PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie wil fabrieken laten zijn atoom inspecteren Kinderbeschermingswerk ook in Zeeland nodig De BILT Kantlijn ZEVENTIEN JONGE MENSEN OP SLAG GEDOOD Vandaag BETERE VACANTIEBESTEDING VOOR DE SCHOOLJEUGD WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE» VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 194e Jaargang-No. 287 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossharat. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw„ £r. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. VUssingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2851 of 2190). M'burg Londente Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 83. teL 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. MauriUstr 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijttr. 2; Zlertkzee N. Boger^lstr^CJStKjeLJS Woensdag 5 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 cl per inm. Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine ndvertenttea (max. 8 regeUi van 1-5 regels f 1.- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro or. 3593CO P-Z.C- Middelburg. Nog niet nader tot elkaar Zodra de V.N. tot een verbod van atoomwapens besluit Oost- en West-Duitsers worden gehoord. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, heeft. Dins dag te Parijs verklaard, dat zyn regering bereid is inspectie van haar fabrieken voor atoomwapens toe te laten, onmiddelljjk nadat de Algeme ne Vergadering der V.N. zou hebben besloten, dat alle atoomwapens bui ten de wet behoren te worden gesteld. Hjj zei dit op een geïmproviseerde persconferentie, tien minuten nadat de sub-commissie voor ontwapening haar middagzitting van drie-en-een- half nur had beëindigd. De Britse vertegenwoordiger in de commissie, Selwyn Lloyd, verklaar de, dat men een nuttige discussie had gehad, maar dë Amerikaanse woordvoerder deed uitkomen, dat de ontwapeningsbesprekingen van de Grote Vier, op een belangrijk punt waren vastgelopen. Uit een uitwis seling van vragen en antivoorden bleek, dat er een wjjde kloof bestaat tussen dë Oostelijke en de Westelijke opvattingen over ontwapening en de toekomst van atomische wapens. De Russische afgevaardigde. Malik, verzette zich tegen het opnemen in de agenda van de drie-mogendheden- resolutie. RESOLUTIE VAN PAKINSTAN. De Pakinstanse afgevaardigde, Bokhari, stelde daarop een andere resolutie voor volgens welke officiële afgevaardigden uit Oost- en West- duitsland, alsmede uit de Oostelijke en Westelijke sectoren van Berlijn uitgenodigd zouden worden om voor de commissie ad hoe te verschijnen. Men diende de Duitsers een eerlijke kans te geven, aldus deze afgevaar digde. De tweede politieke commissie der V.N., de zogenaamde commissie ad hoe, heeft zich Dinsdag bezig ge houden met de behandeling van vrye en geheime verkiezingen in geheel Duitsland. Amerika, Frankrijk en Engeland dienden een resolutie in voor de in stelling van een internationale com- missie, die een onderzoek zou moe ten instellen naar de mogelijkheid tot het houden van deze verkiezin gen. De meest besproken mensensoort in Nederland wordt de laatste maan den zonder twijfel gevormd dooi de bromfietsers. Zij moeten van de grote weg af en op het rijwielpad. Ge lukkig, zeggen de automobilisten, die er niet de minste aardigheid aan heb ben om een bromfietser aan te rijden en nu eenmaal weten, dat dat geen ervaren weggebruikers zijn, die zich bovendien te midden van het snelver keer te langzaam voortbewegen. Dë bromfietsers en de wielrijders zelf evenwél zijn met deze verwijzing' naar de rijwielpaden allerminst inge nomen. De wielrijders, beweren, dat zij last van de bromfietsers hebben, de bromfietsers, dat zij op de drukke rijwielpaden niet uit de voeten kun nen. De kranten staan vol van dit nieuwe probleem en zelfs het parle ment hield zich er. lange tijd mee bezig. Er is thans weer nieuwe stof tot spreken. Bromfietsers moeten per jaar f 14 wegenbelasting betalen. Althans als zij deze som ineens voldoen. Als zij per kwartaal willen betalen, moeten zij maar eventjes f 8 in totaal als administratiekosten extra vergoeden. Is dat nu niet al te dol? Mensen, die geld genoeg hebben om een bromfiets te kopen, hebben ook geld genoeg om f 14 ineens te betalen, verklaarden desgevraagd de belasting autoriteiten. En dat terwijl de brom fietsers juist voortkomen uit de be volkingsgroep, die geen geld heeft voor een auto of een motor, en het daarom moet doen met- het goedkoop ste mechanisch voortbewogen eigen vervoermiddel! Het roemruchte Koninklijk Paleis aan het Noordeinde zal ophouden paleis 'te zijn. Er zullen geen Oranjes meer in terugkeren. Sic tran sitVermoedelijk zal het witte pa leis de zetel worden van het Interna tionaal Academisch Instituut. De Ko ningin is bereid het voor dat doel af te staan. Het Huis ten Bosch zal vol gend jaar gerestaureerd zijn en dan weer ter beschikking komen van de Koninklijke familie. Toch jammer voor dén Haag, dat eeuwen lang de Hofstad was. Er gaat een traditie verloren. Aan de andere kant zal niemand het de Koninklijke familie euvel dui den, dat zij aan een goed ingericht, comfortabel' paleis de voorkeur geeft boven een nauwelijks bewoonbaar paleis in de residentie. Ook een Ko ninklijk- gezin heeft zijn rechten'. De Walcherse onderwijzers blijken niet ingenomen met de in een ministeriële circulaire bepleite verlenging van de Kerstvacantie. En wij dachten nog wel, dat deze door rnt eiï 'e(^ereen altoos om die koste lijke lange vacanties benijde mede burgers juist hogelijk ingenomen zou den zyn met hun extraatje rond de jaarswisseling.Wij hebben hen verkeerd beoordeeld. Zij geven de voorkeur aan de school. Hun standpunt zal niet nalaten in stemming te verwekken in menig huisgezin. Want ach, wij zijn allemaal dol op onze kinderen, maar als ze veertien dagen Kerstvacantie achter de rug hebben, zien we hen met genoegen weer naar school gaan. Ze hebben dan genoeg van het in huis zitten, ze zijn uitgespeeld, ze lopen hun moeder maar in de weg die na de feestdagen een huishoudelijke ach terstand moet inhalen. En ze verlan gen ook zelf weer naar school.Hulde daarom aan de onderwijzers van Wal cheren, die dit ter dege blijken te be seffen. Bovendien; de maatregel werd voor gesteld om brandstof te besparen. Wij vermoeden zo, dat het per klas van veertig kinderen voordeliger zal zijn een schoolkachel te stoken, dan zo'n dertig veertig kachels in particuliere woningen. Ten behoeve van het kroost, dat vacantie heeft. Met 50 tegen 6 stemmen bij 1 ont houding werd besloten woordvoer ders uit Oost- en West-Duitsland te verzoeken deel te nemen aan het de bat over de verkiezingen in geheel Duitsland. Evenals de Sowjet-Russische afge vaardigde verklaarden de Poolse Oe- krainse en Tsjecho-Slowaakse afge vaardigden, dat de V.N. niet compe tent zijn om de zaak van de Duitse verkiezingen te behandelen. op de Philippijnen Aantal slachtoffers wordt op 2000 geschat. Honderden mensen, misschien wel enkele dnizenden zyn levend ver brand tengevolge van een plotselin ge uitbarsting van de vulkaan Hi- bok, op het eiland Camiguin, ten X. W. van Mindanao (Philippynen). Bij de uitbarsting van de Hibok is ongeveer tachtig procent van de inwoners van zes dorpen op hét ei land Caminguin om het leven geko men. Tot op heden zyn de verkoolde lijken van 141 slachtoffers gevonden, maar er moeten zich nog veel meer bevinden in het gebied met een straal van vijf km. rondom de vulkaan. Het is door de grote hitte nog onmogelyk dit gebied te betreden. Ongeveer 10.000 personen zijn naar het Oostelyk deel van het eiland overgebracht. Volgens de gouver neur van het eiland zou het aantal slachtoffers 2000 bedragen. ONTZETTEND ONGELUK IN ENGELAND. Autobus reed op groep Britse cadetten in. Dinsdagavond is te Chatham In Engeland een autobus in het donker op een groep Britse cadetten ingereden. Van deze groep, het muziek corps van een afdeling van de Royal Marine Cadet Corps", een organi satie, waarin jongelui een gedeeltelijke ^militaire opleiding ontvangen, werden zeventien jongens op slag gedood. Vier overleden later in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde dichtbij de poort van het arsenaal van Chatham De groep werd Van achteren aangere den .Tien jongens, die vooraan mar cheerden, bleven ongedeerd. Zij moes ten echter in het ziekenhuis worden opgenomen met een zenuwschok. De chauffeur van de autobus zou juist vandaag een medaille in ont vangst nemen voor 25 jaar veilig rij den. Hij was reeds veertig jaar in dienst bij de1 plaatselijke autobüson- derneming. Nederlands-Indonesische voorbesprekingen De NederlandsIndonesische bespre kingen zullen het karakter hebben van voorbesprekingen. Dit heeft de •Indonesische minister van Buiten landse Zaken, de heer Soebardjo, me degedeeld. De minister van voorlichting, de heer A. Monotoetoe, zei desgevraagd dat de samenstelling van de Neder landse delegatie hem nog niet be kend was. Si. Nicoiaas op Broadway De. terugkeer van St. Nicoiaas naar New York, is deze wereld stad zo goed bevallen, dat de kindervriend vandaag wederom door de burgemeester Vincent Impellitteri officieel ten stad- huize wordt ontvangen, zo meldt de Volkskrant. De Sint zal op zijn schimmel door de Fifth Avenue rijden, vergezeld van Zwarte Piet, drie Ameri kaans-Nederlandse meisjes te paard, die Nederland vertegen woordigen en tivee Nederlands- Amerikaanse kinderen, die va der en moeder Knickerbocker, de oude Nederlandse pioniers, voorstellen. De stoet zal zich voorts begeven over Broadway en Times Spuare naar Gimbel's Store. Aan 240 arme New Yorkse kinderen zullen namens hét Ne derlandse volk geschenken wor den uitgereikt, die als teken van erkentelijkheid voor het plan-Marshall zullen worden overhandigd. Demonstratie in de Raad van Europa. Tijdens een bijeenkomst van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa hebben studenten op de pu blieke tribune gepoogd een manifest voor te lezen, dat was opgesteld door verschillende Europese jeugdorganisa ties en waarin werd aangedrongen op „onmiddellijke bijeenroeping van een Europese constituerende vergadering om te komen tot een Europese Staten bond", Nationale herdenking gevallenen op 3 Mei. De ministerraad heeft besloten als dag voor de nationale herdenking van de gevallenen in 1952 aan te wijzen Zaterdag 3 Mei en derhalve niet Zon dag 4 Mei. De wijze van herdenking zal dezelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest. Een hartelijke handdruk wordt gewisseld tussen Anthony Eden, Brits minister van buitenlandse zaken en dr. K. Adenauer, kanselier van West Duitsland, in het Foreign Office te Londen. Dr. Adenauer is de eerste Duitse premier sedert 1931 die Londen bezoekt. Hy zal door de Britse Koning worden ontvangen en een onderhoud hebben met eerste minister Churchill, die hij een duidelyk beeld zal geven van de toestand in Duitsland. is het 160 jaar geleden, dat de beroemde componist Wolf gang Amadeus Mozart te We nen overleed. meester van Rotterdam en lid van de Tweede Kamer, zijn 65e verjaardag. wordt de Amerikaanse filmtekenaar José Luis Guirao Zamora f schuilnaam Walt Dis ney) 50 jaar. Jo Spier emigreert. De tekenaar Jo Spier zal zich met zijn gehele gezin voor goed gaan ves tigen in de Verenigde Stalen. „Vader" Spier en zijn zoon Peter, eveneens een tekenaar van naam. be vinden zich in verband met opdrach ten van een Nederlands uitgeversbe drijf reeds in Amei'ika, aldus De TeL Een Sowjet-basis ten Noorden van Borneo? Hoewel de Australische minister van Marine McMahon, de berichten uit een Melbourns blad over onbeken de duikboten ten Noorden van Nieuw- Guinea heeft tegengesproken, heeft het Philippijnse ministerie van Defen sie'volgens Ass. Press' bekendge maakt, dat volgens onbevestigde be richten op een eiland in de Soeloezee ten Zuiden van Palawan, een basis voor Russische onderzeeërs is geves- tigd. Palawan ligt ten N. van Borneo. Opnieuw hevig vuurgevecht in Suez. Twintig Egyptenaren gedood of gewond. Dinsdag is liet in Suez opnieuw tot een botsing gekomen tussen Britse troepen en Egyptische politie-agen- ten. Aan beide bijden vielen slacht offers. Naar schatting" zijn twintig Egyptenaren om het léven gekomen of gewond. Van de Britse soldaten werden er twee gewond. De Engelse troepen hebben Suez geheel afgesloten voor alle verkeer. Op alle wegen staan controleposten opgesteld. De straten van Suez leken wel op een slagveld. Britse soldaten zaten behoedzaam achter de pantserplaten van hun brenguncarriers gedoken te vuren. De Egyptische politie vuurde onder dekking van hoeken der ge houwen. Biirgers hurkten angstig in hun huis op de grond onder de ven sterbank, opdat zij niet door ver dwaalde kogels geraakt zouden wor den. Een agrarische beurs in Rotterdam Er circuleren op het ogenblik be richten, dat het de bedoeling zou zijn om in April van het volgend jaar te Rotterdam in het Ahoygebouw een speciale beurs op agrarisch gebied te organiseren. Als hoofdmotief voor de organisatie van deze beurs zou gel den. dat de speciale agrarische beurs, die vanwege de Kon. Ned. Jaarbeurs van 17 Mei a.s. te Utrecht wordt gehouden, op een te Iaat tijdstip valt en als bijkomende omstandigheid wordt aangevoerd, dat de kosten van deelneming in Utrecht te hoog zou den zijn. PLAN UIT ONDERWIJSKRINGEN. Ter voorkoming van langs de straat slenteren. Uit onderwyskringen is thans een rapport gepubliceerd, handelende over het „vaeantie-probjeem" voor de schooljeugd. De commissie, die het rapport heeft uitgebracht, oppert het plan om de school gedurende de maanden Juli en Augustus ais Ieer-Jnstituut te sluiten, maar als opvoe- dings-instituut haar taak te laten voortzetten. Kinderen, voor wie aangetoond wordt, dat zij hun vrije tijd op ver antwoorde wijze besteden, kunnen in die 2 maanden verlof krijgen, als de ouders dit wensen. Kinderen, die geen Sinterklaasgèschenk voor Koningin Wilheimina fonds Het Koningin Wilhelminafonds heeft Dinsdag een welkom Sinter klaasgeschenk gekregen van de vak groep smederijen en de vrije smeden patroonsorganisaties. Ten kantore van het Wilhelminafonds te Amster dam werd namelijk een bedrag van 9537,66 overgedragen, bijeenge bracht door middel van een landeiy- ke actie onder de smedenpatroons op initiatief van de afdeling Voor schoten. Eerste doctorandus in het Fries Voor de eerste maal is aan de Gro ninger Universiteit het doctoraal exa men in de Friese taal en letterkunde afgenomen. De heer T. B. Hoeksema uit Grouw was de eerste geslaagde. HULP AAN KINDEREN IN NOOD (II). Een medisch-opvoedkundig bureau dringend gewenst in deze provincie Een groot deel van de kinderen, die onder het kinderbeschermingswerk vallenf is afkomstig uit „losse" gezinnen, dat zyn gezinnen waar om een of andere reden de gezinsband is verslapt. Dit geldt voor Nederland en het geldt ook voor de provincie Zeeland. Vandaar dat het werk der kinderbescherming zo nauw verbonden is met dat van de gezinssanering; Een „los" gezin kan op velerlei manieren ont staan. Wy willen hier een voorbeeld geven, dat direct op Zeeland betrekking heeft. Er komen in Zeeland nogal eens gezinnen uit Brabant. De vader vindt werk in Zeeland en na heel veel zwoegen krijgt hij in het dorp, waar hy werkt een huisje in huur. Dat huisje is niet een van de beste. Het ligt wat afgelegen, maar ja, de dorpsbewoners hebben de goede huisjes in de kom van de gemeente voor zich zelf nodig of voor hun grote kinderen, die willen trouwen. Dus komt dat Brabantse gezin in een uithoek terecht enlaten we het maar rustig erkennen: in een krot. Nu staat dat gezin voor de moei lijkheid om zich een plaats te ver werven in de dorpssamenleving. Als Brabanders voelen ze zich wat vreemd tegenover de Zeeuwse sa menleving en ze zullen zich moeten aanpassen. Voor de vader, die door zyn werk al gauw met Jan en Alle man in contact komt is dat het ge makkelijkst. Voor de moeder is het minder gemakkelijk. Ze wordt er een beetje op aangezien, dat ze in zo'n krot woont en ineen ach- terbuurt. Ook voor de kinderen op school is het 'minder gemakkelyk, want ze spreken het dialect van de school niet en dat weegt in de kin derwereld heel zwaar. Het gebeurt, dat zo'n moeder te leurgesteld raakt en dat ze vreemd blijft staan tegenover de dorpssa menleving. Dan groeit er een gedruk te stemming in het gezin. De kin deren worden wat agressief en vrij- buiter-achtig. Voor vader is het niet altijd gezellig meer thuis enhet losse gezin is in wording met alle kwade kansen. Onmacht van de ouders, die niet taai genoeg hebben volgehouden, maar ook een grote schuld van de dorpssamen leving, die het deze mensen zo moei lijk maakte, juist toen ze in de zwaarste periode van hun leven ver wezen werden naar een krot buiten de kom van het dorp. Wy noemden een Brabants gezin, omdat 't geval eenvoudig en begrij pelijk is, maar we hadden even goed een gezin uit een andere provincie kunnen noemen en we hadden ook kunnen vertellen van Zeeuwse gezin nen, die afglijden. In zulke gevallen is het van grote betekenis, wanneer er direct praeven- tieve maatregelen genomen worden om groter onheil te voorkomen. WAARSCHUWING. Wie Waarschuwt wanneer ergens een fezin afglijdt of wanneer kinderen et slachtoffer dreigen te worden hetzij van eigen verkeerde aanleg, hetzij van droeve omstandigheden? In de negentiende eeuw vatte men dat nogal eenvoudig op. Er was toen wel enige bemoeienis van de kerkbestu ren. maar men stond op het stand punt, dat niemand dringend in de ge zinssfeer mocht ingrijpen. Alleen de politie en justitie, sloegen met straffe hand toe als er wetsovertreding werd geconstateerd. Er was geen sprake van, dat iemand zich met een gezin of met kinderen zou kunnen bemoei en zonder de instemming van de ou ders, indien er jgeen overtredingen werden begaan. Dat is in de twintig ste eeuw veranderd. De rechterlijke macht en de Voogdijraden hebben be paalde bevoegheden gekregen, waar door wel in de gezinssfeer kan wor den ingegrepen, zonder direct een straffende karakter aanwezig be hoeft te zijn. Over het werk van de Voogdijraden willen we hier niet in het bijzonder schrijven, omdat hun taak genoegzaam bekend moet zijn. Wel zijn er enkele opmerkingen te maken over het bijzondere karakter van dat werk in Zeeland als platte landsprovincie. De secretaris van de Voogdijraad mr. A. J. M. Post Uiter- weer heeft daarover bepaalde denk beelden, die algemene verbreiding verdienen. MAATSCHAPPELIJKE WERKSTERS. In de eerste plaats, zo merkte hij ons op. heeft Zeeland behoefte aan meer maatschappelijke werksters. Zeeuwse meisjes dienen zich beschik baar te stellen voor de opleiding tot maatschappélijk werkster en daarna terug te keren in haar provincie. Zul ke werksters, die haar gehele per soonlijkheid willen inzetten om ge zinnen te helpen, welke in moeilrjk- heden verkeren kunnen onschatbare diensten bewijzen juist als het gaat om saneringswerk. (Vervolg op pag. 2) verlof hebben gekregen, zyn verplicht op school te komen, aldus het plan. Men wil hiermee voorkomen, dat in de vacantie de kinderen langs de straat zwerven. Tijdens de vacantiemaanden zou den de kinderen bezig gehouden kun nen worden met het maken van uit stapjes, fietstochtjes, museumbezoek, sport en spel enz. onder leiding van leerkrachten aangevuld met hulpleer krachten. Het salaris van de hulpkrachten zou voor rekening moeten komen van de overheid en de onderwijzers zouden voor hun zwaardere taak een toelage moeten ontvangen. Er zou een rege ling getroffen dienen te worden dat het onderwijzend personeel zijn volle vacantie houdt. Dit zou mogelijk zijn door een rouleersysteem toe te pas sen. Vier personeelsleden van „Duin en Bosch" gearresteerd. Jarenlang levensmiddelen ontvreemd. Enige tijd geleden ontstond bij de politie te Castricum en bij de directie van het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch", een inrichting voor gees teszieken te Bakkum onder de ge meente Castricum. het vermoeden, dat door diverse employé's uit de keuken van dit ziekenhuis levensmiddelen werden ontvreemd. Na een uitgebreid onderzoek is de rijkspolitie er toe overgegaan vier dei- personeelsleden te arresteren. In hun woningen wer den grotere en kleinere voorraden le vensmiddelen, waaronder vlees, aan getroffen, afkomstig uit het zieken huis. Het viertal heeft zich reeds enkele jaren lang aan diefstal van levens middelen schuldig gemaakt. Tegen 7 andere leden van het pérsoneeL die er van verdacht worden uit deze diefstallen voordeel te hebben getrok ken, is proces-verbaal opgemaakt. Weer een overschot in de E.B.U. Een bedrag van 195 millioen gulden. Ook over de maand November zal de rekening van Nedèrland in de Europese Betalings Unie een surplus vertonen, zo deelt de Nederlandsche Bank mede- Dit overschot zal bedra gen omstreeks 195 millioen gulden. De Bank voegt hieraan toe. dat de ach terstand in de uitvoering van Neder landse betalingsopdrachten in Bel gië, die in de maand October was ontstaan, in November is ingehaald. Hiermede is voor de vierde achtereen volgende maand een overschot in de E.B.U. bereikt. VOORSPELT: ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krach tige wind tussen West en Zuidwest. Zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1