JIMMY BROWN, sportheld no.1 Indonesische eisen werden voorlopig afgewezen Vereffende schuld VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZITTING TWEEDE KAMER. Dertien Nederlanders 20 maanden in voorlopige hechtenis (Van onze parlementaire redacteur). Niet alleen voor de leden der Tweede Kamer, die Donderdagmiddag luisterden naar de minister van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, Ir. Peters, waren het bekende klanken, die deze bewindsman bij de ver dediging van zijn begroting uitte, ook voor de dezer dagen hier te lande gearriveerde leden van de Indonesische commissie, die in de loges van de vergaderzaal hadden plaats genomen en een gedeelte van de debatten bywoonden, zal hy wel weinig nieuws verteld hebben. Aan wijziging van de Unie heeft Nederland geen behoefte. Dat betekent echter ook weer niet, dat de regering het Unie-statuut als het enige middel ziet voor een goede en vruchtdragende samenwerking. Wel verwachtte ir. Peters, dat Indonesië begrijpen zal, dat niet telkens op gemaakte afspraken terug gekomen kan worden en dat niet gedreigd mag worden met anti-Neder landse gevoelens. De regering zal daarvoor dan niet meer terugwijken. Hij betreurde, dat de Indonesische regering op dit tijdstip ook de kwes tie Nieuw Guinea aan de orde ge steld heeft. In elk geval is Neder-, land tegen een samenkoppeling in deze zin, dat Indonesië bij voorbaat dreigt met opzegging van het Unie statuut, als de souvereiniteit over Nieuw Guinea niet wordt overgedra gen. Zelfs is een gelijktijdige bespre king al niet aanbevelenswaardig, al staat Nederland, als Indonesië dat persé zou wensen, er niet volledig afwijzend tegenover. Nog altijd is Nederland souverein over Nieuw Guinea, wat Indonesië ook mag be weren. Helaas ziet de regering op het ogenblik nog geen weg zo verklaarde de bewindsman waar langs 't meningsverschil over Nieuw Guinea tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. ER IS GELD NODIG. Wat de ontwikkeling van dit land betreft, heeft de regering de bedoe ling om zo gauw mogelijk tot de op stelling van een algemeen plan te komen. Nagegaan zal worden, in hoeverre internationale organisaties zich financieel voor deze ontwikke ling interesseren. Voor de met zorg vuldigheid ter hand genomen voor bereiding van de Ronde Tafel Confe rentie met de West had de Regering wel zekere richtlijnen, zo zeide ir. Peters, maar hij kon daarover niets openbaar maken, aangezien de be sprekingen nog aan de gang zijn. Tegenover de heer v. d. Wetering ontkende de bewindsman tenslotte, dat particulieren in Suriname niet kunnen investeren. „Geeft u dan eens een voorbeeld!", riep de heer v. d. Wetering (C.H.) jL#s. Zoudt U durven veronderstellen, dat de krokodil een hart heeft Ik niet, maar toch is het juist dit hart dat aantoont dat de krokodil op een vrij hoge trap van ontwikkeling staat. Dit krokodillenhart bezit n.l. vier kamers en verschilt daardoor van de normale reptielenharten. De krokodil kan alleen al om deze reden niet erkend worden als de afstamme ling van een reptielengeslacht uit de oertijd, hoezeer het dier daar ook door uiterlijk en leefwijze naar hun kert. Maar er zijn enige levensvormen, wien deze eer wel toekomt en die zich sedert de eerste perioden van de geschiedenis der aarde tot op heden vrijwel onveranderd hebben kunnen handhaven. Een van de laatste af stammelingen van de eens zo opper machtige klasse der saurii is de brug- hagedis, een reptiel van driekwart meter lengte, dat op enige kleine ei landen van Nieuw Zeeland leeft. Het dier is schuw en ongevaarlijk, leeft in schemerige holen en verlaat zyn schuilplaats slechts zelden. Voorts leeft op enkele eilanden van het vroegere Nederlands Indië neg de Komodo hagedis, een reusachtig rep tiel van drie tot vier meter lengte en op de Galapagos eilanden, waarvan sommige in 1936 door Ecuador tot natuurreservaat zijn verklaard, ko men de geweldige Iguana hagedissen voor, welke beide soorten de verte genwoordigers zijn van het tijdperk der reuzen-sauriërs. Maar er zijn diervormen, die nog heel wat ouder zyn. Vóór dat de steenkoolbossen groeiden en de eerste dieren het water verlieten, bestonden er reeds vissoorten, die door middel van longen adem haalden. In Austra lische stromen heeft men drie soorten van dergelijke longvissen ontdekt, die vrijwel geheel op die oeroude visvor- men gelijken! En in de beken van Tasmanië heeft men primitieve, klei ne, garnaalachtige kreeftjes gevon den, die 300 mitlioen jaren geleden in de moerassen en varenbossen leef den. Deze zélfde diertjes werden ook in onderaardse putten bij Praag, Ba zel en Neuchtatel aangetroffen, waar zij in Europa hun laatste en bijkans verloren positie bezetten. De zeeën herbergen uiteraard de meeste afstammelingen uit de oer tijd, aangezien de bestaansvoorwaar den daar veel langzamer en in veel geringer mate veranderen dan op het vasteland. In de zeeën rond Australië vindt men bijv. de wonderlijke degen krabben, die reeds ruim 450 millioen jaren geleden de zeeën bevolkten. Verschillende haaien, koralen en po liepen behoren voorts tot diervormen, die eveneens op een dergelijke leef tijd kunnen bogen. Dat is dus een oudere geslachtslijst dan U of ik kun nen tonen. Zélfs de oudste vorsten geslachten van Europa komen met de rij hunner voorouders niet veel verder dan de middeleeuwen. Maar er bestaat één geslacht, dat een l\jst van voorvaders kan overleg gen, die méér dan 2000 jaar oud is. H. Pétillon. Ir. Peters aarzelde even. Deze inter ruptie stond niet in het uitvoerige manuscript, dat hij bijna werktuige lijk voorlasBuiten zijn tekst bleek hij het spoor spoedig bijster te zijn. Daarom klampte hg zich maar weer gauw vast aan de vele volzin nen, die de ambtenaren voor hem opgeschreven hadden en vervolgde hij zijn rede. De heer v. d. Wetering maakte een wanhopig gebaar...... Ook de Staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, mr. Blom en die van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, de heer Götzen, hebben nog een aantal vragen en opmerkingen beantwoord. Eerstgenoemde herin nerde er aan, dat de Indonesische Nederlanders nog tot 27 December de keus hebben, welke nationaliteit zij willen bezitten. Leidenaar ontging bijna prijs van 4000. Flauwe grap van onbekende. Een Leidenaar is bijna een prijs van 4000 ontgaan door een flauwe grap van een onbekende. Dinsdagavond werd voor de K.R.O.- microfoon bekend gemaakt dat de „Baas-boven-Baas-actie", welke ge durende enkele maanden is gevoerd ten bate van het „Katholiek Thuis front", de somma van 377.594 heeft opgebracht. Gelijktijdig werden de hamen van de prijswinnaars bekend gemaakt. Zij moesten zich telefonisch met de stu dio in Hilversum in verbinding stel len. Onder hen bevond zich de Leid- se stucadoor, de heer J. W. van D., die een prijs van 4000 had gewon nen. Weinige ogenblikken na het be kendmaken van de prijswinnaars be reikte de K.R.O, in Hilversum een telefoontje met het bericht dat de winnaar van deze prijs zich bereid verklaarde het bedrag terug te stor ten in de kas van „Katholiek Thuis front". Deze mededeling werd door het publiek in de studiozaal met luid ap plaus begroet. De „onthulling" kwam later op de avond toen de heer van D. zich per soonlijk aan de telefoon meldde en onthutst mededeelde, dat hij part noch deel had aan het e.erste tele foongesprek en „dat hij in deze dure tijd een bedrag van 4000 best kon gebruiken". De heer van D. hoorde bij kennis sen dat hij de prys van vier mille had gewonnen en deze spraken hun verwondering uit over het royale aanbod van D. De Leidenaar greep daarop onmiddellijk de telefoon en aldra kwam men tot de ontdekking met een flauwe grap van een anonie me luisteraar te doen te hebben ge had. De werkloosheid stijgt. Het aantal werklozen in Nederland nam in de maand November toe van 84.150 tot 112.453, te weten 82.691 geheel werklozen (vorige maand 64.093), 29.113 D.U.W.-arbeiders (19.570) en 649 voor arbeidsbemid deling in aanmerking komende wachtgelders. Het aantal werkloze bouwvakar beiders steeg van 13.982 tot 23.779. Het aantal als werkloos geregi streerde vrouwen daalde van 9615 tot 9372. DE 25.000 ER UIT. In de 514e Staatsloterij (vijfde klas se, achtste lijst) is op nr. 12916 f 25.000 gevallen. Hy deelde mede, dat aan de Ho ge Commissaris opdracht was ge geven om te protesteren tegen het door de Indonesische regering uit gevaardigde verbod om gearres teerde Nederlanders te bezoeken vóór het onderzoek is geëindigd en tegen de lange duur van het arrest. (Had ons dat maar eerder verteld, zeide de heer Welter (K. N. P.) later bij de replieken). Een dertiental arrestanten wordt al langer dan twintig maanden ge vangen gehouden. In een nota aan Indonesië is aangedrongen op voor waardelijke invrijheidstelling. De regering wenst n.l., dat het inter nationale gebruik in Indonesië wordt toegepast. Indonesië heeft dit ook beloofd, doch het laatste jaar is geen verbetering ingetre den. Een civiele missie naar Indonesië, waarom gevraagd was, vond de Staatssecretaris wel waardevol, maar moeilyk te verwezenlijken. Van In donesische kant is ook geen reactie op deze suggestie gekomen, maar toch wilde hij de zaak nog wel eens bekijken. Nadat gere- en gedupliceerd was, hechtte de Kamer zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de communisten' tegen waren, haar goedkeuring aan de begroting. Hatta over Nieuw-Guinea. De kwestie-Nieuw Guinea dient met bekwaamheid en beleid te wor den aangepakt, zo zeide de Indonesi sche vice-president drs Moh. Hatta in een rede voor bestuursambtenaren te Bandoeng. „Wij moeten trachten de Nederlanders er van te overtui gen, dat het hun geen voordelen op- evert, Nieuw Guinea te blijven be houden. Het is dus in de eerste plaats niet gewenst om ten aanzien van de ze kwestie steeds maar op de Neder landers te blijven schelden en kwade woorden tot hen te blijven richten". De vice-president voegde hieraan toe, te weten dat er de laatste tyd ook reeds vele Nederlanders zyn, die tot het inzicht zijn gekomen, dat het voor Nederland zelf voordeliger is om West-Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Nederland zou toch vroeg of laat niet meer in staat zijn jaarlijks 60 millioen gulden ten be hoeve van Nieuw-Guinea te besteden, aldus Hatta. Prof. Soepomo, de leider der Indo nesische delegatie voor de bespre kingen over de Nederlands-Indonesi sche Unie en over Nieuw Guinea heeft Donderdag, de eerste dag van zijn verblijf in ons land, achtereen volgens bezoeken gebracht aan de ministers Drees, Stikker en Peters. Over de datum waarop de bespre kingen over de Unie en Nieuw Gui nea zullen aanvangen, staat nog niets vast. Incasseerder vroeg om een pak slaag Men zal toch een vrienc' bezoek krggen, die je vrien. lijk maar dringend verzoekt hem een pak slaag toe te die nen. Dat overkwam een brood bezorger te Rotterdam en de vraag werd hem gesteld door de 39-jarige incasseerder J. P. Eerst zag de broodbezorger geen brood in het geval, maar toen P. bleef aandringen, gaf hij hem ten slotte zoiets als een linkse directe. Dat is niet genoeg, zei P., geef er nog een. Opnieuw daalde de vuist van de broodbezorger op het gelaat van P., die gelaten de klap in casseerde en verzocht nog een tijdje met afrossen door te gaan. Toen P. er vreselijk mis handeld uitzag gaf hij zijn vriend een flinke fooi voor deze vriendendienst en zijn porte feuille met geld om te bewa ren. Vervolgens liep P. naar het politiebureau en deed daar een verhaal van twee mannen die hem op de Slaak hadden mishandeld en van zijn porte feuille beroofd hadden. De politie vertrouwde het zaakje niet er ging eens pools hoogte nemen bij de patroon van P. Het onderzoek bracht aan het licht, dat P. diverse valse posten had geboekt om de provisie daarvan te innen en hoe langer hoe meer in geld nood was komen te verkeren. P. zit nu in het huis van be waring en de vriendelijke broodbezorger kreeg een pro cesverbaal. Vandaag is het tien jaar geleden dat de Amerikaanse vlootbiisls Pearl Harbour onverhoeds werd aangevallen door Japanse duikboten en hom- memverpers, en vele Amerikaanse oorlogsschepen zwaar beschadigd of tot zinken gebracht werden. Door dit feit werden de Ver. Staten betrok ken in de laatste wereldoorlog. Een bootje is de brandende „West Virginia" genaderd om een matroos uit het water te redden. Rook stijgt op uit het middenschip, waar het schip het hevigst en fataal getroffen is. Op de brug (midden boven) merkt men nog twee mensen op. Achter de tot zinken gedoemde „West Virginia" ziet men nog een gedeelte van het slagschip „Tennessee." Premier Zuid-Molukken op Nieuw-Guinea gearresteerd. In een brief, welke was onderte kend door de heer E. A. Kaijadoe, is van Ambonese zijde geprotesteerd te gen de arrestatie van een aantal Am bonezen op Nieuw-Guinea, onder wie twee ministers van de „republiek Zuid-Molukken", terwijl voorts huls- zoekingen werden verricht. In de brief, die werd gezonden aan de ministers Drees en Peters en aan de fractieleiders in de Tweede Ka mer, werd gemeld, dat op 5 Novem ber een bootzoeking Werd gehouden door de politie te Sorong aan boord van de motorboot Hoa Moa van de republiek Maloekoe Selatan. Het ar chief van de minister zonder porte feuille A. Nanlohij werd in beslag ge nomen en de minister zelf in arrest gesteld. Hierna werd huiszoeking ge daan bij enkele andere Zuidmoluk- kers in Sorong. De minister-president van de re publiek Maloekoe Selatan de heer A. Wairisal werd met negentien andere Zuidmolukkers, die met prauwen uit Ceram op Nieuw-Guinea aankwa men ook in arrest gesteld of zoals de Nederlandse autoriteiten op Nieuw- Guinea het noemden „onder bescher ming genomen in een arrestantenlo- kaal", waardoor zij onbereikbaar zouden zyn voor het Zuidmolukse volk. Bij monde van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea de heer Van Waardenburg aan de heer P. W. Lokollo is asyl gegarandeerd aan personen, die uit het gebied van de republiek Zuid-Molukken afkomstig zijn, aldus de brief. TONEELZAAL UITGEBRAND. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is te Rotterdam de toneel zaal van het St. Franciscus Liefde werk aan de Schiedamsesingel no. 187 uitgebrand. Het hoofdgebouw is gespaard ge bleven, al heeft dit veel waterschade opgelopen, evenals trouwens de be lendende percelen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Als mogelijkheid wordt aangenomen, dat een der jongens on voorzichtig is geweest met lucifers of misschien een brandend eindje si garet in licht brandbaar materiaal heeft geworpen. In Rotterdam is uit een juweliers- winkel voor ongeveer 8000 gulden aan gouden voorwerpen gestolen. 36. Tenvyl Antonio Cardanolio als een paal bleef staan, sloop Dorus Draadnagel op zijn tenen naar de slaapkamerdeur van meneer Giebel. Hij luisterde zo scherp mogelijk... Toen draaide hij zich om. „Hy sléópt", fluisterde hy tegen zyn met gezel. „Ga je gang maar. Ik hoor hem heel rustig adem halen". Antonio Cardanolio haalde de sleu tel uit zyn broekzak en zocht met zyn linkerhand naar het sleutelgat. Dorus. Draadnagel, die nog steeds by de deur stond te luisteren, hoorde het slot even klikken„Alles ligt in de grote groe ne enveloppe links bovenaan", zei hij zachtjes. Antonio Cardanolio's handen gingen tastend door de brandkast. Hy had wel een zaklantaarn by zich, maar deze durfde hy niet te ontsteken. „Links bovenaan", bromde hy. Toen grepen zyn vingers een vrij dikke enveloppe. „Dat moet 'm zyn", mompelde hy. Vliegensvlug liet hy het ding in zyn binnenzak verdwijnen en toen sloot hg de brandkast weer zorgvuldig af. Dorus Draadnagel slaakte een zucht van verlichting toen zy weer goed en wel bulten de kamer stonden. Zaak-Kitty van der Have thans uit de wereld. Tegen de 45-jarige oud-comman dant van de LKP, afdeling Westland en vroegere ambtenaar van de P.O.D te Rotterdam, van T.. die op 25 Sep tember jl. door de Amsterdamse recht bank wegens meineed tot drie jaar met aftrek werd veroordeeld, werd Donderdagmorgen voor het Amster dams gerechtshof twee jaar geëist. Verdachte was betrokken geweest bij de moord op de koerierster Kitty van der Have te Rotterdam kort na de bevrijding. Dit meisje werd ver moord, omdat zij naar later bleek ten onrechte van verraad werd verdacht. Met het onderzoek in deze zaak was een commandant van een speciale brigade in Amsterdam belast geweest. Verdachte was echter op de ze man „zeer gebeten". Het gelukte hem deze commandant, een zekere W. M., door middel van een valse be tichting van verduistering, waarbij van T. een valse eed aflegde, uit de weg te ruimen. Voor het gerechtshof bekende ver dachte, dat hij meineed had gepleegd De procureur-generaal meende echter, dat de straf door de rechtbank opge legd te hoog was en eiste twee jaar met aftrek. Uitspraak 20 December as. Het wereldgebeuren Lybië onafhankelijk Het Midden-Oosten en grote ge deelten van Azië beleven de schokkende geboorte of weder geboorte van alle soorten nationalis me. De vlam van deze hartstocht ligt dicht bil de lont voor een botsing tussen Oost en West. Temidden van twee gebieden waar deze onrust „on rustbarend" stygt, tussen Egypte en Marokko, ligt het gebied van Libye, de voormalige koloniale bezitting van Italië. Na dc nederlaag van het facis- me was de tyd aangebroken om de oude belofte aan dit land in te los sen: onafhankeiykheid. Het is daar in deze gebieden betrekkelijk rustig toegegaan. Het zou eigeniyk tot voor beeld kunnen strekken voor de vol ken die de winning van de onafhan- kelijkheid willen forceren: het geval- Libye gaat langs de weg der (V.N.)- geléidelykheid. Men had gedacht dat dc zaak-Ly- bye nog vorige maand had afge daan kunnen worden. Maar alle rap porten over deze affaire waren nog niet binnen en daarom zal Libye iets later door de V.N. behandeld worden. Doch %'óór Nieuwjaar 1952 zou de onafhankeiykheid van Libye zijn be slag moeten krygen. De onafhankeiykheid voor te berei den is de taak geweest van onze landgenoot Adriaan Pelt. Hierbij werd hij geholpen door de Raad van Libye, een orgaan van vier leden uit verschillende landen. Pelt en zyn raad van bystand hebben tot nog toe al heel wat bereikt. Er is een voorbe reidende commissie, ook hier ge noemd naar het getal: de commissie van een en twintig, samengesteld. Deze instelling is samengesteld uit zeven vertegenwoordigen van elk der drie gebieden waaruit de nieuwe federatieve staat zal bestaan, t.w. Tripolitanië met zyn 800.000 inwo ners Cyrenaica met 300.000 en Fez- zan 'met 50.000 zielen. Deze commis sie heeft toen bewerkt dat er een Constituante In het leven werd ge roepen van zestig benoemde leden, weer van elk gebied twintig. 7 Oc tober nam deze Constituante de grondwet voor de federatie aan. In deze grondwet wordt Mohamad Idris al Nadhi al Sehoessie erkend als koning van Libye. Tevens is de erfelijkheid van het koningschap vastgelegd. Men mag hierin de er kenning zien van de vele verdien sten van de roemruchte, tevens strijdlustige en dappere broederschap der Senoessi's. Want Mohammad Id ris is de kleinzoon van de stichter de zer mystieke broederschap, weUte zich uiterst fanatiek heeft verzet te gen de zogenaamde Italiaanse, fas cistische pacificatie onder Grazianl in de jaren '23-'32. Het heeft de broe derschap vele levens en vele offers gekost. Het is natuurlyk moeilyk te voor spellen hoe het met Lybie in de toekomst zal gaan. Natuurlyk zal de jonge staat in de eerste jaren de hulp van Pelt en zijn Raad nog niet kunnen ontberen. Maar dat be treft in hoofdzaak zuiver bestuurs- technische kwesties. Het grote pro bleem zal ook voor Lybië wel blyken te liggen in de tegenstellingen tussen de Westerse (Britse) belangen en die van de Arabische wereld. Bekend is. dat de Koning als in sterke mate Brits-gezind mag worden beschouwd, hetgeen de Engelsen, wier positie in het Middellandse zeegebied toch al ernstig bedreigd wordt, natuurlijk zeer welkom is. Maar ook de Egyp tische invloeden mag men niet onder schatten, met name niet in Tripoli tanië. En daaruit konden nog wel eens ernstige moeilijkheden voorko men. door Barbara Cartland 124. Serena dacht aan de donkerrode rozen, welke Eudora haar gisteren had gebracht, aan de purperen orchi deeën van eergisteren en de rose an jers de dag te voren. Nu zag ze. dat het ditmaal witte rozen, witte orchi deeën en lelietjes van dalen waren. Ze bekeek ze en wierp toen ook een blik op haar japon. Terwijl ze die aan trok, had ze er niet aan gedacht, dat ze deze eveneens by haar huwelyk had gedragen. Eudora had blijkbaar ook de overeenkomst opgemerkt. „Ik ben gekleed als een bruid", sprak Serena een beetje verlegen. „En 't wordt ook tijd, dat U zich als bruid gaat gedragen", antwoordde Eudora vinnig. Nog voor haar mees teres gelegenheid had tot antwoor den, ging de oude getrouwe voort: „Zyn lordschap liet zeggen, dat als U zich goed genoeg voelde, hy heel graag met U een gesprek zou hebben in de bibliotheek". „O!" zei Serena byna onhoorbaar, maar toen ze niets verder zei, hernam Eudora: „En ik geloof, dat U zich heel best voelt" Nu lachte Serena. „Natuurlyk voel ik me uitstekend! Al twee of drie da gen, maar jy en de dokter hebben me gedwongen, in bed te blyven". „We vonden het beter, dat U eerst geheel herstelde", zei Eudora, „en dat is nu gebeurd. Bovendien lieten we U liever op uw kamer tydens de begra fenissen". Een ogenblik keek Serena wat somber uit het venster. Toen vroeg r.e.: „Ben jy er by geweest". Eudora knikte. „Ja, wy allemaal. Op bevel van zijn lordschap, maar al leen de bedienden en de pachters wa ren uitgenodigd. Het was een eenvou dige, kalme plechtigheid en ik had het gevoel, dat de arme vrouw tenslotte rust had gevonden". „Dat hoop ik voor haar", zei Sere na. „Rust en vrede. Maar was er nóg een begrafenis, Eudora?" „Ja iemand anders werd tegeiy- kertyd begraven. Ik weet niet wie, maar blijkbaar was het een familie lid, dat in dezelfde grafkelder werd bygezet." „Dus ze zyn samen begraven", sprak Serena zacht. „Ja, samen", bevestigde Eudora. I „Maar iaat ons nu over wat vrolykers praten. Alles wat U hebt geleden is voorby en vergeten en de toekomst wacht U". Serena bracht de hand naar haar wang. Ja, dat weet ik, maar ik ben bang, Eudora". „Bang voor zyn lordschap'" vroeg Eudora. Waarom zou U bang zyn, nu U weet, dat U alle reden hebt om vriendelyk voor hem te wezen?" „Vriendelyk voor hem?" herhaalde Serena met een lichte snik in haar stem en liet er toen snel op volgen: „Heeft hg telkens naar me laten vra gen?" „Elke dag", antwoordde Eudora. „Dat weet U best". Serena zag de kamer rond. Wat was die lief en mooi, de „koninklnke kamer, waar alle bruiden van de Vul- cans plachten te slapen by hun eerste komst op Mandrake. Het was een ka mer vol zonneschijn, een kamer voor geluk en liefde, een' kamer, die haar steeds en steeds weer aan Justin had doen denken. En nu was het ogenblik gekomen, dat ze naar hem toe moest gaan. Ze keek naar Eudora, die haar vriendelyk toelachte. „Gaat U naar zyn lordschap", spoorde ze aan. „Hij heeft deze week lang genoeg geduldig op U gewacht". Met de bloemen als een soort talis man, om zichzelf moed te geven, in de hand, ging Serena langzaam naar de deur en toen de grote trap af. 't Was erg kalm m huis en er leek een sfeer van vrolijkheid en geluk te hangen. Door alle vensters scheen de zon. Uit de grote salons klonken nu geen kwetterende sternen of la waaiige muziek, door de open deuren zag ze de vertrekken vol licht en bloemen. Geen lange ryen bedienden wachtten op gasten, geen lakeien snel den rond met kristallen glazen op presenteerbladen, geen gery van koetsen en gedraaf van paarden roesde uit de oprijlaan en geen goud viel met schelle klank op de speelta fels. Maar in de tuinen zongen de vo gels (Wordt vervolgd). Op 85-jarige leefttyd is te Hilver sum overleden de heer Th. Nieuwer.- huis, sierkunstenaar, wonende te Blari-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5