GEDEPUTEERDEN BEZOCHTEN ZES WALCHERSE GEMEENTEN ZEEUWSE LEKENSPELCURSUS START VOLGENDE MAAND SCHIMMEN UIT HET VERLEDEN IN OUD MIDDELBURGS HUIS Verras Moeder 2 PROVINCIALE ZE EÜWSECOURAN 2 DINSDAG 4 DECEMBER 1951 BEZWAREN EN WENSEN TOEGELICHT. Informatieve besprekingen over plannen tot herindeling van gemeentelijk grondgebied. Naar wij vernemen hebben de Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het voltallig college van Gedeputeerde Staten Maandag in zes Walcherse plattelandsgemeen ten met de colleges van B. en W. en de gemeenteraden besprekingen gevoerd over de plannen tot een nieuwe Indeling van het gemeentelijk grondgebied op Walcheren. Achtereenvolgens werden in Nieuw- en St. JooSland, Arnemuiden, Veere, Vrouwenpolder, Gostkapelle en Aagtekerke dcrgeljjke informatieve en oriënterende besprekingen gehouden. De mannen weten het al lang. Voor een werkelijk mooie das, is er voor hem maar één adres. Stel hem niet teleur: als U een das geeft, gaat dan naar St. Jacobsstraat 25, VLISSINGEN "Uw das in speciale verpakking Burgemeesters, wethouders en raadsleden kregen hierby de gelegen heid het door hen ingenomen stand punt te verdedigen en eventuele be zwaren, grieven en verlangens met argumenten toe te lichten. De Gede puteerden stelden hier zo nodig an dere argumenten tegenover, dgch lcondeh vanzelfsprekend geen enkele toezegging doen. Zoals bekend zal te zijner tijd in Den Haag een ontwerp van wet tot heiindeling van het ge meentelijk grondgebied moeten wor den samengesteld. Over het verloop der besprekingen vernamen wij by informatie in de betrokken gemeenten nog het vol gende. De gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland uitte zeer ernstige be zwaren tegen de voorgestelde grens bij het Zd. Sloe. G.S. zijn echter van oordeel, dat het in het belang van de Sloe-bewoners zal zijn, wanneer zij administratief behoren tot die gemeente, waarvan enige woonker nen zeer nabij zijn gelegen, dat wil zeggen 's-Heer Arendskerke met Nieuwdorp en Lewedorp. Op dit punt is men tijdens de bespreking dan ook niet tot elkaar gekomen. Zoals bekend wordt de toedeling van het Zuid-Sloe aan één of meer gemeenten bij een afzonderlijke wet geregeld. Ook kwamen de gebiedsuitbreidin gen in de richtingen Middelburg en Arnemuiden aan de ol'de; wat het laatste betreft heeft Nieuw- en St. Joosland hoop, dat de grenswijziging minder drastisch zal zijn dan aan vankelijk het plan was. Men vindt het niet zo bezwaarlijk, dat men een betrekkelijk smalle strook grond bij het kanaal aan Arnemuiden moet afstaan. VROUWENPOLDER WENST ZELFSTANDIG TE BLIJVEN Arnemuiden persisteerde bij zyn verlangen om een gedeelte van de Sloepolder bij zyn grondgebied te zien1 gevoegd. Ook de gemeenteraad van Veere. lichtte zijn reeds eerder schriftelijk medegedeelde opvattin gen over het voorstel van Ged. Sta ten toe. In Vrouwenpolder informeerden Ged. Staten of deze gemeente b\j opheffing bij Serooskerke of bij Oost- kapelle wenst te worden gevoegd, doch de raadsleden gingen, hierop niet in, maar hielden vast aan him wens, zelfstandig te blijven. Zij zei den te vrezen, dat bij opheffing der gemeentelijke zelfstandigheid de be langen der bevolking worden ge schaad en liet vele, dat na de oorlog tot stand is gebracht', ongedaan zou worden gemaakt. AAGTEKERKE'S VERLANGEN Oostkapelle, de eerste gemeente, die begin 1950 verzet aantekende tegen de plannen van G. S., hand haafde zjjn bezwaren tegen grond- veiiies. In Aagtekerke, dat, evenals Vrouwenpolder, met opheffing wordt bedreigd, werd nog eens gewézen op het historisch gegroeide en op de practische bezwaren voor vele inge zetenen van samenvoeging, met een andere gemeente. Ook werd betoogd, dat Aagtekerke bestuurskracht be zit, zoals de goede financiële posi tie der gemeente aantoont en dat er als gevolg van de talrijke gemeen schappelijke regelingen reeds een hechte samenwerking tussen de Wal cherse gemeenten onderling bestaat. De besprekingen werden geleid door jhr. de Casembroot die in alle gemeenten, welke werden bezocht, na afloop van de besprekingen over de grenswijzigingsplannen aan de raads leden gelegenheid bood nog vragen te stellen, die gemeentebelangen be troffen. Tegen verlenging van de Kerst vacant ie. De ai'd. Walcheren van de Vereni ging van Chr. Onderwijzers kwam in het Nederlands koffiehuis te Middel burg in jaarvergadering bijeen. Een reglement, zoals door het hoofdbe stuur aan de afdelingen was toege zonden, werd met enkele wijzigingen aangenomen. In de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van de heer D. W. Wijsman, werd gekozen de heer I. van Noppen. Eveneens werd een verkiezing gehouden .voor de aanwijzing van een hoofdbestuurs lid. Als candidaat-lid voor het be stuur van het Chr. Bureau voor Be roepskeuze werd aangewezen de heer L. A. Dieleman te Hoek (2. VI.) Als subcommissielid voor Walcheren werd gekozen de heer D. W. Wijsman. Na de pauze hield de heer E. Bak ker, commissaris van het Loodswezen te Vlissingen een lezing over het be- loodsen van schepen op de Schelde. Spr. gaf een overzicht van de orga nisatie bij het Loodswezen en van de eisen, waaraan een loods moet vol doen, Verder behandelde hij de wij ze, waarop een schip naar binnen wordt geloodst. Dat de vergadering de lezing zeer op prijs stelde, bleek wel uit de vele vragen, die de heer Bakker te beantwoorden kreeg. De voorzitter dankte de spr. zeer harte lijk voor 2ijn interessante voor dracht. Bij de rondvraag bleek, dat de leerkrachten zeer weinig ingeno men zijn met de ministeriële circu laire. waarin op verlenging, van de Kerstvacantie wordt aangedrongen. Kinderbescherming ook in Zeeland (Vervolg van pag. 1) Er heerst in de kringen van hen, die zich met dit en met andersoortig, maatschappelijk werk bezig houden, wel enige vrees, dat bij een komen de bezuinigingsstorm men denke aan de lasten der herbewapening die grote bedragen niet meer be schikbaar zullen komen en toch zyn ze nodig. Dit werk mag niet het eerste bezuinigingsobject zijn! Voor een plattelands-provincie als Zeeland klemt dit temmeer omdat er op het gebied van het maatschappe lijk werk nog zoveel te doen is en er in bepaalde opzichten een achter stand b,estaa.t vergeleken bij de grote steden. In de grote steden wordt aan dat maatschappelijk werk Veel meer zorg besteed en het aantal gespecia liseerde krachten op het gebied van het jeugdwerk, van de kinderbe scherming, enz., is er veql groter dan op het platteland. SOCIALE FUNCTIE Nog te vaak ziet men op het plat teland dat werk als een uiting van liefdadigheid en niet als de vervul ling van een sociale functie. Het zou wel verwonderlijk zijn wanneer er tegenover deze achter stand van het platteland niet een. lichtpunt stond: in de steden is de kinderbescherming veel dringender nodig dan op het platteland, want, op dat platteland is er eeri sterke na tuurlijke bescherming door de hech tere gezinsband en de grotere in vloed van het kerkelijk leven. Toch zal men zich ook op het platteland intensiever met proble men zoals de kinderbescherming moeten bezig houden. In die richting? wijzen ook de cijfers van de Voogdij raad te Middelburg. Het aantal kim deren, waarmee de raad in Zeeland bemoeienis heeft, neemt langzaam toe en het is nu al tot ongeveer 450 geklommen. Dat- zijn kinderen, die hetzij doordat de ouders in moeilijk heden geraakten, hetzij door ver keerde aanleg van de ouders of door eigen verkeerde aanleg in nood ver keren. De meeste van deze kinderen worden toevertrouwd aan de zorg van particuliere verenigingen,, die zich hun lot aantrekken. Twee dingen 'staan bij alle kinder beschermers voorop: voor elk kind is het gewenst, dat het opgroeit m een normaal gezin en als er met een gezin iet* scheef gaat, dan moet voor alles getracht worden dat gezin te saneren. Dit laatste gelukt niet altyd en dan moet men wel grijpen naaf de kinderbeschermingsmaatregelen, wél ke de wet kent. In Zeeland staan thans ongeveer 300 kinderen onder voogdij van een par ticuliere vereniging voor kinderbe scherming. - Daarnaast zijn er ongeveer 30 Zeeuwse kinderen in een selectie-, kamp of een speciaal kamp voor vakopleiding. Waar die kinderen vandaan komen, zullen we in een volgende, be schouwing aangeven. Machines voor nieuwe Zweed gereed Motoren hoger dan huis met drie verdiepingen De ^hoofdmachines yoqr „pet.., bij ,de. N,V. de Kon. Mij. „De Schelde!' in aanbouw zijnde nieuwe passagiers schip voor de ZwedenAmerika Lijn. die bij Burmeister Wain in Kopen hagen worden gemaakt, zijn zovei klaargekomen, dat thans ook de laat ste van de twee motoren heeft proef gedraaid in de machinehal van ae fa briek in Ghristianshavn. De motoren, twee enkelwerkende 2- takt 8-cylinder dieselmotoren van het kruiskop type, ontwikkelen tezamen normaal 17.500 i.p.k. en zullen het schip een snelheid van 19 knoopen ge ven. Dat dit geen kleinigheid is blijkt Uit het feit, dat de machineinstallatie een van de grootste is, die door be kende fabrikanten van motoren over de gehele wereld wordt gebouwd. Ver meldenswaard is dat de cylinderdia- meter 740 mm. en de slaglengte 1.600 mm, bedraagt, terwijl de hoogte van de motoren 10-4 m. en de lengte 13.65 m is. De hoogte is dus ongeveer gelijk aan die van een huis met drie verdie pingen. Het totale gewicht van de bei de motoren bedraagt ruim 1000 ton. Zoals bekend is dit niet de eerste keer dat de ZwedenAmerika Lijn zich voor haar passagiersschepen van Burmeister Wain motoren bedient. Zowel de „Gripsholm" als de „Kungs- holm" zijn uitgerust met B. W.-mo- toren, echter van een ander type dan de thans gebouwde. Ook voor vracht schepen worden veelal B. W.-moto- ren gebruikt. Zo zijn thans 40 vracht schepen van het Brostrom-concern (waarvan de Zweden—Amerika Lijn een onderdeel vormt) uitgerust met B. W.-motoren. De volle-krachtproef duurde 24 uur, waarop twee overbelastingsproeven volgden van resp. 8 en 1 uur. De proe ven werden uitgevoerd in aanwezig heid van de vertegenwoordiger van de werf, ing. Tjebbes; de technische di recteur van de ZwedenAmerika Lijn, E. Th. Christiansson; scheepsma- 'chinist Erik Olsson en de cowtróleur van de rederij, scheepsmaehinist Erie Rosén. De motoren worden nu gedemon teerd en in. gedeelten naai' de werf in Vlissingen verzonden, om daar in het nieuwe schip te worden gemonteerd. Advertentie Middelburgs burgemeester bedankt voor Kamerzetel. De'heer G. P. Warburg te Gronin gen, die benoemd verklaard was tot lid van de Tweede Kamer in de va cature ontstaan, doordat de heer J. Tuin (Arb.) ontslag heeft genomen wegens zijn benoeming tot burge meester van Groningen, heeft zijn be noeming niet aanvaard. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer mr. dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg (voorheen te Gronin gen) Naar wij van burgemeester Bolke stein vernamen zal hy in verband met drukke ambtsbezigheden deze benoeming niet aanvaarden. Hetrootwater»rob!eem in Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds geruime tyd wordt in Zeeuwsch Vlaanderen gezocht naar een oplossing voor het rootwaterpro- bleem. De hoeveelheid afvalwater van de vlasroteryen is namelyk zo sterk toegenomen, dat het spuien in de wa tergangen niet langer doenlijk is. Ook het systeem van bezinken op vloeiweiden bleek bezwaren te heb ben. Naar wij thans vernemen wordt door deskundigen een onderzoek in gesteld om op een geheel nieuwe basis tot oplossing van het rootwa- terprobleem te komen. De nage streefde oplossing voert in een totaal andere richting dan men zich tot nu toe voorstelde. In het huidige stadium van het onderzoek kunnen daarover nog geen verdere mededelingen worden ge daan. DIEFSTAL VAN OUD MATERIAAL. Door de politie te Vlissingen werd aangehouden een 45-jarige arbeider van de Kon. Mij. „De Schelde", die on geveer drie maanden lang elke dag een kleine hoeveelheid oud materiaal mee naar huis had genomen. Zaterdag had hij dit verkocht voor enkele hon derden guldens. Hij legde een volle dige bekentenis af. KLINKENDE NAMEN Classicale lekenspelgroep Walcheren der Ned. Herv. Kerk opgericht Zoals \vy reeds enige tyd geleden berichtten, bestaat er de laatste tyd in Zeeland een opmerlceiyke activiteit rond het lekenspel. De belangstelling hiervoor neemt steeds toe en in tal van plaatsen houdt men zich niet grote ernst en toewyöing met deze arbeid bezig. In classis Walcheren van de Ned. Herv. Kerk heeft men thans een initiatief genomen, dat van provinciaal be lang kan blijken met name voor de scholing van de Bpelers. Men heeft na melijk een classicale lekenspelgroep opgericht, die zich o.a, ten doel heeft gesteld een gedegen werkprogramma uit te voeren onder leiding van en kele deskundigen, waarvan sommigen een uitstekende naam inons land voor dit werk hebben. Er zal bijzondere aandacht worden besteed aan de theorie van het leken spel, waarvoor een cursus in het le ven is geroepen, die een jaar in be slag zal nemen en die ook door le- kenspelers buiten Walcheren gevolgd kan worden. Hieraan zullen mede werken o.a. mevr. Boersma-Smit, se cretaresse van de „Jonge Kerk", Ben Albach wika H. P. Romer, ds. W. Barnard (Guillaume v. d. Graft), Frans Koster, ds.J. C. Muller, Geert van Oorschot en L. Dorleyn. Behan deld zullen o.a. worden het grimeren, Amsterdam telefoneert. De telefoonabonné's in het district Amsterdam kunnen van Maandag j.l. af in het AZZ-verkeer automatisch telefoneren met de geautomatiseerde netten op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland, namelyk van 's avonds 5 uur tot 's morgens 9 uur en van Zaterdagmiddag 13 uur tot Maan dagmorgen 9 uur. Plannen van Prov, V.V.V. voor het jaar 1952. Bezoekers gaven 'n 1951 minder geld uit in Zeeland. Te Goes werd een vergadering ge houden van het Algemeen Bestuur der Prov. Zeeuwse V.V.V. onder lei ding van mr. J. Moolenburgh. Bij de behandeling der ingekomen stukken deed de secretaris, de heer G. Houte kamer, mededeling van de ontvangst van een aantal berichten van instem ming met de verschillende causeriën over Zeeland, die hij in 1951 voor de raido heeft gehouden. Ook voor het komende jaar staan dergelijke cau seriën weer op het programma. In zijn verslag over 1951 maakte de directeur der Vereniging, melding van medewerking aan diverse con gressen en manifestaties, die in dit jaar in Zeeland werden gehouden; van ondersteuning van enkele acties ter verbetering van veerdiensten; van voortgezette goede verstandhouding met binnen- en buitenlandse pers; van de uitgave van een propaganda- brochure, die zeer goed werd ontvan gen; van het uitbreiden van relaties met touringcarondernemers, die rit ten naar Zeeland uitschrijven; en ten slotte van het feit, dat, hoewel lo- giesbezoek en dagbezoek beiden nog zjjn toegenomen, toch moet worden geconstateerd dat de vreemdelingen over het algemeen minder geld in on ze provincie hebben uitgegeven dan in. voorgaande jaren. Met de ANW werden de zeer goede relatiès besten digd. Over de plannen voor het nieuwe jaar werd medegedeeld, dat twee nieuwe propaganda uitgaven op sta pel staan waarvan er één speciaal op België zal zijn gericht. Voorts is een nieuwe regeling in voorbereiding be treffende het contact tussen de plaatselijke V.V.V.'s en de Provincia le Zeeuwse Vereniging. Aan het be zoek van jachten zal speciale aan dacht worden gewijd, terwijl de lo- giesinlichtingendienst tussen Zeeuw se en andere vreemdelingencentra zal worden gereorganiseerd. De landelij ke actie voor vacantiespreiding, door de schaarste aan logiesruimte en door het groeiend aantal logeergasten juist voor Zeeland zo belangrijk, heeft reeds succes en heeft ook voor 1952 de onverminderde steun van de P.Z.V.V.V. VAN KAPERS EN CHIRURGIJNS. Twee eeuwen oude kranten in gespleten moerbalk gevonden. Toen personeel van de firma Kunst dezer dagen in een pand aan de Londense kade te Middelburg, dat verbouwd wordt, een electrische lei ding aanlegde, ontdekte het een met kranten opgevulde scheur in een eeuwenoude moerbalk. By een nadere bestudering van deze kranten bleek, dat men een merkwaardige vondst had gedaan: zy dateren na melijk alle uit Juli 1757, uit de vroegste historie van de Nederlandse journalistiek dus en zyn kenneiyk in die dagen door de toenmalige be woner van het herenhuis in de gespleten balk gestopt. aan de scheepvaarttijdingen en aan het buitenlands „nieuws", dat ook toen reeds voornamelijk over oorlogs handelingen ging. Men leest van het beleg van Praag en dat van Memel, van zeegevechten tussen Fransen en Engelsen, van oprukkende troepen, diplomatenlntrige s en het uitplunde ren en verbranden van schepen. Vele tijdingen werden uit particuliere brie ven gelicht, maar de kranten hadden ook eigen buitenlandse corresponden ten. Zo wordt uit Engeland bericht, dat „één onzer kapers' 'een rijk bela den Spaanse schip naar Bristol had opgebracht en de correspondent in „Vrankryk" meldt, dat monseigneur de Dauphin zich by de Koning te Ver sailles bevindt. In 1757 was een oorlog weliswaar beperkter dan thans, maar hy bracht ook veel leed, zoals men uit de vol gende berichten kan opmaken: „Het operahuys van Dresden legt vol ge- quetsten"; „De Boheemsche boeren voegen zich by de stropende Croaten an zijn door de Vijanden met Geweer voorzien, dog wanneer onze Detache menten een van dezelve agterhaelen, wordt het Dorp alwaer zy t'huys hooren, te vuur en te zwaard ver nield". Temidden van al die ellende prijkt dan een tijding, dat in een tuin te Berlijn een „koornstruik" is te zien, waarvan de halmen fantastisch veel aren bevatten. De vondst omvat drie nummers van de Hollandse Historische Cou rant en één exemplaar van de 's-Gra- venhaegse Woensdagse Courant, alle wonderlijk goed geconserveerd. Zij bestaan, evenals aanvankelijk de in 1758 voor het eerst verschenen Mid- delburgsche Courant, uit één velletje van zakdoekformaat. De nieuws dienst werkte in die jaren nog niet byster snel; het was de gewoonste zaak van de wereld, dat een bericht meer dan een halve maand oud was. De meeste aandacht werd besteed kleding, belichtingstechniek, de spe len van Nyhoff, lekenspel in de open lucht, lekenspel en eredienst, decor, voordracht, regie, spelen in de kerk enz. "In Januari wil men hiermede starten. Er wordt verwacht, dat voor deze cursus veel belangstelling zal bestaan omdat in Zeeland een bijzonder groot gebrek is aan goed kader voor het le kenspel. By de divèrse opvoeringen wordt dit bezwaar steeds meer er meer merkbaar en daarom is dit ini tiatief ongetwyfeld van groot belang voor de lekenspelarbeid in de gehele provincie. Behalve aan de theoretische vor ming wordt ook de nodige aandacht aan de practische werkzaamheid ge schonken. Het ligt in de bedoeling, de Walcherse groep in tweeën te splitsen. Eén deel begint met het in studeren van „Voor altijd Pilatus" van Jef Heyendael en het andere deel met ,,Des Heilands Tuin" van Nyhoff. Voorts vermeldt het speelplan een openluchtspel en voor het najaar „De Heilige" van Jan Lemaire Jr. en „De Ster van Bethlehem" eveneens van Nyhoff. Er zal naar worden gestreefd, voorstellingen zoveel mogelijk in het verband van het kerkeifok jaar te houden tijdens byeenkomsten, belegd door de jeugdraad. Bovendien zal een enquête worden Ingesteld naar het werk, dat reeds op het gebied van het lekenspel in Walcheren werd en wordt verricht, terwijl voorts de diverse mogelijkhe den van de beschikbare zalen nage gaan zullen woï'den, omdat het in het vborneinen ligt opvoeringen in ver scheidene plaatsen te geven. Onder auspiciën van deze classica le groep zal voorts op 14 en 15 De cember respectievelyk te Zoutelande en te Souburg een voorstelling gege ven worden van Dickens' „Christmas Carol", door het gezelschap „Het to- neelschilt" van Jacques Dixon. Op 13 December geeft de lekenspelgroep van het Zand te Middelburg een op voering van „Het laatste huis", ge schreven door Will Barnard, die in de classieiale groep als spelleider zal optreden. Het voorlopig bestuur van de classicale groep is als volgt vast gesteld: ds. J. C. Muller, Ritthem, voorzitter, mevrouw L. Homstra, Souburg, secretaresse en mej. L. Lie- vensè, Middelburg, 2e secretaresse. Aanvaring in het kanaal bij Sluiskil. Maandagavond omstreeks zeven uur zijn twee schepen in het kanaal van Terneuzen naar Sas van. Gent nabrj Sluiskil met elkaar in aanva ring gekomen. Het zyn de schepen „Janus" van schipper de Pree uit Sommelsdijk en „Benda" van schip per G. Haverhoek uit Rotterdam .De „Janus" werd zwaar beschadigd. Het gelukte het schip echter nog op eigen kracht het Axelse kanaal te berei ken. waar het gezonken is. Het schip, dat" geladen was met suikerbieten, ligt nu dwars in dit kanaal. De „Ben- da" liep slechts een gat in de boeg op. Het onderwijs in Amerika Voor de afdelingen Vlissingen, Walcheren en Middelburg van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging hield de heer L. J. Breuré uit Steen bergen Zaterdagmiddag in „Electro" te Middelburg een voordracht met lichtbeelden over het onderwas in Amerika. Daartoe uitgenodigd door de Amerikaanse Onderwijzersbond waren drie vertegenwoordigers van de Alg. Ned. Onderwijzers Federatie in de gelegenheid gesteld een tocht van vier maanden door Amerika te maken. De heer Breure was aangewezen door de N.O.V. In zijn voordracht wees hy er op, dat men zeer voor zichtig moet zyn met de beoordeling van het Amerikaanse onderwys. Iede re staat regelt zyn eigen onderwys- aangelegenheden en er zyn onderling grote verschillen. Spreker bezocht drie staten en alleen over zijn bevin dingen in dit gebied had hij zich een goed oordeel kunnen vormen. De in stelling van het Amerikaans onder wys verschilt geheel van het Neder landse. De technische hulpmiddelen, radio, film, televisie, projectie, spelen er een grote rol. Men kent er alleen het staatsonderwijs, dat voor ouders kosteloos is. Wenst men byzonder on derwys, dan moet men dit ook zelf bekostigen. De kinaeren genieten een grote vrij heid en zijn vry in keuze van de vak ken, die zy wensen te volgen. In een klasse blijven zitten kent men er niet en ook huiswerk, zelfs op de middelb. school, komt er niet voor. Het aan brengen van parate kennis, waarop het Nederlandse onderwjjs zo prat gaat, is in Amerika niet van bélang. Iedere morgen wordt in iédere school begonnen met een saluut kan de Vlag en leggen de kinderen dé belofte af van de trouw aan de staat. Dit wordt gevolgd door het bidden Van het On ze Vader en het lezen van een stukje uit de Bijbel. Het trof spreker, dat hiervoor weinig eerbied aan de dag werd gelegd. De maatschapplrjke positie van de onderwijzer staat niet hoog aange schreven. Een goed geschoold hand werkman verdient er tweemaal zo- Veel als een onderwyzer'. De onderwijzersopleiding geschiedt na het volgen van een zesjarige mid delbare school, die spreker op één lijn stelde met ons Ulo-onderwijs. De opleiding geschiedt dan in vier jaar en kan, zo men dit wenst, aan een universiteit worden voortgezet. De heer Breure kreeg het verzoek in 1952 naar de staat Maine terug te komen en daar aan de universiteit een week te komen doceren over de toestanden en de regeling van het, Nederlandse onderwys. Aan het slot bracht de voorzitter, de heer W. Spinnaay, de heer Breure hartelijk dank voor zijn zeer belang wekkende voordracht. Lijk aangespoeld bij Nieuwdorp. Maandagmorgen is op de zg. Ka- loot bij Nieuwdorp het ïyk van een man aangespoeld, dat in verregaan de staat van ontbinding verkeerde. De Rijkspolitie stei't een onderzoek en meisjes op S». Nicoiaas mede mei een tube wAMEA GELEI. Piijs f i.54 en 93 cent. 'S KONINGS GEHEIME WEGEN. Eén der kranten maakt melding van een nieuw Engels kabinet; zeke re Harry Erskine werd benoemd tot opziener van 's konings geheime we gen en zekere John Offley tot edel man van 's konings bedkamer. Voorts wordt onthuld, dat de dames aan het Engelse hof na het verscheiden van de koningin-douarière van Pruisen de volgende rouw droegen: zwart zijde, effen neteldoek, krlppe kappen, zwar te waayers en tot haar deshabillé zwarte of grauwe zyde. Minder dui delijk was het bericht, dat „eenige uytheemsche ministers" in Zeeland besprekingen voerden; wie deze mi nisters waren en wat zij bespraken, men zoekt er vergeefs naar Interessant zyn ook de advertentie- rubrieken, die ondermeer leren, dat In 1757 reeds reclame werd gemaakt voor tandmiddelen, die de zwartste tanden ivoorwit maken en mond en adem fris houden. De Staten van Hol land en Westfriesland stellen een boete van 300 Caroli gulden Op de on geoorloofde „uitvoer" van hooi en stro uit de provincie en in Delft wordt een welbeklante chirurgijnswinkel te koop aangeboden. Tenslotte verdient vermelding, dat de journalisten van 1757, evenals hun collega's van 1951, met ruimtegebrek hadden te kampen; in één der kran ten lazen wy: „De veelheid van stoffe verhindert ons alle de ingekomen ar tikelen te plaatzen". Advertentie Nutsspaarbank Vlissingen in November. Het tegoed by de Vlissingse Nuts spaarbank steeg in November van 7.692.320,27 tot 7.714.269,22 met een inleg van 237.167 en een terug betaling van 215.948. Het aantal re keningen steeg van 16.433 tot 16.607. By het schoolsparen werd ingelegd 2236,30 en het aantal rekeningen steeg van 2148 tot 2276. Er waren voorts 1559 spaarbusjes in omloop en de inleg bedroeg 2094,45. De gedétailleerde cyfers lulden als volgt: hoofdkantoor: daling1 tegoed van 5.772.459 tot 5.758.365; inleg 147.555; terugbetaling 161.648; afhaaldienst: daling tegoed van 11.472 tot 11.425 inleg 2941; te rugbetaling 2988; Souburg: stijging tegoed van 456.284 tot 457.170; inleg 7825; terugbetaling 6939; Goes: stijging tegoed van 1.049.512 tot 1.079.535; inleg 61.247; terug betaling 31.224; Wolphaartsdiik: daling tegoed van 264.894 tot 264.453 ;inleg 3160; terugbetaling 3601; Terneuzen: stijging tegoed van 63.107 tot 64.253; inleg 3371; terugbetaling 2220; afhaal dienst: inleg 2186; terugbetaling f 1178; tegoed eind Nov. 7109; Zaamslag: styging tegoed van 32.665 tot 35.984; inleg 7959; te rugbetaling 4641; Axel: stijging te goed van 85.822 tot 35.965; inleg 917; terugbetaling 774, AANBESTEDING. Door de architect, het Bouwbureau voor de Landbouw, werd in het open- - baar aanbesteed de bouw van een woonhuis voor de gebr. Minderhoud te Aagtekerke. Hiervoor werd aldus ingeschreven: fa. J. Mesu en Zn., St. Laurens, 14.980.'J. Walraven, St. Laurens, 15.435; A. Blankenburgh, Nieuwdorp, 16.100.J. Jobse, Oostkapelle, 16.439.—-; C. Minder houd, Aagtekerke, 16.474.W. Jongepier, Aagtekerke. 16.625.---; Gebr. Boogaard, Grijpskérke, 16.865.—. OP STRAAT OVERLEDEN. Maandagmiddag werd een bejaarde bewoner van de Achtersingel te Mid delburg op de hoek van de Heren gracht en de Volderijlaagte onwel en overleed vrijwel onmiddellijk. GESLAAGD. Aan het Koninklijk Conservatori um te 's-Gravenhage slaagde de heer S. Schyve uit Oostburg voor het eindexamen piano. De heer Schyve gaat nu verder solo-zang studeren. Economische Politierechter te Middelburg. TE VEEL BOTER Door de Economische Politierech ter werd schriftelyk vonnis gewezen in enige op 23 November 1.1. behan delde zaken. De winkelier E. M. R. té Aardenburg had op 26 Juli 1.1. een hoeveelheid van' 400 kg. roomboter in zijn winkel in voorraad gehad. De ze voorraad kon redeiykerwyze ge acht wonden groter te zy'n dan nodig voor zyn huiselijk gebruik of zijn nor maal binnenlands debiet. Wegens „vei'boden nederlage" werd hy ver oordeeld tot 350 of 2 maanden met verbeurdverklaring van de in be slag genomen boter. Vijf landarbeiders, E. A., L. A. P., E. S., J. v. O. en J. v. H., allen wonende te Hontenisse, hadden zon dermeer hun ontslag genomen bij de landbouwer Z. te Kruiningen by wie zy bezig waren met vlastrekken. Dit was in strijd met het buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. Allen werden zy veroordeeld tot 40 of 20 dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2