België kan geen „recht" doen gelden op Antwerpen- Moerdijkkanaal Geef Canadese dollars voor goedkoper krantenpapier VERHOGING SPAARBANKRENTE IJSKAST-POLITIEK DER REGERING ZATERDAG 1 DECEMBER PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 3 TWEEDE KAMER OP DE BRES VOOR DE KRANTEN Anders afschaffing van omzetbelasting op advertenties genomen zal worden, aan de orde te stellen. Spreker deelde mede, dat de vertraging in de schadeuitkeringen talrijke schrijnende gevallen oplevert en zeide de indruk te hebben, dat een knibbelpolitiek wordt gevoerd. Volgende week worden de beraad slagingen over „Financiën" voortge zet. ACCOORD MET BEGROTING ZUIDERZEEFONDS De Tweede Kamer hechtte Vrijdag middag z.h.s. haar goedkeuring aan de begroting voor het Zuiderzeefonds voor 1952. De C.P.N. kreeg aanteke ning, dat zij tegen was. Klacht over trage uitbetaling van oorlogs schadevergoeding. (Van onze parlementaire redacteur) Met een sneltreinvaart rent de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kor- tenhorst, door de behandeling van de Rijksbegroting voor 1952 heen. Hij spaart daarbij de Kamerleden niet. Vrijdagmiddag om vijf uur begon de president met „frisse" moed aan de beraadslagingen over de begroting van financiën. Er stonden toen zeven sprekers ingeschreven. Verschillende spre kers klaagden over het trage tempo van de afwikkeling van de oorlogsscha devergoeding. De eerste spreker was de heer Rit meester van de V.V.D. Hij noemde de dividendbeperking in het alge meen belang ongewenst, pleitte voor een spoedige afschaffing van de be lasting op de speculatiewinst. Voor oorlogsschade moet nog 3 milliard uitbetaald worden. De heer Ritmees ter vreesdet dat hiermede nog 8 10 jaar gemoeid zouden zijn, als hetzelf de tempo gehandhaafd wordt. Critiek leverde hij op de omzetbe lasting op advertenties in dagbladen. Vooral nu de papierprijzen drastisch zijn verhoogd, drukt zij zeer zwaar op de krantenondernemingen. Eigen lijk zouden de abonnementsprijzen der bladen met tien cent per week ver hoogd moeten worden. Er is een mo gelijkheid van tegemoetkoming. Als de regering aan de Nederlandse dag blad-persCanadese dollars verschaft, kan in Canada papier voor 63 cent per kilogram gekocht worden. Gaat zij daartoe niet over, dan schaffe zij de omzetbelasting op de advertenties die twee millioen per jaar opbrengt, af. In het belang van het grote cul turele goed der publiciteit drong de heer Ritmeester aan op een spoedige beslissing van de regering. Ook de heer V. d. Heuvel klaagde over de zeer teleurstellende regeling van de materiële oorlogsschade. In- plaats, dat aan de uitkering priori teit gegeven wordt geschiedt de uit betaling der vergoedingen in een ter- fend traag tempo. Ook voor de boer- erijbouw is nog steeds geen regeling verschenen. De A.R. woordvoerder sloot zich wat de omzetbelasting voor de dag bladen betreft, aan bij de opmerkin gen van de heer Ritmeester. Hij ver zocht de minister, zo deze nieuwe objecten onder de omzetbelasting wilde brengen, daaraan geen terug werkende kracht te verlenen. De heer Hofstra van de P.v.d.A. wenste even als de heer Ritmeester een integrale regeling van het rechtsherstel. Hij zou, zo zeide hij, een fiscale tege moetkoming ten behoeve van de dag bladen toejuichen. Anders zullen de advertentieprijzen tengevolge van de hoge papierprijzen tot een maximum opgevoerd moeten worden. Hij gaf in overweging deze kwestie bij de technische herziening van de omzet belasting, die toch spoedig ter hand Sinterklaas voor de Kantonrechter. De directeur van een groot winkelbedrijf te Alkmaar, de heer W, B., werd Vrijdag door de Alkmaarse kantonrechter veroordeeld tot 6 boete of drie dagen hechtenis wegens over treding van een onlangs dooi de gemeenteraad van Alkmaar vastgestelde politieverordening, waarbij het behoudens vergun ning van B. en W. verboden is zich in het openbaar of in voor het publiek toegankelijke ruim ten geheel of gedeeltelijk als Sinterklaas vermomd op te houden. De onderlinge strijd tussen verschillende winkelbe drijven in Alkmaar, waarby het er om ging wie vóór 5 Decem ber het eerst en na 5 December het langst Sinterklaas in zijn bedrijf liet recipiëren, was voor het gemeentebestuur aanleiding deze verordening uit te vaar digen. De heer B. zal van de uitspraak van de kantonrechter in hoger beroep gaan. .J 145. Ook al behoort U niet tot de wijn kenners, de wetenschap dat rode wijn van blauwe druiven wordt gemaakt en witte wijn uit witte druiven is ge perst zal U met één sprong op de eer ste trede van de lange ladder der des kundigen plaatsen. Een verdere tocht naar boven zou ik U vooralsnog niet willen aanraden, want daarvoor is aanleg, een vroege start, veel oefening, uithoudingsvermogen en een ruime beurs vereist. Het antwoord op de vraag waarom champagne die uit blauwe druiven wordt geperst deson danks wit ziet en dus een uitzondering op de eerste regel vormt, mag U ech ter niet onthouden worden: ook al verschijnt deze drank niet op onze ta fels, we kennen toch de foto's waarop ons getoond wordt hoe de kostbare flessen te pletter worden geslagen le gen de boeg bij de te water lating on zer schepen. En als zodanig moet champagne in schiprijk Nederland toch als een nationaal vocht worden beschouwd, zij het dan dat het van ons keelgat verre blijft! Champagne wordt voornamelijk ge perst uit de Pinot noir, een blauwe druif, die in de Cote d'Or de hoge Bourgogne wijnen levert. In de blauwe schil zit de rode kleurstof, die aan de rode wijnen de prankelende kleur ver leent. Het sap van alle druiven is ech ter wit en door de blauwe druiven, welke voor de champagne bestemd zijn, onder geringe druk uit te persen, komt slechts een klein gedeelte van de rode kleurstof in de wijn. Deze most m dus licht rood gekleurd, doch bij de gisting, die in het verder verloop van de bereiding plaats vindt, verdwijnt deze kleur, zodat de champagne helder wit tn de feestelijke flessen kan wor den afgeleverd. Slechts een klein ge deelte van de champagne wordt ge perst uit de witte Pinot. Een enkele kenner zal me misschien voor de voeten werpen, dat er ook ro de champagne wordt verkregen door de blauwe druiven zwaarder uit te persen dan voor de witte wijn gebrui kelijk is, waardoor de rode kleur te overheersend wordt om door gisting te worden teniet gedaan. Wanneer U nu nog weet, dat alleen diampagne uit de streek Champagne deze naam mag dragen en dat dus de Duitse Sekt nooit champagne is, weet U voorlopig voldoende van de duur ste aller dranken. De duurste? Het mocht wat! Er be staat een wijn, die méér dan een mil lioen gulden per glas kost! Bom-pakket voor Duits hoofdredacteur. De Westduitse politie stelt een on derzoek in naar twee bomontploffin gen, welke zich Donderdag in West- Duitsland hebben voorgedaan. De hoofdredacteur van het te Bremen verschijnende blad „Nachrichten" kwam om het leven door een bom, die zich in een aan hem geadresseerd pakket bevond. Voorts deed zich een ontploffing voor in het postkantoor te Eystrup bij Hannover, tengevolge waarvan één persoon werd gedood en zes personen ernstig werden gewond, De oorzaak is onbekend. Naar aanleiding van deze bomaan slagen onderbrak Radio-Bremen haar uitzendingen herhaaldelijk om de be volking te waarschuwen geen post pakketten open te maken waar „per soonlijk" op staat. Enige uren na de aanslagen ont ving een handelaar in veevoer te Bre men een postpakket. Gedachtig aan de waarschuwing van de radio, over handigde hij het aan de politie, die er een helse machine uithaalde. Het ontslag bij Van der Heem. PROTEST VAN 70 MAN Zoals wij reeds meldden heeft de directie van de firma van der Heem N.V. begin dezer week bij het gewes telijk arbeidsbureau een ontslagaan vrage ingediend voor 175 man perso neel. Dit arbeidsbureau bericht thans dat eerst gisteren een ontslagaanvra ge voor 170 man van betreffende fir ma is binnengekomen. In aansluiting hierop kunnen wy thans mededelen dat ongeveer 75 personeelsleden tegen dit ontslag hebben geprotesteerd. Het gevormde comité heeft zowel tot de directie als tot de gemeenteraadsle den van Den Haag en de minister president een schrijven gericht, waar in men zegt er van overtuigd te zijn dat het ontslag geenszins gerecht vaardigd kan worden door tekort aan opdrachten. Het was de leden van 't comité opgevallen dat meisjes de plaats van de ontslagen mannen had den ingenomen. In tegenwoordigheid van vele militaire autoriteiten uit de Beneluxlanden is Donderdagmiddag te Lombardsijde aan de Belgische kust de Benelux- luchtdoelartillerieschool geopend. ZITTING TWEEDE KAMER. Een ambtenaren-ziekenfonds nodig In de avondvergadering van de Tweede Kamer is Donderdag de behan deling van de begroting der P.T.T. voortgezet. Minister Wemmers, zeide, dat de telefoontarieven noodzakelijk moeten worden aangepast aan de verhoogde lasten. Hy zal naar een verantwoorde beperking der tariefs verhoging streven. Voor nieuwsbladen zo deelde hy mede zal geen verhoging worden toegepast. Een belangryke verhoging der spaarbankrente achtte hij niet verantwoord, maar er is overleg gaande over een toelaatbare verhoging De vergoeding voor dienstkleding achtte hy te laag en hij zeide zich te bezinnen op een wijziging. De begroting werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Minister Teulings beantwoordde des middags een aantal opmerkingen over ambtenaarszaken. Aan de Sociaal- Economische Raad is de kwestie van een ziekenfonds voor de ambtenaren om advies voorgelegd. Ook de salaris commissie ad hoe zal gelegenheid krijgen te adviseren. Het classificatieprobleem kan nog niet in handen van het georganiseerd overleg worden gesteld Het werk in verband met het vraagstuk der ge huwde ambtenares bevindt zich in het laatste stadium. Een uitvoerig gedo cumenteerd rapport ligt gereed en hij hoopt, dat spoedig een oplossing kan worden bereikt. Het beleid is er op gericht de arbeidscontractanten een vaste aanstelling te geven. DE ZUIDERZEESTEÜNWET Behandeld werd daarna de ZuiderT zeesteunwet. Een aantal leden achtte de uitkeringen te schriel. De heer Engelbertink (KVP) wilde meer be drijven van middelbare grootte. De heer Emmens (P.v.d.A.) ver zocht het nieuwe land niet uit te slui ten van de hardfruit-teelt. Minister Wemmers deelde mede, dat kleine wijzigingen van de Zuiderzee- steunwet worden overwogen. De mi nister verklaarde zich bereid aan een kleine commissie van vertrouwens mannen uit de organisaties medede ling te doen over de plannen tot uit gifte der boerderyen. Hij deelde mede, dat nog geen definitieve beslissing is genomen over de subsidie voor ker kenbouw. Binnenkort kunnen medede lingen worden verwacht over de mid- denstandsbedrijven. Op kleine schaal moet er z.i. gelegenheid zijn voor de teelt van hardfruit. UNIEZAKEN Tegen half twaalf werd de algemene beraadslaging over de begrotingen van Uniezaken en van Unie-aangele genheden en overzeese Rijksdelen, die in de middagvergadering al aan de orde was geweest, voortgezet. In zijn rede in de avondvergadering zeide de heer Meyerink (A.R.), dat er een zekere kentering in de Indonesi sche politiek is te constateren. Het inzicht breekt baan, dat communisme en godsdienst niet verenigbaar zijn. De souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea zo was sprekers fractie nog steeds van oordeel berust rechtens bij de Nederlandse regering en zij mag er geen afstand van doen zolang Ne derland zijn taak jegens volk en land niet heeft volbracht. De regering mag bij de onderhandelingen geen conces sies doen, noch opzij gaan voor be dreigingen. Ten aanzien van het amb tenarenkorps heeft Indonesië harakiri De regering toonde z.i. geen begrip voor de positie der Ambonezen. De heer De Kadt (Arb.) zeide van mening te zijn, dat bij de komende besprekingen met Indonesië geen on wrikbare basis moet worden gelegd. Te een uur werd de vergadering verdaagd. Prof. Russel veroordeeld tot 150 boete. Prof. G. Russel, advocaat en be lastingconsulent, tevens buitenge woon hoogleraar in het belasting recht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is door de Amsterdamse rechtbank, wegens het zich in het j openbaar bij geschrift in beledigende vorm uitlaten over het openbaar ge zag, veroordeeld tot een geldboete van 150 of 10 dagen hechtenis. Tegen hem was 14 dagen geleden geëist 1000 boete, alsmede een voor waardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De oorzaak van dit preces was een artikel, dat prof. Russel in het dag blad „De Telegraaf" had geschreven. Het openbaar ministerie liet des tijds de vervolging instellen, omdat het van mening was, dat de schrij ver zich daarin in beledigende vorm had uitgelaten over fiscale instanties. Nederlandse bezwaren tegen Britse invoer beperkingen. De Nederlandse regering heeft de Britse regering op de hoogte gesteld van haar bezwaren tegen de Engelse invoerbeperkingen. Vernomen wordt, dat de Britse re gering de bestaande bilaterale con tingenten zal honoreren. Er is reden om aan te nemen, dat ook de zoge naamde regeringscontracten zullen worden uitgevoerd. Over de gang van zaken op het ge bied van dé particuliere handelscon tracten is nog niets met zekerheid te zeggen. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Ka mer de besprekingen over de Unie, Nieuw Guinea en ae aanstaande R.T. C. met de West voortgezet. Evenals overal elders, is het ook in ons par lement zoveel hoofden zoveel zinnen. Tegenover het gematigde optimis me van de heer De Haas van de K.V. P. stond het zwartgallige pessimisme van de heer Welter van de K.N.P. De verwijten, die de heer Vonk van de V.V.D. tot de regering richtte, vonden hun tegenhanger in de instemming, die de heer Stufkens van de P.v.d.A. met het beleid van het kabinet be tuigde. Wat de Ambonezen betreft, vroeg de heer de Haas of de regering hen zelf wil laten uitmaken, of zij naar Indonesië willen terugkeren. Als zij in ons land blijven, dan gaf hij RAPPORT VAN STUDIECOMMISSIE. Slechts economisch voordeel voor klein deel van Benelux-gemeenschap Het comité ter behartiging van de Nederlandse belangen by de Schelde- Rynverbinding# heeft als eerste resultaat van zijn objectieve bestudering van de problemen, welke met deze kwestie verband houden, een eerste rap port-gepubliceerd, waarin enkele interessante conclusies worden getrokken. In de eerste plaats heeft het comité n.l. nog eens nagegaan in hoeverre Bel gië in dit verband rechten kan laten gelden en het concludeert in dit ver band, dat van „recht" geen sprake kan zjjn, maar dat slechts zakelijke mo tieven bij de behandeling van het vraagstuk mogen gelden, ook gezien in het licht der Benelux. Het comité voert ter staving van deze conclusie aan, dat de Nederland se regering in de zestiger en zeventi ger jaren ten volle aan haar verplich tingen heeft voldaan toen door de aanleg van de spoorweg naar Vlissin- gen het Kreekrak en het Sloe moes ten worden afgedamd. Toen werden immers de kanalen door Zuid Beve land en door Walcheren gegraven, welke zelfs een belangrijke verbete ring ten opzichte van de oude en on diepe vaarroutes betekenden. Dit werd toen door België erkend en van het Kanaal door Zuid-Beveland kan zeker gezegd worden, dat het heden ten dage voor alle typen binnenvaar tuigen ten volle geschikt is. Van enig „recht" van de zijde van it r, België op een Antwerpen-Moerdijk- H, Peuuon.kanaal, dat tjjdens de vredesconferen tie van Parijs in 1919 plotseling door België als desideratum werd i-,J kan dus geen sprake zijn. Het comité heeft voorts een uitvoe- i-ige analyse gemaakt van het karak ter der belangrijke Nederlandse en Belgische havens in verband met de economische structuur der beide lan den Het concludeert hieruit, dat voor de Nederlandse havens een zo groot mogelijke deelneming aan het transi- toverkeer de enige mogelijkheid bete kent om het havenverkeer op peil te houden. Voor Antwerpen neemt de deelneming aan het transitovervoer een veel minder belangrijke plaats in. Het havenverkeer is vooral door de ontwikkeling in Indonesië een van de belangrijkste pijlers van de Nederlandse welvaart. Industrie en handel, en daardoor tevens de werk gelegenheid voor een steeds groeien de bevolking, zijn immers hiervan sterk afhankelijk. De Belgische wel vaart steunt voor een zeer groot deel op een industrieel apparaat, dat door de aanwezigheid van grondstoffen in de bodem tot bloei is gekomen. Het havenverkeer vervult hierbij een af geleide functie. Het voorgaande maakt het volgens het comité duidelijk, dat, indien een Antwerpen-Moerdijkkanaal tot stand zou komen en indien hiervoor transi tovervoer van de Nederlandse havens naar Antwerpen zou worden afgeleid, de gevolgen daarvan voor Nederland bijzonder nadelig zouden zijn. De ver mindering van de betekenis der Ne derlandse havens zou haar invloed doen gelden door het gehele economi sche leven van ons land. De handel zou aan betekenis inboeten, terwijl de industrialisatie-mogelijkheden voor Nederland ernstig zouden worden aangetast. Voor België zou de winst uit deze verkeersafleiding echter veel minder groot zijn dan voor ons land het ver- Het spreekt, naar de mening van het comité, vanzelf, dat een kanaal, dat aan het geheel van de Benelux niet anders dan economisch nadeel kan brengen en slechts aan een klein onderdeel van deze Benelux-gemeen schap (namelijk de Antwerpse haven- belangen) voordeel, onvoorwaardelijk zou moeten worden afgewezen. de voorkeur aan opneming in het Ne derlandse volk. De heer Vonk (V.V. D.) betreurde, dat er in ons land een steeds grotere onverschilligheid voor Indonesië groeit, doch minder pessi mistisch was hij ten aanzien van de West, omdat hij vertrouwen stelde in mr. Van Schaik, die de R.T.C. met de West voorbereidt. Nog feller in zijn verwijten tegen het kabinet was ds. Zandt S.G.P.), die van oordeel was, dat het zich steeds door Indonesië de wet had laten voorschrijven en zich dat ook wel weer zal laten doen, als het Unie-statuut en de status van Nieuw Guinea onder de loup genomen worden. Weinig gesticht was de heer Wei ter (K.N.P.) over het feit, dat de re gering de kwestie Nieuw Guinea wil laten bevriezen en dus maar afwacht. Hij sprak van een „ijskast-politiek". De heer Stufkens van de P.v.d.A. had waardering voor de wijze waar op de regering de moeilijkheden, die met de hier te lande verblijvende Am bonezen gerezen zijn, tracht op te lossen. Pas Donderdag a.s. zal minister Pe ters de sprekers antwoorden. De Nederlands-Belgische waterwegen-kwestie. B. en W. van Rotterdam zijn ontstemd. Zoals gebruikelijk heeft de door de regering ingestelde studiecommissie voor de Nederlands-Belgische water wegen ook B. en W. van Rotterdam in staat gesteld hun standpunt in zake dit vraagstuk uiteen te zetten. Ook B. en W., zo lezen wij in de memorie van beantwoording van het centraal rapport 1952. hebben de benoeming van de Nederlandse en Belgische on derhandelaars uit de pers vernomen. Zij hebben er hun teleurstelling over uitgesproken, dat. terwijl er van Ne derlandse zijde angstvallig voor zorg is gedragen als onderhandelaar iemand aan te wijzen, die deze moei lijke materie alleen van een Neder lands standpunt beziet, men van Bel gische zijde de behartiging van deze belangen aan een typische vertegen woordiger van Antwerpen, namelijk een oud-burgemeester, tevens oud schepen voor de haven van Antwer pen, heeft toevertrouwd. Temeer zijn B. en W. door deze benoeming getrof fen, omdat de Nederlandse regering in een vroeger stadium geweken is voor bezwaren, die van Belgische zij de tegen de speciaal Rotterdamse in stelling van de eerste Nederlandse ge delegeerden wei-den- ingebracht. Uit het persbericht maken B. en W. op, dat de heren Brautigam en Crone aan deze besprekingen niet zullen deelne men. Het wereldgebeuren Roerige week Het belangrijkste feit van deze week is zonder twjjfel de bereid verklaring van de Russen om met de Westelijke mogendheden in een sub-commissie van de politieke commissie der Ver. Naties ernstig te onderzoeken of er in de Westerse en Russische ideeën over ontwapening toch nog een gemeenschappelijke ba sis voor een eventuele overeenkomst is te vinden. De eerste reacties uit het Westerse kamp zijn weliswaar nog niet erg enthousiast men achtte de toon van Wysjinsky's rede niet bepaald bemoedigend maar het feit alleen al, dat de Grote Vier zich eindelijk weer eens en-petit-comité om de con ferentietafel zetten, houdt toch reeds enige perspectief in. Het is in elk ge val een lichtpuntje na een week. die overigens van tamelijk roerige aard was en zowel verheugende feiten als teleurstellingen bracht. In de eerste plaats Korea. Daar werd men het ten slotte toch eens over een belangrijk punt van de wa penstilstandsvoorwaarden: de be standslinie. Wel werd daaraan de be perkende voorwaarde verbonden, dat de wapenstilstand binnen dertig da gen moet zijn bereikt, maar een be langrijk obstakel op de weg naar het herstel van de vrede schijnt voorlopig toch wel overwonnen te zijn. Een ogenblik zag het er naar uit, dat we al verder waren, maar de berichten, dat de wapens reeds rustten en hier en daar zelfs vreugdevuren aan het front waren ontstoken, bleken toch wat voorbarig. Vrijdag was het dan ook weer een dag als gewoon: be schietingen. patrouillegevechten en lichte gevechten om heuvels en stel lingen. Aan het Egyptische „front" be reiken de Engelsen een over eenkomst met de regering van konftig Faroek, welke er wellicht toe zal kunnen bijdragen, dat er enige ontspanning in de EngelsEgypti sche verhouding komt. De Britse troepen worden teruggetrokken uit de steden van de Suezkanaal-zóne en in ruil daarvoor nemen de Egyptena- ren op zich steun te verlenen bij de bestrijding van de activiteit der ter roristen. Dat Engeland deze conces sie kon doen. lijkt ons te duiden op de omstandigheid, dat de Britten zich sterk gevoelen. Afgedwongen is de concessie in elk geval niet en dat pleit er voor Engeland hier een winstpunt toe te kennen. Zo goed als ook de omwenteling in Syrië de vierde in drie jaar overigens! voor Engeland en het gehele Westelijk blok een winstpunt schijnt te beteke nen. De groep, welke hier het sterkst dreef in de richting van steun aan de Egyptenaren en verzet tegen de Wes telijke plannen voor het Midden-Oos ten (de Syrische Volksparty) is voor lopig in elk geval uitgeschakeld. Behalve deze gebeurtenissen van militaire aard. is er deze week ook op het politieke en diploma tieke front een belangrijke strijd ge streden met de toekomstige organi satie van West-Europa als belangrijk ste inzet. Zowel de N.A.T.O. te Rome als de Raad van Europa in Straats burg hebben met name over de orga nisatie van het Europese leger menig hartig woord gewisseld, helaas zon- aer veel direct resultaat. Wij schre ven in deze rubriek hierover reeds uitvoeriger en kunnen thans dus vol staan met er nogmaals op te wijzen, dat hier de weigering van Engeland om voor de volle honderd procent deel te nemen aan het toekomstige federatieve'Europa Churchill ten spijt! voor een belangrijk deel oor zaak is van de moeilijkheden, waar voor niet gemakkelijk een bevredi gende oplossing te vinden zal zijn. En dat is beslist geen winstpunt voor Engeland! Minister In 't Veld rekent op 50.000 woningen. Het verwijt, dat tot nu toe zyn ver wachtingen ten aanzien van de wo ningbouw steeds te gunstig zijn ge weest, wijst minister In 't Veld in zijn Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1952 van zijn de partement, met beslistheid van de hand. Integendeel, de resultaten zijn steeds aanzienlijk boven de raming gebleven. Op grond vfcn de thans bekende ge gevens mag gehoopt worden, dat de financiering voor het bouwprogram ma 1952 genoemde aantal van 40.000 woningen gevonden zal kunnen wor den. Indien de woningbouwleningen het verwachte succes zullen hebben, zou met inspanning van alle krach ten het aantal van 40.000 woningen voor 1952 zelfs belangrijk kunnen worden opgevoerd en komt een aantal van 50.000, althans binnen het bereik der mogelijkheden, aldus minister In 't Veld. Witte Huis werkt aan dollarhulp voor Engeland- Momenteel wordt in het Witte Huis gewerkt aan een plan, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt Engeland nieuwe financiële hulp te verlenen zonder dat hiervoor de, vaak moeilijk te verkrijgen, toestem ming van het congres nodig is. Als voorlopig bedrag van deze hulp wordt genoemd 1,1 milliard dollar, verdeeld als volgt: 600 millioen dolar in de vorm van een ening. 500 millioen dol lar als voorschotbetaling voor dien sten en wapenen door Engeland aan het NATO-leger te leveren. Geallieerden zouden Oostenrijkers bewapenen. De Geallieerde bestuursraad van Oostenrijk heeft na een debat van twee en half uur de Sowjet-beschul- diging, als zouden de Westelijke mo gendheden de Oostenrijkers in hun zóne aanzetten zich te bewapenen, van de agenda gevoerd. Er werd geen overeenstemming bereikt. De Sowjet- afgevaardigde weigerde gehoor te ge ven aan een Westelijke uitnodiging om de Westelijke zones te bezoeken om zich op de hoogte te stellen. De Russen eisten een Vier-Mogendheden- commissie van onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5