PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland zal 5 divisies bijdragen voor Westelijke defensie Kinderbeschermingswerk ook in Zeeland nodig DB BILT Kantlijn G0UD-..SM0KKELAARSTER" VERLIET SNIKKEND RECHTSZAAL Vandaag VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 290 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Vélde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.' G. Balliniijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw„ fr. p. p. f 4.80 per few Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie «3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine aavertenues (max. 6 regels) van 1-5 regels tl.- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven oi adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VHssingen Walstr. 58—60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g l of 2160) M'burg Londense Kaal 29, tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr 12, tel 102; Temeuzei^rouwerl3gtr.^Z^^ IR. STAF KONDIGT WIJZIGING VAN HERHALINGSOEFENINGEN AAN. Officieren en onderofficieren langer onder de wapenen Het leger heeft ook vrouwen nodig. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf ,is niet pessimistisch gestemd over de resultaten van de N.A.T.O.-conferentie te Rome. Op deze conferentie is gebleken, dat Nederland gelqke tred houdt met het opgestelde tijdschema voor de defensie-opbouw. Ook is overeenstemming bereikt over de wijze waarop het gezamenlijk verdedigingsplan verder moet worden uitgevoerd. Volgens dit plan zal Nederland voor 1954 5 di visies bijdragen, alsmede troepen voor de territoriale verdediging. Minister Staf legde er de nadruk op, dat Nederland volkomen bereid is mee te werken aan de tot standkoming van het Europese leger. De Nederlandse regering is zelfs bereid de grondwet daarvoor te wijzigen. Voorts deelde ir. Staf mede, dat de herhalingsoefeningen in 1952 ge wijzigd zullen worden. Deze wijziging zal op sommige lichtingen zware lasten leggen. Officieren en onderofficieren zullen voor langere tijd wor den opgeroepen. De daarvoor benodigde wettelijke regelingen zijn in voor bereiding. Gedetailleerde gegevens zullen begin Januari worden bekend gemaakt om de betrokkenen tijdig te waarschuwen. Deze mededelingen werden door ir. Staf Vrijdagmiddag gedaan tijdens een persconferentie op het ministe rie van Oorlog in Den Haag. Minister Staf wees voorts nog op de beslissingen die ten aanzien van het Noordzee- en Kanaalcommando Als Churchill iets zegt, heeft dat voor velen een bizondere bete kenis. Hij is een dergenen, die een zeer grote politieke ervaring hebben, hij heeft vele malen getoond, dat zijn inzicht het juiste was. Hij heeft jaren lang gewaarschuwd én voor Hitier én voor Stalin en als men vele jaren ge leden naar zijn adviezen had ge luisterd, zou er vermoedelijk minder onheil in de wereld zijn geschied. Churchill heeft bovendien bewezen, dat hij geen man is, die graag met woorden speelt. Hij houdt ervan de dingen bij hun naam te noemen. Dat deed hij toen hij in 1940 onder wel haast hopeloze omstandigheden de leiding der zaken in Engeland op zich nam. Hij doet het ook thans. Churchill heeft nu verklaard, dat de oorlogskansen geringer zijn dan een jaar geleden, gei'inger zelfs dan drie jaar geleden. Als hij dat zegt is het zo. We kun nen het trouwens zelf zien. Het krijgt alleen meer betekenis als een man als Churchill het openlijk uitspreekt. Toch is er geen reden tot voorbarig optimisme. Immers: er zijn in on ze wereld te weinig machtsforma ties overgebleven, die op de gang van zaken daadwerkelijk invloed kunnen uitoefenen. Er zijn er nog maar twee: Amerika en de Sowjetunie. Van deze beide hangt alles af. Als Stalin goed wil, gaan de dingen goed, als Truman het wil eveneens. Maar wil een van beiden kwaad, dan is het gevaar eensklaps weer ontzettend groot'. Waren beiden zwakker, moesten zij het hebben van bondgenoten, de mens heid zou er beter aan toe zijn. Beiden zijn helaas echter machtig genoeg om op eigen houtje oorlog te voeren en er de rest van de wereld in mee te slepen. Op het ogenblik zijn beiden vrede lievend. Hoe men de dingen ook bekij ken mag, Korea heeft aan Amerika de les geleerd, dat het militair aller minst oppermachtig is. Zelfs de Ame rikaanse deskundigen komen tot de conclusie, dat als het er op aan komt de luchtmacht van de Russen beter is, dan de Amerikaanse, omdat Truman verzuimd heeft in de eerste jaren na de oorlog de Amerikaanse luchtmacht op peil te houden. De Verenigde Naties zijn niet staat gebleken om in Korea een be slissing af te dwingen. Men krijgt de Indruk, dat als Amerika zich zonder al te veel prestigeverlies uit dit wes pennest terug kan trekken, het dat maar al te graag zal doen. Omgekeerd schijnen de Russen zo beducht te zijn voor de Amerikaanse voorsprong op atoomgebied, dat zij tot praten bereid zijn en zelfs verder i len gaan, dan in de Amerikaanse doeling lag. Dat maakt beiden handelbaar vredelievend. Komt men thans tot een redelijk compromis, dan zal wellicht de vrede voor geruime tijd verzekerd zijn. Dat is het gunstige perspectief, waarvan Churchill, terecht melding maakte. Churchill heeft in dezelfde rede echter ook nog iets anders ge zegd. Namelijk, dat Engeland niet eens in staat zal zijn, zijn bewa peningsprogram van dit jaar uit te voeren. Engeland deelt dit lot met andere West Europese staten. Dat is op zichzelf een gevaar voor de vrede. De wereldgeschiedenis leert het. Steeds zijn die volkeren ten onder gegaan, die de handhaving van hun welvaartspeil boven hun militaire kracht stelden. Steeds kwamen die volkeren op, die met een lager wel vaartspeil genoegen namen en hun mi litaire paraatheid in stand hielden. Mag men het Europa echter kwalijk nemen, dat het na twee wereldoorlo gen vechtensmoede is en niet meer tot ieder bewapeningsoffer bereid? De reactie is in ieder geval volkomen menselijk. Maar de wereldgeschiedenis vraagt daar niet naar. zijn genomen. In dit commando past volkomen de conceptie van onze Be- nelux-admiraal, zo zei hij. Er is geen beslissing genomen kunnen worden over de benoeming van een bevelheb ber voor de N.A.T.O.-strijdkrachten in de Atlantische Oceaan. De minis ter zei verbaasd te zijn over een re cente Engelse mededeling, dat dit commando niet noodzakelijk zou zijn. Na zolang praten i3 het vreemd dit argument thans eerst te horen, zei hij. Met betrekking tot de besprekin gen ,die kort geleden te Parijs over het Europese leger zijn gevoerd, merkte minister Staf op, dat op het ogenblik niemand klaar voor ogen staat hoe het Europese leger tot stand moet komen. Er zijn briljante ideeën en plannen maar met de uit voering daarvan weet niemand nog raad, zelfs de Fransen niet. Over de Amerikaanse militaire hulp hulp gaf minister Staf als zijn over tuiging weer, dat voldoende uitrus tingen naar Europa zullen komen, zo dra de Amerikaanse industrie haar periode van omschakeling achter de rug heeft. Tenslotte hield de minister nog een pleidooi voor het dienstnemen bij de Nationale Reserve. Hij deed een beroep op het mannelijk deel van de bevolking om zich te melden. Naast de infanteristen in de Nati onale Reserve bestaat er behoefte aan vrijwilligers voor de luchtdoelar tillerie (1000 a 1800 man) en voor de luchtwachtdienst (6 a 8000 man) die organisch zullen worden ingedeeld bij het wapen der koninklijke ma rechaussee. Het leger heeft ook vrouwen no dig. Zij zullen worden ingedeeld bij de Milva, de nieuwe naam voor het V.H.K. In vredestijd zullen er 1700 Milva's zijn, waaronder 500 verpleeg sters, in oorlogstijd heeft men er 8300 nodig .waaronder dan 2700 ver pleegsters. Benelux-ministers komen vandaag in Brussel bijeen. De ministers van de Beneluxlanden, die verleden week in Anneville zqn samengekomen om dp toestand te overwegen, die ontstaan is door het besluit van de Belgische regering om een uitvoerheffing in te stellen, zul len Zaterdag opnieuw bijeenkomen te Brussel. Bij dit nieuw overleg zullen de mi nisters o.m. kennis nemen van het verslag, dat de deskundigen verzocht was op te maken aangaande de mo gelijkheid van invoering van een voorkeursregeling ten bate van de Benelux-partners. „MERCI, MERCI BEAUCOUP". Amerikaan liet haar koffers met 23 kg. goud (waarde 125.000) vervoeren. Vrijdagmiddag stonden voor de economische rechtbank te Rotterdam terecht de 50-jarige importeur en exporteur H. E. R„ wonende te New York, en de 48-jarige dame G. C. V.,.uit Eau Chaud de Fonds (Zwitser land), die er van beschuldigd werden koffers met 23 kg. goud, ter waar de van 125.000, clandestien to hebben ingevoerd in Nederland. De Amerikaan was ten laste ge legd, dat hij zonder de vereiste ver gunning 23 kg. goud door de dame per „Westerdam" had laten vervoe ren. Hij zou de dame in New York de koffers, waarin het goud verbor gen zat, gegeven hebben. Verder wordt hij er van verdacht, zeven kg. goud per trein van Amsterdam naar Brussel te hebben vervoerd. Verdachte gaf toe de dame de kof fers te hebben gegeven, doch ver klaarde niet te hebben geweten, dat de invoer van goud in ons land ver boden was. De officier van justitie eiste een jaar met aftrek met ver beurdverklaring van het goud en vernietiging van de valiezen. De raadsman van R. voerde aan, dat door het nalaten een invoervergun ning aan te vragen de Nederlandse economie niet is benadeeld. De Zwitserse dame, die hierna vóór kwam, vertelaarde niet geweten te hebben, dat er goud in de kof fers zat. De officier van justitie was van oordeel, dat zij dit wel geweten moest hebben, omdat zij bij de ont dekking nogal laconiek gebleven was. Hij zag haar echter niet als de hoofdfiguur en requireerde een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek. De raadsman van de dame betoog- Het water is verdwenen en Inwoners van S. Apollinare in Italië z(jn naar liun huizen teruggekeerd. Alvorens zy hun woningen kunnen betrekken, moeten deze evenals het huisraad, eerst grondig gereinigd worden. Krachtens een Iuehfcverdrag tussen Nederland en Australië vloog gisteren, 7 December, het eerste K.L.M..toestel van de lijn SchipholSydney naar Australië. De Australische minister van Burgerluchtvaart, H. L. Anthony, en de Nederlandse ambassadeur in Australië, jhr. P. D. Teixeira de Mattos (staand) ondertekenen het verdrag in het Parlementsgebouw te Canberra. is het 70 jaar geleden, dat net bekende Ringtheatcr te Wenen door brand werd ver woest, waarbij ongeveer 1100 mensen om het leven kwamen. MORGEN is het 100 jaar geleden, dat aan de Franse schrijver Victor Hugo, als tegenstander van ,,Napoleon-le Petit", zoals hij de latere Napoleon m in de assemblée had genoemd, het verblijf in Frankrijk werd ontzegd. de, dat zij „er in gevlogen was" en noemde haar een „zielig burgermeis je, dat weinig inzicht had." Pleiter vroeg haar onmiddellijke invrrjheids- stelling, welk verzoek door de recht bank werd ingewilligd. „Merci, mer ci beaucoup". bracht zij snikkend uit. toen de tolk haar het besluit van de rechtbank overbracht. De uitspraak tegen beide verdach ten werd bepaald op 19 December a.s. Amerikaans Saperfort in zee gestort. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Tokio heeft bekend gemaakt, dat Donderdag een superfort-bommenwerper B-29 bij de Azoren in zee is gestort. Het toestel was met zestien manschappen aan boord op weg naar Florida en zou op d,e Bermuda-eilanden landen. Tot hog toe is één lijk geborgen. Egyptische politie weigert wapens af te geven. Britse valschermjagers voor bescherming van drinkwater installaties. De Egyptische politie in het ge bied van Suez weigert de wapens af te geven. Dit is Vrijdag medegedeeld door de bevelhebber van de Britse troepen in Egypte, generaal Erskins. Met de gouverneur van Suez heeft .Erskins besprekingen gevoerd om herhaling van de botsingen te voor komen. De Britse 16de brigade val schermjagers is Vrijdag naar het ge bied van Suez gezonden om de drink waterinstallaties te beschermen, die in feite afgesloten zijn van de rest van het Britse garnizoen. De Britse ambassade te Cairo heeft in een nota aan de Egyptische rege ring geprotesteerd tegen de aanvallen op de Britse troepen in het gebied van Suez. De Egyptische regering heeft in antwoord hierop in een nota de Britse troepen beschuldigd van te hebben geschoten met „dum-dum" fïet Egyptische kabinet kwam Vrijdagavond in speciale vergadering bijeen. Als regel vergadert de mi nisterraad nooit op Vrijdag de Mohammedaanse sabbath. OPDRACHT TOT VERZET. Het kabinet heeft de Egyptische politie opdracht gegeven zich te ver zetten tegen de Britse plannen van daag hutten te slopen voor de aanleg van een „weg naar de drinkwaterin stallatie. Compensatie-uitkering gevraagd voor ouden van dagen. Verzoek van Stichting van de Arbeid. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gewend met het verzoek de com pensatie-uitkering ook toe te passen op de rentetrekkers. Dat zijn zij, die een uitkering ontvangen krachtens de Noodwet-Drees of rente genieten krachtens de ongevallen- en invali diteitswet. Zweedse lijfgarde in hongerstaking Zeshonderd soldaten van de Zweedse Koninklijke lijfgarde zijn op 5 December jl. in hon gerstaking gegaan. Reden: de chocolade, die zij kregen, Was te slap. aldus De Telegraaf. De chocolade was zelfs, aldus een woordvoerder van de sta kers, wateriger dan thee en bo vendien werd zij opgediend in vuile koppen. „Wij zouden er wel infectie door kunnen oplo pen", meende deze zegsman, die er nog aan toevoegde, dat deze staking niet zo maar in eens gekomen was, maar al lang broeide. Want over het eten waren er de laatste tijd niets dan klach ten. Soms vonden zij dingen in 't eten. die er niet in thuis hoor den, zoals scherven van gebro ken aardewerk. En de schotels, waarin het voedsel werd opge diend, waren vaak vuil. „Dit kon wel eens de oorzaak van de keelontsteking-epidemie zijn, die kortgeleden in het re giment plaats had", aldus de woordvoerder. KORTE PREDICATIE Jezus weende. Joh. 11 SS. Jezus staat aan het graf van Laza rus, en Hij weent. Hij weent over de vreeslijkheid van de dood. De dood m al zijn verschrikking als vruchtge volg van de zonde. De zonde in al zijn verwoestende kracht. De zonde die het schepsel Gods verdorven heeft hetwelk naar Zijn beeld geschapen was; maar door de zonde van al zijn heerlijkheid beroofd, en een prooi ge worden van de drievoudige dood, tij delijk, geestelijk en eeuwig. Jezus staat temidden van de dood en Hij weent! Smart verscheurt Zijn reine ziel als Zone Gods, als Borg. Die dood teniet te doen door verzoening te ver werven voor de zonde, opdat de mens verlost worde van de doodhet is het doel van Zijn komst op aarde. Daar toe buigt Hij zich onder de zondelast van Zijn uitverkoren volk, en treed in hunne plaats als Borg, en Hij vjeent, weent Borgtochtelijk; opdat een volk zou mogen leren wenen over de zon de, en smart zou leren kennen over haar rampzalige staat vanwege de zonde. Jezuê weende. Nu kan en mag eeh volk leren wenen met de dichter van Ps. 38: 'k Ben door Uwe wet te schenden, krom van lenden. Vol van druk, benauwd van hart; Zeer gebogen en verslagen, Moè van ldagen, Ga ik al den dag in 't zwart. Jezus weendeom zulk een wenend volk van hun wenen te verlossen, en zé met blijdschap te vervullen. Wie zijn zonde leert bewenen zal Barm hartigheid verkrijgen in Zijn dierbaar bloed, dat reinigt van alle zonden, en door Zijne gerechtigheid verlost wor de van al de verschrikkingen des doods. O dierbare wenende Jezus; maar voor een volk dat bitterlijk heeft leren wenen over de zonde. Kent gij dat wenen, mijn lezer? Zijn de zonde u al eens zonde en tot smart geworden 1 O, een ieder onderzoeke zichzelve, want. eens zullen we deze wenende Jezus, als Rechter ontmoeten, en dan geen bedekking kennend in Zijn bloed en gerechtigheid, zal het vreeslijk zijn; dan eeuwig wenen, maar nooit geen vertroosting. Zalig die hier leert wenen over de zonde, en, naar Chris tus gerechtigheid: die zal God eens alle tranen van de ogen aftoissen. Ds. D. VAN LEEUWEN. St. Phiïipslaud. HULP AAN KINDEREN IN NOOD (IV en slot). Ook de politie heeft een taak Inschakeling van deskundigen mogelijk. Iu onze voorgaande beschouwingen over kinderbescherming ïn Zeeland kwam ook terloops de taak van de politie ter. sprake. Wanneer het zover is. dat op het platteland een ondeugende knaap buiten de perken gaat, dan wordt z\jn zaak behandeld door de rijkspolitie. De rijkspolitieman nen hebben meestal heel wat ervaring, ook waar het de jeugd betreft. Maar een bijzondere opleiding voor werk onder de jeugd hebben ze niet gehad en het ligt voor de hand, dat de een meer belangstelling voor dit onderdeel van de politietaak heeft dan de ander. De vraag is gesteld of het mogelijk zou zijn de belangstelling van de politie op het platteland voor de taak, die zq op het gebied van de jeugd heeft, aanmerkelijk te vergroten. De commandant rijkspolitie in Zee land, de heer W. H. van Ballegoijen de Jong, heeft aan dit punt reeds aandacht geschonken. In een gesprek dat wij met hem hadden, bleek ons bijvoorbeeld, dat de mannen van de rijkspolitie op Schouwen en Duive- land uitgenodigd waren om een be spreking over Kinderbescherming by te wonen, toen dat vraagstuk in een vergadering van burgemeesters en gemeente-secretarissen aan de orde kwam. APARTE AFDELINGEN. Men is, zo zei hij ons, bij de grote gemeentelijke politiecorpsen, wat de jeugdzaken betreft, veel verder dan bij de rijkspolitie. Die corpsen hebben aparte afdelingen voor dat werk en bij die afdelingen is geroutineerd perso neel geplaatst, dat bovendien goede contacten heeft met allerlei sociale instellingen, welke zich met de be langen van de jeugd bezig houden. Er zijn vanzelfsprekend ook wel redenen, waarom men de zaken op het platteland anders aanpakt. Om te beginnen liggen de verhoudingen er zo heel anders. In de dorpen weten de burgemeesters zo heel veel meer van het huiselijk leven der ingezete nen dan in een stad. Ze zijn practisch van alles op de hoogte, en het is dus begrijpelijk, dat ze sneller tot het nemen van maatregelen overgaan, wanneer er iets scheef gaat. Inschakeling van de Voogdijraad zal dan wel steeds de eerste stap zijn. RAPPORTEN. De heer Van Ballegoijen de Jong ziet hier een belangrijke taak voor zijn commandanten. Zij kunnen be paalde gevallen ter kennis van de burgemeesters brengen, opdat niet la ter gezegd kan worden„Hadden we dat maar eerder geweten, dan zou groter onheil voorkomen zijn". Helaas komt het thans nog wel voor, dat be paalde zaken te laat aan het licht ko men, ondanks de grote locale kennis, die de leidende functionarissen heb ben. Een tweede belangrijk punt is, dat de politie gemeenlijk slechts optreedt, wanneer strafbare feiten zijn begaan Dat behoeft niet zo te blijven. Er zal namelijk meer preventief gewerkt kunnen worden en dat is mogelijk, wanneer door de politie niet alleen aandacht wordt geschonken aan de aanleg of neiging van de jeugdige personen voor wat betreft het plegen van strafbare feiten, doch ook aan minder gezonde gezinstoestanden. KLEINE FEITJES. Het ontsporen van kinderen en het uiteenvallen van een gezin begint al tijd met heel kleine feitjes. Het ge wone kattekwaad, dat op zichzelf niet zo verontrustend is, woekert onder ongunstige omstandigheden te ver door en plotseling is het dan te laat. Uiteraard spelen hierbij ook andere problemen een rol, waarvan een der belangrijkste is, dat in de grote stad voor de jeugd zoveel meer gedaan kan worden, omdat er meer geld voor be schikbaar is en dat op het platteland heel weinig geld daarvoor is. Van dat standpunt bezien wordt hei bezig houden en daardoor beschermen van plattelandskinderen dikwijls een geldkwestie. Maar afgezien daarvan, kan de po litie zeer zeker op het platteland een schakel vormen in de reeks van in stanties, die zich met jeugdbescher ming bezig houden. (Vervolg op pag. 2) Onderhandelaars in Pan Moen Djon zijn het eens. Over wapenstilstandslijn en butferzóne. De onderhandelaars in Pan Moen Djon hebben de lijnen vastgesteld, waarop de legers zich zullen terug trekken, wanneer voor 27 December een wapenstilstand wordt verkregen. Beide partijen zijn het eens gewor den over de nauwkeurige vaststel ling van de lengte- en breedtegra den, die de grenzen moeten vormen van een vier kilometer brede gede militariseerde bufferzone dwars door Korea heen. Zondagmorgen komen beide dele gaties bijeen om de kaarten, waarop de wapenstilstandslijn en de buffer- zóne staan afgetekend, te onderte kenen en elkaar wederzijds te over handigen. Veenlijk gevonden. OPLOSSING VAN EEN „MOER AS-LEGENDE" Arbeiders die werkzaam waren in een plaatsje onder de gemeente Zweeloo hebben bij graafwerkzaam heden een veenlijk blootgelegd. Men brengt deze vondst in verband met de legende van het meisje, dat in vroeger jaren langs een binnenweg vau Meppel naar Westerbork ging. de goede koers kwijtraakte ën in het veen wegzakte, waar zij haar droevig einde vond. Deze omgeving heet nog steeds het „Juffersveen". "Door prof. dr. A. E. van Giffen, directeur van het Biologisch Archeologisch Insti tuut te Groningen wordt een nader onderzoek ingesteld. Volgens berichten in de Perzische pers zijn bij de Donderdag voorgekomen botsingen lussen studenten en de politie, vijf personen gedood. De 26-jarige tuindersknecht J. B. uit Den Haag, die beschuldigd wordt van moord op zijn echtgenote, is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. TOENEMENDE WIND. Veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Tot krachtig of hard toenemende Zuid westelijke wind. Iets hogere middag- temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1