HERVORMDE KERK VERWERPT OPENBARE SCHOOI NIET SINTERKLAAS WERD MET GROTE GEESTDRIFT ONTVANGEN DOLPHIN SHAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 DECEMBER 1951 HERVORMDE ONDERWIJZERS HIJ EEN. Belangrijke bijeenkomst te Utrecht. Te Hardegaryp bestaan plannen tot stichting van een bijzondere Chris- teqjke school. In verband daarmee deed de Ned. Herv. Herberaad van Hardegaryp een uitspraak, die luidt, dat Christelijke ouders hun kinderen wel een godsdienstige opvoeding dienen te geven, doch dat zij daarbij niet verplicht zyn de kinderen ook naar Christelijke scholen te sturen. De Hervormde Raad voor kerk en schooi heeft in overleg met de ker- keraad van Hardegaryp daarna vastgesteld, dat geen medewerking ver leend behoefde te worden aan de oprichting van een bijzondere Christelijke school te Hardegaryp, omdat naar zijn mening dit de eenheid der piaatse- lyke gemeente zou schaden, waarvoor van Hervormd standpunt geen reden zou zyn. Deze houding heeft deining verwekt in kringen van het Christe- ïyk onderwijs. In een Zaterdag door het Werkver band van Hervormde onderwijzers en de Hei-vormde Raad voor Kerk School te Utrecht belegde vergade ring. heeft prof. G. C. van Niftrik uit Amsterdam namens de Hervorm de Raad het standpunt van dit li chaam inzake schoolkwesties als het onderhavige uiteengezet. Voor deze bijeenkomst bestond uitermate grote belangstelling van de zijde der Her vormde kerkeraden. Christelijke school besturen en Christelijke onde- wijskrachten. De praeses van de Generale Synode ds. J. R. Wolfensberger was o.m. aanwezig. Prof van Niftrik had als titel van zijn toespraak gekozen „Har- c'egarijp. een teken V' Advertentie Ai. Nicclaas geei pantoffels "i/ Nw BORd MIODEIBURG „Uw schoeuspecialbit". Oesterverzending loopt goed. Ondanks het feit, dat tegen Sin terklaas de oesterafname altijd enigs zins gedrukt wordt, doordat het pu bliek naar het schijnt meer van zoet dan van zilt houdt, loopt de export naar België goed. De cijfers over November zullen dan ook. naar wordt verwacht, geen teruggang van betekenis vertonen. Ook zaaioesters worden reeds verhandeld tegen re delijke prijzen.'De handel ..aan dé wal" van consumptieoesters ver loopt vlot. Voor mooie oesters van goed gewicht wordt gaarne een goe de prijs betaald, vooral nu de ver zenders de Decemberdrükte zien naderen. Helaas worden er maar weinig werkelijk mooie partijtjes van goed gewicht aangeboden. Want zo wel verzenders als kwekers beschik ken over weinig zware oesters. TUINBOUWMIDDAG ZJLJVL Maandag 10 December houdt de Z.L.M. een tuinbouwmiddag te Goes. Dan zullen de. heren W. J. van Kam pen, voorzitter der afedling tuinbouw van het K.N.L.C. en M. Prins, voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, resp. het pro en contra van handhaving der tuin bouwteeltregeling bespreken. Voorts zal de heer C. Boudewijn de vraag „Is een teeltregeling voor de fruitteelt gewenst?" behandelen. BUITENLAND De „Uni-t" omgeslagen en gezonken. Het Nederlandse motorschip „Uni- t", dat Donderdag j.l. bij Oestham- mer (Oost-Zweden) aan de grond liep, is omgeslagen en gezonken. Een ber gingsvaartuig heeft de bemanning van 20 koppen aan boord genomen. Zaterdagavond heeft zich op het Noordzeekanaal êen aanvaring voor gedaan tussen de „Waterland" en het Engelse stoomschip „Graiglas." De „Graiglas" liep enige averij op aan het aloepenuek, van de „Wa terland" werd een deel van de ver schansing Ingedrukt. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Zeventien doden bij ziekenhuisbrand in Japan, Te Koesjlro op Hokkaido (Noord- Japan), ls een ziekenhuis uitgebrand. 17 van de 161 patiënten zyn in de vlammen omgekomen. Sommige patiënten, die ernstige brandwonden hadden opgelopen, sprongen van de tweede verdieping naar beneden. Enige dagen tevoren waren anonieme brieven ontvangen waarin gedreigd werd met het h brand steken van het ziekenhuis, ais zekere wijzigingen in de personeels bezetting zouden worden doorge voerd. Joego-SIaviache resolutie tegen Kominform aanvaard. De tegen Rusland gerichte Joego slavische resolutie, waarin een be roep wordt gedaan op de Kominform- landen om hun geschillen op vreedza me wijze te regelen en normale di plomatieke betrekkingen te onder houden. is in de politieke commissie ad hoe der Ver. Naties met de stem men van het Russische blok tegen 'aangenomen. Alleen Perzië en Afgha nistan onthielden zich van stemming. Verschillende afgevaardigden ver klaarden echter, dat hun vóór stem men niet betekende, dat zij zich ook over de feitelijke Inhoud van de Joe- go-Slavische klacht ultspreke» "Hardegarijp" is een herhaling van het conflict va.n de vergadering van het C.NS. (Christelyk Nationaal Schoolonderwijs) in Mei 1869, waar het ging om de algemene deugden van de wet van 1857. Men meende dat het woord ..Christelijk" in de wet vervallen moest. In de huidige toe stand ls het nuttig zich te laten lei den doör de geschiedenis, aldus pro fessor Van Niftrik. Het ging in 1869 om de keuze tussen prcfetisch ge weld en ethische bemiddeling. Sedert 1869 ls er veel gebeurd er ig de hou ding van het profetisch geweld ver- dogmatiseerd tot een antithese. De Hervormde Raad heeft nadien een hogere (synthese beproefd van profe tisch geweld en ethische bemidde ling. GEEN KEUZE Het is geen geschipper en geen laf heid als de kerk, wanneer het gaat om een keuze tussen openbare school en bijzondere school, deze keuze niet doel. De Hervormde Raart wil In ethi sche bemiddeling niet ontkennen wat. er ls in het openbaar omterwys. Wy hebben nu eenmaal geen on feilbare kerk, Wij geloven niet in een bolwerk van de Christelijke school en niet in een bolwerk van de openbare school en wij geloven niet in een anti these. De Hervormde Raad ziet de wereld in het licht van de komende verwachting; van het komende rijk vap Christus, Wij willen geen fron ten bekennen en blijven weigeren het Evangelie te maken tot het eigendom van een bolwerk. Het ls ons onmo gelijk. zeide prof. Van Niftrik m een antithesehouding te staan en de kerkeraad van Hardegaryp in het ongelbk te stellen omda' die kerke raad vrijzinnig is. Dë tegenstelling tussen de Christelijke volksschool cn de nationale school is te vergelijken met de tegenstelling tussen het hu manisme en het Christen .lom. Hierin kan van tegenstelling met het Evan gelie geen'sprake zijn. De raad wei gert zich te laten vastleggen op het conflict.van de schoolstrijd in de 10e eeuw- Opvoeding in de waarachtige humaniteit is de taak der kerk. De school is een eultuurgestalte waar het kind opgevoed wordt tot hu maan mens en geen evangelisatie in strumênt waardoor het ten deel der kerk zou zijn. De openbare school in Hardegarijp kan niet verworpen wor den omdat het ondenvy? openbaar dus neutraal is. aldüg spr., die ein digde met nogmaals te onderstrepe i da.t het advies van de Hervormd. Raad niet beoordeeld mag worden als een uiting van strategie of slapheid. Bij de -beantwoording van enkele vragen zei prof. Van Niftrik over de betekenis van de doopbelofte, dat de ze belofte inhoudt de kinderen eer christelijke opvoeding te geven, maar erstaat niet in dat de ouders dc Christelijke opvoeding moeten dele geren aan de Christelijke school. De uitlegging: „Stuur de kil deren naar de Christelijke school",, deelt de Her vormde Raad niet. Advertentie Kleren van Middelburgs ventje in brand. Op de Lageweg te Middelburg ge raakten Zaterdagmorgen enige vrou wen in paniekstemming toen zij het 5-jarig zoontje De G., dat blijkbaar met petroleum en lucifers had ge speeld. met brandende kleertjes do delijk verschrikt over de weg zagen rennen. Gelukkig bleek de aansnel lende moeder over tegenwoordighid van geest te beschikken: zij rukte het ventje de brandende kleren van het lijf, waardoor veel leed voorkomen werd. Nadat een arts eerste hulp had verleend, werd het jongetje naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn brandwonden zijn niet van zeer ern stige aard. Pannenleggers bedanken als lid van de „Zeeuwse V sserij- belangen". Vrijdag kwamen de pannenleggers, allen li<T van de ver. „De Zeeuw se Oester" in „De Oesterbeurs" te Yerseke in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer L. v. d. Have. De aftredende bestuursleden, de heren H. Zuydweg en Jac. Min- naard werden herkozen en de jaar verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Een voorstel tot contributieverhoging werd eveneens goedgekeurd.. Besloten werd verder geen lid te blijven van de Stichting Zeeuwse i Vissergbelangen, Protestants sanatorium voor het Zuiden. Bouw blijft nog mogelijk. De commissarissen van de Inter kerkelijk Protestantse Stichting .Zuid-Nederlands Sanatorium" te Breda zyn in vergadering byéen ge weest. Als opvolger van de heer J. Beck- mann, die wegens vertrek moest be danken als bestuurslid, werd be noemd de heer J. Beukcma te 's-Hér- togenbosch, die deze benoeming aan vaardde. Ds. P. van Til, voorzitter van het bestuur, gaf de stand van zaken weer; hij maakte er daarbij opmerk zaam op, dat de principiële bouw vergunning-aanvrage niet is afgewe zen. zoals in sommige berichten he laas werd gesuggereerd, doch nog in behandeling is, zulks In tegenstelling met andere rechtstreekse afwijzingen van Ziekenhuis- of Sanatoriumbouw. Van overwegende betekenis is daar bij een rapport van de Medische En quête Commissie door dr. van El- dik toegelicht, dat, rekening hou dend met de nieuwe behandellngs- methodés, het huidige aantal Sana torium-bedden, de resultaten van de landelijke doorlichtingsactie en de mogelijkheden van huiskuur en plaat- selyke ziekenhuis-behandeling, aan toont, dat de noodzaak van een Pro testants Sanatorium voor het Zuiden op grond van medische, sociale cn geestelijke factoren onverminderd blijft bestaan. Mejuffrouw J. Kleinod behandel de „Vragen rond de Bouw" aan de hand van lichtbeelden, die het breed- geöriënteerde bouwplan weergaven. De propaganda wordt, naar mede delingen van de secretaris ds. Th. C. E. da Costa, met medewerking van reeds 147 plaatselijke correspon denten (in Zeeland 78, in Brabant/ Limburg 38 en de Zuid-Holl. eilanden 31) en 20 Comité's in' het Zuiden, krachtig voortgezet. Aan de prikkaartenactie werkten 242 scholen mee; dc opbrengst was gemiddeld 75 per school. De straatcollecte in September voor de vier Prot. t.b.c.-organisaties werd in 174 gemeenten in het Zui den gehouden en had een goed ver loop; zover tot heden bekend werd in het Zuiden 61.567,41 opgebracht. Van de landelijke opbrengst veilt een deel aan de Stichting toe. De begroting, ingediend door de penningmeester, de heer H. Beek, werd goedgekeurd. Tentoonstelling van zang en kleurvogeJs. ZEEUWSE KANARIEHOUDERS KWAMEN IN BERGEN OP ZOOM GOED VOOR DE DAG. De Eerste Berden op Zoomse Ka narievogelvereniging „De Edelzan- ger" hield tezamen met de Vlissing- se, Goese en Middelburgse kanarie verenigingen Zaterdag en Zondag ln één der zralen van de Korenbeurs te Bergen df> Zoom een tentoonstelling. Er waren bijna 200 vogels waar van het grootste gedeelte afkomstig was uit Zeeland. Keurmeesters wa ren de heer Van Son uit Goirlevoor de zang en P. Wouters uit Tilburg voor de kleurvogels, waarvan er dertig aanwezig waren. Over de zangvogels waren zij zeer goed te spreken. De tentoonstelling was nog ver- rykt met een aantal aquaria van de vereniging „Bali" uit Bergen op. Zoom. Kampioen van de tentoonstelling zangvogels werd een inzending van de heer J. J. Tromp uit Vlissingen in klasse II (2 vogels uit stam) met 167 punten (91 pnt. met kanarie no. 1233 ringnummer 22). Kampioen van Bergen op Zoom werd de heer J. de Jaeger in klasse III (1 vogel uit stam) met 81 pnt. ringnummer 1). De uitslagen waren: Klasse I (4 vogelB uit stam): 1. A. Schrijver, Goes. 356 pnt.; 2. C. Goedegebuure 's-Heer Arendskerke, 327 pnt.; 3. Jos. de Jaeger, Bergen op Zoom, 320 pnt.; 4. S. Postummes, Vlissingen. 307 pnt. Klasse II (2 vogels uit stam): 1. J. J. Tromp, Vlissingen, 167 pnt.; 2, J. Orecl, Vlissingen. 165 pnt.; 3. A. Schryver, Goes, 165 pnt:; 4. J. de Jaeger, Bergen op Zoom, 148 pnt. Klasse III (1 vogel uit stam): 1. J. Kryger. Goes, 84 pnt.; 2. J. Weug, Vlissingen, 82 pnt.; 3. J. de Jaeger, Bergen op Zoom, 81 pnt.; 4. N. Ver meulen, Heinkenszand, 81 pnt. Klasse IV (overjarige vogels): 3L P. Verbeem. Goes. 84 pnt.; 2. J. Weug, Vlissingen, 78 pnt.; 3. J. Ver duit, Bergen op Zoom. 76 pnt.; 4. H. Jacobs, Bergen op Zoom, 72 pnt. Open Klasse (aangekochte vogels) I. P. Verbeem, Goes, 87 pnt.; 2. J. Kryger, Goes, 87 pnt.; 3. C. Goede gebuure, 's-Heer Arendskerke, 84 pnt. Kleurvogels: 1. M. Mutsaarts Ber gen op Zoom. 98 pnt.; 2. P. Geldhof, Middelburg, 89 pnt.; 3. M, Mutsaarts, Bergen op Zoom. 88 pnt.; 4. M. Koopman. Bergen op Zoom, 87 pnt. Open Klasse: 1. M. Koopman, Ber gen op Zoom, 89 pnt. Tribune in sportpark Middelburg. Naar wij vernemen zal de gemeen teraad van Middelburg binnenkort een voorstel ln behandeling krijgen om op het sportpark een onoverdekte tribune te maken. Daarmede zou in een grote behoef te worden voorzien, want de accomo- datie van het park is, als Middelburg flink publiek gaat trekken, absoluut onvoldoende. Zondag bleek dit dui delijk toen bij de wedstrijd tegen Dos- ko velen met een zeer slechte plaats genoegen moesten nemen. Z.A.M.V. en M.A.C. „Scheldegouwen". Dezer dagen heeft een bespreking plaats gehad tussen de nieuw opge richte Zeeuwse Automobiel- en Mo torsport Vereniging en het bestuur der M.A.C. Scheldegouwen. Over de belangrijke voorwaarden voor een vereniging van beide clubs werd overeenstemming bereikt. En kele punten behoeven nog toelichting en nadere bespreking, maar de kan sen op een fusie zijn concreter gewor den.. De nieuwe vereniging heeft intus sen reeds 56 leden en candidaatleden en ontwikkelt zich zëer voorspoedig. Heden is het eerste mededelingenblad der nieuwe club verschenen. Melkafzet in Zuid-Beveland. De drie landbouworganisaties Sn Zuid-Beveland, de Z.L.M., de C.B.T. B. en de L.T.B., houden Vrijdagnjid- dag 14 December een vergadering'om te komen tot oprichting van een me'kafzetorganisatie voor Zuid-Be veland. De rijkszuivel-' en veeteeltcbnsu- lent, ir. W. L. Harmsen, zal de. mo gelijkheden voor de boer dopr het .stichten van "een dergelyke organi satie bespreken, terwijl de directeur van de C.M.C., de grootste melkaf- zetorganisatie in Nederland, de heer B. van der Heide, zal spreken over „Boerenmelk in boerenhanden". Vèi4- der zal de film „In eigen handen" van de Kon. Ned. Zuivelbond wor den gedraaid. GESLAAGD. Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde, de heer C. A. Broodman te Breskens. IN MIDDELBURG EN VLISSINGEN. Politie-afzetting werd enkele raaien doorbroken. In Vlissingen èn Middelburg is Sinterklaas met zyn gevolg Zaterdag met groot enthousiasme ontvangen. De Middelburgers moesten in gedach ten vele jaren teruggaan om zich een zo luisterrijke intocht te herinneren als die, waarmede do goede heilige Zaterdag de Zeeuwse hoofdstad ver raste en waarmede hU een schone, vooroorlogse traditie in ere herstelde. In Vlissingen was de kinderschare zo geestdriftig toen zy de Spaanse bisschop mocht begroeten, dat de politie-afzetting op de Houtkade werd verbroken-en de agenten handen vol werk hadden om voor de eerbied waardige kindervriend een doorgang naar het stadhuis te maken. In beide steden was .de belangstelling tydens de rytoer overweldigend en de Sint verklaarde ons na afloop, dat hy zeer getroffen was door de ontvangst, clie hem door de Vlissingse en Middelburgse kinderen was bereid. Een. grote schare wachtte te Mid delburg op en nabij de Rouaanse ka de en zong opgewekt de Sinterklaas liedjes mee, welke het muziekkorps O.N.D.A. en de zangklasse van „Uit het Volk" in afwachting van het grg- te moment ten beste gaven. Een oor verdovend gejuich steeg op, toen ein delijk' de boot in zicht kwam en de kinderen St. Nicolaas en zijn knecht jes, op'hei dek bemerkten. Helder klonk het bazuingeschal, toen het yahr.tuig aan "de kade werd gemeerd. Op (je wal werd de .Sint, die omringd was dpor zéven zwarte pieten, be groet door qen aantal heren in plech tig'„zwart.: vertegenwoordigers van „Handelsbelang", de Middenstands centrale, het Middelburgs Winkelcen trum, „Uit het Volk Voor het Volk" en V.V.V. Daarna begaf hij zich .minzaam naar alle zijden wui vende. nüar het reeds gereed staande rytüig. Op dat moment ontstond een feestelijke chaos; dé honderden kinde ren waren niet meer te houden, de afzétting wérd opgeheven en St. Nl- cólaas en de pepernoten strooiende Pleten werden ómspoeld door een vloedgolf van opgetogen, angstige, brutale en bedremmelde Middelbur gertjes. Hierna begon de zegetocht van de klndervrlena door de binnenstad, waarbij zyn rijtuig werd voorafge- Ad verte rttie Tienduizendste lid van Rode Kruiscorps. Inwoner van Goes ontvangt een geschenk. Zoals bekend is, tracht het Neder landse Rode Kruis sinds enige maan den het aantal leden der Rode Krui3 Colonne's tot de dubbele sterkte gerekend naar 8000 op 1 Januari 1951 uit te breiden. Dat wordt nodig geacht voor de taak die het Nederlandse Rode Kruis zal moeten vervullen by de burgerlijke verdedi ging- Op 1 October werd, zoals reeds- ge meld, het 10.000 lid, de leerling-hel- ger H. Polderdijk te Goes (afd. Zuid- eveland West van het Nederlandse Rode Kruis) ingeschreven. Aan hem zal vandaag, 3 December als herinne ring door het hoofdbestuur een vér- bandtas met inhoud worden aange boden. Dit zal gebeuren in het hoofd kantoor van het Rode Kruis in Den Haag. Bij die gelegenheid zal de commandant van het Rode Kruis korps, gen. It. gen. L. H. van Oyen," het woord voeren over: „De toekom stige taak van het Nederlandse Rode Kruis in de burgerlijke verdediging." Schilderijen-expositie te Vlissingen Op initiatief van het Vlissingse ge meentebestuur wordt onder de titel Kunst der Romantiek" in het Ste delijk Museum aan het Bellamypark; te Vlissingen een schilderijententoon- stelling gehouden. De opening is be paald op Zaterdag 8 December a.s.. des namiddags om 3 uur. De schilderijen »ün in bruikleen afgestaan door het Stedelyk Museum te Amsterdam. De mosselexport. De mosselverzending kon ondanks het stormachtige weer in het begin dezer week toch doorgang vinden en de cijfers voor Bruinisse waxen zelfs beter dan een week tevoren. Van de Waddenzee werden door Bruinisser kwekers aangevoerd 32Ö0 tonnen mosselen, terwyl 2225 tonnen Zeeuwse mosselen door de kwekers uit Bruinisse te Yerseke en Tholen werden afgeleverd. De mosselexport uit Yerseke- blijft bevredigend verlopen, hoewel de grote drukte voorbij is. Er blijft veel vraag naar goede mosselen van de Wadden, maar die zijn niet vee) meer voorradig. Het visgewicht is rond 15 kg. Ook de Zeeuwse mos selen worden minder, doch zijn altijd nog beter dan die van de Wadden. MOND- EN KLAUWZEER. Te Heinkenszand is onder de Vee stapel van de heer Iz. Paauwe mond en klauwzeer geconstateerd. PROVEN CIA AL SUBSIDIE BOUW VLASSERSSCHOOL EEDE. De afdelingen der Zeeuwse Staten behandelden in de afdelingen een voorstel van G.S. tot subsidie-verle ning aan de gemeente Aardenburg in de kosten van de bouw van een vlassersschool te Eede. In alle afde lingen werd de. vraag gesteld wat er dient te geschieden by vervreem ding van het schoolgebouw of by ver andering van de bestemming. Men was van oordeel dat de Provincie in dat géval recht heeft op terug gave van kapitaal. Ged. Staten hebben hierop schrifteiyk geant woord, dat het college aan het ont werpbesluit een vierde voorwaarde wil verbinden, waarbij de gemeen te wordt verplicht om bij vervreem ding van het schoolgebouw of bjj verandering Van de bestemming de helft van de waarde, welke het ge bouw danbezit of een zelfde per- centagè als de provinciale bijdrage in dé stichtingskosten in werkelijk heid heeft bedragen, aan de Provin cie terng te betalen. Om. dezelfde reden willen G.S. aan een subsidie-verlening aan dé Eer ste Z'eèuwse Vlassersschool te Koe wacht de .voorwaarde verplichten dat vaiï de (vaarde, welke het school gebouw op hét moment van ver vreemding of verandering van be stemming bezit, een zelfde percen tage als de provinciale bijdrage in de stichtingskosten ln werkelijkheid heeft bedragen, aan de Provincie wordt, terugbetaald." Advertentie Handschoenen en Shawls Als plannen hebt 'óm één dezer ar tikelen ten geschenke te geven en U wilt iets hébben van prima kwaliteit en- pasvorm of van mooie kleur en dessin, dan vindt U een ruime keus by: - Jacobsstraat 25, VLISSINGEN PROVINCIAAL BLAD VAN ZEELAND. In het, Provinciaal Blad van Zee land nummer 37 is het besluit van ■de Provinciale Staten tot wy'ziglng van héb Arbeidsovereenkomstenbe- sluitj.'vasq Gëdeputèerdè Staten-opge nomen inzake de herkeuring der ma ten,. gewichten en meetwerktuigen in 1952 in^de dykkring Middelburg. De herkeuringen beginnen op 4 Februa ri té Goes en eindigen op 5 Septem ber- ie Breskens, J De Rode ICruls-collecte te Middelburg feri -bate'1 van' de slachtoffers der over stromingen in Italië heeft 806,70 opge bracht. gaan door trommelslagers, hoornbla zers en twee zwarte knechten te paard. Bij het ziekenhuis werd even gestopt om een verrassing voor de patiëntjes af te geven en ook werden de oudjes in het Oudeliedenhuis aan de Herengracht met een bezoek van de bisschop vereerd. Toen dé stoet van rytuigen, ge trokken door fraai opgetuigde paar den. de Markt opreed, werd St. Nico laas een ovatie gebracht door enige duizenden kleine en grote toeschou wers, die een groot deel van het plein in beslag namen. Namens het ge meentebestuur verwelkomde wethou der L. J. van 't Westende de Sint op het bordes van het stadhuis en som de enige verlangens van het gemeen tebestuur op: als het kan een klein zwembadje, een beetje betere verlich tingIn zijn toespraak tot de be volking uitte de bisschop schalks óók enkele wensen: voor de jeugd een muziektent, voor een oude man zoals hij een openbaar toilet. Overigens be loofde hy de stadhuisschoorsteen niet te zullen overslaan. Na een kort ver- biyf in de burgerzaal werd de by ho tel „De Nieuwe Doelen" eindigende rondrit voortgezet .echter niet, nadat de Onda-muzikanten nog eens uit volle longen hadden geblazen en de zwarte pieten kilo's pepernoten over de hoofden van de kinderen hadden uitgestrooid. TE VLISSINGEN. In Vlissingen schalde het geluid van de bazuinen eveneens over het water, toen de boot met de bisschop en zijn gevolg in zicht kwam. Op het zelfde moment kwam de Koninklyke Harmonie „Ons Genoegen" aanmar- cheren en terwijl de boot aan de Houtkade aanlegde klonken Sinter klaasliederen, die door oud en jong werden meegezongen. De Sint werd begroet door de heren J. P. Ventevo- gel, E. T. Oosterhuis en J. M. Goede- mondt deftig in 't zwart na mens de Vlissingse Middenstandscen trale, waarna het Hoge Gezelschap zich naar het stadhuis begaf, waar burgemeester mr. B. Kolff, omstuwd door vele autoriteiten, de kinder vriend met een hartelijke toespraak welkom heette. Sinterklaas antwoord de de burgemeester op de hem eigen waardige wijze en het bleek daarbij, dat hij uitstekend op de hoogte was van het vele. dat in het afgelopen jaar tot stand was gekomen in de Scheldestad. liet zal de middenstan ders goed hebben gedaan, dat de bis schop zeer over hen was te spreken en dat de faam van de Vlisto zelfs tot in Spanje was doorgedrongen. Hierna nam de luisterrijke tocht door de stad een aanvang. De kleuri ge stoet, waarin behalve Sinterklaas en zijn knechten, ook amazones en herauten, alsmede het ontvangstco mité medereden bewoog zich door de Vlissingse straten en werd overal door juichende mensen begroet. Voor al in het begin van de tocht hadden de agenten, die met de stoet meelie pen, alle mogelijke moeite om de kin deren in bedwang te houden. Een woord van waardering voor hun uit stekend werk is hier wel op zyn plaats. Op het Bellamypark eindigde de tocht, waarna tenslotte Sinterklaas op het balcon van hotel Dekker de hulde van de toegestroomde menigte in ontvangst nam. BENOEMING. Tot hoofd der openbare lagere school te Kortgene is met ingang van 1 Februari 1952 benoemd de heer J. Cysouw, thans onderwijzer aan de openbare lagere school te Souburg. KKRKMKUWS BEVESTIGING EN INTREDE CAND. G. HEIJERMAN. Zondagmorgen heeft ds. G. van Heiningen, oud-predikant der Geref. kerk te Wolfaartsdijk, zijn opvolger, cand. G. Heijerman in het ambt be vestigd. Ds. van Heiningen sprak n. a.v. de woorden uit 1 Samuel 16 12 en 13: „En de Here zeide: Sta op. zalf hem, want deze is het. En de Geest des Heren werd vaardig over David van die dag af en voortaan". Na de handoplegging waaraan deel namen ds. van Heiningen en ds. R. A. Flinterman uit Goes, werd gezongen Ps. 34 3. In de namiddag verbond ds. Heijer man zich aan de gemeente van Wol faartsdijk met de tekstwoorden uit de Openbaring van Johannes 3 20: „Zie ik sta aan de deur en ik klop". Na de predikatie sprak ds. R. A. Flinterman namens de classis Goes, de heer F. Kaan namens de kerke raad, ds. G. van Heiningen als oud predikant der gemeente, ds. H. J. Ponsteen namens de Ned. Herv. Ge meente en burgemeester S. A. N. van Oeveren voor de burgerlijke gemeen te. De nieuwe predikant werd daarop Ps. 119 9 toegezongen. Ds. Heijer man bracht de verschillende sprekers dank, alsmede zijn ouders die tegen woordig waren, voor de opoffering, welke deze zich getroosten, om hem tot predikant te doen opleiden. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Lewedorp: H. Wiersinga, cand. te Baarn, die be dankte voor Pingjum-Zürich en voor Tijnje. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Enschede ds. R. Slof- stra te Ve&nendaal (vroeger te Vlis singen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2