NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden Rootwater orobleem in Z. Vlaanderen. WAïCHFJREN De St. Nicolaas-voorstel- lingen van de P.Z.C. |T-g®nda CERUCHTMAKF.NDF STRAFZAKEN WUENSDAG 5 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oplossing in het zicht? In aansluiting op ons bericht van gisteren over de oplossing van het rootwaterprobleem in Zeeuwsch Vlaanderen, kunnen wy nog het vol gende melden. Door een deskundige wordt geëx perimenteerd om tot een scheikun dige en bacteriologische zuivering van het afvalwater der vlasrotérijen te komen. Op aandringen van de burgemeester van Sint Jansteen, de heer P. H. Geirnaerdt werd dit on derzoek zoveel mogelijk bespoedigd. Het is reeds gebleken, dat het ge zuiverde rootwater onschadelijk is voor mens, plant en dier. Bovendien kan het opnieuw als rootwater ge bruikt worden. De zuiveringsinstalla ties dienen bij de vlasroterijen te worden aangebracht en de kosten van de installaties zijn zodanig, dat ze de financiële draagkracht van e en normaal roterybedrijf niet te boven gaan. Wordt deze wijze van waterzuive ring doorgevoerd, dan zal dat een omwenteling betekenen voor de rote- rijen, want alle bezinkingsgrachten, vloeiweiden enz. zullen verdwijnen. Ook het aanleggen van speciale lei dingen voor afvoer van het rootwa ter, zal overbodig waren. Houdt men met dit laatste reke ning, dan betekent de nieuwe metho de van zuivering zelfs een besparing. Afdelingsvergadering Provinciale Staten De Provinciale Staten behandelden in de afdelingen enige voorstellen van G.S. Op een opmerking van één dei- Statenleden naar aanleiding van het voorstel tot vaststelling van een nieuw Zeeuws Stierenreglement, antwoord den Ged. Staten, dat er altijd nog wel een weg zal Open blijven voor het houden van een goedgekeurde stier voor eigen runderen. Mochten de ei sen te streng worden, dan zal de Com missie, die 2elf grotendeels uit be langhebbenden bestaat, daarin wel voorzien. Schriftelijk antwoordde het college nog, dat in geval van goedkeuring een goedkeuringsbewijs wordt uitge reikt en in geval van afkeuring, de stierhouder schriftelijk met de rede nen van afkeuring in kennis wordt gesteld. Voorgesteld wordt te bepa len, dat dit binnen acht dagen na de keuring moet geschieden. Naar aanleiding van het voorstel tot subsidieverlening aan de Stichting „Vrienden van het Nederlands Cos- tuummuseum" vestigden G S. er de aandacht op, dat Zeeland met het eigen costuum belangstelling voor de Stichting heeft en dat het voorgestelde subsidie slechts voor éénmaal wordt gegeven. Z.L.M. In de Maandag 17 December a.s. te Goes te houden algemene vergade ring van de Z.L.M., zal na afhande ling van de huishoudelijke zaken, de rijkslandbouwconsulent voor Z. Vlaanderen, ir. P. R. Bouman. een rede houden over: „Landbouwbedrijfs- organisatie en onderzoek". Zeven voorstellingen in Vlissingen De belangstelling voor de voorstel lingen van de Prov. Zeeuwse Courant te Vlissingen was zo groot, dat bij de uitreiking op Maandag j.l. voor zeven voorstellingen kaarten werden afge geven. Een na-uitreiking is hierdoor onmo gelijk geworden. Er zijn dan ook geen kaarten meer beschikbaar. De eerste voorstellingen worden he denmiddag gegeven om 1 uur 3 urn en 5 uur. Mochten er nog plaatsen open zijn, dan kan ook toegang wor den verleend aan kinderen met kaar ten, waarop vermeld staat „voor na der te bepalen datum". Is het mogelijk, dat we hierdoor nog de beschikking krijgen over een aan tal kaarten, dan kan aan ouders, wier kinderen nog geen kaart hebben, als nog een kaart beschikbaar worden ge steld. Aan kinderen worden in geen geval kaarten meer afgegeven. Voor de voorstellingen te Middel burg vindt nog' een na-uitreiking plaats op Donderdag 6 Dec. van 46 uur in het' SCHUTTERSHOF. Oecumenische Jeugdraad. De Oecumenische Jeugdraad te Vlis singen, die sedert 1948 een bijzonder werkzaam aandeel heeft in het tot standkomen van contacten tussen de diverse Protestantse Kerken in de Scheldestad, zal Vrijdag en Zondag a.s. twee bijeenkomsten organiseren, die er opnieuw blijk van geven, dat deze Jeugdraad tastbare resultaten weet te bereiken. Vrijdag a.s. wordt er een bijeenkomst voor jongeren gehouden in de consistoriekamer van dè Luther se Kerk in de Walstraat, die voor ie dereen toegankelijk is en waar men zich speciaal met de eenheid van Eu ropa zal bezighouden. Drs. C. Rotmans, leraar Staatswe tenschappen aan de R.H.B.S. te Vlis singen zal de historische en economi sche zijde van dit vraagstuk belichten, waarna ds. H. Johannes, Luthers pre dikant te Vlissingen over het Evange lie in Europa zal spreken. De p bleemstelling komt reeds tot uiting in de titel van deze avond, die als volgt luidt: „Europa, ons vaderland". Voox-ts zal Zondag a.s. in de Doops gezinde kerk om half acht ,en oecu menische dienst worden gehouden voor ouderen en jongeren, waarin voor zullen gaan ds. M. de Boer. doopsgezind predikante en ds. J. C Sickesz. Ned. Herv. pi'edikant te Vlis singen. Het Gereformeerd Evangelisa tiekoor zal aan deze dienst medewer ken. Zoals bekend wordt de Oecumeni sche Jeugdraad gevormd door afge vaardigden van de jeugdorganisaties der Ned. Hen'. Gemeente, Vrijz. Her vormden, Doopsgezinde Kerk, Luther se Kerk en Leger de9 Heils. Het werk wordt gefinancierd uit bijdragen, die worden verleend door de deelnemen de kerken. O.- en W.-Souburg TENTOONSTELLING VAN KONIJNEN EN SIERDÜIVEN. De Pluimvee- en Konijnenfokkers vereniging „Nut en Genoegen" te Souburg organiseert op 7 en 8 De cember a.s. de jaarlijkse tentoonstel ling van konijnen en sierduiven in de zaal „Rehoboth" te Souburg. Bijna alle sierduivenfokkers uit Zeeland zuUen hier hun vogels onderbrengen, zodat het een voor de duivenliefheb- bers een interessante expositie be looft te worden, middelburg. Vandaag Electra: „Siinson en Delila". 7 en 9.30 uur. Morgen Electro: „Sirnson en Delila". 7 en 9.30 uur. vlissingen, Vandaag Alhambra: „The dancing years", (18 J.). 7 en 9 uur; Luxor. „De tragedie van een grote liefde' (18 j.l, 8 uur: Concertgebouw: Voor stellingen P.Z.C.,, Basje en Jonas; St Nicolaasbal met Jerry de Smit's com bo, 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag; Lu xor; Als vandaag. Middelburg „NIEUW-MIDDELBURG" TRAD OP VOOR BEJAARDEN. In het Schuttershof te Middelburg verzorgde dè buurtvereniging „Nieuw- Middelbuxg" in samenwerking met het Damescomité tot Ontspanning van ou den van dagen een feestavond, waar vóór grote belangstelling bestond. On geveer 300 oudjes en circa 200 intro- ducé's genoten van het amusante en uitgebreide cabaretprogramma, waar mede „Nieuw Middelburg" reeds vo rige week Donderdag en Vrijdag Veel succes oogstte. In de pauze brachten St. Nicolaas en Zwarte Piet een be zoek aan de ouden van dagen. Arnemuiden DE RAAD VERGADERDE. Te Arnemuiden vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, de heer J. Polderdijk. De raad besloot om de uitgelote 3 pandbrief der Holl. Hypt. Bank, groot 1000 te herbeleggen door inschrijving op de 4% lening der P.Z.E.M. De bijdrage in de vrijwil lige ziekenfondsverzekering voor het geméentepersoneel wei'd ook voor 1952 van toepassing verklaard. Evenzo werd met algemene stem men besloten tot definitieve vaststel ling der voorlopige regeling Rijks- toelage besluit 1951, alsmede tot be stendiging van de uitkeiing vacan- tietoeslagen. Vervolgens werd in de jaarwedderegeling Van het secreta rie-personeel opgenomen de huwe lijkstoelage overeenkomstig artikel 20 van het Rijksbezoldigingsbesluit van 1948, ingaande 1952. In de begroting 1951 vonden enige af- en overschrijvingen plaats. Zoutelande ALGEMENE VERGADERING CHR. HIST. KIESVERENIGING. De C. H. kiesvereniging te Zoutelan de hield Maandagavond in Midden dorp haar algemene vergadering, on der leiding van de heer A. Janse. Het gemeenteraadslid, de hèer J. Riemens hield een referaat over „centralisatie' Hij meende, dat de gemeentelijke au tonomie als gevolg van geldtekorten gevaar loopt. Vervolgens werd de groslijst samengesteld voor de leden van de Tweede Kamer. Daarna Wer den nog enkele vragen aangaande de gemeente beantwoord. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande werden gekozen de heren J. Riemens en J. de Pree. RAAD DOMBURG. Verbreding Tooropstraat. By ontstentenis van de burge meester kwam de gemeenteraad van Domburg onder voorzitterschap van wethouder J. de Visser Maandag avond in openbare vergadering by- een. Van de heer G. Tichelaar zal 125 m2 grond worden gekocht voor het op voldoende breedte brengen van de Tooropstraat. De L. Dourleyn vond het jammer, dat door fouten van an deren de gemeente hiertoe moet over gaan. Was by de opmeting het tracee direct goed ultgezét, aldus de voor zitter, dan zou dit niet nodig zyn ge weest. Hierna kwam de wyziging begro ting 1952 aan de orde. Op verzoek van Gedep. Staten moeten alle gel den, welke waren uitgetrokken voor werken, waarvoor in 1952 geen gel den geïnvesteerd mogen worden, worden afgevoerd. De heren W. Bos en L. Dourleyn betreurden het, dat geen gelden beschikbaar gesteld mo gen worden voor restauratie van de toren. Zy vonden het aanzien van de toren niet fraai en voor een badplaats mag er aan het uiterlyk van dergeiy- ke objecten zeker wel iets gedaan worden. De heer Dourleyn zou het toejuichen, wanneer dit nog eens on der de aandacht van de bevoegde autoriteiten werd gebracht. De voorzitter zegde toe opnieuw een poging te zullen wagen. Een voorstel tot aankoop van grond van de heer Hackenberg by de randweerkazerne werd van de agen da afgevoerd, daar hierover reeds in 1949 een besluit werd genomen. Met de bewoners van de gemeen tewoningen zal een huurovereen komst worden gesloten. B. en W. zeg den toe, dat zy de gestelde bepalin gen soepel zullen toepassen. Tydens de rondvraag 'vroeg de heer Joh. de Visser stappen te on dernemen om de bus van 5 uur Uit Domburg te laten doorrijden tot aan de Prelaat of Westkapeïle, hetgeen door de voorzitter werd toegezegd. RAAD VEERE. Officiële publicatie» VLIBSINGEN. medewerking ingevolge art. 72 l.o.-wet 1920. B. en W. van Vlissingen brengen ter Openbare kennis, dat dooT de Raad der gemeente in zijn vergadering van 30 November 1931 medewerking Is verleend aan: het Bestuur der Vereniging voor bij. zonder lager onderwijs op Gereformeerde grondslag voor het plaatsen van banken; het Rooms Katholieke Kerk- en School bestuur voor de aanschaffing van meu bilair. VLISSINGEN. WEIGERING INGEVOLGE ART. 72 L. O.-WET 1920, B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de Raad der gemeente in zijn vergadering van 30 No vember 1951 medewerking is geweigerd aan het Rooms Katholiek Kerk- en Schoolbestuur voor de inrichting van een lokaal voor het geven van lessen in huishoudkunde. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 3/32: Sopho- clyve van zee. Erna van Mostyn. Rita van Gdynia. 4/12: Alpha van Gent. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen: 3/12: Ainati van Hamburg. Dlna van zee n. Terneuzen. Palma van Hamburg. Har- tel van Hamburg. Hast 1 van South ampton naar Gent. Duivendljk van Chris- tobaL Coeta van New Port., 4/12: Haar lem van Bremen. Noordland van New Port a. Gent. Hoogkerk van Marseille. Vlissingen vertrokken: 3/12: F en naar Londen. Sophoclyve naar zee. Erna naar Antwerpen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 3/12: Cornells Houtman n. Rotterdam van Terneuzen. Seaham naar Harilngen. 4/12: Banka naar Alloa. Amstcldijk naar New York. Uitbreiding vismijnbedryf. Maandagmorgen kwam de gemeen teraad van Veere onder voorzitter schap van jhr. I. F. den Beer Poor- tugael in vergadering byeen. Ingewilligd werd het verzoek van de vereniging voor bijzonder lager onderwijs op Geref. grondslag om gelden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het derde leslokaal. Het ontwerp-besluit wijziging lcom- voorschriften werd eveneens aange nomen. De voorzitter deelde over de ver bouwing van het vismijnbedx-yf mede, dat het oorspronkelyke voorstel van B. en W. een uitbreiding over een breedte van 14 meter inhield. De heer van Kranenburg wilde de aan hem verkochte grond echter niet afstaan voor de verbouwing van het vismyn- gebouw, omdat hij meent, dat een uitbreiding van 14 meter niet ge wenst is. B. en W. moesten daar door besluiten tot een uitbreiding over een breedte van 4 nieter. De heer F. Houterman betieurde het dat nu geen uitbreiding van 14 meter moge- ïyk was, maar vond de raming voor de bóuw van 4 meter toch wel iets aan de hoge kant. Op zyn vraag of de vissers gebaat waren met een uit breiding van 4 mef-ïr moest de voor zitter ontkennend antwoorden, te meer niet als er nog eens een hoog conjunctuur in het bedryf zou optre den. De heer J. A. A. Mol zeide, dat de oplossing van 4 meter hem het meest bevredigde, maar vroeg de voorzitter nog eens met de heer Smit architect van Bouw- en Wo ningtoezicht, te spreken, daar vol gens spreker de uitbreiding nog wel goedkoper zou kunnen uitvallen. Het voorstel van B. en W. om een uit breiding van 4 meter te doen uitvoe ren, werd dan ook met 4 tegen stemmen aangenomen. Tydens de rondvraag vroeg de heer Mol hoever het stond met de uitbrei ding van de openbare lagere school, waarop de voorzitter antwoordde, dat Dinsdag de heer Smit van Bouw- en Woningtoezicht met de plannen in het college van B. en W. zou komen. Burgerlijke Stand zoutelande. Getrouwd: J. Koppejan, 26 j. en J. Koppejan, 25 j.; W. J. de Wolf, 25 j. -en J. Jobse. 22 j. Overleden: P. Mcsie, 83 J. FILMS VAN DE '\EEK Engelse operette verfilmd The dancing years; regie: Harold French. De Engelsen hebben één der operettes van Ivor Novello, „The dan cing years", die zeer lang in Londen op het repertoire is gebleven, in Technicolor verfilmd en het ï-esultaat is niet onbevredigend, ook al valt het niet mee in de Engels pratende, En gelse zingende en er zeer Engels uit ziende Weners te geloven. Het ver haaltje geeft, zoals gemeeniyk by operettes het geval is, niet veel om het lyf maar ae bekende muziek van Ivor Novello, de kleurige costumes en de ballroom-scène's kan men ze ker op prys stellen. Deixnis Price, Gi- sele Freville en Patricia Dainton in de hoofdrollen. Grandtheater, Goes en Alhambra, Vlissingen. De tragedie van een grote liefde; regie: An tal Nemeth. Ter afwisse ling weer eens eer Hongaarse film, de dramatische historie van een dich ter, wiens huwelijk met een op feest jes cn weelde beluste jonge vrouw door haar schuld op de klippen raakt. Na de onvermijdelijke echtscheiding raakt zn geheel op de verkeerde weg, terwyi de dlchtex-, ondanks de grote roem. welke zjjn deel wordt, zyn gro te liefde voor haar niet kan verge ten en daaraan ten onder gaat. Paul Javor, Josef Timar cn Eva SzÖrenyi in de hoofdrollen. (Luxor, Vlissingen) SImson cn Delila van Cecil B. de Mille, met Victor Mature en Hedv Lamarr ln de hoofdrollen, bleef op het programma van Electi-o, Middel burg. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. 4 Dec. Verpakt fruit: Jonathan A 47— 55, id. B 42—49. Goudreinetten A 33— 53, id. B 29. Golden Delicious A 58. Cox Oranje Pippin A 7483. Lombards Cal ville A 4346, id. B 34. Comtesse de Pa ris A 41—44. Fruit voor export: Comtesse de Paris A 35.50—35.70, BC 27.40-28.50. I 26.20— 33.10. II 18—18.10. Gieser Wildeman 1 31.60—39.60. H 21.10—21.90. SL Remy l 27—35. Kleipeer I 23.90—32. Kleipeer I 23.9032, II 14. Doyenne du Cornice A 116—122, id. BC 84. Goudreinetten A 38.90—41.90, BC 31.10—32.10, 1 24—37, II 16.10. Jonathan A 43.20—45.20, BC 39- 39.50, I 32.70-42.10, II 18.10. Zure Belle fleur A 32, BC 21.10—23.10, I 19—29.20 j3 10.40—10.85. Golden Delicious A 46—49. BC 39. I 20—46. Sterappels BC 28. I 29.60—39. H 2120. Cox Oranje Pippin BC 48.70—49. I 42.70—69. n 22. Laxton Su perbe (verpakt) A 5052. B 36. Gewone veiling: Comtesse de Paris 16 —29. Doyenne du Cornice 56—109. Ponds peren 2328. St Remy 11—23. Gieser Wil deman 1528. Kleiperen 12—23. Winter- louwtjes 16—29. Kroetperen 3—8. Cox Oranje Pippin 4047. Goudreinetten 10 —31. Sterappels 7—20. Zure Bellefleur —16. Golden Delicious 932. Ellisons Oranje 20—38. Jonathan 1130. Pomme d' Oranje 3243. Zoete Campagner 8— 27. Zoete Ermgaarde 9—39. Zoete Belle fleur 6—15. Goudreinetten (grof) 20.95— 23.30. id. fabriek 13.50, id. kroet 4.80 Kroetappels 4.70. Blauwe druiven 128— 137. Noten 190. GRAANBEURS GRONINGEN. 4 Dec.: Rode tarwe 21.2524.25, witte tarwe 21.25—25.—, wintergerst (vrij) 26.75 —36.25, zomergerst (vrij) 26.7538.50, wit te haver (vrij) 26.2532.25. groene erw ten 42.80—57.50, koolzaad 40.30—60.85. kar- wijzaad 60.50—80.—, gele mosterdzaad 50.40—70.—, kanariezaad 40.3544.85, blau we maanzaad 100.60—124.60, wintergerst (Inlevering) 23.00—23.50, Mansholt 30.50- 39.25, witte haver (inlevering) 20.25— 21.75. e iernotering goes. Prijs voor verse kippeneieren f 2.73 p. kg. Voor vuilsehalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren: Grote kipeieren 15 ct. Kleine kipeieren 12 ct. Kalkoen eiëren 16 dt. Ganseieren 30 ct. VISMIJN TE VEERE. 4 December. Export garnalen, aanvoer 1965 kg., 80—191. Schar, aanvoer 38 kg., 6566. Bot, aanvoer 15 kg., 6170. Wij ting. aanvoer 49 kg.. 57—72. Middel tong. aanvoer 2 kg.. 218—231. Ongesorteerde vis, aanvoer 46 kg., 50—76. VEILING MIDDELBURG. 4 Dec. Aardappelen, Bintjes 7-70—8.20. Fruit: Golden Delicious 2742. Goud reinetten. grof 25—26. Champagnezoet, grof, 14. Appels, val en kroet 15—18. To maten 2829. Gieser Wildeman grof 20. Beurré Alex. Lucas, grof 27—28. St. Remy grof 27— 20. Comtesse de Paris grof 31. Beurré Hardy grof 2031. Zwljnse wijnpeer 17— 28. Peren val en kroet 2829. Groenten: Bloemkool A 9—43. id. B 8 —21. id. C 8—16. Rode kool 11—16. Sa voy ekool 6—14. Witte kool 4—5. Boeren kool 10—14. Spruiten 15—39. Prei 8—16. Uien 4—30, Peen 7—14. Andijvie 5—19. Veldsla 10—31. Koolrapen 410. Bospeen 17—20. Witlof 27—43. Boskroot 3—13. Kroten kg. 16—20. Sla 5—15. Sla kg. 55— 65. Bosrapen 10. Prei voor export 15. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 4 Dec. Peen B, 13—13.50, id. C 10, id. afwijkend en stek 4.40. Aanvoer 55 ton. ZITTING TWEEDE KAMER. Hazardspel, voetbalpools en zedenverwildering (Van onze parlementaire redacteur). Ons land zit nog altyd met een paar onverkwikkelijke zaken als erfe nis van de bezettingstijd en de eerste periode na de bevrijding. Eén daar van ls de xaak-Menten, die doordat zij nog steeds niet tof een oplossing Is gebracht, er weinig toe bijdraagt het gevoel van rechtszekerheid on der de bevolking tc versterken. Daarop vestigde Dinsdagmiddag In de Tweede Kamer de heer Vonk van de V.V.D. hij de behandeling vun dc begroting van Justitie voor 1952 do aandacht. Ily wilde nu wel eens ha ring of kuit van enkele geruchtmakende zaken hebben en legde het vuur na aan dc schenen van mintster-MulderiJe. die eenzaam achter dc regeringstafel troonde. Als een scherpzinnig rechter ondervroeg mr. Vonk de bewindsman. Is in de zaak-Schallenberg komen vast te staan, dat er lieden waren, dic er belang bij hadden, dat zijn mond werd gesnoerd zo informeerde hij De Memorie vdn Antwoord op de be groting zegt daarover niets. Waarom is de Velser-affaire nog niet vol tooid? Waarom zijn over de zaak- Menten slechts enkele korte opmer kingen gemaakt? Als dan de minis ter het niet deed, wilde -mr. Vonk wel een boekje open doen. En hij zette uiteende zaakMenten is de zaak van een aantal personen, die de heer Menten van zyn vermogen heb ben beroofd. Dat deze beroving is gepleegd, wordt ook door de minister aangenomen, maai' de. daders zyn nooit gevonden. HIJ SNUFFELDE Toen een journalist in deze zaak was gaan snuffelen, publiceerde hij in zijn blad een groot artikel, met veel bezwarend materiaal tegen be paalde personen, met het gevolg, dat hij van smaadschrift werd beschul digd. Op grond van de door de jour nalist bekend gemaakte feiten, had de rechter-commissaris een vervol ging kunnen en moeten instellen te gen de personen, voor wie deze feiten belastend waren. Hy heeft het niet gedaan, met het gevolg, dat ook tegen Waar zijn onze schepen Adinda 4 te Hongkong. Agatha 4 te Pladju. Alkaid 4 te Hamburg. Amstelkerk 4 te Antwerpen. Arendskerk 4 te Colombo. Boschfontein 2 te Zanzibar. Danae 4 te Gibraltar, Duivendijk 4 te Antwerpen. Etrema 4 te Thameshaven. Haarlem 4 te Antwerpön. Hercules 2 van Megara n. Li pari. Hersilia 4 te-Port of Spain. Hoogkerk 4 te Antwerpen. Linge 4 te Holtenau. Lissekerk 4 te Bahrein. Loosdrecht 4 te Port Said. Maas 4 te Cartagena. Mataram 2 te Balik Papan. Niobe 4 te Helsinki. Oberoh 4 te Maracaibo. Plato 3 te Bilbao. Roelf 3 te Kopenhagen. Ruys 4.te Miri. Singkep 4 te Tandjong Pandon. Sunetta 4 te Riogrande. Tawali 4 te Padang. Triton 4 te Cludad Trujilo. Willemstad 5 te Madeira verw. Max Euwe-Den Bosch 4V4' 5%. De Middelburers hebben dus tot nu toe nog geen gek figuur gesla gen: één gewonnen en één met het kleinst mogelijke verschil verloren. Dit laatste is bij het schaken even eens van groot belang, omdat hierby rekening gehouden wordt met het aantal gescoorde bordpunten. Zondag a.s. wordt de vierde ronde verspèeld. Kerkrade ontvangt Max Euwe, De Pion gaat op be20ek bij W. Steinitz en Middelburgontvangt Dordrecht. Een zeer zware opgave voor de Middelburgei's, die het ook wel niet tegen de leiders zullen kun nen bolwei'ken. De stand na de derde ronde is: Dordrecht W. Steinitz Middelburg De Pion Den Bosch Kerkrade Max Euwe HOCKEY OVERZICHT 2e KLASSE A. Door inhaalwedstrijden van Cadet ten en D.E.S., de monsteroverwin ning van Rapidity op Zwart-Wit en de nederlagen van Push II in Middel burg op eigen veld ziet de stand er thans als volgt uit: BOKSEN Vlissingse boksers verloren van Rotterdam Maandagavond boksten enkele leden van de Vlissingse boksclub D.O.S. te Rotterdam tegen Rotterdamse en Haagse boksers. In tegenstelling tot hun prestaties in Vlissingen in de af gelopen maanden tegen Zuid-Holland se boksers, brachten de Zeeuwen het er dit keer minder goed af. De uitsla gen luiden: Vlieggewicht: J. Paget (R) w.o.p.v.Daan Cracau (VI.), bantamge- wicht: F. Ooms (R.) onbeslist tegen C. v. d. Gruyter (VI.), lichtgewicht: F Rorijf (R.) w.o.p.v. H. Nieuwpoort (VI.), weltei'gewicht: F. Hartsuiker (R.) w.o.p.v. K. de Jonge (Vl.), zwaar- weltergewicht: J. ten Haan (R.) wint in de derde ronde door interventie van de scheidsrechter van J. Visser (VI.), weltérgewicht: A. v. Es (R.) w.o.p.v. J. de Ridder (VL), H. Tabak (R.) w.o.p.v. J. Gunther (VL), zwaar- weltergewicht: H. Dik (VL) wint in de derde ronde door interventie van de scheidsrechter van E. Ooms (R.). licht gewicht: P. Üyl (VIL) w.o.p.v. J. Bos (Den Haag), zwaanveltergewicht: Hans Lubig (VL) w.o.p.v. Geel (R.). P. Donk (R.) onbeslist tegen M. Rite- co (VL). VOETBAI Vari Roessel sloeg aanbod van Franse profclub af De Willem H-midvóor Van Roessel heeft een uitnodiging ontvangen van de voorzitter van de Franse eerste klasse-profclub Rijssel, de heer Kesh- mar, om voor Rijssel te komen spelen Van Roessel heeft echter na de be spreking. welke voor de wedstrijd plaats vond. medegedeeld er niets voor te gevoelen en nadat Keshmar de com petitiewedstrijd Willem IID.H.C. had bijgewoond, kon hij onverrichterzake naar Frankrijk terugkeren. SCHAKEN Middelburg wacht zware str(jd tegen Dordrecht. Op de onlangs te Utrecht gehou den vergadering werd besloten de klasse indeling van de K.N.S.B. te wyzigen. De hoofdklasse C 4 waarin het eerste tiental van de schaakver eniging „Middelburg" uitkomt, is o.a. gewyzigd in tweede klasse KNSB. In deze klasse komen tevens uit: De Pion (Eindhoven), Dordrecht, Kerkrade, Max Euwe (Breda). Den Bosch en W. Steinitz (Rotterdam). De uitslagen van de tot nu toe ge speelde weastryden waren als volgt: W. Steinitz-Kerkraae 7-3; De Pion- Den Bosch 6-4; Dordrecht-Max Euwe 8^4-1%; Middelburg-W. Steinitz 4y3- 5V2; Kerkrade-De Pion 6Ï4-3%; Den Bosclx-Dordrecht 2-8; De Pion-Mid- vtJ .delburg 4-6; Dordrecht-Herkrade Ritsema te Zaamslag. 33003 25 5 2 2 0 0 2 12*4— 7% 2 10 11 10^4— 9*4 3 10 2 1 13*4—16*4 3 1.0 2 1 11*4—18*4 3 1 0 2 1 11 —19 2 0 0 2 0 6 —14 Rapidity Forward II D.E.S. Cadetten Middelburg Push n Liberty Zw.-Wit m 8 4 1 3 2 2 2 3 0 2 2 43—14 23—15 15—18 13—13 15—19 17—24 14—26 20—31 Forward n moet nog naar Rapidi ty. Mocht de laatste club deze wed- stryd winnen, dan zal zy zeker kam pioene worden. De overige zes clubs ontlopen elkaar niet veel, Middelburg moet echter nog tweemaal tegen Ra pidity spelen, terwijl verder nog uit gespeeld moet worden tegen Libertv en Cadetten. Het ziet er naar uit, dat Middelburg alle zeilen moet hijzetten om met op de onderste plaats te ein digen, met als gevolg, een dure en lange promotie-degradatie-competi- KfcRkNltUWS NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Den Briel: R. Alers cand. te Rotterdam; naar Woudrichem: G. F. Overgaauw te Schore. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen: J. R. Hommes te Winschoten; te Hillegers- berg-Terbregge: A. C. Scherpenisse te Ooltgensplaat; te Ter Aar en be noemd tot hulpprediker te Haamste de: J. H. Meyer thans hulpprediker te Berkum; te Urk L. J. Boeyinga te Fynaai-t en G. H. Lammens te Hein- kenszand; Bedankt voor Leems J. J. hem een instructie is geopend. Het onderzoek tegen de journalist is in tussen geëindigd. Er zijn vier moge lijkheden, betoogde mr. Vonk: de journalist wordt vei-volgd wegens smaadschrift of zo daartoe geen aan leiding bestaat, de rechter-commissa ris. Ze worden beiden vervolgd, of geen van beiden. De laatste weg acht te mr. Vonk de slechtste en niet in hef algemeen belang. Als de zaken worden geseponeerd, kan de be langhebbende, in dit geval Menten, zijn beklag doen bij het Hof, dat als nog een vervolging kan doen instellen, doch dan zou net toch heel wat beter geweest zijn. als het initiatief van de minister was uitgegaan. Het algemeen belang eist. aldus mr. Vonk. het door zetten van de zaak tegen de journa list en tegen de rechter-commissaris. Tegen laatstgenoemde, zo was de heer Vonk ter ore gekomen, ts do instruc tie bijna geëindigd/Deze afgevaardig de- wilde nu eens precies weten hoe het met deze kwestie gaat, nadat ook enkele andere leden reeds op het on bevredigende verloop ervan hadden gezinspeeld. Ook informeerde hij, hoe de bewindsman in het vervolg inci denten denkt te voorkomen, zoals in Leeuwardpn zijn geschied. De tweede kwestie, die Dinsdag middag aandacht vroeg, was de eeds aflegging in de Friese taal.. Prof. Gerbrandy (A.R.) hield in de Tweede Kamer een bewogen en vaak ook geestig betoog, waarin deze Fries de betekenis van de eigen taal voor de Friezen schetste. Overigens hebben de verschillende afgevaardigden een bonte mengeling van onderwerpen ter sprake gebracht. De heren Bachg (KVP), Van der Feltz (CH), Verkerk (AR) en Zandt (SGP) juichten het toe, dat de mi nister streng was opgetreden tegen de verboden speelgelegenheden. Ba ron v. d. Feltz was zelfs van oordeel, dat wanneer de wet aan de bewinds man niet voldoende wapenen in han den geeft, de wet maar gewijzigd moet worden; de heer Verkerk maak te ook bezwaar tegen premie-lenin gen. De heer Bachg vroeg de minister, of het geen aanbeveling verdient de wet op de journalistieke verantwoor delijkheid verder te behandelen. Men pleitte voor een regeling van de pensionnering van notarissen voor een wettelijke regeling van de zaakwaarnemerij, voor de dierenbe scherming; voor maatregelen tegen het zedenbedei'f, vooral door de ver spreiding van onoirbare lectuur; voor steun van het particulier initiatief bij de kinderbeschei-ming; voor een spoe dige beslissing over gratie of executie in nog enkele gevallen van ter-dood veroordeling; voor maatregelen, die eeix einde maken aan de overbevol king van sommige strafgevangenissen en voor de oprichting van een spe ciaal vrouwengesticht. Mr. v. d. Feltz vroeg om verscherping van de bepa lingen wat betreft het staken. Me vrouw Ploeg—Ploeg (P.v.d.A.) hield haar maidenspeech en stond op do bres voor de voogdijraden. AVONDZITTING. In de avondzitting werd de behan deling voortgezet van de begroting voor financiën. De heer Janssen (KVP) wees op de klacht, dat het rijk niet op tijd aan zijn financiële verplichtingen voldoet. Spr. bepleitte evenals de heer Van de Wetering (CHU) en an deren na hem deden hulp aan het dagblad- en tijdschriftenbedrijf via vrijstelling van omzetbelasting. De heer De Haas (KVP) was ont stemd over de late uitbetaling der oorlogsschade en het beknibbelen op de bedragen. De heer Hoogcarspel (CPN) wilde een gewijzigde loonbelastingregeling voor hen. die een deel van het jaar werkloos zijn. De heer Weiter (KVP) verwachtte, dat de ellende der effectenregistratie nog Jarenlang 2al duren. Verscheidene sprekers hadden klach- ten over de wet materiële oorlogs schade en drongen aan op snellere betaling. De heer Van Dis (SGP) wilde de salarissen voortaan per giro laten be talen. Ook vroeg hij intrekking van de koninklijke besluiten van 1816 en 1852, waarbij de synodale organisatie van de Ned. Herv. kerk werd gere geld. MINISTER ANTWOORDDE. Daarna kwam minister Lieftinck aan het woord. Wat de laatste kwes tie betreft, was hij bereid een brief te zenden aan zijn ambtgenoot van justitie. Bevorderd wordt de indiening van een wetsontwerp inzake de dividend- beperking. De speculatiebelasting kan aan de orde komen by de herziening der inkomstenbelasting, welke in voorbereiding is. Spr. vroeg concrete gevallen, waar in sprake is van wanbetaling door het rijk- De minister was er voorstander van dat salarissen per postcheque en gi rodienst worden betaald. Ten aanzien van de effectenregistra tie verzekerde spr., dat de regering de ontwikkeling bepaald niet lyde- njk heeft aangezien, maar het is uiter- mate moeilijk tot een bevredigend ontwerp te komen. De minister ging daarna uitvoerig in op de effecten-registratie en be- betoogde, dat de besluitwetgever wel degelijk rekening heeft gehouden met hetgeen hier te lande tijdens de be zetting was geschied, in het bijzonder ook wat betreft het beleid met be trekking tot de effectenbeurs. De Kamerzitting zal op 5 Dcc. te 11 uur v"-■--

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3