DE VISSERIJ OP DE ZEEUWSE STROMEN IN SEPTEMBER DE SUIKERFABRIEKEN BIJNA GEREED MET DE CAMPAGNE R.T.M. INSTRUEERT PERSONEEL OVER KLACHTEN ZEELAND KRIJGT AUTOMATISCH TIJDSEIN PER TELEFOON BEZIT VAN 20.000 GULDEN OP BELASTINGBILJET VERZWEGEN ONEERLIJKE PRACTIJKEN VAN TWEE VERZEKERINGSMENSEN 2 PROVINCIALE ZEEOWSB COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 DE VISSERIJCDFERS Totaal aanvoer bedroeg ruim vijf millioen kg De totale aanvoer van do visserij op de Zeeuwse stromen bedroeg over September 1951 5.388.873 kg. voor 872.339. Vorig jaar bedroegen deze cijfers 4.339.614 kg. voor J 694.886. Op 15 September werd het seizoen 1951-1952 voor de verzending van consumptieoesters geopend. Hierdoor kwam er wat meer bedrijvigheid in de oestervisserij, waaraan door 64 vaartuigen onregelmatig werd deelgenomen. De totale verzending bedroeg evenwel 320.638 stuks minder dan in September 1950. Het afsteken der oestertjes op de overige pannen kwam gereed. De handel in oester broed en zaaioesters was kalm. Op de percelen werd een grote slipperval geconstateerd. In de mosselvisserij, welke door 126 vaartuigen onregelmatig werd uitge oefend, heerste grote bedrijvigheid. Het visgewicht van de consumptie mosselen varieerde van 2025 kg. maar in het tarrapercentage- kwam nog geen verbetering. Ook van de Waddenzee en de Westerschelde wer den consumptiemosselen voor de ver zending aangevoerd. Op 11 September werden de zaad- banken in de Zeeuwse stromen open gesteld voor het vissen van mossel zaad. Er was weinig zaad te vinden, zodat slechts circa 7500 ton zaad van deze banken op de percelen in de Oosterschelde'werden uitgezaaid. Hier werd ook een partij mosselzaad (on geveer 2450 ton) aangevoerd, afkom stig van de Westerschelde. In de Westerschelde werden 1588 ton consumptiemosselen gevist, die niet over het Aan- en Verkoopkan tooi' voor Mosselen te Bergen op Zoom werden verhandeld. De opbrengst hier van bedroeg f 19.056. GARNALENVISSERIJ. De opbrengst van de garnalenvisse rij liep sterk terug. Wel waren de vangsten veel hoger, maar de prijs, die voor exportgarnalen betaald werd, was aanmerkelijk lager dan in Augustus. De hoogste prijs bedroeg thans f 1. per kg. tegen f 1.83 per kg, in de vori ge maand. Van de bijvis was alleen de vangst van wijting hoger dan in Aug., de vangst van schar was bijna gelijk aan die van de vorige maand, maar van tong en schol waren de vangsten veel geringer. De botvissers, die met het schutnet .visten, konden ook in September geen lonende resultaten be halen. De visserij op alikruiken gaf weinig verandering te zien, daarente gen bewoog de wulkenaanvoer zich sinds Juni in een stijgende lijn. Ook de wulkenprijs lag weder 11 pet. ho ger dan in Augustus. De visserij op P. Somers overleden- in het Sint Anthoniusziekenhuis te Oostburg overleed op 47-jarige leef tijd de heer P. Somers uit Sluis. Vooral voor de oorlog speelde Plet Somers, die te Sluis een beminde fi guur was, een grote rol in het ver enigingsleven, o.m. in de Kruisver enigingen en de R.K. Vakbeweging. Enkele jaren was hij lid van de ge meenteraad en enkele maanden wet houder van Sluis. Ook de P.Z.C. ver liest in de heer Somers een toegewijd agent, die na de bevrijding onze le zerskring aanmerkelijk wist uit te breiden. Advertentie. GRIEP! Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47. ct. hoofdkrabben werd in September' na het verschalen der krabben weer her vat. De prijs bedroeg f 0.90 tot f 1.— per kg. Uit de weervisserijen kwam een schrale bliekvangst De bliek werd van de schubben ontdaan, die f 2.50 per kg. opbrachten. Totaal aanvoer Zeeuwsche Stromen: 5.388.873 kg. f 872.339.—r (4.239.614 kg. f 694.886.waarvan zeebliek: 34.395 kg. f 2.751.—; (138.978 kg. f 9.729.—); bot: 30.310 kg. f 12.115.—; (21.554 kg. f 10.967.garnaal voor consumptie: 153.871 kg. f 131.334.—; (145,227 kg. f 157.708.garnaalnest: 325.566 kg. f 15.720.—; (184.175 kg. f 8.908.—); oesters: 851.274 st. 72.000 kg. 219.391; (1.171.912 stuks 105.727 kg. f 257.402). mosselen voor consumptie 4.444.200 kg. f 448.013.—; (3.545.500 kg. f 218.430.—). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op September 1950. Tegen de botersmokkel naar België. Contrólestrook langs de grens. De Kon. Ned. Zulvelbond richt zich In zijn officiële orgaan tegen het smokkelen van boter naar België, waar de prijzen vijftig procent hoger liggen, dan in ons land. Hoewel de douane al het mogelijke doet om de ze smokkel tegen te gaan, is de om vang ervan ongetwijfeld zeer groot. De bond waagt zich echter niet aan schattingen. Door deze sluikhandel in boter wordt de heffing, die half om half in Belgische beurs en in het zuivelfonds verdwijnt, ontdoken. Bovendien vreest men, dat met de gesmokkelde boter wordt geknoeid door vermen ging met soorten van mindere kwa liteit tot „boerenboter". Ook is de botersmokkelarij een gevaar voor de opvoedende werking van de zuivel- kwaliteitscontröle, die ernstig onder graven wordt. Na overleg met douane-autoritei ten beveelt de Kon. Ned. Zuivelbond het nemen van scherpere maatrege len aan. Men wenst een strook langs de grenzen van 10 tot 20 km. diep, waarbinnen tussenhandelaren, klein handelaren en consumenten niet meer boter Jn voorraad mogen hebben, dan met de normale behoefte van be drijf gezin overeenkomt Zo kan voorkomen worden, dat grenswinke- liertjes, die normaliter enkele kilo's boter per week verkopen, bestellin gen van honderden kilo's doen. Ook het „uitspitten" van boter door win keliers in die strook zou men verbo den willen zien. Oesterverzending in November. In de maand November heeft de oesterverzending, ondanks vele som bere voorspellingen, toch aanmerke lijk méér bedragen dan in November van het vorig jaar. Typerend hierbij Is, dat landen als Duitsland en Ne derland, in welke landen de belasting op de oesters zoveel verhoogd is, een veel lager omzetcijfer vertonen. De cijfers zijn als volgt: Nederland 133.630 stuks (208.054); België 1.925.930 stuks (1.706.430)Duits land 123.810 stuks (169.762); Enge land 112.000 stuks (71.000); Andere landen 23.320 stuks (18.694). Totaal 2.318.690 stuks (2.173.870). De tussen haakjes geplaatste cij fers geven de aantallen aan van No vember 1950. Kinderbescherming in Zeeland. (Vervolg van pag. 1) DE OMVANG. Wanneer de komende herziening van de strafwetgeving wordt doorge voerd, waarbij wordt bepaald, dat kinderen beneden de twaalf jaar niet niet meer strafrechtelijk worden ver volgd, dan krijgt de politie ten aan zien van deze jeugdige kinderen een ruimere taak. Zij zal rapporten moe ten maken wanneer gedragingen van kinderen beneden de twaalfjarige leeftijd daartoe aanleiding geven. Zij zal in die rapporten meer dan bij het opmaken van processen-verbaal ge bruikelijk is, duidelijk de achtergrond moeten belichten, waardoor zulke kinderen vervallen tot straatschende rij en ernstige vergrijpen. Dat zal veel meer tijd en inzicht vragen, maar het zal ook veel meer in de richting van de echte kinderbescherming gaan. Er bestaat thans reeds bij de rijkspolitie een streven om voor de jeugdzaken gespecialiseerde krachten in te scha kelen. Een 'rapport daarover is ge reed gekomen en de minister ver klaarde zich bereid de aanstelling te overwegen van enige vrouwelijke krachten voor de behandeling van jeugdzaken. BIJZONDERE STEUN. Verwacht wordt, dat zulke gespe cialiseerde krachten, die verspreid worden over het land, bij belangrijke zaken de districts- en groepscomman danten der rijkspolitie en uiteraard ook de betreffende burgemeesters tot steun kunnen zijn. Zij kunnen ook voorlichtend en coördinerend wer ken. Zo nodig zouden ze in bepaalde gevallen verhoren of aanvullende ver noren kunnen afnemen! De rijkspolitie staat nog aan het begin van deze ontwikkeling en er zal nog wel geëxperimenteerd moeten worden, maar er is een duidelijk stre ven om aan de jeugd meer aandacht te schenken en al is het niet zeker tot welk resultaat de ontwikkeling zal lei den, dit is wel zeker, dat er anders gewerkt zal worden dan in het ver leden. Tot zover de politietaak in verband met de kinderbescherming. Wij slui ten daarmee onze beschouwingen over kinderbescherming af. Doel was daar bij onze lezers duidelijk te ma ken, dat kinderbescherming niet al leen voor Zeeland nodig is, maar dat deze arbeid voor Zeeland geheel eigen problemen kent. die slechts dan op gelost kunnen worden, wanneer daar toe het initiatief uitgaat van inwo- Iki self dezer provincie. Tuinbouwgids 1952* De Tuinbouwgids 1952 is versche nen. Voor de geregelde gebruikers van deze vraagbaak, behoeft dit voortreffelijke werk geen nadere aankondiging. Naast de gebruikelijke schat van gegevens, zijn de samen stellers er in geslaagd deze gids nog verder uit te breiden. Voor de werk gevers in de tuinbouw wordt bijv. het gecompliceerde stelsel van belastin gen op heldere en overzichtelijke wij ze behandeld. Voorts is het hoofdstuk tuinbouw techniek aangepast aan de nieuwste ervaringen en vindingen op dat ge bied, terwjjl ook de op kunstdruk uit gevoerde tekeningen van ziektenbeel- den sterk de aandacht trekken. Voor de particulier zijn er mooie tekeningen over minder bekende ka merplanten in te vinden. Zoals ge bruikelijk is de gids verder aange vuld met verschillende belangwek kende artikelen, o.a. van de hand van Zeeuwse tuinbouwdeskundigen. Veulen gestikt tijdens het vervoer. Vastgebonden op bietenwagen Voor dé kantonrechter te Bergen op Zoom hebben terecht,, gestaan-de. landbouwer m. G. uit Bruinige én de expediteur n. m. te Zierikzee. Zij hadden op een bietenwagen een veu len vervoerd, dat door G. was ge kocht in Nieuw Vossemeer. Het beest was op de wagen zodanig vast gebonden, dat het tijdens het ver voer, is gestikt. Bij het verhoor verklaarde G., dat hij bezwaar had gemaakt tegen de wijze van vervoer, maar de expedi teur verzekerde, dat het volgens G. .,best ging" met de bietenwagen, hoe wel de expediteur nog had gezegd, dat de wagen ongeschikt was. Tegen G. werd de maximum geld boete van 150 subs. 30 dagen ge- eist* waartoe hij werd veroordeeld. De expediteur werd veroordeeld tot 50 sugs 10 dagen en 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar (eis 100 subs. 20 dagen 1 maand voorwaardelijk.) ZEEUWSE BIETEN ZIJN VERWERKT. Dinteioord verwerkte gemiddeld 6 millioen kg. bieten per dag. De suikerfabrieken te Roosendaal en Zevenbergen hebben de campagne beëindigd. De fabriek te Dinteioord en die te Steenbergen komen volgen de week gereed. De campagne 19501951 Is deze maal bijzonder snel verlopen. De productie van de Coöp. Beet-strieën te dekken. Daarom zal Ne- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent derland nog ongeveer 165.000 ton eindigt Zondag en die van de fabriek ruwe suiker moeten importeren, die der Centrale Suikermaatschappij eindigt Maandagavond. Dus ook in Zeeuwsch Vlaanderen is men dit jaar snel gereed met de suikercampagne. De uitzaai van bieten bedroeg 67.000 ha. over geheel Nederland. De opbrengst van 2395 millioen kg. bieten was wel aan de lage kant. De snijmolens hebben zich in een hoger tempo dan vorige jaren van hun taak gekweten. Het werk in de fa brieken werd zeer bevorderd door een vlotte aanvoer, die w.eer veroor zaakt werd door het betrekkelijk dro ge en zonnige najaar. Nederland kan van de campagne der gezamenlijke suikerfabrieken in het land ongeveer 312.000 ton suiker verwachten. Dit is nog altijd te wei nig om de consumptie en de behoef te van de suikerverwerkende indu- in het eigen land zal worden geraf fineerd... Op de drie fabrieken van de V.C.S. (Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken) te Zevenbergen, Roosen daal en Dinteloqrd heeft men bijzon der hoge dagproducties gemaakt. De uitbreidingen van de laatste jaren hebben hun nut ten volle bewezen. Te Roosendaal en Zevenbergen be reikte men een daggemiddelde van 3 millioen kilo bieten, te Dinteioord van 6 millioen kilo. Te Dinteioord waren enige van 6% millioen kg. Nieuweopdrachtenvoor „De Schelde". Door het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Groningen werd aan de N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven tot le vering van een stoomturbine van 45.000 kW met 2 bijbehorende stoom ketels van elk 100 ton/uur stoompro- ductie. De stoomcondities zijn 73 ato en 500 gr. C. aan de Uitlaat van de ketel, resp. 70 ato en 490 gr. C. aan de inlaat van de turbine. Het electriciteitsbedrijf „IJsselcen- trale N.V." droeg aan „De Schelde" de levering op van twee ketels van elk 75 ton/uur bij 45 ato en 450 gr. C., voor het Twents jCentraal Station te Hen gelo (O.). Deze ketels worden geheet gelijk aan die, welke in aanbouw .zijn voor de electrische centrale te Zwolle van dezelfde maatschappij. „GEDREIN VAN NIHILISTEN óHet is niet zo gevaarlijk als het lijkt", In het November-Decembernummer van „De Tramkoerier", het perio diek van de R.T.M., is een artikel opgenomen, gericht tot het personeel van de maatschappij, waarin er op wordt gewezen, dat deR.T.M. de laatste tjjd veel critlek moet doorstaan. „Het Is niet zo gevaarlijk als het lijkt", aldus „De Tramkoerier", „maarwel onaangenaam, in het bijzon der voor ons personeel, dat onder neerdrukkende omstandigheden zijn dienst moet doen. Geduld en volharding in goede plichtsvervulling is het enig juiste verweer onder de leuze; Ieders dienaar, nlemands knecht." Het artikel behandelt voorts enige klachten omdat „het voor ons per soneel goed en prettig is om te we ten. wat de R.T.M. inbrengt tegen de klachten, voorzover die een eni germate zakelijk karakter dragen." Achtereenvolgens worden dan be handeld: koplading, hoge veetarie ven, lange wachttijden, verouderd materieel, tramdiensten enz. Over de tram zegt het blad o.a. het volgen de: „De tram. is antiek, de tram moet weg. In deze uitroepen steekt na tuurlijk geen enkel argument Zie rikzee is een antieke stad en daar om juist aantrekkelijk. Hiervoor is reeds aangetoond, dat deze uitroepen bovendien onjuist zijn. De tram Obligatielening van de ProY. Zeeuwse Electr. Mij. Naar wij vernemen is bij de Don derdag gehouden inschrijving op de uitgifte van 7.000.000,4% pet. 17-jarige obligatiën van de N.V. Pro vinciale Zeéuwse Electricitelts- Maatsehappij tegen 100 procent zoda nig ingeschreven, dat bij de toewij zing een aanzienlijke reductie zal moeten worden toegepast 2.000.000 was reeds op emissie- voorwaarden geplaatst Doel van deze emissie is de finan ciering van inuitvoering zijnde uit breidingsplannen. vormt een goed bruikbaar vervoers- apparaat, dat zeker niet zonder ver vanging gemist kan worden. Br zijn echter lieden, die zonder enig argu ment een vaste mening hebben over moeilijke vervoersproblemen." Voorts spreekt het artikel van „ni hilisten" met hun gedrein „De tram moet weg." Opmerkelijk is ook wat over het comfort wordt gezegd: „De klachten over te gering com fort zijn in hun algemeenheid on juist. De nieuwere treinstellen bieden gemakkelijke zitplaatsen en veel meer ruimte per reizi ger dan in een bus mogelijk is. De oudere rijtuigen, die geleidelijk ver vangen zullen worden, zijn inderdaad eenvoudig, maar voor het doel reizen over korte afstanden niet onvoldoende. Alle rijtuigen zijn voor zien van verlichting en verwar ming". GESLAAGD Voor het examen voor 3e stuurman Grote handelsvaart slaagden de he ren A. van Fraassen, J. W. Rutten en F. de Vries, leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen. BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Op Maandag 10 December a.s. des morgens om 10.30 uur zal met het bevolkingsonderzoek in de Gemeente Vlissingen een aanvang worden ge maakt en wel in het Medisch Cen trum, Julianalaan. EVEN K 02 DRAAIEN Sprekende klok op filmstrookjes. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort wellicht nog doze maand en als dat niet mogelijk is begin volgend jaar het automatisch tijdsein per telefoon in Zeeland worden geïntroduceerd. Wanneer de telefoonabon- nê's op Walcheren, Noord-Beveland en het geautomatiseerde deel van Zuid-Beveland dan K 02 draaien, vertelt Vadertje Tijd hen precies hoe laat het Is en hy doet dat met de op filmstrookjes vastgelegde stem van eén vriendelijke jongedame. op heeft bevestigd met de woorden; „Niet automatisch bereikbaar". Voorlopig zal voor Zeeland nog (via een kabelader) de moederklok uit de telefooncentrale te Breda voor de besturing van de foto-electrische cel vorden gebruikt. Na verloop van tijd komt er ook een klok in Goes. Beide klokken zullen dan eikaars re serve zijn. Op het toestel voor het automa tisch tijdsein kunnen vier aanvragen tegelijk binnenkomen. Iedere inlich ting kost drie cent. Koewei deze ser vice dus niet geheel gratis is. kan de sprekende klok op een grote popula riteit bogen. Zo werd in Breda en om geving in de maand November maar liefst 76.000 maal per telefoon naar de juiste tijd geïnformeerd! Deze sprekende klok .verborgen in een kleine kast, werkt volgens een eenvoudig, maar handig bedacht sys teem. Op een ronddraaiende trommel is een aantal filmstrookjes bevestigd en wel zo, dat zich aan de ene zijde naast elkaar de strookjes bevinden, waarop het uur wordt genoemd, aan de andere zijde die met de minuten. Op ieder strookje wordt éénmaal uur of minuut genoemd; in totaal zijn er dus 24 uur- en 59 minutenstrookjes. Een foto-electrische cel tast het ge luid af: eerst het uur, daarna (In middels is de trommel verder ge draaid en zijn de minutenstrookjes voor de cel verschenen) de minuut, zodat men, na K 02 te hebben geko zen, de op het celluloid gebrachte stem van de juffrouw achtereenvol gens uur en minuut hoort zeggen. Zij doet dit net zo lang, totdat de cel een minuut is versprongen, maar door dé telefoon krijgt men tweemaal een herhaling en verneemt men daarna de bekende „tuut-tuut-tuut"-toon. De foto-electrische cel, die de stem op de filmband weer geluid geeft, wordt „bestuurd" door een zoge naamde moederklok, waaraan zij is gekoppeld en die haar iedere minuut laat verspringen. VOORLOPIG „AFSTANDSBESTURING". Het apparaat, dat de abonné's in het geautomatiseerde deel van Zee land (uitgezonderd Terneuzen) de tijd zal onthullen, wordt eerdaags in de centrale te Goes geplaatst. Het wordt momenteel nog in Amsterdam gebruikt, waar men er filmstrookjes EXPOSITIE SCHILDERIJEN REIMOND KDIPE TE ZWOLLE Van 6 t/m 16 December zal ln het Hopmanshuis te Zwolle een tentoon stelling worden gehouden van schil derijen van Reimond Klmpe. Zoals bekend woont Klmpe sedert het einde van de eerste wereldoorlog in Middel burg. RECHTBANK MIDDELBURG. Gevangenisstraffen geëist tegen een vlasser en een belastingconsulent. Een vlasser uit St. Jansteen, die de belastingen opzettelijk onjuist zou hebben ingellieht over zjjn financiële positie en een belastingconsulent uit Terneuzen, die hem daarbij zou hebben geholpen door een aangiftebiljet verkeerd in te vullen, hoorden Vrjjdag voor de Arrondissementsrechtbank gevangenisstraffen tegen zich elaen. De vlasser H. V. werd ervan be schuldigd op een hem toegezonden aangifteformulier voor de vermo gensbelasting in de kolom „gëld in kas" een bedrag te hebben laten in vullen, dat ongeveer 20.000 te laag was, waardoor het door hem opge geven bedrag van het- zuiver vermo gen dus ook veel te gering werd. De lelastingconsulent Z. C. E„ die zijn boekhouding verzorgt, had het aan giftebiljet ingevuld, terwijl hij zou hebben geweten, dat de bédragen niet klopten. Het formulier was ver volgens door V. ondertekend, waar na het naar de inspecteur der Be lastingen te Terneuzen was gezon den. De vlasser erkende, dat het formu lier onjuist was ingevuld. Hij zeide de kunst van het boekhouden niet voldoende meester te zijn, waardoor zijn eigen boelchouding niet geheel juist was. Hy had een navordering gekregen van 6000. E. voerde tot zgn verdediging aan, dat hg van zijn cliënt slechts zelden volledige gege vens verkreeg, zodat hij diens boek houding nooit geheel zuiver kon by- houden. De officier van justitie achtte de beide verdachten echter volkomen schuldig aan het hun ten laste geleg de. Tegen V. eiste hg een gevange nisstraf van één maand en tegen E., die reeds eerder voor een dergelijk féit was veroordeeld, een gevangenis straf van twee maanden. ZONDER LICHT GEREDEN. Tevens stond terecht de 34-jarige chauffeur A. G. uit Schoondgke, die in de avond van 9 October j.L in de Sasputsestraat aldaar een verkeers ongeval zou hebben veroorzaakt, waarvan de 49-jarige wielrgdster R. M. S. v. K. het slachtoffer werd. De verdachte reed met een vracht auto in de richting Sasput, toen plot- Projectiel ontploft te Serooskerke (Sch.). Vrijdagmiddag wilde de wagenma ker J. P. met zgn zoon een balk ma chinaal doorzagen in hun wagenma kerij te Serooskerke (Sch.). Deze balk was afkomstig van een oud brugdek. By het zagen sprong de balk plotseling met een zware klap uiteen. De wagenmakerij vulde zich met rook en enkele ruiten braken stuk. Doordat de deuren van de werkplaats open stonden, veroor zaakte de luchtdruk geen verdere schade. Het bleek, dat zich in de balk een projectiel had bevonden, dat door de zaag was geraakt. Het mag een wonder heten, dat bg deze explosie geen persoonlgke ongeluk ken voorvielen. seling de koplampen van zgn voer tuig doofden. Aangezien hg bgna op de plaats van zijn bestemming was. een boerderij in de buurt, besloot hij nog even door te rgden. Even latei- naderde echter een tegenligger en om een aanrijding te voorkomen, moest hg geheel naar rechts uitwij ken. Bg het licht van de tegenligger zag hg toen plotseling een fiets zon der brandend achterlichtje voor zich. Ofschoon de vaart van zijn wagen matig was, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De wielrgdster kwam in een sloot terecht, brak bei de benen en kneusde een arm. G. gaf toe, dat hg onmiddellgk had moeten stoppen, toen hg ontdekte dat het licht van zgn auto weigerde. Tot zgn verdediging voerde hij ech ter aan, dat het ongeval niet zou zyn gebeurd, indien het achterlicht van de fiets had gebrand. De eis tegen de verdachte luidde: 100 of 30 dagen hechtenis. In beide zaken wordt op 21 December uit spraak gedaan. Voortgaande mechanisatie in de uien-culruur. Nieuwe afstaart machine. Zoals in alle takken van de land en tuinbouw, heeft ook in de uien- cultuur de mechanisatie haar uitre de gedaan. Om op de buitenlandse markt liet hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van de andere uien exporterende landen, moet naast een verdere verbetering van de kwa liteit, gestreefd worden naar een verlaging der kosten. Het is nu een maal een bekend feit, dat. bijv. in vergelijking met Italië en Polen, waar de lonen lager zijn dan in ons land, de productiekosten dientenge volge minder kunnen zijn. Alle ver antwoorde en deugdelijke middelen om de kosten te drukken, moeten dan ook worden aangegrepen. Tijdens zgn bezoek aan Amerika in 1949, zag de rgkslandbouwconsu- lent voor de Zeeuwse eilanden, ir. C. W. C. van Beekom, toen hy naast zijn functie als reisleider van een dertigtal jonge Nederlandse boeren, tevens een speciale ..studie maakte van de Amerikaanse uiencultuur, in de Canadese staat Ontario, een goed werkende uienafstaartmachïne. De Nederlandse Uienfederatie kreeg ln 1950 toestemming een dergelgke ma chine te importeren. Hiermee werd op Goeree en Overflakkee geëxperi menteerd, waarbij kwam vast te staan, dat nog diverse verbeteringen kónden 'worden aangébracltt!Vooi-t- boUw'ènd' bp het' principe" vdii dé Ca nadese machine heeft thans een werktuigenfabriek op Goérèe en Overflakkee een geheel Nederlandse machine geconstrueerd, welke in se rie zal worden vervaardigd. Zoals vaak het geval is, is de vin ding eenvoudig als het ei van Colum bus. De uien worden langs twee hou ten rollen gevoerd. In tegenover ge stelde richting draait een as met een spiraalvormig mes. Door het draaien van de rollen en een .verende bewe ging, komen de staarten van de uien tussen rol en mes en worden zo af- gewrongen. De houten rollen hebben tegenover de ijzeren rollen van de Ca nadese machine het voordeel, dat geen beschadiging aan de uien op treedt. En het economische voordeel van deze machine? Met het kleinste type kunnen reeds 2000 kg. uien per uur worden afgestaart, hetgeen met de hand volkomen tot de onmogelijk heden behoort. Er wordt dus een grote ai'beidsbesparing verkregéh. De grotere types kunnen zelfs 4000 en 6000 kg. per uur verwerken. Tot op heden zijn nog slechts drie van dergelgke machines in Nederland in bedrgf, en geen enkele in Zeeland. Daarom gaf de Nederlandse Uienfe deratie in samenwerking met de fa brikant, Vrgdagmïddag een demon stratie in de ulensorteerloods van de commissionnair B. Mol te 's-Graven- polder. Algemeen was men van oor deel, dat de machine goed voldoet en ongetwgfeld. zeer kostenbesparend kan werken VIER EN TWEE MAANDEN GEëlST. Andere maatschappij door onjuiste vooi stelling van zaken polishouders ontnomen. Voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werd Vrydag een ge vangenisstraf van vier maanden geëist tegen de verzekeringsinspecteur L. den A. en een gevangenisstraf van twee maanden tegen de verzèke- rlgsagenfc C. C. N., beiden wonende in Breda en beiden in dienst van een verzckerïngsmaatsehappg te Sliedrecht, die beschuldigd werden van on eerlijke practyken, waarvan ondermeer een maatschappij te Utrecht de dupe werd. Om te beginnen had het tweetal een agent van de Utrechtse maat schappg in Zeeuwsch-Vlaanderen, een zekere G. uit Westdorpe, omgepraat om bg hen in dienst te komen. Zij hadden hiervoor gebruik gemaakt van allerlei valse voorwendsels. Nadat G. op hun aanbod was inge gaan, hadden zij een aantal van de door G. bij de Utrechtse maatschap- pij verzekerde mensen opgezocht om deze lieden, onder dezelfde valse voorwendselen, te bewegen hun po lis bij de maatschappg te Utrecht op te zeggen en zich vérvolgens opnieuw te verzekeren, doch dan by de Slle- drechtse. Zij maakten hun toekom stige klanten wgs, dat de Utrechtse maatschappg niet „safe" meer was en binnenkort wel failliet zou gaan. Sommige verzekerden «iaaen os de voorstellen van de twee verdachten in en het gevolg was, dat zij na ver loop van tg'd aan twee maatschappij en premie moesten betalen. Zij wer den toen wantrouwig en deden aan gifte by de politie. Door de handel wijze van de beidé verdachten wer den niet alleen een aantal verzeker den en de agent g. benadeeld, maar ook de Utrechtse maatschappy. Vrijdag gaven Den A. en n. het hun ten laste gelegde toe. Zij hadden er voor gewerkt om het bedrgfsde- blet van hun maatschappg te ver groten en waren daarby wel wat te ver gegaan. De officier van justitie achtte hun optreden in hoge mate unfair en kwam in zijn requisitoir tot de bo vengenoemde eisen. Op 21 Deqember zal uitspraak worden gedaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2