuurder van het N.V.V. te Tilburg; sprak over het onderwerp: .Waarom lid van het N.V.V." Op bevattelijke en boeiende wijze werd dit onderwerp door de spreker be handeld. Na de pauze kreeg de heer Buvs nog gelegenheid, na het beantwoor den van enige vragen, een uiteenzet ting te geven over de „Overbrug gingsregeling". Grijpskerke GROENE KRUIS De afdeling van het Groene Kruis te Grijpskerke hield haar algemene vergadering met gebed De secretaris zitter, ds. van Winterswijk opende de vergadering met gebed. De eeretaris bracht daarop verslag uit van de Pro vinciale Zeeuwse vergadering, gehou den op 16 Juni j.l. te Grijpskerke. De magazijnbode werd voor eén jaar her benoemd. De aftredende bestuursleden, de heren ds. v. Winterswijk, J. Franke Jaczn.. en M. Franke Mzn-, werden herkozen. De penningmeester gaf een overzicht van het 40-jarig bestaan van de vereniging, die nu een eigen wijk- gebouw bezit. Zuster v. d. Slikke deelde nog mee, dat dokter Bom met het kleuteronderzoek is begonnen. Eenmaal in de maand zullen de kleu ters van 1 tot 6 jaar op het consulta tiebureau onderzocht worden. De voorzitter sloot de vergadering met gebed. KOLENVERENIGENG. De coöperatieve kolenvereniging te Grijpskerke hield haar jaarverga dering. De secretaris gaf een over zicht van het 15-jarig bestaan.. Op het ogenblik is de aanvoer en de kwaliteit van de brandstoffen zeer redelijk te noemen. De kascontrole commissie bracht een gunstig rap port uit. De aftredende bestuursle den, de heren J. Kaljouw en A. Vlie ger werden herkozen. Als lid der contröle-commissief werd herkozen de heer L. Marinlsse. De collecte voor de slachtoffers van de ramp in Italië heeft te Grijpskerke 61,34 opgebracht. Door een overvloed van copie moesten wij hedennacht helaas ook enkele belangrijke verslagen uitstellen. Deze worden In een volgend nummer van ons blad opgenomen. Gedeputeerden^. Provincie betaalde niet teveel De Provinciale Staten van Zeeland behandelden in de afdelingen de me dedeling van G.S. omtrent aan- en verkoop van gronden ten behoeve van wegsverbeteringen. Sommige leden vroegen of de prijs van 25 cent per m2 voor de door de Provincie van de S.B.M. en de Z.V. T.M. aangekochte gronden niet aan de hoge kant is. Volgens één der sprekers was een prijs van 10 ét 15 cent zeker voldoende geweest. Gedeputeerde Staten bestrijden dit. Ten eerste lag de door de S.B.M. gevraagde koopsom per m2 belang rjjk hoger en deze kon eerst ver laagd worden; nadat hierover een be spreking was gevoerd. Bovendien moet men er rekening mee houden dat de gevraagde prijs eeD gemiddel de betreft. Ook gaat het hier veelal om kleine stroken grond, waarvoor bij verkoop een naar verhouding ho gere prijs wordt bedongen dan bij verkoop van een groter stuk. Voorts moet niet uit het oog worden verlo ren, aldus G.S., dat, indien door de Provincie over de aankoop van gron den ten behoeve ^an wegsverbetering met de eigenaren geen overeenstem ming wordt bereikt en dus tot ont eigening moet worden overgegaan de dan verschuldigde koopsom die van 25 ct. per m2 veelal aanzienlijk zal overtreffen. Indien de Provincie deze gronden niet had gekocht, zou den particulieren dit waarschijnlijk hebben gedaan en zjjn zouden de gronden bebouwd hebben, waardoor, indien de Provincie er later over zou moeten beschikken, zfl een veel hoge re aankoopsprijs zou moeten betalen. Nagegaan zal worden in hoeverre de stroken nog in gebruik kunnen wor den gegeven aan particulieren tegen betaling van een vergoeding. Botsingen in de mist De zware mist welke Woensdagmor gen over Zeeland hing, had tot ge volg dat onder Rilland tussen negen en tien uur niet minder dan drie aan rijdingen plaats vonden. Bij de Hooge- waardpolder kwamen twee Zeeuwse vrachtauto's met elkaar in botsing, la ter reden nog twee luxe auto's op elkaar, terwijl in de omgeving van de Bathpolder een luxe wagen tegen de achterkant van een vrachtauto botste In alle drie gevallen liep het met ma teriële schade af. Stoombootdiensten ondervonden stagnatie Tengevolge van de dichte mist over de Westerschelde ondervond de veer dienst tussen Vlissingen en Breskens, niettegenstaande de boot'met radar is uitgerust. Woensdag stagnatie. In de ochtend en in het begin van de avond werd de dienst ongeregeld uitgevoerd De mist was er -eveneens- oorzaak van, dat óp de lijn Ziérikzee-^KatSe- veer twee reizen niet konden worden gemaakt. De dienst Hoedekenskerke— Terneuzen kon normaal worden uit gevoerd. Muziekfestival te Veere Omstreeks Mei of Juni van volgend jaar zal de muziekvereniging „Veere's Genoegen" te Veere ter bevordering van het vreemdelingenverkeer een muziekfestival organiseren. Aan het festival, dat déze zomer werd gehouden, namen acht corpsen deel. Men verwacht, dat dit aanta' volgend jaar groter zal zijn. Raad St. Laurens, Verzoek om gebouw tot kleuterschool in te richten - Woensdagmiddag kwam de ge meenteraad van St. Laurens in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van de waarnemend bur gemeester, de heer J. W. van 't Hoff. Deze herdacht in zijn openings woord de overleden oud-Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van het bestuur der Chr. kleuterschool om een gebouw als kleuterschool ln te richten. Dit verzoek werd voor nader onderzoek in handen gesteld van B. en W. Tot leden van de Woonruimte-com missie werden voor 1952 herbenoemd de heren K. A;. Hamelink, J. Hille- brand, J. Koole Mz., J. Mesu en S. Simonse. Op een verzoek van het be stuur der afdeling St. Laurens/Se- rooskerke van het Groene Kruis om verhoging van het subsidie werd gunstig beschikt. Het werd van 100 op 200 gebracht. Het subsi die ten behoeve van de opleidingen voor kleuteronderwijzeressen zal nu 50 inplaats van 30 bedragen voor elke leerling uit St. Laurens. De pensioengrondslagen voor de gemohnte-ontvanger en de secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur werden vastgesteld. Met een wijziging van de contröleregelen voor het geldelijk beheer en de boek houding van de ontvanger etc. werd accoord gegaan. Het bedrag per leerling voor 1952 ten behoeve van de School met de Bijbel werd bepaald op 32. De begrotlng-1952 van het B.A. werd goedgekeurd. De gemeentebegroting voor 1952 werd vastgesteld. De gewone dienst vermeldt in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 100.381.98 met een post onvoorzien van 2827. de kapi- taaldienst een bedrag van 81.036,42. In de begroting werd het subsidie voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente voor het torenuurwerk op 150 gebracht. De heer J. Koole Mz. wees er op, dat de indertijd wegge haald e torenbei van het gemeente huis nog steeds niet vervangen is. Bij de rondvraag vroeg de iieer J. Riemens, of B. en W. ernstig de rao- felijkheid van woningbouw willen on- erzoeken nu de particuliere woning bouw stil ligt en geen toewijzing van bouwvolume wordt verwacht. De heer Joh. Marlnissen steldé een vraag over de bermen van de Noordweg en de heer J. Koole Dz. over de toewij zing van een woning. NAAR ONTSLUITING VAN „DE ZAK" NIEUWE WEG 'S-GRAVENPOLDER- OVEZANDE GEREED De heer C. Philipse verrichtte officiële opening Met het gereedkomen van het gedeelte van de weg 's Gravenpolder Ovezande, gelegen op grondgebied van 's Gravenpolder en Nisse, Is voor de bevolking ln deze omgeving een eind gekomen aan een erbarmelijke toestand, terw|jl de ontsluiting van de Zak van Zuid-Beveland weer een flink eind is gevorderd. Met het doorknippen van een lint heeft bet lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, aan de Kadam te 's Gravenpolder de officiële opening verricht. De vrij grote officiële belangstelling bewees wel de belangrijkheid van de ze dag, waarop jaren is gewacht Be halve de gemeenteraden van 's Gra venpolder en Nisse, waren o.m. te genwoordig de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, ir. H. D J. Swaters, met de districts-ingenieur. ir. P. L. Israel en de burgemeester en oud-burgemeester van Ovezande, de heren Th. AndrieSSen en mr. A. J. M Eikhuizen. Na een kort welkomstwoord van burgemeester J. D. Jansen, wees de heer Philipse op de grote verbetering welke thans tot stand is gëkomen. Het Provinciaal bestuur heeft daar alle medewerking aan gegeven, omdat de welvaart van een streek gekoppeld is aan goede wegen. Voor 's Gravenpol der en Nisse was het echter geen ge makkelijk werk Vooral.voor Nisse waar de weg langs de grens van haar ge bied loopt en gezien de financiële po sitie van deze gemeente was het een moeilijke beslissing. Verder wees de heer Philipse erop. dat ook de pro vincie jaarlijks tonnen gelds voor ver betering van wegen uitgeeft. Men is thans tevreden met de nieuwe weg, doch niet voldaan. Om een goede ver binding naar het gebied boven de ri vieren te krijgen, zal ook de Lange- Souburg krijgt badhuis met 13 douchecellen - In de lokaliteiten van ae Souburg- se zwemvereniging „Luctor et Emer- go" zal, zoals bekend, een badhuis worden ingericht. Tijdens een Woens dagavond onder voorzitterschap van de heer F. Meijers gehouden vergade ring werd besloten een geldlening aan te gaan om het mogelijk te maken een koienstookinstallatie voor de verwar- mins van de douchecellen te laten aan brengen. Dit werk werd voor f 9975 gegund aan de Wed. Tamsen te Goes Het badhuis krijgt 13 douchecellen. Het zal opengesteld worden op iedere Donderdag, Vrijdag en Zaterdag en het is de bedoeling voor ieder bad 25 cent in rekening te brengen. Er be staat gelegenheid tot eventuele uitbrei ding in de toekomst. Men hoopt de badinrichting half Januari te kunnen openen. Om de inwoners van Souburg in de gelegenheid te stellen er kennis mee te maken, zal het een week lang gratis worden opengesteld Rijkspolitie verbaliseerde automobilisten De Rijkspolitie heeft Woensdag morgen op de Rijksweg Middelburg— Goes proces-verbaal opgemaakt te gen een aantal automobilisten, die ondanks de dikke mist verzuimden vol licht te voeren, doch de stadslich ten lieten branden of zelfs de lampen hadden gedoofd. Cursus voor bromfietsers te Middelburg gestart De Vereniging voor Veilig Verkeer afd. Middelburg en Omstreken, heeft het plan opgevat de talrijke bromfiet senrijders uit de stad Middelburg en de omliggende dorpen in de gelegen heid te stellen een cursus te volgen over het gebruik van de bromfiets Woensdagavond weid deze eerste cur susavond gehouden in de Technische School te Middelburg. De belangstel ling viel tegen. Het was voor de aan wezigen echter een leerzame %vond De cursusleider van deze avond, de heet E. Visscher, heeft de bromfiet senberijders en -berijdsters enkele practische wenken gegeven. Ook leg de de heer Visscher de nadruk op dc verkeersregels, die tal van „brom mers" en „bromsters" maar al teveel verwaarlozen. Een volgende maal zal de heer F. A. Rosendaal een cursus avond verzorgen. weg en de zgn. Vierwegen, aansluitend op de Rijksweg bij Kapelle. verbeterd moeten worden. Daarom deed spr. een beroep op bet bestuur van de Brec- de Watering zo spoedig mogelijk een plan te maken tot verbetering van het onder .beheer van deze polder staande weggedeelte Verbetering van wegen is overigens thans wel zeer moeilijk. De Provincie mag zonder ministeriële goedkeuring geen werken boven f 100.000 uitvoeren, terwijl één kilome ter weg reeds meer dan een ton kost! SYMBOLISCHE OPENING. Het jongste zoontje van burgemees ter Jansen bood daarna op een Rus sen de met bloemen versierde schaar aan de heer Philipse, die met het uoorknippen van het lint, de symbo lische opening verrichtte. Nadat nog een rit over het nieuwe weggedeelte was gemaakt, verzamelden de genodig den zich in het gemeentehuis van 's Gravenpolder, waar nog vele woor- de;. van dankbaarheid en talrijke goe de wensen werden geuit- Burgemees ter Jansen herdacht eerst met enige gevoelvolle woorden het overlijden van de oud-Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf ford, waarop hij de voorgeschiedenis van de totstandkoming van de nieuwe weg schetste. Hij bracht alle instan ties dank voor de ontvangen medewer king. Ook liet de burgemeester nog enige wensen horen op het gebied van wegverbetering voor de gemeenten Nisse en 's-Gravenpolder. waarbij hij eveneens een beroep deed op het Wa terschap de Breede Watering voor verbetering van de zgn. Vierwegen. De heer Philipse gaf vervolgens nog eens de verzekering, dat het provin ciaal bestuur alles zal doen om de Zak steeds meer uit baar isolement te verlossen, doch hij vroeg tegelijk be grip voor de vele moeilijkheden waar mee de provincie heeft te worstelen. In andere delen van Zeeland heersen ook nog erbarmelijke toestanden t.a. v. de secundaire en tertiaire wegen, terwijl de provincie reeds jaarlijks meer dan één millioen voor de we gen uittrekt. Er moet vaak bij de mi nister geworsteld worden om toestem ming voor grote wegwerken te krij gen. De Rondweg te Tholen en de weg IJzendijke—Waterlandkerkje mo gen nu echter gelegd worden. De burgemeester van Ovezande, de heer Th. Andriessen bracht de geluk wensen van zijn gemeente over en gaf tevens uiting aan de dankbaarheid van de Ovezandenaren, voor wie deze weg ook een grote verbetering is. De hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, ir. Swaters dankte voor de aan ziin dienst toegezwaaide lof, vroeg de bijzondere zorg voor de berm- olankjes en gaf 's Gravenpolder en Nisse in overweging de weg over te doen aan de provincie. De wnd. dijkgraaf van het Water schap De Breede Watering, de heer P. de Koeijer gaf de verzekering de wens voor verbetering van de zgn. Vierwe gen aan het bestuur te zullen overwe gen. terwijl de ontvanger-griffier van dit waterschap, de heer A. Mol. aan de hand van een becijfering aantoon de dat de financiële consequenties hiervan echter niet onaanzienlijk zijn. Tenslotte sprak de aannemer, de heer Haringman. nog een dankwoord. Meliskerke BIJZONDERE KERKDIENST. Dinsdag werd te Meliskerke een kerkdienst gehouden, uitgaande van de plaatselijke afdeling „Vrederust". In deze dienst ging voor ds. Diele- rnan, predikant van de Ger. Gemeen te te Yerseke. Deze sprak over Mattheus 9 12 en 13. De belang stelling was niet zeer groot. Marktberichten VISMIJN VEERE. 12 December. Export garnalen 1332 kg. 68—1.11; Handels garnalen 42 kg.: 50; Schar 48 kg.: 54—-60; Bot 57 kg.: 54—58; Wijting 10 kg.: 52; Middel tong 2 kg.: 1.972.28; Ongesorteerde vis 125 kg.: 50—72. VEILING „ZUID-BEVELAND", GOES 21 December. Groenten: Bloemkool B 15—20; idem C 8—15; Knolselderij 18; Kropsla 7, alles per 100 stuks; Spruiten A 21—34: idem B 12—22; Witlof 27—39 Andijvie 12—18; Prei 17—21; Groene kooi 13—16; Gele savoye kool 8—10; Witte kool 5; Rode kool 10—15; Boerekool 14—16; Peen 5—16; Uien (stek en afw.) 6—14, alles per 100 kg.; Herfstrapen 8 50. per 100 bos. VEILING KRABBENDLJKE. Export velling: Goudreinetten AA 41.30 A 39 80, B 32, C 25, BC 27.90, I gr. 30.20. I 28.70—32. II 24, Jonathan AA 49. A 45.60. B 36.20. C 33. I gr. 38.70. I fijn 31.70. Tl 16.30, Cox Oranje Pippin B 55.20. C 34.60. I gr. 62, I 46.40, Comt. de Paris BC 29.70 I 30.30. 11 23.70. St. Remy I gr, 33.10. Kleine veiling: Jonathan 8—36, idem verpakt 30—58. Goudreinetten 7—28, Idem verpakt 30—53. Sterappel 13—29, idem verpakt 26—38, Golden Delic. 6—33, idem verpakt 39—53. Cox Oranje 9—51. Idem verpakt 62—96. Bellefleur 3—9. Cox Oran je Pippin 13—28. Pr. van Engeland 13—36 Conference 743. idem verpakt 5164. Comt de Paris 17—27. idem verpakt 25- 35. Kleipeer 18—32. St. Remy 6-29. Ponds peer 22—25, Gieser Wildeman &-17, Scheep vaart bench teil Vlissingen aangekomen: 10-12: Imatra van Frederikshaven; 11-12 Illssos van zee: Qua Vadis van Southampton; 12-12: Mar- pesla van Aalborg; Emergo van Bergen op Zoom. Gepasseerd naar Antwerpen :11-12: Nas- sauhaven van Rotterdam; Leuvehaven v. Rotterdam; Tamo van Rotterdam; Lang- koeas van Rotterdam; Lydla van Hon- fleur; Tempo van Gefle; Carona van Zee naar Gent; Alblasserdijk van Rotterdam; Boskoop van' Bremen. 12-12; Willy van Kotka naar Gent; Loenerkerk van Ham burg. Vlissingen vertrokken. 11-12: Imatra naar Alexandrië; Pregel naar Ports mouth: Falke naar Southampton; Ialine naar zee; Aldebaran naar Rostock; Bal- tic naar Londen; Quirine naar Gothen burg; Bacchus naar Amsterdam; Panka- kosk! naar Eucnos Aires; Bosses naar zee; Valtellina naar Antwerpen. 12-12 Emergo naar Dublin. Gepasseerd van Antwerpen: 11-12: Vrou wepolder naar Rotterdam; Kuwi naar Londen; Sumatra naar Londen: Algenib naar Rotterdam; Noordzee naar Dublin. 12-12: Larenberg naar Zee v. Sluiskil; Julia naar Zee van Terneuzen. Burgerlijke Stand KOUDEKERKE. Bevallen: P. Wielemaker—Cijvat, d. P. Boone—Marijs, z. L. Janse—Verhage, d. C, WielemakerVerhage, z. Getrouwd K. Reijnierse. 31 j. en C. de Witte, 24 j. D. van Sparrentak, 24 j. en J. Aamoutse. 25 J. J. Kasse, 25 en C. Maas, 22 j. Overleden: J. de Vos, 79 j.. A J. Woer- kens, 80 j. E. C. de Goederen, 78 j. J de Witte. 78 j. L. den Hollander. 71 j. K. van Rooijen, 83 j. c. Roelse. 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3