PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Vier zouden het bijna eens zijn over Ontwapeningscommissie Kinderbeschermingswerk ook in Zeeland nodig DE BILT Kantlijn Vandaag SPANNING IN EGYPTE NAM WEDEROM TOE VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 288 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., £r. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p advertentie 1 3.—. Ing. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertentie» imax 8 regels i van 1-4 regel» f 1.— Ccoerc regel meer 20 cent. „Brieven ot adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg Pr. Mauritss'.r. 12. tel. 102: Terneuzen Brouwerjjstr.^ZteriKzce^N^Bogcrcsi^^^^^^^ VERHELDERENDE VERKLARINGEN. Maar nog lang geen accoord over bewapeningstelling De zesde bijeenkomst van de sub-commissie voor de ontwapening in het Palals de Chaillot te Parijs heeft weliswaar nog lang geen uitweg uit de impasse opgeleverd, maar de wederzijdse verklaringen en uiteen zettingen schijnen toch wel verhelderend te hebben gewerkt. Naar verluidt bleek op de zitting van Woensdag duidelijker dan ooit, dat de Sowjet-Unie niet zo zeer belangstelling heeft voor het bespreken van de bijzonderheden van een mogelijk ontwapeningsplan, dan wel voor al twee dingen wil bereiken: een plechtige verklaring van de algeme ne vergadering, dat atoomwapens nooit gebruikt zullen worden, en een overeenkomst van de vijf grote mogendheden, ter vermindering van de bewapening met één derde. Gemeld wordt, dat Wysjinsky op de bijeenkomst heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie ten volle bereid is in lichtingen over strijdkrachten en be wapening te verstrekken, doch dat hiervan niet een voorafgaande voor waarde voor een ontwapeningsplan zou mogen worden gemaakt. Hij leg de er de nadruk op, dat inspectie door een internationaal lichaam uit geoefend zou moeten worden, dat onder de Veiligheidsraad ressorteert. Daarna werd gesproken over de manier, waarop een telling van de wereldbewapening zou moeten wor den uitgevoerd. Volgens Wysjinsky diende een internationaal controle- orgaan genoegen te nemen met het ontvangen van officiële gegevens, door regeringen over hun strijdkrach ten en bewapening verstrekt. De Westelijken menen echter, dat een telling, om doelmatig te zijn, door een internationaal, van regeringen onafhankelijk lichaam moet worden ondernomen. Naar verluidt zouden de vier mo gendheden over de samenstelling van een ontwapeningscommissie niet te ver van elkaar af staan. Reeds zou de Sowjet-Unie er mee hebben ingestemd, dat de commissie wordt samengesteld uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada. Na afloop van de bijeenkomst deelde de voorzitter, dr. Padilla Ner- vo, aan de pers mede goede hoop te hebben, dat het onderzoek van de Westelijke resolutie en de daarop in gediende amendementen over één of twee dagen zal .zijn voltooid. De sub-commissie zet vandaag haar werk voort onder leiding van dr. Nervo, die als president van de algemene vergadering (welke van daag eveneens bijeenkomt) zal wor den vervangen door een der vice- voorzitters. Er is geen menselijke deugd, die korter leeft dan de dankbaarheid. Hoe anders zou de wereld er uit zien, als er in onze schedel ergens een kastje zat, een minuscuul reservoirtje, waarin alle dankbaarheid zorgvuldig bewaard werd om op de juiste mo menten in ons denken een rol te spe len! Vanmorgen stroomt iedereen, die de goede gaveli Van de Sint zijn deel zag worden, nog over van dankbaarheid. Vanavond vliegen echtelieden, die elkaar gisteravond nog het beste en mooiste schonken, waartoe hun beurs hen in staat stelde, elkaar reeds nij-- dig in de haren. Vergeten zijn de goe de gaven, vergeten is het milde ge baar. Helaas, zo is het nu eenmaal. Later, veel later, en vaak pas als het te laat is, speelt de dankbaarheid weer een rol. Dan herinnert men zich plotse ling. Er zou een genootschap gesticht moeten worden óm de dankbaarheici te cultiveren. Vandaar dat „Ereschuld en Dankbaarheid" bestaat en de Stich ting 1940—1945. Zou de goede Sint ook om deze or ganisaties gedacht hebben? Hun na- men en hun doel zijn algemeen be kend. Of de dankbaarheid ook op deze 5de December geleefd heeft in de hai ten? Het is maar een vraag affaire, de zaak Menten blijven de gemoederen bezig houden. We derom heeft de Tweede Kamer deze geruchtmakende affaires onder de aandacht van de minister gebracht. De zaak Menten, wiens vermogen gestolen werd in de verwarde periode na de bevrijding, is nog steeds in on derzoek. De Velser-affaire zal op de duur toch aan de openbaarheid moe ten worden prijs gegeven. Alleen de zaak-Schallenberg schijnt afgesloten te z(jn. Met voldoening mag men uit het bo venstaande concluderen,dat het in Nederland dan wel eens moeilijk mog> zijn om recht te vinden, maar dat het nog moeilijker is om onrecht in de doofpot te stoppen. Deze zekerheid is een waardevol bezit voor een volk. Waard om haar te verdedigen tegen allen, die de de mocratie afbreuk willen doen. Sedert geruime tijd werken nu tal van Nederlandse hotels, café's en restaurants met de verplichte 15% toeslag op de bediening en met een afrekeningsbedrag, waarbij deze 15 bij het bedrag der vertering is opge teld. ..Het Parool" (onafh. soc heeft onderzocht, hoe het publiek denkt over deze kwestie bedieningsgeld en fooien stelsel en stak over deze aangelegen heid zelfs zijn licht op bij buitenlan ders, die de Nederlandse toestanden kennen; het blad komt tot de volgende conclusies: „Het publiek is tegen het fooienstel sel. Wanneer het toch een fooi geeft, dan vloeit dit voort uit traditie en uit sociaal besef. In de bedieningsgeldre geling, die sinds 19 Maart in de hotels, restaurant en cafè's wordt toegepast, begroet men nagenoeg algemeen een te waarderen poging om de fooi to een „normaal" percentage terug te brengen en het bedienend personeel via het gegarandeerd inkomen be staanszekerheid te verschaffen. Dc wens gaat uit naar het fooiloze stelsel. Dit is te bereiken, zo meent men. Niet door van het ene uiterste in het andere te vervallen, maar geleidelijk en wel via de bedieningsgeldregeling. Deze moet worden vervolmaakt tot een so ciaal aanvaardbare salarisregeling voor het bedienend personeel, bestaan de uit vast loon plus ter stimulatie provisie over de omzet". Irak contra Syrië. Woensdag heeft Irak er bij Egypte en andere landen van de Arabische Liga op aangedrongen het nieuwe militaire regiem in Syrië niet te er kennen. is het 10 jaar geleden, dat Engeland de oorlog verklaarde aan Finland Hongarije en Roe menië. is het 300 jaar geleden, dat de Nederlandse dichteres en tekenares Anna Boot van Wesel, dochter van Roemer i^^Visscher, te Alkmaar overleed. Resolutie tegen nationalistisch China. Wit-Rusland heeft bij de commissie voor de geloofsbrieven een ontwerp resolutie ingediend, houdende „ongel dig verklaring van de volmachten der vertegenwoordigers van nationalis tisch China bij de algemene vergade ring van de Ver. Naties". Communisten noemden „neutrale waarnemers". Zweden, Denemarken, Zwitserland, Polen en Tsjecho-Slowakije. De communisten hebben Woensdag verklaard, dat Tsjecho-Slowakije, Po len, Zwitserland, Zweden en Dene marken in aanmerking zouden ko men als „neutrale waarnemers" voor het verrichten van een inspectie ach ter de linies tijdens een wapenstil stand op Korea. Denemarken en Zwe den zouden als neutraal worden be schouwd, ondanks het feit. dat deze landen medische hulp ter beschikking van de V.N.-troepen op Korea hebben gesteld. Van de zijde der Ver. Naties wees men er op, clat het Noordelijke plan inzake neutrale inspectiegroepen nog in de lucht hangt. De verbondenen hebben het aanvaard noch afgewezen. Oost-Duitsers komen niet naar Debat over de verkiezingen in Duitsland verdaagd. Oost-Dultsland zal geen vertegen woordigers naar Parijs zenden om deel te nemen aan de besprekingen over de mogelijkheid van vrije en ge heime verkiezingen in geheel Duits land, aldus heeft een Oost-Duitse woordvoerder meegedeeld. Oost- Duitsland acht de Ver. Naties in deze niet bevoegd. Een delegatie van West-Duitsland, waarbij Ernst Reuter, de burgemees ter van West-Berlijn, is reeds naar Parijs onderweg. De politieke commissie ad hoe zet te Woensdag intussen haar bespre kingen voort. Van Zweedse zijde werd de vraag opgeworpen of een interna tionale commissie van onderzoek met name in Oost-Dultsland wel doeltref fend zou kunnen werken. Men wees daarbij o.m. op de geldende reisbe perkingen. Besloten werd het debat in de com missie te verdagen tot Zaterdag. Men hoopte, dat dan de vertegenwoordi gers uit Duitsland aangekomen zou den zijn. Op het moment van deze be slissing was nof* niet bekend, dat de Oost-Duitsers niet zullen komen. Kantoorpersoneel mag op andere uren werken. Van 3 December tot en met 29 Fe bruari a.s. mag kantoorpersoneel ar beid verrichten op andere dan voor hen op de arbeidslijst of de rooster aangegeven uren. Daartoe is vergun ning verleend door de Staatssecreta ris van Sociale Zaken, in verband met de spreiding van het electrici- teitsverbruik en de bezuiniging van brandstoffen. Perzië tracht laatste valuta reserve te beschermen. De Perzische banken hebben gewei gerd buitenlandse valuta te verkopen of credieten in buitenlandse valuta te openen naar aanleiding van een order van het Perzische kabinet aan de Na tionale Bank om geen buitenlandse valuta voor invoer te verkopen. Deze order werd gegeven om de snel afne mende reserves aan buitenlandse va luta van het land ongeveer 2 mil- lioen pond te besparen. Het gevolg was, dat de prijzen voor geïmporteer- goederen enorm stegen. Deze nieu- drastische maatregel was het eer ste besluit van de nieuwe minister van economische zaken, dr. Ali Ami- ni, wiens taak het is orde te brengen in de chaotische economische situatie in Perzië. Mond- en klauwzeer in België Per 15 November waren in Belgit 228.700 stuks vee aangetast door mond en klauwzeer, hetgeen 6,5 van de runderstapel en 10 van de varkens stapel betekent. De door veeziekte in België aangerichte schade wordt op meer dan een milliard francs per jaar geschat. NOODTOESTAND AFGEKONDIGD. Tal van gewonden bij demonstraties cn relletjes. In de Egyptische steden, met name in Cairo en Alexandrië, Is de spanning Woensdag ernstig toegenomen. Door arbeiders en «tudenten werden demonstraties gehouden, waarb'tf het tot botsingen met de po litie kwam. Verschillende betogers werden gewond. Te Cairo werd de noodtoestand afgekondigd. Voor Alexandrië en Cairo ls met f^ng *nn vandaag een sluiting bevolen van alle scholen. De telefoon* erbindlngen tussen Cairo en Suez werden verbroken en ook alle verkeer op de weg tussen deze beide steden stond stil. BU een hom-ontploffing in een Brits onderwüs-instituut in het centrum van Alexandrle zou een slacht offer te betreuren zijn. De betogers eisten van de rege ring. dat zij de politiek, welke ten aanzien van Engeland werd aange kondigd, nu ook zal uitvoeren. In Alexandrië eisten studenten en ar beiders wapens en munitie. Toen de politie tijdens een beto ging in Cairo ingreep, werd zij door de opgewonden menigte met stenen bekogeld. De politie maakte daarop gebruik van traangas en vuurwapens, ngeveer dertig demonstranten en een zestal politieagenten liep ver wondingen op. Er is een grote politiemacht op de been. Ambassades, legaties en con sulaten staan onder strenge bewa king en Egyptische troepen hebben zich ongeveer 40 km. van Cairo op gesteld langs de weg naar Suez. De bom in het Britse onderwijs instituut te Alexandrië schijnt ont ploft te zijn, toen een Egyptisch stu dent de deur van een toilet opende. Hij werd ernstig gewond. Er bevon den zich ongeveer tweehonderd stu denten, meest Egyptische, in het in stituut. doch verder werd niemand gewond. Volgens een bekendmaking van het EgypÜsche ministerie van binnen landse zaken zijn in de zeven weken sinds Egypte het verdrag met En geland opzegde, 117 Egyptenaren ge dood en 438 gewond. Sint Nieolaas kwam persoonlijk het heugelijke feit mededelen dat een eerste klasse-van liet Kennemerlyceum in Ovcrveen de hoofdprijs heeft gewonnen in de actie voor de verkoop van kinderpostzegels door scholen. l>e 24 leerlingen van lc mogen 'n vncantle van veertien dagen doorbren gen „ergens in Nederland"; de juiste plaats is nog niet bepaald. Sinter klaas tijdens zijn bezoek aan het klasselokaal. Eén der leerlingen wordt geïnterviewd door een radioreporter. Aanslagen in W est-Duitsland. In verband met verschillende aan slagen. welke de laatste dagen in West-Duitsland zijn gepleegd (o.m, in Bremen en in Stuttgart) is door de West-Duitse politie een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen een ver dacht persoon, van wie echter ge zegd wordt, dat hij mogelijk het land reeds heeft verlaten. In Bremen werd de hoofdredacteur van de „Bremer Nachrichten" slacht offer van de aanslag. Hij werd gedood door een hem per post toegezonden bom. HULP AAN KINDEREN IN NOOD (III). Waf de kinderrechter er van zegt Een observatiehuis is gewenst. 'n Tikje vervallen en wat slap-oudenvets, zo ziet het gebouw van de rechtbank te Middelburg er uit. Het lijkt wel een landhuis met koetspoor ten en dat landhuis is om onverklaarbare redenen middenin de stad ge zet. Betreedt men het gebouw, dan krijgt men een indruk van propere versletenheid, een indruk, die zovele oude rijksgebouwen wekken, omdat wel de schoonmaakster er regelmatig aan te pas komt, maar het onder houd soms jarenlang uit een schrale beurs geschiedt. In dat gebouw doet ook de kinderrechter mr. P. van Empel zijn werk. De heer Van Empel is precies de welwillende en beheerste figuur, die men zich als kinderrechter zou voorstellen. Het denkbeeld, dat de kin derrechter een soort „boeman" zou zyn, vindt in hem een krachtige ont kenning. „Wg zijn er niet", zegt hij om kin deren weg te halen uit gezinnen, of om gezinnen uit elkaar te rukken. Ook wanneer het gaat om strafrech terlijke dingen is er een streven de zaken, waarbij kinderen betrokken zijn, buiten de strafrechter af te doen." De hoop leeft steeds, dat men bij jonge mensen meer kans heeft om ze door opvoeding op het rechte spoor te brengen en daarom over heerst bij elk optreden 't opvoedings element zelfs als er straffen worden opgelegd. Dat ook in Zeeland straffen moe ten vallen ligt voor de hand, hoewel in het algemeen de criminaliteit in deze provincie laag is. GEVAARLIJKE LEEFTIJD. In het jaar 1948 brachten 51 jon gens en 9 meisjes beneden de 21 jaar het in Zeeland zover, dat ze strafrechterlijk veroordeeld werden. In 1949 waren dat 42 jongens en 8 meisjes. De leeftijd van de meeste gestraften was 16 a 17 jaar. Dat is zo echt de gevaarlijke leeftijd voor veel jongelui. Wanneer we er nog even de aan dacht op vestigen, dat een aantal jongelui niet vervolgd werd, hoewel ernstig vermoeden bestond, dat ze strafbare feiten hadden gepleegd en dat behalve de rechtbank ook de kantonrechter in Zeeland nog heel wat jeugdzaken afdoet, dan is het wel duidelijk, dat de bovengenoemde getallen een te gunstig beeld geven. Van de schuldig verklaarden in 1949 werden er 19 strafrechterlijk onde rtoezicht gesteld, drie wei-den voorwaardelijk en drie onvoorwaar delijk ter beschikking van de rege ring gesteld. Tot zover deze aanduiding van de straffen. INGRIJPEN. Aan het ooi-deel van de rechter worden echter ook onderworpen de gevallen waarin het optreden der ouders tegenover hun kinderen van dien aard is dat men zich afvraagt of zij hun macht niet misbruiken of de uitoefening daarvan verwaar lozen. Soms zijn ouders onmachtig hun kinderen op te voeden en soms zijn ze onwillig. In 1950 werden in drie gevallen onwillige Zeeuwse ou ders door de rechtbank ontzet uit de ouderlijke macht en in 19 geval len werden onmachtige ouders ont heven uit de ouderlijke macht. Dat zijn de uiterste maatregelen en men gaat er dus niet graag toe over. Gelukkig blijkt het ingrijpen soms heilzaam te werken. In 3 ge vallen kon in 1950 herstel in de ou derlijke macht verleend worden en in één geval herstel in de voogdij. Het is opmerkelijk, verklaarde ons de heer Van Empel, dat in heel veel gevallen als er ingegrepen wordt iets wakker wordt in het gezin en dat er dan een verrassend herstel volgt. Het werk van de kinderbescherming richt er zich steeds meer op niet alleen het kind als individu te red den, maar het gezin in stand te houden. HULP. „Wonderbaarlijk is het", meen de de heer Van Empel, „dat er al tijd weer mensen en instellingen be reid zijn om van ganser harte kin deren en gezinnen te helpen. Daar naast kan er natuurlijk niet genoeg op gehamerd worden, dat alle men sen, die in gelukkiger omstandighe den verkeren het kinderbescher mingswerk dienen te steunen." Vervolg op pag. 2) De honderdduizend als St. Nicolaasverrassing In de 514e staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst is Woensdag de 100.000 ge vallen op nr. 18750. Een welkome St. Nicolaasverrassing. De prijs blijkt gewonnen te zijn door een groepje Hilversummers, van wie één. een zakenman, vorige week zijn kwart lot nog wilde verkopen. De anderen wisten hem echter te be wegen dit niet te doen en daarvoor zal de man hen nu wel dankbaar zijn. Woensdagmiddag kwam de collec teur van de Staatsloterij hem althans ruim 20 mille als aandeel in de prijs uitbetalen. Overigens heeft deze collecteur nu reeds zeven maal de lOO.QpO uitge keerd, eenmaal zelfs met ae premie van 30.000 gulden er op. Maar het gebeurde nog nooit op Sinterklaas avond! Uit de mast gevallen. De 22-jarige F. W. Langhorst uit Rotterdam, opvarende van het m.s. „Kota Inten", is in de haven van Genua van 10 meter hoogte uit een mast van dit schip gevallen. Met een zware schedelbasisfractuur moest hg in een ziekenhuis worden opgeno men, waar hrj later is overleden. Mr. P J. Oud, 65 jaar- )e burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, vierde Woensdag zijn 65ste verjaardag. Namens het histo risch genootschap „-Roterodamum" werd de jarige een boekwerk, getiteld „Mr. P. J. Oud, gezien door zijn tijd genoten", aangeboden. Bijna alle politieke partijen zijn on der de schrijvers van het boek verte- genwoordgid. Het boek is geen lof dicht op mr. Oud geworden. Men heeft zich wel degelijk critiek op som mige van zijn daden en werken ver oorloofd. Mgr. Stepinac vrijgelaten. Officieel is thans te Belgrado be kend gemaakt, dat aartsbisschop Stepinac Woensdag voorwaardelijk is vrijgelaten. De aartsbisschop, die 53 jaar is, werd in October 1946 wegens „mis drijven tegen het volk en de staat" veroordeeld tot 16 jaar gevangenis straf. Gedurende zijn voorwaardelijke in- vriiheidsstelling zal mgr. Stepinac verblijven in de pastorie van zijn ge boorteplaats Krasich bij Zagreb. Een half jaar geleden heeft maar schalk Tito het Vaticaan aangeboden de aartsbisschop vrij te laten op voor waarde dat hij het land zou verlaten. Dit aanbod werd evenwel niet aan vaard. De voorwaarden voor de vrij lating zijn thans nog niet bekend ge maakt. Verwacht wordt dat mgr. Stepinac zijn geboorteplaats niet zal mogen verlaten en geen hoge functie zal mogen vervullen bij de R.K. kerk in Joego-Slavië. Onregelmatigheden bii leveranties voor de Luchtmacht. Drie officieren in arrest. Het onderzoek naar de ongeregeld heden, gepleegd bü de aanschaffings- dienst van de Luchtmacht, heeft uit gewezen, dat inderdaad malversaties hebben plaats gehad met betrekking tot leveranties van kleding en uitrus ting aan de luchtmacht, waardoor het Rijk in dc laatste jaren is benadeeld yoor een bedrag van naar voorlopige schatting ongeveer f 100.000. In verband met deze zaak werden subalterne officieren in arrest gesteld. Ten behoeve van .het onderzoek was het noodzakelijk de aanwezige voor raden in de diverse magazijnen van de luchtmacht te controleren. Deze controle is op het ogenblik bijna ge ëindigd. doch het zal nog enkele we ken duren, alvorens de verkregen ge gevens zijn verwerkt. Een eerste proces-verbaal tegen de reserve-luitenant-kolonel B. is in be handeling bij de militaire justitie, die o.m. zal hebben na te gaan of en in welke mate deze hoofdofficier als mede-eigenaar van een textiel-ondcr- neming op onoirbare wijze voordeel heeft getrokken van zijn functie als hoofd van de aanschaffingsdienst van de luchtmacht. Het op last van de minister van oorlog ingestelde onderzoek wordt met kracht voortgezet. Leveranciers die zich op afkeurenswaardige wijze hebben bevoordeeld, worden, los van eventuele strafrechterlijke vervolging, uitgesloten van leveranties aan ma rine, leger en luchtmacht. Reeds 500 doden geborgen. Na de vulkaan-uitbarsting op de Philippijnen. Over de uitbarsting van de vul kaan Hibok op de Philippijnen werd Woensdag gemeld, dat tot dusver 500 lijken van slachtoffers werden gebor gen. Pas toen de hitte van de bran den wat was verminderd, konden red dingsploegen dieper het geteisterde gebied binnengaan. Men neemt aan, dat er ruim 2000 slachtoffers zijn. De evacuatie van Mambajad, de voornaamste stad van het geteisterde eiland Camiguin. is vrijwel voltooid. Volgens nog niet be vestigde berichten zouden alle bewo ners van het dorp Ganasan aan de voet van de vulkaan om het leven zijn gekomen. „Tiger Moth" sloeg over de kop, inzittenden ongedeerd Dinsdagmiddag is op de militaire vliegbasis Woensdrecht met een ..Ti ger Moth", waarin een instructeur en een leerling-piloot gezeten waren, een ongeval gebeurd, dat wonderlijk genoeg goed is afgelopen. De beide inzittenden bleven ongedeerd en de machine liep slechts lichte averij op. Bij het oefenen in doorstarten over trok de bestuurder van de „Tiger Moth" zijn toestel, dat na een salto ter aarde stortte. LATER IE-A5 .MINDER ZACHT. Geldig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen. Aanvankelijk harde tot krachtige Zuid-Westelijke wind. later tot matig afnemende Westelijke wind. Later iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1