PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT J I Bouwput voor Vlissingse sluizen is thans droog Onderhandelingen in Korea vlotten nog steeds niet BILT Vandaag BESPREKINGEN TE ULVENH0UT ZONDER RESULTAAT 194e Jaargang-No. 285 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «mair 8 regeLsi van l-ó regels 11.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 350300 PJZ C„ Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102: Terneuzen BrouwerUstr. 2; Zlerlkzec N Bogerdstr C J6a_ KERSTMIS NADERT, MAAR Noordelijken willen vliegvelden blijven aanleggen Het ziet er naar uit, dat het met de besprekingen over het derde agenda punt der wapenstilstandsonderhandelingen te Pan Moen Djon al even traag en moeilyk zal gaan als met de beide vorige. Het gaat nu om de concrete maatregelen voor een staken van het vuren en daarby blykt een ernstig verschil van opvatting te bestaan over de vraag hoever een verbod tot militaire opbouw gedurende een wapenstilstand zou gelden. Van de zyde der Verbondenen houdt men er aan vast, dat een wapenstilstands overeenkomst samen moet gaan met een verbod op het aanvoeren van versterkingen en het vergroten van het oorlogspotentieel. Daartegenover verklaren de Noordelijken, dat zij het volste recht zouden hebben tijdens de wapenstilstand vliegvelden aan te leggen. Tijdens de bijeenkomsten van de onderhandelaars op Zaterdag en Zon dag werden geen vorderingen gemaakt. Een ander punt, waarover men het nog steeds niet kan eens worden, be treft de kwestie van de gemengde in- spectiegroepen, welke zich naar Wes telijke opvatting vrij achter de beide linies zouden moeten kunnen bewe gen. De Noordelijken zien dit echter als een inmenging in binnenlandse aangelegenheden en op dit verschil van inzicht heeft het desbetreffende plan dan ook schipbreuk geleden. Ten slotte is er nog de eis der Noordelijken, dat de Verbondenen dertien eilanden voor de Noord-Kore- aanse kust zouden ontruimen. Admi raal Joy, hoofd van de geallieerde de legatie, heeft de Noord-Köreanen me degedeeld dat deze eis „in directe te genspraak" was met de opvattingen van de communisten zelf, die bij vroe gere gelegenheden nadrukkelijk heb ben verklaard, dat elke partij zou moeten behouden wat zij reeds had bezet. Eerder hebben de communisten een aanbod om deze, wat zij toen noemden „waardeloze eilanden" te ruilen voor Kaesong afgewezen. VAN HET FRONT. Van 't front wordt inmiddels voor namelijk activiteit in de lucht gemeld. Bij luchtgevechten gingen aan beide zyden toestellen verloren, terwijl de Noordelijken in toenemende mate van luchtafweergeschut gebruik maakten. De Noordelijken hebben trouwens de laatste weken hun luchtmacht in Ko rea sterk uitgebreid en ook toestellen van een nieuw type ingezet. De voor zitter Van het Noord-Koreaanse pre sidium Kim Koea Pong heeft dezer dagen zelfs verklaard er „zeker van te zijn", dat de Noordelijken uiteinde lijk de suprematie in de lucht zullen veroveren. Door oorlogsschepen der Verbonde nen, w.o. Britse, Amerikaanse en Ne derlandse, werden aan beide Koreaan se kusten havens en spoorwegen ge bombardeerd. In Zuid-Korea is een grootscheepse zuiveringsactie ingezet tegen daar nog aanwezige guerilla-benden, wel ker sterkte op 10.000 man wordt ge schat. HET „MISVERSTAND". Twee Amerikaanse senatoren. Wil liam Knowland en Richard Russel, hebben gevraagd de Senaatscommis sie voor de strijdkrachten bijeen te roepen om een onderzoek in te stel- I over Europees landbouw-plan. Engeland en Scandinavië in de oppositie. De Europese Assemblee te Straats burg zal waarschijnlijk een nieuwe stemming moeten houden over haar advies aan de ministers om de in stelling van een Europees orgaan voor de landbouw te overwegen. Het advies werd Zaterdagavond1 met één stem meerderheid aangeno men in een nogal verwarde stem ming. Door het bureau is vastge steld, dat een Fransman tweemaal ja" gestemd heeft. Voorts heeft een der leden geconstateerd, dat zijn1 „neen" stem als een onthouding is aangemerkt. Bovendien heeft een aantal leden zijn teleurstelling geuit over het feit dat de stemming heeft plaats gehad op een ogenblik, waar op een derde deel der leden afwezig was. Het wordt echter waarschijnlijk geacht dat het plan bij een nieuwe stemming opnieuw de vereiste meer derheid zal verkrijgen daar de afge vaardigden, die Zaterdagavond de bekende Straatburgse restaurants boven de vergaderzaal verkozen, in grote meerderheid onder de voor standers gerekend kunnen worden. Het verzet kwam voornamelijk van de zijde van Engeland, de Scandina vische landen en de West-Duitse socialisten. COMMISSIE VOOR DUITSLAND. Morgen begint deze tweede politie ke commissie met de behandeling van het voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek voor vrije verkiezingen in Duitsland. Het voorstel werd door de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk ingediend. Men zou een kleine commissie, be staande uit vertegenwoordigers van neutrale landen, willen benoemen. Toestand in Egypte is verbeterd. Havenarbeiders van Port Said weer aan het werk. Volgens een mededeling van de Egyptische minister van binnenland se zaken is de toestand in de Suez- kanaal-zönè aanzienlijk verbeterd. De spanning is afgenomen en er kwa men veel minder incidenten voor. In Port Said hebben de stakende Egyptische havenarbeiders besloten het werk te hervatten, onder voor waarde dat dit niet de opzegging van het verdrag van 1936 en het intrek ken van concessies aan Britse strijd krachten aantast. Ruim een maand heeft het werk in de haven stil gele gen en werd het verkeer over Alexan- drië geleid. De Egyptische regering had bevel gegeven het werk te her vatten omdat de scheepvaartmaat schappijen hadden gedreigd de voor Egypte bestemde goederen in buiten landse havens te lossen. Afscheid met een glaasje op Soestdijk. H. M. de Koningin, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmi- na hebben Zaterdag afscheid genomen van een vertrouwde figuur op paleis Soestdijk: re chercheur J, Visser, wie per ul timo November wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leef tydëêrvöl ontslag is verleend. H. M. de Koningin bedankte hem persoonlijk voor zijn uit stekende diensten en overhan digde rechercheur Visser een zilveren sigarettenkoker met inscriptie. De Prins ontving Visser daarna en offreerde hem in een der zalen van het paleis een glaasje. „Als ik nu nog in dienst was geweest, had ik het niet mogen aannemen", was zijn opmerking, „want mijn strenge chef staat geen drin ken in diensttijd toe Oliefabrieken bij Abadan werken weer. Perzische technici hebben de fa brieken te Naphte bij Abadan weer in werking gesteld. Vijf oliebronnen zyn weer in bedryf. Zij kunnen 90.000 ton ruwe olie per jaar leveren, het geen voldoende is voor het binnen landse gebruik. len naar het „misverstand" betref fende het staken van het vuren in Korea op jl. Donderdag. Men meent, dat de opperbevelheb ber van het achtste leger, generaal Van Fleet, wel degelijk een „soort van order" tot het staken van het vu ren heeft uitgegeven, waarschijnlijk zelfs met medeweten van generaal Ridgway. Iets dergelyks zou echter niet toelaatbaar zijn zonder medewe ten van Washington, vooral niet na de „zaak-Mac Arthur", aldus ver klaarde senator Knowland in een te levisie-uitzending. Ontwapeningscommissie ging aan het werk. Eerste bijeenkomst kenmerkte zich door hartelijke sfeer. De Vrijdag ingestelde sub-commis sie der Ver. Naties voor de ontwape ningsplannen is Zaterdag onder voor zitterschap van de president der As semblee Nervo (Mexico) met haar werk begonnen. Behalve Nervo, heb ben in de subcommissie zitting de Britse minister van staat Sedwyn Lloyd, de Franse gedelegeerde Jules Moch, de Amerikaanse gedelegeerde Philip Jessup en de Russische minis ter van buitenlandse zaken Wysjins- ky. De bijeenkomst van Zaterdag duur de een uur. Nervo verklaarde na af loop, dat de besprekingen ln een zeer hartelijke sfeer werden gehouden en dat overeenstemming werd bereikt over de te volgen werkwijze op vol gende bijeenkomsten. Tot 10 December, de dag waarop rapport zal moeten worden uitge bracht aan de politieke commissie, zal .tweemaal daags bijeengekomen worden. Syrië heeft een nieuwe president. Nadat Zaterdag reeds de (gear resteerde) Syrische regering haar ontslag had Ingediend, Is Zondag ook de president van Syrië, Hasem 'El Atassi, afgetreden. De stafchef kolo nel Sjasjakly, die Donderdag de staatsgreep In Syrië leidde, heeft t hans bekend gemaakt, dat hij de be voegdheden van de president heeft overgenomen, nadat een militaire raad hem tot staatshoofd had uitge roepen. Hy heeft onmiddellijk de ont binding van het parlement bevolen. De Volkspartij, tegen welker optre den de staatsgreep was gericht, had geweigerd in ontbinding van het par lement toe te stemmen. Volgens de Syrische gezant in Egypte, zal de staatsgreep geen in vloed hebben op de buitenlandse poli tiek van Syrië. Hij meende zelfs, dat zijn land zich zal blijven verzetten te gen het vier mogendheden-voorstel inzake de verdediging van het Mid den-Oosten en dat het Egypte zal blijven steunen. In Denemarken is bekend gemaakt, dat wegens de heersende mond- en klauwzeerepidemie waarschijnlijk tot mellcrantsoenering zal moeten worden overgegaan. bestaat de vereniging ,Het Vondelmuseum" te Am- sterdam 50 jaar. Twee Nederlanders in België verongelukt. Twee champignonkwekers uit Maastricht, nl. de gebroeders Chris- tiaan en Armand Francken afkom stig uit Wolder bij Maastricht von den in de nacht van Zaterdag op Zon dag de dood op de weg tussen Leuven en Diest in het dorpje Bekkervoort. Zij hadden per auto een bezoek ge bracht aan zakenrelaties te Brussel. Op de terugweg naar Maastricht reed de auto tegen een stilstaande trailer. De botsing was zo hevig, dat de klei ne personenauto onder de vrachtwa gen moest worden uitgezaagd. De ge broeders Francken werden op slag gedood. SINTERKLAAS BIJ BENELUX. Minister Lieftinck kreeg een ezel, waarop hij zes jaar heeft gewacht. De Zaterdag op Anneville te Ulvenhout gehouden conferentie van de Benelux-ministers, waaraan voor Nederland werd deelgenomen door mi nister Lieftinck, voor België de ministers Coppe en Van Houte en voor Luxemburg minister Rasquin. heeft geen resultaat opgeleverd. De bespre kingen gingen over uitvoerrechten op bepaalde Belgische producten. Deze uitvoerrechten, die van een Vs tot 3 9c lopen, dienen tot het na komen van de belofte der Belgische regering, de uitbetaling van een ex tra toeslag ineens van 100 francs aan werknemers te garanderen. De Ne derlandse regering vreest, dat de Bel gische leveranciers deze uitvoerrech- De plechtige onthulling van het door Prinses Wilhelmina aan het Gemeen tebestuur van Rotterdam aangeboden beeld „Sterker door Strijd", is Vrij dagmiddag in aanwezigheid van tal van hooggeplaatste gasten geschied. De plechtigheid die plaats vond in de Benedenhal van het Rotterdamse Gemeentehuis,.,waar het beeld staat opgesteld, werd bijgewoond door de schenkster van liet door mejuffrouw J. H. Hans ontworpen beeld, H. K. H. Prinses Wilhelmina. Jïïen overzicht van het ogenblik waarop Koningin Juliana het beeld onthult. Rechts op de voorgrond Prinses Wilhelmina. Hond beet meisje de kin af. Zondagmorgen is te Amsterdam een tienjarig meisje door een hond aangevallen, waarbij het dier haar ds kin heeft afgebeten. De hond lag bij een kerk naast een rijwiel, dat hij moest bewaken. Het meisje is ver moedelijlc dicht langs deze fiets ge lopen, waarna de hond het kind aan viel. Ned. Bachvereniging schenkt 10 mille aan Kankerinstutuut. De Nederlandse Bachvereniging heeft een bedrag van 10.000 over gedragen aan het Nederlands Kan kerinstituut voor het aankopen van een microfilmapparaat. Dit bedrag was de opbrengst van de Johannes Passion-uitvoering, wel ke 13 October j.l. in de Naarder- kerk ten bate van de Kankerbestrij ding Werd gegeven. BEDRIJVIGHEID ROND DE HAVEN. Waarschijnlijk wordt midden volgend jaar aan nieuwe Keersluisbrug begonnen Sedert meer dan een jaar wordt er hard gewerkt aan liet herstel van de Vlissingse schutsluizen dat wil zeggen, men Is bezig met de voorberei dende werkzaamheden voor dit herstel. Maar deze voorbereidingen ztyn op zichzelf reeds zo omvangrijk, dat het helemaal niet te verwonderen Is, dat met het eigenlijk herstel tot nu toe nog niet kon worden begonnen. Eerst moest er immers een bouwput komen! En juist het maken van deze put heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Er waren namelijk enige moei lijkheden met het waterdicht maken van de put, omdat hierby gebruik gemaakt moest worden van gedeelten der bestaande werken. Deze stukken bleken plaatselijk door de oorlog en door de tand des tijds zodanig geleden te hebben, dat ze vrjj veel water doorlieten. Thans is het evenwel zover, dat de put vrijwel droog ligt en dat met het slopen van de oude sluisresten is begonnen. Tegelijkertijd wordt .de bouwput op diepte gebracht en daarbij moet men een behoorlijk eind omlaag, want de drempel van de grote sluis ligt op niet minder dan 7.90 meter beneden NAP en die van de kleine sluis op 5.50 m. beneden NAP. Dat betekent dus, dat voor de bouwput minstens een diepte van 10 en 7 meter aangenomen moet worden. Vrachtauto's ryden dan ook af en aan en elke keer, als er een truck zich uit de laagte naar boven zwoegt, is er weer een grote hoeveelheid zware grond uit de bouwput verwij derd. Ondertussen zal worden begonnen met het heien, waarmee een nieu we fase van het werk wordt inge luid. Met dit heien immers worden in feite de eerste nieuwbouwwerk- zaamheden voor de sluizen begon nen. Er wordt daarmede echter niet fewacht, totdat alle oude stukken asalt en metselwerk gesloopt zijn, maar men begint reeds aan de kant van de binnenhaven, terwijl men aan de Scheldezijde nog bezig is met het verwijderen van de oude brokken. BETON. In tegenstelling tot vroeger zul len de betreffende kunstwerken van gewapend beton worden vervaardigd, met het storten waarvan men over enige maanden hoopt te beginnen. Wanneer het betonwerk gereed is. kunnen de sluisdeuren ingehangen worden. In de grote sluis komen sta len, in de kleine houten deuren, die gedeeltelijk „in den natte" en gedeel telijk ,in den droge" worden aange bracht, zoals de vakuitdrukking luidt In verband met het verloop van het werk kunnen namelijk alleen de hou ten deuren droog ingehangen worden, de stalen gaan er in als hte water reeds in de kolk staat. Voor het echter zover is, moet er nog het nodige gebeuren. Wanneer zich geen grote tegenslagen voordoen, kunnen misschien eind volgend jaar de sluisdeuren op hun plaats worden aangebracht, maar het Ls moeilijk zoals by dergelijke werken altijd om een juiste datum aan te ge ven. Er zyn immers factoren, die de technici niet in eigen hand hebben. KEERSLUISBRUG. De verbeteringen van de buiten keersluis en de bouw van de nieuwe keersluisbrug staan geheel los van het werk aan de nieuwe sluizen. Waarschijnlijk zal omstreeks het midden van 1952 met de brug wor den begonnen, zodat het dan nood zakelijk wordt de Bailey, die reeds enige tijd geleden werd gelegd, voor het verkeer in te schakelen. Het is evenwel niet uitgesloten, dat deze hulpbrug reeds eerder dienst zal moeten doen, want de oude verkeert in een deplorabele toe stand. Het is te hopen, dat deze oud-gediende het uithoudt, tot dat met het werk aan de nieuwe ophaalhriig wordt begonnen, want het is duidelyk dat de eenrichtings Bai- Lichting 1950 1 Februari naar huis. De lichting 1950 zal 1 Februari 1952, na 16 maanden onder de wa penen te zijn geweest, met groot ver lof gaan. Dit was reeds vrij zeker, doch thans is een legerorder ver schenen, waarin de datum definitief is vastgesteld. Van de lichting 1950 II zullen degenen, die bij de oplei ding geplaatst zijn nog niet afzwaai en. Zowel voor de lichting 1950 I als voor de lichting 1950 II zijn er voorts enige uitzonderingen.. Fries urgentieplan opgesteld. Het dagelijks bestuur van de raai der Friese beweging heeft een ur gentieprogramma opgesteld, dat aan de hoofdbesturen van Friese vereni gingen is toegezonden, met het ver zoek het over te nemen en er actie voor te voeren. Het programma om vat o.a. de volgende punten: Wette lijke erkenning van de Friese acten (lagere en middelbare)vorming van Friese leerkrachten op de kweekscho len in Friesland; Fries onderwijs aan alle Friese kinderen; wettelijke re geling van de positie van de Friese taal in het recht- en ambtelijk ver keer. Winkelier door gemaskerde man overvallen. Zaterdagavond heeft een gewa pende en gemaskerde man in een ta prjtenwinkel in Den Haag een over val gepleegd. De winkelier L. zag zich plotseling met een revolver bedreigd. Hij moest tegen een muur gaan staan en de handen omhoog steken. De ge maskerde man haalde de portefeuille uit de L.'s zak. gaf de man een klap met de revolver op het hoofd en ver dween daarna ijlings. De politie heeft tot nu toe geen spoor van de over valler kunnen tinden. Blijkens officiële mededelingen zijn op de grootste schoenfabrieken te Nij megen sinds Mei 1.1. 200 mannelijke en 100 vrouwelijke arbeidskrachten ontsla gen, dat is 25 9c van het gehele personeel. ten aan de Nederlandse afnemers zullen doorberekenen. De Belgische regering beschouwt de onderhavige uitvoerbelasting echter als een zuiver binnenlandse aangelegenheid, terwijl van Nederlandse zijde de weerslag van déze maatregel gezien wordt als een kwestie, die ook ons land betreft. Besloten werd over dit vraagstuk advies uit te laten brengen door Be- nelux-deskundigen. Zaterdag a.s. zou te Brussel een nieuwe bespreking ge houden worden. De gehele kwestie van de export heffingen zou. aldus werd medege deeld, Nederland komen te staan op een bedrag van 20 millioen gulden. ST. NICOLAAS OP' BEZOEK. Een welkome onderbreking van de conferentie vormde de verschijning van St. Nicolaas, vergezeld van een zwart gebaarde secretaris en twee zwarte Pieten. De heer Lieftinck ontving van St. Nicolaas een klein ezeltje dat goud stukken verloor, als men zijn staart oplichtte. De Nederlandse minister van Financiën zeide, dat hij op dit middel om aan geld te komen 6 jaar had gewacht. Zijn Belgische collega, de heer Van Houte, kreeg 'n „Neder lands spaarbankboekje" en de Lux emburgse minister Rasquin een mar sepeinen geldbeurs. Korea-strijders gehuldigd door de Ver. Naties. De Ver. Naties hebber Zondag in het Paleis de Chaillot te Parijs hulde gebracht aan 50 oud-strijders va-.i de Koreaanse oorlog uit 21 landen. De president van de Assemblee, Lu'.s Padilla Nervo. Selwyn Lloyd van En geland, de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman. me vrouw Roosevelt en de Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck, voer den het woord. Bij de 50 oud-strijders bevonden zich drie Nederlanders. Vergiftigingsgeval te Sittard. Toen men Zondagmiddag nog geen gehoor kreeg aan de woning van de familie M. te Sittard. waarschuwde men de politie, die zich toegang ver schafte. Deze vond het echtpaar en een driejarig kind in bewusteloze toestand in bed. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met een voed sel- of met kolendampvergiftiging Er werden echter geen vergiftige etensresten in huis aangetroffen. Het 3-jarig kind is reeds buiten le vensgevaar. Het echtpaar was Zon dagavond nog in bewusteloze toe stand. Tremmer doodde hofmeester Drama aan boord van de „Hecuba". Aan boord van het Nederlands mo torschip „Hecuba" heeft zich naar thans eerst bekend wordt op 15 October j.l. een drama afgespeeld, waarvan de 37-jarige hofmeester K. het slachtoffer is geworden. In volle zee is hij neergestoken door de 23- jarige tremmer M., die onder de in vloed van sterke drank verkeerde. De tremmer had de hofmeester om nog meer sterke drank verzocht, maar deze weigerde De tremmer is Zaterdag met de „Boskoop" in Rot terdam aangekomen en onmiddellijk in arrest gesteld. ZEELIEDEN BIJ RUZIE GEDOOD. In de Afrikaanse havenstad Lagos zyn twee leden van de bemanning van het stoomschip „N'gerstroom" bij een ruzie met inlanders omgeko men. Na bezoek aan de bioscoop kreeg de kok D. V. uit Amsterdam woorden met enige inlanaers. De 19- jarige stuurmansleerling W. wilde hem hierbij te hulp komen, maar beide jongelieden werden in het wa ter gedrongen. Tot heden zijn de lij ken nog niet gevonden. Politie vuurde op jeugdige looddieven. In Delft werden vier jongens toen zij bezig waren met het stelen van lood op het dak van een school, door een politieagent gesommeerd naar be neden te komen, maar de knapen gingen rustig door met hun arbeid. Hij schoot daarop in de lucht, maar t het f. Ieybrug voor het verkeer niet altyd even aangenaam zal zijn. Ook de „Schelde" en de P.Z.E.M. zullen zo lang mogelijk van het „oude beestje" gebruik willen maken, omdat hier over immers een voor deze bedrij ven onmisbare spoorlijn loopt, dïe vanzelfsprekend niet over de Bailey wordt gelegd. Wanneer echter de nieuwe op haalbrug gereed zal zijn waar- schynlijk heeft men voor de bouw enz. een jaar nodig zal Vlissin gen de beschikking hebben over een prachtige brede rijweg over het ka naal door Walcheren, hetgeen het verkeer van en naar de stad onge twijfeld ten goede zal komen. ook dit had niet het gewenste gevolg en toen volgde er nog een schot. Een der jongens werd in zijn rechter on derbeen getroffen. Toen kozen de „dakhazen" eieren voor hun geld en konden zij ingerekend worden. De geraakte jongen werd naar een zie kenhuis overgebracht. DE VOORSPELT: PERIODEN MET ZONNESCHIJN. Wisselende bewolking en droog weer. Matige Westelyke wind Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1