De heer Polderdijk uit Lewedorp was lid no. ONTWAPENINGS-OVERLEG IN „POSITIEVE SFEER" EERSTE MATADOR VERDIENDE 8 MILLIOEN GULDEN COMMUNISTEN IN KOREA ZIJN BEREID TOT EEN COMPROMIS DINSDAG 4 DECEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUW SE CO O RANT 3 BURGERLIJKE VERDEDIGING EN RODE KRUIS In Zeeland werkt het Rode Kruis onder moeilijke omstandigheden i et Rode Knus-korps, dat in feite pas na de laatste oorlog is ontstaan, heeft op 1 October het 10.000ste lid ingeschreven. Dat betekent, dat het korps in een jaar met 2000 leden is toegenomen. Er zyn thans 5300 man nen en 4700 vrouwen lid, terwijl 274 artsen vrijwillig hun medewerking aan het korps verlenen. Gestreefd wordt het ledental op te voeren tot 15000 hetgeen noodzakelijk geacht wordt voor de taak, welke het Rode Kruis' zal moeten vervullen bij de burgerlijke verdediging. Dit werd Maandag medegedeeld door de commandant van het Rode Kruis Korps, Lt. Generaal H. van Oyen tijdens een kleine bijeenkomst in het hoofd kantoor, waarbij het 10.000ste lid van het korps, de heer H. Polderdijk uit Lewedorp .afdeling Zuid-Beveland West een verbandtas met Inhoud werd aangeboden. Op de tas was het feit vermeld, dat de heer Polderdijk het 10.000 lid was. De gewestelijke commandant van het Rode Kruis-korps in Zeeland, dokter P. C. J. van der Slikke uit Middelburg, wees er op dat de heer Polderdijk het voor het Rode Kruis werk over heeft, telkens 15 a 20 km. per fiets af te leggen om de opleiding te volgen in Goes. Hij herinnerde aan Citroenen tegen mond- en klauwzeer In de laatste uitgave van de „Duitse Landbouw-economische pers" wordt aanbevolen koeien, die lijden aan mond- en klauwzeer, citroenen te voeren. In Duitsland zouden reeds met goed gevolg proeven zijn geno men. In Midden-Amerika heeft men vol gens het blad waargenomen, dat kud den rundvee, die de vruchten van wilde citroenen eten, in tegenstelling tot andere kudden, niet van mond en klauwzeer te lijden hadden. Drie jaar van huis Een rechercheur uit Hilver sum heeft een ruim drie jaar geleden weggelopen jachthond met zijn baas herenigd. De hond een spaniel van een Utrechtse hoogleraar ver dween bij een jachtpartij in de bossen bij Hilversum. Er werd aangifte gedaan van vermis sing. De rechercheur schijnt een goed geheugen te hebben gehad want toen hij dezer dagen een spaniel zag ronddwalen, ving hij het dier en stapte er mee in. een auto. In Utrecht, dicht bij het huis van de hoogleraar, liet Hij," al'düs de Telegraaf, het idler'los;- - De, liond vond het huis van zijn vroegere baas en holde zo hard, dal de rechercheur hem nauwelijks bij kon houden. Het dier ging kwispelstaar tend aan de voeten van de echtgenote van. de prof. liggen. Er was toen geen twijfel meer mogelijk. de moeilijke omstandigheden, waar onder het Rode Kruis-korps in het bijzonder in de provincie Zeeland heeft te werken. Men denke aan de geografische factoren, aan het feit, dat er geen geneeskundige diensten bestaan en dat men er niet beschikt over vc d grote ziekenhuizen, zoals in andere gewesten, waar men wel eens een deel voor het Rode Kruis kan vrij waren. Ook de heer A. J. van Heel, voor zitter van de afd. Zuid-Beveland West, sloot zich hierbij met een kort woord aan, daarbij de hoop uitspre kend, dat men in Zeeland spoedig het 15.000ste lid zal kunnen inschrijven. Lt. Gen. van Oyen merkte in zijn korte uiteenzetting op, dat het Ne derlandse Rode Kruis vroeger losse transportcolonnes en verpleegeenhe- den had, waartoe in totaal een frac tie personen behoorde, in vergelijking met de huidige sterkte. Reeds voordat er veel bekend was over de te organi seren burgerlijke verdediging heeft het Ned. Rode Kruis zijn interne pro paganda voor uitbreiding van het korps geïntensiveerd. VRIJWILLIGE VERBINTENIS. De 10.000 leden hebben vrijwillig een verbintenis getekend voor 2 jaar, Toch is 't zo leu. In de loop der tijden zijn er veelvul dig verhalen verschenen van oude cognac, daterend uit de dagen van Na poleon, die voor fabelachtige prijzen aan Amerikaanse millionnairs werd verkocht. De prijs werd in deze uitzon derlijke gevallen bepaald door de vraag wat een zot er voor wilde ge ven, want in de meeste gevallen was die cognac niet ouder dan U of ik en dat is geen leeftijd die door buiten staanders hoog wordt gewaardeerd. Maar, al werden de Amerikaanse snobs dan lelijk bedrogen, we moeten hieruit niet de conclusie trékken, dot er niet zeer oude wijnen zouden be staan, ook al bevinden die zich niet in handen van Uncle Sam. De oudst bekende wijn bevindt zich in het wijnmuseum te Speyer. Deze wijn heeft de uitzonderlijke leeftijd van bijna 1700 jaar, maar door gelei delijke indroging is ze zo dik gewor den, dat ze meer op stroop gelijkt dan op wijn, zodat ze niet te drinken is. De oudst drinkbare wijn ligt opge slagen in de Raadskelder in Bremen. Deze wijn is over twee jaar drie eeu wen oud, want zij stamt uit het jaar 1653. Ook wanneer men aanneemt dat deze wijn destijds tot de normale soort behoorde en voor een bedrag van 5 cent per glas werd uitgeschonken, dan zou een glas van dit edele vocht thans meer dan 1.800.000,moeten opbren gen, aangezien de simpele vijf cent door de intrest van drie eeuwen zich 25 maal verdubbeld heeft. Eén enkele druppel van deze wijn, slordig gemorst op het tafellaken, komt direct op een verlies van enige duizenden guldens te staan! Wie zich nu voorstelt, dat de na oorlogse smokkelaars en sluikhande laars zich in de Raadskelder aan deze wijn te goed kunnen doen, vergist'zich deerlijk. Deze oude Bremer wijn wordt met uitgeschonken, doch blijft kg gen, teneinde over nog eens 100 jaar f 460,8 millioen gulden per glas te kunnen kosten, waarover een andere dagbladschrijver uw kleinkin deren dan weer in verbazing kan brengen. Wanneer aldus een glas wijn de waarde van een slagschip vertegen- 8^ heeft het dan nog zin uw j te vra9en voor een mossel duizend. kilo? Deze diertjes be st aan heus! ff. Pétillon. Verandering in de Grondwet. Wijziging van bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot jhet in over weging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet, strek kende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de buiten landse betrekkingen. De regering is van oordeel, dat, nu tot wijziging van de grondwet wordt overgegaan, van de gelegenheid ge bruik moet worden gemaakt om in de grondwet de intensievere bemoeiin gen van de Staten-Generaal met de buitenlandse betrekkingen tot uiting te doen komen, gelijk zowel de com missie-Van Eysinga als de grond wetscommissie ook hebben voorge steld. De hoofdgedachte van de voorge stelde wijzigingen is, dat de medezeg genschap van de Staten-Generaal bij het bepalen van de buitenlandse poli tiek beter zal worden geregeld dan thans het geval is en dat deze tevens aan de gewijzigde omstandigheden zal. worden aangepast. Met name geldt dit voor het totstandkomen van internationale overeenkomsten. Het zal van belang zijn voor rege ring en Staten-Generaal om het be ginsel van medezeggenschap van de Staten-Generaal bij het totstandko men van alle overeenkomsten, onver schillig in welke vorm of onder wel ke benaming, te omringen met zeke re waarborgen, waardoor een snel en efficiënt optreden van Nederland in de internationale samenleving wordt verzekerd. om in tijd van vrede of oorlog de mensheid te dienen in hun plaats van inwoning of omgeving. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat het ministerie van binnenlandse zaken het aanbod van het Rode Kruis om in organiek verband deel te ne men aan de burgerlijke verdediging, heeft aanvaard. Het Nederlandse Ro de Kruis zal dus een belangrijke rol spelen in de medische sector van de burgerlijke verdediging. De uitdrukking „in organiek ver band" wil niet zeggen, dat het Ned. Rode Kruis in de medische sector van de burgerlijke verdediging een leiden de rol zal spelen. „Wij dienen, wij be velen niet. De bevelen gaan uit van de burgemeesters", aldus de heer Van Oyen. Burgemeesters zijn dus vrij, aldus de heer Van Oyen. om colonnes van het Rode Kruis al of niet in te scha kelen bij de burgerlijke verdediging. Aangezien het Rode Kruis-korps reeds een krachtige organisatie op dit terrein bezit, zag hij de inschake ling van het korps overal in ons land met vertrouwen tegemoet. Het Spaans Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is Zaterdag door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, voorzitter van het bestuur, officieel geopend. Overzicht tijdens de openingsrede van Prins Bemhard, welke hij in het Spaans hield. WYSJINSKY LACHT EN ZWIJGT. Eerste bijeenkomst duurde twee en een halt uur. De subcommissie der V.N. van de Grote Vier voor de ontwapening is Maandag voor het eerst in Parijs byeen geweest. De vergadering duurde 2'/z uur. De vier afgevaardigden hebben de Westerse ontwapeningsvoor stellen bestudeerd en de Sowjetrussische amendementen er op. Een functionaris van de V.N. zelde, dat er in de vergadering gen „positieve sfeer" heerste. Wysjinsky verliet met een brede glimlach het eerst de vergaderzaal en werd onmiddellijk door verslag gevers gevraagd, of hij tevereden was óver de besprekingen, waarop de Rus antwoordde: „Ik ben altijd tevreden, wanneer ik in dit gebouw ben." Op een vraag of hij van plan was een persconferentie te houden zei Wysjinsky, dat hij „er over zou denken." Verder liet de Rus niets los. Er is door de Westerse delegaties bepaald, dat pers-attaché's verkla ringen bekend zullen maken. By de besprekingen van Maandag legde de Britse afgevaardigde, Lloyd, de nadruk op het belang om een stelsel van controle tegelijk met ver bod van atomische wapens van kracht te laten worden. De Franse afgevaardigde Moch vroeg Wysjinsky precies te verkla ren, wat zou gebeuren in de periode tussen verbod en doelmatige werking van een controlestelsel. De Amerikaanse afgevaardigde, Jessup, vroeg de Sowjetrussische mi nistervan buitenlandse zaken, of ver bod en contróle tegelijkertijd zouden Er wordt een Nederlandse Vereniging voor Ruimte vaart opgericht. Te Voorburg zijn vertegenwoordi gers der Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, van de Vereniging voor Weer- en Sterrekunde bijeen geweest, met het doel te komen tot de oprich ting van een vereniging, welke zich zal bezig houden met het probleem van interplanetaire reizen. Besloten werd de op te richten nieuwe vereniging de naam te geven van „Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart". H Voor de tafeltenniswedstrijd Neder landBelgië, die op 10 Januari te Hil versum wordt gespeeld, bestaat de Ne derlandse ploeg uit Cor du Buy, Wllly van Zoelen en Cor Pelser. Reserve is Bert van Ham. DE TORERO'S TELLEN HUN GELD. Madrid is altijd voor op de beste (Van onze correspondent). MADRID, November De arena's voor de Spaanse stierengevechten liggen leeg, de Torero's hebben t^jd voor bioscoopjes en café's, worden dik en tellen hun geld. Het seizoen 1951 is buitengewoon gunstig geweest. De Corrida's waren beter bezocht dan ooit; zelfs al dreigde nu en dan de eritiek der eigen landgenoten tegen sommige Torero's en tegen de stieren- fokkers de zaken te bederven, dit werd weer ruimschoots goedgemaakt door de nieuwsgierigheid der vreemdelingen, die in dichte drommen naar de Toto's drongen en de hoogste pryzen betaalden. Hierdoor is het mogelijk gewor den, dat de eerste onder de tegen woordige matadors, Luis Miguel Do- minguin, niet minder dan 200 stie ren heeft gedood en een slordige 80 tot 100 millioen peseta's onge veer 8 10 millioen gulden ver diend heeft. Op sommige dagen moest hij twee keer optreden. Als hij niet in een Spaanse arena vocht, dan was hij in een Zuid-Franse. Frans-Baskische of Portugese arena te zien. Alleen in Madrid, het Mek ka van de stierengevechten, kon hij zyn kunst niet vertonen: de Madri- lenen zijn boos op hem, omdat deze Torero, van wie het uiterste geëist wordt, zich niet met een fooitje liet afschepen. Bovendien hebben deMa- drilenen de gewoonte altijd de beste der Torero's links te laten liggen Pas als hij door een stier gedood is huldigen ze hem en, verklaren hem dan meteen tot natiönale held. Het laatst hebben ze dit gedaan met Codobesen Manolete, die vier jaar geleden in een tweederangs arena de dood vond. Toen het er om ging een standbeeld voor hem op te rich ten, werd hiervoor bij één enkel stierengevecht te zijner ere ongeveer een millioen peseta's bijeengebracht. Van de generatie van Manolete zijn trouwens nog maar een paar namen overgebleven; een toevloed van piepjonge Torero's heeft zijn plaats veroverd. Wie vroeger verzot was op Belmonte en Joselito, later op Manolete en Ortega, zweert nu bij Luis Miguel Dominguin, Litri, Manole Gonzales, Julio Aparicio of de Mexicaan Arruza. Nu in de win ter zijn de jongens in Zuld-Amerika, waar het seizoen zo juist begonnen is. Van het huwelijk van de Portuge se stierenvechtster Conchita Cin- tron, die nooit weer in de arena wil optreden, heeft de Spaanse pers slechts met vyf regels notitie geno men. Want stierenvechtsters zyn misschien iets voor Fransen en Amerikanen, die van de Corrida niets afweten; de Spanjaarden heb ben hier slechts een glimlachje voor over. (Nadruk verboden). beginnen of dat het denkbeeld van de Sowjet-Unie slechts inhield, dat de Algemene Vergadering tegelijker tijd over deze twee belangrijke pun ten resoluties zou aannemen en tot latere datum het stelsel van contro le zou uitstellen. Dc Commissie zal tot tien Decem ber twee maal per dag vergaderen. Daarna zal zij rapport moeten uit brengen aan de politieke commissie. Hongarije en Bulgarije protesteren bij Washington Zowel de Hongaarse als de Bul gaarse regering heeft de Ver. Staten een nota doen toekomen, waarin ge protesteerd wordt tegen de toepassing van de wet van '51 op de wederzijd se beveiliging. Bij deze wet werd honderdmillioen dollar ter beschik king gesteld voor de verzetsbewe gingen in. het Oosten, die de organisa tie van het Atlantische Pact steunen. In Aalten gaat de dop van de pijp. In de gemeente Aalten was nog altijd een bepaling van kracht, waar bij het verboden is in de kom van de gemeente een pijp te roken, wel ke niet voorzien is van een dop. B. en W. stellen de raad thans voor deze. bepaling in te trekken, waardoor de pijprokers gelijke rechten krijgen als de liefhebbers van sigaren en siga retten. De bepaling is indertijd uit gevaardigd met het oog op brandge vaar. Jubileum H. H. J. v. d. Pol. De president-directeur van het Al gemeen Nederlands Persbureau, de heer H. H. J. v. d. Pol, herdacht Za terdag het feit, dat hij 40 jaar gele den zijn intrede deed in de wereld van de Nederlandse dagbladpers. In 1934 werd de heer v. d. Pol secretaris van de Raad van Beheer van het A.N.P., later waarnemend-directeur en ten slotte directeur. Hy heeft zich van '35 af geheel aan het A.N.P. gege ven. Frankrijk krijgt dollarhulp De Franse minister van financiën, René Mayer, heeft van de Ameri kaanse regering de verzekering ont vangen, dat Frankrijk voor het fis cale jaar van 1951'52 kan rekenen op een termijn van 600 millioen dollar uit 't fonds van ruim 7,3 milliard dol lar, dat de Amerikaanse regering voor hulp aan het buitenland mag besteden. Volgens Mayer betekent, dit, dat Frankrijk in '52 haar produc tie op 't huidige peil zal kunnen hand haven. Men gelooft in Washington dat thans wellicht spoedig ook een be slissing met betrekking tot de hulp voor Engeland is te verwachten. NIEUW VOORSTEL TER TAFEL. Instelling van neutrale inspectiegroepen De communistische gedelegeerden te Pan Moeïr Djon kwamen Maan dag met een compromis-voorstel voor de dag, nadat hun was gebleken dat de geallieerde onderhandelaars wat betreft de bepalingen omtrent het toe zicht op de naleving van een bestand van geen toegeven willen weten. Zij stelden voor, de inspectie achter de linies van belde partyen te laten ver richten door waarnemers uit neutrale landen. Het communistisch voorstel kwam min of meer als een verrassing, want tot dusverre hadden de Chi nezen en Noord-Koreanen elk plan tot controle achter hun linies afgewe zen als een niet te dulden inmenging. meld, dat de Noordelijken Zondag het eiland Taehwa, 10 km. ten Noordwes ten van Pjongjang, hebben heroverd. Hierbij sneuvelde het gehele garnizoen van 500 Amerikaanse en Zuid-Kore- aanse soldaten. De Amerikaanse marine heeft Maan dag toegegeven, dat een Chinese amphibiestrijdmacht Zuid Koreaanse guerillastrijders van het eiland Taeh wa heeft verdreven, ondanks verzet van drie oorlogsschepen van het Brit se gemenebest en Amerikaanse vlieg tuigen van vliegdekschepen. De communisten lieten htm voor stel vergezeld gaan van de suggestie, de posities der troepen aan beide zij den van de demarcatielijn té „bevrie zen", hetgeen ook zou inhouden dat geen verse manschappen en materi aal zouden worden aangevoerd. Vice-admiraal Turner Joy, de voor naamste onderhandelaar der V. N. bij de besprekingen te Panmoendjon, heeft op de bijeenkomst van Maan dag de Noordelijken beschuldigd van het plan, een wapenstilstand te ge bruiken om de aanvalskracht te ver sterken. „De V. N. zullen alleen in gaan op een voorstel tot wapenstil stand, wanneer beide partijen tijdens de wapenstilstand geen militair voor deel kunnen behalen", aldus Joy. NOORDELIJKEN HERWONNEN EILAND. Radio-Pjongjang heeft Maandag ge- Noodwet Drees wordt verlengd Op het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid is op het ogenblik een wetsontwerp in voorbe reiding, waarby zal worden voorge steld opnieuw de noodwet-Drees te verlengen. By de behandeling daar van zal de vraag aan de orde worden gesteld of als noodmaatregel de eer ste 200 gulden aan eigen inkomsten voor de noodvoorziening van aftrek kunnen worden vrijgesteld. HET RIJKSARBEIDSBUREAU In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de opmerkin gen, die gemaakt werden over de be groting voor sociale zaken 1952 heeft de minister van sociale zaken mede gedeeld, dat de reorganisatie van het rijksarbeidsbureau met de geweste lijke arbeldsbureaux enz. per 1 Jan. a.s. niet doorgaat, omdat eerst nog aan een deskundige op het gebied van organisatié gelegenheid zal wor den gegeven op korte termijn rap port uit te brengen aan de minister. De minister acht het evenwel niet nodig met de reorganisatie te wach ten totdat de wet op het rijksarbeids bureau tot stand zal zijn gekomen. Goedkoper luchtverkeer Binnenkort beslissingen over toeristenklasse te verwachten Tijdens een luchtvaart-conferentie te Nice is gesproken over het invoe ren van een goedkoop toeristentarief voor het luchtverkeer tussen Europa en Amerika. Verwacht mag worden, dat op dit punt binnen enkele dagen overeenstemming zal worden bereikt. Men wil een toeristenklasse invoe ren met een basistarief van 275 dol lar voor een vlucht Londen-New York. Het retourtarief zal waarschijn lijk voor de wintermaanden belang rijk lager kunnen liggen dan voor de zomer. Ook zou een beslissing over de in voering van een toeristenklasse ln Europa te verwachten zijn. Frankrijk heeft in deze een initiatief genomen, maar de luchtvaartmaatschappijen van sommige andere landen zouden er nog niet voor gereed zijn. Men wil beginnen met enkele trajecten en dan dan nog uitsluitend voor nachtvluch ten. In het algemeen zou de K.L.M. een neutrale positie in deze kwesties inne men omdat zij bereid is elk commer cieel verantwoord tarief in overwe ging te nemen. In een te Utrecht gehouden vergade ring is besloten tot oprichting van een .landelijke federatie van instructeurs" voor de bokssport. Hel wereldgebeuren Landbouwgemeen- schap voor Europa? De pogingen van de Europese As semblee te Straatsburg om een eigen bijdrage te leveren voor het tot stand komen van een Europe se landbouwgemeenschap ls voorlopig slechts door 1 enkele stem gered. Of eigenlijk nog niet eens definitief ge red, want zoals gemeld, is cr min of meer „slordig" gestemd en ls het erg waarschijnlijk aat de stemming op nieuw gehouden zal moeten worden. Maar men neemt toch aan, dat het plan dan wel opnieuw met de hak ken over de sloot er door gehaald zal worden. Het was einde vorige week opnieuw een hecht gesloten Engels-Scandina visch blok, dat zich teweer stelde te gen alle pogingen van de meerder heid der Assemblee om de instem ming van een met man en macht be kleed gezagsorgaan voor de Europe se landbouw te adviseren. Daar voor een aanbeveling in deze geest aan het comité der ministers een meer derheid van twee derde noodzakelijk is. slaagden de Britten en Scandina- viërs er met behulp van de Duitse socialisten bijna in het plan ten val te brengen. De helft der leden was afwezig of onthield zich van stem ming en de aanbeveling werd met 49 tegen 24 stemmen aangenomen. De drie aanwezige Nederlanders, de he ren Rip. Fens en Serrarens, gaven allen hun steun aan het voorstel. De Assemblee heeft in deze aan beveling aan het ministercomité ver zocht zo spoedig mogelyk een con ferentie van deskundigen te houden met het doel het ontwerp op te stel len voor een verdrag, waarby een gezagsorgaan voor de Europese land bouw zal worden gesticht. De As semblee heeft de mening uitgespro ken, dat een dergelijk orgaan ge vormd zou moeten worden op grond van het ontwerp, dat door haar spe ciale landbouwcommissie is opge steld. Dit ontwerp voorziet de stich ting van een gezagsorgaan, waarop by conventie van de deelnemende landen souvereine rechten kunnen worden overgedragen. Reeds in de landbouwcommissie hadden Engeland en Denemarken zich tegen het voorstel verzet. De Deense vertegenwoordiger Veder- spiel leidde in de Assemblee het front tegen een hoge autoriteit voor de Landbouw. Door zich tenslotte met enkele Britse conservatieven van stemming te onthouden in plaats van tegen te stemmen, maakte hij het echter toch mogelyk, dat de meerder heid der Assemblee haar zin kreeg. Er was tussen voor- en tegenstan ders uiteraard eenheid van op vatting over de noodzaak van meer efficiënte en grote productie, voornamelijk om bij te dragen aan de overwinning van Europa's chronische dollartekort. Vederspiel nam echter het stand punt in, dat de stichting van een ge zagsorgaan minder dienstbaar aan dit doel zou zijn dan eerf grotere li beralisatie van de handel. De com missie had volgens hem willen begin nen met een orgaan te stichten om pas daarna een Europese landbouw politiek te zoeken. De producenten zouden volgens hem geen vertrouwen hebben in maatregelen van een ge zagsorgaan om tot zulk een politiek te komen. Ze hebben altijd nog meer vertrouwen in hun regeringen en daarom acht hy het beter, dat geen orgaan met boven nationale be voegdheid zou worden ingesteld. In plaats daarvan moest er echter 'n ad viserend lichaam komen, waarin pro ducenten, regeringen en consumenten waren vertegenwoordigd. De Britten, die de Deense woordvoerder bijvielen, wonden er geen doekjes om dat zij geen Europees gezagsorgaan het recht zouden willen geven zich te be moeien met Britse voedselimporten uit het Gemenebest. Het Nederlandse lid van de land bouwcommissie der Assemblee, mr. W. Rip, heeft het advies om een gezagsorgaan in te stellen, warme steun gegeven. Men had volgens hem een situatie bereikt, waarin alle na tionale protectiemaatregelen voor de landbouw tot mislukken gedoemd waren. Met internationale maatrege len zou men de agrarische markt kun nen ordenen en de verhoogde voedsel productie bewerken, welke parallel zou moeten gaan met het bewape ningsplan. Mr. Rip oefende in dit verband eritiek uit op de recente in voerbeperkingen van Engeland. Hij zou het zeer betreuren, indien de Britten niet hun plaats op een Euro pese vocdselmarkt zouden willen in nemen. Dit zou ernstige consequen ties kunnen hebben voor geheel Euro pa. Met Rip geloven wij, dat er inder daad nu plannen en adviserende lichamen genoeg zijn. De enige prac- tische oplossing l§kt de stichting van een gezagsorgaan en de opoffe ring van een deel der nationale sou- verelniteit. Wanneer een aantal lan den hiervoor voorlopig reeds te vin den zou zijn, mag men aannemen, dat andere landen zich later wel zullen aansluiten. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Woudrichem: G. F. Overgaauw te Schore en Vlake. GEREF. KERK Bedankt voor Leens (Gr.) ds. J. J. J. Ritsema te Zaamslag (Z.). Nieuws ln e«n Noledop Het gemeentebestuur van Den Haag zal er bü de regering op aandringen om het internationaal Academisch Instituut dat de regering voornemens is op te richten, in de residentie te vestigen. Den Haag ls bereid om de aan deze vesti ging verbonden kapitaalsinvestering ad 830.000 voor zijn rekening te nemen. De federale raad van de Westduitse federatie van vakverenigingen heeft Maandag besloten de samenwerking met de regering te beëindigen. Dit besluit geeft uitdrukking aan de afkeuring van de economische politiek der Westduitse regering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5