DE ZEEUWSE MAISOOGST 1951 IS NIET ONBEVREDIGEND ONEERLIJK DUURT NIET LANG BOUW VAN MIDDELBURGS NIEUW STADHUIS VORDERT SNEL BESTRIJDING RUNDER-T.B.C. IN ZEELAND VORDERT GOED VELE VLASSERS BETAALDEN TE HOGE LONEN UIT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1953 EEN LEERZAAM JAAR. Areaal werd verdrievoudigd Nu de roaispluk een eind is gevorderd, kan do Zeeuws»© boer do resul taten nagaan van liet maisjaar 1950. Heeft dit nieuwe gewas, dat ln zo'n korte ttfd een vaste plaats in het Zeeuwse bouwplan heeft veroverd, de resultaten gebracht welke men er van verwachtte? UitelndelUk kan men zeker niet ontevreden zyn, dank ztf de hoge kiloprijs welke kan wor den bedongen, terwijl do oogstopbrengst ook nog wel meevalt. Toch heeft dit jaar bewezen, dat nog veel moet worden geleerd. De weersom standigheden waren in do afgelopen zomer ongunstig voor de mais. By de oogst ztfn hierdoor verschillende ervaringen opgedaan, waaruit lering voor de toekomst kan worden getrokken. Zoals gezegd was de zomer niet gunstig voor de maiscultuur. De Oc- tobermaand heeft nog wel veel goed gemaakt, doch de rijping kwam zeer laat. De oogst kwam hierdoor ook vrH laat af. Men begon te vroeg met afdorsen, met als gevolg dat er in de aanvang vrij grote verliezen optra den, doordat korrels aan de spil ble ven zitten. Ook kwam or een hoog percentage stuk geslagen korrels. Er traden in deze eerste periode ver liezen van 520 op. Op het ogen blik zyn bij het afdorsen de resulta ten redeljjk. Dc opbrengsten worden ongeveer- 45 5 4600 kg. per ha. ge schat, tegen 5100 kg. vorig jaar. Daartegenover is de prijs thans zeer gunstig, nl. 4548 ct. De prijs was in 1950 ongeveer 41 ct. De» uiteinde lijke financiële resultaten bljjven daarom wel ongeveer gelijk. Zoals men weet is het maisareal dit Jaar sterk toegenomen. Terwijl er vorig jaar nog slechts plm. 340 ha. in Zeeland met mais werd beteeld, was dit thans ongeveer 1000 ha. Dit laatste cijfer had nog hoger kunnen zyn, wanneer zich geen tegenslagen hadden voorgedaan. By de uitzaai werkte het weer al niet mee en voor al op Schouwen werden teleurstel lende ervaringen opgedaan met slecht zaaizaad. Kinderbescherming in Zeeland. (Vervolg t>an pag. 1) Daarnaast zal het van veel beteke nis zijn, wanneer in elke plaatselijke gemeenschap een commissie zpu wor den gevormd voor maatschappelijk werk, een commissiedus, die volko- men op de hoogte is van de plaatselij ke toestanden en die dus weet op wel ke wjjzc een gezin of een moeilijk kind uit zo'n gezin aangepakt moet worden. Men is op Walcheren reeds bezig met het samenstellen van zulke com missies, waarbij thans nog het ac cent valt op gezinszorg. Dat is een goed begin. Gehoopt moet echter wor den. dat later, wanneer de commissies werkefi de taak geleidelijk uitgebreid zal worden en men ook de helpende hand zal bieden, wanneer het geval len van kinderzorg reclassering enz. betreft. Wat de jeugd betreft kan ook grote sociaal-preventieve invloed van de gemeentebesturen uitgaan, die aller lei vormen van nuttige vrije tijdsbe steding in de hand kunnen werken en aan de jeugd ruimere gelegenheid kunnen bieden voor ontspanning door bijeenkomsten in dorpshuizen, door beoefening van sport, kortom door al die dingen, welke er toe leiden, dat de jeugd geen avontuur zoekt op straat of langs de dijk. Het jeugdwerk dient vooral op het platteland uitgebreid te worden. Betreedt men het terrein van de ontspoorde en van de moeilijk op voedbare jeugd, dan is een der eerste leemten, die in Zeeland opvalt: het ontbreken van een medisch-opvoed- KUndig bureau. Zo'n bureau, waar ziélkundigen, artsen en ei-varen maat schappelijke werkers elk kind zorg vuldig beoordelen en nagaan welke mogelijkheden voor dat kind bestaan, zou zegenrijk kunnen werken. Enige tijd geleden zijn plannen voor de stichting van zo'n bureau geop perd. Men kwam toen tot 'de conclu sie, dat het op brede basis gesteld diende te worden, zodat .het zowel voor verenigingen als ,.Het Groene Kruis", voor de kinderbescherming en voor het onderwijs dienstbaar kon zijn. Er is nu een commissie, die aan de ze gedachte vorm wil geven en het wachten is op de resultaten van haar arbeid. Dit zijn enkele opmerkingen, die de heer Post Uiterweer maakte en die uit de praktijk van zijn arbeid stam men, een arbeid, die geheel aan de kinderbescherming is gewijd en die vaak maar daarover sprak de heer Post Uiterweer ons niet mooie re sultaten heeft opgeleverd, zowel voor het herstel van glosse" gezinnen als voor de opvoeding van kinderen, die aanvankelijk in moeilijkheden ver keerden, maar van wie men thans reeds weet, dat zij tot nuttige leden van de maatschappij zullen opgroei- DE OUDERS. Het is van zoveel betekenis, zide hij, als de ouders van him kant alles doen om de aandacht van de kinderen te richteft op allerlei bezigheid, op boeken en op gezelligheid. Het is ge makkelijk de Kinderen Zaterdags of Zondags de straat op te sturen, maar beter is het met de kinderen iets te doen. Toezicht van de ouders is altijd be ter dan toezicht van anderen. Men dient er alles voor over te hebben om te voorkomen, dat de politie zich met de kinderen moet bemoeien. Voor een plattelandsprovincie schuilt in het politietoezicht deze moeilijk heid, dat men geen specialisten heeft voor dat werk. In de grote steden kent men de kinderpolitie, die bijzon der deskundig is. Op het platteland moet de gewone politieman de kin derzaken behandelen en het beeld is al gerezen om de bijzondere belang stelling van de politiemensen te wa gen voor dit deel van hun taak, waar bij dan het sociaal-preventieve ele ment voorop zou moeten staan dus: waarschuwen, opdat kinderen, die in de knel dreigen te raken, niet verder afzakken. VOOGDIJRAAD-TAAK. De taak van de Voogdijraden breidt zich in de laatste jaren ook op het platteland sterk uit. Wanneer we ons bepalen tot de kin deren, die civiel rechtelijk onder de Voogdijraden woi-den geplaatst dus kinderen die zelf nimmer met strafrechter in aanraking kwamen dan is landelijk hun aantal vergele ken bij 1938 zo ongeveer het drievoud geworden. In Zeeland kwamen voor 1941 slechts 3 4 gevallen per jaar voor. In 1942 vloog dat aantal omhoog tot 50 en de stijging hield aan tot 1947 met 83 gevallen. Daarna daalde het in 1948 tot 61, om in 1949 tot 73 te ^UR^deze cijfers, die overigens slechts op een onderdeel van de Voog- driraad-taak betrekking hebben, blykt duidelijk, dat het werk van de kin derbescherming ook in een platte- landsprovincie als Zeeland sterk is toegenomen. HOOG VOCHTGEHALTE. Door de vele regenval was het vochtgehalte dit jaar ook buitenge woon hoog. In het begin waren per centages van 45 geen uitzonderingen. Het bleek, dat een ras als Warwick 250 :beduidend vroeger rijp was als Wisconsin 240 e.d.. waardoor hét vochtgehalte van het eerst ge noemde ras in de aanvang veel lager was. Bij het afdorsen kwamen ook verschillen aan het licht met gelijk af rijpende rassen. De K.F. I dorst bijv. gemakkelijker af dan de Nodak 301, In de praktijk is men nu algemeen van mening dat, wil de maiscultuur van enige betekenis blijven, een an dere richting moet worden ingesla gen. Men zal moeten overgaan tot het bouwen van droogrennen. In de komende winter zal dit sterk gepro pageerd worden. Het grote voordeel van deze rênnen welke betrekke lijk eenvoudig en niet duur in aan schaf behoeven te zijn is, dat er veel minder verlies optreedt. Boven dien krijgt men 'n beter product met Kappie en de doodskopschat De avonturen van Kappie in Hollywood zijn weer acnter de rug. Dat wil echter niet zeg gen, dat Kappie nu niets meer meemaakt. Integendeel: Sig- nor Rivaldi is weer in de buurt en zoals altijd zorgt deze man weer voor de nodige verwikke lingen. Deze geschiedenissen werden opgetekend in het ver haal. dat wij morgen beginnen en dat getiteld is „Kappie en de doodskopschat". een mooiere kleur. Men behoeft slechts rennen voor de helft van de oogst te hebben. Na het afdorsen van het eerste gedeelte, kan men de ren nen voor de tweede helft vol plukken. MACHINAAL PLUKKEN. De ervaring van dit jaar heeft te vens geleerd, dat het machinaal pluk ken over het algemeen niet meevalt. De machines werken alleen goed on der ideale omstandigheden met een staand gewas en droge grond. Wan neer het gewas gelegerd is, gaat te veel verloren, terwijl de grond ook stuk gereden wordt. Op Schouwen, waar met drie plukmachinès werd gewerkt, was het zelfs zo, dat de ma chines de laatste weken niet meer gebruikt werden omdat aan de grond teveel schade werd toegebracht. Bo vendien leert de praktijk, dat de voordelen vafi machinaal plukken niet zo groot zijn, wanneer men over voldoende arbeidskrachten kan be schikken. ZAAIZAAD. Een goede mogelijkheid ziet men ook in de zaaizaadvermeerdering. Speciaal op Zuid Beveland en ook hier en daar op Walcheren en Schou wen is men hiermee reeds doende. Er wordt voor het zaaizaad een vrrj hoge kilo-prijs betaald. Men- moet echter wel bedenken, dat alleen een accurate boer dit werk kan doen. Het is n.l. zaak, dat de moederplant tij dig wordt ontpluimd, daar alleen de vaderplant mag bestuiven. Een be zwaar is ook, dat de zaaizaadvelden op 200 meter van een consumptie- maisveld moeten zijn gelegen. In een versnipperd gebied als Zeeland, kan dit nog wel eens tot moeilijkheden aanleiding geven. In ieder geval mag worden ge constateerd, dat de maiscultuur trots de tegenslagen dit jaar weer bewe zen heeft, goede mogelijkheden te bieden. Hoewel gewaakt zal moeten worden dat teveel achter de markt aan wordt gezaaid, kan voor volgend jaar toch wel een verdere uitbrei ding van de maisteelt verwacht wor den. POLITIERECHTER MIDDELBURG Diefstalletjes, verduistering |£yd^f®tek tot een ^oete-van 15 of De schippersknecht P. L. en de kleermaker L. C. uit Bergen_ op en flessentrekkerij. De Politierechter te Middelburg veroordeelde Dinsdag de 29-jarige los werkman J. C. D. uit Vlissingen tot een gevangenisstraf van twee weken omdat hij er een gewoonte van had gemaakt btf winkeliers goederen te kopen zonder hiervoor te betalen. Op deze gemakkelijke wijze had hij 2ich niet alleen melk, groenten en kruidenierswaren aangeschaft, maar ook gramofoonplaten en zelfs een ra diotoestel. Tegenover de leveranciers beweerde hij alles te zullen betalen, maar in werkelijkheid stond hij er fi nancieel nogal slecht voor en hij wist, dat er van betaling voorlopig niets zou komen. Het radiotoestel heeft D. inmiddels aan de verkoper teruggege ven. De 22-jarige chauffeur P. N. uit IJzendijke, die in dienst was van een melkfabriek, was ondermeer belast met het innen van gelden bij afne mers. In Mei en Juni van dit jaar had hij echter diverse bedragen, welke hij aan de fabriek bloest afdragen, ach tergehouden. De eis tegen deze ver dachte, die zijn patroon thans schade loos heeft gesteld, luidde vier maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Hij werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd. Drie losse arbeiders, -M. H., C. H. M. en J .H. uit Roosendaal, die in Oc tober j.L te Ellewoutsdijk werkzaam waren, hadden zich aldaar schuldig gemaakt aan diefstal van appelen, die op een stapel in een boomgaard lagen. Zjj hadden het fruit in de bus naar huis onder hun kameraden ver deeld. Dinsdag had de Politierechter nog een appeltje met hen te schillen; hij veroordeelde alle drie de mannen Zoom, waren in de avond van 6 Octo ber met een motorbootje, dat toebe hoorde aan de kleermaker, naar het eiland Tholen gevaren met de bedoe ling daar aardappels te „organise ren". Zij meerden net bootje ergens langs een dhlc en liepen de polder in. Bij een party ingekuilde aardappelen aangekomen vulden zij ieder twee zakken en keerden daarmede naar hun vaartuigje terug. Tengevolge van het ongunstige tij arriveerden zij eerst om 11 uur 's avonds in hun woonplaats en omdat het al zo laat was, vonden zij het wat gewaagd de zakken mee naar huis te nemen. De politie was hen echter reeds op het spoor en enige uren later werden zij van hun bed gelicht. Beiden bekenden de diefstal. Thans werden zij ieder veroordeeld tot 15 of 6 dagen hech tenis en één week gevangenisstraf, voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. MOND- EN KLAUWZEER* Te Noordwelle is wederom mond en klauwzeer uitgebroken. Thans is de veestapel van de heer P. G. Boot, hofstede „Zeelandia", door deze vee- r'ekte aangetast. Onder het vee van de landbouwer L. M. Andriesse te Poortvliet is mond en klauwzeer geconstateerd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN EN ZEELAND. In de week van 18 tot en met 24 November kwamen in de provincie Zeeland 4 gevallen van besmettelijke ziekten voor en wel in Vlissingen een geval van poliomyelitus (kinderver lamming), te Graauw een geval van diphtherie, te Staveniase een geval van rubeola en te Terneuzen een ge val van roodvonk. Goese koopman beroofd van 1300.—. Een duur taxi-ritje. Na een huiselijke onenigheid zocht de Goese koopman B. dezer dagen wat verstrooiing buitenshuis en kwam in een café terecht. Hij was voorzien van een goed gevulde por tefeuille, hetgeen bij de andere café bezoekers niet onopgemerkt bleef. Weldra had hrj dan ook enkele vrien den om zich verenigd. De stemming steeg met ieder „rondje" en toen viel des avonds om elf uur het besluit om nog maar eens naar Rotterdam te gaan kijken. Er werd een taxi ge- requireerd en tezamen met zijn „vrienden" van J. uit Goes en C. uit Middelburg- alsmede 'n taxi-onderne mer van elders, ging het op de Maas stad aan. Nog dezelfde nacht keerde B. in benevelde staat met de taxi in Goes terug. Daar viel hy wegens openbare dronkenschap in handen van de politie en kreeg toen logies op het politiebureau. Zijn „vrienden" was hij in Rotterdam kwijt geraakt. Dit was nog niet het ergste, doch hij kwam tot de ontdekking dat mèt het tweetal ook 'n slordige dertien honderd gulden uit zijn portefeuille verdwenen was. B. was van mening beroofd te zyn. De Goese politie wist de twee vrienden op te sporen, waar na bij hun verhoor bleek, dat het vermoeden van B. niet ongegrond was. Het tweetal is voor de officier van Justitie te Middelburg geleld, die te zijner tijd het laatste woord zal spreken. SECRETARIE NADERT VOLTOOIING. Monumentaal gebouwencomplex rond een „buitenhof". Met de bouw van Middelburgs nieuwe stadhuis wordt in een verheu gend snel tempo voortgang gemaakt. Hoewel er nog veel werk verzet moet worden, kan men zich thans reeds een goede indruk vormen van het monumentale gebouwencomplex, dat achter het Gothisch stadhuis- gedeelte is verrezen. De eigenlijke secretarie verkeert in het stadium van de afwerking, tenvyl de vleugel voor Maatschappelijke Zorg en het kan toor voor de gemeente-ontvanger nu zover zijn voltooid, dat de leidek kers aan de slag konden gaan. Bovendien ls reeds een begin gemaakt met do plaatsing van de fors© „voetjes", waarop de pilaren zullen rus ten van de galerij, welke conciërgewoning en ontvangerskantoor met elkaar zullen verbinden. Nog enkele weken en dan zal de eigenlijke bouw van de vleugel voor Maatschappelijke Zorg en het aan de conciërgewoning vrijwel identieke ontvangerskantoor voor een belang rijk deel gereed zijn. Daarna worden de veertig werklieden van de aanne mersfirma Boele Van Eesteren naar de secretarie-vleugel gediri geerd, waarvan zij het interieur zul len voltooien. In de aanstaande zo mer zal de nieuwe secretarie in ge bruik worden genomen. De hoofdingang bevindt zich aan de zijde van de Noordstraat. Gelijk vloers komt de werkruimte van de af deling bevolking, welke men ook via een poortje kan bereiken van de Noordstraat uit en van de „buiten hof" af. Er is een vierkant van ge- VIJFJARENPLAN WERKT DOOR. Het vijfjarenplan om de Zeeuwse rundveestapel tbc vrij te maken, be gint thans vrU snel door te werken. Terwyi er in de winter '49-'50 onge veer 60 vrije bedrijven waren, is dit thans tot 81 gestegen. Deze mededeling deed de directeur van de Prov. gezondheidsdienst voor dieren, dr. G. Wagenaar in de Dinsdagmiddag in „Do Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de Kring IV (Oostelijk Zuid Beveland). HET MESTVEE. In de vergadering, welke onder leiding stond van de heer D. M. Rouw uit Goes, werden eerst enkele huishoudelijke zaken afgehandeld. De secretaris-penningmeester, de heer J. Burger uit Wemeldinge bracht het financieel verslag uit. De ontvangsten hadden 38.477,19 be dragen, de uitgaven 35.619,80, alzo een batig saldo van 1857,39. Er werden 6820 gebruiksdieren en 560 stuks mestvee op tbc onderzocht. Tot nieuwe leden van de kascom- missie werden benoemd de heren M. de Dreu, Goes en J. Tolhoek, 's-Heer Abtskerke. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Burger bij acclama tie herbenoemd. Hierna kreeg dr. G. Wagenaar het woord voor het geven van een toe lichting op de campagne voor het volgend jaar. De resultaten in de kring IV zijn nog niet zo groot, daar er aan de Oostzijde van het kanaal vrij veel mestbedryven zyn, waar nog weinig aan tbc-bestrijding woylt gedaan. Intussen werkt het plan vry snel door. Voor geheel Zeeland zijn de cijfers thans als volgt; 47 tbc vrij, 34 c/o reactievry, 19 To besmet, terwijl dit voor de kring O. Z. Beve land resp. 24, 36 en 40 To is. Wat betreft de besmette bedrijven wordt deze kring nog alleen overtrof fen door Schouwen-Duiveland met 48 Op Tholen is dit reeds gedaald tot 36 Nu Walcheren en Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen practisch vrij zjjn en Oost Zeeuwsen Vlaan deren nog slechts een paar procent besmette bedryven heeft, overwoog het bestuur om het plan in de komen de winter nog te verscherpen. Men heeft echter besloten dit niet te doen, daar deze winter geheel O. Zeeuwsch Vlaanderen vrijgemaakt moet wor den. Voorts Walcheren en West Z. Vlaanderen, voor zover zich daar nieuwe besmettingen hebben voorge daan, verder alle bedryven met min der dan 10 reactie en alle bedrij ven in de rest van Zeeland die vrij zijn geweest, doch waar zich nieuwe gevallen mochten voordoen. Dit jaar zal het grootst aantal reageerders moeten worden opgeruimd. Men is dan over de top heen. Het mestvee heeft dit Jaar nog een bron van ellende voor de tbc-bestry- ding gevormd. Verschillenden héb ben zich beklaagd over de gevaren van besmet mestvee, dat op naast gelegen weiden werd aangehouden. Na een grondig onderzoek heeft het bestuur daarom besloten te bepalen, dat na 1 Januari door de aangeslo tenen geen mestvee zonder verkla ring meer mag worden aangekocht. Wanneer straks de wijziging van de Provinciale verordening wordt goed gekeurd, zal geen koe meer zonder verklaring in Zeeland mogen worden ingevoerd. Verder wees dr. Wagenaar nog op de ongewenste gang van zaken bij de uitbetalingen. Deze geschieden door het Bedryfsschap voor Vee en Vlees, doch tevoren moeten ze over teveel diensten lopen. Hierdoor moet de veehouder te lang op zijn geld wachten. De Gezondheidsdienst zal alles in het werk stellen om de uit betaling vlugger te doen plaats heb ben. Ook is men het over verschil lende beslissingen lang niet eens. Bij de bespreking kwam verder nog het vraagstuk van het besmettelijk, verwerpen' ter sprake. TIJDENS DE OOGSTDRUKTE. Arbeiderstekort in de grensstreek. Het bestaande tekort aan seizoenarbeiders in Zeeuwsch Vlaanderen blijkt ook voor de vlasindustrie ln dit gewest moeilijkheden te veroor zaken. Onlangs werd door de C.C.D. in de omgeving van IJzendijke con trole uitgeoefend op de lonen die daar bij een aantal vlassersbedrijven aan de arbeider» werden uitbetaald. Daarbij is gebleken, dat door ver scheidene vlassers hogere lonen zijn uitbetaald dan de landelijke loon regeling voor de vlasindustrie toestaat. Deze hogere lonen zyn door de vlassers uitbetaald in de drukste oogsttyd en tjjdens de periode van do aanvoer en het repelen van vlas. In vlasserskringen ls men van me ning, dat in de bedoelde periode door de gehele landbouw in Z.-Vlaanderen noodgedwongen meermalen te hoge lonen worden uitbetaald. De reden hiervan is het ontbreken van enige arbeidsreserve, terwyl men daarnaast de nadelige gevolgen on dervindt van het feit, dat juist over de grens aanmerkelijk hogere lonen van kracht zyn. Gedwongen zo wijst men er op geeft dit aanleiding tot het betalen van lonen, die hoger liggen, dan de Axel heeft 7500 inwoners. De gemeente Axel telt op het ogen blik 7500 inwoners. Dinsdag jl. werd de 7500ste inwoner in het bevolkings register van de gemeente ingeschre ven. landelijke loonregelingen of C.A.O.'s toestaan. Over de huidige gang van zaken heerst dan ook ln vlasserskringen grote ongerustheid en met spanning wordt uitgezien naar de uiteindelijke beslissing, welke de bevoegde rechter in deze zaak zal nemen. Opleiding tot leider van K.N.G.V.-verenigingen. In een bestuursvergadering van de Zeeuwse-Brabantse Turnkring werd besloten pogingen in het werk te stel len tot organisatie van een cursus voor leiders van K.N.G.V.-verenigin gen. Deze cursus zal twee jaar duren en in totaal 360 lesuren beslaan. Hij omvat zowel eigen werk als paeda- goglek en methodiek van verenigings- gymnastiek. Op zoek naar betere fflais-hybriden. Hoewel op het gebied van het kwe ken van maishybriden, die 2ich voor het uitzaaien in ons land het beste lenen, reeds baanbrekend werk werd verricht, is men er nog niet in ge slaagd voor ons klimaat een hybride te vinden, die aan alle eisen wat be treft oogstzekerheid en resistentie te gen ziekten, voldoet. Teneinde op zo doeltreffend moge lijke wijze aan dit werk te kunnen bijdragen is dezer dagen opgericht de „Stichting voor Maisverédeling", dlc zich ten doel stelt het bevorderen van het onderzoek naar nieuwe mais hybriden, welke voor de maisverbouw in Nederland en in het bijzonder voor de maiszetmeelindustrie be ter geschikt zijn dan de thans beken de hybriden. Oprichters dezer Stichting die gevestigd is te Kapelle-Biezelinge zijn de firma D. J. van der Have te Kapelle-Biezelinge en de N.V. Stijf- selfabriek „De Bijenkorf", voorheen M. K. Honig te Koog aan de Zaan. waarvan de eerste het researchwerk ten behoeve van de stichting zal ver richten en van tijd tot tijd publicaties het licht zal doen zien. Dezer dagen is in opdracht van de Stichting een eerste publicatie ver schenen. Tegoed bij Middelburgse Nutsspaarbank gestegen. In de maand November is het te goed van de spaarders bij de Middel burgse Nutsspaarbank gestegen, te weten van 7.495.070.35 tot f 7.506.258.02. Dc inleg bedroeg 227.503,14, de terugbetaling 216.315,3. f 227.503,14, de terugbetaling f 216.315,47. Het aantal rekeningen steeg van 10.800 tot 10.882. Op het bijkantoor te Oostburg daal de het tegoed van 806.606.35 tot f 799.738,32. Ingelegd werd f 24.184,59. terugbetaald f 31.052,62 en het aantal rekeningen steeg van 1056 tot 1065. Tijdens de zitdagen te Oostkapelle werd ingelegd f 2826,71 en terugbe taald 2179.65. Wat het schoolsparen betreft: het tegoed steeg van 32.852,10 tot f 33.592,79. Ingelegd werd f 2796,49. terugbetaald f 2055,80. Het aantal re keningen steeg van 1450 tot 1456. In Middelburg werden 9 en in Oostburg 4 baby boekjes afgegeven. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes steeg van 535 tot 542; het gespaard bedrag was 515,16 groot. In het Gasthuis te Goes slaagden voor het diploma A ziekenverpleging de zustere A. Krab en C. C. Meeuw». bouwen ontstaan rondom een open plaats, die als „buitenhof" wordt aangeduid en die voor het publiek toegankelijk is van vier zijden, n.l. van de Helm af. van de uitvalsweg naar Domburg af onder de galerij door, door de poort van de Noord straat uit en door een poort van de zyde der Engelse kerk. Boven deze laatste poort is een oud beeldhouw werk aangebracht, dat zich vroeger aan de Noordstraat-zyde van het stadhuis bevond en dat by de brand gespaard is gebleven: het wapen van Middelburg, geschraagd c'.oor twee engeltjes. Boven het poortje, dat de buitenhof en de daarachter gelegen binnenhof verbindt, komt beeldhouw werk van de Veerse kunstenaar Ten Klooster. Gelukkig heeft de architect van het fraaie en Indrukwekkende ge bouwencomplex, ir. A. van der Steud, de vleugel voor Maatschappelijke Zorg niet laten .aansluiten op de ge heel gerestaureerde, ook weer van pinakels voorziene, prachtige gothi- sche achtergevel van Vleeshal en Burgerzaal, zodat dit juweel van bouwkunst goed zichtbaar blflft. Naast deze vleugel wordt thans een sierlyk torentje gebouwd, dat hem aan de Helmzyde een architectonisch verantwoorde afsluiting geeft. INDELING DER SECRETARIE. Bij de hoofdingang van de secreta rie ligt de bodenkamer en daarachter komen een spreekkamertje en een wethoudersvertrek. Op de eerste ver dieping wordt gewerkt aan de burge meesterskamer. de werkkamer van de secretaris, de vertrekken voor de registratie en de grote kantoorruim te voor de afdeling financiën. Deze is voor het publiek ook gemakkeiQk te bereiken via de naast de conciërge woning gebouwde trap. Alle vertrek ken zyn reeds glasdicht en de ramen laten veel licht binnen. Bovendien worden muren en plafonds wit ge schilderd. Gaat men weer een trap op, dan komt men op een tussenverdieping, die grotendeels het domein is van de typisten en die voorts de werkplaats van de boekbinder, een dienkeukentje en de toegang tot de burgerzaal be vat. Tenslotte bevinden zich onder de kap twee enorme archiefruimten, waarvan de afwerking voltooid ls. Een liftje zal voor snel transport van boeken en paperassen zorgen. Ook de verwarmingskelder onder de secretarie ls gereed: in een grote zaal pronken drie imposante olie- stookinstallaties en zo nodig kan er nog een vierde by worden geplaatst De olietanks bevinden zich onder de booggalerij by de „buitenhof". Dwa lend door de catacomben van de se cretarie bespeurt men ook toiletten, een lokaal voor de telefoonappara- tuur en een werkplaats. Onder het gothisch stadhuisgedeelte zijn even eens kelders gemaakt een enorm karwei! en nierin ziet ge thans .de hete lucht-installaties en de geweldi ge slurven, waardoor deze lucht naar boven wordt gestuwd. De fietsenberg plaats komt in de kelder onder het ontvangerskantoor. HERSTEL GOTHISCHE GEVELS. Inmiddels wordt gestadig doorge werkt aan het herstel van de gothi- sche gevels. Het gedeelte van de voorgevel bij de Helm komt begin volgend jaar gereed, daarna wordt het middengedeelte onder handen ge nomen, waarmee een jaar heengaat, evenals met- het herstel van de ge deelte by de churtoren en vervolgens wordt nog drie jaar gewerkt aan de verbrande gevel aan de Noordstraat. Tussen de bedrijven door wordt de Stadhuistoren vernieuwd; deze moet eerst tot de wyzerplaten worden af gebroken en hierna opnieuw worden opgebouwd. De onderdelen worden echter tevoren gereed gemaakt, zodat deze arbeid minder omvangryk en tijdrovend is dan men zou vermoeden. Z. Vlaamse Stichting voor vlassersonderwijs. Zal beide bestaande scholen beheren. Zoals reeds eerder gemeld, worden door de besturen van de vlasserscho- len te Koewacht en Eede thans po gingen in het werk gesteld om beide scholen onder één bestuur te bren gen. Men verwacht daarvan aanmer- kelyke voordelen voor het onderwys. Zo zal men byv. met één rooimeester voor beide scholen kunnen volstaan, terwijl ook voor andere functies zo ver mogelyk, hetzelfde personeel ge bruikt zal worden. Wel echter stelt men zich voor, het voeren van de ad ministratie voor beide scholen, afzon- derlyk. te doen geschieden. Gedacht wordt aan de vorming van een stichting ,in welks bestuur zit ting zullen hebben vertegenwoordi gers van het Provinciaal Bestuur, van de gemeenten Aardenburg, Koe wacht en Sint Jansteen, van de N.C. B. en de vlassersverenigingen te IJ- zendyke, Eede, Koewacht en Sint Jansteen. Dezer dagen zijn de besturen der beide scholen in gecombineerde ver gadering byeen geweest, waarbij, na uitvoerige bespreking, besloten werd de verdere voorbereiding om tot een stichting te kunnen geraken, op t8 dragen aan de voorzitter van het be stuur der vlassersschool te Koewacht, de heer P. Geirnaerdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2