PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Vier gaan eindelijk over ontwapeningsvoorstellen spreken DE BILT Aardenburg heeft nieuw gemeentehuis een fraai Kantlijn „WIJ GAAN EEN CRITIEKE TIJD TEGEMOET" Vandaag 194e Jaargang-No. 284 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 Dec. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regelsi van 1-5 regel» f 1.-. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven o1 adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 5 5 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorstatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Is T.ra.uzen Brouw.riJ.tr. J: Zlottl.tr. So^ra.» C 160. Hl. X WESTELIJKEN BEMOEDIGD, MAAR NOG NIET OPTIMISTISCH Russen accoord, maar houden toch vast aan verbod van atoomwapen In de vergadering van de politieke commissie der Ver. Naties heeft de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky Vrijdag het voorstel van Pakistan, Irak en Syrië tot het instellen van een subcommissie der Grote Vier onder voorzitterschap van de president der Ver. Naties, dr. Nervo, (Mexico) aanvaard. De subcommissie, die reeds vandaag met haar werk zal beginnen, zal de ontwapeningsvoorstellen der Westelijken en die van Rusland bestuderen en onderzoeken of daarin een gemeenschap- pelflke basis voor een ontwapeningsplan is te vinden. Zy zal Ingevolge een door Noorwegen Ingediend en door de politieke commissie aanvaard amen dement vóór 10 December verslag moeten uitbrengen. Dit was het ongetwijfeld zeer' be langrijke resultaat van de vergade ring van Vrijdag, waarin Wysjinsky zyn met veel spanning verbeide rede hield. Wysjinsky hield daarbij na drukkelijk vast aan de door hem reeds eerder ingediende amendemen ten op het Westelijk ontwapenings plan, maar zeide ondanks de ver schilpunten bereid te zijn deel te ne men aan het werk der sub-commis sie. Zelfs ging hij reeds zover zich bereid te verklaren tot aanvaarding van een internationaal controle- lichaam voor atoomenergie, waar voor geen veto-recht zou gelden, maar voegde daaraan toch toe, dat Rusland zyn voorstel tot het .een voudig, duidelijk en kort" uitspreken van een verbod van het atoomwapen en een strenge controle onder toezicht Df van de Veiligheidsraad maar zon der veto! handhaaft. Een geleidelijke inspectie van de ondernemingen voor atoomenergie als het Westen voorstelt, achtte Wysjins ky gelijk aan een „negatief ant woord". De inspectie moet bij het atoomwapen beginnen en de Russi sche amendementen zouden dan ook moeten dienen om de „ernstige te kortkomingen in de Westelijke voor stellen te verwijderen". In elk geval zou de inspectie van alle atoomon dernemingen onmiddellijk na het slui ten van een conventie moeten begin nen. Wysjinsky betoogde voorts, dat de Sowjet-Unie slechts de helft heeft van het aantal strijdkrachten, waar over het Atlantisch blok beschikt. Hij sprak de onlangs door Jessup (Ver. St.) genoemde getallen tegen en voegde toe: „Wilt gij onze getal len precies kennen? Zet dan naam onder óns voorstel en het wefen, tot op onze laatste leur". Uw j zult trail- aanvaard, krijgt de subcommissie nog de vrijheid behalve het Westerse voorstel en de Russische amendemen ten, ook elk voorstel te bespreken, dat een harer leden tijdens de bespre king zou indienen. De vertegenwoordigers der drie Westelijke grote mogendheden zijn na de vergadering der politieke com missie bijeengekomen om een ge meenschappelijk standpunt te formu leren voor de bijeenkontsten der sub commissie. Wysjinsky verklaarde na de verga dering der politieke commissie „lk koester goede verwachtingen aan gaande het succes van de besprekin gen, die gaan beginnen". Het besluit van de Sowjet-Unie om deel te nemen aan besprekingen tussen de Grote Vier over ontwape ning is over het algemeen gunstig ontvangen door de verschillende dele gaties te Parijs. Men is overigens van mening, dat de rede van Wysjins ky weinig ruimte laat voor het be reiken van een compromis. De ver klaring van Wysjinsky, dat het werk van een internationaal controle- lichaam niet onderworpen mag zyn aan het recht van veto, acht men niets nieuws. Indien het controle- lichaam echter zou werken in het raam van de Veiligheidsraad, zou dit betekenen, dat elke poging van de raad om op te treden tegen schen dingen van de internationale controle zal kunnen worden verijdeld door het veto-recht. )e Russen hebben de knuppel in het ontwapeningshoenderhok ge worpen. De Westerse wereld- beschikt over één wapen .waarmede zij sterker is dan de Sowjet-Unie. Dat is de atoombom. Welnu: de Russen hebben zich plotseling bereid ver klaard tot ontwapening of bewape- nings-beperking, mits dan maar met de atoombom begonnen wordt. En niet op de manier, die door de Ameri kanen wordt voorgesteld, maar. op een veel ingrijpender en zeker ook doeltreffender manier. Hoe zullen de Amerikanen op deze donderslag by heldere hemel reage ren? Zullen zij de grote rede van Wisjinsky ernstig nemen en de be sprekingen over de ontwapening be ginnen, ook al zou dat hen hun sterk ste wapen kosten? Of zullen zij de Sowjet-eis, dat met de atoombom begonnen moet worden bij de ontwa pening uitleggen als een poging van Moskou om een verstoord evenwicht te herstellen? Voor de mensheid is het te hopen, dat dit laatste niet het geval zal zijn. En vooral voör West Europa is dat te hopen, omdat het de grootste kans heeft om slagveld te worden. De bereidheid tot onderhandelen van de Sowjets is op zichzelf al winst en opent perspectieven. Het aanbod van Moskou afwijzen kunnen de Wes terse mogendheden niet, omdat de Russen dan terecht zouden zeggen, dat Amerika niet in ernst ontwape nen wil. Het enige wat de Westelij ken kunnen doen is er voor te zorgen, dat de internationale controle feilloos wordt gemaakt. Het zou immers noodlottig zijn, als het Westen zou ontwapenen en de Russen met hun onafzienbare, uitstekend afgescherm de wereldrijk ergens toch nog een voorraad atoombommen in reserve zouden houden. Er zal nog wel heel wat geconfe reerd moeten worden, voor en aleer de atoombom inderdaad afgeschaft is en buiten de wet staat. Het zal nog veel langer duren, eer er inderdaad ontwapend is. Maar men mag althans de hoop koesteren dat uit de rede van Wisjinsky iets goeds voortspruit. Van praten over problemen, van zoeken naar oplossingen is nog nooit iemand slechter geworden. Wat zal na Wisjinsky's initiatief de volgende stap zijn Nu wat de woningbouw aangaat de situatie practisch zo is, dat een gemeente, die de woningbouw financieren kan, ook werkelijk kan bouwen, zijn plotseling vele gemeen ten actief geworden. Niet alleen de staat gaat een premielening uit schrijven, vele gemeenten zijn de re gering al voorgegaan en zij trachten elkaar daarbij te overtroeven in het stellen van aantrekkelijke voorwaar den. Andere gemeenten sluiten leningen tegen een ogenschijnlijk lage rente. Ogenschijnlijk laag. Zij kunnen een lening met hogere rente dan 4 niet goedgekeurd krijgen door Gedepu teerde Staten. Tegen 4 is practisch geen kapitaal te vinden. Dus wordt er voor 4 geleend maar op bij zondere voorwaarden. Bijvoorbeeld door aan de tussenpersoon, die het geld verschaft, als bewijs van dank baarheid een bepaald bedrag te schenken. Het gerucht gaat, dat de ze beloning wel eens 15 bedraagt. Een blad in het Oosten des lands kwam dezer dagen met onthullingen over wat in dit verband in Lichten voorde is geschied, dat enige maan den geleden kans zag om 369.000 te lenen tegen 4 via een interme diair en met beloning. Er wordt beweerd, dat vele ge meenten op deze wy'ze geld voor wo ningbouw „op de kop tikken". En wij kunnen daar weinig bewondering voor hebben. Wat nog juist door de beu gel kan en om zulke dingen schijnt het in vele gevallen te gaan kan Nadat Jessup (Ver. Staten) had medegedeeld, dat de Westeiyken be moediging hebben geput uit Wysjlns- ky's bereidheid om mede te werken aan de arbeid van de sub-commissie voor de ontwapening, ondanks het feit, dat zijn beide laatste redevoerin gen nog van onverzoenlijkheid getuig den, werd het voorstel tot instelling van de sub-conimissie aanvaard. Jessup zeide «voorts nog, dat de Westerse mogendheden zich hun standpunt t.a.v. de Russische amen dementen voorbehouden. Hy hoopte echter, dat de Russen met de Weste lijken zullen samenwerken om over eenstemming te bereiken. Ingevolge een door Libanon inge diend voorstel, dat eveneens werd Amerikaanse oorlogsindustrie draait op volle toeren. Voor 7H milliard gulden per maand. De Amerikaanse leveranciers aan kanonnen, tanks en vliegtuigen aan de eigen troepen over zee en naar die der geallieerden bedragen thans TVz milliard gulden per maand. Dit be drag zal in 1953 oplopen tot het dub bele, aldus de directeur van de Ame rikaanse defensie-mobilisatie, Char les Wilson. Politie was adspirant- overvaller te vlug af. De Rijkspolitie heeft Vrijdag Cadier en Keer (nabij Maastricht) 49 jarige chauffeur S. uit Maastricht aangehouden. Deze was voornemens een overval te plegen op de houdster van een postkantoor. S. had in zyn buitenzak een geladen browning, die op scherp was gesteld, benevens een masker. Indonesische delegatie naar ons land. Salim: „Het kan vriezen en hel kan dooien". Maandag a.s. zal een Indonesische delegatie haar Nederland vertrekken om besprekingen te voeren inzake nieuwe internationale overeenkomsten in plaats van de R.T.C.-overeenkomst. Zy zal tevens besprekingen voeren over de kwestie West-Irian, aldus Is Vrydag na een zitting van net Indo nesische kabinet bekendgemaakt. De Indonesische delegatie omvat 17 personen en staat onder voorzitter schap van professor Soepomo. De In donesische ministerraad heeft dc in structies voor de delegatie reeds op gesteld. Op vragen over de kansen van hel welslagen van de onderhandelingen, citeerde Mononoetoe de woorden van Hadji Agus Salim: „Het kan vriezen en het kan dooien". Minister Mono- noetso weigerde te antwoorden op de vraag, of er een tijdslimiet voor de delegatie is gesteld. „De delegatie gaat als onderhandelingslichaam, de bevoegdheden om beslissingen te ne men berusten bij het kabinet". Na de zitting van het kabinet brachten minister-president Soeki- man, de minister van buitenlandse za ken, dehcer Soebardjo en minister ken, de heer Soebardjo en minister Soekarno. Deze luchtopname toont de rivier Po en haar doorgebroken rechteroever, waardoor een enorm gebied in Noord Italië overstroomde. Meer dan twee honderd duizend personen werden door het water uit hun woningen verdre ven. Het is een der ernstigste overstromingen, welke ooit in Europa heeft plaats gehad. De door het water aangerichte schade loopt volgens de laat ste schattingen tegen een milliard Nederlandse guldens. Koningin onthulde het beeld „Sterker door strijd" Plechtigheid in Rotterdamse stadhuis. Koningin Juliana heeft Vrijdagmid dag in de hal van het Rotterdamse stadhuis het beeld „Sterker door strijd" onthuld, dat destijds door haar Koninklijke Moeder aan Rotterdam is geschonken. Prinses Wilhelmina was bij de onthulling aanwezig. De koninklijke bezoeksters werden ontvangen door de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, die een be groetingsrede uitsprak. Nadat de Koningin de onthullings plechtigheid had verricht, schetste zij in enkele woorden de betekenis van de spreuk. „Sterker door strijd" werd Rotterdam en het zal dat blijven. Het streed in de oorlog, zoals heel Neder land streed, maar het leed uitzonder lijk. Er wordt geen wond' geslagen of men herrijst en Rotterdam is herre zen, schoner dan tevoren. Prinses Wilhelmina droeg daarop het beeld aan de burgemeester over. De koninklijke bezoekers namen ver volgens enige tijd bet beeld in ogen schouw, dat zich vertoont als zinne beeld van mannelijke kracht, geaccen tueerd door een..ip paraatheid om klemde zwareknots. Strijd in Korea gaat door De perssecretaris van president Truman heeft op een persconferentie een tot nu toe ongepubliceerd docu ment voorgelezen, waaruit blijkt, dat het achtste leger Maandag een order heeft uitgegeven „om de strijd voort te zetten totdat een wapenstilstand getekend is". Graf van Hannie Schaft met bloemen bedekt. Vrijdagmiddag hebben zich enkele groepen mannen, vrouwen en kinde ren naar de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Bloemendaal begeven om daar bloemen te leggen op het graf van Hannie Schaft. Een kleine groep vrouwen droeg een krans, terwijl ve le kleinen bosjes bloemen in de hand hadden. Een krans van witte chry santen en rose anjers met een rood- wit-blauw lint werd op het graf van Hannie Schaft gelegd. Incidenten de- den zich niet voor. Korter werktijd voor winkelpersoneel? Minister Joekes heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij, met betrekking tot de werktijdsver korting voor winkelpersoneel zal overwegen, of het gewenst is te be vorderen. dat het thans geldende weekmaximum voor winkels van 53 uur wordt teruggebracht tot 48 uur. Een wijziging van het werktijden besluit voor kantoren, met de strek king de loongrens te verhogen, is in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Naar verluidt zal de Britse regering werkgevers en vakverenigingen spoedig verzoeken- in te stemmen met de weder invoering van het toezicht op de tewerk stelling, opdat de beschikking kan wor den verkregen over de nodige krachten voor het defensieprogram. KORTE PREDICATIE Ik verwacht de Here. Psalm 130 vs 5. Wat voor weer verwacht ge tegen morgen? Ook ik hoop, met u. op een mooie Zonde». Och luien ik h« u-eerbericht maar afwachten. Maar ook het slechtste weer zal onze zon dag toch niet helemaal kunnen beder- Vfat verwacht ge van de toekomst? Oorlog? Ik ben er ook wel eens bang voor. Och, laten we elkaar maar niet in paniekstemming jagen, Want ook de moeilijkste toekomst zal ons tn geen geval alles kunnen ontnemen. Morgen is het de eerste Adventszon dag. Dat wil zeggen: na vier Zonda gen komt het Kerstfeest Verwacht ge er iets feestelijks van? Of meent ge, dat in deze tijd de rechte sfeer voor het Kerstfeest ontbreekt? Och, de ei genlijke vreugde nan het Kerstfeest zal ook dit jaar niet liggen in de sfeer, maar in het feit: in de komst van Je zus Christus heeft God onze wereld met zijn liefde bezocht. Die liefde is eerst ten volle openge gaan. toen Jezus Christus Zich door de mensen, mensen van ons slag, kruisigen liet. En geen mens kan het ons aanpraten, maar God Zelf doet het ons geloven: zo zeker als Chnstus, tn zijn liefde, naar dat kruis is gegaan, zo zeker zal Hij, in diezelfde liefde, komen om ons te verlossen. Hij komt om het Koninkrijk van God, dat nu nog verborgen is, met vrede en ge rechtigheid tevoorschijn te brengen, voor ons. Morgen is het de eerste Adventszon dag. Advent, dat betekent eigenlijk: Christus komt. Wü verwachten niet maar een Kerstfeest met voorbijgaan de stemming, maar wij verwachten Hém. En omdat Hij komt, dadrom zal ons ten slotte niéts kunnen ontgaan. Als een kind zich heeft bezeerd, en het roept om moeder, dan is het reeds getroost als het moeders stem maar hoort: ja, ik kom al! Reeds horen wij de stem van de Heer. Want wij horen zijn woord: lk kom. Dat is het woord van elke Zondag. Daarom behoeft het ook morgen geen bedorven Zondag te zijn. Wat wij verwachten? Wij verwach ten de Heer. Oost-Souburg. L. C. SPIJKERBOER. MOEILIJKHEDEN EN MOGELIJKHEDEN. SOMBERE UITLATING VAN MR. STIKKER Besprekingen te Rome waren te vroeg gehouden. Minister Stikker, die Vrijdag uit Rome In ons land terugkeerde, heeft rich erg pessimistisch uitgelaten over de resultaten van (le byeenkomst der NA TO-landen, welke te Rome gehouden werd. De minister was van oordeel, dat de besprekingen te vroeg waren gehouden. Hy hoopte, dat de volgende byeenkomst, die op 2 Februari a.s. te Lissabon is bepaald, meer concreter resultaten zal opleveren. Minister Stikker's persoonlijke mening was dat wij een critieke tyd tegemoet gaan. - Het Franse standpunt, dat in Rome verdedigd wer d, achtte minister Stik ker te weinig realistisch. „Het Fran se plan Plan Pleven zou in di verse landen op zoveel constitutionele bezwaren stuiten dat de komende twee drie jaar langs deze weg toch geen resultaten kunnen worden ge boekt. Het vraagstuk Europees Leger zal nog tal van grote moeilijkheden opleveren zo vervolgde de minis ter zijn verklaring. Pertinent ontkende de minister, dat Nederland een negatief standpunt zou innemen. België en Nederland trekken op tal van punten één lyn, al zal Nederland misschien iets ver der willen en kunnen gaan, dan de Benelux-partner. Benelux-besprekingen Naar wij vernemen zullen vandaag enkele Nederlandse en Belgische mi nisters in Ulvenhout bijeenkomen voor besprekingen in Benelux-ver- band. Van Nederlandse zijde zouden de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, aan deze besprekingen deelnemen. is het 40 jaar geleden, dat in de Ridderzaal in Den Haag de eerste internationale opiumconferentie werd geo pend. voor de overheid niet door de beugel. Omdat de overheid onaantastbaar be hoort te zijn! Nog een andere methode van fi nanciering past Lichtenvoorde toe. Het geeft gegadigden een nieuwe complete woning mits zy voor deze welwillendheid de ronde som van 700 betalen. De beschikbare 34 nieuwe huizen vlogen weg, want er zyn meer dan genoeg trouwlustigen, die voor een huis graag 700 extra over hebben. Er zit echter een grove onbillijk heid in dit systeem. Want als deze methode algemeen gebruikelijk zou worden en zij maakt het bouwen voor de gemeente gemakkelijker en aantrekkelijker hoe moeten dege nen, die geen 700 op tafel kunnen leggen dan aan een huis komen? Wy vrezen, dat zij er op over zullen schie ten. Trouwens: als op die manier de ge meenten gaan lenen tegen 4 plus een briefje van honderd „voor de in termediair" en omgekeerd 700 van de toekomstige huurders, kan minis ter Lieftinck zijn rentepolitiek, popu lair gezegd, wel goeiendag zeggen! Officiële opening geschiedde door de Commissaris der Koningin „Kijk niet naar de moeilykheden, maar naar de mogelijkheden". Dat is in de moeilijke periode, welke zeker Aardenburg na de bevrijding heeft door gemaakt, steeds het devies geweest van burgemeester van Dongen, van het gemeentebestuur èn van de burgery. En ze hebben het er mee gered. Er TS in de eerste plaats gelet op de mogelijkheden en die zijn dan ook ten volle benut, met als resultaat dat Aardenburg is herrezen, sneller dan men in die sombere dazen na October 1944 heeft durven hopen. En als sluitstuk in deze reconstructie verrees op de plaats van het oude ook een nieuw ge meentehuis, dat gistermiddag in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, officieel in gebruik werd gesteld. Deze ingebruikstelling geschiedde tijdens een bijzondere zitting van de Aardenburgse gemeenteraad, gelijk reeds gezegd, in tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten. Want behalve de Commissaris der Koningin, waren o.a. naar Aardenburg gekomen, de le den van Ged. Staten. A. L S. Locke- feer, mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout, de oud-griffier der Staten, dr. B. D. H. Teilegen, vrijwel alle burge meesters van West Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, hoofden van Rijks en pro vinciale diensten in Zeeland, enz. De vergadering werd op de gebrui kelijke wijze geopend door burgemees ter J. M. A. C. van Dongen, die daar bij mededeling deed van de afwezig heid van mevr. C. E. van de Broecke- de Man, daarbij zijn beste wensen uit sprekend voor haar herstel en dat van haar echtgenoot. De burgemeester gaf hierna in vo gelvlucht een overzicht van de jong ste geschiedenis van Aardenburg. van de sombere dagen onmiddellijk na de bevrijding af tot deze heugelijke dag. waarop het nieuwe huis der gemeente officieel geopend kan worden. Herin nerende aan de aanvankelijk haast onoverkomelijk lijkende moeilijkheden en de vele uren van overleg en be spreking, die nodig waren om de we deropbouw op gang te krijgen, wees spr. er op, dat het gemeentebestuur aanvankelijk werd gehuisvest in een kamer in de woning van wethouder Catsman, later in de woning van de wed. Lannoije tot het zwaar gehavende oude raadhuis door noodherstel voor tijdelijk onderdak min of meer ge schikt gemaakt kon worden. Met dankbaarheid herdacht de bur gemeester de steun, welke hij van de wethouders Blondeel (inmiddels over leden), Sturtewaegen, Catsman en Lan noije in deze eerste moeilijke tijd mocht ondervinden en later ook van de nood-gemeenteraad, de definitieve raad en ten slotte de gehele burgerij Grauw en zwart zag alles er uit. ondoorzichtig en zonder perspectief. Maar er is gewerkt met de mogelijk heden, die er waren: in Aardenburg zelf, maar ook in Eede en St. Kruis. Er was bijna niets! Geen materiaal, geen arbeidskrachten, geen voedsel en geen onderdak en toen de tweede win ter voor de deur stond, was het om er moedeloos" onder te worden. Maar toen is begonnen met het hou den van dorpsvergaderingen en daar uit is de idee van de samenwerking voortgekomen, de samenwerking van allen van hoog tot laag, waardoor het ten slotte toch mogelijk bleek er weer bovenuit te komen. Toen bleek het zelfs mogelijk om, te midden van al deze narigheid en moeilijkheden een feest te vieren: de herdenking van de „berenning van Aardenburg". Dat feest werd als het ware een keerpunt. De adoptie door andere gemeenten volgde en men voelde, dat men morele en materiële steun kreeg. Van noodherstel kwam men tot herbouw en met inspanning van alle krachten herrees Aardenburg sneller dan velen verwacht hadden. Dank bracht spr. aan allen, die daat- toe hebben bijgedragen: gemeenteraad, burgerij en vooral ook het gemeente- personeel. Veel werd hersteld, ook oo sociaal en economisch terrein en ten slotte kon ook dit nieuwe raadhuis tot stand gebracht worden Hiervoor dank te de burgemeester in het bijzonder het college van Ged. Staten, de archi tect. de aannemer en allen, die hem bijstonden. Bovendien maakte hij met dankbaarheid gewag van het prach tige geschenk van de Oostburgse am bachtsschool, dat bestond uit twee prachtige smeedijzeren kronen voor de raadszaal: een prachtig staaltje van het kunnen van leraren en leerlingen van deze school! (Vervolg op pag. 2) Duitse kuststations vergisten zich. „LADY KATHLEEN" IN TWEEËN GEBROKEN Het 1857 ton metende Noorse mo torschip „Lady Kathleen" is tijdens een storm op ongeveer 36 mijl af standvan Riga op de Oostzee in twee ën gebroken. De rederij heeft radiotelegrafisch contact gehad met de vrouwelijke marconist van de „Lady Kathleen". Zij vertelde dat de hele bemanning nog aan boord was. Een Russische reddingboot was ln de buurt van het schip. De schipbreuk van het Noorse schip heeft merkwaardigerwijze loos alarm veroorzaakt bij Hoek van Hol land. Twee Duitse kuststations vingen namelijk Donderdagavond noodseinen van een schip op. Met behulp van hun richtingzoekers kwamen zy tot de conclusie dat dit schip in de buurt van Hoek van Holland moest zyn. Terstond voeren van Hoek van Holland enkele reddingsboten uit. Later echter boden de Duitse stations hun verontschuldigingen aan. Bij het peilen met een richUngzoekér be staat de mogelijkheid, dat men zich precies 180 graden vergist en dat was in dit geval gebeurd. VOORSPELT: VEEL WIND. Geldig tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Krachtige tot harde, in het Noorden van het land latei- stormachtige wind tussen West en Noordwest. Minder zacht dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1