JIMMY BROWN, sportheld Suzzlc orul»r!gl» 1 Vereffende schuld ZATERDAG 1 DECEMBER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zelf geschenken maken is een gezellig werkje! Het is weer haast Sinterklaas, en hoewel de goede Sint tegenwoordig óók met zijn toegewezen deviezen rond moet komen, wil niemand toch graag de pakjesavond missen. Het is dan ook een gezellig familiefeest waarop de, namens Sint-Ni- eolaas handelende, gever het liefst onbekend blijft en dan tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt om, in een lang of kort rijm, het goed en kwaad op te sommen. Juist daarom zijn Sint-Nicolaas-geschenken zeer persoonlijk, zelfs het kleinste geschenk krijgt grotere waarde door het werk dat de gever er aan spandeert. Daarom leek het ons aardig u wat ideeën te geven voor het ver vaardigen van surprises. Natuurlijk is hierbij een beetje handigheid ver eist, maar we twijfelen er niet aan of de grote meerderheid zal de volgende ideeën kunnen uitwerken. In de eerste plaats een hoge hoed (fig. 1) een geschenk voor iemand die erg netjes op zijn haar of haar kleren is, kort geleden een hoge hoed heeft gedragen of in de hoeden of kledingbranche zit, etc. U heeft hiervoor 2 vellen zwart étalagekarton nodig van 50 X 65 cm. Van een der vellen knipt u in de lengte een strook af van 15 cm breedte, rolt die om tot een cylinder van plm. 18 cm doorsnede en plakt hem vast (A). De cylinder drukt u enigszins ovaal en plaatst hem daarna op het resterende stuk karton. Trek nu met een potlood de ovaal- vorm op het karton over, daarom heen tekent u een tweede ovaal op 4 cm buiten de eerste en knipt langs de laatste lijn het ovale stuk uit. Wanneer u het ovale stuk steeds om de 2 cm tot aan de binnenste lijn inknipt, de lipjes naar beneden omvouwt en aan de zwarte zijde met lijm insmeert, kunt u de deksel op de cylinder plakken (de lipjes aan de binnenkant) zie B. De rand van de hoed gaat haast op dezelfde wijze. U trekt de om trek van de cylinder, hieromheen de tweede lijn echter nu op 8 cm afstand van de eerste en knipt het uit. Daarna knipt u in het midden een gat op 4 cm binnen de eerste ovaalvorm, knipt de lipjes tot aan de cylinderomtrek, vouwt de lipjes naar boven en plakt de rand aan de hoed (C). Wanneer alles goed droog is buigt u voorzichtig de randen aan de zij- kapt iets omhoog en de hoed is klaar (E). Eventueel kunt u er een echt lint omheen maken. De bol van de hoed is een goede opberg plaats voor het geschenk. HET BOEK. Nu het boek (fig. II) voor per sonen, die veel lezen. U kunt er een kasboek van maken voor boekhou ders. Het is echter ook algemeen bruikbaar als boek van „goed en kwaad". Het geschenk dat u er in wilt verpakken moet echter niet te groot en plat zijn. Waarschijnlijk heeft u wel een oud, dik boek, dat u voor dit doel kunt gebruiken. Midden in het boek neemt u een pak pagina's (iets hoger dan het ge schenk) en snijdt hierin met een scherp mes een gat (iets langer en breder dan het te verpakken cadeau). Met stroken stevig papier plakt u nu deze pagina's aan de binnenkant bij elkaar (A). Van de resterende bladen achter in het boek plakt u er enkele als bodem tegen het gat aan. U doet het geschenk in de uitgesneden ruimte en plakt daarna op de zelfde wijze de bovenkant dicht. De afwerking berust op eigen fantasie. U kunt het boek een toepasselijke titel geven, een nieuwe omslag maken of enkele blanco pagina's voor in het boek er bij plakken en daar het rijmpje op zetten. En nu voor moeder, dochter of tante een heerlijke rollade (fig. III). Het geschenk omwikkelt u met een dik pak watten daarna verpakt u het, als een echte rollade met dun touw. Nu neemt u enkele blaadjes rode en witte gelatine, laat deze in koud water weken en daarna in water op kookpunt - smelten. Eventueel kunt u hieraan nog wat kleurstof (b.v. bruine inkt) toe voegen om zoveel mogelijk de kleur van jus .te benaderen. Laat.de gelatine nu even afkoelen en rol er het pak watten doorheen. Zorgt u er vooral voor dat elk spoor van watten is verdwenen, legt de rollade daarna op een vleesschaal, giet er nog wat gelatine als jus omheen en maakt de schaal aardig op met stukjes tomaat, augurk, groen etc. De gelatine wordt hard en deze namaakrollade ziet er werkelijk als; echt uit. DE KOP. Fig. IV. En nu die prachtige kop. Hiervoor is misschien iets méér handigheid nodig maarals u begint zult u slagen. Van grote proppen papier maakt u een bal. In deze bal verbergt u het geschenk en omwikkelt het stevig met touw (A). De puntneus vouwt u zoals aan gegeven bij B. De lipjes vouwt u om en plakt de neus midden op de bal (C). Knipt nu verschillende stroken dun papier van plm. 3 cm breedte en beplakt daarmede het gezicht tot een egaal geheel is verkregen. De stroken natuurlijk over de lipjes van de neus heenplakken. Nu geeft U het gehele gezicht en de nek een mooie vleeskleur en schildert de neus knalrood. Van wit papier knipt u de ogen en van blauw papier pu pillen en bevestigt deze met spelden op de juiste plaats. Tenslotte een rode mond met een witte tand (zie D). Het haar kunt u van watten maken. Wanneer u de plukken goed met lijm insmeert kunt u de haardos aardig modeleren. De bril knipt u uit stevig karton, ;n leuke kleur geven en de beu gels achter het haar laten ver- dwijnén (E). Eventueel kunt u het geheel nog afwerken met een oude hoed. Aangezien dit cadeau nogal groot is en gauw beschadigt, is het aan te bevelen de kop in een of andere kast te hangen en degene, waarvoor hij bestemd is, er naar te laten zoeken (F). Voor de liefhebber van „een aasje" is de geneverfles een leuke verrassing, Misschien kunt u een lege fles in tweeën laten snijden (fig. V). Het cadeau doet u in de fles. U plaatst de twee delen weer op elkaar en plakt over de scheiding een nieuw etiket. Dit etiket moet natuurlijk de hele fles rond gaan en u kunt er een leuk „eigen merk" van maken. GROTE SIGARET. Een roker is vast blij met een grote sigaret (fig. VT). U rolt hier toe eenvoudig een -uk stevig wit papier op en plakt het vast. Van goudpapier plakt u er een mondstuk op en met mooie letters kunt u er een toepasselijke naam op schrijven. Met enige handigheid kunt u met grijze verf een punt as aan de sigaret maken en het effect nog ver^ hogen door met een felle kleur rood of oranje een smal strookje vuur juist op de grens van as en sigaret aan te brengen. Het cadeau doet u in het midden van dè hals en de boven- en onder kant vult u op met stro. Het stro goed recht afknippen. Tot slot iets voor een woning zoekende (fig. VH). Een schoenendoos plakt u stevig op een grotere plaat karton. Het puntdak maakt u slechts aan een zijde vast. Het dak kunt u dan op lichten waardoor het huis niet wordt vernield. Wanneer het dak er op geplakt is kunt u de voor en achterzijde aftekenen en eenvoudig tegen de schoenendoos aahplakken. Het schoorsteentje knipt u zoals bij A aangegeven. De lipjes vouwt u naar binnen, eventueel kunt u twee schoorstenen plaatsen. De afwerking van het huisje hangt af van het voorhanden zijnde mate riaal. Misschien kunt u „steentjes" papier krijgen en daarop van pa pier de ramen en deuren plakken. Het dak schildert u grijs mét zwarte ruitjes. Van het uitstekende karton rond het huis kunt u een aardige tuin maken, b.v: door eenvoudig met groene verf grasperkjes aan te geven, maar ook kunt u van een oude spons en een pot groene verf leuke struikjes maken. Wanneer u dit artikel gelezen heeft Kopen wij dat u een hoekje in huis voor spiedende ogen afsluit en aan het werk gaat. Wij hebben dan ons doel bereikt en u? U zult het ongetwijfeld een leuke bezigheid vinden en er zeer veel voldoening van hebben. Gaarne wensen wij u veel succes. ST. NICOLAASPUZZLE Natuurlijk krijgt U dit weekend een St. Nlcolaas-puzzle en w(j ver moeden, dat het ook deze keer een lang puzzeluurtje zal worden. Aan de genen, die onze kruiswoordpuzzles erg gemakkelijk vinden, kunnen we nu reeds verklappen, dat het de volgende week een zware kluif zal worden. Oplossingen In te zenden aan Redactie P.Z.C., Vllsslngen tot uiterlijk Woensdag 5 December as. Vergeet U niet de vermelding „I'uzzle" op PRIJSWINNAARS EN OPLOSSING De prijswinnaars zijn deze keer: G. E. Spanjer, Paul Krugerstraat 61, Vlissingen; G. A. B. Eijgendaal. Ned. Herv. Pastorie, Hoofdplaat; A. Wel- lemanvan Ham, Bergweg 59b, Rot terdam; B. Zuidweg, P 7, Dreischor; Sietske Haagsma, Emmastraat 8. Goes; H. G. Griep, Oosthavendijk 6, Hansweert. De oplossing luidde: Horizontaal: 1. Fatum; 6. Liter; 10. Aar; 11. Arena; 12. Era; 13. Blaar; 15. Vliet; 17. Amerikaan; 20. Loge; 22 Oma; 23. Stal; 25. Rat; 27. Mat; 29. Idool; 30. Teelt; 31. Nes; 32. Lor; 34. Dreg; 36. Koe; 38. Aken; 41. Meridiaan; 44. Diana; 46. Kroeg; 48. Adi; 49. Groet; 50. Ode; 51. Ma lie; 52. Erker. Verticaal: 1. Fabel; 2. Aal; 3. Traag; 4. Mare; 5. Perim; 6. Lava; 7. Teint; 8. Ere; 9. Ratel; 14. Ame- rongen; 16. Lasteraar; 18. Rot; 19. Kam; 21. Onder; 24. Allee; 26. Ale; 28. A.T.O.; 32. Ski; 33. Lei; 34. Di- dam; 35. Email; 37. Odeon: 39. Knook; 40. Neger; 42. Rage; 43. Ak te; 45. Ida; 47. Ede. December a. enveloppe of briefkaart? DE NIEUWE PUZZLE Horizontaal: 1. Bulgaarse munt; 3. ster; 6. vaas; 8. plaat; 10. Europe aan; 11. tijding; 13. vervoerbedrijf; 15. schip; 16. muzieknoot; 17. voor zetsel; 18. alphabet; 19. deel v. Afrika; 22. karaat; 24. Myth, fi guur; 26. grap; 28. ambtshalve; 30. misdrijf; 32. opschudding; 34. jon gensnaam; 35. muzieknoot; 36. Pers. voorn, wr.d.; 37. Portugese munt; 38. bijwoord; 40. riviertje; 41. waar nemend voorzitter; 43. laatstleden; 44. werk v.e. kunstenaar; 49. vriend; 50. ingang; 51. Pers. v.n.wrd.; 52. groep jachthonden; 54. wijze; 56. deel v. d. Bijbel; 57. landtong; 59. Verticaal: 1. kleefstof; 2. per schip windrichting; 60. Bijbelse fig.; 62. vervoeren; 3. naschrift; 4. zoet (Eng) voedsel; 64. krachtig: 66. onderdeel 5. Rom. rijk; 6. trots; 7. jongens- v electro-motor; 68. likeur; 71. het naam; 9. voorzetzel; 12. beroep; 14. zij zo; 72 gedachtenis; 73. lekkernij amusement; 16. deel v.e. schip; 19. op 5 Dec'; 74. Pers-bureau; 76. he- vervoerbedrijf 20. eenheid van stroom- mellichaam; 77. Frans lidwoord; 78. sterkte; 21. scheel; 23. ambtskle- lief; 80. familielid; 81. vuur; 83. ding; 25. pers v.n.wrd 27. voor- Pers v.n.wrd.; 84. ambtshalve; 86. voegsel; 29. oude stad; 31. klooster- zie 8 hor; 88 en andere; 89. stad ling; 33. dier; 38. rustoord; 39. wa in Frankrijk; 92. ontwerper Suez- ter bij Denemarken; 40. riviertje; 42. kanaal; 93 muzieknoot; 94. zijrivier knecht van Sinterklaas; 45. voed- van Donau. sel; 46. oude stad; 47. heimelijk; 48. muzieknoot; 49. sierplant; 50. Myth, fig.; 51. titel; 53. voegwoord; 54. stierenvechter; 55. bijwoord; 58. ge neesheer; 61. voorzetsel; 63. rivier in Frankrijk; 65. burcht; 67. jongens naam; 69. landgoed; 70. in dit geval; 75. bijwoord; 76. ontspanning; 79. landbouwwerktuig; 82. water; 85. familielid; 87. vaartuig; 90. voedsel; 91. de oudste. Bij juiste invulling staat in de staf van Sint Nicolaas een feit ver meld. Dood water in Overijssel. De „algemene hengelaarsbond" heeft het provinciaal bestuur van Overijssel er op gewezen, dat de visstand in het Overijssels kanaal met ondergang wordt bedreigd door waterverontreini ging. Het vervuilde water is ook on bruikbaar voor land- en tuinbouw. Gedeputeerde §taten hebben deze kwestie onderzocht en zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de verontrei niging in hoofdzaak veroorzaakt wordt door het afvalwater van de Twentse industrie, de aardappelmeelfabrieken in Noordoost Overijssel en Zuidoost Drenthe, de strocartonfabriek te Coe- vorden en enige zuivelfabrieken. Eisenhower en de Amerikaanse presidentsverkiezing. Jacob Javits. een republikeins lid van het Amerikaanse Congres, heeft Donderdag op een persconferentie te New York verklaard, na een onlangs met generaal Eisenhower gevoerd ge sprek tot de overtuiging te zijn geko men, dat de generaal een republikein se candidatuur voor het president schap zou aanvaarden. 31. Eindelijk herinnerde meneer Giebel zich dat er nog steeds een of andere meneer op hem zat te wachten. Aan een dot poetskatoen veegde hij zijn handen een beetje af en tegen Jimmy zei hij: „Ik ga even kijken wat die snuiter wil. Véél tijd heb ik in ieder geval niet en ik zal hem er zo spoedig als ik kan uitwerken. Meneer Giebel liep van de werkplaats zijn huis binnen, en begaf zich regel recht naar de hall waarvan hij de deur met zijn voet open stootte. Hij zag daar een vreemde zwar te figuur staan die druk bezig was Doris Draad nagel iets in het oor te fluisteren, „Wat staan jul- door Barbara Cartland In de kamer van de markiezin ge komen, bleef deze even bewegingloos staan, terwijl Martha naar de toilet tafel liep. „Waar is het goud Waar heeft uw ladyschap het geborgen?" vroeg ze. „Ik hèb geen goud!" „Geen goud?" Van schrik viel Mar tha's mond open, terwijl ze de mar kiezin verbijsterd aanstaarde. „Maar waarom heeft uw ladyschap hen dan geroepen?" „Omdat ik geld nodig heb, ezel. Omdat zij het voor me zullen halen. Breng me mijn juwelenkistje." „Uw juwelenkistje, m'lady". „Ja en gauw ook", zei de markie zin ongeduldig. Terwijl ze haar meesteres aankeek, alsof deze gek was geworden, nam Martha het zware met leer beklede juwelenkistje uit de als regel steeds gesloten lade in de klerenkast. Toen ze met de rug naar haar meesteres toe stond, liep de markiezin naar de toilettafel, opende de lade, waarin de snuifdoos stond en snoof enige malen. Daarop bekeek ze zichzelf in de spie gel. Ze zag de enorm verwijde pupil len van haar ogen, die donker en dreigend stonden. Ze zag haar bui tengewoon bleke huid, haar trillende lippen. Toen lachte ze triomfantelijk. „O. ik zie er goed uit vanavond! Mooier dan sinds lange tijd". „Ja, ja uw ladyschap. Maar talm nu niet langer; de mannen wachten". „Laat hen wachten", was het ant woord. „Open die doos, vrouw en laat ons eens zien, wat er in zit". Martha draaide de sleutel om en sloeg het zware deksel op. Binnenin, elk in een met fluweel bekleed vak, lagen de Vulcan-juwelen, De markie zin nam er twee grote halssnoeren uit, het ene bezet met robijnen ter grootte van een duivenei, het ander met diamanten, die vurig glinsterden in het kaarslicht. „Het volgende blad", beval scherp. Toen dat blad was opgelicht, kwa men er armbanden en tiara's, beho rende bij de halssnoeren, te voor schijn. De markiezin nam er twee of drie in de handen en liep naar de deur. „Waar gaat u heen, m'lady", vroeg Martha. „U moogt deze juwelen niet meenemen. Ze zijn van zijn lordschap, m'lady". „En waar zou mijn zoon ze voor nodig hebben?" „Ze zgn van hem m'ladyom ze aan zijn vrouw te geven". „Zgn vrouw!" Plotseling keerde de markiezin zich naar haar toe en riep, met een bijna onherkenbaar verwrongen gelaat, heftig uit: „Die zoek ik juist, Justin's vrouw! Waar heb je haar verbor gen?" Martha slaakte een angstkreet. (Wordt vervolgd). 119 „Ja, m'lady. Heeft uw ladyschap vergeten, dat u een oproep hebt ge zonden? U zei, dat u spoedwerk voor hen had. Herinnert u het zich niet, m'lady? Ik nam vanmorgen zelf de boodschap van u aan". „Ja, ja. natuurlijk". „Vlug dan, m'lady. Ze wachten op u. Hebt u goud voor hen Kan ik het voor u halen?" Nog altijd onwillig en weerstrevend begaf de markiezin zich naar liaar slaapkamer. „Denk nu eens na, m'lady", hield Martha aan. „O, lieve hemel", riep ze eensklaps uit, „u hebt weer van dat duivelspoeder ingenomen". „Zwijg, domkop!" beval de markie zin. „Wat ik inneem of niet inneem, zal ik zelf weten. Misschien heb ik het op dit ogenblik wei weer nodig, om mgn hersens wat helderder te maken". „Die zgn helder genoeg", zei Mar tha kalmerend. „Maar kgk eens, m'lady, u hebt de schede van uw de genstok laten vallen". Met een blik op het ontblote wapen in haar hand, mompelde de markie zin: „Ik moet haar vinden, ik moet haar vinden". „Ja, ja, m'lady" suste Martha. „Maar haast u nu: de mannen wach ten". lie daar te smoezen?" riep meneer Giebel, die er altijd van hield de dingen bij de naam te noemen. Verschrikt sprongen Antonio Cardanolio en Dorus Draadnagel uit elkaar en Dorus zei bedremmeld: „Wij smoezen helemaal niet, meneer Giebel, maar deze meneer werd een beetje ongeduldig en hij verzocht mg u te gaan vragen of u niet een minuut of vijf tijd voor hem zou hebben". „Inderdaad, me neer Uiebel", zei Antonio Cardanolio met een ho ningzoete glimlach op zijn sluw gezicht. „Ik zou verrukt zgn als u mij een péór minuten te woord zou willen staan. De zaak is dat ik Een gemene streek. Dezer dagen kwam een invalide vrouw op het Noordplein in Rotter dam in contact met een keurig ge klede heer, die haar met het over steken had geholpen. Toen zij een pakhuis passeerden, vertelde hg, dat dit van hem was. Er lagen kolen op geslagen, die een tijd geleden goed koop waren ingekocht. Van de lage prijs had het personeel bereids ge- Erofiteerd en de heer wilde nu ook et vrouwtje helpen. De kolen zou den 5 per mud moeten kosten. Het vrouwtje antwoordde aanvankelijk, dat zij wel twee mud wilde hebben zij had maar weinig geld maar ten slotte werden het vijf mud. Maan dag zou de heer komen voor het geld en de kolen zouden dan jn zgn aanwezigheid worden afgeleverd. Toen de man zich Maandag bij haar vervoegde, gaf de vrouw hem een biljet van 25. Zij haalde dit biljet uit een bewijs van toekenning van invaliditeitsrente en ouderdoms pensioen, waarin nog 30,50 zal^ Zrj legde het bewgs op tafel. Toen zg even naar de keuken was, verdween de man met- medeneming van deze paperassen en het geld. Het was al wat het bijna 70 jaar oude vrouwtje bezat. Zij moet nu tot 23 December wachten voordat zg opnieuw haar ouderdomspensioen kan halen (N. R. Ct.) Munitiefabriek te Poesan ging de iuchl in. Alle arbeiders gedood- In de Zuidkoreanse havenstad Poe san is Vrijdagochtend een munitiefa briek in de lucht gevlogen, zo meldt het geallieerde hoofdkwartier te To kio. Tussen de uitgebrande resten van een huis naast de fabriek heeft men. vier verkoolde lijken gevonden. Men neemt aan, dat degenen, die zich in de fabriek bevonden, allen om het leven zijn gekomen. Tijdens het blussen van de brand zijn tien Zuidkoreaanse sol daten en burgers gewond. Schietpartij' te Port Said. Te Port Said heeft Egyptische poli tie Donderdag in de nabijheid van „Petrushouse", de zetel van het ha venbestuur, geschoten op Britse voer tuigen. Britse soldaten en officieren hebben vanuit het „Petrushouse" het vuur beantwoord. Een Egyptenaar zou zijn gewond. Elders in Port Said zijn Donderdag middag stenen en Molotofcocktails ge gooid naar Britse voertuigen. De Egyptische politie kwam niet tussen beide. In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn bij Ismailia twee Britse auto's met machinegeweren beschoten. Geen der inzittenden werd getroffen. Goedkoper vliegen naar U.S.A. De Pan American Airways hebben de Internationale Luchttransport Ver eniging (IATA) een ultimatum gesteld inzake de transatlantische „touristen klasse" tarieven. De Pan-American wenst een standaard-touristentariet voor het gehele jaar van 225 dollar enkele reis en 405 dollar retour van Londen naar New York.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7