De „Utrecht" is de luchtsprong naar Tokio begonnen JIMMY BROWN, sportheld no.1 OVERLEG IN PAN MOEN DJON STAGNEERT WEER WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S HERINNERINGEN AAN ANDERE GLORIEUZE VLUCHTEN. Bemanning van dertig koppen! Onze Haagse redacteur maakt eerste K.L.M.-reis naar Tokio mee. DE K.L.M.-Constellation „Utrecht" Is Dinsdagavond om twaalf minu ten over zeven van Schiphol gestart voor haar eerste vlucht naar To kio. De afstand bedraagt 15.700 km. Vrijdag zal een K. L. M.-Constel- lation de nieuwe lün AmsterdamSydney openen, waardoor het lucht net van de K. L. M. deze week wordt uitgebreid met niet minder dan 40.000 trm. bijna de omtrek van de aarde aan de evenaar. De reis naar Tokio wordt medegemaakt door een aantal buitenlandse en Nederlandse journalisten, waaronder de Haagse redacteur van ons blad, de heer Jan Goderie. Het vertrek van de „Utrecht" gis teren riep herinneringen op aan het begin van andere glorieuze vluchten, zoals die van de Uiver, de Pelikaan en van de Snip. Een grote schare be langstellenden en luchtvaartenthou siasten, voor wie de vliegerij nog wei nig van de glans uit de pionierstijd heeft verloren, stond daar op het platform, waar de Utrecht baadde in het op de aluminium romp terug kaatsende licht der filmlampen. Veertien dagen slechts zal de uit- en thuisvlucht duren voor hen, die op deze reis de gast zijn van onze natio nale luchtvaartmaatschappij, doch het afscheid deed denken aan een vaarwel voor jaren. Een gezonde ner vositeit kenmerkte het vertrek: een onstuimig naar het vliegtuig opdrin- fende menigte en een anders onaan- oenlijke dr. Plesman, die zijn emotie nauwelijks kon verbergen. BOOM WAS TE LANG. Twee uur voor de Utrecht los kwam, bleek, dat de boom uit Bos koop, die op een plein in Tokio zal worden geplaatst, wegens zijn enorme lengte niet in het vrachtruim paste. Een telefoontje naar Boskoop en een uurtje later waren de kwekers reeds Koninginne-poppen brachten 60 mille op. De tweehonderd poppen, die de vrouwen van Oregon (V.S.) aan ko ningin Juliana schonken en die de Koningin bestemde voor het jeugd werk onder geestelijk en lichamelijk misdeelde lcinderen, zijn thans verloot. Prins Marijke deed een forse greep in de in melkbussen en prullenman den gedeponeerde 250.000 loten. Er kwamen 5 loten te voorschijn, mej. Janine Seston, de Franse gouvernaute, trok het zesde lot en de commissiele den zorgden voor de overige 194. De f 60.000, die de loterij heeft opge bracht, zullen worden verdeeld onder „Het vierde Prinsenkind", „Het Ne derlandse Padvindersgilde", „De Ne derlandse Gidsenbeweging", „De Ne derlandse Padvinders", en de verken ners der Katholieke jeugdbeweging. op Schiphol gearriveerd en zaagden vakkundig een meter van de jonge eik af. Om precies 7 uur hadden alle passagiers hun plaatsen ingenomen en taxiede de Utrecht majestueus naar de startbaan. Een minuut later zette een gele jeep de achtervolging van het toestel in. om de Polygoon film van het vertrek achterna te brengen ,die in Tokio zal worden ont wikkeld en afgedraaid. BIJZONDERHEDEN OVER DE VLUCHT. Aan boord van dit eerste lyntoestel naar Tokio bevonden zich 26 passa giers, van wie 15 de vlucht meema ken op uitnodiging van de K.L.M. On der nen bevindt zich de verkeersad- viseur van het ministerie van buiten landse zaken, mr. C. J. M. Schaep- man. Voorts begaven zich aan boord van het toestel niet minder dan 20 bemanningsleden, nL een uit tien le den bestaande „crew" en een „slip crew". Daar dit de eerste reis is en op verschillende punten bemanningen zullen moeten worden opgenomen en afgezet, zal zich op de route van Bangkok naar Manilla het haast on geloofwaardige feit voor doen, dat zich een uit niet minder dan 30 kop pen bestaande bemanning aan boord zal bevinden. KERSTVERRASSING. In de buik van de Utrecht bevinden zich een groot aantal speculaaspop pen, boterletters, blikken erwtensoep en boerenkool met worst, die bestemd zjjn als Kerstverrassing voor de Ne derlandse gewonde militairen in To kio. Onder de passagiers bevindt zich ook Zr. Dekker, die kortgeleden van het front op Korea in ons land is te ruggekeerd; doch zich thans weer naar haar standplaats zal begeven. Kort na de aankomst te Tokio zal de Utrecht andermaal opstijgen. Dit maal voor een rondvlucht boven To kio. Aan boord van de Nederlandse Constellation zullen zich dan o.a. be vinden generaal Ridgeway en zijn echtgenote, een groot aantal Japanse ministers .onder wie premier Yoshida en de keizerlijke prins en prinses Ta- kamasu. Het nieuwe Raadhuis van Aardenburg. Links van de Ingang ziet men de vensters van de secretarie, daarboven die van de raadszaal. Boven de deur ligt de kamer van B. en W. en daarnaast (geheel rechts) die van de bur gemeester. Pc luchtlijn Amsterdam.Tokio In bovenstaande kaart geven wy de route die de „Utrecht" op deze tocht zal afleggen. Men kan zich een indruk vormen van de lengte van deze tocht aan de hand van de op de kaart getrokken graadverdeling. Hier uit blykt dat deze tocht bijna de helft van de aardomtrek omvat. Ter vergemakkelijking zyn tevens de vertrek- en aankomsttijden opgenomen, zowel in de plaatselijke tijd als in de Europese tijd. KOUDE AAN HET FRONT. Tantsjon onder hevig spervuur. Opnieuw heeft in Korea een sob-commissie het werk van de voltallige bestandsdelegatie overgenomen, maar wederom ontmoetten de onderhan delaars nieuwe moeilijkheden. T'ydens de zitting, die de sub-commissie Dinsdag hield ten einde de kwestie van het toezicht op de naleving van het bestand te regelen, herhaalden de communisten hun oude*eis inzake het aanleggen van vliegvelden tjjdens een wapenstilstand. 5 Toch is 'i zo 147. De Reuzemnossel is, voor zover be kend, het grootste schelpdier, hetgeen de naam trouwens wel enigszins uit wijst. In de wereld der geleerden staat deze mossel bekend als Tridacna, wat voor de leek minder welsprekend is dan de naam „Reuzen". De dieren dra gen deze aanduiding niet voor niets want inderdaad is hun omvang meer geschikt voor fabels dan voor het nuchtere dagelijkse leven. De schelp van sommige soorten is niet minder dan een volle meter breed, doch vol gens W. Saville Kent is de schelp van de grootste exemplaren 3>/2 meter! En het dier zelf blijkt daardoor ook min der geschikt om met een vork uit de schelp te worden geprikt teneinde in een smakelijk sausje van mosterd en azijn te worden ondergedompeld, want het gewicht van deze Reuzenmossel is ongeveer 1000 kilo! De spierkracht waarmede deze die ren hun schalen kunnen sluiten, is uiteraard enorm. Armen en benen van een mens kunnen tussen deze geweldi ge schalen worden afgeknepen of ver brijzeld en slechts in enkele gevallen is men er in geslaagd ongelukken te voorkomen, doordat men de schalen tijdig met bijlen en breekijzers wist te openen. Het aantal slachtoffers, dat door deze mossels wordt gemaakt is bet grootst onder de duikers, die wor den vastgehouden tot zij verdronken zyn. Deze grote exemplaren worden voornamelijk aangetroffen in de on diepe gedeelten van de Stille Oceaan tussen de koraalriffen en bij de kust van Queensland, in Australië, waar zij, door hun zwaarte, stevig verankerd op Ze T°tsachtige bodem liggen. Door de bevolking der rifeilanden en der nabij geiegen kusten wordt somtijds jacht op deze mossels gemaakt, wijl de mach tige spieren, waarmede de schalen worden gesloten, een smakelijk eten schijnen te vormen. In deze zin werd door de bekendeontdekkingsreiziger Cook reeds twee eeuwen geleden voor liet eerst van deze Reuzenmossels melding gemaakt. Sommigen zullen misschien veron derstellen dat de Reuzenmossel nog een afstammeling is van de geweldige levensvormen, welke zich in oer-oude tijden op aarde hebben vertoond. Het tegendeel schijnt het geval te zijn, want deze zéér grote schelpdieren tre den eerst in het midden van het ter tiair op en is dus een „moderne" ont wikkeling. Is het trouwens niet merkwaardig, dat het grootste dier dat ooit op aarde leefde (dus het „grootste dier aller tij den") op dit moment leeft? H. Pétillon. Gedenkplaat onthuld. BEHORENDE BIJ KONINKLIJKE VERMELDING BIJ DAGORDER VOOR S.S. „POLYDORUS"; Minister Wemmers heeft Dinsdag in de can tine van dé Nederlandse Stoomvaartmaatschappij „Oceaan" te Amsterdam de bronzen gedenkplaat onthuld, behorende by de koninklijke vermelding bij dagorder, die bij K. B. van 14 September j.l. is toegekend aan het s.s. „Polydorus" van de Mij. Oceaan. Dit schip heeft op 25, 26 en 27 No vember 1942 op weg van Liverpool naar Preemantle hevige strijd ge voerd tegen een aanvallende Duitse onderzeeër. Op 27 November 1942 ging de „Polydorus" ten gevolge van twee voltreffers van torpedo's naar de bodem van de zee. Van de 79 koppen tellende beman ning konden 78 zich redden. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door vice-admiraal H. A. Rost van Tonningen namens H. M. de Ko ningin. Blijf uit de buurt Op een dezer dagen op Ter schelling gehouden conferentie door vertegenwoordigers van de Waddeneilanden ter bespre king van gemeenschappelijke belangen op het gebied van toe risme, was als symbool van de ze samenwerking de achter wand der zaal versierd met de seinvlaggen I en N. .Hiermede werd in de internationale scheepstaal tot uitdrukking ge bracht „Laat ons bij elkaar blijven tot wederzijdse bijstand" Naar achteraf blijkt is echter deze code in 1934 veranderd de huidige betekenis van deze vlaggen is: „Kom niet in onze nabijheid". Hap uit 't oor. Met een bloedend oor, waaruit een stuk gebeten was, kwam zich een be woner van de Hoefkade bij een der Haagse ziekenhuizen melden. De man met de geschonden oor schelp vertelde, dat hij in een huise lijke twist was geraakt, maar niet wist, wie hem gebeten had. De politie tracht dit raadsel op te lossen, aldus De Tel. Uitslag stemming over landbouwpool gehandhaafd De Europese Assemblée besloot met 84 tegen 13 stemmen de foutief opge nomen stemming over de landbouw pool te handhaven, alhoewel de presi dent heeft moeten verklaren, dat in feite de vereiste meerderheid bij de Zaterdag gehouden stemming niet bereikt was. Indien het bureau bij de telling der stemmen geen fouten ge maakt zou hebben, zou het voorstel verworpen zijn geweest. Een grote meerderheid besloot echter gezien „traditie en praktijk in alle parlemen ten ter wereld" de eenmaal afgekon digde uitslag te handhaven. Alle zes Nederlandse afgevaardigden stemden voor deze oplossing der moeilijkheden, nadat mr. W. Rip had verklaard, dat men na de formele uitslag der stem ming het beginsel „the king can do no wrong" moet handhaven. De wijziging van de Grondwet In geval van oorlog oorlogs verklaring zonder de Kamers In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over de herziening van de Grondwet op het punt van de buiten landse betrekkingen, kunnen wij nog mededelen, dat wanneer het ontwerp wordt aangenomen, de Staten-Gene- raal meer invloed en medezeggenschap zal krijgen in het bestuur van de bui tenlandse betrekkingen. Aan de Ko ningin wordt de positieve taak toege kend om de internationale rechtsorde te bevorderen. Toestemming van de Staten-Generaal zal niet meer nodig zijn voor een oorlogsverklaring, wan neer ons land wordt aangevallen of wanneer ons land als gevolg van inter nationale verplichtingen in oorlog raakt. De Grondwet wordt hierdoor aan de nieuwe omstandigheden aan gepast. Overeenkomsten met andere mo gendheden en met volkenrechtelijke organisaties zoals de Wereldgezond heidsorganisatie moeten voortaan goedgekeurd worden door de Staten- Generaal. Tot heden toe waren uit sluitend de verdragen in plechtige vorm aan de goedkeuring van de Sta ten-Generaal onderworpen. Voor deze goedkeuring is een eenvoudige vorm gekozen: de Staten-Generaal moeten zelf binnen 30 dagen de wens te ken nen geven dat zij hierover willen spre ken. Anders wordt de goedkeuring ge acht te zijn verleend. Een nieuw artikel 60e schept de mo gelijkheid dat aan volkenrechtelijke organisaties bevoegdheden worden opgedragen tot wetgeving, bestuur en rechtspraak. Zij vertelden de geallieerde onder handelaars tevens dat zij hun troe pen niet op tijd zouden kimnen af lossen, wanneer de posities van de onderdelen zouden worden „bevro ren", zoals zij Maandag zelf hadden voorgesteld. Door het opperbevel der geallieer de marinestrijdkrachten is Dinsdag bekend gemaakt dat Britse en Ame rikaanse commandotroepen in de nacht van Zondag op Maandag in het gebied van Tantsjon, ten Zuidoosten van Songdjïn, zijn geland, met het doel verbindingswegen langs de Ko reaanse Oostkust te vernielen. HEVIG SPERVUUR. Terwijl de commando-troepen in het gebied van Tantsjon aan land gingen, openden twee Amerikaanse oorlogsschepen een hevig spervuur op de plaats Tantsjon. Een belang rijke spoorwegtunnel werd door de landingstroep opgeblazen. Aan het front in Korea zijn de temperaturen een eind onder het vriespunt gedaald. De laagste temperatuur van 16 tot 18 Celsius onder nul-is- -gemeten-aan hoofdinachine's voor het passa giersschip dat de ZwedenAmerika- lyn laat bouwen by de Kon. Mij. „De Schelde" te Vllssingen kwamen ge reed. Deze machine's werden ge bouwd door een Kopenhaagse firma. Zy worden gedemonteerd en naar Vllssingen gezonden om daar ln het nieuwe schip gemonteerd te worden. het Oostelijke front. In Noord-Oost- Korea, ten Zuiden van de communis tische aanvoerbasis Wonsan, werden Noordelijke troepen, die kampvuren hadden ontstoken om zich te war men, door Amerikaanse nachtjagers van de marine beschoten en gebom bardeerd. Nieuwe regeling voor kinderaftrek van kracht Gewijzigde belastingheffing gaat 1 Januari in. Met ingang van 1 Januari zal het verhoogde loontariefbelasting verval len voor minderjarige werknemers, die by hun ouders inwonen. Voor de ze werknemers zal van 1 Januari af hetzelfde tarief gelden als voor an dere ongehuwden. Op 1 Januari wordt ook dè nieuwe regeling voor kinderaftrek van kracht. Het ver schil tussen deze nieuwe regeling en de tegenwoordige is. dat voor kinde ren van 17 t.e.m. '20 jaar voortaan slechts in bepaalde gevallen aftrek wordt verleend. Tot dusver kwamen deze kinderen nagenoeg steeds voor de kinderaftrek in aanmerking. Voor welke kinderen voortaan aan spraak op kinderaftrek bestaat is duidelijk aangegeven in de nieuwe werknemersverklaring, die in deze maand door iedere werknemer moet worden ingevuld. In het bijzonder verdient het de aandacht, dat thans ook de studerende kinderen, jonger dan 25 jaar, op de werknemersverlda- ring kunnen worden vermeld. De be paling, dat voor meerderjarige stude rende kinderen een verzoek om af trek aan de inspecteur nloest wor den gedaan, is voor 1952 niet meer van kracht. De contróle, of voor deze kinderen terecht aanspraak op aftrek is gemaakt, zal voortaan eerst ach teraf plaats hebben. Fotojournalisten protesteren tegen critiek van Pagano De uitlatingen van de heer Leo Pa gano tijdens zijn radioverslag van de voetbalwedstrijd HollandBelgië heb ben van verschillende zijden nogal wat critiek opgeleverd. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van fotojournalisten heeft zyn rechts kundig adviseur, mr. R. P. Kokosky te Amsterdam, bij de K.R.O. laten protesteren tegen de „onheuse, on waardige en onjuiste uitlatingen van Leo Pagano gedurende de reportage, o.a. bij het ongeluk van Sehijvenaar". Het bestuur van deze vereniging noemt de verslaggeving van deze re porter onverantwoord en een ernstig gevaar voor het werk van de foto journalisten. Het wereldgebeuren Adenauer in Londen Het klinkt ons allemaal nog wat vreemd in de oren: Adenauer in ParijsAdenauer nu weer in Londen, als officiële gast zelfs, die ontvangen zal worden door Koning George en besprekingen zal voeren met de hoogste Britse regeringsauto riteiten, Churchill en Eden, maar ook met de leider der oppositie oud-pre mier Attlec. Wie een jaar geleden zou hebben voorspeld, dat de Duitsers reeds zo spoedig ais geëerde gasten ln de be langrijkste Europese hoofdsteden zouden worden ontvangen en als ge- Hjk-berechtigde partners aan bespre kingen op het hoogste Europese ni veau zouden mogen deelnemen, zou waarschijnlijk maar heel weinig ge loof hebben gevonden .Duitsland was immers nog altijd de verslagen vij and van de gehele beschaafde wereld en vooral in de landen, die zelf direct onder de Duitse gesel hebben geleden, kende men in dit opzicht maar één zorg: Duitsland klein houden. Klein en ongevaarlijk, opdat het Duitse na tionalisme en militarisme nimmer meer de kans zouden krygen onheil over Europa te brengen. En nu staat datzelfde Duitsland d.w.z. de West-Duitse Bondsrepubliek als gelyk-berechtigde naast de Westeiyke Grote Drie en reist dr. Adenauer naar ParHs en Londen om met zijn ;,col!egas" te confereren over allerlei problemen, welke voor de Europese gemeenschap van het aller grootste gewicht zijn. Allicht zal men zich afvragen hoe deze niet-verwachte ontwikke ling mogciyk is geweest. Heeft Duitsland deze nieuwe positie bereikt uit eigen kracht? Zijn de elementen van berouw en inkeer, van schuldbe sef en vaste wil om in de kortst mo gelijke tijd weer een nieuw Duitsland te bouwen, dat een eervolle plaats in de rij der West-Europese volkeren zou kunnen innemen, zo sterk aanwe zig geweest in het na-oorlogse Duits land, dat zij logischerwijze moesten leiden tot een resultaat als hiervoor bésch reven? Wij menen op al deze vragen beslist een ontkennend antwoord te moeten geven. Natuurlyk waren hier en daar symptomen merkbaar, die er op sche nen te wyzen, dat althans sommige Duitse leiders een juist begrip van de situatie hadden, maar als collectivi teit heeft het Duitse volk na 1945 niet getoond te beseffen wat het onder Hitier de mensheid heeft 'aangedaan. En evenmin is het er in geslaagd po sitie te kiezen en houding te bepalen overeenkomstig de eisen van beschei denheid en resbrve, welke onder de gegeven omstandigheden toch zeker gesteld hadden mogen worden. Bij de beoordeling Van de Duitse houding mogen we natuurlyk niet uit het oog verliezen, dat de Duitsers heel goed weten, dat de Rus sische politiek er op gericht is door een bestendiging van de toestand, zo als die door de overeenkomst van Potsdam is geschapen, Duitsland langzamerhand volledig in zyn in vloedsfeer te betrekken. En ze weten even goed, dat Amerika, Engeland en Frankrijk er niet over denken het ooit zover te laten komen, dat de Rus sen zonder dat er ook maar een schot zou gevallen zijn aan de Rijn zouden komen te staan. Uit deze controverse putten de Duitsers hun kracht en wanneer er, met name in Parijs, eens wat al te veel verzet rees tegen de „vlotte" wij ze .waarop zy de laatste maanden in macht en aanzien groeiden, waren het steeds weer de Amerikanen, die de bezwaren ter zijde stelden omdat zij Duitsland nu eenmaal niet kunnen missen in hun plannen voor de Wes terse defensie. In Parijs heeft Adenauer veertien dagen geleden practisch de aanvaar ding van de Duitse gelyk-berechtlgd- heid cadeau gekregen en het zal hem er nu wel om te doen zijn in Londen de finishing-touch aan te brengen. Volgens Reuter-berichten zou hij met Churchill en Eden vooral spreken over de ondertekening van het nieuwe verdrag met de Geallieerden en de plaats, welke West-Duitsland zal In nemen in het Europese leger en het plan-Schuman. Maar ook de kwesties van de Duitse oorlogsschulden en die van de oorlogsmisdadigers zullen wel ter sprake komen. Wanneer het wer kelijk waar is en natuurlijk is het waar dat in al deze dingen de Amerikanen het laatste woord spre ken, dan is het te hopen, dat dezen daarby toch vooral niet zullen verge ten ,hoe nuttig het kan zijn Duitsland nog een beetje onder de duim te hou den. Want, dat de Duitsers werkelijk begrijpen, dat de Westerse wereld niet alleen hen, maar zij ook het Wes ten nodig hebben, is beslist onwaar- schyniyk. Ze handelen er althans niet naar. 34. Diezelfde nacht sloop een duistere figuur op het grote huis af, waarin meneer Giebel en Jimmy Brown rustig lagen te slapen, uitrustend van een lange, werkzame dag. Het was een lange, schonkige figuur met een cape om, en een flam bard op zijn hoofd die hy diep over zijn ogen had getrokken. Onder het raam van de slaapkamer van Dorus Draadnagel bleef hij staan. Hij haalde een paar kleine steentjes uit zijn zak, die hij voor zichtig tegen het ruitje van Dorus' slaapkamer wierp. „Tik... tik..." zeiden de steentjes en geen vyf seconden later zag Antonio Cardanolio want u zult begrepen hebben dat hy het was en niemand anders het licht in Dorus' Kamer even aan en uit floepen. Op ztJn tenen liep de nachte lijke bezoeker naar de voordeur die geen minuut later geruisloos open ging. „Mooi op tyd", fluis terde Dorus Draadnagel, „Ze liggen allebei te snurken dat 't een lieve lust is. Ik mag zeggen dat de kust veilig is. Maar weet je wat mij het meest van alles verbaasd? Dat Giebel niet ge merkt heeft dat hij die brandkastsleutel kwyt is Mn compliment hoor, dat je die zo handig uit zyn zak gehaald hebt toen hy je met mijn hulp- de deur uitzette. Dat is zeker een werkje, dat je wel meer bij de hand hebt gehad". Meneer Carda nolio keek Dorus nogal onvriendelijk aan. „Houd je praatjes nou maar voor je", zei hy, „en laten wy aan het werk gaar. Italiaans dorp door grond- verschuiving bedreigd Het dorp Canolo. gelegen op een berghelling in Calabrië, loopt gevaar door een grondverschuiving bedolven te worden. Een hoeveelheid van onge veer 60.000 kubieke meter rotsachtige grond, losgeraakt door de regenval, beweegt zich langzaam van de helling van de berg Trisimo naar Canolo. Een 3500-tal inwoners verliet het dorp in het afgelopen weekeinde, nadat een lawine van rotsblokken omlaag stortte. Volgens deskundigen is het dorp ten ondergang gedoemd. De politie moest ingrijpen om het grootste deel van de bevolking te doen vertrekken. Socialisten vragen ontslag van West-Duitse minister. WEGENS VERHEERLIJKING VAN HET HAKENKRUIS. De Westduitse soc.-dem. partij heelt Dinsdag op Adenauer een beroep ge daan om de minister van vervoer, dr. Seebohm, te ontslaan wegens .ver heerlijking van het hakenkruis". Op een bijeenkomst van de Duitse partij te Kassei, de rechtervleugel van de regeringscoalitie, heeft Seebohm verleden week verklaard, dat hy het hoofd buigt voor ieder zinnebeeld, waaronder Duitsers hun leven hebben gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5