PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vuurgevecht tussen Britten en Egyptenaren Kinderbeschermingswerk ook in Zeeland nodig D£ BILT Kantlijn RUSSISCHE JAGERS DWONGEN HET TOESTEL TOT LANDEN Vandaag VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 286 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. rara. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tart el. Kleine advertenties imax 8 regels» van 1—6 regels f l.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.ZC.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102: Terneuten Brouwerljstr. 2: ZtcrtkzeeJ^JSoger^ Nieuwe incidenten in Kanaalzone Vijftien doden en 62 gewonden Na een week van rust is de spanning in de Suez-Kanaalzöne plotseling weer toegenomen door nieuwe incld enten. Maandagmiddag ontstond een botsing tussen Britse troepen en Egyptische polltie-agenten, waarbij aan beide kanten van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. De Britten slaag den erin meester van het terrein te blijven. Bij het vuurgevecht werden negen Egyptenaren gedood en ruim zestig gewond. De Britten hebben van het incident de volgende lezing gegeven. Maan dagmiddag waren Engelse troepen bezig met het verplaatsen van een militaire opslagplaats van benzine in de buitenwijken van Suez naar het garnizoen van deze plaats, toen Egyptenaren van uit een hinderlaag het vuur op de Britse militairen open den. De Engelsen gingen onmiddellijk in stelling en openden het vuur op de Egyptenaren. Machtsoverdracht in Syrië Kolonel Sjisjakli, de stafchef van het Syrische leger, die vorige week de staatsgreep in Damascus leidde, heeft kolonel Fawzi Silo, oud-minis ter van defensie, met alle bevoegdhe den van het staatshoofd en de eerste minister bekleed. De onder-ministers zullen de func ties van de ministers overnemen, tot een parlementair regiem opnieuw zal zijn ingesteld. Ex-president Atassi is Zondag uit Damascus naar zijn ge boortestad Homs vertrokken. Donderdag j.l. citeerden wy in deze kolom een artikel van „Het Pa rool", waarin erop werd gewe zen, dat grote bedryven en over heidsdiensten vaak te kort schieten, als het er om gaat een gereclasseerde weer aan een menswaardig bestaan te helpen. Als resultaat daarvan ontvingen wij, een lange brief van iemand, die aan den lijve heeft ondervonden, hoe moeilijk het is om na een misstap weer aan de slag te komen. De per soon in kwestie heeft zich destijds schuldig gemaakt aan een econo misch delict en ruim twee jaar lang heeft hij daarna links en rechts ge solliciteerd naar een nieuwe baan. Steeds zonder resultaat. Nu valt het niet mee om op de met administratief personeel overvoerde arbeidsmarkt een plaats te vinden, maar toch was dit niet de voornaam ste reden van het falen. Het ontmoe digende was juist, dat iedere pogmg om zelf weer iets te maken van een even gederailleerd leven schipbreuk leed op nodeloze bemoeilijking door officiële instanties. Zelfs iemand, die door de regering is aangewezen om bij de tewerkstelling van reclassenten bemiddelend op te treden, had geen ander commentaar dan de op sarcas tische toon geuite opmerking: „Trou wens met uw verleden is het prac- tisch uitgesloten, dat U ooit weer aan de slag raakt!" 'Inderdaad moet zulk een commen taar wel ontmoedigend zyn. Er komt evenwel nog iets bij. Te- ï'echt wijst onze briefschrijver er op, dat deze houding der werkge vers een ernstig gevaar inhoudt, n.I. dat de reclassent tot een nieuw mis drijf vervalt. Zo vaak leest men in de rechtbankverslagen dat een verdach te recidivist is en men haalt dan de schouders op en mompelt: „Een onverbeterlijk iemand!" Wie zal ech ter zeggen, hoeveel moeite en stryd deze recidivist heeft geleverd om weer aan de slag te komen Wie zal zeggen, hoe lang hij weerstand heeft geboden aan de lokstem van allerlei „relaties", opgedaan tijdens zijn ge vangenschap, voor zijn morele weer stand gebroken werd door de onop houdelijke tegenslagen? Men denke hierover eens goed na. Misschien zal men dan eerder bereid zijn om een sollicitant, die tevens reclassent is, zijn kans op een nieuwe toekomst te geven. Onze briefschryver heeft nog meer op zyn hart. Hy richt tot degenen, die de re- classeringsarbeid verrichten het ver wijt. dat zij lang niet allen voor hun taak berekend zijn. Nalatigheid van de reclasseringsambtenaar kostte hem persoonlijk twee maanden cel straf langer dan nodig was. Weet men wat dit betekent? Kan men zich voor stellen welk gevoel men krijgt, als men ingaat op een overigens goed be doeld advies en later bemerkt, dat dit advies vei-keerd was en zelfs funest voor het verkrijgen van een nieuwe betrekking? Moet men dan niet tot de conclusie komen, dat de „officiële voorlichting" alles te wensen liet? Het kan ons inziens geen kwaad, dat deze noodkreet van een reclassent onder de ogen komt van een brede lezersschare. Niet alleen, omdat de genen, die zich met de daadwerkelijke reclassei-ing belasten er uit kunnen zien dat er nog altyd veel werk te verrichten valt. Maar evenzeer om dat er onder onze lezers wellicht zijn, die deze briefschryver, wiens naam en adres ons bekend zijn, de helpende hand kunnen bieden. Want als iemand bereid is om te vechten voor een nieuw bestaan, dan Daarop verscheen een groep Egyp tische politie-agenten, die eveneens op de Britten begonnen te schieten. Bij dit vuurgevecht sneuvelden negen Egyptenaren, terwyl er 62 werden ge wond .De Britse verliezen bedroegen zes man. Een Britse majoor en een lid van de genie worden vermist. Een tweede incident deed zich voor, toen twee Britse militaire auto's nabij Suez uit een hinderlaag werden beschoten. Ook werd een brandbom geworpen. STAKING DUURT VOORT. havenarbeiders van Suez, die op verzoek van de regering De eerst hadden besloten het werk óp niet Britse schepen te hervatten, hebben zich thans opnieuw beraden en zijn overeengekomen zich van elk werk te onthouden, zolang de Britse stryd- krachten zich niet geheel en al uit de Kanaalzöne hebben teruggetrokken. Moeder en zeven kinderen door vliegtuig gedood. Een moeder en haar zeven kinderen zijn op het vliegveld te Retalhuleu in Guatemala om het leven gekomen. Zij werden gegrepen door de schroef van een vliegtuig, dat niet genoeg hoogte kon krijgen. De slachtoffers bevonden zich aan het einde van de startbaan. Vrees voor spionnage Zondagmiddag zag iemand op de Grote Markt in Den Haag dat een jonge man een blanco enveloppe in de richting van een motorrijder wierp. Vermoedende dat het hier een geval van spionnage betrof, greep hij de jonge man in de kraag en leverde hem aan de politie over. In de enveloppe bevond zich een briefje met morsete kens. Later meldde zich de be wuste motorrijder bij de politie. Het geval bleek echter van onschuldige aard. De jonge man en de motorrijder bleken tot de padvinderij te behoren en namen deel aan een speur tocht. Politieke V.N.-commissie moet collectieve veiligheid bespreken De politieke commissie der Ver. Naties is Maandag begonnen met de behandeling van het rapport van de commissie voor collectieve maatre gelen, het tweede punt van de agen da. Een van de belangrQkste kwesties daarbij is, of de maatregelen der Ver. Naties tegen agressie kunnen worden gekoppeld aan bestaande regionale organisaties zoals die van het Noord- Atlantisch Pact. Elf landen .w.o. de Ver. Staten, En geland en België, hebben een resolu tie ingediend, die de leden van de Ver. Naties verzoekt een aantal maatregelen te treffen, als het aan wijzen van strijdkrachten ten behoeve van de V. N. en een zodanige herzie ning van de nationale wetten, dat on middellijke en doeltreffende hulp kan worden verleend aan strijdkrachten van de V. N. Het rapport van de commissie voor collectieve maatregelen, dat door de commissie wordt behandeld, voorziet in een uitgebreide actie voor het ge val van agressie, o.a. in economische en financiële sancties, een stelsel van hnndelsblokkades, embargo's op wa penen en strategisch materiaal en het verbreken van diplomatieke betrek kingen. Een „uitvoerende militaire autoriteit", bestaande uit een staat of groep van staten, zou namens de V. N. moeten optreden. Deze autoriteit zou snel moeten handelen in geval van vredebreuk of agressie. Nadat het rapport namens de com missie was toegelicht is de vergade ring verdaagd omdat niemand het woord wenste. De politieke commissie zal nu niet voor Zaterdag bijeenko men. Bondskanselier Adenauer te Londen. Dr. Adenauer, de Westdultse Bondskanselier, is Maandagmiddag te Londen aangekomen, waar hij vyf dagen zal vertoeven. Het is de eerste maal dat sedert 20 jaar door een Duitse kanselier aan de Britse hoofd stad een officieel bezoek wordt gebracht. Dr. Adenauer zal premier Churchill, Anthony Eden, minister van buitenlandsé zakèn én Clement Attlee, de leider van de oppositie ont moeten. Adenauer zal door de Koning in audiëntie worden ontvangen. Men verwacht, dat Adenauer voor Kerstmis naar Parys zal reizen om een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van aan het plan- Plevèn deelnemende landen by te wo nen. De besprekingen over een Europees leger te Parys zouden in een eindsta dium zijn geraakt .zodat de ministers van buitenlandse zaken ruggespraak dienen te houden. Krant van Mussolini komt weer uit „11 Popoio d'Italia", het blad van Mussolini's fascistische partij, is in nieuwe vorm verschenen. Uiterlijk verschilt het blad slechts van zyn voorganger door de toevoeging „Neo" (nieuw) onder de kop. Zes ter dood veroordeelden wachten nog op beslissing De laatst genomen beslissing op een gratieverzoek van een ter dood veroordeelde dateert van September jl„ In zes gevallen waarin de dood straf in kracht van gewijsde is ge gaan is nog geen beslissing op het gratieverzoek genomen. De uitspra ken in deze gevallen dateren van De cember 1949, Maart 1950, April 1950 en Juli 1950. Ook de minister is van oordeel dat een zo spoedig mogelijke beslissing op gratieverzoeken moet worden be vorderd. Het geval-Kotalla is een van de vier waarin spoedig een beslissing kan worden verwacht. Aldus de mi nister van Justitie in de memorie van antwoord bij zijn begroting in de Tweede Kamer. Bevelhebber van Britse Rijnleger naar Nederland Generaal sir John Harding, bevel hebber van het Britse Rijnleger. zaï vandaag een bezoek brengen aan lui tenant-generaal B. R. P. F. Hassel man, chef-staf van het Nederlandse leger. Vermiste Amerikaanse vliegtuig in Hongarije. Hogaarse regering beschuldigt V.S. van spionnage. Russische jagers hebben het Amerikaanse militaire vliegtuig dat kortgeleden bU een vlucht boven Joego-Slavië is vermist, boven Hongaars gebied tot landen gedwongen. De Russische lezing Is dat het Ameri kaanse toestel de Roemeense grens boven de omgeving van de stad Re- shitsa schond. Het Russische persbureau dat bo venstaande bekend maakte, beweert bovendien, dat de Amerikaanse mili taire autoriteiten een vliegtuig, waar in zich Russische kaarten bevonden, naar Joego-Slavië hebben gezonden om daar een of meer spionnen van Tito aan boord te nemen, die met be hulp van valschermen boven gebied der Sowjet-Unie zouden worden neer gelaten. Behalve kaarten van be langrijke Russische districten zou ook De eerste sneeuw van heit jaar bedekt het Koreaanse landschap. Kore aanse waterdragers brengen water naar de top van -een besneeuwde heuvel. In de wintertenten op de achtergrond hebben ztf gerust en zich verwarmd vóór de moeizame beklimming te ondernemen. Verpleegster verdween in de diepte Toen de 61-ja.rige hoofdverpleeg ster M. C. van Diiel Zaterdagavond aan de achterkant 't winkelcentrum van de Binnenweg te Rotterdam pas seerde, zakte plotseling de straat on der haar weg en ging zij in het water kopje onder. Er had zich daar n.I. een grote put van 2 Va diepte gevormd. Gebleken is, dat de hoofdbuis van de waterleiding daar even tevoren ge sprongen was en het water de zand laag had weggespoeld. Een voorbijganger heeft haar door handreiking op het droge gebracht, waarna zij in het ziekenhuis Coolsin- gel, waar zij werkte, van droge kle ding is voprzien. HULP AAN KINDEREN IN NOOD (I) Problemen liggen op platteland anders dan in de stad De lachende frisse kindersnuitjes, die U dit jaar aankyken van de Ne derlandse kinderpostzegels z(jn niet de gezichtjes van „kinderen in nood". Het zijn snuitjes van kinderen, die er enthousiast op uittrekken om deze postzegels te verkopen ten bate van hun noodlijdende kameraadjes. Zeven ton moet er elk jaar komen uit die postzegeltjes, als onmisbare bijdrage voor het werk der kinderbescherming. Kinderen in nooddat zijn kinderen, die ziek zyn of alleen maar /wak, kinderen, die lichamelijk of psychisch gebrekkig zyn, kinderen, die ouders hebben voor wie soms de opvoedingstaak te zwaar is. Er is een tijd geweest, dat men in bepaalde kringen heel optimistisch dacht over de noodzaak van maat schappelijk werk en kinderbescher ming. Als er maar eenmaal een bete re maatschappij gegrondvest zou zijn met betere sociale toestanden, dan zo meende men zouden er geen huisgezinnen meer in moeilijkheden geraken en zulke dingen als kinder bescherming zouden geheel overbodig zijn. Oyer dat optimisme is men nu wel heen. Er zullen ook in de meest ideale maatschappij gezinnen zyn. die door ziekte, ongunstige aanleg of verkeerde opvoeding of andere oorza ken in moeilijkheden geraken en er zullen altijd kinderen zyn, voor wie de gemeenschap zal moeten optreden. Wat denkt U van de boerenzoon uit de omgeving van Nijmegen, die wekenlang een gehele streek in op schudding bracht door het stichten van branden? Dat kind uit een wel varend plattelandsmilieu was geheel moet er toch hulp worden gebódenuit zijn evenwicht geraakt en ie' kan altijd gebeuren. Het heeft in elk geval niets met maatschappe lijke welstand te maken. En wat te zeggen van het doktersgezin er gens in Nederland waar de Voog dijraad moest ingrijpen, om dat daar een hondenparadijs was geschapen, maar de kinderen verwaarloosd werden? Uitzonderingsgevallen? Ja, maar uitzonderingen, die bewijzen, dat kinderbescherming voor alle groepen van de maatschappij nodig kan zijn en ook in een meer welva rende samenleving dan de onze, on misbaar zal blijken. Wanneer de heer D. Q. R. Mulock Houwer, adviseur van de Nationale Federatie Bond tot Kinderbescher ming" steeds weer pleidooien levert om meer aandacht te schenken aan het „gezin in nood" en de belang stelling van de universiteiten vraagt, opdat daar het probleem van het „gezin in nood" en het ..kind in nood" dieper bestudeerd zal worden, dan pleit hy voor een grote zaak. In ons keurig-nette en sociaal- vooruitstrevende Nederland telde men in 19501951 niet minder dan 38.000 kinderen voor wie hulp of toezicht van het ministerie van ju stitie nodig was, voorts vielen er 16.800 kinderen onder de Armenwet, werden ongeveer 1000 kinderen (bal dadige en bedreigde jeugd) verzorgd vanwege het dep. van onderwys, ont vangen 28.000 kinderen hulp via re gelingen van het departement van sociale zaken enontsnapten on geveer 15.000 kinderen (voorname lijk van ongehuwde moeders), aan iedere controle, hoewel enig toezicht op die kinderen nodig zou zijn. Voor het werk ten bate van al deze kinderen betaalt de overheid jaarlijks aanzienlijke sommen en verschaffen ook particuliere ver enigingen grote bedragen. (Vervolg op pag. 2) Delegatieleden uit Indonesië vertrokken Prof. Soepomo, het hoofd van de Indonesische delegatie voor de be sprekingen over de Unieverhouding en het vraagstuk-Irian, is Maandag met de meeste delegatieleden per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Zij werden uitgeleide gedaan door de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping. STANDPUNT VAN DE MASJOEMI. Oud-premier mr. Moh. Natsir, voor zitter van de partijraad der Masjoemi (Islamietische partij), heeft medege deeld, dat de Masjoemi nimmer zal goedkeuren, dat een eventueel vast lopen van de besprekingen over Irian aanleiding zou zyn tot een abrupt verlaten van de reeds ingeslagen weg ten aanzien van de opheffing der Unie en het overgaan tot een specta culaire unilaterale verbreking. Mr. Natsir legde er de nadruk op, dat de kwestie-Irian in het politieke vlak ligt, terwyl het vraagstuk van de Unieverhouding op technisch niveau is aangeland. Vlaamse televisie krijgt ook 625 lijnen De Belgische Technische Raad voor de televisie zal voorstellen om voor Vlaanderen het 625 lijnen-stelsel, dat ook in Nederland wordt gebruikt, in te voeren. Voor Wallonië zal het 819 lijnen-stelsel Ingevoerd worden, zodat de Walen de Franse televisie-zender Rijssel kunnen opvangen. Tsjang Kai Sjek riep zijn getrouwen weer op Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft de nationalistische regering van Chi na opgeroepen „al het beschikbare" te mobiliseren voor een eventuele po ging om het Chinese vasteland te heroveren. ......is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse portret- en genreschilder Christoffel Wüst, die vooral in Amerika bekend heid verwierf, in Den Bosch werd geboren. viert het Spaanse staats hoofd generaal Franco zyn 59e verjaardag. Vliegtuigramp eist 14 slachtoffers. In Denver is Maandag een super fort neergekomen op een nieuwe woonwijk. Negen van de veertien be manningsleden kwamen om het le ven. Het vliegtuig was kort tevoren opgestegen van het vliegveld Lowry, dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor technische vliegopleiding. Vol gens getuigen weigerden de motoren Een aantal huizen vloog in brand door uit het vliegtuig schietende steekvlammen. 14.000 liter melk vloeide over straat Bij Geldermalsen is Maandag een vrachtauto en een tankauto met elk aar in botsing gekomen. De tankwa gen kantelde met als gevolg dat de inhoud van drie tanks, 14000 liter melk over de straat vloeide. een radio-zendinstallatie, die aan een valscherm kon worden neergelaten, aan boord van het toestel gevonden zijn. alsmede zes valschermen. De V. S. zullen onmiddellijk stap pen nemen om de vier leden van de bemanning van het in Hongarije tot landen gedwongen Amerikaanse vliegtuig vrij te krijgen. Ook zal men trachten het vliegtuig een leger- toestel terug te krijgen. De Hongaarse regering heeft in middels bevestigd, dat het vermiste Amerikaanse toestel zich in Honga rije bevindt. Zulks is meegedeeld in een nota, welke Maandag aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest is over handigd. In deze nota wordt krachtig geprotesteerd tegen de „schending van de Hongaarse grens door het Amerikaanse militaire transport vliegtuig met de bedoeling spionnen uit te werpen boven Hongaars grond gebied". Disselboom drong in auto: een dode en een zwaargewonde Maandag is een personenauto, be stuurd door de 33-jarige M. onder de gemeente Deventer tegen een met hout beladen wagen gereden. De dis selboom van de wagen drong in de auto waardoor M. werd gedood. Een in de auto zittende dame werd ern stig gewond. Onbekende onderzeeboten bij Nieuw-Guinea waargenomen. Volgens het Australische blad Ar gus zouden duikboten van onbekende nationaliteit ter hoogte van de noord kust van Nieuw Guinea zijn waarge nomen. Het bericht is afkomstig van een Australische journalist, die een bezoek aan het eiland Manus van de groep der Admlrallteitseilanden bracht en die mededeelde, dat „een buitenlandse onderzeeboot kortgele den bij het eiland Emirau van de Admïraliteitseilanden aan de opper vlakte is gekomen. Twee opvarenden van de onderzeeboot gingen aan land en bezichtigden een op het eiland ge legen vliegveld." Voorts werd gemeld, dat nog een andere onderzeeboot enige tijd gele den ter hoogte van Finschhaven, aan de Noordkust van Nieuw Guinea, aan de oppervlakte is gekomen. Dit zou zijn gezien door bewoners, die zich op het strand bevonden. Volgens de Australische minister van Marine is het niet mogelijk, dat onderzeeboten zijn waargenomen, daar noch de Australische vloot noch de luchtmacht een eenheid ter in spectie naar Nieuw Guinea heeft ge zonden. Invasie van Carnavalszotten in Amsterdam. Prins Sjaak wil geen omzet belasting betalen. Is de Sittardse carnavalsvereniging „Marotte" een onderneming of be drijf die omzetbelasting moet beta len? „Ja", zegt de inspecteur der in voerrechten en accijnzen te Sittard. „Neen", zeggen prins Sjaak van „Ma- rotte" en zijn raad van elf, wy be hoeven de aanslag van 600.om zetbelasting niet te betalen en we zullen het laten uitzoeken door de ta riefcommissie van de omzetbelasting, een scheidsgerecht in belastingzaken te Amsterdam. En omdat de Limburgers de zaak nogal van de vrolijke kant bekijken, trokken Maandag 40 rasechte Sit tardse carnavalszotten met de com plete Marottekapel per autobus naar de hoofdstad. Toen men bij het ge bouw. waar de commissie zitting houdt, arriveerde, zette de kapel „Wie zal dat betalen" in en de car navalszotten maakten een rondje. Prins Sjaak trad daarop met zijn „minister van justitie" het gebouw binnen om het verzoek tot ontheffing van omzetbelasting te bepleiten. Hij had een grote doos „nonnenvntten". een speciaal carnavalsgebak, meege bracht. Of de „Marotte" vrijstelling van omzetbelasting heeft gekregen", is niet bekend. Dat zal pas later blij ken bij de schriftelijke uitspraak. LATER OPKLARINGEN. In de ochtend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen nog enige regen. Later enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1