Maarten's Sinterklaasfeest Hij gaf zijn eigen hond aan zijn beste vriend KLANKEN un DE AETHER Beier resuliaai met 4 middelen iegelijk Chefarine ,4 isNEPS Slaapt U slecht Vereffende schuld KAPPIE oj> loeg naar Hollywood PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 't Liep tegen zeven uur in de avond. Maarten Velder lichtte de klink op van de achterdeur, om naar buiten te gaan, terwijl hij zijn Moeder, die bij een kleine lamp sokken zat te stoppen, een beetje brommend goedendag zei. Ze riep hem zacht terug: „Wat ga je doen, Maarten?" Hij draaide zich even om en zei: „Naar Jan, Moeder, ik ben zó terug!" Moeder nam de zwarte sok weer in de hand en liet de naald, die glansde in 't licht van de lamp, rustig op en neer wippen in 't hek- werkje van draden, dat ze gespannen had over 't grote gat. Maar even later liet ze de hand toch weer rusten en staarde in gedachten verzon ken naar de deur, die Maarten, haar oudste jongen van dertien, even tevoren ?o onverschillig had dichtgesmeten. Wat was er toch met hem.Hij was stil en in zichzelf ge keerd Alleen met Tommy speelde hij, de kleine, jonge hond, die hij enkele weken geleden voor zijn verjaardag had gekregen. Moeder zuchtteze zou 't hem maar eens vragen.... Toen Maarten de deur achter zich had dichtgetrokken bleef hij een ogenblik staan, stak onverschillig de handen in z'n broekzakken, trok de schouders op met een gebaar, alsof 't hem toch niks kon schelen en keek om zich heen. De maan stond groot en helder aan de hemel en 't was net, of dóór dat maanlicht 't hele dorp warm pjes toegedekt was met een wazig, zilverachtig dauw. Alles zag er heel anders uit dan overdag; nu leken de huisjes niet klein en armoedig Nu was 't water in de vaart niet dof en donkerneen, 't glansde, als of 't ineens van zilver was gewor den. De hojje smalle bruggetjes glommen, of 'ze door kabouters met tere, lichte kleuren waren bestre kenEn dan de huisjes.... wat zagen ze er knus en prettig geheim zinnig uit, met hier en daar 't schijnsel van een brandende lamp, dat door de vensters naar buiten straalde BOOS GEZICHT. Maar Maarten lette er niet op hij liep met een boos gezicht naar de waterkant, trok de pen uit de grond, waarmee hun kleine boot was vastgelegd, gooide de ketting er in en volgde dan zelf. Handig duwde hij haar van de kant en boomde rustig de vaart afonder de bruggetjes door, die de huizen aan weerskanten met elkaar ver bonden. Waar Jan, zijn vriend, woonde DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tulnbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nws. 13,20 Radio Philh. Orkest. NCRV; 14.00 Gram. muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.10 Pianokwartet. 15.45 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.50 Leger des Heils orkest. 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.20 Verzoekprograhima. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.25 Bui tenlands overzicht. 22.45 Avondoverden- ldng. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusements muziek. 12.00 Orgel en viool. 12.25 .Jn 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Fi nancieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.55 „U kunt het geloven of niet". 14.00 Causerie over Australië. 14.15 Gram. muziek. 14.30 „De zaak Saf- fran". causerie. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Politie KapeL 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws, 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 AVRO-Allerlei. lSflO Amusementsmuziek. 19.40 „Helicon", rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nws 20.05 Radio Philh. orkest. 21.05 „Wat er aan vast zit", klankbeeld. 21.35 Orkest concert. 22.10 Actualiteiten. 22.15 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.45 Voordracht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Gram. muziek. legde hij aan. 't Was zó licht buiten," dat Maarten op de stoep voor de deur, op zij van 't huis, Jan's klom pen kon zien staanMooi, die was thuisToen stak hij twee vingers in zijn mond en floot schel. De deur werd direct opengemaakt en daar was Jan al. Hij schoof vlug in z'n klompen, kwam op een drafje naar z'n vriend toe en stapte in. Maarten boomde en Jan zat vooropZe spraken niet veel In gedachten stak Jan z'n hand in 't water, dat grappig oprimpelde en donkere streepjes op 't water maakte. Plotseling schoot een dikke rat voorbüvlak langs de hand van Jan.... „Tjonge, wat een knaap!" bewonderde hij, ofschoon hij toch maar gauw zijn hand terugtrok „Zag je 'm Maarten?" Doch toen Maarten alleen maar „Neezei, keerde Jan zich om, omdat hij wel begreep, waar Maarten weer aan dacht.en vroeg: „Wat ga je nou doen met Dirkweet je al, hoe je 't morgen moet goedmaken op Sinterklaasavond? HET CADEAU. 't Duurde even, voordat Maarten antwoorddetoen zei hy: „Ik geef 'm Tommy!" Jan keek 'm verwonderd aan „Je eigen hondEn je bent zelf zo gek op 'm!" Doch Maarten knikte vastbesloten terwijl hij 't bootje rustig voort duwde. Jan bleef Maarten nog steeds on gelovig aankijken.... „Maar je hoeft 'm toch je eigen hond niet te geven.er zijn toch jonge honden genoegvoor Dirk blijft 't het zelfde. Maar Maarten hield vol: „Ik geef 'm expres Tommyik begrijp nou niet meer, dat ik zo laf en be roerd heb kunnen zijn tegen Dirken daérom geef ik 'm nu Tommyik weet, dat hy zo gek op 'm is. 't Was even stilin de verte kwam een roeibootje aanje kon 't klotsend geluid van de roeispanen horen Na een poosje zei Jan„Je hebt gelijk ALLES VERTELD. Toen de kleintjes naar bed waren, zat Maarten nog even met Vader en Moeder aan de tafel. Op zijn schoot lag Tommy, die speels in Maarten's vingers beet. Vader las de krantmaar Moeder keek haar jongen zo nu en dan eens onderzoekend aan. „Je ziet er niet uit, alsof je morgen veel van Sinterklaas verwacht", zei ze en lachte een beetje. En toen zei Maarten plotseling: „Ik wil niet eens wat hebben Vader legde de krant neer en Moeder haar verstelwerk en toen was 't ineens zó stil in de kamer, alsof alles wachtte op wat Maarten te zeggen had. MoederVaderbe gon hij stotterend, „ik moet u wat vertellenik had 't al veel eer der willen doen, maar ik durfde 't niet Moeder en Vader keken elkaar aan en toen naar hun jongen, die er zo verdrietig uitzag. „U weet toch wel," begon hij, „dat Dirk een week geleden z'n been heeft gebroken„Hij heeft aan zijn Moeder verteld, dat hij was uitgegledenmaar dat is niet zoik heb hem geduwdom hem te plagenen nou durf ik niet naar hem toe te gaanJan gaat wèl elke dagen dan ver telt hij my hoe 't met hem is Maarten veegde zijn roodbehuilde ogen af, maar steeds kwamen er nieuwe tranen NIET MOOL Eindelijk zei Vader: „Dat is niet mooi van je, MaartenJe moet naar Dirk toegaan en zijn ouders Advertentie. Chefarine „4" bevai 4 genees* middelen, elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Maar in één tablet verenigd, Is de werking nég beter, zodat -zij ook helpen bij hevige pijn of griep, wan neer een ander middel faalt. cCoeé wofutenenf alles vertellendat is beter en eerlijkervoor jezèlfen ook tegenover Dirk, die je heeft getoond je vriend te zijn, ook al ga je met hem niet zoveel om als met Jan Moeder was opgestaan en had haar arm om Maarten's schouder gelegd„En daarom wil jij nu natuurlijk niets van Sinterklaas hebbenis 't zo niet?" „Ja, Moeder", bekende hij zacht. Toen zette hij Tommy voor zich op tafel en streelde 't diertje over z'n glanzende lijfje„Ik ga morgen naar Dirk toe en geef 'm Tommy toe vader, mag 'tDirk heeft me niet verradenVader mag ik hem morgen op Sinterklaasavond Tommy brengen?" Hy streelde 't rolronde diertje, dat vinnig-speels naar hem beet „Hij is nog zo jonghy zal best bij Dirk wennen!" Vader vouwde langzaam de krant dichten toen hij weer opkeek stonden zijn ogen blij ,,'t Is goed, m'n jongen," zei hij en Moeder streek hem over z'n haar en zei, dat hij flink was. „En", voegde ze er aan toe, „als nu mor gen Sint Nicolaas bij de kleintjes komt, kun jij ook weer plezier hebben." Toen zei vader en hij glimlachte een beetje „Ik heb gehoord, dat Sint voor jou een hondenmandje haddat moet dan maar wachten tot er hier eens een andere hond komt." Maar Maarten vroeg: „Vader, mag ik de mand ook aan Dirk geven?" HET AFSCHEID. Toen ze allemaal naar bed waren, sloop Maarten voorzichtig naar de kamer, waar Tommy lag te slapen. Voorzichtig pakte hij het diertje op en kroop er mee onder de dekens Voor Tommy was 't een feest voor Maarten ook, maar toch was hij wel even bedroefd. De volgende dag was 't vijf De cember. De kinderen waren vrolijk en nieuwsgierigen 't vreemde was, Maarten was ook blij, al vond Moeder hem ook wel eens een beetje verdrietig bij Tommy. Eindelijk was 't avond en wat donker geworden. De kleintjes drukten hun neusjes plat tegen ,de ruiten, want over 't bruggetje voor hun huis zouden Sint en Piet aan komen. Ze zongen hun liedjes luid en blij; Neeltje schoof stilletjes 't raam een eindje open en zong, met haar hoofd voor de gleuf, extra hardMis schien zou Sint dan wel eerder kómen. Het wachten duurde lang, maar na een poos zagen ze toch Zwarte Piet, die met een zware ket ting rammeldeHij maakte, bovenop 't bruggetje dwaze dans pasjes en zwaaide met z'n hand naar de maan, welke nieuwsgierig keek naar die vreemde mensen, die van huis tot huis gingen bruggetje op bruggetje afnaar Sint Nico laas, die een beetje langzaam, om dat hij al zo oud was, achter Piet aankwam. De maan liet een extra dikke straal vallen op Sint's sneeuwwitte baard en z'n prachtige rood flu welen mantel, dan kon hy zelf ten minste ook alles goed zien. En Piet danste en huppelde maar, zodat de gele veer op zijn muts vro lijk op en neer wipte. Doch toen Sint het bruggetje af moest, werd Piet ineens ernstig hij hield Sint stevig vast, want 't was hoog en glibberig en Sint was al heel, heel oud. DAAR KWAM PIET. Ja hoor, daar bonsde Piet dan ook op hun deur. De kinderen juichten en zongen; ze hadden rode wangen en hun ogen schitterden van plezier. Sint mocht natuurlijk in vaders stoel gaan zittenPiet moest even z'n mond houden, omdat Sint nu tegen alle kinderen wat ging zeg gen. Daar ging de zak openen toen kregen ze allemaal wat. Advertentie 6 December Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER. U.+NAP U.+NAP 7.31 1.54 20.22 8.02 1.76 8.28 1.83 8.49 1.08 9.12 1.28 1.61 20.47 1.84 21.19 1.95 21.36 1.30 21.52 1.50 LAAG WATER. U.—NAP U.—NAP 1.11 1.49 1.68 1.83 1.15 1.3S 1.46 2.26 2.26 2.2 14.02 14.35 15.12 14.46 1.80 2.01 2.16 1.52 ^ZACHTE oacóe/y'eKeo&cs 'n DE KUYPER product Amsterdamse Beurs Maarten kreeg de hondenmand, maar Vader zei: „Sint Nicolaas, ik geloof, dat Maarten zijn geschenk aan een ziek vriendje wil geven. mèt z'n eigen hondje erbij.... dat vindt u toch wel goed?" Sint keek Maarten eens aan en zei: „Mooi zo, jongenzullen we alles dan maar meteen gaan brengen?" Even later drukten de kleintjes hun neusje weer tegen de ruiten en nu zagen ze, hoe Pieterbaas handig in 't bootje sprong. Hij zwaaide nog even met z'n baret en ging toen Sint Nicolaas helpen, die ook moest instappen. OP WEG. Daarna nam Piet de mand aan, die Maarten hem aanreikte, en toen stapte deze zelf in, met Tommy in z'n armen. Zwarte Piet boomde en onder de bruggetjes door gleed langzaam de kleine boot met Sint en zijn zwarte knecht.en Maarten, die 't liefste hondje, dat hij kende, ging weg geven aan een vriend, die door zijn schuld pijn had en op bed moest blijven. Maarten hield Tommy stevig tegen zich aan't diertje drukte zijn vochtige neusje snuffelend tegen Maarten's wang en kwispelde vrolijk met zijn staartje, maar mis schien ook wel een beetje angstig. By Jan's huis floot Maarten even. Jan kwam gauw naar buiten. „Ik ga 'm wegbrengen," zei hy. De ander knikte en bleef staan, tot 't bootje uit 't gezicht was verdwenen. Bij Dirk legden ze aan. Ze liepen achterom, eerst Sintdan Piet en 't laatst Maarten met Tommy. Wat keek Dirk blij, toen Sint en Piet binnenkwamen. Doch toen hy daar ineens Maarten zag staan, met Tommy in z'n armen, kreeg hy een vuurrode kleur en zei verbaasd en zacht„Maarten. DE VERRASSING. Sint, die naar de twee jongens had gekeken, zei: „Vooruit Maar tenjij eerstwant jouw ver rassing is de mooiste Zonder wat te zeggen en een beetje verlegen, legde Maarten 't kleine, warme hondje in 't holletje van Dirk's arm.Maar Dirk fluisterde: ,,'t Hoeft niet, Maar tenje hebt het toch niet ex pres gedaan!" Maarten streelde nog eenmaal z'n hondje, toen hij zei: „Nou is-t-ie van jou Dirk, dan ben je meteen niet meer alleen En toen verklaarde hij ineens alles, wat er op die middag was ge beurd. Niemand wist wat te zeggen. Nederland 1948 (3%) dito 1947 C3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investerlngseert 3 Nederland 1962—64 r.b. Nederland 1962—64 m.b. Nederland N.W.S. 2 Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft. Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubber HA. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Dek Mij. Mid. Continental Tide Water Anaconda Bethlehem Steel General Moto» Kennecott Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania North American Rep. Steel U.S. Steel Intern. Nickel voor claims Unilever niet boven de 1 100 gestegen, Dinsdag werd op 103 geopend, waarna flinke transacties tot stand kwa men tussen 101 en 106 gulden. Olie's, Philips en AKU's bleven dicht bij de slot- noteringen van Maandag hangen. De scheepvaartafdeling toonde een lichte reactie. 3 Dec. 4 Dee. 84% 84% 837, 85% 857, 85% 95% 95% 87% 87% 87% 87% 87% 87% 70% 70% 87 87 86% 86% 86% 85% 142 143% 162% 162% 231 231 116 117% 169 169 144 144 181% 184% 210 211 170 169% 151% 152% 176% 176% 287% 287% 94% 93% 185 185 119 118% 143% 141 139% 139 154 153 105% 10S% 106% 106 78% 79% 74 73% 44% 44 54% 54% 54% 54 54 54 95% 95% 70% 69% 19% 19% 8% 8% 19% 18% 19% 19% 19% 19% 46% 46% 43% 43 44% 44 dagen de prijs Toen stond Sint langzaam op en legde zijn hand op Dirk's hoofd en zei: „Je bent een trouw vriend ge weestje ouders mogen wel trots op je zijn. En tegen Maarten zei Sint: „Jy bent nu ook een flinke kerel, en daar ben ik erg blij om!" 't Hondje lag tevreden en warm bij Dirk. Sint bleef hier wat langer dan bij de andere kinderen en toen hij wegging, zei hij: „Ik geloof, dat dit de mooiste Sinterklaasavond is geweest die ik ooit heb meege maakt." Advertentie. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal, Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heer lijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apoth. en drog. 0.83, 2.08, y.94. door Barbara Cartland 122 Bij de deur gekomen, riep hij haar naam. maar kreeg geen antwoord. Binnentredend, zag hy. dat er in de haard een helder vuurtje brandde, de kandelaars waren aangestoken, en tot zijn verrassing, dat de tafel on dersteboven lag, waardoor de inhoud van een werkmandje over de grond verspreid was. Even keek hij om zich heen en vond toen de gebroken gren del. Onwillekeurig slaakte hij een lichte kreet en hoorde meteen gelui den uit de naastgelegen kamer. Zijn ongeduldig ldoppen bleef zonder re sultaat, zodat hg, het wachten moe, de klink oplichtte en binnentrad. Ook hier brandden alle kaarsen en bij dat licht zag hg Eudora te bed lig gen, terwijl ze met open mond ge weldig snurkte. Hg schudde haar (pij de schouder, liep luid: „Word wak ker, waar is je meesteres?" maar kwam alras tot de conclusie, dat zo'n slaap onnatuurlijk was. Naar Serena's slaapkamer teruggekeerd, merkte hg plotseling de torendeur op. Ietwat minder beangst ging hg de torenka mer binnen, zag de kleinere deur even eens open staan en rende de wentel trap af naar de bibliotheek. Daar vond hij de oude knecht, die hij, toen lig nog Mnd was, reeds had gekend, geknield naast zijn vader liggen. Justin nam de brief en opende die ZON EN MAAN. 6 December. Zon: op 8.31 onder 16.30 Maan: op 13.23 onder 0.32 65. Maar toen Kappie en de Maat hen het hele verhaal verteld hadden, heerste er al gauw een andere stemming aan boord. Iedereen was even opgewonden. „Ik ga gauw koffie zetten, dan wij feest vie len!" kraaide Ah Sing. Hij voegde de daad by het woord en nog nooit had het bakje troost de twee helden zo goed ge smaakt. Er kwam geen einde aan de verhalen en de Meester vroeg telkens weer, of ze nou in dat luchtschip heus niet zee ziek geworden waren. Maar midden tussen de feestvreugde kwam er ineens een jongen met een telegram het trapje van de kajuit af. „Voor de kapitein van de Kraak", dat bent U zeker", zei hij, terwijl hy het aan Kappie overhandigde. „Van wie kan dat ja zgn?" begon Kappie, terwgl hy het telegram haastig openscheurde. Toen las hy het hardop voor: „Heb van Uw heldendaden gelezen stop kom onverwyid naar Saloe P aloe stop heb uw hulp nodig in belangrgke zaak stop Rivaldi". EINDE van dit verhaal. haastig. Toen bleek het hun, die hem gadesloegen, alsof de somberheid, welke tot nog toe zijn gelaat iets dreigends had gegeven, plotseling verdween en hg jaren jonger werd. Zonder verder iets te zeggen, draaide hij zich om en vloog de grote trap met twee treden tegelgk op. Slechts op 't portaal aarzelde hy even, waar door mevrouw Matthews, de huis houdster, gelegenheid kreeg, hem, met eèn begroetingswoord op de lip pen, te naaeren. Een diepe buiging makend, begon ze: „Goedenavond, uw lordschap. Ik heb de eer, u .,In welke kamer is haar ladyschap?" viel Justin haar in de rede. ,.In de kamer, waar ze altyd ge weest is, mylord. Mevrouw uw moe der gaf bevel, niets te veranderen". „Zo, dat is de manier, waarop U mijn vrouw behandelt, nietwaar?" merkte Justin bits op. „Hoe durft U haar zo incorrect te ontvangen? Maak onmiddellgk de koninklijke slaapkamer in orde. U weet even goed als ik, mevrouw Matthews, dat volgens de traditie de bruiden en erf genamen van Mandrake in die kamer slapen". „Zeker, m'lord, natuurlgk, m'lord. Ik vraag excuus, m'lord, maar me vrouw uw moeder had gezegd ,Doe wat ik U bevolen heb", zei Justin en toen was hg verdwenen, ter wijl mevrouw Matthews nog haar ver ontschuldigingen stamelde en de ene zenuwachtige buiging na de andere maakte. Hij snelde het portaal over en de smalle trap naar de tweede verdie ping op. Pas toen hy de gang, die naar Serena's kamer leidde had be reikt, hield hg even stil, om nog eens het briefje, dat hij in de hand had, te bestuderen. Toen liep hn verder. Hg zag de deur van haar kamer wijd openstaan en ging toen hij naderbij kwam, iets langzamer lopen. „Newman", riep hg uit, „wat is er aan de hand?" De oude man stond op, terwyi lang zaam tranen over zgn wangen stroom den. „Zyn lordschap is dood, jongeheer Justin", zei hg. „Onder zgn werk is hg gestorven. Zo zou hg 't hebben gewenst, maar... hy is heengegaan". Justin trad op zyn vader toe en raakte zacht diens reeds koude wang aan. Toen zag hg de hand. die nog steeds de pen Doven hei witte papier hield en ook het laatste door zgn va der geschreven woord „finis". „Hij heeft zgn taak volbracht", zei hg kalm. „Daarom stierf hg, New man; zfn werk was af". .O, jongeheer Justin... God schen- ké zgn ziel rust!" snikte de oude man. (Wordt vervolgd)..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6