Oud-Commissaris der Koningin overleden VOOR T.B.C.-BESTRIJDING WERD PIONIERSWERK VERRICHT OECUMENISCHE KERKDIENST TE MIDDELBURG WERD AFGELAST 2 PROVINCIAL^ ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 DECEMBER 1951 MEDISCHE ZORG OP WALCHEREN Belangwekkende toespraak van dokter Staverman bij Bevolkingsonderzoek Vlissingen Het begin van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Vlissingen, Maandag morgen in het Medisch Centrum, kreeg een bflzonder aspect door een be langwekkende toespraak van dokter A. Staverman, die het woord voerde namens het Ziekenfonds Walcheren. Deze spreker gaf een korte terugblik over het belangrijke werk, dat in de afgelopen veertig jaar op het gebied van de t.b.c. bestrijding op Walcheren en in het bijzonder in Vlissingen was verricht. Met grote dankbaarheid herdacht dokter Staverman de pioniers van dit werk, dat van zulk eminent belang voor de volksgezondheid is gebleken. Dokter Staverman herinnerde jsich nog levendig, dat in zijn studentenja ren de Amsterdamse hoogleraar prof. Pel er in zgn colleges de nadruk oplegde, dat eens de tijd zou komen dat de t.b.c. een bedwongen ziekte zou zijn. Niemand zal thans kunnen ontkennen, aldus spreker, dat we thans op weg naar de overwinning zijn. De regering heeft door tal van sociale maatregelen de bestrit' indirect ter hand genomen, terwi ook werkt aan de directe bestrij< Spreker herinnerde aan het prach tige werk van de consultatiebureaux en do sanatoria en schetste vervol gens, hoe op Walcheren uitnemend pionierswerk is verricht door de Mid delburgse doktoren Hoorweg en Ber denis van Berlelcom en in Vlissingen door de dokteren Duyvls, de Koning. Smit en door mej. Schuileman, de onvermoeldo enquêtrice. Ook het Vlisslngse gemeentebestuur was steeds vooruitstrevend en gaf zich veel moeite voor deze arbeid. Woorden van warme hulde sprak dokter Staverman jegens allen, die in deze beglntjjd zulk belangrijk werk hebben verzet. Na tenslotte arbeid van de ziekenfondsen en de «leken- huisverpleglng gememoreerd te heb ben, wee» spreker er met grote na druk op, dat de tuberculose geen on geneeslijke ziekte I». Dank zjj de mo derne medische wetenschap kan de t.b.c. bestreden en genezen worden. Men behoeft er geen vree» meer voor te koesteren! GROTE DEELNAME! Tevoren was het woord gevoerd door burgemeester mr. B, Kolff, die woorden van hartelijke dank sprak tot de velen, die hadden medegewerkt aan de voorbereidende werkzaamhe den, De resultaten zijn tot nu toe uitstekend: 93,8 van de bevolking, die thans voor het grootste deel Ts bezocht, heeft zich bereid verklaard aan het onderzoek deel te nemen of heeft een geldige reden om te wei geren. In dit verband vestigde de burgemeester de aandacht er op, dat 18,4 van de bevolking regelmatig wordt doorgelicht op bedrijven enz. De weigeraars- zullen alsnog bezocht Verhoging tarieven voor havengelden te Middelburg B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad medegedeeld van me ning te zijn, dat het wenselijk is de tarieven voor havengelden in ver band met de algemene stijging van kosten enigszins te verhogen. Zij mer ken daarbij op, dat havengelden slechts een zeer gering deel der totale transportkosten van een bepaald pro duct vormen. Aangezien het college het juist acht te, dat de tarieven zoveel mogelijk in overeenstemming zijn met die, welke in Vlissingen worden geheven, heeft het college overleg gepleegd met de directie van de N.V. Haven van Vlis singen. Daarbij werd volledige over eenstemming bereikt. Hoewel in de bestaande verorde ning voor de berekening van het ha vengeld rekening wordt gehouden met de m3 waterverplaatsing, heeft het college gemeend deze Bepaling voor binnenschepen te moeten vervangen door „laadvermogen in tonnen van 1000 kg." De Raad wordt voorgesteld een ontwerp-verordening vast te stel len. Het tarief voor binnenvaartuigen per ton laadvermogen is volgens deze ontwerp-verordening: voor een vaar tuig, gebezigd als middel van vervoer voor personen 1 0.05 (met een mini mum per vaartuig van f 0.50), voor elk ander vaartuig f 0.04 (minimum f 0.401 voor een vaartuig te Middelburg thuis behorend en dat geen lading inneemt en/of lost of geen passagiers inneemt en/of ontscheept f 0.02 (minimum f 0.20). Voor zeeschepen Is het tarief per m3 bruto Inhoud f 0.06. Teeltregeling pro en contra (Vervolg van pag. 1) GEEN TEELTREGELING VOOR FRUITTEELT. Als derde spreker gaf de heer C. Boudewijn een antwoord op de vraag, of voor de fruitteelt een teeltregeling gewenst is. In 1912 was er 24.000 ha. fruit en in 1950 68.500 ha. Vooral ook door de betere cultuurzorgen zal de oogst in de komende jaren nog sterk stijgen, hetgeen de afzet zal be moeilijken. Zonder verdere aanplant kunnen reeds oogsten van 600.000 ton verwacht worden. Er is eigenlijk reeds een teeltregeling als aanvul ling op het zgn. erkenningsreglement, dat eisen van vakbekwaamheid e.d. stelt Zonder de gevaren voorbij te zien, wilde spr. eenter toch geen be perkende maatregelen opleggen. Over zes jaar kunnen de afzetmogelijkhe den wel geheel anders zijn. Boven dien is een voortdurende vernieuwing van het assortiment nodig en bij een komend vrij handelsverkeer zou men slechts hinder op de eigen markt on dervinden. Voorts zou een regeling voor beperking de eerste twintig jaar niet veel verbetering brengen, terwijl de hoge investeringen een ongebrei delde uitbreiding op natuurlijke wijze wei afremmen. Niettemin waar schuwde sor. voor een verdere uit breiding, doch de verantwoordelijk heid wüde hij aan de teler zelf over laten. Na deze inleidingen volgde nog een drukke gedachtenwissellng. worden, doch reeds nu staat vast. dat zij in hoofdzaak bestaan uit ouden van dagen. Weigering uit godsdienstige overwegingen kwam practisch niet voor. Tenslotte wees de burgemeester er nog op, dat on der de weigeraars ook enkelen werk nemers uit de levensmiddelenbranche waren, o.a. uit het melkbedrijf. Het is duidelijk dat het van groot belang is, dat juist diegenen ook onderzocht worden. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, secretaris van de com missie voor het bevolkingsonderzoek, gaf een kort overzicht van het werk, waarbij hij constateerde, dat de eer ste ronde in Zeeland bijna achter de rug is. Spreker wenste Vlissingen geluk met het hoge percentage aan meldingen. Nadat dokter Staverman het woord had gevoerd, sprak nog de leider van het onderzoek, dr. C. R. N. F. van Joost, die o.a. naar voren bracht, dat het onderzoek geschiedt in samen werking met de consultatiebureaux. Hierna werd met het fotograferen begonnen. Burgemeester Kolff was de eerste, van wie een foto werd ge maakt, waarna de andere genodigden volgden. In de greep van de woestijn Vandaag publiceren wij de eerste aflevering van ons nieu we feuilleton „In de greep van de woestijn" van M. Vernon. Met dit vehaal bieden wij onze lezeressen en lezers een stuk lectuur, dat van het begin tot het einde weet te boeien en dat een geheel ander karakter draagt dan de feuilletons, die wij tot nu toe brachten. De en tourage, de personen, die er in optreden, de intrige, kortom het gehele verhaal is van dien aard, dat wij er niet aan twij felen of velen zullen naar har telust genieten van de geschie denis der woestijn Behoefte aan vlottende middelen te Middelburg B. en W. van Middelburg schrijven de Raad, dat het tijdstip is aangebro ken om zich uit te spreken over de behoefte aan vlottende middelen voor het dienstjaar 1952. Een aan de hand van de ontwerpbegroting samengesteld overzicht toont, dat het geïnvesteerd bedrag op 1 Januari a.s. f 20.011.414,40 bedraagt. De vermeerderingen in 1952 bedragen f 4.503.338.17, de verminde ringen f 927.610.05, de afschrijvingen in 1952 f 491.051.18. De totale kapitaalsbehoefte bedraagt f 7.716.256.23. Ten behoeve van de ge wone dienst wordt een behoefte aan vlottende middelen geraamd van f 483.743.77. B. en W. merken nog op, dat de voortdurende stijging der ongeconsoli- deerde schuld hen met zorg vervult. De kapitaalmarkt blijkt bij lange na niet bij machte te zijn de behoefte aan „lang geld" te bevredigen. Het is daarom zaak, de uitvoering van ka- pitaalswerken te beperken tot het al lernoodzakelijkste. Voorgesteld wordt het maximale bedrag van de behoefte aan vlottende middelen voor 1952 op f 8.200.000 (f 7.716256,23 en f 483.743.77) vast te stellen. Jhr. mr. J. W. QUARLES VAN UFFORD t Op zijn buitengoed te Domburg Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, oud-commissaris der Koningin in Zeeland i» overleden. Deze droeve mare ging Maandag door Zeeland en In alle Zeeuwse kringen heeft men zjjn heengaan gevoeld als een smartelijk verlies. Het was bekend, dat sedert een jaar de gezondheidstoestand van de heer Quarles van Ufford te wensen overliet. Een hartaandoenlng dwong hem tot grote voorzichtigheid en hjj vertoonde zich weinig meer buiten. Vr\J plotseling is nu het einde gekomen. Jhr. Quarles van Ufford werd in 1882 te Loosduinen geboren. Nadat hg zijn juridische studie te Leiden had voltooid koos hij een ambtelijke loopbaan. Van 1906 tot 1910 was h|j commies-redacteur op de gemeente secretarie van Rotterdam. In 1910 ging hg over naar de provinciale grif fie van Overijssel als afdelingschef en in 1917 volgde zgn benoeming tot griffier. Toen in 1921 eervol ontslag werd verleend aan mr. H. J. Dijckmeester als commissaris der Koningin in Zee land, werd de heer Quarles van Uf ford tot zijn opvolger benoemd. MOEILIJKE PERIODE Zeeland stond toen voor een moei lijke periode. Gedurende de oorlog van 19141918 had alle technische vooruitgang in deze provincie stilge staan en Zeeland moest zich inspan nen om bij de modernisering gelijke tred te houden met de overige pro vincies. Een groot deel van de ver nieuwingen voltrok zich bovendien nog op verkeersgébied, een gebied, dat voor de provincie Zeeland altijd bijzonder moeilijk is geweest, omdat men hier zowel verbindingen te land en te water kende. Toch slaagde men er in de wegen snel te verbeteren en de veerdiensten op modern peil te brengen. Ook aan de electriciteitsvoorzie- ning werd veel aandacht geschonken. Wanneer wij hier nu nog herinneren aan de gelukkige initiatieven, die de heer Quarles van Ufford nam voor samenvoeging van' kleinere polders tot waterschappen, dan zijn daarmee enige hoofdlijnen van zijn zo zegen rijk bestuur over Zeeland aangege ven. WEG UIT ZEELAND De oorlog van 1940 brak de arbeid van jhr. Quarles van Ufford op wre de wijze af. Direct na de bezetting kwam hij als onverschrokken Neder lander en trouw aanhanger van het Oranjehuis in botsing met de bezet ters, die hem reeds op 12 September 1940 uit Zeeland verwijderden. De commissaris vestigde zich toen in Noord-Brabant, van waar hij in het geheim contact onderhield met vele Zeeuwse burgemeesters. Nog voor Dolle Dinsdag keerde hij terug in Zeeland en op het juiste ogenblik nam hij de leiding weer in handen. Toen brak een periode aan van Inbraak in Thoolse Landbouwhuishoudschool Maandagmorgen kwam de schoon- houdster van de Landbouwhuishoud school te Tholen tot de ontdekking dat tijdens het week-einde in dit ge bouw was ingebroken. De inbreker(s) had (den) zich toegang verschaft via één der ramen en de kasten doorzocht. Bij de thuiskomst der directrice later op de dag bleek dat uit een kast in de linnenkamer een klein geldsbedrag was ontvreemd. De inmiddels gewaar schuwde politie die met een speur hond alles onderzocht, kon voorlopig geen aanwijzingen vinden. Vast staat dat alleen ingewijden er mede bekend waren dat in genoemde linnenkast wel eens geld werd bewaard. zware arbeid, want het geteisterde Zeeland moest weer opgestuwd Wor den naar nieuwe welvaart. Zelf nam de commissaris het ini tiatief tot oprichting van de Stlch-. ting Herstel Zeeland 1945. Juist in deze overdrukke tijd viel zgn 25-jarig ambtsjubileum, dat op 2 Mei 1946 werd herdacht. Tien com missarissen der Koningin kwamen toen naar Zeeland om hun jubileren de collega geluk te wensen. Tijdens een grote receptie in de Confrèriezaal van het Schuttershof werd de jubilaris door geheel Zee land gehuldigd en daarbij werden zijn bijzondere verdiensten in het licht ge steld. In de laatste jaren van zijn ambts periode was het vooral de herleving van Walcheren met zijn bijzondere aspecten van herbeplanting, herver kaveling, enz., die zgn levendige be langstelling had. In December 1947 werd aan de heer Quarles van Ufford op zijn verzoek eervol ontslag verleend en op 31 Ja nuari 1948 legde hij zijn functie neer. Nadat hij des ochtends afscheid had genomen van personeel der pro vinciale griffie en provinciale diensten, volgde des middags een af scheidsreceptie, die zich kenmerkte door grote hartelijkheid. Honderden bezoekers uit geheel Zeeland kwamen de scheidende commissaris en diens echtgenote de hand drukken en dan ken voor alles, wat hij voor Zeeland deed. Gedurende zijn loopbaan mocht de heer Quarles van Ufford herhaalde malen hoge onderscheidingen ontvan gen als zovele blijken van waardering voor zijn arbeid. Hij was groot-offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, hij droeg het grootkruis van de Orde van Leopold n van België, was grootofficier der Kroonorde van België, commandant le kl. in de Orde van de Poolster van Zweden en ere- ridder der 1ste klasse der Ballije Brandenburg van de Johanniterorde. De heer Quarles van Ufford heeft slechts weinige jaren mogen genieten van het „otium cum dignitate", dat zovelen hem voor een lange duur had den toegewenst. Hij woonde de laatste jaren op het buitengoed „Loverendale" te Dom burg. TERAARDEBESTELLING Op Vrijdag a.s. des middags te één uur zal zgn stoffelijk overschot op de algemene begraafplaats te Domburg aan de aarde worden toevertrouwd. Postduivenlentoonstelling te Middelburg De postduivenhoudersverenigingen „De Telegraaf" te Middelburg en „De Seheldevfiegers" te Vlissingen, aange sloten bij ae Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers, organiseren op 14 en 15 December gezamenlijk een ten toonstelling in gebouw „Mercurius" te Middelburg. Voor deze tentoonstelling zijn 300 duiven ingeschreven. Ve'e bekende duivenhouders presenteren hun beste en mooiste vogels, zodat de kenners hun hart kunnen ophalen, Candidaat-notarissen naar Middelburg Jaarvergadering ditmaal in Zeeland Naar wij vernemen zal de jaarver gadering van de Broederschap van Candidaat-Notarissen volgend jaar in Middelburg worden gehouden. Zg wordt georganiseerd door de afdeling Noord-Brabant/Zeeland. De deelnemers aan deze bijeen komst worden Donderdagavond 12 Juni in Middelburg venvacht. Vrijdag 13 Juni wordt de algemene vergade ring gehouden, welke wordt besloten met een diner. Voorts zal vermoede lijk op Zaterdag 14 Juni nog een ex cursie worden gemaakt. Eervol ontslag directeur Middelburgs Slachthuis De heer L. W. de Waardt heeft het gemeentebestuur van Middelburg ver zocht hem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag te verlenen als hoofd van de Vee- en Vleeskeuringsdienst en als di recteur van de Slachthuis-Keurings dienst, met.ingang van die datum, nè 31 December a.s., waarop zijn opvolger in functie kan treden. B. en W. stel len de Gemeenteraad voor aldus te besluiten. Een foco van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford in ambtsgewaad als Com missaris der Koningin. Verbetering straatverlichting Nadorstv/eg Middelburg B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad'een crediet van f 3100. gevraagd voor verbetering van de straatverlichting aan de Nadorstweg, waarvan nu ook de bestrating wordt verbeterd. De verlichting bestond tot nu toe uit zeven palen op afstanden, variërende van 63 tot 110 m. Zij zal zodanig wor den uitgebreid, dat er in totaal 13 pa len zijn met een gemiddelde afstand van 48 m. De exploitatiekosten stijgen met ongeveer f 340 per jaar. Meevallertje voor Middelburg De gemeente Middelburg kan door bemiddeling van een bankierskantoor de beschikking krijgen over een be drag van f 500.000— in rekening-cou rant. Het rentepercentage bedraagt 3tfe per jaar (bij opzegging door de geld- geefster binnen éen jaar 3), terwijl aan provisie verschuldigd is 1/8 pet. van net leningsbedrag. Ten opzichte van het rente-percentage bij de N.V Bank voor Ned. Gemeenten "ontstaat hierdoor een rentevoordeel van 5/8 pet. B. en W. stellen de Raad voor tot het aangaan van de rekening-courant overeenkomst te besluiten. t y {\oaniiA-cfi de goud- gele VIRGINIA Het gymnastiekonderwijs op Middelburgse scholen De besturen van de Ned. Herv. school Zuidsingel, de Vereniging tot het verstrekken van L o. op Ger. grondslag, de Chr. school aan 't Zand. ae R. K. school en de Vereniging voor Ger. onderwijs te Middelburg hebben het gemeentebestuur verzocht een lo kaal beschikbaar te stellen tot het ge ven van onderwijs in de lichamelijke oefeningen. De schoolbesturen huur den tot nu toe de lokalen en betaal den de kosten uit de hen verstrekte exploitatievergoeding. Deze figuur is echter niet juist en in het nadeel der schoolbesturen. B. en W. stellen de Raad daarom voor om met ingang van 1 Januari a.s. de aanwezige gym nastieklokalen gedurende door het college aan te wijzen uren beschik baar te stellen aan de diverse scho len. Grote dag voor de Middelburgse hengelaars VIS IN VIJVERS VAN „TOORENVLIEDT" Voor de leden van de Hengelsport- vereniging Middelburg is het vandaag 'n belangrijke dag. Hedenmiddag om 3 uur zullen zij enige duizenden vis sen uitzetten in de visvijvers van het park „Toorenvliedt" te Middelburg. Een aantal leden zal deze kleine plechtigheid bijwonen. De aangekoch te via ia voor het grootste deel dood de vereniging bekostigd -en omvat 2 soorten karpers, brasems, baavr en voorn. Daar vele vissen „aan d maat" zijn, zullen de Middelburgse hengelaars reeds het volgend vlssel- zoen, dat op 1 Juni begint, brj de vij vers van „Toorenvliedt" hun sport kunnen beoefenen. ERETEKEN VOOR ORDE EN VREDE De burgemeester van Ellewouts- dgk heeft aan de heer S. Platschorre uitgereikt het door de minister van Overzeese Gebiedsdelen toegekende Ereteken voor Orde en Vrede en aan de heer J. A. Smallegange hetzelfde Ereteken met gesp 1949. DRIE PREDIKANTEN TROKKEN ZICH TERUG Kerkeraadsleden maakten bezwaar tegen spreekbeurt van vrijzinnig predikant Een oecumenische kerkdienst, welke Zondagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg zou worden gehouden, kon niet doorgaan, door dat enige leden van de Ned. Hervormde Kerkeraad zich niet verantwoor delijk wilden stellen voor de predikatie in deze dienst van de Vrgz. Her vormde predikant ds. W. C. F. Metz. Ds. Metz trok zich terug en ditzelfde deden de Waalse predikant ds. Risseeuw, die eveneens in de dienst het woord zou voeren en de Ned. Hervormde predikant ds. W. B. A. Smits, die de liturgie zou leiden. Het is te Middelburg gewoonte ge worden op de tweede Adventszondag een oecumenische dienst te houden. Dit jaar was ds; Smits belast met de organisatie hiervan. Hij vond de predikanten Metz en Risseeuw bereid in de dienst voor te gaan. Enkele leden van de kerkeraad wilden zich echter niet verantwoor delijk stellen voor de predikatie van ds. Metz en in een daarop gehouden vergadering van het ministerie van predikanten, welke bijeenkomst door omstandigheden niet door ds. Smits en ds. Metz kon worden bijgewoond, werd besloten ds. Metz te verzoeken van zjjn medewerking aan de dienst af te zien. De predikant trok zich terug en ds. Smits en ds. Risseeuw besloten het zelfde te doen. De oecumenische dienst kon toen niet doorgaan, het geen Zondagmorgen van de kansel In de Concertzaal en de Oostkerk werd afgekondigd. Wel is Zondag avond een gewone Ned. Hervormde kerkdienst gehouden, waarin ds Smits preekte naar aanleiding van Romeinen 15 7 „Daarom neemt elk ander aan, gelijk ook Christus ons aangenomen heeft, tot de Heerlijk heid Gods". Het bestuur van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg heeft Zaterdagmiddag een officieel mondeling protest ingediend bij de kerkeraad. Men heeft er zijn teleur stelling over uitgesproken, dat een dergelgke houding is aangenomen, omdat hierdoor de goede samenwer king tussen vrijzinnigen en rechtzin- nigen in de Ned. Hervormde Kerk te Middelburg in gevaar wordt ge bracht. ONDERZOEK VERZOCHT NADER Door enkele leden van de Ned. Hervormde Kerk is Maandagavond een bijeenkomst belegd naar aanlei ding van de moeilijkheden, welke rond de oecumenische dienst zijn ontstaan. Zij konden zich namelijk niet met de gang van zaken verenigen en hebben aan de daartoe bevoegde kerkelijke instanties de zaak voor nader onder zoek in handen gegeven. Teraardebestelling van de heer R. F. H. L. Sondag Tal van sprekers herdachten zijn verdiensten voor Z.-Vlaanderen Onder zeer grote belangstelling werd Maandagmiddag op de algeme ne begraafplaats te Oostburg het stof felijk overschot teraardebesteld van de heer R. F. H. L. Sondag, in leven streekredacteur voor West-Zeeuwsch- Viaanderen van de Prov. Zeeuwse Courant. Toen de met bloemen over dekte kist in de groeve was neergela ten, werd allereerst het woord gevoerd door de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, die er aan herinner de hoe de heer Sondag steeds een strij der was voor de belangen van West- Zeeuwseh-Vlaanderen en die van Oostburg in het bijzonder en woorden van dank uitsprak voor de vriend schap, welke hij persoonlijk van de heer Sondag had ondervonden. De heer Sondag was een man/ die ge werkt heeft met volle inzet van zijn krachten en aan wie Zeeuwsch-Vlaan- deren veel dank verschuldigd is. Mr. Hoekzema zeide te spreken mede na mens zijn West-Zeeuwsch-Vlaamse collega's, van wie verscheidene aan wezig waren. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer F. van de Velde, direc teur van de Prov. Zeeuwse Courant, die herinnerde aan het pionierswerk, dat de heer Sondag in Zeeuwsch- Vlaanderen verricht heeft gedurende de oorlogsjaren, waarin- hij de grond slag legde voor de brede verspreiding van ons blad. De heer G. Ballintijn, hoofdredacteur der Pr. Zeeuwse Cou rant, herdacht de heer Sondag namens de redactie als een eerlijk en trouw collega, die op een moeilijke buiten post gesteld was en daardoor node het zo noodzakelijke contact met de eigen lijke redactie moest missen, maar niet temin vol ijver zijn krachten aan de P.Z.C. heeft gegeven. Spr. wenste hem de rust toe. die hij reeds gedu rende zijn leven zozeer heeft verdiend. Namens het bestuur der Zeeuwse Volksuniversiteit werd het woord ge voerd door de rector van het Wilhel- mina-lyceum te Oostburg, de heer A. Hoolhorst, die in het licht stelde, welk een belangrijke rol de heer Sondag ge speeld heeft na de oorlog bij de we deropbouw van het culturele leven in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvoor geen moeite hem te veel was. Met na me herdacht spr. wat de heer Sondag gedaan heeft voor de jeugdvoorstel lingen en het brengen van cultuur aan de jeugd. Tevens voerde de heer Hool horst het woord namens de Illegali teit, in berinnering brengend wat de heer Sondag gedurende de oorlog voor haar heeft gedaan. Namens de correspondenten van de Prov. Zeeuwse Courant sprak de heer G. van Oorschot uit Sluis, die zeide vaak met de heer Sondag in contact te zijn gekomen en veel vriendschap van hem te hebben ondervonden. Voor de landbouw in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren werd het woord gevoerd door de heer Joh. le Clercq uit Sluis, die zeide, dat de landbouw een der grote voorliefdes van de heer Sondag was en dat hij steeds op de bres stond, wanneer het er om ging de belangen van de Zeeuwsch-Vlaamse landbouw te behartigen. Laatste spreker was ds. W J. Four- nier, die ook in het sterfhuis het woord had gevoerd en nu aan het graf de kwaliteiten van de overledene als mens in het licht stelde. Ds. Fournier eindigde met het bidden van het Onze Vader. Een zwager van de overledene dankte voor de belangstelling. Onder de aanwezigen op het kerk hof merkten wij naast enige Zeeuwsch- Vlaamse burgemeesters en plaatselijke autoriteiten, o.a. ook op een drietal afgevaardigden van het centraal be stuur der Zeeuwse Volksuniversiteit. Sleravond N C.R.V. te M;ddelburg Op Vrijdag 21 December wordt te Middelburg de Jaarlijkse steravond van de N.C.R.V gehouden. Het pro gramma, dat onder leiding staat van Johan Bodegraven, bestaat uit zang, muziek, declamatie, een schetsje en de vertoning van de N.C.R.V.-film „Wordt vervolgd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2